EENDEN-GESNATER. Men kont ze -wel. zegt de Standaard, die rondvliegende eendvogels wier her komst en bestemming onbekend zijn; die op geruchtmakende wijze rondfladderen, hier en daar schade aanrichten en dan plotseling verdwijnen. Ze kwamen vrij re gelmatig voor, van den dag van 't optreden "an den tegenwoordigen Minister van Fi nanciën af. En ook thans vlieg' er weer een rond. Ons eendje streek ditmaal een oogenblik neer op het dak van de deftige Haagsche Nieuwe Courant, kwaakte wat door den schoorsteen en verdween weer. .Aan den redactioneelen lessenaar werd net gekwaak vernomen, men beluisterde er niet alleen klanken van de menschelij- lce stem in, maar hoorde zelfs verstaanbare Hpllpndsche woorden: De nieuwe salaris schalen zullen 80 pet. bedragen van die op 1' Januari 1924, behalve bij een deel van het. militair personeel, waar de korting niet 20, maar 15 pet. zal zijn. Gelukkig dat het metterdaad toch maar gekwaak was, wat boven het dak van de Nieuwe Courant gesnaterd werd. Uit en te na is door de Regeering be toogd dat er op een totaal van 210 mil- Ilccn aan salarissen 05 a 40 millioen bezui nigd moest worden, en bij do defini tieve plannen is tenslotte bet laagste van die 2 cijfers gekozen, overeenkomende met een gemiddelde korting van 16.6 pet. Een gemiddelde korting. Geen uniforme korting. Van Rcgeeringswege is geen enkele wij ziging in die plannen aangekondigd. integendeel, nog zeer onlangs (Beg^oo- tingsb,©handeling Eerste Kamer) zijn alle plannen nadrukkelijk g e li a n d li a ai d. Men late zich dus door al. d:e fladderende eenden niet van de wijs brengen en Jioude zich aan wat do Regeering bekend maak te. Daar zijn er die 'liet met do Regeerings- plannen niet eens zijn. Dat is hun goed recht. Maar men late zich niet opjagen door lieden, die er blijkbaar voordeel in zien een gevoel van onzekerheid en daar door van onrust te kweeken. „GODSDIENSTIG" EN DAARDOOR GODDELOOS. In het weekblad der cthischen „Bergop waarts" kwam dezer dagen een stuk voor, waarin op bet religieus karakter van bet (socialisme de aandacht werd gevestigd in deze bewoordingen, „Vooral in do Meibetoogingen en zeker oicb bet minst in die van dit jaar, komt heb karakter van de sociaal-democratio als >een'eigen, rèligie zoo sterk naar voren. Eigenlijk zijn die betoogingsn godsdienst oefeningen van eigen karakter. Hier komt een stuk volksziel bloot te liggen, dat. dc volle aandacht van ieder, vooral van chris tenen, die hun tijd willen verstaan, voor zich opeischt. Ook de bewegiug ais geheel toont naar mate zij verder groeit meer en meer liet geestelijke, religieuze aspekt. En nergens komt dat sterker uit als in haar jeugdwerk. Dat is een tweede stuk ziel, nu jcugdzicl, waarvoor wij de oogen moeten openhouden. Juist om haar reli gieus karakter heeft de sociaal-democratie tal en tal van aanrakingspunten met het christendom of met do kerk, zoo men wil. Een daarvan is ook haar jeugdwerk. Er zal vroeg of laat nog w.el eens gelegenheid ■zijn ook in deze rubriek, om daarop de aandacht te vestigen, maar zeker is liet, dat de S. D. A. P. op dat terrein tegen woordig een geweldige werkzaamheid ont wikkelt." Der socialisten orgaan, „Het Volk", is over deze oordeelvelling in de wolken en roept uit: dat is andere taal, dan gewoon lijk uit het christelijk kamp vernomen wordt! Naar ons oordeel, zegt echter onze Rotterdammer, schuilt in deze voor stelling .van de sociaal-democratie als eene ?eligie een waar en een valsch clement. Inderdaad is voor zekere schaar het socialisme een religie, een heilsleer gewor den, die verlossing zal brengen. Josef Diet-zgten, de arbeider-philosoof, heeft in zijn toespraken over „Het evan gelie der sociaal-democratie" met pijn doende openhartigheid dc nieuwe verlos singsgedachte, door