Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Horst, Havenlcade, Tel. 1577. Dr. Kist. Kembrandtstraat 21, Tel. 1202. Dr. öeret, Breestraat 38, Tel. 581. Dr. Timmermans, Breestraa. 8, Tel. 303. f De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door Dr. Varekamp, Geverstraat 32, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 89 Sept. tot en met Vrijdag 3 October Waargeno men door de apotheken van de heercn G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502 en P. du Croix. Rapenburg 9, telefoon 807; Zaterdag 4 en Zondag 5 October neemt waar do apotheek van den heer M. •Boekwijt, Visehmarkt 8, telefoon 552. Plantsoen nagebootste slotpark. Eerst worden de bemiddelaars, de zweden, ont vangen door de recipieerende Staten-Gene- Taal; dan komen de geallieerde gezanten, dan de Fransche gezanten en ten slotte de Koning-Stadhouder met gevolg. Do vrede van Bijswijk bevatte de bepa lingen le. dat Lodewijk Willem III erkennen 7ou als koning van Engeland. 2e, en dat hij tegen ruil voor grondge bied in de Zuidelijke Nederlanden en aan den Bijn o.a. het Prinsdom Oranje zou ontruimen. Over de beteekenis van dezen vrede zegt bet programmaboekje: D Geschiedenis ziet in den vrede vav Bijswijk niet veel meer dan een wapen stilstand tusschen den Negenjarigen Oor log en den Spaanschen Successieoorlog. Maar voor ons land is hij meer. De Repu- bliek had het initiatief genomen tot de worsteling tegen den machtigen Franschen monarch, die geheel de wereld aan zich onderwerpen wilde. Zij had de leiding ge geven aan den strijd, binnen haar grenzen is de vrede gesloten. Uitbreiding van grondgebied verlangde zij niet, maar wel orde en rust in Europa. De vrede van Rijs wijk sluit als het ware het tijdperk van onzen Gouden Eeuw af en vormt een over gang tot het tijdperk, dat reeds twee en een kwart-eeuw duurt, het tijdperk van Nederland-Vredeland. het land van het Vredespaleis en het Hof van Internationale Justitie. Het spel. Het slot en het park van „Nieuwburg" schijnt verlaten, en het terras met z'n ba lustraden dat in den Singelgracht is uit gebouwd, ligt nog in afwachting van de gebeurtenissen. Alleen de fontein klatert en murmelt geheimzinnig dat er groote dingen op til zijn. Door de bogen van de zuilengalerij ziet Ynen het slot liggen, als verscholen in het geboomde, waarmede het dén natuurlijk geheel schijnt uit te maken. Een. woord van o; rchte waardcenng voor den ontwer per en vervaardiger van deze décors, de kunstschilder Lucien Manceau uit War mond. kunnen vij hi cv net achterhouden. Wat. heeft hij partij weten te trekken san de omgeving, waardoor hij een sohit- erende aaneensluiting heeft bereikt van «atunr en kunstmatig décor. Dat is knap ?rerk geweest! Bij de aankomst van H. M. de Koningin -jri Z. K. H den Prins met H. D. Z gevolg werd de koninklijke standaard in top ge- heschen en werd H. Majesteit ontvangen aiet een daverend „Wilhelmus" door allen spontaan en krachtig aangeheven. Dc tri bunes waren nagenoeg geheel bezet nier en daar viel een lacune te constatee- <cn; wclliclit van hen, die wegens den re gen waren thuisgebleven. Het was echter heel goed weer geworden* stil met een ef fen grijze lucht. In dc koninklijke tribune namen o.m. Maats behalve H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, de burgemeester jhr. de Gijselaar, in ambtsgewaad en naast hem de commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh. De heeren W. van der Laan, voorzitter der 3 October Vereeniging, en N. G. Spaargaren Jr., le secretaris dezer ver- eeniging dienden resp. H. M. de Koningin en Z. K. H Prins Hendrik van voorlichting Naast de koninklijke tribune hadden plaats genomen H. Excell. de ministers Ruys de Bcerebrouck, Heemskerk, van Dijk en