Dagblad voor Leiden en Omstreken. COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Lelde* ei btitti Leidei waar agente» gevestigd zijl 1 Per kwartaal f2.50 Per week f 0.19 'Franco per post per kwartaal. f2.90 5de JAARGANG. - VRIJDAG II JULI 1924 - No. 1257 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS» Gewone advertentiën per regel 22% eenLi Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta^ ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. v Dit nummsr bestaat uit twee bladen. Ons Lager Onderwijs. n n. 1 Het Rijksscliooltoezicht had zich in 1921 blijkens het Onderwijsverslag tot taak ge steld, bij het schoolbezoek, zoover dit de resultaten van het onderwijs had na tè gaan, zijn hoofdaandacht te wijden aan de voornaamste vakken van het gewone leerprogramma: lezen, schrijven en rekenen. Omtrent het leesonderwijs worden uit verschillende inspectiën dan ook zeer interessante opmerkingen gemaakt. Het verslag van den inspecteur te Leiden, is daaromtrent althans voor zoover het hier is aangehaald zeer sober. Alleen wordt de opmerking gemaakt, dat het lezen was achtergeraakt, maar dat het weer in het goede spoor komt. ..Er wordt meer zorg besteed aan voordracht en vlot- he:d, het uiterlijk wordt minder verwaar loosd en de z.g. verklaring van het gele- zene vermindert bij den dag." Wat betreft het schrijfonderwijs wordt opgemerkt dat in het algemeen op de geheel uitgegroeide scholen het schrift heter verzorgd is. Dat kan ook niet an ders; de onderwijzer van 2 of 3 klassen kan veel te weinig controle oefenen. Door verschillende inspecteurs wordt geklaagd over het gebruik van de lei, waarvan het heet dat hij het goeds afbreekt wat op het schrift wordt verkre gen. Ook in deze omgeving schijnt er nogal belangstelling, voor de lei te zijn of te zijn geweest (het verslag dateert van '21") wat kan blijken uit de volgende opmerkingen: „De lei nam onder den zwaren druk van de oorlogsellende weer hand over hand toe; we hebben de rem echter weer krach tig aangelegd, maar het zal nog lang du ren eer dat vieze, ondeugdelijke leermid del totaal is verdwenen. In alle rangen en standen bestaat er nog een zekere liefde voor en de taaiheid van elk conservatisme is hieraan n;et .vreemd." Ook aan het rekenen wordt in dit verslag aandacht geschonken. ..Het rekenonderwijs, aldus het verslag, lijdt altijd nog teveel aan deze kwaal, dat alle bewerkingen moeten zijn begrepen, al vorens zij aan vele gevallen worden toege past; en hier en daar ook nog aan de vroeger algemeen voorkomende: dat om d't begrijpen te controleeren, de onderwijzer de kinderen elke redeneering moet laten weergeven." Omtrent deze zaak wordt door Leiden opgemerkt: „Ook zonder „handelstekenen" kan er in het 7e leerjaar nog wel heel wat aan rekenen uit de practijk gedaan wor den; dat daarbij de vaardigheid en de nauwkeurigheid de kroon moeten spannen boven de logische uitdrukking der gedach ten. spreekt vanzelf, maar daarvoor be hoeft geen zorg te bestaan." Vrij algemeen is de klacht dat aan het hoofdrekenen te weinig aandacht wordt geschonken. Ook door Leiden wordt daarop de aan dacht gevest1'gd als gezegd wordt: „Er moet nog veel meer uit het hoofd gerekend worden; de vaardigheid daarmede verkre gen werpt schoone vruchten af voor de practijk van het leven." Tenslotte wordt in het ver.s'ag nog aan dacht geschonken aan het v e r v o 1 g o n- d e r w ij s, waarvan het heet, dat het de laalste jaren door de hoogere bezoldiging van het personeel sterk is toegenomen. Geklaagd wordt over het veelvuldige schoolverzuim bij dit onderwijs, wat aan do resultaten niet ten goede kwam. Het verslag uit Leiden wijst er voorts op. dat er op die lessen teveel getheoreti seerd