DE FAAM's Enkele Dagen Verbbuwiiigs Opruiming Dagblad voor Leiden en Omstreken. Morgen-ZATERDAG Bijzondere Koopjes Heerenafdeeling Damesafdeeiing VI3CMARKT 16-17 VISMARKT 9-10 IEDWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. f2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal. f2.90 5de JAARGANS. - VRIJDAG 27 JUNI 1924 - No. 1245 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. [278 - Postrekening 58936 ADVERTENT1E-PRÜ9 Gewone advertentiën per regel 2272 cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. ■Kleiae advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. Uï4 nesenmar bestaat kü twee fcBaden» De verkeerde wereld. Bekend is hoe eenige jaren geleden de S. D. A. P. hare volgelingen liet demon- streercn voor Socialisatie, terwijl d a a r- na een Gommis ie werd benoemd om het JSocialisati©-vraagstuk te bestudeeren. Ten opzichte van de financieele politiek fciet men thans iets dergelijks. Weken en maanden werd nu reeds het volk tegen Minister Colijn in beweging gebracht. Van diens, plannen deugde nu letterlijk niets. De wijze waarop deze bewindsman het financieel' evenwicht poogt te herstellen werd onverbiddelijk afgekeurd. Uit dit optreden zou men de gevolgtrek king mogen maken dat men dus van het financieele vraagstuk ernstig studie had gemaakt en dat men^in het bezit was van een althans in eigen oogen, heter plan. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. In de bladen kon men althans het vol gende bericht aantreffen: „Het Volk" deelt mede, dat op de ge combineerde vergadering van het partij bestuur der S. D. A. P. en de Kamer fractie, die te Amsterdam gehouden is, besprekingen werden gevoerd'over den poütieken toestand, waarna besloten werd dat het partijbestuur een opmmissie zal benoemen, die voornamelijk de gedrags lijn inzake de financieel© politiek zal hebben te onderzoeken, en voorstellen dienaangaande ie ontwerpen. Uit het bericht blijkt dat de studie van het financieel© vraagstuk en van de •om trent de fihancleele politiek te volgen ge- dra aslijn nog moet beginnen. Dat men dus geoordeeld heeft en veroor deel zonder zich eerst'behoorlijk op de hoogte te stellen. - Dit optreden, we wezen er reeds op, is piet nieuw. Maar het geeft van. de Soo. Democrati- sche actie nu niet bepaald een hoogen dunk. V Scfosol en strijd. Een belangrijke vergadering wordt Za terdag te Oegstgeest gehouden. Belangrijk met het oog op den spreker die daar het woord hoopt te voeren. Wanneer Prof. Noordtzij spreekt dan staat reeds vooruit- vast dat het de moeite waard zal z'jn om te luisteren. Maar de vergadering is ook belangrijk in verband met het onderwerp dat zal worden behandeld. Over, „School en strijd" zal worden ge sproken. Een onderwerp dat niet alleen van be lang is voor onze onderwijzers maar ook voor de besturen onzer scholen en voorts voor allen "die in den hooi ook den in- nerlijken bloei van ons Christelijk on derwijs belang stellen. School en strijd. Twee woorden die on afscheidelijk aan elkaar z'jn verbonden. Zoo was het in het verleden. En zoo zal het ook zijn in de toekomst. Gaarne wekken wij allen die daartoe in de gelegenheid zijn op, de vergadering in do Rehoboth-kapel bij te wonen. Dag en uur zullen voor velen een be lemmering z'jn. Maar als allen die in deze omgeving w e 1 in de gelegenheid z'jn Prof. Noordtz'j gaan hooren, dan zal het comité dat deze samenkomst organiseerde, geen reden hebben zich te 'beklagen. STADSNIEUWS. Hei welkom aan de nieuwe „kustwachters" Het was gisteren een gezellige avond in de recreatiezaal van de Kweekschpol voor Zeevaart, Het muziekgezelschap „Bobet- te" had aan het Bestuur van het Militair Tehuis a./d. Morschweg een muziekavond aangeboden ter