Aalbersc. Vlak achter hen waren gezeten de wethouders en secretaris van Je stad Leiden. Onmiddellijk nadat de Koningin en de Prins op hunne zeteb hadden plaats geno den nam het Spel van Klank en Kleur een ia n vang. Onder de daverende klanken der marsch snuziek marcheerden de Hollandseke gar- ics over de brug, waarover naar men ach denken moet de weg leidt naar Den Haag. Links van do tribunes ligt de ïaart naar Delft. Ook in het slotpark komt kleur en be weging. De agent der Staten Generaal -tosenboom kondigt plechtig aan de komst -an Hunne Hoog-Mogendheden de Staten Generaal, die in een weelde van gewaden -T.et hunne dames komen aanstappen ter ontvangst der vreemde gasten. Het is alles niet. precies historie-getrouw, bekent 3e sommissie, doch de personages zijn histo risch. Om de wille van den rijkdom der. kleuren en de oogenweelde vergeeft men dat gaarne. De Staten recipieerden en de gasten ko men nu in booten aangevaren. En wel van den kant van Don Haag het Zweedsch Ge 'antschap, gevolgd door de gevolmach tigden der bondgenooten: de Keizer, Spanje, Brittannië, de Republiek, Dene marken en de Keurvorsten, zoowel geeste-- Jijke als wereldlijke. t Van den Delftsohen kant konijn de yroe- 1 gere tegenstanders, het praallievende ge zantschap van den Zonnekoning Lodewijk XIV. Het oog gaat te gast aan al die schit tering van kleederrijkdom, voortglijdende over het effen spiegelende water. O, die goede oude tijd, toen de zwarte officieele dracht nog niet was uitgevonden! Dit ge deelte met de nu volgende aankomst en begroeting van den Koning-Stadhouder Willem III en zijn gemalin, prinses Anna van Engeland, was een der meest geslaag de van het Spel van Klank en Kleur. Wat rijk gevolg van den Koning-Stad houder, met zijn gemalin gezeten in een gouden koets, voorafgegaan door klaroen- geschetter. Toen de Koning-Stadhouder en prinses Anna zich diep bogen ter be groeting van H. Majesteit de verheven nazaat van het prinselijk echtpaar, dat zij voorstelden-, zette de muziek wederom het Wilhelmus in, dat door allen staande werd meegezongen. Dat was een mooi oogenblik. Heel aardig was de toevallige omstan digheid, dat er juist twee blanke zwanen statig kwamen aandrijven, welke zich uitermate verbaasden. De oorkonde wordt nu aangedragen en het historische oogenblik is aangebroken: de gezanten teekenen één voor één met statigheid en waardigheid het document van den vrede. De klaroenen klinken weer. Rosen- boom kondigt luide den vrede af: „leve de Koning." Batlef d'Oranpe. Ter viering als "het ware van dit gebeu ren en ter verheerlijking van den Oranje spruit wordt nu opgevoerd het Ballet d'Orange. Vendelzwaaiers en do parde-civiciue d'Orange in het blauw, dragende de em blemen u<it de wapens Chalons en Oranje n.l. de posthoorn en de oranje-appels, voe ren gecompliceerde marschen uit, waarna meisjes en knapen, eveneens deze emble men dragende, in zinnebeeldige dansfiguren de alliantie verbeelden tusschen de huizen Chalons en Orange. Keurig zijn deze num mers uitgevoerd. Bijzonder fraai was ook het menuet, dat gedanst werd door een hru'dspaar en 3 bruidsmeisjes en 3 bruidsjonkers. Wat een tegenstelling met de moderne dansbegrippen van deze eeuw, welke l'aat- ele o.i. zeer ongelukkig werden getypeerd door de solo-danseres, die op ons Terpsi chore en de heer van Leeuwen mogen ons vergeven eerder een ridiculeai indruk maakte met haar scheeve „pannekoek". Ook de vilaggedans scheen ons minder ge slaagd. Maar laat ons niet teveel moppe ren, want het vertonnen van de deviezen van Oranje-Nassau: „Je maintiendrai" en „Ce sera moi, Nassau" waren daarente gen weer buitengewoon aardig. De dansen, welke door den heer van Leeuwen wanen gecomponeerd en onder zijn leiding door 16 dames