wordt. „Taaloefeningen, spellings- en buigings vormen voor meisjes die al een dagdienst- je hebben, kwamen heusch nog voor. Wat zijn er al niet een sleurmenschen. die zich niet afvragen wat nut den kinde ren al die kennis zal zijn en hoe ze den •tijd ten bate van het leven beter zouden kunnen besteden. De „gemakvakken: lezen en schrijven", kwamen nog veel voor. Daarbij blijft de onderwijzer rustig op bank of stoel zitten en behoeft de leerling zich niet bovenmatig in te spannen. En de gemoedelijkheid gaat niet verloren." Wij zouden hiprmede kunnen eindigen, maar achten het niet ondienstig de aan dacht te vestigen op enkele algemeene opmerkingen in het verslag, waardoor wat men zou kunnen1 noemen de gevaren van de weelde worden aangetoond. Er is de laatste jaren veel aan het on derwijs ten koste gelegd. We hebben ge kregen mooie scholen, kleine klassen en een overvloed van kostelijke leermiddelen. Dat alles waarborgt echter nog geen góed onderwijs. Daarvoor is meer noodig. In het vorig artikel is er reeds op ge wezen, dat niet liet aantal leerlingen, maaT de geschiktheid, de ijver en de toewij ding der onderwijzers beslissend is. En wat de leermiddelen betreft werd ö.m. het volgende opgemerkt: „Leermiddelen waren over heft alge meen in zeer voldoende mate aanwezig. De vraag zou kunnen gesteld worden of er in dit opzicht aan vele scholen, vooral aan I nieuw ingerichte scholen, niet eerder een teveel dan een tekort is. Gewezen wordt dan op het gevaar dat de boekjes slaafs Worden gevolgd en dat de onderwijzer zichzelven door de boekjes laat verdringen. „Als in sommige scholen, aldus het ver slag, het onderwijs in één of meerdere vakken niet de vruchten droeg, die men er van meent te mogen verwachten, dan moest de oorzaak meestal worden ge zocht in gebrek aan vakkennis of onder- wijstalent, ten gevolge, waarvan de geest in de klasse niet iS zooals hij behoort te zijn en bij de leerlingen niet die belangstel ling wordt gewekt en ijver wordt gekweekt, welke onmisbaar zijn, zal het onderwijs goede vruchten dragen. Gebrek aan leermiddelen wil men nog al eens de schuld geven aan den achter stand in een of ander vak. De meest ruime collectie leer- en hulpmiddelen vermag echter niet aan te vullen, wat aan onder wijskunde en onderwijskunst in den on derwijzer ontbreekt." De weeldetijd voor onze scholen is al thans een'germate voorbij. Het aantal kinderen der onderwijzer wordt grooter, en voor de leermiddelen zal allicht minder moeten worden uitgetrok ken. Gelukkig dat dit blijkens het Onderwijs verslag geen. hoofdzaken zijn, maar dat hier de kennis en de kunde, de liefde voor het onderwijs en het besef van de hooge roeping van den onderwijzer eigen schappen die we bij onze Christelijke on derwijzers mogen veronderstellen de beslissende factoren zijn. STADSNIEUWS. Prof dr. W. Nolen. Prof. dr. W. Holen, afgetreden hoog leeraar der medische Faculteit aan de Universiteit alhier, hééft een brief ont vangen van het Comité voor het Behoud der Klassieke Opvoeding. Hieraan is het volgende ontleend: Het Comité voor het Behoud der Klas sieke Opvoeding wendt zich tot u om dé gevoelens te vertolken, waarmede het be licht van uw aftreden als hoogleeraar door de vele duizenden Nederlanders is ontvangen. Leiden verliest in u een man, die de gewichtige belangen eener klassieke op voeding, ook voor medici, met groote warmte heeft bepleit, die enge vakoplei ding van de ware universitaire studie wist te onderscheiden en aan deze gedachte ook in de dagelijksche aanraking met uw studenten uiting placht te geven. Gij hebt hen doordrongen van de waarheid dat wel de moderne techniek een medicus on misbare hulpmiddelen en belangrijke ge gevens verstrekt, maar dat de kunst van genezen