het socialisme aan het proletariaat gebracht, uitgewerkt. De beroemde Franschc psycholoog Gus tavo Lebon, schreef een schitterend werk over de „Psychologic van het socialisme", waarin hij het socialisme als een nieuw geloof met magistrale scherpte ontleedde. Do onweerstaanbare behoefte van het arenschelijk hart naar cone heilsleer, wier vervulling het vrederijk zal ontsluiten, vindt voor sommigen in het aanvaarden van bet socialisme bevrediging. Dat is dan bun nieuwe geboorte, die het oog van vreugdo doet flikkeren. In dien zin is voor sommigen het socia lisme een religie*een soort godsdienst ge worden. Maar en dat is het valsche in de be schouwing van „Bergopwaarts" die reli gie, die godsdienstigheid is daarom in den dicpsten grond zoo goddeloos, omdat zij tot "het verzinsel is gekomen van een godsdienst zonder God. Die religieusiteit is daarom zoo godde- :.oos omdat zij de christelijke religie naar de kroon steekt en voor zichzelf opeischt de glorierijke plaats door deze eeuwenlang ingenomen. In dat licht moet worden gezien het er gerlijke tocneel, dat zich bij den 1 Mei- upLccht der socialisten te Utrecht afspeel de, waar op hemeltergende wijze de ver- jossing van Gods volk, het niet meer bon- geren on dorsten der gezaligden in beeld werd gebracht. „Godsdienstig" maar niettemin of liever juist daardoor goddeloos! KERK Eü SCIIOOL Prov. Diaconale Conferentie. Woensdag werd te Maassluis de Prov. Diaconale conferentie gehouden van Dia conieën der! Geref. Kerken, in Zuid-Hol land, onder voorzitterschap van mr. A. J. L. v. Beeck Ca 1 ko en uit Den Haag. Over de vraag van Leiden omtrent de ondersteuning van hen, die zich voor korten tijd in de gemeente vestigen, die na- het openingswoord van dien Voorzitter aan de orde kwam, namen 9 personen deel aan.de discussiën. Meerdere sprekers bestreden bet denk beeld van Leiden om ook de vorige ge meente van bet te ondersteunen lid mee aan den steun te deen1 betalen. Ook de V o o r z. meende dat wat Lei den vraagt, niet oirbaar is. De heer Smits kamp (Den Haag) be toogde de wenschelijlcheid om vragen los van concrete gevallen te bespreken. Op de Leidsche toelichting heeft hij sterke critiek. Geen bindende adviezen zijn te geven; dat is de oude, beproefde weg. Hij worde niet verlaten. De heer De Jong (Leiden) wilde gaar ne een uitspraak. Hij meende dat wat Leiden wil, de gemeenschap der heiligen bevordert. Zich van de zaak afmaken, is niet goed. ■Spr. meende dat Leidien ter onzaliger ure de toelichting aan de vraag heeft ver bonden. Toch zal spr. ook die toelichting verdedigen. Wat dc heer Karstens van Leiden op de Diaconale Conferentie van 1922, in Den Haag tegen het Tweede Ka merlid, den hoer J. Schouten, heeft gezegd was niet de meening van LeicLen', maar van dien spreker persoonlijk. Spr. vroeg om een uitspraak, omdat men zich daar op eventueel beroepen lean. De conferentie beantwoordde tenslotte de vraag van Leiden in ontkennenidèn zin. Hierna rapporteerde de lieer M. van Rossen'van Maassluis, namens de com missie. die onderzoeken zou of bet moge lijk was een tehuis voor hulpbehoevende ouden van dag?n te stichten. Van de 139 Diaconieën antwoordden er slechts 57; 2G waren voor een tehuis in Zuid-Hólland. Slechts 31 Diaconieën waren in principe bereid eventueelc patiënten te dc-en verplegen in het tehuis, waarvan 1G berichtten in jaren geen patiënten te hebben gehad. De commissie adviseerde derhalve geen tehuis te stichten, welk ad vies de vergadering zonder discussie aan nam. Tot comité-leden worden herkozen dè heeren L. J. Los te Voorschoten, H. P. Nijman te Rotterdam eh B. van Proosdij ie Dordrecht,.en gekozen de heeren Don- ncr, (Rotterdam), v. d. Zee (Katendreclit), Smitskamp (Den Haag) en Booster (Maas sluis.) Dc heer v. Proosdij