[abonnementsprijs Dagblad voor Leiden en Omstreken. Het Liberalisme en de vrijheid. NIEUWE LEIDSCHE COURANT hl Lelde* e« bcitct Lelde* waar ageate» gevestigd zijl Per kwartaalf J.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal. .a f2.90 5de JAARGANG. WOENSDAG 9 JULI 1924 - No. 1255 BureauHooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 Postrekening 58938 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiên per regel 2272 eenfc Ingezonden MededeeÜngen, dubbel tarief Bij contract, belangrijke reductie. Kleine ad* er te nti ën bij vooruitbetaï ling van ten hoogste 30 woorden, worde* dagélïjks sreplaatst ad 50 cent. Pit nummer bestadt uit twee bladen. De weigering van de Kon. goedkeuring op de Dageraad-statuten heeft in bet vrij-^ «innige kamp heel wat stof opgejaagd. Het was weer de oude geschiedenis. Van de Overheid werd geëischt, dat zij neutraal zal zijn, d.w.z. dat zij zich niet door hare beginselen zal laten leiden. De ongeloovigen mogen zich in heel hun optreden laten leiden door hunne overtui ging, van de geloovigen wordt .verwacht, dat zij terwille van de neutraliteit het standpunt van de ongeloovigen aanvaar den. Dat is, zei Minister Heemskerk terecht, de grootste tyrannic. En de heer Rutgers zei het hem na. Na dan betoogd te hebben dat de Ne- derlandscbe staat een Christelijk karakter draagt en dat de Christelijke beginselen het staatsbestuur moeten beheerschen, be wees deze altijd slagvaardige volksverte genwoordiger met de stukken, dat het d e li ber alen zijn geweest, die altijd de volksvrijheden in gevaar brachten. Hij wees op een artikel van prof. Eerd- mans in de „Vrijheid'1, waarin deze libe rale professor er zich op beroemde, dat zijn voorgeslacht in vroegere eeuwen zoo veel voor de verdraagzaamheid had ge daan. Zijn geestelijke voorvaders hadden bijv. belet dat er na de generale syno de in 1618 nog weer een generale Synode van de Gereformeerde kerken kwam, een kerkvergadering waar de kerken haar eigen zaken zouden behandelen. Met die synode van 1618 had meft al genoeg leer geld gegeven, schrijft prof. Eerdmans. De schrijver, roemende op zijn voorge slacht, gaf te kennen, dat het artikel van de Nederlandsche geloofsbelijdenis betref fende den kerkelijken ban niet op zijn in stemming kpn hogen en liet daarop vólgen: „Doch de Overheid hield geestverwan ten, die van den g.eest der uitbanning wat sterk doortrokken waren, onder den d u i m". Daar gaat de heer Eerdmans trotsch op, dat in vroeger eeuw zijn geestverwanten de Kerken onder den duim hiel den, ten einde haar te beletten te doen, wat zij meenden naar haar overtuiging binnen haar 'eigen kring te moeten doen. Geheel in overeenstemming met hetgeen in 1816 is gebeurd, toen een organisatie aan de "Kerken werd opgelegd zonder dat de Kerken, daarover werden gehoord; de Raad van State ontried bet hooren van de Kerken, omdat, als deze werden hijeen- geroepen, wel eens over de zuiverheid - van de leer kon worden gesproken, wat moest worden voorkomen. Onder den duim! Het is waarlijk niet alleen in de 17de eeuw, dat in dezen geest is gehandeld. Als er over geestelijke vrij heid wordt gesproken, is liet dan te on pas er aan te herinneren, hoe de hooglee raren Opzoomer in 1875 den wensch uitte naar: „een waakzaam toezicht op de vorming en de aanstelling der geestelijken. Hier