gebaseerd is op de kennis van den mensch en dat juist daarom, naast de studie der realia, die het technisch kun nen moeten schragen, de humaniores den aanstaanden medicus die hoogere bescha ving moeten geven, welke voor de vervul ling van de menschkundige taak, die hen wacht, onontbeerlijk zijn. Een kwart eeuw geleden, toen de 19de eeuwsche overschatting der techniek ten koste van het menschelijk element nog al gemeen in Europa heerschte, hebt gij de klassieke opvoeding weten te beschermen tegen de aanvallen van een bekrompen utilitarisme. En töenvoor eeïiige weken uw stem voor het laatst in het Academie gebouw heeft geklonken, was het om te waarschuwen tegen' funeste nivelleering en om te spreken van de gaven van hart en van geest, welke den geneesheer de vervulling zijner taak mogelijk maken. Veel is in de tusselienliggende perioden veranderd. Hetgeen destijds de uiting scheen van conservatisme, wordt thans meer en meer beschouwd als de hoop der toekomst. Moge het u een voldoening zijn, dat gij, door uw vruchtbaar streven en uwen kraclitigen invloed op het thans levende geslacht der medici niet weinig er toe hebt bijgedragen da-t in het land der klas sieke opvoeding de eischen der vaktechniek die der innerlijke beschaving niet hebben doen vergeten en dat juist de geneeskun digen: zelf, wien een klassieke opvoeding niet ten deel- is gevallen ondubbelzinnig van dat gemis getuigen, gelijk uit vele aan het Comité gerichte brieven is geble ken. Gem. Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Toegelaten tot de eerste klasse:' A. F. Bakker; L. Berczy; Joh. R. Bink; F. Bloemink; Henda. C. E. Blom; C. Commandeur; C. M. den Duik; L. J. van Duijn; D. L. E. Engelberts; J. C. M. A. Geijer; H. J. Hazevoet; A. Hemerik; M. Hoek; O. J. W. Hoogendoorn; J. M. de Jong; N. J. de Jong; D. A. Kerpel; W. Kerpel; Jacq. Koolhaas; H. C. de Krij ger; P. G. Krijnen; H. W. A. Louwrier; O. Lut; Suze M. Mennes; S. J. Meijn; Christa. Monhemius; Louise Noteboom; G. J. G. van Parijs; Emie. Roodhuijzen; L. J. Rutten; J. W. Rijnders; Zuzanna O. A. San Giorgi; L. Facee Schaeffer; Jaca. A. van der Swaagh; H. O. Thomas; Cora. M. Veltema; G. J. Vermeulen; J. H. Ver steeg; S. A. Vies; M. de Vries; W. A. M. Walenkamp; J. WiebhoffJ. F. Zwart. Tot de 2e klasse A. L. Beukman; J. G. H. Bokslag; Kla- ra G. A. van dien Ende; P. J. Wuite; H. Kerkvliet. Tot de 3e klasse: J. Langendam; C. H. Speel. Tot de 4e klasse: Anna H. Bosman. Duitsche kinderen. Hedenmiddag arriveerden aan het Sta tion alhier een 90-tal Duitsche kinderen1, deel uitmakende van een transport van 500, waarvan er o.a. 60 te Driebergen ble ven. terwijl er in Amsterdam 50, en: in Den Haag 85 werden ondergebracht. Op 29 Juli en 19 Augustus zullen de vol gende transporten naar Duitschland terug gaan, terwijl op 1 en 22 Augustus treinen uit Duitschland worden verwacht. Einddiploma H. B. S. v. Meisjes. Aan de H. B. S. voor meisjes werd het einddiploma uitgereikt.aan E. J. M. Bur- sek, D. A. H. Couvée, J. B. Linger Hat- tinlc, E. J. van Driesum, M. C. Sinck, A. C. van Nes (met lof), C. M. Sobels en L. van Zijp. Een candidaat werd afgewezen. Hst bezoek van de Amerikaansche Studenten. De Amerikaansche week loopt weer ten einde, en het programma is dan ook voor het grootste gedeelte afgewerkt. Vanmorgen heeft Prof. Colenbrander zijn lezing vervolgd over Het Indisch Rijk van Nederland, waarna Prof. van Vollen hoven het eerste gedeelte leverde van een lezing over: Het Land van Hugo de Groot. In den loop van den dag werden weer verschillende merkwaardigheden met een hezoek^ereerd. Werk!oozefi-steun. In verband met de voorgenomen verla ging van de ondersteuningsnormen- door de commissie voor Steunverleening heeft