deed een krach tige, doch vergeefsche poging om den voorzitter te behouden. Voor den aanvang der middagvergade ring werd een bezoek gebr?,clit aan het geboortehuis van Dr. A. Kuper. In de middagvergadering kwam aller eerst aan de orde een vraag van Dor drecht luiderjie: „Moet de Diaconie in gaan op een verzoek van den Chr. Be- stuurdersbond om hoofden van gezinnen le steunen, ten einde de contributie voor de vakvereeniging te kunnen blijven be talen?" De Conferentie sprak als haar meening uit, dat de uitgaven aan de vakvereeni ging tot de noodzakelijke toehooren. Hierna refereerde de heer H. Smits kamp van Den Haag over: „De invloed van de gewijzigde omstandigheden op den arbeid der Diaconie. Spr. begon met op te merken, dat door de uitbreiding van de sociale verzekering de taak der Diaconieën niet onbelangrijk is verlicht. De Diaconie zal, voor zoover dit op haar terrein ligt, de goede gedaclito die aan deze verzekering ten grondslag ligt, naar spr. meening in de praktijk heb ben te bevorderen. De toeneming van het aantal zieken, t.b.c.-patiënteDi, die in sanatoria en zieken huizen verpleegd worden, de hooge eiscen, die aan deze verpleging worden gesteld, de daarmede gepaard gaande hoogere kos ten cn de leidende positie, die de over heid veelal hierbij inneemt, zal de Dia- coniën nopen' om, waar een dergelijke verpleging niet moet geacht worden tob de rcclitstreeksehe taak der Diaconieën to belmoren, die overheidshulp te aanvaar den, met inachtneming van plaatselijke omstandigheden. Zij zal hebben te bevor deren een Chr. verpleging en de meerdere kosten, die een dergelijke verpleging eventueel met zich brengt, voor haar re kening moeten nemen. Daar waar de overheid geen leidende positie inneemt, zal de Diaconie, zoo noo- dig in samenwerking met andere corpora ties, mceten trachten een goede Chr:ste- lijlcc verpleging Degelijk te maken. De invloed van de veranderde tijdsom standigheden zal, naar spr.'s meening, de Diaconieën mceten nopen, de taak, die haar reclitstreeksch is toebetrouwd, meer dan tot nu toe te begrenzen, opdat zij die taak zoo volledig mogelijk kunnen vervullen. Op het referaat volgde een zeer geani meerde discussie, waaraan deelnamen Dor drecht, Rotterdam, Katend recht, Vlaar- dingen, Katwijk eri Leiden. De inleider diende kort van repliek. Het referaat zal worden opgenomen in het Diaconaal Correspondentieblad. Besloten werd de volgende vergadering te Leiden te houden. Het Studenter.tooneel. Prof. Dr. A. A. van Schelven, h. d. ab- actis van .den Senaat der Vrije Universi teit, deelt het volgende tnede: De Senaat der Vrije Universiteit-, kennis genomen hebbende van een aan tal bezwaarschriften omtrent.de opvoering van Ouerido?s Saul en David door een ge zelschap, waarvan verschillende studenten der Universiteit deel bleken uit te maken, en omtrent dc aanwezigheid van een hoog leeraar daarbij. geen oordeel uitsprekend over de'theore tische kwestie van het tooneel of over de practische kwestie van de voorstelling van Saul en David, cmdat daarover onder Ge reformeerden een zeer verschillend oordeel mogelijk is, besloot echter al zijn invloed te zullen aanwenden cm te verkrijgen dat de stu denten, terwille van het Gereformeerde volk en uit de liefde voor onze Universi teit, zich onthouden van voorstellingen, welke buiten eigen kring plaats hebben. Een beschamende vergelijking. Cijfers zijn dorre dingen, zegt Ds. W. Breukelaar in het Zendingsblad. Maar zij kunnen verbazend welsprekend zijn. Berekend naar do beste gegevens wordt door het protestantscho deel der bevol king gemiddeld per 1000 inwoners voor de Zending per jaar bijgedragen in Noor wegen f 708.in Zweden f 504.in De nemarken f 350.en in Nederland.... I 210. Genoemde landen hebben geen of bijna geen