Dertig cents per half pond Blue Band is het gesprek van den dag. Er is niemand, die niet weet, wat Blue Band is, Geen wonder! Blue Bands kwaliteit staat ais een paal boven water. Blue Bands succes is alleen het gevolg van de bijzondere kwaliteit Bluei Bands kwaliteit blijft gegarandeerd dezelfde. Blue Bandssucceszaldaarom blijvend zijn. Ge moogt probeeren, wat ge wilt, steeds zult ge weer op Blue Band terugkomen. Versch gekarnd i GEMENGD NIEUWS I De Nederland—Indlë-vlucht. Het Haagsche Anetakantoor heeft van •den heer Van der Hoop nit Plovdiv op het aan hem gezonden telegram van deel neming en bemoediging het volgende tele grafisch antwoord ontvangen: „Dank deelneming. Bemanning' wenscht niets liever opnieuw te beginnen. Houdt 6temming Holland warm". Brand. "Woensdagmiddag is een uitslaande brand uitgebroken in een dubbel huis aan het fepoorlaantje te Apeldoorn bewoond door J. A. Lazet en mej. E. Arink, die tijdens den brand afwezig was. De brand ontstond in het gedeelte door L. bewoond. Toen de ze bezig was spek uit te braden sloeg de vlam in de pan. In een ommezien .stond het vertrek in lichtelaaie en de vlammen deelden zich ook mede aan de andere ver trekken en den zolder der dubbele wo ning, die geheel is uitgebrand." Overreden. Woensdagavond geraakte de heer S. te Beemste.r onder de stoomtram naar Alk maar. Hij werd deerlijk verminkt aan hoofd en schouders opgenomen en overleed kort daarna. Motorfiets-ongeluk. De heer A. van Ewijk to Tiel is onder Best (N.-B.) met zijn motorfiets tegen een vrachtauto gereden. Hij. werd in bewuste- loozen toestand met gebroken linkerarm gn gewond rechterbeen opgenomen. Nadat na eenige uren het bewustzijn was terugge keerd, werd hij naar Tiel vervoerd en in bet R.-K. Ziekenhuis ogenomen. De motor werd geheel vernield. De 20-jarige duo-rij der J. Weyenberg kwam er zonder ernstig letsel af. Ongeluk Gistermiddag had op de mandenfabriek der firma H. R. te Roosendaal een ernstig ongeval plaats. De 19-jarige H. van O. werd door een 'drijfriem gegrepen, tengevolge waarvan zijn arm werd gebroken en ernstig ver minkt. Hij werd naar het Ziekenhuis ver voerd. den Hollanders tegemoet kwam. Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde" ter oore kwam van de justitie hier ter stede. Deze drong aan op een strengere controle over de beide gevangenen. Ongeveer terzelf der tijd werd te Amsterdam het gerucht vrspreid, dat het tweetal binnenkort zou vluchten. Dit gerucht werd gisterenmiddag bewaarheid, toen Rriedé plotseling spoor loos verdween. Verwacht wordt, dat ook De Jong op de vlucht zal slaan indien niet van hoogerhand door den Duitschen Minis ter van Justitie wordt ingegrepen. Ook wat betreft de uitlevering schijnt i#ts niet. in orde te zijn. De usantiele ter mijn die ongeveer zes weken duurt, is reeds lang verstreken en nog steeds worden te Bonn geen aanstalten gemaakt bet tweetal hierheen te expedieeren. Zijn wij wel ingelicht, dan is van Hol- landsche zijde het laatste woord in deze zaak nog niet gesproken en kunnen verdere officieele stappen verwacht worden. Azolla. Men meldt aan de ,,Msb." uit Langen- dijk: Een jaar of drie geleden kwam in de slooten, die in zoo groot aantal tusschen uitgestrekte groentevelde-n liggen, de azolla voor, ook wel rood kroos genoemd. Voor dien tijd was het hier nooit gezien, maar toen het zich eenmaal in de wateren had genesteld, heeft het zich zoo uitgebrend, dat in korten tijd vele slooten er zoodanig mee waren bedekt, dat de scheepvaart, die hiér uit den aard van het bedrijf zooveel wordt uitgeoefend, er grooten last van on dervond. Toen in den drogen zomer van 1921 heel wat water in de slooten was geloosd, is het plantje verdwenen. Maar ongeveer een maand geleden is het weer komen opdagen en in die korte spanne tijds heeft, het zich dermate vermenigvul digd, dat het alweer de scheepvaart ten zeerste hindert. Wil men dezen hinder doe.n verdwijnen dan zullen de slooten door af scheppen moeten worden gezuiverd. Als meststof schijnt dit plantje waarde te heb ben. Groote brand te Bochum. Te Bochum is Woensdag een groote brand uitgebroken bij de Holland-mijn. De vlammen vonden voedsel in de teerdistil- leerderij. De dikke rookwolken beletten -epun 03 qqoip ^noqpS qoqi ^oaMpnniq nop ren, zoodat men zich moest beperken tot het beschermen van de in de nabijheid ge legen woonhuizen. De fabriek brandde ge heel uit. Het