en, 16 heeren waren ingestudeerd, werden werkelijk keurig gelijk en met bewonderenswaardige eenparigheid en zekerheid van beweging uitgevoerd, zoodat het geheel een char mant effect maakle. De cercle, het defileeren voor den Ko ning-S ta.dliondlr gaf daarna gelegenheid de fraaie costuums nog eens één voor één te bewonderen. Het minnespel. Thans verzocht het onbewoonde eiland je, dat daar als een idylle sliil te drijven lag in de Singelgracht, de algemeene aan dacht. Reeds naderde met forsche riem slagen Lancelot die zijn vrouw, do aan minnige Sanderijn hot stuk speelt in den aprookjestijd en daar zijn de vrou wen altijd aanminnig, tenzij ze heksen waren in een roeibootje modereert. Zij laaiden op het uitgezochte plekje, maar Sanderijn verlangt al spoedig naar hare kinderen, die zij op een veilige plek ergens hebben achtergelaten onder de hoede van dienaren. Lancelot en Sanderijn zijn n.l. om de een of andere mysterieuze re den hun land ontvlucht en zoeken nu een toevluchtsoord. Maar nadat Lancelot ver trokken is, rijst opeens uit de struiken een faun, 'n boschgodje, zooals die in de» oud heid veelvuldig moeten geleefd hebben op plaatsen, waar niemand ze ooit zag. Maar Sanderijn ziet hem en deinst terug. De faun speelt echter zoo lokkend en harts tochtelijk op z'n herdersfluit, dat bij ten slotte de aigelooze, geheel in d-en ban der betoovering, overhaalt ridder Halewijn te volgen, die in de verte in glanzende wa penrusting komt aanvaren. Zijn bark werd evenwel niet getrokken door een dol fijn, zooaïs aanvankelijk de opzet was. De dolfijn zag er op de generale repetitie ook wel wat kermisachtig uit en het dier is dan ook maar wijselijk weggelaten. Ridder Eafewijn stapt aan land en be groet de aanminnige Sanderijn als zijn bruidmaar helaas, de pret duurt kort, want met toornige slagen roeit Lancelot aan met zijn twee kindertjes bij zich. Hij snelt op Halewijn toe met. getrokken mes, zwaard en dolk glinsteren in de lucht Doch Sanderijn, tot zich zeüVe gekeerd, werpt zich voor Lancelot en redt hem het leven. Schuldbewust werpt ridder Hale wijn de wapens neeT en trekt zich terug. Lancelot ends Sanderijn beleefden daarna vele gelukkige 6tonden enz. enz. Dat is het. sprookjesspel, in z'n naïviteit tot een glimlacht dwingend en tot aan vaarding zonder cvitiek. Een "beminnelijk spel, dat alleraardigst werd gespeeld. Vooral de faun, die kostelijk was nage bootst. trok bijzonder de aandacht. Een lachsalvo steeg omhoog toep hij op het einde landverraad pleegde en halls over kop in de bark van ridder Halewijn plofte. Over 't algemeen was het minnespel wel iefs te simpel van invloed om zonder be geleiding van woorden voortdurend de aandacht te boeien. De kon;[mg-stadhoudcT, de pr imes, do gezantschappen en de Staten Generaal, die het. minnespel van af het terras had den gevolgd, ver (rokken daarna. Ook H. M. de; Koningin en de Prins stonden op en werden-ten afscheid luide toegejuicht, - i De spannende strijd van C. A. tegen de duurte. De strijd is in vollen gang. Omlaag steeds, omlaag moeten de prijzen, en daar bij moeten de kwaliteiten gehandhaafd blijven. Zulk een grootsch opge.vafc plan kan alleen een wereldfirma' als C. A. met compleet succes ten uitvoer brengen. He,t publiek heeft slechts één belang: dakr te koopen waar het beste, waarde voor het minste geld ontvangt, en 'dat belang houdt C. A. steeds voor oogen. Wie slechts de étalages bezichtigt en de prijzen verge lijkt, moet 'absoluut tot de overtuiging komen dat. O. k A. inderdaad „toch voor- deeliger is". Eén bewijs: Een moderne warme Winter-Paletot reeds- voor f 6.75, f 8.75, f 10,75, f 12,75' en zoo oploopeud in alle prijzen. (21073) Het. spel was te half vijf afgeloopen Het is naar aller overtuiging