koloniën. Nederland heeft 't prach tige Insulinde, waaraan het voor een aan merkelijk deel zijn beteekenis te danken heeft. En dat Indië roept luide om het Evangelie. En toch doet het protestant- sche deel van Nederland gemiddeld vcor de Zending nog niet een derde van wat Noorwegen doet, nog niet de helft van wat in Zwedlen geofferd wordt, en maar ruim de helft van wat in Denemarken wordt opgebracht. Per ziel geven de Protestanten in Noor wegen 70 cent per jaar, in Zweden 50 cent, in Denemarken 35 cent en in Ne derland 21 oent. Beschamend voor Neder land. ËiNISESSLAND HET KON. BEZOEK AAN DE BETUWE. Gewe'idig enthousiasme. De locht deze week door H. M. de Ko ningin en Prins Hendrik door de Betuwe gemaakt, is één schitterende zegetocht ge worden. In alle dorpen waar men doortrok heerschto een niet te beschrijven enthou siasme. Het hoogtepunt werd wel bereikt te Tiel. waar de ontvangst door de bevolking zóó buitengewoon hartelijk was, dat de vorste lijke personen diep onder den indruk kwamen. Nadat de burgemeester H. M. had be groet sprak de Koningin ongeveer het volgende: „Op ondubbelzinnige wijze is mij geble ken, dat hoeveel er -ook veranderd moge zijn sedert mijn vorig bezoek aan Tiel, de gevoelens der burgerij ten opzichte van mij en mijn huis dezelfde zijn gebleven. Want ook ik heb dien dag, waarop "mijn geliefde Moeder en mij zoo talrijke en geestdriftige bewijzen van trouw en aanhankelijkheid gegeven werden niet vergeten, al ligt hij thans reeds zoo ver achter ons. Het wèlzijn van deze oude stad, wier historie met die van mijn huis en van gansch het land zoo nauw is saamgewe- ven, gaat mij zeer ter harte. Het heeft mij daarom zoo hijzonder verheugd u mijn overtuiging te hooren bevestigen, dat zij niet alleen op ouden roem teert, maar nog lieden ten dage haar historische plaats handhaaft en versterkt, als belangrijk middelpunt van geestelijk leven, handel en industrie. Gedachtig aan het oud-vaderlandsch woord „helpt u zelf zöo helpt u Gód" heeft haar burgerij ook in deze moeilijke tijden liet hoofd niet laten hangen. En naast Hem dankt zij haar eigen werkzaamheid en doprzettingsvermogen, dat de stad met vertrouwen de toekomst tegemoet ^aat. Van barte wenscli ik, dat deze toekomst een ge lukkige moge zijn." Daarna had het groole défilé plaats waaraan welhaast elk bewoner van Tiel •had meegewerkt. Vereenigin'gen en organi saties op schier eïk gebied nataen er aan deel en het duurde lang voor alle groe pen met vaandels en banieren waren langs getrokken. Teen ging de Koningin nog even naar haar salonrijtuig en daarna werd de te rugtocht aangevangen. In het begin volgde men voortdurend den Waaldijk, waarvan men ver over de Betuwe links en de uitgestrekte onderge- loopen landerijen rechts het uitzicht heeft. Tweemaal ging de stoet Oven den dijk af. Eerst bij Ochten daarna b'j Dodewaard. In beide plaatsen reprisen van het schouwspel dat- 's morgens haast geen einde scheen te nemen, bloemen, muziek, schoolkinderen, veldwachters die al het mogelijke deden om ruim baan te maken, maar het opgaven als om den kleinen aulostoet het gansche dorp tezamen drong. En dan laaide weer overal in 't rond het lioera-geroep op, flarden Wilhelmus klonken en honderden kinderen wuifden met vlaggen en bloemen en zongen zon gen Een1 bezuini-ginrfcvGorstel. Door do Rotterdamsche raadsleden B. Richters Bzn., H. Stulemeijer, Mr. J. A. de Visser, Mr. W. F. Baars, J. Schouten en K. A. Warmenhoven is bij den Gemeen teraad liet volgende bezuinigingsvoorstel ingediend: le. ten spöedigsle een voorstel bij den Raad aanhangig te maken tot vaststelling van het tarief voor de vermakelijkheidsbe lasting overeenkomstig do regeling, welke daarvoor gegolden heeft tot 1 November 1923, alsmede een wijziging van de veeta- rieven