Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEID» COURANT Al¥£RT£WTlË=PRgï¥ Gewone advortentiên per" regel 2272 cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. ■Kleine ad verte nti ën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden 'dagelijks genlantst ad 50 cer.t. 5de JAARGANG. - VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1324 - No. 1293 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS hi LeUn feoitti Lcidu waar ageatM gwostlgd zijl Per kwartaal» f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaalf2.90 Dit numir.cp bestaat uit taree litjdeii. V Niet begeesterend. Er zijn allerlei verschijnselen den Mat sten tijd die nu niet bepaald begeeste rend werken. Vroeger spraken we over onze beginse len. Ae-.ia En we kwamen er voor in vuur. Wij werden bezield en vasten ook an doren to bezielen. Maar toen ia de practijk gekomen en lïwam de tijd dat de beginselen moesten worden toegepast. Dat ging volstrekt niet altijd gemakke lijk. Vooral omdat ons land een zeer gemeng de bevolking heeft. Onze voormannen begonnen leidende posities in te nemen. Maar ze stonden en staan daar n:et alleen, zoodat er geen sprake van is dat ze zich zouden kunnen uitleven. En daarbij kwam nog de overtuiging dat wetten zonder zeden betrekkelijk weinig beteekenen en dat maatregelen die in de volksconscienlie geen steun vinden weinig effect kunnen hebben. Bovendien gaf de diepere studie van 'do practijk ook meer dan eens verandering van inzicht. Puiiten die voorheen werden bestreden, vonden nu soms goedkeuring en omge keerd. Gewaarschuwd werd, toch vooral voor zichtig te zijn met het poneeren van be ginselen. Daarmee, zoo heette het, was menig maal te oppervlakkig te werk gegaan, wal dan weer in de practijk tot allerlei moei lijkheden aanleiding gaf. Daarom werd gemaand tot voorzichtigheid en in verband daarmede werden punten die voorheen in de principieel© lijn heetten'te liggen over gebracht naar het erf van de practijk. Nu kan tegen dit aJles, in het algemeen genomen geen bezwaar worden gemaakt. Indien werkelijk kan worden aange toond dat vroeger is misgetast en dat voorheen te oppervlakkig is geoordeeld, dan hebben wij dat te aanvaarden. Maar een feit blijft, dat op dezo wijze de geestdrift vermindert. Dat er verwarring komt in de gelederen, en dat de bez:eling die vroeger gevonden werd begint te verminderen. Wij hebben tegen den leerplicht het pleit gevoerd. En than9 vindt de leer plicht ook in Anti-revolutionaire kringen tal van vereded\gers. Tegen hét Vrouwenkiesrecht is op prin- cipieele gronden bezwaar gemaakt, maar we zien nu dat hier en daar de bestrij ding plaats maakt voor de verdediging. Invoering van de doodstraf is bepleit als een eisch van Gods Woord, maar nu komt een hoogleeraar van de Vrije Uni versiteit, Prof. Zevenbergen, dien eisch afwijzen. Hij acht het zeer twijfelachtig of do doodstraf weer in eere d;ent te worden hersteld en dat de invoering daarvan een ouzo staatsgemeenschap onvoorwaardelijk bindende religieuze of zedelijke eisch zou zijn is z.i. n'et zoo overtuigend aange toond als veelal door sommige voorstan ders der doodstraf wordt beweerd. Wij 'gaan op deze vraagstukken, die leder voor zich afzonderlijke bespreking zouden eischen, thans niet nader in. Maar