de Leidsche Bestuurdersbond het volgende adres aan den Raad gericht: „Geven beleefd te kénnen ondergeteeken- den, Voorzitter en Sekretaris van den Leidschen Bestuurdersbond, handelende in opdracht der algemeene vergadering yan den hond; dat zij -hebben kemvs genomen van het voornemen van Burgemeester en Wethou ders om over te gaan tot verlaging der on^ dersteuning aan uitgetrokken werkloozen; dat, indien de voorgenomen maatregel wordt uitgevoerd, de toch al lage onder steuning voor tal van gezinnen weer met enkele guldens verminderd wordt en daar door het bestaauspeil dier gezinnen nog verder wordt verlaagd: dat voor dezen maatregel geen enkele re delijke grond aanwez'g is en het adres santen dan ook bekend is dat de kommis sie voor steunverleening eveneens op het standpunt staat dat de ondersteuningnor- men ongewijzigd d'enen te blijven; dat "de maatregel ook daarom onbillijk is, omdat de gelijkstelling, welke tot nu toe ten opzichte van werkloozenverzekering en werkloozenondersteunkig bestond tus- schen onze gemeente en andere groote plaatsen daarmede verbroken wordt, aan gezien in bedoelde groote plaatsen de steunnormen ongewijzigd blijven: dat do pressie, in deze door de rogee- ring uitgeoefend, onduldbaar is en het ge meentebestuur, waar zij op liet. standpunt staat dat de ondersteuningen niet te hoog zijn, met alle middelen d:ent te trachten verlaging dier ondersteuningen te voorko men. Redenen waarom adressanten Uwen Raad beleefd doch dringend verzoeken wel te willen besluiten tot handhaving van de bestaande werkloozen-ondersteuningen." Het zou in de bedoeling liggen de steun bedragen van f 13.50 voor man en vrouw en f 1.50 per kind te verlagen tot rc; p. f 13.cn fl.— De Indische postschooli. Gemeld wordt dat aan de Indische post- school alhier geen nieuwe leerlingen zul len worden aangenomen, zoodat de gebrui kelijke oproeping ditmaal ook achterwe ge is gebleven. Door het overcompleet aan ambtenaren in Indië werden zij, diè aan de postschool afstudeerden, al geruimen tijd niet meer uitgezonden en op wachtgeld gesteld. De sluiting van de postschool wordt tegen December van dit Jaar verwacht. Tropische Geneeskunde. Tn de onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Nieuwenhuis gehouden jaarlijksche algemeene ledenvergadering, heeft de secretaris, prof. dr. D. A. de Jong, het jaarverslag uitgebracht en werden de rekening en verantwoording van den pen ningmeester in orde bevonden en goedge keurd. De aftredende leden van het algemeen bestuur, de heeren' W. F. K'laare, J. E. F. de Kok, A. G. Mees en prof. dr. A. W. Nieuwenhuis werden herkozen. In de va cature van dr. G. Winkler werd voorzien door de benoeming van prof. C. J. W. Koo lemans Beynen. De periodiek aftredende leden van het dagelijksch bestuur: prof. dr. A. W. Nieuwenhuis en Bern. E. Ruys, werden respectievelijk als voorzitter en onder-* voorzitter herkozen. In de plaats van den secretaris, die wenschte af te treden, werd benoemd prof. dr. P. G. Flu. De vergadering besprak uitvoerig den financieelen toestand der vereeniging en vooral de houding der regeering ten op zichte van het met de vereeniging geslo ten contract, waardoor de ingebruikne ming van de zipkenafdeeling van het in stituut aan het Rapenburg onnoodig wordt vertraagd. u.. Chr. H. B. S. 5-jarige cursus. Toegelaten tot klasse I zonder examen: J. W. Bakker, P. Borgerding, C. Brussée, A. Cos, G. Cremers,- C. van Cuilenburg, L._ H. G. Melligj. J. P. Hoogedoorn, J. T. G. Manhave, A. G. Mieog, E. Munting. P. C. Plug,, D. Rollema, W. Taat, W. T. Verheij v. Wijk. Toegelaten tot klasse II: M. E. Broeksta, T. L. Tampoebolon. Afgewezen 1 cand. Toegelaten tot klasse III: W. J. J. de Does, R. R. Boorsma. Afgewezen 