le overwegen, welke leiden kan tot verhooging van de opbrengst; 2e. op korten termijn maatregelen te be ramen, waardoor de Gemeente minder aan subsidies zal hebben uit le koeren, waar bij in de eerste plaats met het oog op den financieelen toestand gedacht behoort te worden aan die subsidies, welke met den naam van kunstsubsidies worden aange duid; 3e. met bekwamen spoed .voorstellen aan hangig te maken bij de daarvoor in aan merking komende instantié's: a. tot invoering van een arbeidsweek, waarvan het totaal aantal arbeidsuren per jaar het getal 52 X 48, verminderd met de vacantio volgens de geldende re geling, niet overtreft; b. tot wijziging der loon- en salarisrege ling van het jeugdig personeel; c. (lot verhooging van den minimum leeftijd voor volwassen valide arbeiders van 21 tot 23 jaar; d. tot afschaffing van de uitkeering voor nacht- en Zondagsdienst aan verplegend en daarmede gelijk te stellen personeel; e. tot wijziging van de salarisregeling voor bcwaarschookraderwijzeressen; f. tot wijziging van de salarisregeling voor handwerkonderwijzeressen; g. lot wijziging van de salarisregeling voor gymnasliekonderwijzers li. tot wijziging van -de bezoldiging voor bijbetrekkingen; i. tot wijziging van de bezoldiging van overwerk en speciale diensten en van de regeling van de vergoeding voor continu- arbeid; j. tot wijziging van de loonregeling voor werksters, schoonmaaksters e. d.; opdat met behulp van deze maatregelen eene sluitende gemeenterekening worde ver kregen zonder verhooging van de gemeen telijke inkomstenbelasting; en in de hoop daardoor, tenminste voor- loop:g, de thans g&dende loon- en salaris normen voor het gemeentepersoneel te kunnen handhaven. Wij maken van dit voorstel melding, om dat men daarvan ook in andere plaatsen misschien nog wat kan leeren. Arbeid in Broodbakkerijen. Zooals wij reeds mededeelden, heeft Minister Aalberse hij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor ontwerp van een wet to'; wijziging van de bepalingen der Arbeidswet, betreffende den arbeid in broodbakkerijen. De bedoeling van deze wijziging is, het nachf-arbeidsverbod van patroons op le heffen. In de Memorie van Toelichting betoogt de Minister dat, nu het verbod om versch of opgewarmd brood te vervoeren vóór 9 uur en te verkoopen of af te leveren vóór 10 uur 's morgens grootendeels aan de ver wachtingen heeft beantwoord, hij het oogenblik gekomen acht, voor het aan hangig maken van een wijziging van prin- cipieelen aard in ch bepalingen der Ar beidswet omtrent den bakkersarbeid, de opheffing van het verbod vaü bakkersar beid des nachts voor den patroon. Zoolang vrijheid bestond om vóór het ontbijt versch brood te verkoopen, was dit verbod, onmisbaar, teneinde den nacht arbeid der gezellen te kunnen verbieden. Nu evenwel do verkoop eerst te 10 uur begint, is dat bezwaar vervallen en daar mede de eenige grond, waarop die onge wone vrijheids-beperking berustte. Hoewel er uit principieel oogpunt wel aanleiding zou bestaan om ook het verbod van bakkersarbeid des Zondags voor den patroon te doen vervallen, meent de onder- geteekende, dat tegen het nemen van dezen maatregel uit practische overwegingen .ern^ 6Üge bedenkingen zouden bestaan. De af schaffing van dit verbod zou tot gevolg hebben, dat kleine bakkerijen, waar de pa troon op Zondag zonder behulp van bak kersgezellen dien arbeid verricht, door den verkoop van versch brood op Zondag en van het op Zondag bereide brood op Maandagmorgen een belangrijken voor sprong zouden krijgen op bakkerijen, waar de broodbereiding door den patroon alleen niet mogelijk is, of waar 'de patroon be zwaar heeft tegen het verrichten van Zondagsarbeid. De tweejarige practijk, opgedaan met de uitvoering van de bepalingen der Arbeids wet omtrent