we vestigen alleen hierop de aan dacht, dat het geen verwondering behoeft te baren dat op deze wijze de oude geest drift vermindert. Het overbrengen van tal v*»,n punten van het pr'ncipieelo naar het practische ter rein werkt niet begeesterend. Evenmin als b.v. de rede waarmede onlangs Prof. Pos zijn ambt als hooglee raar aan de Vrije Universiteit aanvaardde. Over de wetenschappelijke waarde van deze oratie kunnen Wij geen oordeel uit spreken. Maar we gevoelen bet als een tekort dat in deze rede zelfs niet gezinspeeld wordt op den Oorsprong van de taal en van alle taalwtlcr.^hap en op do hoog- heerlijke beteekr die de taal kan heb ben; als ren pijn jk gemis dat geen en kele priDcipieele klank ons oor treft en ons hart verwarmt. Dezo verschijnselen werken niet begees terend. En de vraag mag wel eens worden ge steld of we zoo langzamerhand niet ko men on oen verkeerden en gevaarlijken STASBSNEEUWS. GEMEENTEZAKEN. Onbcwoonbaarverklarlngen. t)c ontruiming van de hierna te noe men, bij Raadsbesluit van 20.Febr. 1922, 12 Februari 1923, 30 Juli 1923 en van 27 Aug. 1923 onbewoonbaar verklaarde wo ningen, moet plaats hebben resp. op: 25 Sepember 1924, 18 September 1924, 8 "No vember 1924, 7 September 1924, 3 Septem ber 1924, 18 September 1924, 1 October -924, 7 October 1924, 24 October 1924, 6 November 1924 en 3 October 1924. De woningen van Dishof No. 6: Ferdi nand Wernerspoort Nis 3 en 4; Elisabeths- poort No. 4; Gekroonde Liefdepoort Nis 2, 2bov., 3c en 3bov.; Jan Potagehof No. 1; Schagensteeg No. 18; Oosterpoort No. 3; St. Ursulasteeg Nis 7 en 7a; Gaesiliastraat No. 65; Koornhof No. 7; Gonscientieplein Nis 10 en 12; Volmolengracht No. 25 en Koolgracht No. 1 zijn ontruimd. Aangezien het den bewoners van bedoel de nog niet ontruimde woningen tot he den niet is mogen gelukken een aderen woning te verkrijgen, bestaat er aanleiding om de termijn van ontruiming van die wo ningen mét zes maanden te verlengen en te bepalen: I. dat de bij Raadsbesluit van 20 Fe bruari 1922 onbewoonbaar verklaarde wo ningen Wernershof Nos. 1, 2, 3, 4f, 6, 7, 9, 10, 11 en 13; Willem" Frederikspoort nos. 1, 2, 4, 5, 6 en 7 en Paradijssteeg no. 58 moeten zijn ontruimd uiterlijk 25 Maart 1925; II. dat de bij Raadsbesluit van 12 Febr. 192,3 onbewoonbaar verklaarde woningen: a. Schapen(bel)poort nos. 6, 8, 10 en 12; Molenwerfsteeg nos. 1 en 3; Kloos- of Vischpoort nos. 1 en 2; Alida Mariahof nos. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8'; Groenepoort no. 1; Elisabethspoort nos. 1, 2 en 3; Ra- barberpoort nos. 2, 3, 4T en 5; Gekroonde Liefdepoort no. 1; Hagemanspoort nos. 1, 2, 3 en 4; Brandewijnspoort nos. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10; Leeuwenpoort onge nummerd; Barbarahof nos. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9; Jan Potagepoórt nos. 2 en 3; Pottebakkersgang nos. 5 en 7 en Breepoort nos. 1 en 3 moeten zijn ontruimd uiterlijk op 18 Maart 1925; b. Pottebakkersgang nos. 4 en 6 moeten zijn ontruimd uiterlijk op 8 Mei 1925; III. dat de bij Raadsbesluit van 30 Juli 1923 onbewoonbaar verklaarde woningen Bouwenlouwesteeg nos. 48 en 50; Paradijs steeg nos. 1, 15 en 17; Schagensteeg no. 20; Oosterpoort nos. 1, 2, 4, 5 en 6; Ro- zenpoort nos. 2, 4, 6 en 7 en Koenesteeg nq, 28 moeten zijn