Gemeenteraad Boskoop. r (Slot.) •r In verband met een ingekomen schrij ven van de vereen, v. Volksonderwijs, komt nu eerst punt 10 in behandeling: het voorstel van B. en W. om te besluiten tot vervanging van de centrale verwarming in het gebouw der Openb. - school, door gas ver warming. De heer Loef dankt B. en W. voor de ■uitvoerige voorbereiding...". De Voorz.: Het adres van Volksonder wijs was dus overbodig (gelach.) De heer Loef kan zich echter met het voorstel niet vereenigen. Spr. noemt dan verschillende rapporten van gemeenten waar dit systeem wordt toegepast, dio hem niet aanstaan. Aan wat onderwijzers zeggen, hecht spr. niet zooveel waarde, omdat die gewoonlijk zoo hard mogelijk stoken, bij open ramen De heer B r a n d is in het algemeen voor het voorstel. Spr. vindt liet een daad van wijs beleid, dat de gemeente tijdig zorg draagt voor een afzetgebied voor heb gasbedrijf. Alleen vreest spr., dat do hier voorgestelde „proef" wel wat duur zal zijn. De heer S p r u i j t bestrijdt van ver schillende zijden het voerste-1. Een gevaar lijk punt vindt spr., dat de bijz. scholen op wier aansluiting ook wordt gerekend, de overeenkomst met de gemeente kunnen opzeggen, waardoor de gemeente aan een strop wordt blootgesteld. De heer Boekraad merkt op dat in het rapport niet is gerekend op rento en afschrijving. Bovendien zou bij een proef neming, de centrale verwarming buiten gebruik moeten gesteld, die er dan ook niet beter op zal worden. De V o o r z. zegt in zijn beantwoording, het volkomen begrijpelijk te vinden, dat de leden verschillende bezwaren opperen. B. en W. stonden er aanvankelijk ook niet enthousiast tegenover en zijn eerst na langdurige voorbereiding, tot het doen dit voorstel gekomen. Onder de 32 rappor ten, door B. en W. aangevraagd en over gelegd, heeft de heer Loef er drie kunnen vinden die de gas verwarming niet harte lijk aanbevelen. Bij onderzoek is B. en W. echter gebleken, dat de scholen waarop dezo rapporten betrekking hebben, ook 's avonds worden gebruikt, dus verliezen deze grootendeels haar beteekenis. Bo vendien is de controle hier ook gemakke lijker dan in de bedeelde gemeenten (Am sterdam en Haarlem). De besparing ten slotte, zit niet in de kosten van brandstof, alleen, maar in de besparing op het sala ris van den conciergo. Daarbij zal straks door de wijziging van de L. O.-wet het aantal lokalen in de beide eerst betrokken scholen van 13 op 9 worden gebracht. Bij het huidige sy steem kunnen die 4 leego lokalen niet worden uitgeschakeld, dus zouden de on derwijskosten ongemotiveerd hoog blijven. Wat ten slotte de minder gunstige rap porten betreft, wanneer we moeten wach ten totdat er van de 32 rapporten 32 on verdeeld gunstig zijn, zal er w,el nooit eenige verandering komen, maar dat zou een vreemd standpunt zijn. De heer Boek raad heeft- gezegd dat de gasproductie nog niet op 't hoogtepunt is in verband met de aansluiting van het Biet veld maar hij dient te bedenken, d.at het betreffende contract een maximum afname noemt van 20.000 M3. Dat sommige ingezetenen niet van de nieuwste voordeelen van het gasbedrijf zullen genieten, kan geen motief zijn om ze 'anderen te onthouden. B. en W. vonden de proef ook wel wat groot, maar zij zouden haar niet hebben voorgesteld, wanneer er geen 99 pet. van slagen was. Het voorstel beoogt twee voor deel en; bezuiniging bij onderwijs, en meer winst voor de gemeente. Alle heeren die aan de Bespreking heli- ben deelgenomen, geven zien op voor de Tepliek. De heer Loef is nog niet tevreden, en bréngt zelfs d© toekomstige „assistenten" ter sprake. Moeten dio de gasverwarming verzorgen 2 De heer Verkade: Als ze dat nog niet kunnen(gelach.) Dc heer Loef vindt het niet noodig om nog meer afnemers van het gasbedrijf in het leven te roepen. In verband met de be zuiniging vindt spr. het beter-, voorloopig niet over electrificatie