den arbeid in broodbakke rijen, zooals die luiden na de in 1922 daarin aangebrachte wijzigingen, heeft voorts de noodzakelijkheid doen gevoelen om den bedrijfsstilstand des nachts iets minder ver voor te schrijven dan tot dus verre. De toestand is thans zoo, dat in plattelandsgemeenten te 5 uur begonnen mag worden in alle bakkerijen. Dit is toe gestaan, zoowel omdat men op het platte-* land algemeen vroeger leeft, als omdat men een groot deel van het brood over groote afstanden moet vervoeren. In de stedelij ke gemeenten beginnen de grootere bedrij ven* (die met 6 en meer arbeiders) even eens te 5 uur, de kleinere (e 6 uur. Hierop bestaan afwijkende bepalingen voor den Zaterdag en voor voorbereidende werk zaamheden. Ondanks het verkoopverbod is toch nog steeds in alle bakkerijen bet haastig wer ken in de morgenuren blijven bestaan. Weliswaar wordt het brood niet meer vóór 12 uur genuttigd, docht om aÜes vóór 12 uur bezorgd te hebben, is er den bakkei*9 veel aan gelegen om le 9 a 10 uur met een zoo groot mogelijk deel der productie de. bezorging te beginnen. De beschikbare tijd voor de broodbere;- ding is klein, doch het pijnlijkste doet zich dat gevoelen bij de kleine sladsbakkers, die eerst te 6 uur mogen beginnen. Een deel van hen, speciaal die met 1 of 2 gezellen, kunnen toch in dien korten tijd een groot deel van hun omzet gereed hebben, 'doch de overigen en zeker die met 4 a 5 gezellen, ondervinden groote moei lijkheden en zijn in het nadeel ton op zichte der bakkerijen mot 6 of meer bak kersgezellen, die door vroeger begin hel brood met. moer zorg kunnen bercidon en te 10 uur reeds heel wat goed gerezen en gebal ken brood kunnen aanbinden. Qngetv.'ijfeld is het voor da - gezellen in de klei ut* stadsbakkerijen en voor hun gezin een nadeel, dat zij reeds le 5 uur op bun werk zullen moeten zijn. ID Mi nister is dan ook niet met hei voorstel, dat thans wordt gedaan, om het aari- vangsuur voor den gewonen bakkersarbeid in alle broodbakkerijen op 5 uur voormid dags 'te stellen, gekomen, voordat hij di overtuiging had gekregen, dat het nood, zakelijk was, zoowel uit billijkheidsoog« punt tegenover de kleine patroons, als om dc bedrijfseisehen zelve. De kleine bakkerijen krijgen bovendien het voordeel, dat de patroon reeds vóór 5 uur met voorarheid zal mogen beginnen, waardoor de gezellen reeds dadelijk met den vollen arbeid zullen kunnen beginnen. Het halen van roggebrood uit de ovens, waarin het van Zaterdag op Zondag is gaar geworden, is bijna steeds een weinig omvangrijk werk, dat zonder bezwaar de bakkerspatroon zelve even kan doen. In speciale roggebroodbakkerijen doen zich echter enkele gevallen voor, dat redelijker wijs de hulp van een gezel niet gemist kan worden. Om dit mogelijk té maken, wordt thans voorgesteld artikel 35, eerste lid. der Arbeidswet zoodanig aan te vullen, dat het districtshoofd de bevoegdheid verkrijgt ■dien Zondagsarbeid ook voor }>akkersge-< zeilen toe te staan met de noodige waar borgen om dien Zondagsarbeid tot het practisch noodzakelijke te beperken. Het voorschrift, voorkomende i:i art. 37. eerste lid, der Arbeidswet 1919, dat de daar liedoelde vergunningen voor een be paalden tijd moeten worden verleend, leidt tot onnoodigeö administratieven oms'ag» Mede in verband met de bepaling in het vijfde lid van -dat artikel, volgens welke deze vergunningen te allen tijde kunnen worden ingetrokken, bestaat er geen en kel bezwaar het mogelijk te maken dat zij tot wederopzeggens worden verleend. Een daartoe strekkende wijziging wordt mede voorgesteld. Het absolute verbod van bakkorsarbtid op Zondag heeft slechts bij booge uitzon dering ernstige bezwaren opgeleverd. Dit was het geval met Kerstmis, wanneer de feestdagen kort vóór of na een Zondag vielen. Het