ImlefeÉCointl Tweede Bladj Woensdag 23 Juli 1924 Op »de Raadstribune i Dat een korte agenda nog niet een korte vergadering be teekent is Maandag in den jLeidsohen Raad gebleken. Slechts een zevental punten kwam op do Agenda voor, terwijl bovendien de ingeko men stukken weinig tijd vroegen. Dit nam echter niet weg dat tot bij half twaalf vergaderd werd, zonder dat de agenda kon worden afgewerkt. Met alge meen goedvinden werd het laatste punt, een interpellatie van den heer van Stralen van de agenda afgevoerd. Erkend moet worden dat belangrijke punten de aandacht vroegen of althans een belangrijk punt: de reorganisatie .van het Lager Onderwijs. Ook over een ander punt: een verzoek ,van „Ons Doel" om opheffing van bet verbod aan de kolenhandelaren, die cokes van de Stedelijke Lichtfabrieken betrekken, Igascokes aan deze coöperatie af te leveren, [werd lang en breed geredeneerd, maar dat daarvoor reden was kan niet worden ge zegd. Het verkoopverbod opziqhzelf is volko men in den haak. Men was gegaan beneden de contrac- tueele prijzen en bad daarvan de gevolgen te dragen. Een andere vraag die hierbij in het de bat gebracht werd is echter of die prij- zen-politiek opzichzelf gewenscht is, een vraag die wij niet gaarne zonder meer toe stemmend zouden beantwoorden. Wethouder Sanders heeft wel betoogd, 'dat bij het niet vaststellen van den ver koopprijs zoowel de belangen van de fa briek als van de ingezetenen zouden wor den geschaad, maar overtuigend en klem mend waren zijne argumenten toch niet. Vermoedelijk zal deze kwestie dan -ook nog weleens opnieuw» aan do orde worden gesteld. Van de 'brandstoffen een niet bepaald aantrekkelijk onderwerp in een snikheete raadzaal ging het naar het onderwijs. Men weet waarover het ging. De Regeering heeft in overleg met de Staten-Generaal maatregelen genomen om op de onderwijsuitgaven belangrijk te be zuinigen. Zal die bezuiniging echter effect sortee- ren, dan is het noodig dat de gemeenten zich bij den nieuwen toestand aanpassen, daar anders de gemeentelijke uitgaven met sprongen omheog gaan. Voorgesteld werd daarom het maximum aantal leerlingen per klasse te verboogen, in verband daarmede verschillende gebou wen een andere bestemming te geven en een der scholen aan de Vereen. voor- Christelijk Onderwijs die '11 nieuwe school ■behoeft en voor wie anders gebouwd moet worden, aan te bieden. Het was vooral tegen het eerste punt dat bezwaren geopperd werden. Men zag hier een aanslag op het onder wijs. Volgens alle autoriteiten op onderwijs gebied, verklaarde de lieer van Hamel is het onmogelijk, om aan een klas van 48 leerlingen vruchtdragend onderwijs te ge ven, en de Soc, Democraten zeiden bet hem, met den heer Knuttel na. Maar diezelfde heer v. Hamel ging er prat op, dat hij als wethouder voor groote lokalen natuurlijk voor een groot aan tal leerlingen had gezorgd. En in den loop van de debatten verklaarde liij boven dien tegen een maximum van 46 leerlingen precies hetzelfde wat de wethouder in do practijk wilde geen bezwaar te heb ben. En t'ocli werd het voorgesteld alsof hier 'hot grootste onrecht gepleegd stond te wor den. Er waren ook bedenkingen van politie leen aard. Ging de lieer van Hemel met den Soc. Democraat Verweij, eerst bij een ongemo tiveerde^ uitstelpoging en daarna bij de be paling van hèt maximum, arm in arm, de lieer Eerdmans schaamde zich niet voor het gezelschap van Dr. Knuttel. Beiden zien in de gelijkstelling de oor zaak van de uitzetting der uitgaven, en dus ook van de ingediende versoberings- voorstellen. Hun ^ideaal is te bezuinigen op bet bij zonder onderwijs. Zij staan nog op het standpunt dat do minderheden maar on derdrukt moeten worden. Ook van' anderen kant werden bedenkin