Gemeenteraad Hillegom. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Woensdag 's namiddags 2 uur. Voorzitter: de heer D. Wentholfc, burge meester. Afwezig met kennisgeving: de heer Loerakker. i De Voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed, daarna worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vast gesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. 3. Tot commissaris van de N.V. Electri- citeitsbedrijf HillegomLisseSassen- heim wordt met algemeene stemmen her kozen de heer J. O. Vermeer, die deze be noeming aanneemt. 4. Verzoek van J. J. A. van der Starre, om eervol ontslag als onderwijzer aan de Openbare school voor G. en U. L. O. per 1 Sept. 1924. Op eén desbetreffende vraag van den heer Klaver antwoordt de heer Bal vers, weth., dat het voor de gemeente een vraag van ernstige overweging zal zijn, of in de hierdoor ontstane vacature 2al voorzien worden, aangezien op dit tijd stip de mogelijkheid bestaat, dat dit ten laste van de gemeente zou komen. Besloten wordt aan den heer van der Starre eervol ontslag te verleenen op den door hem gevraagden datum. 5. Verzoek van Mej. Joh. de Nijs, om vergunning tot plaatsing van een hek voor haar perceel, aan den Stationsweg, voor de rooilijn. Toegestaan. 1 6. Verzoek van J. van de Beid om ver gunning tot plaatsing van een ijzeren hek voor zijn nieuw gebouwde woning aan den Stationsweg. Toegestaan. 7. Aanvrage van het R. K. Kerkbestuur van St. Martinus, om de gemeentelijke bijdïage voor den cursus Vervolgonder wijs 1921. De heer Hoogmoed Vraagt of dit verzoek nog niet verjaard is. Dc V o o r z. licht deze zaak nader toe. Het verzoek is ingediend 19 Jan. '22, dus tijdig genoeg, doch het bedrag kon niet eer vastgesteld worden. 8. De rekening en verantwoording der Gezondheidscommissie, gezeteld te Kat wijk, zijnde in inkomsten f 2743.97 en in uitgaven f 1851.26}. De heer Hoogmoed merkt op, dat hij van de werkzaamheden dezer commissie in het verslag niets gelezen heeft en dat de daarin genoemde bedragen hem wat hoog voorkomen. Daarna wordt het voorstel van B. en W., de rekening en verantwoording goed te keuren, aangenomen. 9. Vaststelling verordening tot aanwij zing van stemlokalen. Goedgekeurd. 10. Verslag en rekeningen Gasbedrijf over 1923. Goedgekeurd. 11. Verzoek van N. Heemskerk c.s. om verplaatsing der standplaats voor woonwa gcr.s aan de Frederikslaan. De heer Jansen kan zich voorstellen, clat er geklaagd is over deze plaats, dat de woonwagens daar te weinig toezicht hebben, omdat het zoo ver buiten de kom der gemeente is. Kan niet een standplaats aangewezen worden, waar meer toezicht is? De Voorz. zegt: dan halen we ze te dicht bij 't dorp, en dat vinden zé heer lijk. De hcev Jansen begrijpt dit bezwaar. De heer van Houten acht, dat er toch wel verbetering in dezen toestand zcu kunnen komen, indien de boomen aan de Frederikslaan gerooid werden en het terrein daar afgerasterd, zoodat de woon wagens daar buiten dén weg kwamen te staan en niet do passage versperden. Het zou in 't belang van de bewoners in die buurt wel gewenscht zijn, dat de weg daar omgelegen werd. De woonwagens hadden dun nog wel. een terrein van 7 M. over. De heer Selhorst vraagt: Zou 't niet mogelijk zijn, in combinatie met de ge meente Eennebroek samen een terrein te koopen, dat even ver van beide gemeenten afligt? De heer Fijma zou de standplaats' willen opheffen, en de woonwagens laten staan waar ze staan willen. Ze trekken soms alleen maar door het dorp. De Voorz. zegt: dan komen ze aan den Rijksstraatweg tc staan, en hebben we geen plaats om tegen ze te zeggen: daar moet ge heen. De heer v. Houten acht, dat welk terrein hun ook aangewezen wordt, er al tijd menschen zullen zijn, die