was dan noodig om op Maan dag of Zaterdag zulke abnormaal groote hoeveelheden te bakken, dat 24 uren daar toe niet toereikend waren. In zoo'n geval kunnen enkek» uren Zondagsarbeid een voor alle betrokkenen betere regeling mo-s •gelijk maken. Daarom wordt voorgesteld, dat door den Minister voor een bepaalden Zondag voorwaardelijk of onvoorwaarde- lijk vergunning tot arbeiden kan worden verleend. De Zuiderzeeharing. In dc Zuiderzee is de harincvisseherïj ge ëindigd. De vele vissehers nit Stavoren, Bunschoten. Vollenhoven en elders, die wekenlang hun staand netwerk bij Urkuil* vierden e aan de Urker afslag hun vang sten aanv mden, zijn weer vertrokken. Op de druks dagen waren 200 tot 250 vaar tuigen in de Urker haven bezig de haring uit de reepnetten te halen en voor den ver koop te tellen. Aangevoerd zijn dit voorjaar 13S.CC0 tal is 27.609.000 stuks. Na aftrek van de onkes- ten en van nettenverlies is de totale besom- ming van de meeste vissehers ten gevolge van te spoedig sterk gedaaldcpriizen nauw- lijks of niet veHeeude. STATE Ü-G E N E RAAI. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft z'ch deze week bezig gehouden met 'Je subsidicering van bet Nijverheidsonderwijs. De bestaande wet bepaalt, dat voor der gelijke scholen onder zekere voorwaarden een subsidie van 70 pCt. der noltokosten wordt toegekend. Minister de Visser achtte het nu gewenscht dit imperatieve voorschrift te verzachten en het woordje wordt te vervangen door kan. De Ka mer wilde er echter niet aan, zoodat de geldende regeling gehandhaafd blijft, ech- ier ook in d i e n zin. dat de Minister 'maar niet zonder meer subsidie toestaat. Verder werd een bepaling opgenomen, dat tot een nador bij d^> wet te bepalen tijdstip noch voor nijverheidsscholen, ra 1 Mei 1924 geopend, noch voor uitbreiding van gebouwen, dienende to'; huisvesting van reeds vóór dien datum gesubsidieerde nijverheidsscholen, subsidie uit 's Rijks kas wordt verleend. Voor nijverheidsscholen, vóór 1 Mei 1924 geopend en welke nog niet in het genot van subsidie uit 's Rijks kas zijn gesteld, kan in bijzondere gevallen, te beginnen met het jaar 1925, zoodanig subsidié ver leend worden. Een der! van de Socialisten had tegen deze beperkende bepalingen bezwaar. Zij meenden dat de subsidieering op onbe-* krompen wijze moet en ook k ,i n worw den voortgezet, een opvatting die eclitee ook in' den rooden hoek niet algemeen ge-4 deeld werd. Voorts werd de behandeling van de mo tor- en rijwielwet voortgezét, welke l>e« handeling gisteren ten einde werd ge-* Macht. Hierna kwam aan de orde een welsont- werp tot wijziging en aanvulling van het wetboek van sjrafrccht met betrekking tot uitlokking,' dat oen vrij uitvoerige d'scus- sie uitlokte. De tegenstand kwam voornam "lijk van links, waar men alleen 't aanbrengen v mater ie ele schade door het .aansro- ren lot misdrijf wilde, strafbaar stellen en geen straf wilde eischen, wanneer de uit-* jokking mislukt was. Het wetsontwerp word tenslotte aange nomen; de geheel.* linkerzijde voorzoovcr aanw'ezig (29 loden) stemde tegen Nadat verschillende kleinere- ontwerpen waren afgedaan, werd een begin gemaakt met de behandeling van hot ontwerp tot herziening van het Wetboek van Koopmn- del, waarbij Minister Heemskerk geas sisteerd werd door Prof. Molergraaff. DE EERSTE KAMER. Onze Senaat is nog altijd bezig niet de behandeling van de begroetingen. Eerst word de begrooting van Bmkn- landscho Zaken onder har.der. gom.man, waarbij zich hot merkwaardige verschijn sel voordeed, dat de Minister die aan '.en acute keelontsteking lijdt, niet tegenwoor dig was. Het antwoord van dezen bewinds man volgt dus later. Binneniuiulsche Zaken js uu eerst aan do orde gesteld. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5