schitterend •geslaagd. De muziek. Is het anders te verwachten, dat bij zoo uitnemende leiding als die van de dirigen ten Leo Mens en Louis Boer de muziek bij dit spel een lust voor 't oor was? Zoo goed verzorgd als de régie was en smaak vol als de mis- en scène, even waardevol was het muzikale gedeelte.. De Holland- sche gardes kwamen voor het front met vroolijk tuitende muziek. Wat de zang aangaat een zeer be schaafd koor zong de ietwat psalmachtige herderszang. In aantal had 't. koor, vooral wat het mannenkoor betreft, grooter kunnen wer zen. Ook als componist zijn de beide di rigenten naar voren gekomen. Louis Boer, die een en ander illustreerde, en Leo Mens, die op woorden van Dr. van Wijk „de ode aan den vrede van Bijswijk componeer de eji door zijn koor zoo mooi liet zingen. Als spel van klank en kleur aangekon digd, denken wij bij de klank aan de twee bovengemelde kunstenaars die deze uit koor en orkest te voorschijn wisten te roe pen. Naar het Station. Na het openluchtspel stapte men weer in en werd de volgende rijtoer door de stad gemaakt (belangrijk korter dan eerst W0 3 vastgesteld): Zoeterwoudsche Singel, Utr. Brug, Hoogewoerd, Breestraat, Burehtsleeg, Nieuwst raat, H. Kerkgraeht, Haarlemmerstraat, Janvossensteeg, Oude Vest, Turfmarkt, Prinsessekade, Steen- straat, Stationsweg, Station. Aldaar aangekomen nam H. M. af scheid van de verschillende autoriteiten en begaf zich naar den Koninklijken trein. De Prins bleef in de stad. Kunstavond Stadsgehoorzaal. Zooals telkenjare was ook nu weer do Stadsgehoorzaal op den Sden October-- avond geheel bezet. Genoten is er van den heerlijken zang van de Kon. Zangvereeniging „Cecilia" te 's-Gravenhage. 'n Bewonderenswaardige kunstprestatie was de uitvoering „Zege praal" (muziek van Felix Brandts Buys, woorden van Guido Gezelfe), waarbij de luisterstille zaal zich opgetogen toonde en aan het einde hartelijk toejuichte den di recteur Henk v. d. Berg, koor e.n solisten. De heer Albert Vogel en mevrouw gaven ook voor de pauze 'eenige voordrachten, die 't behoeft niet gezegd door het audi torium zeer werden gewaardeerd. Na de pauze wachtte de zaal een verras sing. In den foyer had het besluur der Drie- October-Ver. 'n diner waarbij o.a. aanzaten Prins H e n d r i k, de bovengenoemde Ministers en de burgemeester. Het gezelschap, dat. nu de uitvoering kwam bijwonen, werd luide toegejuicht. Uitgevoerd werden „Vlaggelied" (mu ziek van J. Verhulst, woorden van dr. J. Heye) en Boerenfeest (muziek van Sem Dresden) waarna „Aan Leiden" (muziek van Minka van Aken, woorden van Jan de Quack) Componiste en de dichter werden gehuldigd. Alben Vogel declameerde nu zijn be kend ..Het Wonderkind", waarna iie.t hoo- ge gezelschap de zaal weer verliet en het program verder werd vervolgd. Aan het einde van dit verslag van den eersten dag mogen ,wij niet nalaten een woord van hartelijken dank en oprechte hulde te spreken aan het zoo actieve be stuur der 3-October-Ver. en de diverse sub commissies voor het uitstekend organisee- reji der verschillend© festiviteiten. Overigens was er den geheelen avond in de stad een vroolijke stemming en was het peer druk. j HEDENMORGEN. De Reveille. Er was ook nu weer zeer groote belang stelling. De meeste Lei den aars sliepen nog en het was nog s'ti'l in de straten toen van morgen om half acht van de trap van heit stadhuis door bet Leidsoh Politie-Muziek- Gezelschap de reveille geblalzen werd. Er hadden zich clan ook slechts betrek kelijk weinig belangstellenden vóór bet Stadhuis verzameld. Trouwens, de bedoeling van een reveille is ook om de menschen wakker te maken. Dooi* de muziek werden de volgende nummers uitgevoerd: "Wilhelmus van Nas sou wen oude toonzetting (1620) van Adr. Valerius; Een