ontruimd uiterlijk op 7 Maart 1925; IV. dat de bij Raadsbesluit van 27 Augustus 1923 onbewoonbaar verklaarde woningen: a. Bouwenlouwesteeg nos. 36, 38 en 40; Paradijsteeg no. 39; Gortestraat no. 78; Klikstraat no. 9 en Valkenpoort no. 3 moe ten zijn ontruimd uiterlijk op 3 Maart 1925; b. Waardgracht no. 2; Vestestraat no. 43; Spilsteeg no. 5; Haverstraat nos. 1, 3 en 20; Oranjegracht no. 105; St. Joris- steeg no. 5 en Nieuwebrugstecg no. 3 moeten ziju ontruimd uiterlijk op 18 Maart 1925; c. Ie Looierstraat nos. 18 en 20 en We verstraat nos. 4 ert 6 moeten zijn ont ruimd uiterlijk op 1 April 1925; d. Oostdwarsgracht no. 22 en Lange- gracht no. 147 moeten zijn ontruimd uiter lijk op 7 April 1925; e. Verversplein no. 6 moet zijn ontruimd uiterlijk op 24 April 1925; f. van Dishof nos. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 en 9 moeten zijn ontruimd uiterlijk op 6 Mei 1925; g. Bouwenlouwensteeg nos. 2, 4-, 25, 27, 29, 32, 34 en 44; Paradijssteeg nos. 21 en 22; Noord Rundersteeg no. 3; Dijkkenhof nos. 1, 2, 3, en 4; van der Werfstraat nos. 59, 61 en 63; Mirakelsteeg nos. 8, 39 en 41; Korte Agnietenstraat no. 6; Sionsteeg nos. 9, 10, 11, 12 en 13; Klooster nos. 24, 38 en 40; St. Ursulasteeg no. 8; Caeciliastraat nos. 61, 71 en 73; Elisa- bethshof no. 15; Korte Scheistraat no. 2; Tweede Binnenvcsteracht no. 5; Minne-, broersgracht no. 21; Kijfgracht no. 11; Vestestraat nos. 37, 39, 41, 45, 47, 49, 51, 53, 63, 64, 64a en 65; Uiterstegracht no. 83; Rozenpoort nos. 8,. 9 en 10; Middel- stegracht nos. 7, 9 en 63; Leege V/erf steeg no. 16; Groenepoort nos. 3, 5, 7, 11 en 13; Koornhof nos. 1, 2, 3, 4, 5 en 6; Klimmen de Loeuwsteeg no. 3; Kaardesteeg no. 25; Gortestraat nos. "7Q, 86, en 88; Geerestraat nos. 15 en 19: Korevaarstraat (Voorheen Zijdgracht) nos, 2 en 4; Koolstraat no. 11; Bijleveldshof nos. 4, 5 en 6; Conscientis- straat no. 15; Gonscientieplein no. 8; le Kamperpoort nos. 1 en 2a; 2o Kamper poort no. 1; Vliet nos. 52 en 54; Volmolen gracht nó. 27; Langegracht nos. 41, 155 en 157; Suzanna Klinkertstraat no. 15; Huigstraat nos. 10 en 11; Boelengracht no. 10; Doelensteeg, hoek Doelengrach't, no:, 17; Zwijnhoornsteeg nos. 1, 3, 5, 7, 9'. 11, 13 en 15; Groenhazengracht no. 9; Slik- stceg nos. -8 en 20; Boerhaavestraat nos. 26 en 27; Narmstraat no. 39; Klikstraat nos. 7, 11 en 16; Haverstraat no. 68; Wielmakerssteeg nos. 9, 20 en 22; Valken poort nos. 2 en 4; Oranjegracht nos. 87, 91, 99, 101 en 103; lo Looierstraat no. 28; Weverstraat nos. 3, 13, 15, 17 en 19; Lange Vrouwenkerkstpeg nos. 5 en 7; Kattenpoort nos. 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19 en 20, en Molensteeg ito. 19 moeten zijn ontruimd uiterlijk op 3 April 1925. H Elektriciteitslevering. Het voorstel van B. en W. inzake het verleenen van vergunning aan do ge meente Alphen aan den Rijn tot het aan gaan met do gemeente Zwammerdam van een overeenkomst betreffende cfe levering van electriciteit in laatstgenoemde ge meente door het electriciteitsbedrijf van Alphen aan den Rijn, werd. in de verga dering van 14 Juli j.l. aangehouden in ver band met enkele wijzigingen, welke de be sturen -van de gemelde gemeenten alsnog in die overeenkomst hadden aangebracht en welke dezerzijds aan een onderzoek moesten worden