gen geopperd. Een weinig van streek gebracht door een ingezonden stuk in de bladen, vreesde men daar een maximum van 48 voor do bijzondere scholen gevaren met zich zou brengen. Om hieraan tegemoet te komen was door de hceren Wilmer en Zuidema een amen dement ingediend om bet maximum te be palen op 4-2. en aan B.. en W. de bevoegd heid te geven voor 15 pet. of voor 20 klas- sen tot 48 leerlingen te gaan. Was dit bemiddelingsvoorstel1 door den wethouder overgenomen, dan zou het on getwijfeld een meerderheid hebben gekre gen. Maar de heer Meijnen wees het af en b?ocf het afwijzen, omdat hij voor enkele gevallen moeilijkheden vreesde. De zaak zou anders staan, aldus de wethouder, in dien ik over 15 pet. der leerlingen de be schikking had, maar hij vreesde, dat dit in strijd zou zijn met de wet, waamit sommige leden de conclusie trokken-,'dat bet amendement in strijd met de wet was. Önder d'ie omstandigheden spreekt bet wel vanzelf, dat dit voorstel werd inge trokken, vooral omdat een ander bemidde lingsvoorstel was ingediend (maximum 44) en dat daardoor een zeer goede kans kroeg. De meerderheid scheen zelfs, toen de heeren Wilmer en Zuidema bun amende ment hadden ingetrokken, verzekerd. Het onverwachte gebeurde echter. De heer Spendel en met hem twee an dere R. Katholieken, stemden voor een amendement om het maximum op 42 le stellen, en vermoordden daardoor het amendement Spendel. Een meer zonderlinge vertooning is zel den gezien. Aanvankelijk heerschte er in den Baad dan ook groote verwarring. Omdat B. en W. geen meerderheid ach ter zich bleken to hebben, stemden som mige rechtsche leden tegen liet geheel© voorstel, om te voorkomen dat in de ver warring ook de andere reorganisatie voorstellen zouden worden afgewezen. Deze indruk bleek echter -niet juist. Do rechtsclie oppositie stelde zich met één offer tevreden en bracht daarna alle andere voorstellen over de eindstreep. Het is wel jammer, dat op zoo licht zinnige wijze met de gemeentegelden, wordt gehandeld en dat mèt de bezuiniging zoo weinig ernst wordt gemaakt. 't Is waar, cok met het nu vastgestelde maximum kan zoo ongeveer het beoogde doel worden bereikt. Als de kinderen een voudig worden geplaatst, waar nog een gaatje open is, dan komt de zaak in orde. Maar aan de kinderen, aan de ouders, aan liet onderwijs wordt niet bepaald een dienst bewezen. Er zou van deze zaak nog wel een en ander 'te zeggen zijn. Maar wij plaatsten al een in verband met de beschikbare ru'mte breedvoerig verslag. Daarom alleen nog deze opmerkingen: Het moet worden betreurd dat er zoo veel met groote woorden werd geschermd, alsof bier inderdaad een aanslag op het onderwijs werd gepleegd, en dat de poli tiek bij deze zakelijke kwestie nog zulk een groote rol speelde. En aan den wethouder van onderwijs mag een- woord van liulde voor de zake lijke wijze, waarop bij zijne voorstellen verdedigde, niet worden onthouden. Ook zij, die liem in onderdeden gaarne wat soepeler hadden gezien, zullen deze uitspraak, naar het ons voorkomt, gaarne onderschrijven. KERK Efffl SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietal. Te Cforinchem: R. J. Dijk stra te De Krirn; A. A. Dönszelmann te W'orkum; en C. Sundermeijer te Rit- them (Z.) Beroepen. Te Parrega: G. Elzenga te Nieuwkoop; te "Ferwerd (fcoez.): Ph. Peter te Warns. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Heemse: S. Neerken te Schoonoord en J. H. Staal te Wierden; tc Zuidwolde (Gr.): H. Enserink te Onstwed- do en U. Ubbens te Roodeschool; te El- burg: M. A. van Pernis te Schoonrewoerd en c-and. II. M. Ploeger te Amsterdam. Aangenomen. Naar Oude waterD. Scheel© te Geesteren-Gelselaar. CHR. GEREF. KERK. Twee tal.'Te Luiten: L. de Bruijne tc Zwolle en P. Dijkstra- cand. te Apeldoorn.