liedje van Koppels tok, van N. A. Bouwman, le l'uit., dir. der Kon. Mil. Kapel: Psalm 150; de Koningin- Wilhelmina-Marsc li van M. Bolderdijk en ten besluite het Wien Neerlandsöh Bloed. Opcn-Luchfspcl. Te half elf hedenmorgen werd de 2de opvoering van het Open-Luchtspel, voor stellende „De Vrede van Ri'jswijk" gege ven, wederom op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singed. De Diiïvendcmcnslratie. Naar wij vernemen, bedraagt liet aan tal duiven, dat gisteren vanaf het Waag- hoofd de lucht ingelaten werd: 1522, BljgEgEfttLftüO De verheoging van den Tabaksaccijns. Het ligt in de bedoeling van den minis ter -van Financiën te bevorderen, dat nadere voorschriften omtrent de verstrek king van zegels worden vastgesteld, die de tusschenkomst van den ontvanger der ac cijnzen bij de aflevering uitsluiten. Daar van kon het gevolg zijn, dat de zegels spoediger in het bezit van de aanvragers komen, terwijl het voor de fabrikanten, wonende buiten de gemeenten, waar het ontvangkantoor gevestigd is, het voordeel heeft, dat zij de bestelde zegels op het postkantoor in ontvangst kunnen nemen. De aflevering der zegels zonder tusschen komst van den ontvanger maakt, het noo- dig, het vervallen van den credicttermijn afhankelijk te steilen van het tijdstip van aanvraag der zegels. Daarom wordt voorgesteld in art. 6 van het wetsontwerp tot verhoogiug van den tabaksaccijns 'de in hel eerste en tweede lid voorkomende woorden „aan hen zijn verstrekt" te vervangen door „door hen zijn aangevraagd." De salarisvermindering der ambtenaren. De reeds op 21 Aug. aangevraagde bij zondere audiëntie van de vertegenwoor digers van het Comité van Zes (A.G.O.P. en G.N.O.P.) bij den minister van Finan ciën, welke niet eerder kon verleend wor den o.m. wegens een tweetal vergaderin gen van de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg en afwezigheid van den minister, had heden plaats. Uitvoerig werd de wenschelijkheid be pleit om do voorgenomen salarisverlagin gen op 1 October en 1 Januari niet te doen doorgaan, zulks o.m. op gronl van het rui mer vloeien der middelen en de snelle stij ging van de prijzen der voornaamste levensmiddelen. De minister antwoordde positief, dat de verlaging op 1 October ten volle zou plaats vinden en dat hij omtrent zijn be doelingen op 1 Januari a.s. nog niets kon zeggen, zoolang de verwachtingen, die ge koesterd worden ten aanzien van een bete ren toestand van 's lands financiën geen feiten zijn geworden. Hiermede deed de minister dus alle ge ruchten van den laatslen tijd te niet. spe ciaal ten aanzien van het bericht in de katholieke pers betreffende het halveeren per 1 October van de voorgenomen salaris verlaging. De wijze, waarop het overleg vanwege de regeering met de Commissie voor Ge- org. Óverleg is gevoerd, werd ook uitvoerig besproken. De minister gaf te kennen, dat hij van dezen, voor het personeel uiterst onbevredigenden gang van zaken, niet op de hocgte was. Hij had geen bezwaar dal docr de delegatie van het Comité van Zes in het openhaar zou worden medegedeeld, dat de ontworpen wijzigingen van tie Pen sioenwet. 1022 dezer dagen aan de Stalen- Generaal zullen worden aangeboden en dat verschillende voorstellen van de Cen traio Commissie ter zake in het ontwerp zijn verwerkt. Speciaal de kwestie der medezeggenschap in de beslissingen van den Pensioenraad bleek de volle aandacht van den minister te hebben. Onze dure Spoorwegen. Aan een artikel in de ..Dordr. Crt." over onze dure spoorwegen, ontleenten wij het volgende Ais wij onze spoorwegenexploitatie met het buitenland vergelijken, blijkt zij duur en langzaam te zijn. Op de spoorwegkaart vindt men mazen; een heele groote tus schen Groningen, Leeuwarden en Meppel, en