ze liever weg willen hebben. Wel zou spr. het ge wenscht vinden, dat fcet terrein afgeras terd wordt. De heer dc Vreugd, weth., is van mcening, dat zulk een afrastering aan de gemeente wel veel geld zou kosten, doch dat de woonwagenbewoners het in korten tijd weer stuk zullen maken, zoodat het dus weggegooid geld is. De heer van Houten gelooft, dat een prikkeldraadversperring toch wel wat ge ven zou. De heer Hoogmoed heeft zich eens een uurtje opgehouden bij de woonwagen bewoners en het heele gevalletje eens ga degeslagen. Het zijn vrije menschen, die zich vrij uitleven, maar we moeten toch ook den overlast, dien zij aan de bewoners u anti een, niet overdrijven. tfpr. zou cr voorts nog drang op willen jitcefenisn, dat er scherper maatregelen worden genomen tegen de woonwagenbe woners en dat hun een afgepaald terrein wordt gegeven. B. en W. zullen trachten verbetering In dezen, toestand te brengen, ook doer do mogelijkheid van een afrastering in over weging te nemen. Daarna wordt besloten, op het verzoek yan de heeren N. Heemskerk c.s. afwij zend te beschikken. 12. Regeling met de gemeente Haarlem- h:zakc toelating van leerlingen uit Hille gom tot de inrichtingen voor middelbaar 1 en hooger onderwijs te Haarlem. Aangenomen. 13. Aanvulling verordening op de hef fing van leges (jachtakten.) Aangenomen. 14. Wijziging verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting in de gemeente Hillegom. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. om het ver menigvuldigingsgetal plaatselijke inkom stenbelasting 19241925 te bepalen op 2.33. De heer Fijma "staat nog in tweestrijd of hij er voor of tegen, zal stemmen. Hij zou er voor zijn, omdat het getal 'na nauwkeurige berekening is vastgesteld, doch acht aan den anderen kant, dat de belasting te hoog is om door de arbeiders betaald to worden. Er zijn in Hillegom en naburige ge meenten verschillende menschen, die op allerlei vrijze de gemeentelijke inkomsten belasting ontduiken, daar staat tegenover dat de arbeiders de belasting niet betalen kunnen. De heer Klaver zegt, dat nu ejpdelijk de tijd is gekomen, die hij allang voor zien had, dat we hooge belastingen moe ten betalen. Spr. heeft ook meermalen ge zegd: de arbeiders kunnen het niet beta len. De uitgaven zijn jaren lang te hoog geweest, en van bezuiniging wilde men niet weten. Daarom verwondert het spr. niet, dat we zulke hooge belastingen moeten beta len. Spr. zou als arbeidersafgevaardigde dit ook nog willen zeggen: vele uitgaven zijn wel wenschelijk, maar we moeten) ver der kijken; als we leenen, moeten we ren te en aflossing betalen, f 16.500 v. afl. en rente is er dit jaar weer bijgekomen. Spr. vraagt voorts, of van de f 72.000 saldo 1922 niet slechts f 50.000 doch het gehèele bedrag is gebruikt om de belastingen in de laagte te brengen en op die manier de menschen een rad voor oogen te draaien. 't Was beter geweest de hoofdschuld af te lossen, dan zijn we meteen! van de ren te af. Spr. wil ook nog zeggen, dat de lei ders van de partijen ook schuld hieraan hebben. Zij hadden verder moeten kijken en er voor moeten waken, dat de arme menschen zooveel van hun geld den fiscus moeten brengen. Spr. vreest, dat we nog niet aan het einde zijn en hoopt, dat ook de rijke men schen niet om de hooge belastingen de vlucht uit de gemeente zulen nemen, doch mee helpen dragen de lasten van Hille gom. De heer Jansen is van meening, dat de menschen die de gemeente zullen ver laten, het zullenl doen meest om hun eigen collega's, die de belasting ontduiken. Het waT© te wenschén, dat hier een middel op gevonden kon worden. De arbeiders en ook de middenstanders zullen minstens een maand voor de te hooge belastingen moeten werken. De heer