* Beroepen. Te BiezelingeJ. Kcvius cand. te Ivornhora. Bevestiging, Intrede Afscheid. D s. Pb, Vreugdenhil werd Zon dagmorgen door Ds. C. Bouthoorn, van Dordrecht bevestigd als leeraar der Ned. Herv. Gem. te Gorinchem, met een be vestigingsrede over Jes. 52: 7. Des'avonds verbond zich Da. Vreugdenhil aan zijne Gemeente met de woorden uit 1 Cor. 2: 9 en 10a. Toegezongen werd Ps. 134: 3. Toespra ken werden niet gehouden. De belangstel ling was groot. D r. E. D. K r a a n hoopt Zondag 24 Augustus afscheid te nemen van dé Geref. Kerk van Zuyl-en en hoopt Donderdag 2 October zijn intrede te doen te Vlaardin- gen', na op Woensdag 1 October bevestigd te zijn door Ds. J. W. Siertsema, van Zeist D s. J. v. L o o, gekomen van Mij drecht, werd Zondag door Ds. S. W. Bos, van Dokkuin met een redo over Ef. 2: f.0 'en 21 ingeleid tot zijn ambtswerk bij de Geref. Kerk van Westergeest. De bevestigde deed 's middags intrede, sprekende naar aanleiding van Ef. 6: 18 en 19. Na de intreerede werden wederzijd- sche toespraken gehouden. Cand. K. J. C rem er, van Amster dam, hoopt Zondag 3 Augustus aa. intre de te doen bij de Geref. Kerk van Gees (Dr.), na des. morgens bevestigd te zijn door Ds. W. Doorenbos, van Midwolda (G) Ds. J. Jeroniijius heeft Zondag met een predicatie naar aanleiding van 2 Cor. 12: 9 afscheid genomen van de Bap- tistengemeente te 2de Exloërmond, we gens vertrek naar 's-Gravenhage. Na den dienst volgden de gebruikelijke toespraken, waarbij o.a. de heer de Boer liet woord voerde namens den Bond v. Chr. Muziekvereen. waarvan Ds. J. voor zitter ia. Dï. M. B. Verkerk, gekomen1 van Gouderak, werd Zondag door Ds. A. v. d. Ivooy van Kampen bevestigd in den dienst des Woords bij de Ned. Herv. Genj. te Put tershoek. Do bevestiger had tot tekst. Hand. 8: 29. Zijn intreerede hield de bevestigde des namiddags naar aanleiding van Hand. 10: 343G. Nadat wederzijdscli eenige toe spraken waren gehouden zong de gemeen te haar nieuwen leeraar Ps. 134: 3 toe. Ambtsjubileum. Dr. W. A. van Es, Geref. pred. te Leeuwarden, hoopt 30 Juli a.s. zijn 25-jarig anibtsjubileuni te herdenken. Z.E. zal aan den avond van dien dag een gedachtenisrede uitspreken in de Koe pelkerk, terwijl cjen volgenden avond een feestelijke bijeenkomst in de Noorderkerk zal plaats hebben. Beroepingswerk. Te Delfshaven heeft de Kerkeraad der Ned. Hei*v. Gem. met 10 tegen. 7 stemmen! besloten met het beroepingswerk voor een! 5de predikantsplaa-ts zoo spoedig mogelijk te beginnen, zulks in dring:.:1. der Gemeente. Alg. Synode Ned. He; v. Kerk. VI. Voortgegaan wordt met de behandeling der Bijlagen. Van dr. Lasonder, Rijksar chivaris, tijdelijk werkzaam in liet belang van de archieven der Nederlan-dsche Her vormde Kerk kwam bericht in, dat hij op 1 April 1924, wegens bezuinigingen; van de regeering, op wachtgeld zou worden ge steld en zich dan gaarne geheel ten dien ste zou stellen van "de kerk. voor de ver zorging van bare archieven. Daar liet van groot belang is' voor de kerk om Van de nu zoo zeer vermeerderde gelegenheid voor den heer dr. Lasonder om zich aan de kerkelijke archieven te wijden, gebruik te maken, wordt besloten, voor het jaar 1924- 1925 liern aan te stellen tot kerkelijk ar chivaris. Van het departement van Marine werd ontvangen een bedrag van f 1973.10 en van het departement van Oorlog een be drag van f 6100.45 aan vergoedingen voor dc geestelijke verzorging der schepelingen en der militairen in de garnizoensplaatsen.. Door de Synode .der Gereformeerde Ker ken werd besloten aan Deputaten op te. dragen..bij de regeering bezwaren in te dienen tegen art, 3 al. 2 van de Instructie der Leger- en Vlcotpredilcanten, op wij ziging aan