onderworpen, alvorens do bedoelde vergunning aan Alphen aan den Rijn kon worden verleend. Het is thans gebleken, dat er tegen de aanvullingen van do bovenvermelde stroomleveringovereonkomst, welke - aan vullingen in het ter zake liggende afschrift van dit contract in rood zijn aangegeven, geen bedenkingen bestaan. Mitsdien geven B. en W. den Raad in overweging, alsnu overeenkomstig hun voorstel van 20 ^[uni 1924 te besluiten. De Nieuwe Chr. Fröbelschool (Neercnsinge!). Nog slechts weinige dagen en de nieuwe Christelijke Bewaarschool aan den Hee- rciisingel is vcor ingebruikneming gereed. Door het bestuur is de officieel© ope- niugsdatum vastgesteld op Dinsdag 2 'September a s, Op dien dag zullen de kleu mers worden toegelaten (132 leerlingen Worden reeds ingeschrenven) terwijl het schoolgebouw des nvddags en des avonds Voor het belangstellend publiek ter be zichtiging zal worden opengesteld. Op Maandag 1 September zal de instal- lat:e van het personeel plaats ihebben in een daartoe belegde bijeenkomst. Dit personeel zal voorloop:g bestaan uit een Hoofd en 2 Onderwijzeressen, terwijl 2 of 3 volontairs hieraan zullen worden toegevoegd. Wie de eer genoot het vroegere school gebouw der G?ref. Schoolvereeniging ai>i den Heerensingel, vooral in zijn laatste stadium, van binnen en van buiten te ken nen, staat verbaasd over de schitterende Veranderingen en verbeteringen welke on der de bekwame leiding van den architect, de heer A. T. Kraan, in korten tijd zijn aangebracht. Do ingang die voorheen aan do Singel kant was, is verplaatst naar den rechter zijkant van !b3t gebouw, terwijl op de plaats waar voorheen de inggng was, een allergezelligste spreekkamer voor het hoofd der school is verrezen. De drie groo'e lokalen blqven ongewij zigd, doch zijn geheel gerestaureerd en in zachte kleuren geschilderd. Het eerste lokaal is in frissche paar- sche kleur geschilderd, het tusschen- 'lokaal groen, terwijl in het laatste lo kaal de domineerende tint, in rood ge houden is. Het praktische van dezo groote fris sche lokaliteiten is, naai' ons werd opge merkt, dat ze tegel'jk als les en speel lokaal dienst kunnen doen. B'j de meeste bewaarscholen zijn afzon derlijke speel lokalen in gebruik, waar heen do kleintjes zich moeten begeven, öm na do les, de noodigo verpcozing te heb ben. Ieder die wel eens zoo'n „verhuizing" heëfit bijgewoond, weet welk een hinder-» 'lijko drukte dit veroorzaakt. Dit bezwaar is hier geheel ondervangen, doordat in deze' lokalen, met geringe moei te, na de les, het meubilair kan verplaatst worden en het middenvak kan worden be- nuf. voor bet spel. 3jn verband hiermede zijn geen vaste banken in de lokalen aangebracht, maar komen de kleintjes op losstaande stoeltjes en aan dito tafeltjes te zitten. Achter de schoollokalen is een keurig w as c 1> lokaaltje geprojecteerd, waar, op de vereisdht© hoogte, voor de kleuters ge legenheid is, na het spel. zich la reinigen. Vlak daarnaast z jn de closets en uri noir, in miniatuurformaat. Wij telden er drie urinoirs en vijf clo se Is, alles zeer hygiën:sch en praktisch 'ingericht. Achter h:-t schoolgebouw is een ruime ■speelplaats, met kiezel bedekt, terwijl een gedeelte overdekt is, waaronder de kle'n- 't.