Hoogmoed vindt de critiek van deni heer Klaver niet op zijn plaats. De schuld ligt daar, dat twintig jaar te rug b.v. niet gedacht is aan een goede drinkwatervoorziening, dit is een hooge uitgave van de laatste jaren. Er is wel geld voor de burgerwacht en voor volks feesten, doch niet voor een bad- en zwem inrichting. De levensmiddelen en de hui'en gaan de hoogte in, de arbeiders bezuinigen steeds maar op hun gezinsuitgaven. De belasting is voor de arbeiders niet meer te betalen, daarom dcet spr. het voorstel dab de in komens boven de f 5000 zorgen voor het tekort^ der gemeente. Spr. kan niet zijn stem geven aan het- voorstel van B. en W. cm het percentage op 2.33 te bepalen. De heer Vooren wil het voorstel van B, en W. steunen. De vorige sprekers hebben kla-agtoonen doen hooren.. Er gaan verschillende ,,on dit's" rond in de gemeente, daarom is het goed, de zaak eens nader onder de oogen te zien. Het was goed gezien van B. en W. de f 50.000 saldo te gebruiken voor verlaging van de belastingen, na den tijd'van inzin king, dien we hebben meegemaakt. Dat we verleden jaar 1.3 hebben betaald, is te danken aan b7b beleid van B. en W. De gemeenteraad, die thans zitting heeft, is onschuldig aan het hooge per centage. Niet dat vroegere gemeenteraden daar wel schuld aan hadden. De oorzaken liggen in de kosten van de werkloosheidszorg, van het bijzonder on derwijs. door de pacificatie en van verder verschillende werken in de gemeente: ha venwerken, rioleeringswerken e.d. In verband met de geweldige vermeer dering van het verkeer in deze gemeente kwamen we telkens voor groote uitgaven. Spr. zou willen bezuinigd zien op de ge weldige kosten der gemeentewerken, als spr. wethouder was, zou hij de verant woordelijkheid daarvoor niet willen dra- gen. Spr. is het niet met den heer Klaver eens, dat het percentage nog hooger zal worden. Volgend jaar zullen we waarschijnlijk minder belasting betalen, aangezien spr. van meening is, dat liet belastbaar inko men over 1922—1923 hooger is dan in de voorafgaande jaren, waardoor ook de hoofdelijke omslag de hoogte ingaat. We moeten dit jaar wel veel betalen, doch het is een onomstootelijk feit, waar niets aan te veranderen valt. Van wan beheer is geen sprake. De heer Klaver vestigt nog eens de aandacht op de kleine middenstanders, die geen boekhouding kunnen betalen en daarom zoo moeilijk kunnen bewijzen, dat ze aan den fiscus te veel betalen. Spr. is het met den heer Hoogmoed eens dat de arbeiders Tiet niet betalen kunnen, doch dan moeten de afgevaardigden der arbeiders ook waken voor de hooge uit gaven door de gemeente. Spr. komt er tegen op, dat de gemeente 20 jaar terug nog maar een boerenxlorpje was, zooals de heer Vooren gezegd heeft. En wat de hooge uitgaven betreft, 't gaat 1 met een gemeente net als met eenl per soon: je mag niet meer uitgeven dan je Ihebt, i En op de arbeiders drukt 't het zwaarst daar is niets aan te doen; en met de ar beiders op de middenstanders. De heer S c h r a m a zegt met nadruk, dat de nieuwe raadsleden part noch deel hebben aan het hooge belastingpercen tage. 't Ware te wenschen, dat kapitaal en arbeid niet tegenover elkaar, doch naast elkaar stonden, dit zou ook in 't belang van de gemeente zijn. iWij, arbeiders, zegt |sprn zijn gewend aan een sobere levenswijze en willen dit ook in het gezin der gemeente zoo. De heer Vooren zet nog eens met de stukken uiteen, dat, ook al zou verleden jaar het vermendgvuldigingscijfer hooger geweest zijn, dit op het cijfer van dit jaar niet van invloed zou geweest zijn. Was 't saldo gebruikt voor aflossing der leenin gen, dan was verleden jaar het vermenig- vuldigingscijfer geweest minstens 1.8 en dit jaar toch 2.3. Wij moeten B. en W. dus