te denken. Den heer Brand etaat -Je tegenstelling niet aan tusschen de meening van het be stuur der Herv. school, die meent hier met een proef te doen to hebben, en de voorstelling door B. en W. volgens welke het eigenlijk geen proef is. In elk geval zag spr. de proef liever tot een bescheiden omvang beperkt. De heer Spruijt meent uit de rappor ten te moeten opmaken; dat er aan de •gasverwarming nogal hygiënische nadeelen) zijn verbonden. De heer Ver kade zal zijn tegenstem men motiveeren. Do algemeen© overtuiging as, dat verwarming door stoom, de ideale verwarming is, eli nu beginnen we aan ic-ts, waarvan dit niet bekend is, terwijl spr. do in uitzicht gestelde bezuiniging ook nog twijfelachtig vindt. De heer de Wolf heeft gehoord dat gasverwarming juist voor gebruik in BohOoBokalen niet aan te bevelen is. De heer Mesman zal het voorstel van B. en W. steunen, alleen om het streven naar bezuiniging te steunen. Er moet meer evenredigheid komen in bedragen die wor den geëischt voor de eigenlijke leermidde len en voor de verwarming en schoonhou den der localiteiten. Spr. zag gaarne wat meer vertrouwen gesteld in het grootc roor-onderzoek, door B. en en W. ingesteld. Dc heer Hout dijk is niet voor liet voorstel, omdat de voorgestelde bezuini ging niet opweegt tegen de risico die de gemeente loopt. Wel gevoelt spr. ie te voor £en kleinere proef. Aan de andere zijde echter is spr. niet voör opvoeren van de gasproductie, omdat we dan te spoedig yoof het vraagstuk dej; electrificatie zullen komen te staan. De heer Boekraad gelooft niet dat de winst die op dc meerdere gasproductie zal worden gemaakt, wel zoo groot is. Spr. stelt voor, de proef te beperken, tot de B. K. school. De heer Nijhoff constateert een ge brek aan vertrouwen in het onderzoek van B. en W., en aan inzicht in cle belangen dor gemeentefinaneiën. Spr. zal het .voor stel van B. en W. gaarne steunen. De Voorz. beantwoordt nogmaals de .verschillende sprekers. Hierbij laat spr. nog het licht vallen op de wenschelijkheid om de functie van concierge bij een school op te 'heffen-. Wanneer één ding noodig moet worden opgeheven, dan is het dit. Wat het opvoeren van de gasproductie betreft acht spr. het duidelijk genoeg, dat bij een productie van 50007000 M3. de prijs lager kan zijn dan bij een maximum van 5000 Mo. Dat kan een kind wel uitre kenen. Een eenvoudige berekening wijst een bezuiniging bij onderwijs aan van f 2500.en een winst voor het gasbedrijf van f 7500.bij uitbreiding van de gasver warming in het algemeen. In elk geval zou een jaarlijks voordeel van f 5000 over blijven. De heer Guldemond voegt- aan de verdediging van het voorstel n'og een en ander toe. Spr. waarschuwt voorzichtig te zijn met „neen" zeggen. Hier is een uit nemende gelegenheid' voor practische be zuiniging, waarvoor de raad wel eens bij zondere liefde toonde, b.v. bij het behan delen van de begrooting. De heer Brand dient een „motie" in, dio bedoelt een kleinere proef te nemen. De heer Boekraad ondersteunt de motie. In stemming komt het voorstel van B. en W. Het wordt met 7—3 st. verworpen. - Voor stemden de heeren Mesman, Nij- hof en Guldemond. De motie van den heer Brand wordt in stemming gebracht. Do heer Mesman maakt er bezwaar tegen, dat bij „duikelen" van deze motie ook het voorstel om goedkoop gas beschik baar te stellen', zal vervallen. De heer Brand vindt het beter, omdat de zaak nu toch vertroebeld werdt, zijn motie in te trekken. Bij de rondvraag dringt de heer Mes man aan op wegneming van enkele doode boomuen in de gebeente, dio hij geen re clame voor Boskoop vindt. De heeT Guldemond, weth., deelt mede, dat bedoelde boomen vit Zeeland betrokken zijn. Er besiaat echter kans, dat ze het neg zullen „ophalen". De heer Hij ho f informeert naar den stand van het bouwrijp maken van bouw grond. De Voorzitter stelt in uitzicht dat dit punt in de volgende vergadering ter sprake zal komen. De openbare zitting wordt 'daarna ge sloten. Aan het. eind der gisteravond -gehouden raadsvergadering deelde de Voorzitter zijn voornemen mede, om in de maand Juli gedurende eenigo weken de gemeente te verlaten; tot het doorbrengen van zijn verlof.