ïes zich' kostelijk kunnen vermaken in de daaronder aanwezige zandhoop. Het spreekt vanzelf dat het bestuur, dat !m_?t zooveel zorg en toewijding, dit school gebouw deed inrichten, en reslaureeren, ook aan de leermiddelen b'jzondere aan dacht schonk. Het nieuwste wat op heit gebied van Fröbelonderwijs in gebruik is, werd aan geschaft en zal worden aangewend, om niet alleen de kleintjes aangenaam bezig te houden, maar ook. om reeds op zeer jeugdigen leeftijd het zaad des Evangelies uit te strooien. Onze totaalindruk van deze nieuwe on- *derwijsinx:chtiug in onze stad* speciaal Voor het Kooikwartier, is uitmuntend en wij brengen den mannen, die hiertoe hot iniatief namen, gaarne onze hulde. Moge het hun gelukken om binnen niet al te langen tijd op meerdere plaatsen in Pnze stad b.v. in het Morsehkwartier Chr. Fröbelscholen op te richten,- en wor de de 'Chr. Bewaarscboolvereenlging in haar loffelijk pogen, cfjor ons Christen- Volk krachtig gesteund. De Keulscbe Jaarbeurzen. Gistermiddag van 2 tot 4 uur was in het gebouw van de Kamer van Koophan del alhier aanwezig do Vertegenwoordiger van de Internationale Jaarbeurzen ie Keulen. Mr. J. G. L. Zuyderhoff van 's-Gravenhage tot het aan belanghebben den bij Landbouw, Handel en Industrie verstrekken van inlichtingen over de Landbouw-Jaarbeurs en1 de Algemeene Jaarbeurs, die te Keulen worden gehou den. Ook de pers was tot een onderhoud uitgenoodigd door Mr. Zuyderhoff. Zooals onze lezers zich herinneren, is in Mei j.l. de eerste KeuLsche Jaarbeurs ge houden, die door den president der Duit- sche Republiek geopend werd; de tweede zal plaats hebben van 14 tot 19 Septem ber. Niet alleen Duitsche, doch ook buiten- landsche firma's zullen daar exposeeren, en wel uit Oostenrijk, Frankrijk, België, Engeland, Noord-Amerika, Holland, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. We brengen deze zaak ook onder de aandacht van onze Leidsche industrieelen. Keulen is een stad, die bij uitstek ge- SQhikt is voor den internationalen handel, omdat het ligt in een knooppunt van ver keer. De voornaamste verbindingen van Cen traal Zuid- en Oost-Europa met Engeland, zoowel over België als over Holland, gaan Via deze stad. Het is dan ook het brandpunt van-den internationalen handel, temeer daar het 'in do onmiddellijke nabijheid ligt van een 'der belangrijkste industriegebieden der 'wereld. Behalve deze algemeene wordt van 30 Augustus tot 7 Sept. in Keulen een spe ciale jaarbeurs gehouden voor land-, tuin en wijnbouw, een jubileum-tentoonstelling, Uitgaande van den Landbouw-bond van Rijn-Pruisen. Do hoofdgroepen van wat hier geëxpo seerd wordt zijn: landbouwmachines; zaadteelt; kunstmes {producten; groenten- en fruitteelt; bloemen; wijnbouw; bijen teelt; visscherjj; houtteelt; opgezet wild; jachtuilrüstign en vogelbescherming; land bou w-nevenhedrij ven; Euivelteelt; jambe- reiding; nijverheid; architectuur; veeten toonstelling, omvattende rundvee, varkens, geiten en schapen, pluimvee en konijnen; ten slotte een provinciale paardententoon- stelling van deLandbouwkamer voor de Rijnprovincie. Men ziet, hier wordt op elk gebied ont zaglijk veel geboden en we kunnen de landbouwers uit dezo omgeving wel aan raden oen bezoek aan deze jaarbeurs te brengen, te meer daar Keulen in een streek 'ligt, die voor den oorlog 60 pet. van haar