eere van de „Kustwacht". De commandant Louerse had voor dit doel de zaal Welwillend ter beschikking gesteld. Groot was het aantal kustwach ters dat aanwezig was. Het muziekgezel schap leverde, dank zij zijn dirigent, „best werk". De dank door den commandant gebracht aan „Bobette" aan het eind van den wel geslaagden avond was zeer zeker op zijn plaats. Eveneens dankte een van de leden van het Bestuur de heer v. d. Bosch, den com mandant voor zijn tegenwoordigheid die daarmede uitsprak zijn waardeering voor het werk van het Militair Tehuis, „Bobet te" voor het verdienstelijke dezen avond geheel belangloos ten beste gegeven. Het was een avond die bij de kustwach ters zeer in den smaak is gevallen en waaraan zij met genoegen zullen terug jdenken. De avond die geopend werd met staan de te zingen Wilhelmus werd gesloten' met jW.'en Neerlands Bloed. Wij zouden aan dit korte verslagje nog "willen toevoegen, dat men zich gelukkig mag achten wanneer men als ouders weet, dat dergelijke inrichtingen bestaan waar bun jongens, die militair moeten worden, een gezellig thuis kunnen vinden, dat tracht te vergoeden het gemis van het ouderlijk huis. Zoo'n inrichting is ons aller steun waard. De Mobilisatie-Herdenking. Het Bestuur van de Leidsche Burger wacht overweegt of het moge1'jk is, ter gelegenheid van de Mobilisatie-Herden king op 1 Augustus a.s., evenals dit in an dere groote plaatsen het geval is, een Her- innerings-Kmis met lint uit te reiken aan die Leden der Burgerwacht, die in de ja ren 19141918 gemobiliseerd zijn ge weest. i Alvorens echter een© definitieve beslis sing te kunnen nemen, heeft het Bestuur aan alle leden een biljet ter invulling toe gezonden, teneinde een overzicht te krij gen van het aantal personen dat voor het herinneringskruis in aanmerking komt. Aan Leiden's ingezetenen. In November a.s. zal het 100 jaar gele den zijn, dat in onze beide groote koop steden. Amsterdam en Rotterdam, de twee bekende Redding-maatschappijen werden opgericht. Dé oorzaak van deze gebeurtenis was een scheepsramp in November 1824 aan ons strand hij Huisduinen, bij welke ramp 10 van de redders en de gehee'e beman ning de.n dood in de golven vonden. Deze beide Maatschappijen doen elkan der geen concurrentie aan; integendeel, bij gemeenschappelijke belangen sl'aan zij de handen ineen. Overigens werkt iedere maatschappij op eigen terrein; de Ro{ter- dainsche bezuiden-, de Amsterdamsche be noorden Loosduinen. Zonder noemenswaardige hulp van Staatswege, hebben de beide Maatschap pijen vrijwel geheel uit eigen midde'en in die 100 jaren op 39 plaatsen langs onze lange en gevaarlijke kustlijn reddihgs-sta- liors in het leven geroepen. Liet werk der beide Maatschappijen is •ons dan ook daarom zoo sympathiek, om dat het hier geheel eigen initiatief is; om dat liet hier geen kostbare, vaak toch nog onvoldoende staatszorg betreft, maar een geheel belangeloze en goed geregelde particuliere exploitatie. 900 Reddingen hebben in bet afgel'oo- ppn 100-jarig tijdvak plaats gehad en pl.m: 9000 personen hebben aan den moed van onze zeehelden het behoud van hun leven te danken. Is het te -verwonderen, dat de Maat schappijen op hooge kosten zitten, als men bedenkt, dat een reddingboot met al wat daarbij behoorde, in 1824 pl.m. f 1000. kostte en dat de kosten van de laatste mo torreddingboot pl.m. f 50.000.bedroe gen. Maar ook het onderhoud kost veel meer dan vroeger; er is eene vaste beman ning, er moet geregeld geoefend worden, het materieel moet steeds bedrijfsvaardig zijn. En de ouden van dagen, helden, die zich voor het r&ddingwerk verdienstelijk heb ben gemaakt en hulp noodig hebben? Ach, de Maatschappijen zouden ze zoo gaarne willen steunen, hun een bewijs