fiemeentslijlce Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visoliwinkel, Visehmarkt 18, tel. 1225. is WOENSDAG verkrijgbaar SCHEI VISCH a f0 22. f0.36 SCHOL a f0 16, f0.50 per pond NIEUWE HARING a f006 per sluk. N. C. DE GIJSE1.AAR, f Burgemeester I Leiden, 7 October 1924. f DANKBETUIGING De Burgemeester van Leiden, overwe gende: dat de ontvangst van Hare Majesteit de Koningin' en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden van de zijde der burgerij op de meest hartelijke wijze heeft plaats gehad; dat het 350 jaren geleden Ontzet van Leiden op waardige wijze is herdacht; dat bij beide gelegenheden een voorbeel dige orde heeft geheerscht; dat het «welslagen van een en ander voor een groot deel is te danken aan de medewerking van de burgerij; betuigt zijn hartelijken dank aan de ingezetenen voor de voortreffelijke wijze, waarop zij hebben medegewerkt aan de handhaving van dè orde, waardoor een goede afloop werd verzekerd. De Burgemeester vodrnoemd: N. C DE GIJSELAAR 1 Leiden, 7 October 1924. f B. en W van Leiden brengen ter alge- moene kennis, dat door ben, ten aanzien van den door de afd. Leiden van den Ned. Bond van Ziekenverpleging op 1.4, 15 en 16 October a.s. in de Stadsgehoorzaal te houden bazaar, ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor winkels, welke ont heffing geldt tot 11 uur des avonds. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester r VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 7 October 1924. AGENDA. DINSDAG 7 October. Vergadering A. R. Prop. club Groen van Prinslerer (Sassen- heim). Gebouw „Concordia" 7.30 uur. Staatsraad Prof. Oppenheim. t In den ouderdom van ruim 75 jaren i's te 's-Gravenhage overleden Staatsraad Pi-of. dT. J. Opp.enhe.im. Door d'l verscheiden heeft de rechts wetenschap een zwaar verlies geleden. Want haar was zijn leven gewijd. Talloos zijn de rechtsgeleerden die discipelen zijn geweest van dezen lioogleeraar, eerst aan do Groningsche, later aan de Leidsclie Universiteit, en die bij daar gevormd beeft voor het verdere leven. Prof. Oppenbeim heeft aan bet publieke leven van de laatst halve eeuw op velerlei gebied éep groot en werkzaam aandeel! ge nomen. Voor vele belangrijke functies beeft men im den loop der j&rén beslag weten te leggen op de uitgebreide en ge degen kennis van dezen grooten rechtsge leerde. Zoo zag hij zich bij herhaling "ge roepen om zitting te nemen in Staatscom missies, wier taak het was, belangen te behartigen, welke in nauw verband ston den met onze wetgeving op menig gebïe'd. Zoo heeft hij zitting gehad in de Staats commissie voor de administratieve Techt- snraak van 1891, in die van 1892 voor de Waterstaatswetgeving, in verschillende Grondwetscommissies, in de Staatscom missie voor het evenredig k'esrecht en die voor de hcrzienilng van het gemeenterecht. Van de be'de laatstgenoemde commissies was Prof. Oppenheim tevens voorzitter, terwijl hij ook nóg voor korten tijd voor zitter was van bet Centraal Stembureau. Groot is het aantal werken welke als uiting van zijn helderen wetenschappelüj- ken geest het licht zagen. Men denke liier- 11 j ondeT meer in de eerste plaats maar aan het standaarwerk Het NederlandLsch Gemeenterecht. Prof. Oppenheim werd 3 Maart 1849 te Groningen geboren en promoveerde aan do universiteit aldaar op 26 Februari 1872 lot doctor in de.beide rechten. Na korten t'.j.d leeraar in de Staatswe tenschappen aan de Landbouwhu'i'sboud- kundige school en het Gymnasium in zijn geboortestad ,te zijn geweest, werd hij ge- meente-secretari's van Groningen, welk anibt