tc^dringen, en in elk geval zulk een regeling te bevorderen, dab de Gere formeerde militairen gedurende de vast gestelde uren onder do bearbeiding komen van hun eigen predikant. Dc Synodale commissie heeft een schrij ven gezonden aan den Minister van Oor log om er met den meesten ernst op aan te driegen genoemd artikel van de In structie der Leger- en Vlootpredikanten»-; niet tc wijzigen, bij welk verzoek zij zich blijft stellen op heb standpunt, dat niet eenig kerkelijk belang maar de godsdien stige, geestelijke en zedelijke blangen van de zonen van het Noderlandsche volk steeds op den voorgrond moeten blijven staan. Werd de wijziging door de Gereformeer de Kerken gewenscht, aangenomen, dan zou het mogelijk zijn, dat leger en vloot een cvangelisatieterrein werden voor een bepaalde kerk, wartegenover andere ker ken en richtingen baar actie zouden gaan stellen, zoodat niet het geestelijk belang der jonge mannen, maar de partijstrijd van verschillende kerken op den voor grond werd gebracht. Indien den leger- en vlootpredikanten, door den Minister van Oorlog aangesteld', verboden werd godsdienstige samenkom sten van militairen tijdens den dienst te houden, dan zou daarmede aan do instel ling der leger- en vlootpredikanten juist datgene worden ontnomen, dab bij de vroe ger reeds gebleken onmacht der kerken om voldoende in do geestelijke behoeften der militairen te voorzien, er de hooge be- teekenis van uitmaakte; want juist de groote gemeenten der Ned. Herv. Kerk kunnen 'door gebrek aan middelen niet voldoende voor de geestelijke belangen der militairen zorgen. 1 Indien bedoelde bepaling werd weggeno men dan zouden vele jonge mannen, voor den dienst opgeroepen, worden beroofd van dien. steun van den legerpredikant. Ook zou het eene- schrede in de verkeerde richting zijn. wanneer, door wijziging van het meergenoemd artikel der Instructie de regeering de zorg voor do geestelijke belangen der zonen des Volks weer alleen overliet aan* do kërkeraden en predikan ten, die, ook met den besten wil, daarin te kort schieten. Ook moet het in liet al gemeen on gewenscht worden geacht om in eene instelling, die nog slechts drie jaar, en wel gezegend, werkt, zulk eene ingrij pende verandering te brengen. De commissie voor heb onderhouden van de betrekkingen met. dc buibenlandsche kerken, bestaande uit dr. Wcyland, Picard prof. Cramer, prof. Van Wijk, Prof. Böbl en prof. Eekhof wordt gecontinueerd. Ten behoeve van bet noodlijdend Protes tantisme in Europa werd aan de kerkera den verzocht een collecte te houden. Verschillende verzoeken van steun wer den voor advies gesteld in handen van de Commissie voor de Buitenlandsche Ker ken. Op voorstel van die Commissie heeft prof. Cramer de Ned. Herv. Kerk verte genwoordigd op oen conferentie to Bir mingham en prof. Eekhoi te Edinburgh. Prof. Slotemaker .de Bruine tc "Utrecht is benoemd tot afgevaardigde der >Synode in bet comité tob voorbereiding van liet ecumenisch congres en tot zijn plaatsver vanger prof. van Nes te Leiden. De Christ. Geref. Kerk en de Geref. Gem0 Do mogelijkheid van een kerkelijk sa menkomen' en samenleven! van de Christel. Geref. Iverk met de. Gereformeerde Ge meenten is den laatsten tijd meer dan eens besproken. Reeds vroeger kwamen deputaten van beide kerkgroepen bijeen onder presidium van docent J. J. v. d. Schuit, om te overwegen, in hoeverre zulk een vereeniging wenschelijk was. Toch wil het me„t deze zaak niet al te best vlotten. Althans in het jongsté nummer van „De Wekker" klaagt (doc." J. J. v. d.) S. er over, dat dc liefde voor vereeniging van een kant schijnt te komen i.e. van do zij de der Chr. Geref. Kerk. Vooral spreekt bij zijn teleurstelling uit over het advies in ,.De