vooral schijnt het zeer onverstandig, de Kerk volmaakt gelijk te stellen met iedere andere vereenigingNeen, het mag den Staat niet om het even zijn, wie de Kerk als geestelijken doe optreden en daardoor met een zeer groote, misschien heilzame, missclren ook verderfelijke, in ieder geval gevaarlijke macht toeruste." Hier is het geestelijk voorgeslacht van 'Ie hoeren Boon en Eerdmans uit eep nabij verleden aan het woord. En dat het niet 'hij zeggen is gebleven, de geschiedenis van de theologisch, faculteiten aan de Neder- ïandsche universiteiten leert het. Nog in 1889 schreef de hoogleeraar SSpruyt: Wel verre, dat het werk der geestelijken eene zaak zou zijn, die uitsluitend per soonlijke belangen dient, zijn er weinig jaken, die de Staat zich meer moet aan- Srekken. De zoogenaamde volledige schei ding van Kerk en Staatzou een uiterst Verderfelijke maatregel zijn." Een uiterst verderfelijke maatregel, daaraan is het waarschijnlijk toe te schrij ven, dat ook de Minister Tborbecke sprak van de „zoogenaamde scheiding van Kerk «n Staat", welke hij voorstond. Op het gebied van het onderwijs is het bekend, dat de antirevolutionaire partij den strijd voor de vrijheid heeft gestreden tegenover de liberale partij in Nederland. £k moge herinneren aan hetgeen de heer Gort van der Linden daarover heeft ge- ïegd. Deze zeide in 1881 over het onder lijs: „Nog kiest de Staat partij. Nog houdt üiet schriklijk pleit van dwang en vrij heid aan-." Het. onderwijs is nog Staats onderwijs en aan de hoogescholen wordt nog officieels gestempelde wetenschap ge doceerd. Nog spookt naast de infaillibili-i feit van godsdienstige dogmata de zeker heid. van wetenschappelijke hypothesen en kleedt de Staatswetenschap zich in den af gedragen mantel van den Staatsgods dienst," Hoe interessant het moge zijn, ik zal dit citaat niet voortzetten. Ik zal alleen nog doen spreken een man, die evenzeer in li berale kringen, en daar niet alleen, gezag heeft, n.L den hoogleeraar Krabbe. Deze schreef: „Met de schoolwet van 1889 wordt haar afgod (de afgod der liberale partij) de neutrale O verhei dsschool verbrijzeld en de eerstte stap gezet op den weg naar de vrije school. Dit. is een andere vrijhe''d dan die, wel ke het liberale Staatsbeleid in het vizier had ,een vrijheid van hoogere orde, voor de hemachtiging waarvan niet de liberale, maar de antirevolutionaire partij een his- torischen strijd heeft gestreden." Moet ik nu nog spreken over den leer- dwang, den Staatsdwang, den vaccine- dwang. In den strijd voor de vrijheid vindt de antirevolutionaire partij de libe rale partij telkens weder tegenover zich. Het is geen wonder, dat ook in de 19de eeuw die strijd voor de vrijheid is moeten gestreden worden, omdat in de 19de eeuw 'het Staatsalvermogen misschien sterker- dan ooit te voren zijn' kop opstak. Profes sor Krabbé vraagt: „Is het niet klaar als do dag, dat wij de onmiddellijke getuigen zijn van een her leving der Grieksche Staatsidee, welke in den Staat een machtig opvoedings-insti- tuut aanschouwt, bestemd cm in de menschheid, zooals die in Staat haar con crete verschijning vond, een ideaal van ze delijkheid en volkomenheid te verwezenlij ken, dat in den enkelen mensch, met zijn fragmentarisch en sterfelijk wezen, zelfs niet kon worden benaderd?" En tegenover die Grieksche Staatsidee, dat