kleinere mazen tusschen Zwolle en 's-Hertogenbosch, tusschen Utrecht en Dordrecht en zelfs tusschen Amsterdam cn Rotterdam. Bij de overheersching van het centrale gedeelte in den Nederlandsehen staat ligt het voor de hand, da We fouten van. het net en zijn exploitatie vooral liggen in de verbinding tusschen de niet-centrale stre ken onderling. In het net vinden wij die grootste fout in het ontbreken van een goede verbin ding van het Noorden des lands met Zuid- Westen en de uit het Zuid-westen gaande groote verkeerswegen naar Zuid-Europa en Engeland. Die verbinding is er niet, als men niet wil omreizen over Nijmegen. Het land be noorden Zwolle moet maar zien er te ko men. Voor die kleine millioen menschen is er geen rechtstreeksche verbinding. Tot Utrecht kunnen zij komen. Doch dan heb ben zij voor hun verdere reis de keus tus schen over bet geheel onvoldoende aan sluitingen langs den weg over 's-Hertogen bosch of langs den weg over Rotterdam, die feitelijk in het geheel geen aansluiting geeft, terwijl een directe lijn Utrecht Dordrecht, die dan tocli in deze spoorweg verbinding een noodzakelijke schakel is en die door een welvarend maar spoorwegloos land gaat., eenvoudig niet bestaat* evenmin als een lijn Zwolle—'s-Hertogenbosch. Het zijn intusschen niet alleen de op de kaart zichtbare fouten, welke ons spoor wegkaart maken tob een onvoldoende werktuig ter bevordering onzer welvaart» Daar is het gemis aan het besef, dat wij even intensief moeten exploiteeren als onze buurlui, daar zijn verder de omstan digheden, dat onze sporen de oude be proefde beginselen van spoorwegexploita- tie-beleid den rug hebben toegedraaid en een reizigers-tarief stelsel hebben uitge dacht. zoo bureaucratisch als maar moge lijk is. In plaats van zooals elders gebruik is een degressief tarief te maken en zoo het den verren reizigers gemakkelijker te maken om te reizen, volgens een methode die overal in den handel gevolgd wordt, heeft men domweg het schema F gezet: zooveel per Kilometer. Er is toen een protest gekomen uit de uitmiddelpuntige provincies, die driedub bel gedupeerd werden, omdat er op een- ruwe manier werd ingégjepen in de econo mische verhoudingen en omdat hun reizen1, dat toch al zoo duur was, onevenredig vqpl duurcler werd „gemaakt dan die der andere reizen, door de afschaffing der 200 K.M. grens en door de afschaffing der de~ gressie. Kon men vroeger voor f 6 (1ste kl.) vafl Groningen naar Vlissingen komen, zoif men er was er in evenredigheid verhoogd, nu f 12 a f 13 voor moeten betalen, inder daad moest r eu er voor het kluitje f 25.15 en na het k.uitje f 23 voor betalen. In het goedkoopste geval dus nog pl.m. 4 maal zooveel als vroeger. Zulke verduringen van 4 maal den vroe- geren prijs zijn inderdaad bijna prohibi tief, zijn niet gemotiveerd door oorlcgs- duurte, doch zijn alleen het gevolg van de weinig bevriende manier waarop het* klei ne spoorwegnet, dat wij hebben, geëxploi teerd wordt. Het is te klein en er wordt bij lange na niet uitgehaald wat. er zou kunnen wordenl uitgehaald ziedaar dc beide groote fou ten, die maken dat wij in de concurrentie met het buitenland in hooge mate gehan dicapt worden, fouten, die ten onzent lang niet algemeen genoeg als zoodanig gezien worden. DE VOLKENBöWDSVEEGADERiWG. De sbtzitting. i' Het protocol eenstemmig aangenomen. Donderdag heeft de slotzitting van do Volkenbondsvergadering plaats gehad; Na eenige redevoeringen werd gestemd over de resolutie die het werk af ski it en waarin het vredesprotocol den regeeringen warm wordt aanbevolen. Pesident Motta las deze resolutie nog maals luide voor en vestigde de aandacht op het plechtig© van het oogenblik. Zeven en veertig naties waren in do zaal ver tegenwoordigd en