Saambinder", orgaan van de Gered. Gemeenten, waarbij men aanraadt de Christ. Geref. kerk rustig te laten werken aan een mogelijke vereeniging, maar zelf een afwachtende houding aan le nemenï" Schr. zegt: „Wanneer dit de gedragslijn is, die den Geref. Gemeenten aangeraden wordt, door een barer deputaten. dan schijnen de vcorteekenen niet te bedrie gen, dat aan de zijde der Geref. Gemeen ten nog niet veel voor de vereeniging ge voeld wordt." En even verder: „Zoolang het in den boezem der Geref. Gemeenten nog zoo stil is, inzake een mogelijke ver eeniging, zoolang men nog zoo echt for meel de zaken afwacht, zou ik onzen Kcrkcraden en meer vergaderingen willen advisee ren: Broeders, zegt niet te veel en besluit niet .te veel; maar laten^ ook de broederen aan de andere zijde van de Jordaan eens spreken." Deputaatschap naar Holland. De Synode der Chr. Geref. Kerk in Noord-Amcrika heeft zonder aangebo den nominatie tot afgevaardigde naar do e.v. Generale Synode van Geref. Ker ken in Nederland gekozen Prof. L. Berk hof en tot zijn secundus Prof. Dr. S. Vol- beda. De afgevaardigde ontvangt ter be strijding zijner onkosten 100 dollar. Prof. dr. F. M. Th. Böhl. B. en. W. van Amsterdam stellen den Raad dier gemeente voor prof. dr. F. M. Th. Böhl, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen te benoemen tot ge woon hoogleeraar in de taal en letterkun de der Semietische volken, dc Israëlieti- sche oudheden* en de- uitlegging van het Oude Testament aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar. A. Limburg, t Te Leeuwarden is overleden, G4 jaar oud, de heer A. Limburg, inspecteur bij liet- lager onderwijs in de inspectie Leeu warden. De lieer Limburg was in 1360 te Botter dam geboren; bij is achtereenvolgens on- devwij&r aan een bijzondere school te Rotterdam, leeraar aan De Klokkenberg te Nijmegen en hoofd eencr christelijke school te Alkmaar geweest. Van 1894 tot 1910 was hij directeur van het internaat voor rut is jes te Tomahon in do Minahassa, een inrichting voer dochters van inland- sche hoofden en aanzienlijken. Twee jaar na zijn terugkomst in ons land werd hij benoemd tob arrondissements-scboolopzie- ner te Hilligersberg in 1917 volgde zij a benoeming tot districtsschoolopziener to Leeuwarden en bij de invoering van de nieuwe Onderwijswet is liïj, iu Januari 1921, tot inspecteur aldaar benoemd. Chr. Geref. Schoolonderwijs. De algemeene vergadering van de Ver eeniging voor Chr. Geref. Schoolonderwijs zal 13 Augustus a.s. te Amersfoort gehou den worden. Ds. S. van der Molen van Zierikzee, zal een referaat houden over: „Christ. Geref. Sclioclondorwijs, voor be ginsel en practijk." DE VENNOOTSCHAPSBELASTING. Met ingang van 1 Juli is na een vier jarig bestaan de belasting op de.winst van vennootschappen in Engeland aan haar eind gekomen. Minister Chamberlain bad haar inge voerd, wijl naamlooze vennootschappen, in tegenstelling met particuliere firma's, geen belasting betaalden over de winsten welke niet werden uitgekeerd, doch in -re- servo werden gehowclen. Ondanks den achterstand in de betalin gen was de opbrengst in 19231924 23 millioen pond; na een vermindering in het tarief der belasting in het vorig jaar, werd de jaarlijksche opbrengst nog op 12 Ys mUlioen pond geschat. Het is merkwaardig, zegt onze Rot terdammer, dat de afschaffing van deze belasting een van de eerste daden is van don socialistischen Minister van Financiën in Engeland, Snowden. De heer Wibaut zal goed doen zijn pro paganda voor een dergelijke belasting in Nederland niet voort te zetten, alvorens bij z*jn geestverwant aan de overzijde van het Kanaal te hebben geïnformeerd naar de redenen, die daar tot afschaffing van deze belasting hebben geleid. DE VIJAND DIE