h;j bleef vervullen tot 1885, toen hij tot hoogleeraar aan de Grondngsche Uni versiteit werd benoemd. Slechts acht jaren la.ug profileerde deze Hoogeschool van de bekwaamheden van dezen grooten kenner van ons administratief recht, want ?ki 1893 werd Prof. Oppenheim naar Leiden geroepen om* na den dood van prof. Buys, d ens phaafs als hoogleeraar aan die Uni versiteit aldaar in te nomen. Tot 1907 was de thans ontslapene werk zaam in de Sleutelstad. De'n 14en October van dat jaar werd hij namelijk benoemd 'tot tid van den Raad van Stat.e, welk hoog andït hij tot aan zijn dood met groote toe- wjd mg heeft vervuld. Bij 'dait booge staatscollege had hij zitting in de afdee ling voor de geschillen van bestuur in de afdeeling Binnenlondscbe Zaken en Land bouw en in de afdeeling Onderwijs, Kirn s' *"u Wetenschappen. Z:.in groote verdiensten jegens den lande werden indertijd beloond met h,et comman deurskruis in de Orde van den Nederland- s on Leeuw. B'i gelegonhe'd van zijn zeveniïgstem Vevaardag, in 1919 is prof. Oppenheim van vele zijden gehuldigd. Oud-leerlingen, en-der wie vele mannen van naam o.a. ook 'd o reeds zelf hel boogleeraarschap be- k redden kwamen bij die gelegenheid hunnen vroegeren leermeester, als dank- ba vp. discipelen biddagen en boden he'm bij monde van prof. mr. dr. Eysinga een ï-'i-kwerk aan. samengesteld uit bijdragen 'o verschillende dier oud-leerlingein en vermende een systetaatisch overzicht' van bot Nederlandsch Administratief Recht, van welk ov^rziciM bat inleidende bPofcV- zaak gewijd was aan: „Thorbecke eni het Adm'n'stratief Recht". Uit alle oorden des Hands mocht prof. Oppenheim op den 70sten verjaardag blijken van belangstelling ontvangen. Dat daarbij de Universiteitssteden Groningen en Leiden niet achter bleven ligt voor de band. De rector-magnificus van de Leid sclie Hoogeschool kwam den jarige verras sen met de benoeming tot doctor-honoTis- causa in het Staatsrecht. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, zal het hoofdbe stuur van den Bond van ambtenaren, in dienst bij d'e Nederlandsche Spoorweg-en, de vier andere personeelorganisaties uit- noodigen tot samenwerking ora middelen te beramen tegen de gevolgen van de prijsstijging in de levensbehoeften. Ned. Christen-Vrouwenbond. Op 13 en 14- October hoopt de Ned. Christen-Vrouwenbond zijn 5e a'lgenieeno jaarvergadering te Haarlem te houden. Het bestuur van de afdeeling Haarlem ia door de zeer gewaardeerde medewerking van het Gemeentebestuur van Haarlem en door de bu-lp van de Zandvoortsche afdee ling in staaf gesteld een feestelijk program voor dit eerste lustrum in elkander te zet ten. Maandag 13 October, ongeveer 12 hut w-orden de gasten aan het station te Haar lem afgehaald. Om half twee wordt door 'het gemeentebestuur van Haarlem een or gelbespeling in St. Bavo door den heer George Robert, den Bond aangeboden. Daarna wordt een gezamenlijke auto tocht ondernomen over Bloemend-aal langs den n;euwen zeeweg naar Zandvoort, waar de Zanidvcort.sche afdeelnhg een thee aan biedt. Des avonds te 8 uur is een begroe- tingssamenkomst in de bo-venzaal van het 'gemeentelijk concertgebouw, L. Bagijne- straat 13. Op Dinsdag 14 October wordt in Hotel# De Kroon, Groote Markt te Haarlem des morgens de huishoudelijke verga der ing gehouden, welke alleen voor leden toegan kelijk is. Na een gemeenschappelijk noenmaal volgt om twee uur de openbare middagvergadering, waar prof. Mr. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit zal spreken over De Volken bond. De vergaderingeindigt met een opwek kend slotwoord van mevr. van Hoogstra- ten-Schocb van Zeist. Nieuwe Bankbiljetten. Door de Ned. Bank zullen na 7 OctobeT nieuwe modellen bankbiljetten in omloop worden gebracht van f 300, f 200 en f 60. Patrimonium Zuid-Holaind. Donderdag 30 October a.s 's namiddags 2 uur, zal in „Concordia", te Rotterdam een aJlgemeen-e vergadering worden gehou den van P. G. 0. Z. H.,- waar door Dr. J. van Bruggen, voorzitter van dén Raad van Arbeid te Dordrecht, de Ziekteverze keringswetten zullen 'besproken wor'den. Verband van Propagandaclubs. Het Verband van A.-R. Propaganda- clubs houdt de eerste algemeens vergade ring op Vrijdag 17 October, des voorm. om 11 uur, in bet gebouw „Irene", Kei- straat te Utrecht. De niorgensamenkomst is gewijd aan de behandeling van 'huishoudelijke zaken.; Na de pauze komt de propaganda aan de orde. Sprekers de heeren Mr. P. S. Gerbran- dy en Mr. H. Bijl'eveld. N. C. G. O. V. Distr. Z.-Holatnd. De 54e algemeene vergadering van het district Zuid-Holland deT Nat. Christ. Geh. Onth. Ver. zal Donderdag 23 Octo ber a.s. te 's-Gravenzande gehouden wor den. De morgenvergadering zal aanvan gen met een bidstond, waarin zal voor gaan Ds. \V. H. H. Dijkman, Ned. Herv. pred. te Rozenburg. De morgenvergade ring is verder gewijd aan huishoudelijke zaken. Aan.de beurt van aftreding zijn de hee ren Ds. J. W. Tonsbeek, Ned. Herv. pred. te Schiedam, Ds. A. v. Geest, idem te 's-Gravenzande en L. C. Lafeber te Gouda. Dl de middagvergadering zal Ds. Tonsbeek refereer en -over „Persoonlijke indrukken van de Zwi-tserscbe ont bon der sbeweging en Dr. Joh. v. d. Spek van Den Dokier, over „Alcohol en 'tuberculose". In de ito. de Groote Kerk te houden avondvergadering zal Ds. J. Henri Ledeboer van Amsterdam als Spreker optreden. Onze welsprekende Tweede Kamer. In Parlement en Kiezer" worden de volgende cijfers gegeven over de lengte in druk van de redeveeringen, welke in de Tweede Kamer in bet afgeloopen zittings jaar werden uitgesproken. In totaal bedroeg deze, de redevoeringen der Ministers en de mededeeling-en. van den voorzitter niet meegerekend, 483.52 Meter. De 20 leden der S.D.A.P. maken bier van aanspraak op het grootste contingent nj. 215.42 M. Dan volgen de 32 Katholieken met 147.74 M., de 10 Vrijheidsbonders met 121.49 M;, de 16 Anti-revolutionairen met 104.54 M., de 5 Vrijz. Democraten met 86.86 M- en de 11 Chr. Historischen met 79.32 M. De heeren Wijnkoop en van Ravesteyn haalden 54.48 M., het eene lid der Lib. partij mej. van Dorp 15.06 M.. de beide Plattelanders 12.71 M. en Ds. Kersten 5.90 M. De Christelijke Vakbeweging. Naar wij vernemen beeft bet Dag. Be stuur van het C. N. V. een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de propagandame thoden, die totnogtoe door de verschillen de Christelijke vakorganisaties worden ge bruikt en naar de wenschen die er zijn ten aanzien van de door het C. N. V. zelf te voeren propaganda. Naar aanleiding hiervan besloot het Dag. Bestuur: a. De centrale propaganda, zooals die nu eenige jaren door middel van de Christe lijke Besturenbonden is gevoerd, oók de zen winter op dezelfde wijze te organisee rden en daarvoor dus sprekers en een alge meen propagandamanifest beschikbaar te stellen; b. een speciaal propagandageschrift je te doen verspreiden; voor de propaganda on der bet Overheidspersoneel. c. een propagandageschrift je te doen verschijnen, gericht: ,.Aan de ouders van jeugdige Christelijke arbeiders." Hiernaast zullen de verschillende aan gesloten organisaties de propaganda onder do eigen vakgenooten hebben te voeren. BUITENLAND HET TOETREDEN