- GEMENGD NIEUWS Autobus omgeslagen. Gistermorgen is bij den spoorweg te Lich tenvoorde een der autobussen van de Gel- dersche Westfaalsche Stoomtram bij het te scherp nemen van een boc-ht omgeslagen. Het ongeluk werd veroorzaakt-, doordat de chauffeur in strijd met zijn instructies 34 passagiers in plaats van het maximum van 16 vervoerde. Van hen hadden verscheide- nen boven op de bus plaats genomen. Ver schillen^ ruiten werden vernield, waarbij een mei*e lichte verwondingen opliep. Ove. rigens kwamen allen met den schrik vrij. De onbewaakte overwegen. Woensdagavond is door den sneltrein, vertrekkende om 6.59 uur van Maastricht, op den onbewaakten overweg tusschen Boermond en Linne het 4-jarig zoontje van den spoorwegbeambte Driessen overreden en gedood. Zeven mijnwerkers omgekomen. In de mijnschacht „Egmond" van de Schlesische Kohlen- und Kokswerke in Got- tensberg, werden Woensdagavond 37 mijn arbeiders door een sterke koolzüurgasont- wikkeling in gevaar gebracht. Dertig hunner konden worden gered, doch zeven anderen kwamen om het leven. Zandbak en motorbotter gezonken Door tot nog toe onbekende oorzaak zonk Woensdagavond te ongeveer 9 uur een geladen zandbak van een sleep der 'Amsterdamsche Zandbalastmaatschappij ter hoogte van de nieuwe Zaandammerha ven te Zaandam. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen het wrak te bergen, doch niet kon worden voorkomen dat de motor-botter D 71, komende van Amster dam, op het wrak lek stootte en begon te zink2n. De schipper zette onmiddellijk het schip in den wal, zoodat alleen het achterschip nog wegzonk. Men had nog den tijd de motor stop te zetten. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. - Brand. ii Woensdagmiddag brandde in het Bloe- mendaal nabij Gpuda de boerderij, stalling en hooiberg af van den heer A. de Vos Jr. Er is niets overgeschoten dan een puinhoop. Het verbrande is voor f 12.500 verzekerd bij een .Beeuwijksche Onderlinge Brand verzekeringsmaatschappij. Of de inboedel verzekerd was, kon men'niet- met zekerheid zeggen. V Brand in een pakhuis te Rotterdam Gisterenavond even over half zes woedde, boven Rotterdam een vrij ernstig onweer. Óp dat oogenblik sloeg de bliksem in een pakhuis van den grossier in borstelwaren, den heer L. van T. in de, Jcruzalemstraat. De bliksem, die aan den voorkant binnen kwam, verliet aan de achterzijde het ma gazijn, baande zich een weg door een dwir- acliter gelegen draaierij en verliet deze weer aan den voorkant-, om tenslotte een straatlantaarn in de Bethlehems tra-at te, vernielen. In het pakhuis van van T. was intusschen brand ontstaan in de grootc hoeveelheid borstels en boenders, die aan een plafond hingen. Even later stortte de brandende massa naar beneden en in min- .der dan geen tijd stond de geheele ruimte in lichte laaie. De vlammen vonden' in de massa, brandbare stoffen gretig voedsel. In een kantoortje achter in het pakhuis bevond zich. toen de brand uitbrak, de 30-jarige reiziger L. B. uit Pernis, die bij genoemde firma in dienst is. Deze zag zich opgesloten en wilde vluchten Dit kon ech ter niet anders dan door het -yuur heen. In zijn angst vloog de man door de vlam men, tengevolge, waarvan hijzelf in brand geraakte. Op straat gekomen, wisten de buren de vlammen te dooyen. Een inmid dels aangekomen dokter constateerde dat B. ernstige brandwonden over beenen en onderlichaam had gekregen en achtte op nemen in een ziekenhuis noodzakelijk. De brandweer, die met drie stralen op de waterleiding het vuur had aangetast, was de brand na ruim een half uur meester. Het