Gemeenteraad Oegstgeest. Vergadering van Maandag 19 Mei. Voorzitter de heer J. G. M. v. Griethuy- sen, burgemeester. Afwezig de heer Zandbergen. Na opening volgt het lezen van de no tulen, welke ongewijzigd worden vastge steld. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden o.m. aange nomen a. Eenige missiven van Ged. Staten houdende goedkeuring van raadsbesluiten. b. Idem, houdende mededeeling dat de verschillende aanslagen in de Forensen belasting waartegen in beroep was ge gaan, zijn gehandhaafd. c. Jaarverslag van de comm. v. advies inzake werkloosheidsverzekering. d. Idem van de Gezondheidscommissie te Katwijk, waaruit de voorzitter de pas sages die op Oegstgeest betrekking heb ben, voorleest. Zal tevens ter visie worden gelegd. e. Adres van de plaatselijke afdeelingen van den R. K. Volksbond en den Chr. Nat. Werkmansbond waarin wordt gevraagd, kien bouw van goedkoops arbeiders- woningen te bevorderen. f. Een verzoek van .den heer v. Leeuwen om in aanmerking te mogen komen voor huren van een der aan de Morsch te bou wen woningen. g. Bericht van de Stedel. Gasfabriek te Leiden, dat de gasprijs met 3 cent per MS. is verlaagd. Verder is van de heeren Kraan en Groe nenwegen een adres ingekomen, waarin ge vraagd wordt een hypotheek te verleenen tegen 4 voor den bouw van 2 blokken van 10, dus 20 arbeiderswoningen (maxi mum huur f 4.per week. B. en W. stellen voot, het stuk om prae-3/dviee in hun handen te stellen. De heer v. Egmond dringt aan op spoed. Spr. heeft vernomen dat met den bouw spoedig zal worden aangevangen. Bovendien heeft de raad reeds eerder in beginsel tot credietverleening voor woning bouw besloten. Onnoodig uitstel acht spr. niet in het belang van den woningbouw, die toch hoog noodig is. De V o o r z. acht de zaak van te groot gewicht om reeds zoo spoedig te beslis sen. De heer Bakker dringt eveneens aan op spoed, vooral ook omdat voor hetgeen na 1 Juni wordt gebouwd, geen regeerings bijdrage wordt verstrekt. Is het eenmaal zoover, dan zal ook van deze woningbouAv weer niets komen. De heer Schoonderwoerd sluit zich hierbij aan, evenals de heer d e Graaf, die uiteenzet, dat er in geen ge val gevaar aan verbonden is, wanneer de raad zich in beginne bereid verklaart, de hypotheek te verleenen. De heer Uitenbogaart acht het noodig, in beginsel de aanvrage toe te staan, zul len adressanten gaan bouwen. Nu is er gelegenheid den bouw van goedkoope arbeiderswoningen op gang te helpen. iWerkt de raad daar hedenavond niet aan mede, dan komt er voorloopig niets meer van, wat spr. erg zou betreuren Mocht een beslissing nu in 't geheel niet mogelijk zijn, dan zou spr. toch in elk geval voor 1 Juni een vergadering willen houclem De heer v'. Egmond stelt voor, in be ginsel de aanvrage in te willigen. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 82 stemmen., die dei» beide wethouders. Verzoek om verhooging van de subsidie van de bewaarscnool aan den Morsch. Naar uit de toelichting blijkt, woïdt deze subsidie aangewend voor het pen sioen van Mej. Middelkoop. B. en "W. stellen voor, de subsidie met f 200 te verhoogen. Met algemeen© stemmenaangenomen, nadat de heeren v. Egmond en Bakker B. en W. hebben hulde gebracht voor hun zienswijze in dezen. Ten aanzien van een adres van het pl. comité van actie tegen de „onderwijsver- slechteringem", stellen B. en W. voor, dit voor kennisgeving aan te nemeni. Aldus wordt z. h. s. besloten. B. en