dankbaar zijn voor hun beleid, waardoor we verleden jaar minder belasting moesten betalen, dan anders het geval ware geweest. De heer Hoogmoed doet nogmaals het voorstel van progressie voor de inko mens boven f 5000. De Voorz.: Dat voorstel kan in een volgende vergadering behandeld worden, doch heeft niets te maken met het ver- menigvuldigingscijfer. De heer Vermeer zou gaarne een pers pectief willen geopend zien, op welke wij ze we tot een lager vermenigvuldigingscij- fer zouden komen. De zakelijke bedrijfsbelasting, zooals de heer Fijma die bij de begrooting en ook nu weer genoemd heeft., is gebleken in ver schillende gemeenten niet te voldoen en heeft verschillende bezwaren. Bovendien, niet de inkomsten moeten verhoogd, doch de uitgaven moeten de laagte in. Door de zakelijke bedrijfsbelasting druk ken we de bedrijven, en dus worden ook de arbeiders daar de dupe van. Spr. weet zelf ook geen uitweg, doch is het wel met den heer Vooren eens, dat op publieke werken voordeeliger zou kunnen gewerkt worden. Spr. zou gaarne w-illen een commissie van bijstand voot publieke werken. En voorts moeten we de richting in van bezuiniging, ook waar het zaken betreft, die ons sympathiek zijn. De heer Fijma acht een zakelijke be. drijfsbelasting voor een gemeente als Hil legom wel doeltreffend. Zij is in elk geval een halen van de be lasting waar deze te halen is. De heer Balvers weth., zegt dat het B. en W. leed doet, dat de gemeentenaren zoo hooge belasting moeten betalen. De grootste vraagstukken, voor de oplossing waarvan gezorgd moet worden zijn: heb werkloozenvraagstuk, het woningvraag stuk, de armenzorg, het onderwijs. Wat de door dén heer. .Fijma voorgestelde be drijfsbelasting betreft, daar zijn meerdere vergaderingen van B. en W. aan besteed, doch het groote bezwaar daarvan is, dat we het werkloozenvraagstuk nog vergroo- ten en dat de bedrijven van 10 k 13 ar beiders deze belasting zullen ontduiken door nog meer arbeiders op straat te zet ten. Wat betreft de progressie, zooals de heer Hoogmoed die heeft voorgesteld, hieromtrent moet rekening worden gehou den met de progressie, zooals die voor geschreven is in de wet. Spr. is in beginsel voorstander van een commissie van bijstand, doch deze zou te dikwijls moeten vergaderen om doeltref fend te zijn. Wat de bezuiniging betreft, B. en W. zijn ook wat de kleine dingen aangaat, er steeds op uit tebezuinigen. Spr. wijst ook nóg op sensatieberichten als het volgende: In het Leidsch Dagblad van 27 Mei kwam een bericht voor, alsof B. en W. groote verkwisters zijn. Spr. hoopt dat de directie van dit blad den verslaggever le Hillegom of ter verantwoording zal roepen of althans dit bericht rectificeeren. Spr. stelt er daarom prijs op, dat de pers onderstaande toelichting opneemt. „In de vastgestelde begrooting der ge meente voor den dienst 1924 welke door den Raad bij de behandeling „sober opge maakt" werd genoemd, moest voor belas ting naar het inkomen worden uitgetrok ken f 210918.70}. De opbrengst van de belasting over 1923/1924 is door den Inspecteur der Dir. Belastingen geraamd op f 140000, welk bedrag betaalbaar werd gesteld in 10 manndelijksche termijnen van f 14000 te beginnen met 1 Juli 1923. In 1923 zal dus worden uitgekeerd 6 X f 14000 of f 84000, terwijl 4 X f 14000 of f 56000 in den dienst 1924 zullen worden ontvangen. Deze f 56000 strekken in mindering van het voor 1924 uitgetrokken bedrag van f 210918.70}, zoo dat ten laste van het dienstjaar 1924 over blijft f 154918.705. Dit bedrag van f 154918.70} moet uitmaken 2/3 van het be lastingjaar 1924—'25, zoadat over dat be- -lastingjaar zal moeten worden geheven f 154918.70} X 3/2 f 232378.06. Voor het belastingjaar 1923'24 moest het