1 cand. Toegelaten tot klasse IV; Abr. E. Schou ten. D r. S. van Woerden alhier is be noemd tot leeraar in de scheikunde aan het Christelijk Lyceum te Zutplien. De heeren J. A. Verhoef en L. Schilt- h liij zen studenten aan de Technische Hoogeschool te Delft, zijn benoemd, tot buitengewoon opzichter vanwege 's Rijks Waterstaat bij de overbrugging van den Rijn bij dé Haagsche Schouw en het ma ken van toegangswegen aldaar. Voor het mulo-examen (diploma B.) slaagden te 's-Gravenhage W. J. Godt- help en J. O. Gravendaelr alhier. De heer Abr. van Weeren Pzn. al hier, slaagde gisteren in Den Haag voor de acte M. O. Rechtlijnig en Mcubeltee- kenien. Bij beschikking van de ministers van arbeid, handel en nijverheid en van fi- nanc'ën is aan de gemeente ter tegemoet koming in het tekort op de exploitatie van 156 arbeiderswoningen enz., gebouwd door de Bouwvereeniging De Goede Wo ning, alhier, met de hij Kon. besluit van 11 Januari 1921 toegekende voorschotten uit 's rijks kas, alsnog een jaarlijksche bijdrage toegekend van ten hoogste fl 9.548.75. BINNENLAND De Koninklijke Familie. De adjudant van H. M. de Koningin, baron de Vos van Steenwijk, seint om trent de reis van de Koninklijke Familie in Scandinavië het volgende: 9 Juli te "Aandalsnes in Romsdvalfsfjord aangekomen. Iedereen wel. Kleine fabrikanten in de Sigarerindustrie. De Ned er lands clie Bond van Kleine fa brikanten in de Sigarenindustrie geeft een nadere toelichting aangaande zijn stand punt ten opzichte van de Tabakswet. Zij wenschen art. 88 a (overgangsbepa lingen) niet verlengd te zien, doch ver langen een zoodanige regeling, dat de kleine fabrikanten mogen fabrieeeren on der dezelfde voorwaarden als andere fa brikanten en volgens welke alle overtre dingen op dezelfde wijze zullen worden berecht. Corn, lmmig Jr. t Te Rotterdam is in den ouderdom van 57 jaar overleden, de heer Cornel:s lmmig Jr., lid der firma Corn. lmmig en Zoon, de bekende hoek-, steen- en licht drukkerij aan de Nieuwe Haven. De Vaccinatie. Het gemoedsbez warenwet je in zake vac- cinatiep'licht is, naar de Tele gr. meldt, in de afdeelingen der Tweede Kamer vrij algemeen onguns.tig ontvangen. Car.dldaat Indische landmeters. „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt er de aandacht op, dat dit jaar enkele jongelieden aan den landmeterscursus te Wageningen in opleid:ng kunnen worden genomen voor de betrekking van landme ter bij het Kadaster in Nederl.-Indië, wel ke opleiding geschiedt onder genot van eene studietoelage van f 1000.'s jaars, terwijl de collegegelden voor rekening van den lande genomen worden. Gegadigden moeten op 1 Januari a.s. hun 18de jaar zijn ingetreden en den vol len ouderdom van 23 jaar nog niet heb ben bereikt, terwijl zij voorts moeten be zitten (of dit jaar moeten verkrijgen) het einddiploma eener H.B.S. met 5-j. c., dan wel een der getuigschriften van bekwaam heid tot de studie aan eene universiteit hier te lande of tot de Technische Hooge school te Delft. Daarbij zal moeten blijken van voldoende konnis van de wiskunde. Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Informatiebureau van Aan het Zoeklicht ~j i Leiden 11 Juli 1924. De heer Schaper, tweede voorzitter van de S. D. A. P. heeft gisteren in „Het - Volk" een uitspraak neergepend, die ik hier even in het .volle licht wil plaatsen, f Hij erkent volmondig dat de heer Colijn als minister van financiën een zware taak f heeft. Hij voegt er aan toe, dat geen v e r-j s t a n d i g mensch steek in je zak roode propagandisten zal willen bewe- ren dat de heer Colijn zijn .eigen belann gen op het oog heeft. En dan volgen o.m. deze uitspraken: - „De waarheid is, dat bezuiniging dringend geboden is." „Wij kunnen gerust