Staatsalvermogen van de Grieksche Staatsidee, ligt het in den aard der zaak, dat het Christendom partij kiest, want, liet is weer Kralbbe die het zegt: „De eisch, dat men God meer moet ge hoorzamen dan den menschen,- sluit ali- mine uit een onderworpenheid van het in dividu aan den Staat zooals de Grieksche oudheid die. stelde. Tegelijk was in dien eisch besloten de erkenning van een le- vensspheer die buiten de inwerking van den Staat viel." En de heer Fabius, aan wien ik een aan tal aanhalingen ontleende, herinnert er op dezelfde bladzijde aan, dat Duguit schrijft, dat het begrip der moderne vrij heid is gevonden op 'het oogenblik, toen verklaard werd, dat er een regel is boven den'wetgevenden Staat. Het is een historisch feit, dat de burger lijke en Staatkundige vrijheid 'het eerst en het ruimst is opgebloeid in de landen van Gereformeerde belijdenis. Het was geen paradox, toen Groen van Prinsterer, en na hem Kuypèr, zeiden, dat het Calvinisme de oorsprong en de waar borg is van onze constitutioneele vrijhe- STADSNIEUWS. Voordorp's Theemiddagen Onder groote belangstelling werd giste- ren in het gesticht „Voordorp" onder Leiderdorp de Theefilm vertoond, des mid dags voor kinderen en des avonds voor volwassenen. Des middags waren de kinderen uit het gesticht aanwezig, alsmede vele andere kinderen uit den omtrek; de zaal was tot berstens toe gevuld. Des avonds was de belangstelling niet minder. De voorstelling werd geopend door den heer H. Makkreel van Rotterdam, die een causerie hield over het onderwerp: „Waarom pakjes koffie?". Spr. zette het nut van verpakte koffie uiteen, en wel ge- kien van uit tweeërlei oogpunt. Vooreerst om hygiënische redenen is verpakte koffie boven losse koffie te pre- fereeren, waar deze laatste dikwijls lang bij de wialeeliers in de etalage ligt en daardoor met stof en vliegenvuil komt, terwijl de menschen het later te drinken krijgen. Doch ook van economisch stand punt is verpakte koffie aan te beve^n. Immers, de klanten kunnen nu zelf den prijs controleéren, terwijl ze bij losse kof fie geen enkelen waarborg hebben, dat ze de kwaliteit krijgen, die ze vragen. Na dit openingswoord werden eerst een tweetal voorfilmen vertoond: een. zeilwed strijd op de Zaan en de „Erfenis van Tom", die laatste was een komisch stuk, dat erg veel 'hilariteit veroorzaakte. Daarna zagen we den theefilm, die ons het gansche ontwikkelingsproces voor oogen tooverde, dat de thee doormaakt, al vorens we ze in pakjes bij den winkelier koopen. We zagen den groei op de plantages, het plukken, vervolgens het fermenteeren, •d.w.z. die eigenaardige eigenschap van de thee, dat ze hoewel groen geplukt, zwart wordt en in, elkaar rolt. Dit laatste ge schiedt óf machinaal, öf slechts door het uitspreiden. Vervolgens wordt de thee gezift en ge pakt, alsmede naar Holland verscheept. In de fabriek wordt de thee gebroken, want gebroken thee trekt beter af dan grove thee en is dus voordeelig voor de huismoeders. Bij elke bewerking zijn er stofzuigers, die alle stof tot zich trekken, zoodat de gebroken thee geheel stofvrij is. Ten slotte wordt de thee electrisch ge wogen en verpakt door machines, die 70 onzen thee per minuut afleveren. Na dezen populair-wetenschappelijken theefilm kregen we een komischen koffie- film te zien, die een propaganda was voor de vap Nelle's