stemden bij hoofdelijken oproep. Het ^resultaat was een totale eenstemmigheid zonder eenige onthouding, wat door de vergadering met luid aplaus werd begroet-* Het was een waardig einde voor het eensgezinde werk van deze volkenbonds vergadering. De voozitter hield aan het einde een dichterlijke sluitingsrede, waarin hij bij de bespreking van de groote beteekenis van het vredesprotocol er op wees, hoe Paus Bcnedictus XV op 1 Augustus 1917 reeds aan de wereld heeft aanbevolen pre cies datgene te doen. wat de volkenbonds vergadering heden besloten heeft. Motta haalde uit de bekende vredes boodschap van den overleden Paus aan, hoe Beze bepleit heeft „een gelijktijdige en wederkeerige vermindering der bewape ningen. en de instelling van een arbitrage systeem met een hooge vredestichtende taak en met sancties tegen den staat, die weigeren zou he' de internationale vra gen aan arbitrage te onderwerpen, hetzij de beslissin~ i dér arbitters te aanvaar den." Motta's verklaring, dat hij hier lettei*- -lijk heeft weergegeven, wat Benedictns XV op 1 Augustus 1917 aan de christelijke wereld voorgehouden beeft, maakte een diepen indruk op de vergadering, die ge troffen was door de groote overeenstem ming van den Pauselijken raad en den in houd van het thans zeven jaar later aan genomen volkenbondsprotocol. Een alge meen applaus bedoeld als een eerbiedige hulde aan de wijsheid van den overleden Paus, "Wiens woorden, naar men weet. ook reeds gisteren door jhr. Loudon wares in '"herinnering gebacht. Door 10 staten onmiddellijk gerekend. Motta verklaarde dat de volgende tien staten het protocol over arbitrage reeds voor het slot van de vergadering Genève hebben geteekend: Albanië. Bulgarije, Est land, Frankrijk, Griekenland, Joegoslavië, Letland, Polen, Portugal en en Tsjecho- Slowakije. De Volkertbondsraari. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van de niet-permanente leden van den Volkenbondsraad zijn alle aftredenden herkozen. Ghina had toelating verzocht en is niet gekozen. De Chineesche dele gatie verliet uil protest de zaal toen de uitslag bekend werd, zij vat deze niet- verkiezing als een ernstig onrecht op. In de kringen van den Volkenbond zegt men, dat China wel een zetel had gekre gen, als er geen inwendige troebelen in China bestonden. De ontwapeningsconferentie. De Volkenbondsraad heeft gisteren met betrekking tot de. voorberiding van de ont wapeningsconferentie besloten, zichzelf als commissie van voorbereiding te const it u- eern Deze commissie van tien zal niet uit dezelfde .personen behoeven te bestaan, die de regeeringen in den raad vertegenwoor digen, zoodat de regeeringen daarvoor andere personen kunnen aanwijzen. Deze commissie behoudt zich alle beslis singen over de voorbereiding! van de ont wapeningsconferentie voor. Zij zal voor de eerste maal op 17 Nov. waarschijnlijk te Genève bijeenkomen. De commisise zal dan in de eerste zit ting een algemeen program voor de inter nationale ontwapeningsconferentie in si'oo te trekken opstellen. Het secretariaat-ge neraal zal de andere staten, die lid van den Bond zijn, verzoeken, voorstellen in zake het program voor de conferentie zoo. spoedig mogelijk in te zenden. DE POLITIEKE TOESTAND IN u DUSTSCHLAND. L De verbreeding der regeeringsbasis.. Over de gisteren gehouden besprekingen tusschen den rijkskanselier cn de sociaal democratische leiders, Wels, Muller en Hilferding over de reconstructie van het kabinet is een officieus» mcdcdeeling ve?, schenen, waarin wordt gezegd, dat de so ciaal-democratische partij zich bi] haat! bcslisisng inzake de kwestie van een uit breiding der regeering niet door Par"J^ overwgeingen zal laten leiden. Zonder

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2