van waar deering geven, maar de middelen ontbre ken. Dit alles heeft er toe geleid, dat in schier alle plaatsen van ons Vaderland Gomité's zijn opgericht om de beide Maatschap pijen op hare jubileumsdata namens het geheele Neder! andsche Volk een bewijs van erkentelijkheid en waardeering voor haar edel streven aan te bieden. Feesten zullen niet worden gehouden, kostbare geschenken zullen niet worden aangeboden, maar het voornemen bestaat om aan ieder der beide Reddingmaat- schappijen de helft aan te bieden van het bedrag, dat door U en ons is saamge- bracht. Is er nu nog een opwekkend woord noo dig tot hen, die dezer dagen eene circulaire van ons Comité zulten ontvangen, mot ver zoek hun mschrijviingsbiljet aan onzen Penningmeester te doen toekomen? Im mers neen! En al evenmin voor de in Juli a.s. te houden schaalcollecte, die door eenige dames en heer en zal worden gehou den. Stadgenooten, er wordt dikwijls en veel van U gevraagd voor verschillende goede doeleinden, maar hier betreft het wel het allerbeste, n.l. „Waardeering van Helden werk". Als gij in sto. machtige winternachten rustig slaapt, trekken onze dappere zeelui er op uit, n et terugdeinzend voor de gol ven, om mannen, vrouwen on kinderen van een in nood vorkeerend schip af te halen. 5 a 6 malen slaat de boot soms terug, de mannen komen met bevroren ledematen thuis, een nieuwe équipago wordt opge- 1 roepen, eene laatste poging gewaagd, ge lukkig, dikwijls met het gewenscht© resul taat. Zoudt Gij dit moeilijke, moedige werk van onze brave zeelieden niet steunen en Uwe waardeering voor de beide Redding- maatschapp;jen niet toonon? Immers, wij zijn er van overtuigd, dat Gij voor dit doel Uwe beurs wijd zult open zetten. Het Plaatselijk Comité voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude Jhr. Mr.-N C. DE GIJSELAAR, Burgemeester van Leiden, Voorzitter. H. A. H. N. GELDERMAN, Voorz. v. d. Stud.-Roeivereen. „Njord". J. G. M.' GRIETHUYSEN, Burgemeester van Oegstgeest. Ir. J. G. VAN HOOLWERFF, Voorzitter v. d. Zeil- en Motörsportver. „De Kaag". Dr. C. J. A. VAN ITERSON, Voorzitter van de Leidsche Roei- en Zeilvereen. „Die Leyllie". H C. LOUWERSE, Commandant van de Marine- Kustwach.t F. G. ROSIER, Referend. ter Gem.Secretarie, Secret. H. M. SASSE, Direct, v. d. Bank-Associatie Penningm. G. VAN DER VALK BOUMAN, Burgemeester vgn Leiderdorp. P. G. A. W. WAP, 393* Burgemeester van Zoeterwoude. Tot onderwijzer aan de Geref. School (Lusthoflaan) is benoemd de heer J. G. Vers teil© te Urk. duurt nog Gisteren is. prof. Mattheas uit Cler mont Ferrand alhier aangekomen om daar in het cryogeen laboratorium met prof. Kamerlingh Onnes en dr. Grommelin zijn onderzoekingen over den rechtlijnigen diameter van vloeibaar helium voort te zetten. Voorts is alhier aangekomen prof. Desmett uit Leuven, om in het cryogeen laboratorium met prof. Keesom proeven te verrichten met gekristalliseerde Aan de Rijksun'versiteit alhier is toe gelaten tot privaat-docent© in de letteren en wijsbegeerte voor onderwijs in het Pali, mej. dr. M. E. Lulius van Goor alhier en tot privaat-docenten der genees kunde voor onderwijs onderscheidenlijk in klinische psychiatrie en physiologie dr. E. A. D E. Carp en dr. S. Hoo- gerwerff, beiden hoofdassistenten aan de universiteit. Ten nadee1© van den heer v. H. is gistermiddag een rijwiel gestolen, terwijl de berijder het even onbeheerd had laten staan voor een perceel aan het Rapen burg. Door den timmerman R., is aan bet politiebureau een valsche gulden gedepo neerd. De Eerste Hulpdienst beeft gister avond om 6 uur hulp moeten verleenen voor een 6-jarig meisje, dat door de moe der achter op een rijwiel werd meege voerd, waarbij met 'een beentje in de' spaken van het rijwiel was beklemd ge raakt. Het bleek noodig eenige spaken door te knippen, om het been te kunnen bevrij den. Gelukkig was de bekomen verwonding niet ernstig. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van aandeelhouders der Leidsche Bouwmaatschappij zijn de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd, en is het dividend bepaald op 8.5 pet. (evenals vo rig jaar). Wij vernemen, dat door de Stichting Spaarfonds voor Bodemcultuur gisteren bij de Arr Rechtbank te 'a-Gravenhage een verzoek om surséance van betaling is inge diend. Eene beslissing op drie hangende aanvragen tot faillissement is daarmede opgeschort totdat op dit verzoek om sur séance van betaling is beslist. De crediteu ren sullen nu binnenkort per advertentie, uitgaande van den griffier der Arrondisse- ments Rechtbank te 's-Gravenhage wor den opgeroepen om op dit verzoek tot sur séance te worden gehoord. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn aan de Rijksuniversiteit alhier tot wederopzeggens toegelaten- tot privaatdo cente) a. in de faculteit der letteren en wijs begeerte, om onderwijs te geven in het Pali, mej. dr. M. E. Lulius van Goor, al hier. b. in de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven onderscheidenlijk in de klinische psychiatrie en de psy- logie dr. E. A. D. E. Carp en dr. S. Hoo- gewerff, beiden hoofd-assistent aan ge noemde universiteit. Bij ingesteld onderzoek is-gebleken, dat hier ter stede 14 op de 292 schoolvertrek- ken voor minder dan 48 leerlingen ge schikt zijn. Die kinderen moeten dus ook naar een andere school, na het inwerking treden van de wetswijziging, waarbij het aantal leerlingen per klas op 48 wordt be paald. De reis van de Koninklijke Familie. Een Wolff-telegram meldt uit Stock holm dat, blijkens een bericht in „Svenska Dagbladet" uit A'bisko, Koningin Wilhel- mina Woensdag den berg Nuolja heeft beklommen. Het rijkssubsidie voor werkverschaffing. De nrnister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan verschillende ge meentebesturen (blijkbaar aan die, welke meer dan 75 pet. subsidie ontvangen) be richt, dat na 1 Juli a.s. in geen geval meer dan 75 pet. subsidie voor werkverschaffing zal worden verleend. Die verlaging van het maximum subsi die is, naar het oordeel van den minister, noodig om nog krachtiger te bevorderen, dat de gemeentebesturen al het mogelijke zullen doen om de uitgaven voor werkver schaffing te beperken. Ontruiming van woningen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft, gelet op artikel 12 van het Kon. jjesluit van 25 Juli 1918 tot uitvoe ring van artikelen van de Woningnoodwet 1918 (Staatsblad no'. 379); bepaald: Het kenteeken, in vorengenoemd artikel bedoeld, zal zijn een wit bord, lang 44 cM. en hoog 27 c.M., aan de voorzijde,met zwarte blokletters in drie regels besckil- als volgt: op den eersten regel het woord „Noodwoning", op den tweeden de woor den „te ontruimen" en op den derden de datum van ontru'ming. De letters van den eersten regel moeten ten minste 7 m.M. dik en ten minste 5 c.M. hoog zijn, die van den tweeden ten minste 5 m.M. dik en ten minste 3.5 c.M. hoog. De letters en cijfers van den derden regel moeten van gelijke afmetingen zijn als die van den tweeden. Het bord moet worden aangebracht on middellijk boven of naast den hoofdingang van de te ontruimen woning. Exportveilingen aardbeien. Do exportveilingen van hefc hoofdpro duct te Beverwijk, de aardbeien, zijn thans begonnen. De aanvoer was reeJs dadelijk zeer groot en wordt dagelijks meer. Het weer is zeer gunstig geweest voor de ontwikkeling van de vrucht. Gelukkig voor de tuinders, die zeer slechte jaren achter den rug hebben, ia ook de vraag groot en worden er goede