DE JEUGD BELAAGT Mevr. van Hoogstraten—Sehoch schreef dezer dagen in de Nederl. een ernstig woord aan ouders dat we hier laten vol gen: Eenigen tijd geleden beeft een bekend prediker midden in zijn toespraak zijn hoorders een nooit te vergeten woord toe gevoegd. „Zie zco", zei hij. „sommige din gen moeten mij van 't hart." „Van de week ben ik eens gaan kijken boe in deze groote stad uw jongens en uw meisjes bun avonden doorbrengen." Toen deed bij een hartverscheurend re laas van wat er op allerlei gebied te koop is en hoe zondig de jongens en de meisjes zijn, welk een treurig contrast ze vormen met de eerbiedwaardige menschen. die daar hun vrome liederen zongen en op rijen stichtelijk zaten te luisteren Misschien, zegt menigeen onder ons: „Ik vind het heel niet fijn gevoeld van dien predikant om over zulke onkiesche onder werpen in een stichtelijke samenkomst te spreken. Bovendien wat kan men doen? M,cn kan zijn opgroeiende kinderen toch niet als een geit aan een paal op ccn klein grasveld vastbinden 1" De flinke, openhartige dominee liet zijn hoorders niet met zulke overdenkingen alle verantwoordelijkheid op zij zetten. „Hoeveel procent schuld ligt er voor Uwe rekening, dat Uwe jongens en meis jes zoo hunne avonden doorbrengen?" heeft hij gevraagd. Misschien, doe-d zich toen in menige ziel een stem hooren. Mis schien is de een of ander wat voorzich tig gaan verschikken op zijn plaats. ^Hoe veel procent schuld is er bij U, ouders?" Hoe wreed klonken dio woorden in de Amerikaansche parocliie-kerkI Misschien klonken ze wel in do ooreu van zedige moeders, die zelfs niet wisten, dat er juI- ke plaatsen en gelegenheden ook maar bestonden. Vcot ge, ik voel me vandaag, nu ik zit to schriji'en, zoo'n beetje als dio predikant ik cok heb aan allen, in groote steden, in tuindorpen, op 't stille platteland, aan allen, die kinderen bezitten, wat te zeg gen. Ik bid U, slaa^ deze woorden niet over, zegt niet en maakt U er aldus af: .,Hoe^onfatsoenlijk om zulke dinge^ in oen courant te bespreken! Wat is mca tegenwoordig onkiesch!" Ik geloof da? men deze dingen niet voor niets als op zijn hart gebonden krijgt. Wie in onzen tijd niet met gesloten oogen door 't leven gaat, en wie met veel dat jong is in aanraking kernt, dien is do ontroering niet'uit't- hart. Meten wij 't wel, wij vrome vaders cn. •vrome moeders, dat- het leven voor onza; jongens cn meisjes heel moeilijk is gewor-' 'Cten, dat het aantalverzoekingen en ver-- leidingen! ontstellend is toegenomen, cn! dat weerstaan aan allerlei invloeden soms heldenwerk is voor onze jeugd? Welen' we wel. dat er een zware strijd te voe-» ren is tegen al wat onrein en leclijk en! vies en slecht is? Hebben wij onze kinde-i ren wel ooit in dien strijd gesteund?-! Hebben we ooit toen het stil was* en wei alleen waren met onze kinderen, op zach«| ten, gedempt-en toon gesproken over din gen, die ze anders misschien van anderen'! op de gemeenste manier hooren? Meten we wel, dat er een zonde is, die! knaagt aan veel wat jong en rein is, cn( die een opgröeienden knaap gelijk maakt aan een plant, welke geen goeden bodem' heeft? O zeker! we sturen onze kinderen, als ze ziek zijn, naar den dokter, naar zeo zelfs, of naar de bossehen; we geven^hun' versterkende "middelen, met een bezorgd] gelaat, praten wij er over dat ze bleek zien. Ik zou wel eens willen weten, lioo- veel jongens in bun hart het blijde ge-'1' voel hebben: .,Bij moeder kan ik met alles1- terecht." jj Ik zou wel eens willen weten, hoeveel vaders hun knieën buigen- om met hun jongens liulp van Boven af te smeckcit voor zonden, waarover ze met niemand anders kunnen spreken! Hceveel procent schuld hebben wij, ouders, aan de zonden van het opgroeien- dc