bleek toen dat de inventaris grooten- deels was verloren gegaan en het maga zijn ernstig beschadigd was. RECHTZAKEN KAAGSCHE RECHTBANK. Malversaties bij den bouw van hef Academisch Ziekenhuis is Leiden. (Vervolg). Hierna was het woord aan m r. Ba u- d u i n tot het nemen van zijn requisitoir. Hij wees er op. dat hetgeen thans behan deld is voor de Rechtbank slechts een klein onderdeel is van de onregelmatigheden, welke hij den bouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn gepleegd. Spre ker gaf vervolgens een overzicht van den toestand bij den dienst der Rijksgebouwen. Het Rijk liet het werk volkomen in eigen beheer uitvoeren, waarbij het toezicht aan de ambtenaren werd overgelaten. De toe stand is dan ook volkomen duidelijk. De Groot was feitelijk de man, die het werk liet uitvoeren. En deze man was financieel betrokken in de zaken van den aannemer. Dit ter beoordeeling van dn waarde, die aam verschillende getuigenverklaringen moet worden toegekend. Deze toestand maak te het voor de vervolging ze.er moeilijk om een aanknoopingspunt to vinden; niemand toch wilde iets los. laten. Daarbij kwam nog dat de boeken hopeloos in de war waren. Een en a-nder is oorzaak geweest, dat het onderzoek in deze zaak zoo lang ge duurd heeft en dat aan den bekl. verschil lende subsidiaire feiten zijn ten laste ge legd moeten worden. Deze subsidiaire feiten kunnen thans even wel buiten beschouwing blijven. Haar spre kers meening is door de getuigenverklarin gen het primair ten laste gelegde bewpzen. Ook al lieeft hij de opdracht voor heb ma ken van het ameublement aan ee,n ander gegeven, toch had hij ook dan het hout onder zich. Sprekpr beriep zich hier voor op een arrest van den Hoogen Raad. Het tweede feit is naar de meaning van het O. M. eveneens bewezen geworden. Een ernstige" straf zal beklaagde voor de be.ide feiten moeten worden opgelegd, waar hij ze heeft gepleegd als verantwoordelijk amb. tenaar van het Rijk. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Mr. T i d e m am, de verdediging voe rende, merkte allereerst op. dat het O.M. deze zaak ter hand heeft genomen niette genstaande een uitdrukkelijk verzoek van het Departement van Financiën, om dezen beklaagde niet te vervolgen. Spreker meen de den Officier van Justitie hiervan een ernstig verwijt te moeten maken. Het stand punt, dat hier is ingenomen, is zeer lakens waardig. En het had alsnog op den weg van het O. M. gelegen, na het gepasseerde getuigenverhoor, om zijn aanklacht in te trekken. Vervolgens betoogde pleiter, dat getuige de Gr., die voor geheel andere feiten moet terecht staan en die. niets met dezen bekl. uitstaande heeft, geen enkele reden kan hebben om in deze zaak een onjuiste ver klaring af te leggen. PI. kon niet gelooven, dat getuige om deze kleine zaak een mein eed zou afleggen. Het O. M. heeft het pleiter overigens wel gemakkelijk gemaakt door het laten vallen van de subsidiaire tenlastelegging. Pleiter vermoedde, dat de Officier direct maar de eerste tenlastelegging heeft genome.n, om dat het zoo dicht bij de hand was. En het 'O. M. heeft zelfs'een arrest van den Hoo gen Baad gevonden om een element van ■heb feit "waarschijnlijk te maken. PI. weet echter een ander arrest, het z.g. koffer arrest, zoodat de zaak weer precies recht staat. Bekl. heeft nimmer eenig goed. op het terrein van den houw onder zich gehad. Er was niet een feitelijke verhouding van zoodanig'en aard, dat hetgeen bekl. ge daan heeft onder verduistering kan val len', En waar is bovendien cle opzet van dezen bekl. om wederrechtelijk te hande len? De verschillende elementen voor cle verduistering ontbreken geheel. Buiten dien meende pldat deze bekl. zoo hoog staat, dat hij, indien hij hcgrepèn had dat hij, door een nachtkastje e.d. te laten maken, dingen deed, die ongeoorloofd waren, ook zeker niet zoover was geko men. Bekl., die