prijzen besteed (pl.m. f 0.500.60 per Kg.) Er 'wordt zoowel voor het buitenland als voor de fabrieken gekocht. De Schoenenindustrie. Voot het tweede halfjaar 1924 zullen de contractueele loonen geregeld bij collec tieve arbeidsovereenkomst van 1922 in de schoenindustrie, met 5 pCt. verhoogd wor den. De derde 5 pCt. verlaging, 1 Januari j.l. ingegaan, wordt hiermee teruggenomen De loonen van le, 2e en 3e klasse arbei ders komen hierdoor van onderscheidenlijk f 21.85, f 18.75 en T 16.20 op f 22.50. f 19.S0 en f 17.10. Veetentoonstelling te 's-Gravenhage. Vanwege de Hollandscke Maatschappij van Landbouw, afd. 's-Gravenhage, de Lier, Zeetermeer, Zegwaart. Wassenaar, Stompwijk, Veur, Voorschoten, Rijswijk. Voorburg en het Westland, wordt op Woensdag 10 September a.s. van 10* tot» 5.30 uur op het voorplein ca. van het Abattoir to 's-Gravenhago een nationale tentoonstelling van rundvee, schapen en varkens gehouden. Bovendien zijn aan de tentoonstelling verbonden wedstrijden in melloen en verzorging der melk. terwijl eveneens excursies worden gemaakt naar do Siorkan en hei AbnDr'r. STATEM-GENERAAL EERSTE KAMER. Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. Voortgegaan wordt met de Arbeidsbe- grooting. De heer Janssen (R.-K.) bespreekt den Vleeschkeuringsdienst. Hij erkent het belang der gemeentebesturen in dezen dienst maar meent dat do dienst nog steeds niet overal even goed functionneert. Spr. hoopt dat de Minister in het vervolg meer overleg zal plegen alvorens zijn radicale maatregelen te treffen. De heer Slo te maker de Bruine (G. H.) bespreekt de toepassing van de Drankwet in verband met de verschillende interpretaties die door sommige colleges van Gedeputeerde Staten zijn gegeven ten aanzien van de logementsvergunning. Vervolgens bespreekt hij het optreden van den Directeur-veneraal van Arbeid. De wijze waarop de heer Stenhuis zich over dezen ambtenaar en over den heer van IJsselsteijn uitliet, kan spr. niet la ten voorbijgaan zonder een woord van protest. Daarna behandelt hij de kwestie van de medezeggenschap. Zoolang dat woord een vaagheid, een leuze en een ideaal is, is het een buitengewoon fraai woord: rcali- seeren zal echter zeer moeilijk zijn.. De heer Stenhuis sprak als theoreticus en profeet. Dat neemt spr. hem niet kwalijk, maar er schuilt een gevaar in, dat pas blijkt uit de ^ractische toepassing. Spr. verw©rpt niet een meespreken van den arbeider ten aanzien van de arbeidsvoor waarden, maar hij verwerpt wel medezeg genschap in de leiding der onderneming Wij hebben thans het privaat bezit en zoolang dat er is moet de leiding zijn bij het privaat-bezit. Zoolang risico en ver antwoordelijkheid berusten bij den parti culieren bezitter, dient hij ook de macht te hebben over de onderneming. Medezeg genschap moet beteekenen mede-dra^cn van risico en verantwoordelijkheid. Wan neer deze -oleidelijk wordt i '^voerd, krijgen wij halfslachtige bedrijven dio niet allround kapitalistisch en niet allround commercieel ziin en die bedrijven misluk ken ongetwijfeld. Do leer van de survival of the fittest is reeds verlaten en zij ïeeft plaats gemaakt voor do mutatieleer. Zoo zal ook de heer Stenhuis naar een andere theorie moeten overgaan. Met den enkelen klank var» het woord medezeggenschap zijn wij er niet. Voors hands is het voor spr. nog een raadsel en economisch niet aanvaardbaar. De heer Veraart heeft niet meegewerkt aan do verheldering der ideeën op dat punt. net gaat niet a n de oorlogsjaren als voor beeld te nemen voor den gang van zaken bij het (kapitalisme. Wanneer men zegt- dat de werkgevers niet altijd slagen, geeft ieder dat toe. maar hen voor „stoffels" to

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1