koffie. Nog beter reclame voor de firma van Nelle was de koffie en thee die in de pau ze gratis door deze firma geschonken werd en rondgediend door dames, die te vens gaarne een gave voor de stichting „Voordorp" in ontvangst namen. Vanavond van 8 tot 10 uur wordt deze film nogmaals gegeven, en we kunnen al onze lezers een, bezoek aan „Voordorp" aanraden. Ge hebt een mooie wandeli'ng (of auto bustocht)^ buiten de stad, ge ziet iets in teressants, waar uw kennis door verrijkt wordt, ge krijgt gratis een kopje geurige thee of koffie, en bovendien hebt ge gele genheid de stichting „Voordorp" door uw gave te steunen. Laat het vanavond even vol worden als gisteren! CHR. H. B. S. Overgangsexamens^ Klasse 1A. Leiden: C. H. Brants, A. Buurman, H. J. Grotenhuis, G. Henne- man, L. Kuipers, C. A. de Reede. Ha- zerswoude: B. Rijnsburger. Katwijk: D. Parlevliet. Leiderdorp: G. Boot, H. Bos. Lisse: D. J. Vreeken. Oegstgeest: H. J. Boorsma, J. Offringa. Sassenheim: H. J. B. Arenthorst. Klasse 1 B. Leiden: J. A. Burger, T. H. Buurman, A. Donkers, Ch. D. van Es, Frieda, C. Huurman, D. de Jong, J. de Kier, J. van Leeuwen, A. van Royen, G. 'N. v. d. Wiet. Leiderdorp: P. C. Koning. Wassenaar: J. van Holten. Klasse II. Leiden: S. Anes, H. D. v. d. Blij, J. Haverkamp, T. Henneman, Adra. M. v. Ingen Schenau, L. A. de Lange, J. Munt.ing. J. M. D. Scholten, Ina J. W. Visser, M. D. Vonkenberg. Bodegraven: C. Kalkman. Katwijk: G. Hofman. Leider dorp: L. J. van Stralen. Noordwijk: Her- ma Koers. Oegstgeest: W. G. ,A. Boswin kel, Hadikosoems (toèk.), J. Los. Rijns- burcr: G. Busschieter. Voorschoten: J. A. de Vlieger. Wassenaar: G. Nell. Klasse III. Leiden: H. J. van Driessum, Wilha. T. Huurman, W. J. Hofman, W. K. H. Karstens, H. H. Keereweer, A. M. C. Kuyper, B P. Lieze, J. G. E. Meuningh, G. Plcoy, J. Bameau. J. P.'van Weeren. Katwijk: A. de Jong, C. Ouwehand, D. Ouwehand, A. G. Remmerswaal. Le:der- dorp: M. Boot (toeh.) L\sse: L. B. Vreeken. Oude Wetering: W. J. Siddré. Klasèe IV. Le;den: J. W. Boehmer, J. Fontein, I. van Geer, C. Nagtegaab H. L. P. van Boyen, H. J. van Schravendljk, J. H. Teeuwen. Hazerswoude: .T. Luuring. Katw'jk: W. C Veltkamp. Leiderdorp: F. H. de Brayne, T. G. Woudstra. Noordwijk: J. van der Mark. Oegstgeest: .Raden Mas. Waloejo. Voorschoten: W. Bakker, A. -M. Pieïön. Stedelijk Gymnasium. Bevorderd van de eerste klasse tot de tweede: W. H. Beekenkamp, L. van Ben- degom, R. J. J. Bronsgeest, Aafke Brai ning, H. Buurman, E. J. B. Cremens, P. L. Damsté, J. H. van Dorp, Ott. G. E. Gor ter, Cath. P. G. Jorissen, Anna Kissing, D. Kuenen, Jeanne de Loos, Nora Meyers, W. L. Reyers, Ina Voute, Christ. A. Zaayer, Gerprd Damme, Gerda P. Goed hard, F. J. Groot Enzerink, Gerr» J. Los, Titia G. A. Muys van de Moer, J. M. Pel, Glasina G.tèr Poorten, Ellie Smits, Annie A. M. Tendeloo, G. P. Wezelenburg, J. M Wicherink, Marijtje Wilbrink, P. D. Wal- beebm, Geertje Lambo. Afgewezen 2. Van de tweede klasse tot de derde. On voorwaardelijk: J. Blankenaar, A. G. de Blécourt, J Bronsgeest, A. C. Gosman, N. W. Hannivóort, Anna E. van der Hei de, Jeanne N. Heringa, G. A. van Hool- werff, M. Schenkeveld, J. L. Springer, Joh." Pijnacker Hordijk, W. J. Jongbloed, Olga J. Meyers, Emilie 31. F. Roëll, Cath. Stuurman, B. Allaart, G. J. van Bende- gom, N. Le