aanvankelijk werkzaam was in Delft, en daar een laag salaris ver diende, zou promotie maken en overge plaatst worden bij den houw van het Zie kenhuis te Leiden. Toen hij daar eenjgen tijd was, moest hij verhuizen. Hij zeide tegen de Gr., dat hij de kosten daarvan niet van zijn salaris kon betalen. De Gr. antwoordde dat hij dat wel met hem in orde zou maken. Dit is liet begin geweest van de zg. corruptie. .Wat hier gebeurd is, vindt overal wel plaats. Wanneer er voor het personeel op een oogenblik geen werk is, laat de chef het wel iets doen voor hem particulier en het salaris gaat gewoon door. Ook de subsidiair ten laste gelegde fei len achtte pl. niet bewezen. Pl. brak hier zijn pleidooi af en do zit ting werd geschorst tot haifdrie. Te 3 uur werd de terechtzitting hervat. Allereerst deelde de president me de, dat de derde zaak, n.I. dio tegen den aannemer G. G. uit Leiden, niet meer be handeld kon worden op dezen dag. De be handeling werd in verband hiermede uit gesteld tot heden (Vrijdag)ochtend 10 uur Mr. 'Tideman zette vervolgons zijn pleidooi voort. Hij kwam thans tot het misdrijf van uitlokking, dat aan den bekl. ten laste is gelegd. Aan bekl. is misbruik van gezag ten laste gelegd, maar om mis bruik van gezag te kunnen maken, moet er in ieder geval gebruik van gezag heb ben bestaan. Uit het getuigenverhoor is echter gebleken, dat er in dit geval abso luut geen gezagsverhouding bestond. Van gebruik van gezag of wel van misbruik daarvan kan dus hier geen sprake zijn geweest. Integendeel is gebleken, dat uit sluitend vrienden-diensten-zijn bewezen. Pl. bracht nog enkele andere juridische argumenten naar voren, die hij steunde op arresten van den Hoogen Raad, om zijn meening ingang te doen vinden, dat men hier niet met een strafbare uitlok king te doen heeft. Ten slotte behandelde pl. het laatste feit: do passieve omkooping. Haar zijn mee ning heeft hier een misgreep plaats ge had. Zoo heeft zelfs de getuige te dezer zake niet verder kunnen verklaren dan dat hij innerlijk de bedoeling had den bekl. tot vriend te houden. Daarnaast wordt van den bekl. aller- zijds gezegd, dat hij plichtsgetrouw was. Dat hij minder nauwkeurig zou geweest zijn hij hel controleeren van leveranties, daarvan is ook niet het geringste gebleken Do dagvaarding is ten dien aanzien vaag, ja zelfs onbepaald. Men heeft trouwens hiervoor geen feiten kunnen noemen. Pl. concludeerde dan ook tot algehéele vrijspraak. Óver den eisch meende pl. niet te behoe ven spreken, want naar zijn meening is hier geen enkele eisch óp zijn plaats. Aan alles wat bij den bouw van het Ziekenhuis te Leiden gebeurd is, ligt nog den- oorlog ten grondslag. Maar wat er ook is geschied, deze bekl. zal vrijuit moe ten gaan. Het O. M. repliceerde. Allereerst wil de het recht zetten, de bewering van den verdediger, dat hier hij de vervolging te gen den wil van den Minister van Finan ciën is ingegaan. Wel is waar is aanvan kelijk verzocht dezen bekl. niet te vervol gen, maar later is gebleken dat de Minis ter op allermisleidendste wijze is voorge licht. Het Parket heeft verder dan ook de volle medewerking van het Ministerie van Financiën gehad en de geheele accoun tantsdienst werd ter zijner beschikking ge steld. Wat cle opmerking betreft, dat deze bekl. voor allerlei kleinigheden is ver volgd, wees spr. er op, dat er veel erger dingen gebeurd zijn. Maar daar is men niet achter kunnen komen.-.