grootste gevaar was. dat. ook de benzolfabriek in de nabijheid vlam zou vatten. Tof gisteravond werd deze fabriek voortdurend onder water gehouden. De schade is aanzienlijk. Het spoorwegongeluk te Santa Margherita. Uit Rome wordt gemeld: Het aantal ge wonden bij het spoorwegongeluk te Santa Margherita is tot 30 gestegen. De oorzaak is nog niet bekend. Vliegongeval. De Parijche redacteur van de „Msbd." meldt: De manoeuvres van Fransche vlieg tuigregimenten, die in de omgeving van Rambouillet. worden gehouden, zijn slecht ingezet. Bij het vertrek van enkele lucht- escadrilles uit le Bourget is een der toe stellen naar omlaag gestorten zijn de beide inzittende vliegeniers gedood. Onveilig strand De. volgende week zal het strand tusschen Scheveningen en Waesenaarsche Slag on veilig zijn wegens het schieten met geschut op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, tel kens van 10 tot 2.30 uur. De aandacht wordt, er op gevestigd, dat het strand slechts dan weer'voor het pu bliek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor openbare behandeling komen 20 zaken op de rol voor, voor niet openbaar geen zaken. Honderdvoudige overtreding Arbeidswet in de Leidsche Katoenmaatschappij. F. H. A. Dr., directeur van een katoen- fabriek te L e i d e n,. wiens zaak reeds in Augustus was voor geweest doch toen aan gehouden, stond thans terecht voor eenigo overtredingen van de Arbeidswet. In de eerste zaak staat beklaagde te recht, dat hij op 28 Juni, toen de ar beidstijd om half vijf had geëindigd moe ten zijn, deze. zonder dit te belemmeren, heeft laten voortduren en dat toen vijf mannen tegen vijf ure nog aan den ar beid zijn aangetroffen. Beklaagde bekende, doch voerde als toen aan, dat het noodzakelijk was ge weest, daar anders een order uit Enge land geannuleerd zou zijn geworden, wat zoowel tegen het belang van de zaak al§ tegen dat van het personeel was, waar omtrent beklaagde de correspondentie daar over gevoerd, voorleest. Gehoord wordt in deze zaak getuige Kramp, wever, die zegt, dat hij zoowel in het belang der zaak. als in zijn eigen be lang niet het minste bezwaar had over te werken. Eisch 6 geldboeten van f 5. In de tweede zaak gold de overtreding 12 vrouwen en 53 mannen, op 16, 17, 18 en 19 Juni. Bekl. bekent ook deze overtreding, op denzelfden grond. Gehoord worden als getuigen Mej. Reij- ken-geb. Zwart, P. H. Zandvliet, J. Ba- rendse, A. Rosier, J. Fakkel en A. G Fak kel. De eerste getuige verklaart met alle ge noegen te werken, omdat het belang der zaak ook haar belang is. Van getuige Zandvliet, die ook geen be zwaren had, meent bekl. dat doze buiten de wet valt, daar hij de baas is van een afdeeling. Ook voor de getuigen Barendse en A. C. Fakkel geldt datzelfde; zij zijn beide hazen de laatste sterkersbaas" van wiens werk de bekl. nadere verklaring geeft. Zij zijn blijkbaar allemaal baas zegt de Ambtenaar; waarop bekl. opmerkt, dat de verkeerde p er Spil e A zijn gedagvaard. Dit komt ook weer naar voren, bij J. Fakkel, die wevershediende is, en A. Ro sier, die als portier hij de fabriek werk zaam is. De Ambtenaar hierna het woord nemen de, zegt, dat wat bekl. recht meent te geveiuop dit overwerk, n.l. het inhalen van feestdagen." niet opgaat. Boven deze uren gaat hij nog ruimschoots heen. Spr. meent, dat hij veel meer jonge krachten moest aanstellen en de oudere pensioeneeren; Vergunning is hem geweigerd, op grond] dat er nog voldoende werkkrachten aan dé arbeidsbeurs waren, en hij, met die aan het werk te stellen, in plaats van de an dere (door hem te pensioneeren menschen),' do orders behoorlijk had kunnen uitvoer' ren. De wet is voor allen gelijk, en, als bekl. zich daar niet aan onderwerpen wil, zou wel eens kunnen blijken, dat de wet' sterker is dan de heer Dr., waarna de eisch gesteld wordt van 130 boeten v a n f 5. De Kantonrechter deelt nog mede dat in de derde zaak, een gelijke overtreding be treffende, bekl. is veroordeeld tot 12 geld-* boeten van f 5. Bekl. repliceerde hierop, dat hij ook gemoedsbezwaren heeft, en daarom voor zijn deel, de drukkerij, geen vergunning wenscht te vragen. Voor de weverij, waarover zijn broeder als mededirecteur gaat, is werkelijk ver gunning gevraagd, en die is afgewezen op grond, dat er nog 14 wevers aan de Ar beidsbeurs staan ingeschreven, wat on-< zinnigis," en totale onkunde verraadt* want meerdere wevers vragen uitbreiding