Grand, G. F. H. Locher, Joh. M. Manders, P. Pel, J. Pos, H. J. Postel, Geertr. A. Rauws, Ina M. A. Tendeloo, Lijsje de Witte, Ada Vogel, P. J. Wuite. Voorw.: P. J. Smink, afgewezen 4. Van de derde klasse tot de vierde. On voorwaardelijk: O. van Bockel, Hendr.. M- Boekwijt, Coba de Boer,J. A. Boorsma, Anna Braining, A. Corts, G. G. Th. van Dorp, J. C. van Eek, Helb. A. Goet'hart, Marg. de. Gr a af f, Tony H-irschig, Isa van der Hoeve, Joh. M. Hoogenboom, D. L. Hulst, Joh. Helena Menningh, Annie R. Moolenburgh, F. H. Parmentier, Phil. G. E. Romeijn, Amir Sarfoedin, F. M. A. Schokking, Joh. G. Seret, W. F. Sikman, Maria A. Sobels, Carla Versteeg, W. G. de Visser, E. G.«Wesselink, G. M. de Wijs, W. H. Zaayer, Maria J. Zeelenberg. Afge wezen 3. Van de vierde klasse tot de vijfde: J. R. van Blom, Amélie M..B. Bresson, Gonst. F. van Dorp, P. Dijk, Nettie E. Gorter," Laura D. Hamming, M. \T. Heering, Job. G. Herfst, J. H. Huizinga, J. F. Kok, G. W. Locher, G. A. de Meyere, Marg. Muys van de Moer, Kreina Pos, G. K. J. Terp stra, *J. Verwey, Maria M. Veldhuyzen, A. F. H. van Weelderen. Van de vijfde klasse naar de zesde. On voorwaardelijk: Anna Helena de Blécourt, Dina Burgersdijk, Laura Ongkiehong, R. Josson, G. F. D. Locher, P. J. D. van Malssen, Joh. S. Q. Muys van de Moer, May Moolenburgh, H. G. Tersteeg, L. Stellwagen, Maria E. Blok, Amalia G. J. Boot, H. Bruining, S. J. van der Hoeven, J. Jacq. Hoogenboom, L. Hulshoff Pol, P. G. Kok, J. Verwer, J. H. Zaayer, Ankje Zuydhoff. Voorw.: J. A. Hanni- voort, L. Huizinga, R. Juynboll, W. J. de Koning, J. Overduin, E. Tappenbeck, G. Splinter. Afgewezen 3 Bloemententoonstelling Posthof 'r Vanwege de aid. Oegstgeest van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur is giste ren en vandaag in 'b Posthof een tentoon stelling gehouden van Delphiniums. Waar men niet) de moeite heeft geno men ons hierin te kennen, hebben wij een beschrijving van de tentoonstelling nage laten. Ten gerieve van de belanghebbende lezers volgt hier de uitslag der bekronin- gen: 1. De belangrijkste collectie Delphiniums le prijs, groote gouden medaille, W. van Egmond, Oegstgeest; 2e pr., kleine gou den medaille. G. F. Hemerik, Leiden; 3e pr., verg. zilveren medaille, firma. Koppius, Alphen; 4e pr. zilveren medaille, Gebr. Hendriksen, Zoeterwoude. Aan den heer G.- Lhbbe Thz., Oegstgeest. werd buiten mededinging een zilveren medaille toege kend. 2. Decoratieve groep: le prijs, groote gouden medaille, Willy van, Egmond, Oegstgeest; 2e pr., kleine gooiden me daille, G. F. Hemerik, Leiden; 3e pr., rer- guld zilveren medaille, Gebr. Hendriksen, Zoeterwoude; 4e pr. zilveren medaille, Gebr. dien Older, Leiden; 5e pr., zilveren medaille. Gebr. van Egmond, Oegstgeest; 6e pr. bronzen medaille, J. van Glasbergen en Co., Leiden. 3. Nieuwigheden: verguld zilveren me daille: W. van Veen, Leiden; Gebr. van Egmond, Oegstgeest (2); zilveren medaille Willy van Egmond, Oegstgeest; J. Kriest Jrn Leiden, en kweekerij „Rjinstroom", Alphen. De jury bestond uit de heeren "O. Gei tenbeek, Hillegom; J. de Knijff, Alphen; W. van Egmond, Oegstgeest; J. Kriest Jr., Leiden; G. L. Lubbe Thz., met als assistent den heer J. van Veen. te Leiden. Hel bezoek van de Amerikaansche Studenien. Voor de deelnemers aan de Am«rikaan- sche Studentenweek aan de Universiteit alhier, werden hedenmorgen een drietal