- Spr. persisteerde bij zijn requisitoir. Na repliek van den verdediger, zeido bekl. zelf nog, dat hij reeds zwalar ge straft is door zijn ontslag. Hij heeft daar door geen. werk meer kunnen vinden. De behandeling van de eerste zaak was hiermede geëindigd. De uitspraak- werd bepaald óp 26 Juni as. De tweede zaak. Aan den volgenden bekl., den gedeti neerden J. M. de G., 48 jaar, architect to 's-Gravenhage, is ten laste gelegd: ver duistering van hout, terwijl hij werkzaam was in Staats dienst, als inspecteur he kst met. de technische leiding van den houw van het Academisch Ziekenhuis. Subs, is óok clezen bekl. diefstal, meer subs, uitlokking door misbruik van #ezag van diefstal en nog meer- subs, heling ten lasto gelegd. Voorts is bekl. nog gedag vaard wegens verduistering in dienstbe trekking van anthraciet en brandhout, met gelijke subsidiaire ten laste leggingen als voor het eerste feit. Bekl. erkende, dat er van hout van den bouw van het Ziekenhuis dingen particu lier voor hem zijn gemaakt. Wat voor hout daarvoor gebruikt werd, liet hij geheel aan het personeel. Toezicht of opzicht over dat hout had hij niet. Voorts gaf bekl. toe, dat hij 'eenige kee- ren anthraciet, dat aan 't Rijk toebehoor de, naar zijn huis heeft laten brengen. Hij had er tevoren met zijn chef over gespro ken. Bekl. voegde er aan toe, dat het in den tijd van de brandsloffendistribufio was en hij werkte veelal thuis; zoowel 's avondes als 's Zondags ten dienst van liet bouwwerk. Hij kon met de brandstof, welke hem vanwege de distributie werd verstrekt, niet rondkomen. Do eerste getuige, een timmerman, ver klaarde van hout van het Rijk de voor kant van een prieel te hebben gemaakt en dit later naar bekl.'s tuin tc hebben gebracht. Óp een vraag van mr. D. van Houten, bekl.'s verdediger, zeide getuige eerst niet geweten te hebben voor wieh het werk ver richt moest worden. Dat hoorde hij pas achteraf. 1 BekL's vroegere, onmiddellijke chef, de Rijksbouwmeester V. (gedetineerd), zette uiteen, dat bekl. optrad als zijn vertegen woordiger. Hijzelf was de architect, belast met de technische leiding van den houw. Getuige heeft bekl. geen toestemming gegeven om hout voor particuliere doel einden te gebruiken. Wat het anthraciet betreft, getuige herinnerde zich, dat daar over gesproken is door den bekl. Hoe dat precies gegaan is, wist getuige niet meer. De bekl. uit de vorige zaak deelde mede, dat hij anthraciet en brandhout heeft doen vervoeren naar bekl.'s huis. Voor zoover getuige weet, is dit twee keeren gebeurd. Aan diefstal heeft getuige joiet gedachthij meende dat er toestemming', voor was. jl Do aannemer S. uit Botterdam was o.a.} belast met de zorg voor de verwarming van de direcfiekeelen op het terrein van liet} bouwwerk. Hij heeft nooit iemand ver-j gunning gegeven tot het meenemen van j brandstoffen. :ji Do vroegere boekhouder op het houw- j werk verklaarde, dat hem uimmer is op-j gegeven, dat er brandstoffen van het ter^ rein werden weggevoerd. Alles wat ove^J rigens van het terrein afging, moest opge-7 geven .worden." Een voerman, vroeger eveneens werk- zaam hij den bouw van het Ziekenhuis, heeft eenige malen brandstoffen vervoerd. Hij moest naar vijf verschillende adres- sen gaan, oa. naar het huis van den r bokl. in Den Haag. Een houtbewerker zeide, dat hij tal van malen brandhout heeft gehakt en opge- laden. Anthraciet 'heeft hij slechts enkele keeren opgeladen. Wanneer er hout ge-"; hakt moest worden voor den hekl., werd) er bij gezegd: Denk er om, dat Nje eenji beetje knap hout neemt, want het is voor i mijnheer de Gr. t] De portier bij het bouwwerk deelde me- j de, dat het vervoer van de brandstoffen' meestal per paard en wagen geschiedde'i Eén keer had getuige geconstateerd dat: i het buiten diensttijd gebeurde. Hij hééft) toen den voerman aangesproken, waarna' dezo verklaarde, dat hij orders buiten dö' poort zou krijgen. Een volgende getuige heeft het boekje; nagekeken, waarin alles genoteerd werd!' wat van het bouwwerk werd afgevoerd. Brandstoffen heeft hij niet vermeld ge vonden. Hierna was het woord aan mr. Bau- duin. Deze meende na zijn requisitoir,, in de eerste zaak thans kort te kunnen zijn wat betreft de algemeene beschou-{ wing. Wat deze hekl. dan helreft, meende; spr. dat hij al zeer liberale ideeën had ten opzichte van 's Rijks