vermenigvuldigingsgetal worden ge steld op 1.3 ter verkrijging van een op brengst van f 130425.05; cm dus in het be lastingjaar 1924—'25 f 232378.06 te kunnen ontvangen zal de multiplieator moeten worden gesteld op 2.33, aangenomen dan dat het belastbaar inkomen dezer gemeen te in 1924—25 geen belangrijk verschil inet dat over 1923'24 zal opleveren. Waar hiermede aangetoond is, dat voor een opbrengst van f 210918.70} in 1924 een vermenigvuldigingscijfer van 2.33 ver- cischt wordt, zullen thans worden uiteen gezet de redenen, waarom in 1924 aan in komstenbelasting een zoo belangrijk hoo ger bedrag moet worden geheven; dan waarmede in 1923 kon worden volstaan. De belasting voor 1923 moest aanvanke lijk worden geraamd op f 180425.05. De rekening over 1922 sloot echter met een batig saldo van ruim f 72000. Dit hooge saldo werd' verkregen door ontvangsten voor „nooduitkeering van het Rijk, navor dering van belasting, koopprijs van oud- spoor, opcenten vermogensbelasting en andere posten" die niet waren geraamd of tot aanzienlijk hoogere bedragen dan de raming werden genoten. Van difc batig saldo ad f 72000 werd aanvankelijk f 50000 overgebracht op den dienst 1923. ter ontlasting van de belas ting naar het inkomen. De raming van f 180425.05 kon daardoor worden' terugge bracht tot f 130425.05, terwijl de multi plieator in verband daarmede door den Raad werd vastgesteld op 1.3. Na de vaststelling van den multiplieator verlang den Gedep. Staten, dat. de opbrengst van de belasting over het belastingjaar 1923— 1924, overeenkomstig de toen geldende voorschriften., werd geboekt, zooals in het begin dezer toelichting is vermeld. Om den multiplieator van 1.3 te behouden, moest toen, onder anderen, het restant van het batig saldo, ad f 22000 ook ten bate van den dienst 1923 worden gebracht. In de begrooting voor 1924 moesten de volgende posten der uitgaven hooger wor den geraamd dan in die voor 1923, „ren ten en aflossingen van geldleeningen f 16500.kosten van havens f 2900. vergoedingen aan bijzondere scholen f 7500.subsidie Burgerlijk Armbeistuur f 20CJ le samen f 28900.—." De hoogere raming van de overige pos ten kon worden gedekt door la geve ra ming van weer andere. Voegt men nu dit bedrag van voor 1924 hooger geraamde uitgaven ad f 28900 bij het voor 1923 oorspronkelijk geraamde belastingbedrag ad f 180425.05, dan komt men tot het voor 1924 benoodigde voor. plaatselijke inkomstenbelasting van plus minus f 210000. Immers batig saldi van vorige diensten, ter ontlasting van dit be drag, zooals in het vorige jaar, waren thans: niet aanwezig. De verhooging van renten en aflossingen' vond haar oorzaak in het aangaan van geldleeningen, in hoofdzaak voor rioleerings- en bestratings werken, werkverschaffing en bouw. bij zondere scholen; de hoogere kosten van havens waren een gevolg van de noodza kelijke uitdieping der Hillegommerbeek. De overige verhoogingen behoeven zeker geen toelichting. Kort samengevat zou men de geheele verhooging kunnen beschouwen als een gevolg van vóór 1922 genomen besluiten en van de wijziging der Lager Onderwijs wet 1920. In breede trekken zijn hiermede ook de oorzaken der verhooging van het. benoodig de bedrag der inkomstenbelasting aange toond. Maakt men ten slotte een overzicht, van den multiplieator over de laatjste 4 belas tingjaren, te weten: voor het belastingjaar 19211922 1.8; idem van het jay 19221923 1.7; samen 3.5; gemiddeld 1.75. Voor het belastingjaar 19231924 1.3; idem voor het jaar 19241925 2.33; samen 3.63; gemiddeld 1.81; dan blijkt daaruit dat het gemiddelde over de laatste twee jaren niet noemenswaardig hooger was dan dat van de daaraan voorafgaande twee jaren en dit nog wel in weerwil van de omstandigheid, dat