lezingen gehouden. Nadat Prof. v. Eysinga van half tien tot kwart over tien het vervolg van z;jn lezing over „De plaats van Holland onder de vol ken" had gehouden, hield Prof. P. J. Blok er van half elf tot kwart over elf een over „Motley ars historicus", waarna Prof. A. Eekhof van half twaalf tot kwart over twaalf een met lichtbeelden geïllustreerde lezing hield over „De laatste ontdekkin gen omtrent de geschiedenis van 'de Pel grim-Fa thers. In den loop van den middag werd een bezoek gebracht aan het hofje van Jan Peseyn en enkele historische gebouwen. Ontslag-aanvrage R. Nijk. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is door den heer R. N ij k, directeur van Bouw- en Woningtoezicht, tegen 1 Sept. a.s. eervol ontslag aangevraagd. Storing telefoon klaandag is, vermoedelijk met een vaar boom, gestoken in een telefoonkabel bij'de 'Groote Havenbrug. Met een 30-tal abon nees op de Haven, Lage Rijndijk en om trek Kooipark is daardoor de telefonische verbinding verbroken. Zoo spoedig moge lijk, zal een nieuwe kabel worden gelegd. Verwacht wordt, dat 16 Juli de verbin ding hersteld zal zijn. Door Mej. do Wilde, tijdelijk ambtena res bij het Burgerlijk Armbestuur alhier, is tegen 1 Augustus a.s. eervol ontslag aangevraagd, wegens huwelijk. In haar plaats is tot tijdelijk ambtenares benoemd Mej. Langezaal. Met- ingang van 1 Augustus a.s. zal een bij- tramreizigers bekend stadgenoot, de conducteur J. Verbij van de N. Z. H. Tramweg-Maatschappij wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd den dienst verlaten. Ongeveer 40 dienstjaren heeft de heer Verbij achter den rug. Hij behoort dus tot de oude garde, die eertijds in ons wel is waar langzaam rijdend, maar toch gezellig paarden trammet je de reizigers door de stad vervoerde, toen men, naar goedvinden op de tram kon stappen ter plaatse waar deze haar route volgde en dus niet noodig had soms langen tijd op de thans aangewezen haltes te wachten. Na tuurlijk heeft V., evenals zijn collega's uit dien tijd zich bij het versneld verkeer we ten aan te passen, en is hij nog steeds de inschikkelijke welwillende en vriendelijke begeleider, wien 't nimmer te veel is hot publiek ter wille te zijn en dit, desver- eisclit, de verlangde inlichtingen op de meest voorkomende wijze te verstrekken. Toen dan ook bekend werd, dat oruze vriend V. den dienst zou verlaten, kwa men een rïantal trouwe stamgasten van het hierbedoelde vehikel op de gedachte Aan het Zoeklicht Leiden 9 Juli 1924, Er wordt, ik erken het gaarne, veej voor de jeugd gedaan, in onze dagen. En ook wel door de jeugd. Op zichzelf genomen valt dat zeer te waardeeren. Maar er dreigen hier ook gevaren, waar< tegen te waarschuwen plicht is. Zoo schreef Mr. H. de Bie, kindeTrecln ter te Rotterdam: „Onlangs ontmoette ik in mijn practijk een kinder-organisatie, waarvan de leider en leidster resp. 14 en 15 jaar oud waren en waarmee ik in aanraking kwam, om dat deze beiden zich onderling hadden misdragen, maar d'edan toch maar ouders bereid hadden gevon den o m k i n d e r e ri v a n 6 tot 10 j a-» ren aan hen toe te vertrouwen. Mij 'dunkt hier wordt een opmerking gemaakt waarmee alle ouders hun- voor deel kunnen doen. Het wemelt van clubs in onze dagen, waarin, wat men tien jaar geleden nog kinderen noemde geheel vrij en zon-» der toezicht met elkaar