vaststellen dat Iedere regeering. we'ke ook, zou moeten bezuinigen en dat met een be zuiniging op leger en vloot wat een dikke streep door de socialistische reke ning is dat! die taak niet afgeloopen zou zijn." „Men kan zich hiervan gemakkelijk afmaken, doch wie rekenen kan en er kennen moet, dat nog altijd tweemaal twee vier is, ontkomt niet aan deze con clusie." De heer Schaper is het met het systeem van bezuiniging door Minister Colijn ge volgd niet eens, maar dit vermindert niet de waarde van zijne uitspraken. Me dunkt, de roode broederen kunnen het er mee doen. OBSERVATOR. voornoemd Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 111, den Haag. Herdenking mobilisatie. Augustus 1914! Die datum zal nog langen tijd in het geheugen blijven. Thans zal heb weldra 10 jaar geleden zijn, dat heb eerste oorlogsgerucht, onze soldaten opriep te.r" mobilisatie om het land te behoeden tegen, meesleuring in den maal-stroorn van den oorlog. Dat is tien jaar gelen. Reden tot- feestvieren is er niet. Maar men herdenkt toch gaarne de tijden van drnk en tegenspoed als men ze gelukkig is te boven gekomen. Een comité heeft zich gevormd om aan die naftionale herdenking een passenden vorm te geven. O.a. heeft Z.Exc. jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck zich op verzoek van dit comité bereid verklaard Donderdag 31 Juli een korte redevoering tè houden, die door den radio-telefoniezender van Scheve- ningen-Haven over het heele land zal worden verspreid. Deze rede zal precies te 8 uur 's avonds aanvangen. De uitzending heeft plaats op een golflengte van 2500 M. Het Schoenenwetje. De commissie uit den Nijverheidsraad, die de opdracht had een onderzoek in te stellen omtrent de werking van de Schoe- nenwet, heeft na raadpleging van fabrikan ten, grossiers en winkeliers, een gunstig rapport er over uitgebracht en verklaard, dat tegenover de voordeelen van stabiliteit en rust die er het gevolg van zijn geweest, geen enkel nadeel staat, terwijl het thans geen geschikt oogenblik zou zijn om de wet geheel op te heffen. De commissie had met machtiging van den voorzitter van den raad haar oordeel reeds vroeger aan den betrokken minister medegedeeld en de raad heeft dit achteraf goedgekeurd. De heer P. Bergmeyer in ons land. Met het s.s. „Rembrandt" van de Mii. ,,Nederland", arriveerde gistermorgen de heer P. Bergmeyer met zijn gezin. Het voorzitterschap der C. E. P. wordt gedurende zijn verlof van 11 maanden waargenomen door Mr. Helsdingen, die le vens de redactie van „De Banier" bp zich heeft gnomen. Over hot politiek leven deelde hij mede, dat dit een zeer groot onderscheid vertoon de met dat hier te lande. Hij bezocht vóór zijn vertrek nog onge veer 10 plaatsen,, waar hij voor de C. E. P. een spreekbeurt vervulde. Een gehoor van 30 a 50, hoogstens 75 personen, gold voor een goed© opkomst. Is het politieke leven niet op zulk een peil als hier, de C. E. P. is toch de eenige die elk jaar haar toogdag houdt en over de brandende kwesties praeadviezen deed uitbrengen. Over de Geref. zending is de heer Berg- mye-r een cn al lof in tegenstelling met clo andere zendingscorporaties. Moet bij anie ren het werk worden stopgezet of inge krompen wegens gebrek aan financiën, bij de Geref. zending komt, wat gevraagd wordt, al is het dan ook niet altijd even vlug, toch binnen. Gedurende zijn verblijf hier te lande zal hij zich gaarne met alle kracht geven voor de A.-R. partij en is hij bereid daartoe spreekbeurten te vervullen. De vliegende stier. Gisteren werd van uit Rotterdam een. jonge stier, ingeschreven in het rundvee- stamboek .per vliegtuig naar Frankrijk vervoerd. Bij aankomst op het terrein

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1