levensmiddelen uit ons land betrok. Nu dank zij de bereikte resultaten op 'de Londensehe Conferentio we men- scbelijker wijs gesproken een betere loskomst tegemoet gaan, waarin naar we hopen weer iets Tan de oude welvaart zal herleven, is het wel do meest geschikte tijd, handelsbetrekkingen met Centraal- Eiiropa aan te knoopen, en daartoe kun nen ook de beide Keulscho Jaarbeurzen hun bemiddeling verloenen. Toegangskaarten worden gratis ver strekt en de -kosten der reis zijn .ook niet buitengewoon hoog. Natuurlijk moet men een geldig pas poort hebben, doch de visumkosten zijn voor bezoekers der Jaarbeurzen van f 6. op f 3.teruggebracht, welk visum pl.m. 14 dagen geldig is. De reis van Nijmegen naar Keulen kost 2de klase ongeveer 10 Goudmark (on geveer f6. De hotelkosten zijn ook niet zoo hoog, als men wel eens wil doen gelooven, ter wijl bovendien het Messe-ambt kamers bij particulieren bezorgt, die tusschen 2 en 6 Goudmark kosten! Men heeft zich hij aankomst aan hel station dan te vervoegen bij de bureaux der "Wohnungsnachweis, die dag en nacht geopend zijn. Bovendien heeft het bestuur der Land- bouwbeurs een tweetal gezoLs'chapsreizen Voor Nederlanders georganiseerd, die f 50 per hoofd kosten. De eerste is van 29 Aug. tot 2 Sept. en speciaal voor de geïn teresseerden bij I/and- en Tuinbouw, de andere van 3 tot 7 Sept. en in 't bijzonder voor wie bij Veeteelt en Paardenfokkerij geïnteresseerd zijn. Wij zullen eindigen met den wensch uit te spreken, dat deze beide jaarbeurzen mogen medewerken tot verlevendiging van do handelsbetrekkingen tusschen Neder land" en Duitsehland, opdat er in beide landen een opleving komo van handel en industrie. Spaarfonds voor Borfsmcultuur. Bij vonnis van do Arrondissements rechtbank te 's-Gravenhago van den 20 Augustus 1924 is aan de Stichting Spaar- fonds voor Bodemcultuur, gevestigd to Le-iden, vooTloopige surséance van beta ling verleend, met benoeming van mr. J. J. van Troostenburg de Bruyn en mr. dr. F. W. Donker Curtius, lot bewindvoerders en van J. W. Lucas vtot deskundige. Iin aansluiting met het bericht om trent do a.s. jubilea van Ds. H. J. Kou- wonhoven, predikant bij do Geref. Kerk alhier, deelt men ons mede, dat zich in verband hiermeo een Commissie heeft ge vormd. Bij het op Donderdag 21 Augustus 1924 to Monster gehouden Nationaal con cours voor zang- en muziekgezelschappen, behaalde het Leidsch Politie-Muziekge- Aan hei Zoeklicht j Leiden 22 Augustus 1924. Er wordt in deu vacantietijd veel ge-* hengeld. Ook de politieke hengelaars zijn druk in de weer. De Soc. Democraten trachten de Room- schen de sterkere Anti-revolutionairen en vrijzinnige zijde zoekt men de Chjr. His-i torischen te lokken. Het orgaan van den Vrijheidsbond, huilt tranen met tuilen omdat de G. H/s tus-* schen de sterken Anti-revolutiobairen en R. Katholieken bekneld raken. „Komt er, zegt het liberale blad, geen ommekeer, dan worden de Chr. Hist, de gehoorzame, slechts nu en dan schijnbaar tegenstribbelende „loodsmannetjes" der Katholieke en Antirevolutionaire haa;en. Deze zullen onderling de prooi verslin den en het. vaderland zal daarbij niet wel varen." Ik heb meer dan eens gehoord dat de politiek zelfzuchtig maakt en daarom was mijn ontroering terwijl ik dit las, te ster ker. Toch