aan den dienst van 1919was ten goede gekomen de geheele belasting ovér 16 maanden als gevolg van de invoering van het belastingjaar 1 Mei tot 1 Mei, in plaats van het vroegere ka lenderjaar, terwijl deze hoogere ontvangst in 1923 weer tot de normale verhouding moest worden teruggebracht." Na deze discussie wordt tot stemming overgegaan en het voorstel van B. en "W. wordt aangenomen met11 tegen 1 stem, die van den heer Hoogmoed. Bij de rondvraag wijdt de heer V o o r en eenige woorden van waardeering aan den heer van der Starre, zoowel voor wat hij geweest is als onderwijzer aan de open bare school als voor de muzikale ontwik keling. De heer Fijma wijst op het harde rij den door auto's en motorrijtuigen, vooral des Zondags en vraagt, deze zaak in over weging te nemen. De heer Jansen vestigt er de aan dacht op, dat de Yinkensloot zoo bijzon der stinkt. De heer de Y r en g d, weth., zegt dat B. en W. reeds doende geweest zijn, dat water weg te krijgen doch tot nog toe zit ten we nog te wachten op den heer Bie- mond. Wanneer die niet meewerkt, zou een demping van een gedeelte der sloot nog niet vel geven. De heer Balvers weth., zegt dat m een der volgende vergaderingen van den raad aan de orde zal komen een leening voer de werkverschaffing. In overleg met de arbeidersorganisaties zijn door de commissie de looneni en de arbeidsduur bepaald. De werkverschaffing is 10 Maart geëindigd en aan avbeidsloo- nen is uitbetaald f 19848.26}. Doch de ver schillend© andere onkosten, aan de werk verschaffing verbonden, maken dat het te leenen bedrag van f 20.000 op f 22.000 moet verhoogd worden. Aan den raad zal een uitvoerig rapport hieromtrent toege zonden worden. Te 5 uur sluit de Voorzitter de openbare vergadering. ~BÊW»EWGD NIEUWS De verdwenen nachtwaker te Goor. Hefc gerucht, aldus meldt „Het Volk", afl zou F. op de hoogte, zijn van de verdwij ning van den nachtwaker van „Weddehoen" te Goor, Van O., is maar al te gegrond ge bleken. De wachtmeester der marechaussee Nier- kens te Hengelo, die in F's zaken èen van de belangrijkste getuigen was en den mis dadiger sedert jaren kende, heeft een nauw keurig en uitgebreid onderzoek ingesteld naar de feiten betreffende Van O.'s ver-1- dwijning. Bij de behandeling van F.'s zaken j voor de rechtbank te Almelo, was er al! iets, dat e,en ernstige aanwijzing tegen Fr. in deze zaak opleverde. De wachtmees- j ter zette zijn onderzoekingen voort, her-j haalde veelvuldig' zijn bezoeken in het Huis van Bewaring in Fr.'s cel en verza- - melde al het materiaal, dat hij tegen Fr. vinden kon. Bij een van die talrijke bezoeken aan den', veroordeelde, op Zaterdag jl„ heeft Nie.r- kens eindelijk zijn troeven op tafel gelegd en Fr. alle aanwijzingen die hij tegen hem had, voorgehouden. En het bleek, dat hij sterk stond. F. erkende ten slotte, dat hij medeplichtig was aan de inbraak in Weddehoen, na wel- ke gebeurtenis van O. verdwenen was. H;j bekende het wolgende omtrent den afgrijselijken moord op Van O. In gezelschap van twee kameraden, een Duitscher en een Hollander, bijgenaamd! „De Zwarte Tijger", heeft F. ingebroken bij Weddehoen. Hij werd verrast door den bejaarden nachtwaker, die het durfde be- staan om zich tegen hem te verzetten. Bij dat verzet heeft de Duitscher den nachtwa-' ker een schot hagel door het hoofd ger jaagd. Dit leek den Zwarten Tijger niet vol-; doende, waarom deze zijn slachtoffer met de kolf van het geweer den schedel ipsloeg.'". Om de sporen van de misdaad zooveel mogelijk uit te wisschen, hebben zij daar-,' na het lijk een zak «over het hoofd gedaan en zoo getransporteerd naar buiten en op(' ongeveer 100 M. van de fabriek in e,en stuk bouwland begraven. De moord te Gestel. Naar wij