omgaan en uitgaan, soms dagen achtereen. Gelukkig schrikken vele ouders hiervoor nog terug. Maar als het betreft clubjes -en kringe tjes waar z g. wel leiding is, weten de ouders dan aan wie ze hunne k'nderen toe vertrouwen? Of moeten we niet erkennen dat we in dit opzicht vaak onverantwoordelijk lichtzinnig te werk gaan en dat we zoo, 't kostelijkste wat we hebben, onze kinderen, misschien aan zeer ernstige ge- Varen Blootstellen? OBSERVATOR. om hem gelijk ten vorige jare aan eeniTO zijner collega's, bij het afscheid een ver rassing te bereiden uit de burgerij zelve, en hem dus het-aftreden eenigszins. min der moeilijk te ;maken. Dezelfde personen, die bij vorige gelegenheden zich daar voer spanden, hebben zich ook ditmaal bereid verklaard ook nu weer grootere en klei nere bijdragen in ontvangst te nemen, niet twijfelende, of vele stadgenooten zullen zich ongewekt gevoelen, den man, die bij na 40 jaren lang zijn eenvoudig maa- veel accuratesse vereischend werk met. zorg en toewijding vervulde, in staat te stellen, den dag waarop hij door zijn leef tijd wordt gedwongen rust te nemen, een blijk van waardeering aan te bieden. "Wie daarvoor iets gevoelt zendc zijn bijdraee aan een der heeren H. J. Planjer, Lan^e Mare 21, K.Sytsma, Zoeterwoudsche Singel 49, S. de Boer, Nieuwe Rijn 96 en G. G. Mingelen, Hoogewoerd 185. Gisteren slaagde in Den Haag vnor het Mulo-diploma B, H. Buurman leerling van de Chr. school voor U.L.O. op de Hoogl. Kerkgrachfc, hoofd de heer W. Vros. Uit de gang van een woonhuis aan de Garenmarkt is een; damesrijwiel ont vreemd, waarschijnlijk door opensluiting. Te 's-Gravenhage is voor het M. U. L. O. diploma (B.) geslaagd. P. Stoeken alhier, leerling van de Chr. School voor M. -U. L. O. in het Noordeinde. Voor het examen, van oflderwijzeros is te 's-Gravenhagè geslaagd mej. E. Meeu- wis, alhier. BIHWENLAÜIji Het kaopen op krediet. „De Middenstandsbond" w'jst er op, hoezeèr vele winkeliers te kort gedaan wordt, wanneeT „de hoogste kringen" hen jarenlang op betaling van geleverde goe deren laten wachten. ,-,Wij kennen zelf het geval van oen vroeger zeer bekenden schoen handel in do residentie, die soms wel vier tot vijf ja ren krediet gaf aan voorname lieden. En wanneer hij. dan, na zoolang wachten, met de kwitantie kwam gebeurde het nog vaak, dat die voorname lieden zich gekrenkt vielden en een anderen leveranc:er na men. Men begrijpt, dat de eigenaar van ftezen schoenhandol een enorm bedrijfs kapitaal voor de instandhouding van zijn zaak noodig bad. Dat liep zelfs zoo hoog op, dat hij het niet meer uithouden kon. Zijn zaak is ten ondergegaan. En zoo ken nen wij een ander geval van een meubel maker m de residentie, dio eveneens n de naaste omgeving" der Koningin veel klanten had, maar zoolang op z:jn geld moest wachten, dat hij ook een tekort aan bedrijfskapitaal kreeg. Hij heeft toen maar de wijste partij gekozen en betaling van allen gevraagd. Wel verloor hij toen de meeste diér klanten, maar -hij zette zijn zaak liever voort mot de klandiz e van minder voorname lieden en korter krediet, dan zelf nog langer in moeilijkhed'Wi '9 verkeeren. Ongetwijfeld zouden tal van andere gevallen daarnaast kunnen worden genoemd. Liever ware het ons geweest, wanneer wij dit onderwerp niét hadden behoeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1