geslacht 2 „Ja maar", zegt misschien hier of daar iemand, ,.ik kan nu eenmaal over die din gen niet spreken, de woorden willen me! niet over dc lippen". Ach, praat toch niet zoo onverstandig, alsof jc met praten moet beginnen! Als je zoo'n lief, opgroeiend kind hebt, en je hét zóó zielslief liebt-, dat je wel je hartebloed zou willen geven om heb ge lukkig cn goed te maken, dan koop j*>, als het zich begint met allerlei problemen be zig to honden, een van de vele mooie boek jes. die er gesclirevn zijn en die op een teere lriesche wijze allerlei dingen behan delen en dan geef je het hem, cn als hij het gelezen heeft, praat je er een3 over, zoo af en toe bij voorkemendo gelegenhe den. En als dc knaap van kind man gaat wor den, sta je vast als oen rots achter liem met je gebeden, en met- je liefde, en met je teere zorg. en je laat hem lezen als het noodig is, bet bekende boekje van Jo hanna Breevoort. Ik bewonder deze moedigo vrouw, dat zij zoo'n onderwerp beeft willen behandelen. ;t Is heel niet gemakkelijk, en er is geen! eer aan tc behalen. Hoe menig luchthartig, oppervlakkig mensch heeft dit boek met een afkeurend;, gebaar op zij geschoven en gezegd: „Bah, wat oen onderwerp, oen beetje vies", niets voor oen vrouw!" Weten ze dan niet- van de pestilentie, die in de donkerheid wandelt en die op den' middag des levens verweest? Waarom zou men rijk en beschaafd moe ten wezen om zijn kinderen te helpen? waarom zou een eenvoudige vrouw niet op allerlei kunnen bezuinigen, om haar kind, haar jongen of meisje, zoo'n goed boek in handen te geven? Hoeveel jongeren hebben gezondigd u t onwetendheid. Ik zou wel willen weten, lioo veel procent schul-d er op rekening vait de ouders komt? Eu als het kind, dat jo zoo lief hebt, gaat trouwen en in een licel onbekende wereld te land komt, waarom is dan niofj het eerste huwelijkscadeau dat jo haar in handen geeft, het mooie boek van dr. Dupont, dat. naar ik meen, al zijn zesden of achtsten druk beleeft en uitgegeven Ï3 bij Kok, te Kampen? Mlaarom moet een mensch zijn lichaam als een tempel Gods bewaren en er in wonen als een vreemde en als een onwe tende? Vandaag doe ik als de prediker in Ame rika. Ik kijk U in ge .lachte allen vast in' de oogen, en ik schaam me heel niet, dat ik zulke onderwerpen aanroer en ik vertel U dat er Treurige, nare. zielsbeclrocvendo dingen zijn onder onze jeugd, onder onzo lieve jongens en meisjes. Hoeveel procent schuld hebt gij er aan? Indien ge nooit een inlichtend, een hel pend, oen begrijpend woord tot- uwe kin deren hebt gesproken, dan zeg ik U, dab ge er meer dan do helft schuld aan hebt» Indien ge nooit met een gebed in heb hart, hun cell waarschuwend of uitleggend! boek iu dc handen hebt gegeven, dan zeg ik U: ge hebt er drie kwart schuld aan. In mijn werkkamer hangt zoo'n mooid plaat, 't Is de bekende „biddende banden" van Albrecht Dürer. Niels dan twee ban'en dio in biddend©' houding zijn opgeheven. Wie kijkt cr niet graag naar? Wiert sticht het niet? Wicn doet het geen goed? Mien heeft- het nie tveel tc zeggen 1 Eén houding is er maar voor ons, ouders» als we aan onze kinderen denken, aan de kleine of de groote, aan do zuigelingen of aan de volwassenendie van het gebed- Maar met blijdschap bemerk is, dat da schilder als voorbeeld tot zijn teekoning heeft gekozen: twee gespierde werkhan den. Werkhanden in biddende houding. i We moeten bidden en wehken. En werken doen we, als wc vechten mebJ don vijand die da jeugd belaagt, als wij; onze jeugd wapens in do handen geven, enT ze steunen en helpen cn achter ze staan met bemoedigende woorden en met /.aij meeleven den ganschen weg, totdat wd van onzen post ontheven worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5