goederen. Niet! alleen heeft hij een prieel van omvangtij- ke constructie laten maken, hetgeen 14 dagen werk vorderde, maar huilendien heeft hij zich zelf geholpen in den brand-' stoffennood. Spr. had zich niet kunnen indenken, da? hij een Rijkswerk zooveel onwaarachtig-^ heid en leugenachtigheid kan bestaan, als in deze zaak aan het licht is gekomen. Om hiervan een staaltje te geven, las spr. eenige aline'as uit door hekl. geschreven brieven voor. In één daarvan verzocht hij den aannemer van T. „om hem en zijn lieve schoonzuster eenige zakken met hout thuis te laten brengen". Niet bewezen is, dat bekl. het hout on der zicrh had. Hij heeft het echter door middel van een arbeider laten wegnemen; deze arbeider wist daarbij niet, dat de bekl. iets ongeoorloofds deed. Een zelfde constructie zal gegeven moeten worden aan het tweede feit. Ook dezen bekl. zal een ernstige straf moeten worden opgelegd. In October zal dezo bekl.. voor nog ernstiger feilen moe- ten terechtstaan en dan kan met de nu op te leggen straf rekening worden gehouden Eisch 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger M r. van H o u t c n, meende, dat wanneer er dan nog zulke ernstige andere feiten zijn, bekl. daarvoor tegelijk met de-onderhavige zaak had moe ten terecht staan. In ieder geval zal de rechtbank zich thans niet mogen laten beïnfluenzeereu door die in de lucht han- gende feiten. Men heeft hier," zoo be loogde pl.. verder, met al een zeer eigenaardigen dief te doen f Hen dief, die alles deed voor de'oogen van' iedereen. Een dief, die voor het Rijk de verantwoordelijkheid had over een bouw werk van 15 millioen gulden en dio ccni- j ge kleinigheden voor zichzelf gebruikten.-. De grooten in dezo zaak blijven echter, onzichtbaar. Wat te zeggen van dc be- windslieden, die do kosten van een bouw- j werk, geraamd oorspronkelijk op 5 mil- lioen, zondermeer verder gevoteerd héb-'; hen tot een bedrag van 15 millioen'? Waar om werd er geen commissie benoemd?] Toen de bekl. de geheele verantwoordelijk- heid voor het groote werk had gekregen, verdiende hij f 1800 per jaar. De hekl. heeft 32 dienstjaren bij het j Rijk en thans wordt van hem gezegd, dat i hij een dief is. En er hangen hem nog zulke ernstige feiten boven het hoofd. Maar wanneer die feiten werkelijk zoo ernstig zijn, dan had men hem die stukjes j hout en de brandstoffen wel kunnen kwijt- schelden. li Toen hekl E. hij den Minister moest ko- men, is deze hekl. meegegaan en uit eigen j beweging heeft hij vertelt, wat hij gedaan had. De .Minister heeft hem er met een i reprimande laten afkomen. Daarmede i was naar pl.'s meening de zaak voor het openbaar gezag afgedaan. Wat de dagvaarding betreft, betoogde j pl. dat de bekl. op het tijdstip der onder- havige feiten niet in dio dienstbetrekking j tot den- Staat stond, zooals hem ten laste j is gelegd. Die benoeming is pas later ge-j komen. Van „onder zich hebben" is even- min iels gebleken. Van misbruik van gezag kan geen sprake zijn, want de man die, het prieel maakte, wist niét eens voor 1 wien het gemaakt werd, - Ten aanzien van het twecdo feit, mork- j te pl. op, dat niets gebleken is van con be- paalde opdracht van den hekl. aan een i der in de dagvaarding genoemde perso- nen om hout naar zijn huis te laten bren- gen. Van het doen wegnemen van hot hout j door bemiddeling van een bepaalden per- soon staat dus evenmin iets vast. L De bekl. mag misschien eenigszins in- correct gehandeld hebben, maar dat is dan niet van dien aard gweest, dat de Rechtbank dezen man met 32 dienstjaren zal kunnen veroordcclen en hem daardoor! tevens zijn pensioen te ontnemen. Maai* 3oor do 6 maanden voorarrest is hij bm-> tendien al zeer zwaar gestraft. Re- en dupliek volgden. ,jfj Uitspraak 26 Juni a.s. De zitting werd hierna geschorst tot hedenochtend 10 uur. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6