VAN DUITSCHLAND TOT DEN VOLKENBOND. Antwoord op de Duiische nota. Het Fransche antwoord op de Duit- sche nota inzake de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond, welke aan de mogendheden, die een vertegen woordiger in den Raad van den Volken bond hebben, is gezonden, is op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken aan den Duitschen ambassadeur von Hoesch overhandigd. Frankrijk maakt geen bezwaren tegen het toetreden van Duitschland tot den Vol kenbond, mits aan Duitschland geen voor rechten worden gegeven. Frankrijk beveelt Duitschland voor geen zetel in den Raad van den Volkenbond aan. In officieele kringen gelooft men, dat 't antwoord der Engelsche xegeering gelijk luidend zal zijn. Het Belgische standpunt. De Belgische regeering zal binnenkort een beslissing nemen inzake de toelating van Duitschland tot den Volkenbond. Het Belgische standpunt in deze is het vol gende: Indien Duitschland tot den bond wenScht toegelaten te worden, moet het zich aan het gewone recht onderwerpen. Men kan het geen bevoorrechte positie toestaan en zal zich moeten houden aan de voorschriften van het Verdrag van Versailles en het pact van den Bond. Men is hier overigens van meening, dat de kwestie niet overhaast behandeld behoeft te worden, aangezien de intergeallieerde controle in zake de ontwapening van Duitschland eerst geëindigd moet zijn. De minister van Buitenlandsche Za ken, Hvmans,. heeft echter wel verklaard, dat Duitschlands toetreding tot den Bond gewenscht is. Engeland en het protocol. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verzekert, dat het ka binet, indien het er, aangespoord doör Lord Parmoor en minister Henderson^ toe besluit, het protocol van Genève te on derteekehen, met 'de bedoeling het ter ra tificatie aan het parle'ment voor te leggen, tegëh den raad handelt van de adviseurs der departementen,welke bij de bepalingen van. het protocol zijn betrokken. DE RECONSTRUCTIE VAN HET DUITSCHE KABINET. 15 Oct. Rijksdagenib: tiding? Wij vernemen, dat, de drie coalitie partijen: centrum, democraten en Volks partij bij een mislukking van de onder handelingen 'over de reconstructie van het Kabinet aan den Rijkskanselier zul len voorstellen, den Rijksdag te ontbin den en nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. Volgens de bestaande regeling zou de Rijksdag 15 dezer bijeen komen. Wan neer het tot een ontbinding zal komen, dan zal deze waarschijnlijk reeds voor dien datum plaats vinden. In dat geval zouden de nieuwe verkiezingen einde No vember of begin December worden ge houden. Men zou ook overwegen deze ver kiezingen te doen samenvallen met de verkiezingen voor den Pruisischen Land dag, welke in Februari van het volgend jaar moeten plaats hebben. DE ANTI-GODSDIENSTIGE MAATREGELEN IN FRANKRIJK. Het nieuwe punt, dat de minister van binnenlandsche zaken, Chautemps, in zijn redevoering, Zondag te Tours gehoudeu, aangekondigd heeft, lijkt groote conse quenties te zullen hebben. Hij zeide een algemeen onderzoek bevolen te hebben in geheel Frankrijk over de activiteit der congregaties. Hij zal pok een dossier be treffende de hernieuwde clerichle bewe ging doen opstellen en het land aantoo- nen, dat de congregaties, die sinds den oorlog hersteld zijn, een veel grooter ac tiviteit ontwikkelen, dan vóór de schei ding van staat en kerk. De brief der kar dinalen brengt de noodzakelijkheid in herinnering, om op energieke wijze te reageeren. De xegeering zal niet toelaten, dat de pubieke opinie in de war zal wor den gebracht, zij zal zelfs de hoogstge- plaatste