van het aantal „hoornen", wat juist niet gedaan wordt om de werkzaam zijnde arj bc-iders zoolang mogelijk in dienst te hou-> den. Wat de pensioeneering betreft zegt bekl., dat dit op tweeërlei wijze kan geschieden, n.l. door .de Staat, dan betalen het de Le-* lastingbetalers, en door de onderneming, doch spr. meent dat de Ambtenaar niet kan beoordeelen, of het bedrijf het dragen kan. Uitspraak over 14 dagen. I F. M. E., onderwijzer te Leiden* heeft op een plaats en tijd gerijwield, waar zulks en toen zulks niet geoor-1 loofd was. Bekl. bekende, en had blijkbaar schik in het geval eens in de beklaagden bank te mogen staan, vooral toen de nog al schikkelijke eisch van f 1.boete hem ter kennis werd gebracht. W. J. M., kantoorbdiende te Voop schoten, had eveneens een rijwielzonde op zijn geweten en wel zonder licht rijdem welke de Ambtenaar taxeerde op f 3. Een pak papier op het hoofd. Op de papierfabriek van de firma Van Gelder en Zonen te Renkum heeft een ern stig ongeluk plaats gehad. Op de fabriek waren eenige arbeiders zware pakken, pa pier aan het laden. Door onoplettendheid, van een der arbeiders schijnt een der pak ken van een takel te zijn losgeraakt, met het noodlottig gevolg, dat een pakp papier van 200 Kg. zwaarte op den arbeider v. d. (P., wonende te Renkum, terecht- kwam. Ernstig verminkt werd hij naar het zieken huis te Arnhem overgebracht, waar hij is overleden. De ongelukkige laat een vrouw cn één kind achter. Zijn vader opgesloten. Woensdagavond om 11 uur riepen bewo ners van een pand in de Nie.uwe Haven straat te 's-Gravenhage, een paar agenten van politie te hulp, omdat uit een aan grenzend perceel hulpgeroep van een ouden anan gehoord werd. Het betreffende huis werd geopend en daar werd in een kamer gevonden een 79-jarige man, die daar des (morgens vroeg door zijn zoon was opgeslo ten. De zoon had den geheelen dag in politie- Ibewaring gezeten, doch was om 8 uur des evonds ontslagen. De man is naar een logement aan de (Ammunitiehaven gebracht. In de' duinen verdwaald. De politie te Zandvoort. trof zwervende fian twee minderjarige jongens uit Amster dam. Zij waren bij een tocht door de dui men verdwaald. Een „humane" behandeling. Over de ontvluchting van Briedé, een der directeuren van de Brusselsche Bank, uit de strafgevangenis te Bonn, deelt de Tel. het volgende mede: In den aanvang toen Briedé en De Jong maar de strafgevangenis werden overge bracht, plaatste men hen in afzonderlijke, cellen. Het duurde echter niet lang of zij werden samen in één cel ondergebracht. Deze cel werd bovendien na eenigmn tijd in een meer ccnfortabel vertrek herschapen. Eoo werden er bijvoorbeeld twee bedden geplaatst, terwijl de kribben er uit verwij derd werden. Des te verder de tijd vorderde, des te aangenamer werd het verblijf in de gevan genis gemaakt. Het tweetal kreeg een op passer, wien het vergund was boodschap pen in de stad te verrichten. Ongeveer een miaand geleden werd zoowel Briedé als De Jong de z.g. bewegingsvrijheid toegestaan. (Deze. strekt zich zelfs uit tot in den tuin die het gebouw omgeeft. Het is in elke gevangenis voorschrift dat ide directeur de uitgaande brieven van zijn arrestanten naleest; dezelfde censuur wordt (toegepast op de ingekomen brieven. In Bonn was hiervan later geen sprake. In- en ■uitgaande correspondentie bleef gesloten en ik wam in dien toestand in de handen van de Brusselsche Bank-direct ie. Tal van Amsterdamsche vrienden en za kenrelaties werden tot de gevangenen toe gelaten. Zoo konden de broeder van Briedé alsmede de procuratiehouder van de Brus- eelsche Bank vrij toegang tot de logeerka mer in- de gevangenis krijgen. Hetzelfde (was het geval met de echtgenooten van het tweetal, die in e.en hotel aldaar haar intrek hadden genomen. Op 31 Augustus boden Briedé en De Jong ter gelegenheid van den verjaardag jvan de Koningin een fuifje aan hun lotge- ajooten aan, die het overigens niét zoo pret. tig hadden als de Hollanders. Er werd op ham, worst en gehakt getrac- teerd, terwijl ook voor de bewakers deze dag niet geheel onopgemerkt voorbijging. Er zijn in Bonn echter meer Hollanders fen spoedig waren deze feiten bekend. Ook te Amsterdam werd1 door de vrienden van de beide arrestanten de loftrompet op uit bundige wijze gestoken over de humane ftijze, waarop de Duitsche justitie in dezen

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6