vernemen is C., de dader van den moord te Gestel, die deswege door de Bossche Rechtbank werd veroordeeld tofc 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis, stervende. Naar men zich herinnert heeft hij korte lings gepoogd zelfmoord te plegen. Doodelijk auto-ongeluk. Woensdagavond tusschen 7 en 8 uur is een ernstig auto-ongeluk te Dordrecht ge- beurd. De 18-jarige wees Pröok, wonende in hefc .Weeshuis te Dordrecht, fietste met een tamelijke vaart den hoek om van d& Bankastraat, toen hij plots een auto zag aankomen. Doordat hij met geweld remde sloeg hij over hefc stuur van zijn fiets heen en kwam terecht onder de auto. Deze ging over hefc hoofd van den knaap, die onmid dellijk dood was. Den chauffeur treft geen schuld. Van den schrik viel de chauffeur bewusteloos. Zonderlinge moordpoging. Te Battel-Mechelen heeft een zonderlinge moordpoging plaats gehad. Terwijl daar een vrouw bezig was gras 1 te snijden, werd zij plotseling door een jon gen overvallen, die poogde haar te wurgen. De vrouw slaagde erin zich los te rukken, nadat zij haar aanvaller, die zij aanvanke lijk niet herkend had, tot bloedens toe in' den rechter wijsvinger had gebeten. Wie schetst echter haar ontsteltenis, toem zij, vrijgekomen, in haar aanrander haar 15 jarigen zoon herkende. De jongen, die gearresteerd werd, ver- klaarde aan de politie, door een cnbeken- den man gehypnotiseerd te zijn, die hen? dwong, zijn moeder te. wurgen. Spoedig echter viel hij door de manrl ei> bekende hij, dat van het verhool omtrent den hypnotiseur geen woord waar was. Hij weigerde evenwel beslist de reden van zijn laaghartige daad op te geven. Een nader onderzoek, door de politic ra- gesteld, wees uit dat er sinds geruimen tijd oneenigheid bestond in het* gezin, waartoe moeder en zoon behoorden. Het auto-ongeluk bij Augsburg. Een draadloos N. T. A.-telegram uit_ Ber lijn meldt over het auto-ongeluk, dat in de omgeving van Augsburg heeft plaats ger had, nader: In de Beiersche Alpen bij den Baserberg is een vrachtauto, waarin 52 van een nacht feest terugkeerende landlieden zaten, van een meer dan vier meter hooge glooiing-in een beek gestort. Drie der inzittenden werden op slag ge dood, 37 min of meer zwaar gew< nd. Kind verbrand, Ten huize van den arbeider S,-te Lichten-' voorde, geraakte'een kinderwagen in brand. Hefc daarin liggendkindj.e kreeg zocdani ge brandwonden dat het kort nadien aan de gevolgen is bezweken. Verdronken. Het 3-jarig zoonrie van den timmerman P. van der Ploeg te Harderwijk is in een sloot bij hefc huis verdronken Te Niekerk (Gron.) is in hefc kanaal de j 55-jarige Berend Datema met dc fiets te water geraakt en verdronken. Een bom order toeschouwers van een militaire revue. Tijdens een troepenschouw t.e Kurnman Z(uid-Afrika) is een bom gevallen uit een- militair vliegtuig. De bom kwam tusschen de toeschouwers terecht, van wie hij er drie doodde en vijftien wondde. Inflatie-onrecht. De Lippe-sehc Landesztg. vertelt van in- I flatie-onrechtEen metselaar tc Oerhng- hausen had indertijd aan een medeburger zijn spaarduitjes. 55000 (goud) mark ce leend. Op 2 October 1923 bood de. sehulde-' naar zijn schuldcischer 13 (goud) pfenning aan ter geheele vereffening van deze vorde ring Toen de metselaar weigerde volg le een proces dat tc zijnen nadeclc afliep. De man moest genoegen nemen met 13 pfen ning. Inmiddels heeft, zijn advocaat een rc-t kening van 217 mark ingediend, die van dei tegenpartij eveneens van ruim 200 mark.; En de justitie zal hefc wel niet gocdkoopei* doen. Misschien kunnen de metselaar eni zijn vrouw, reeds bejaarde menschen, juist»" betalen als ze, al hun hebben en houden. t3 gelde maken. -4

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6