kerkelijke vorsten weten te berei ken. DE DREIGENDE CRISIS IN ENGELAND De val diar regeer ing zeker geacht. Het Kabinet heeft gistermiddag ruim twee uur vergaderd. Het overwoog, welke houding het zou aannemen met betrek king tot de conservatieve motie en hot li berale amendement daarop. Na de vergadering deelde de chief whip van de regeerïng, Ben Spoor, mede, dat de regeering zich fen krachtigste zou verzetten zoowel tegen de conservatieve motie als tegen het liberale amendement, daar zij van meening is, dat er tusscben die twee geen essentieel verschil bestaat. De bladen zijn van meening, dat het, gezien deze beslissing, thans vrijwel ze ker is, dat de regeering morgen zal wor den verslagen en dat de premier dan den koning zal adviseeren het parlement te ontbinden. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. Het hoofdkwartier van Tsjang Tso Lin deelt mede, dat een gedeelte der derde brigade onder generaal Tsjang Tsoeng Tsang den terugtocht van de troepen van Tsili heeft afgesneden bij Tsjapeng, ten Z. W. van Ling Joeam en een volledig uitgeruste gemengde brigade heeft gevan gen genomen. Hofbericht eveneens, dat de 39ste divisie van het leger van Tsjili uit eengejaagd en achtervolgd is door de troe pen van Fengtien, welke een groot aantal kanonnen, geweren, paarden en militaif? voorraden buitmaakten. De politieke toestand in Turkije. Eenige beroering werd te Constanti- nopel teweeg gebracht door geruchten, dat het vroegere Jong-Turksche comité voor Eenheid en Vooruitgang in gewijzigden vorm als politieke partij hersteld zou worden. De eerste geruchten dienaangaan de kwamen uit Smyrna, alwaar, naar be weerd wordt, 60 leden van dat comité een geheinje samenkomst hielden, welke ver raden werd o.a. door den schoonvader van president Moestafa Kemal Pasja; deze ont kent. echter dit verraad. Te zelfder tijd werd gemeld, dat eenige comité-léden te Stamboel een samenkomst, hielden in de woning van den gewezen minister Kemal Bey. Deze ontkent echter openlijk de be doeling te hebben weer aan de politiek deel te nemen. Een andere oud-minister Ali Bey heeft gezinspeeld op de mogelijk heid van het stiel n van een republikeirr- sche partij, gebaseerd op de beginselen van het vroegere comité. Deze geruchten worden niet erg waar schijnlijk geacht, maar er schijnt toch iets te broeden. Vele Turken blijven ongeneigd zich te onderwei pen aan de jongste ver klaring van roestafa Kemal Pasja, dat er buiten de Volkspartij geen andere par tij behoeft te Instaan. Men acht het dwaas om personen met zeer verschillende mee ningen in een enkele partij op te sluiten, terwijl, zoo. wordt geredeneerd, het land ook lijdt door het gemis aan eenige geor ganiseerde oppor' ie, die controle uitoefent op de regeering, zoodat eerlang de stich ting van een nieuwe partij wel te ver wachten is. In een ijszee gevangen. Naar de ..Daily Chron." meldt., dreigt zich in de Witte Zee een tragedie te zul len afspelen welke wederom aan honder den het leven zal kosten. De „Daily Chron." heeft n.l. een drin gend verzoek ontvingen,, ten behoeve van de gevangenen in het bekende Solovetski- klooster dat op eilanden is gebouwd en Jiet veld van den dood wordt genoemd. Er vertoeven in deze zeegevangenis meer dan 400 intellectueelen, die onder de bekende procedure van „administratief bevel" hetwelk vóór de sovjetregeering een pr&otisch middel is om iemand van zijn vrijheid te berooven zonder een pro ces in te leiden zijngearresteerd. Het lot van deze menschen is beklagens waardig.. Zij worden slécht behandeld, slecht gevoed en zijn