wel vriendelijk van dezen liberalen hengelaar om zoo met voorbij zien van allo eigenbelang het argolooze „lootsmanne- tje" te waarschuwen en een poging te doen om het tusschen do haaien vandaan te halen. En hoe treffend, dat zuivere vaderlands liefde hier de drijfveer blijkt te zijn! OBSERVATOR. zelscbap, directeur do li^cr M. Bolderdijk, in de 3e afdeeling met 365 panton een le prijs, terwijl het in den eerc-wedstrijd een 2e prijs wist te behalen. Do autobestuurder K. v. Z. uit War mond is gistermiddag, teen bij van da Haarlemmerstraat komende, do Pelikaan straat wilde inrijden, met zijn vrachtauto tegen de deur van den muziekhandel def fa. M. opgereden, doordat.hij uitweek voor een wielrijder die den verleerden kant hield. Do deur werd versplinterd. Do heer do la B., aan wien de auto toe behoort^ verklaarde zich, hoewel de be stuurder vrijuit ging, bereid do schade te vergoeden. Do wielrijder bleef onbekend. Moj. J. M. H., werd gisteravond. ter« wijl zij op den Rijnsburgersingel liep t® wandelen, aangereden door een auto, welks bestuurder geen signalen had gege ven. De aangeredene bekwam een lichte ver wonding aan een enkel, terwijl haar man tel werd beschadigd. 'BaNEIENLAND De veiligheid van den weg. Een auto-bestuurder schrijft aan 't „Vad.": 't Is mij nog niet overkomen, maar ik ken collega's, die het ongeluk hebben ge had in 't duister een fietsrijder achterop te rijden en hem overhoop te werpen vóór hij er op verdacht wa3. Ik moet aan zoo iets altijd denken, wanneer ik 's avonds over een donkeren weg rijd en ik kijk dan dubbel scherp uit. Maar een ongeluk zit in een klein hoek- I je en ik ben er niet zeker van, dat niet, trots alle opmerkzaamheid, mij ook zoo- iets zal overkomen. Dan krijg ik natuur- lijk de schuld en toch is do mogelijkheid niet uitgesloten, dat do fietsrijder zelf voor het ongeval verantwoordelijk is. Hij heeft een licht dat naar voren uit- straalt, maar geen achterlicht en als nu j een wielrijder op den gewonen weg rhdt j niet? in den kegel van een: nvjncr zoeklich- ten, dan kan het gebeuren, dat ik op hem zit, vóór ik hem in de gaten heb gekre- g011- Dat waTo te voorkomen geweest als cto man achter op zijn fiets een rood glaasje had bevestigd, dat bij do minste verlich- j ting licht uitstraalt, vooral wanneer het 1 facetten" heeft. Zoo'n glaasje kost geen i schatten, voor enkele dubbeltjes heeft men er al een en wil men een geheel mooi heb ben, dan betaalt men een gulden of :cts meer er voor. Maar dat roode schijnsel werkt als een waarschuwing voor den. achteropkomend^ en zou menig ongeluk voorkomen. Zou men het hebben er van niet even goed verplicht kunnen stellen als het rij den met licht na zonsondergang? Misschien zou do regeering wol in plaats van do gemakkelijk na to maken rijwiel-* iplaatjes dergelijke glaasjes in bepaalden, moeilijk te imiteeren vorm kunnen doen uitreiken als bewijs van betaalde rijw.el- belasting. Of is dat een al te fantastisch denkbeeld voor onzen nuchtercn fiscus? Telefoonkabel EngelandNederland. Naar wij vernemen, zijn do koofdhe-* sturen van de vijf samenwerkende spoor wegorganisaties inzake hot ontwerp-Per- soneelraad niet tot overeenstemming kun nen komen. Het hoofdbestuur van de No*

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1