volkomen van de buitenwereld afgesneden. Einde September zijn de .gevangenen een hongerstaking begonnen, teneinde de bol- scliewiki te dwingen hen 'naar het vaste land over te brengen. De vreéselijke IJszee-winter is op komst van October af doet geen schip het eiland meer aan. Einde October is het eiland ge woonlijk ingevroren en de winter duurt hier. 8 maanden. De oproep vraagt nu iets te doen voor deze gevangenen voer het te laat is. „Défaitiste" ils geen Fransch woord. De Académie frangaise heeft in haar jongste zifting het woord „défa-ï tills te" ver worpen, dat de commissie voor de diction- uaire had voorgesteld in het officiële woordenboek op te nemen. Het leek er eerst naar alsof het illustere gezelschap het woord zou aanvaarden, toen maar schalk Jcffre opstond om de verwerping te bepleiten. Zijn pleidooi kan aldus wor den saamgevat: „Het begrip i's niet Fransch, dus het woord kan het ook naiet zijn". Daarop heeft de Académie het woord verwezen naar het domein van het „ar got". KORTE BERICHTEN. -Volgens bericht uit Parijs is te Con- stantinopel overleden de Fransche verte genwoordiger in de geallieerde commissie voor de zeeëngten, de Fransche oud-minis ter-president. R i b o t. In Lemberg hebben Duitsch-Poolsche besprekingen plaats ter regeling van het 'tr ansd t o-v erkeer van Duilsdhlaaid naar Roemenië over Polen. De Deensche gezant te Ber lijn, Zahle, is benoemd tot voorzitter van de groote, in November a.s. te Genève te houden opium-conferenitie. MacDonald heeft geluncht met den Egyptisohen premier Zaghloel Pasja, in het Claridges-hotel. Er waren slechts enkele andere gasten uitgenoodigd, ouder wie dr. Mahmoed. Het aantal hongerlijdenden in Rusland is, volgens een bericht uiit Moskou aan de „Dni" tot 9 mililioen geste gen. De Hon gaar sche minister van buitenlandsche zaken, Daruvari, is om gezondheidsredenen afgetreden. Met 1 November zullen in Duitsch land de tarieven voor het post- geldverkeer, (postwissels-, postchè- ques- en pos ter edietbrie vein) verlaagd wor den. Tusscben de Deensche en de Engel sche regeering wordt onderhandeld over liet aanbrengen van een «telefonische verbinding tusschen heide landen via Nederland. Een tut Chineesche en Russische ambtenaren samengestelde commissie heeft den 3en October helt beheer van den Chineeschen Oosterspoorweg overgenomen. Er loopen andermaal geruchten over een aanstaande verloving van prinses Marie José van België met. den prins van Piëmont, zoon van het It ali ia ari sche koningspaar en Kroonprins van Italië. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. B e r o e 23 e n. Te Ooltgensplaat: A. P. Pop te Nijkerk o. d. Veluwe. Aangenomen. Naar Ferwerd (Fr.) A. N. Tonsbeek te Kethel bij Schiedam. Bedankt. Voor Schoonhoven (vac.-Wl -Wcsseldijk)P. Kuylman te Houten. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te AxelF. A. den Boeft te Ivruiningen; te KollumerpompJ. Los, cand. te 's-G raven ba ge; te Pijnacker-Noot- dorp: J. Los, cand. te 's-Gravenbage. Bedankt. Voor Enumatil"N. Duuvse- ma te Nieuw-Amsterdam; voor Zutpben; A. J. Fanoy te Ferwerd. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te WerkendamK. Groen te Zwijndrecht. Prof. Dr. A. G. Honig. Gisteren vierde Prof. Dr. A. G. Honig, hoogleeraar aan de Theol. School te Kam pen zijn zestigsten verjaardag. Prof. Honig studeerde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1902 op een proefschrift over „Alexander Com- rie" tot doctor in de godgeleerdheid promo veerde. Na de kerken van Oudshoorn en Zeist te hebben gediend, werd Dr. Honig in 1903 benoemd tot- hoogleeraar aan. de Theol. School te Kampen, waar hij dog matiek, ethiek, encyclopedie en Nedevl. letteren doceert, v Prof. Honig is ook voorzitter van da yereeniging tot bevordëring van Geref. ziekenverzorging in Nederland. Dr. K. P. Groot. Gelijk we reeds meedeelden is Dr. K. P. Groot, die door de Gèref Kerk van Delft voor den medischen dienst te Solo (Java) uitgezonden was, na zes jaren arbeids, met verlof in ons land teruggekeerd. Bij zijn vertrek uit Solo waren ongeveer tweehon derd Javanen,, Hollanders en Chineezen op het perron samengestroomd, die op har telijke wijze afscheid namen van- Dr. Groot en diens echtgenoote. Donderdag j.l. werd Dr. Groot niet zijn echtgenoote en verschillende leden hun ner familie in den raad der Geref. Kerk van Delft door den voorzitter Ds. T. J. Hagen begroet^ waarop de Zendingsarts dankte voor de welwillende welkomst woo i- den en enkele zaken uit de historie der Solo-zending memomeerde. De weerstand van voorheen tegen de Zending wordt langzamerhand gebroken. Groote moge lijkheden doen zich op en veelbelovende perspectieven oi^enen zich.- Dr. Groot teekende den geweldigen ar beid die zou moeten gedaan worden en die onafgedaan blijft wegens gebrek aan middelen en arbeiders. De groei aan be langstelling in het Christendom vraagt Versterking vaq het corps, werkers. Ds. L. Netelenbos. De missionaire predikant der Geref. Ker ken in Utrecht en Gelderland, Ds. L. Ne telenbos, is gistermorgen -net zijn familie van Arnhem uit naar Genua vertrokken* om daar scheep te gaan op de „Prins der Nederlanden" naar zijn arbeidsveld in Indië. Zondagmorgen is. Ds. Netelenbos in de Oosterkerk -te Arnhem nog in den dienst des Woords opgetreden. Hij predikte over Johannes 3: 16. Ds. Kunst s|Drak den vertrekkenden leraar hartelijk toe, op hem toepassende <?e woorden uit Handelingen 28: Paulus de broeders ziende, dankte God en greep moed. De Gemeente zong Psalm 121: 4. Het Fransch op de Lagere School. In vele plaatsen zijn cursussen in het le ven geroepen om de leerlingen der lagere scholen builen de gewone schooluren ge legenheid te geven Fransch te leeren. Het- aantal deelnemers ervan neemt overal sterk toe. Teneinde een goed overzicht te krijgen van den omvang van die cursussen, om daarna een gemeenschappelijke aotio te kunnen beginnen tot wetswijziging, op'a.t hot opnemen van het Fransch in het leer plan der lagere scholen weer mogelijk wordt, wil do Haarlemsche Ver. voor On derricht in het Fransch andere vereenigin gen uitnoodigen tot gemeenschappelijk overleg. Aan de besturen van deze vereemgm- gen wordt verzocht, zich op te geven aan bet secretariaat van de vereeniging, p a. den heer J. C. Peereboom, Groote Hout straat 93, Haarlem. UIT DE C1BEVIM6 HAZERSWOUÜE. Door het bestuur van den Omringdijk zal op Woensdag 15 Oc tober a.s. schouw worden gehouden over dijlcagiën enz. in den polder. B ij den beer M, heeft men in den nacht al de peren van een boom gestolen en daarbij een gedeelte van de roode kool uit den tuin zich toege- eigend. Personen die gebo- refi zijn in 1906 en genegen zijn de voor oefeningen te volgen bij de Vrijwillige Landstorm kunnen zich biervoor aanmel den do twee laatsfe Dinsdagen in October des avonds half zeven bij de heer A. A. van der Lelie in het Westeinde. Bur ge rl. Stand. Bevallen? M. Filippo geb.de Graaf z. A^v. J, Boscli geb. Oppelaar d. C. M. v. lost geb. VUfsveld d. W. A. den Hertog geb. Blom 2d. n Gehuwd: J. Roos jm, 25 j. en O. Vreugdenliil jd. 23 j. ALKEMADE. Vergadering van den

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2