W. stellen voor, de verordening op do comm. tot wering van schoolverzuim in dier troege te herzien dat het honora rium dot van de 9 leden tezamen f 90 per jaar bedraagt-, op het dubbele wordt ge bracht-, en dat van den secretaris van f 20 op f 40. Idem, om dat van de hooikeurders te brengen van f 10 op f 25 per jaar. De heer Bakker constateert, niet zon der leedgevoel, dat de „eerebaantjes" hce- lemaal de wereld uitgaan. De voorstellen worden met algemeene stemmen aangenomen. Overeenkomstig den wensch van Ged. Staten, stellen B. en W. voor, eenige klei ne wijzigingen aan te brengen in het nieuwe uitbreidingsplan. Aldus besloten. Betreffende een aanvrage van den heer 'A. Olsthoorn om vergunning voor den aan leg van een nieuwe straat, die zal loopen van den Rhijngeesterstraatweg tot dien "Wijten bach weg, stellen B. en W. voor, deze in te willigen. Voorloopig zal de straat worden afgewerkt tot aan de Zand- eloot. De breedte zal, overeenkomstig de verordening, 10 M. bedragen. Met alg. st. wordt tot inwilliging beslo ten. B. en W. stellen voor, terug te komen op het besluit om de nieuwe straat bij de oude Groenesteeg „Rijnstraat" te noemen, en dien naam te veranderen in „v. Assen- delftstraat". in aansluiting op de nabij- zijnde Deutzstraat, die naar Mevr. Gevers Deutz v. Assendelft is genoemd. Aldus besloten. Naar aanleiding van een verzoek van den heer L. W. Kouwens, om een nieuw winkelpand op een afstand van 10 M. uit het hart van den weg te mogen bouwen, dellen B. en W. voor, hierop niet in te gaan, daar do verordening een grooteren afstand voorschrijft, en zij die met het oog op het toenemend verkeer ook beslist Hoodig achten, De heer v. Egmond meent zich te her inneren dat B. en W. bevoegd zijn in bij zondere gevallen van d$ verordening af te wijken. De Voorz. zegt dat dit slechts geldt voor aaneengebouwde huizen. Den heer v. Egmond spijt het voor den betrokken persoon, maar hij acht het ook beter er tegen te waken dat dit per ceel 2 M. naar voren zou komen te staan, omdat do rooilijn voor de andere percee- len toch zal worden gehandhaafd. De heer de Graaf acht de andere zijde van dien weg meer vatbaar voor ver breeding, omdat daar minder gebouwd is. De Voorz. zou liet onbillijk vinden te genover sommige eigenaars om alleen d&ar vrbreecling voor te schrijven. In antwoord op den heer U i te n b o- gaart waarschuwt spr. zich niet te laten bang maken door het dreigement 'in het adres, dat men eventueel niet tot verbou wing zal overgaan. De raad heeft in de eerste plaats met algemeene belangen te rekenen. De heer TJitenbogaard pleit nog maals voor ontheffing, mede omdat er aan die zijde van den wég reeds meerdere perceelen de rooilijn overschrijden. De Voorz. en de heer B a kk e r befcoo- gen hiertegenover de noodzakelijkheid van een breeden verkeersweg ter plaatse. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte met alg. stemmen aangenomen. Verzoek van Mej. Kooi om vergoeding voor gegeven bijzonder onderwijs buiten de gewone schooluren, van 1920, 1921 en het le kwartaal van 1922. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken, tenzij deze vergoeding ook voor het O. L. O. wordt gegeven, maar op zich zelf achten zij ook dit niet gewenscht. De heer Bakker vindt dat het ver zoek buitengewoon laat is ingekomen. Het voorstel van B. en "W. wordt met alg. st. aangenomen. De heer v. Egmond zegt- te hebben tegengestemd omdat aanneming de ge meente 2i a 3000 gulden zou kosten, ter wijl de onderwijzers in die dagen wel zoo veel toeslag kregen, dat aan een bijzonde re behoefte niet behoeft te worden ge dacht. De voorgestelde vergoeding voor bij zonder vervolgonderwijs wordt goedge keurd, evenals de voorgestelde wijziging van de gemeentebegrooting over 1924. Bij het laatste zijn ook de beruchte hooge bijdragen begrepen die de gemeente moet verstrekken ten behoeve van enkele leer lingen die Gymnasia enz. in andere ge meenten bezoeken. De rekening over '23 en de begrooting over 1925 van het Burgerlijk Armbestuur worden goedgekeurd. Bij de rondvraag brengt de heer TJ i ten- b o g a a r t het „avontuurtje" van 31 Maart ter sprake, toen de Burgerwacht nogal een luidruchtig einde maakte aan haar oefening in de Kempenaerstraat. Spr. verzoekt den burgemeester in het vervolg zijn bevoegdheid zal gebruiken om iets dergelijks te voorkomen. De Yoorz. zegt dat het gebeurde hoofdzakelijk was te wijten aan een mis verstand. Voortaan zal het publiek te vo ren worden gewaarschuwd. De heer Uitenbogaart informert dan naar cTe noodzakelijkheid van het ont slag van eenige losse gemeentewerklieden. De V o or z. geeft de gevraagde gege vens, en voegt er aan toe, dat zoodra noo dig weer eenige personen in dienst zicllcn worden genomen. De heer N i j s s e n toont zich niet te vreden. over de wijze waarop in de Rijn straat de aansluiting van de gasleiding heeft plaats gehad, waarbij het verkeer nogal ernstige stagnatie heeft ondervon den. De Voorz. zal al het mogelijke doen, om al te groote stagnatie te voorkomen-, maar het is niet altijd mogelijk. De vergadering wordt hierna gesloten. GEMEENTERAAD LEIDEN Rondvraag. "Wethouder Me ij nen antwoordt op de opmerkingen en de vraag van den heer Kooistra, naar aanleiding van de oproeping van sollicitanten voor badmeester voor het Gemeentelijk Volksbadhuis in de v. d. Werffstraat en in verband met zijn door Burgemeester en Wethouders overgenomen motie inzake informatie bij de Arbeids beurs. De schorsing van den vorigen badmees ter schiep voor den Directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst en voor B. en W. een zeer moeilijken toestand Het Badhuis in al zijn afdeelingen moest blijven functionneeren; voor den goeden naam van het Schoolbad moest worden ge waakt; er was direct goed toezicht noodig en er was direct tijdelijke hulp noodig. In de behoefte aan goed toezicht werd voorzien door tijdelijke aanstelling van den oud-politieagent 'Blok; een onderzoek bij de Arbeidsbeurs leidde tot de tijdelijke aanstelling van den stoker Metz. Voor de betrekking van badmeester zelf is niet bij de Arbeidsbeurs geïnformeerd. Noodig werd geacht een oproeping pier advertentie, om- .dat het tegenover de waarschijnlijk talrij ke gegadigden voor deze betrekking in hooge mate onbillijk zou zijn geweest^ de keus te beperken tot de zeer weinigen, die, in het allergunstigste geval, de Arbeids beurs wellicht had kunnen noemen en tot de pl.m. 50 sollicitanten, die zich reeds hadden aangemeld nog voor de oproeping was ge plaatst. Waarom zou men willekeurig diege nen uitsluiten, welke, alvorens te sollicitee- ren, bescheidenlijk op de oproeping hadden gewacht? En bovendien, waarom zouden B. en W., hij deze zeer verantwoordelijke betrekking, de keus noodeloos beperken? Om die onbillijkheid te voorkomen, meen den Burgemeester en Wethouders evenals de Directeur, dat we ons de advertentie- kosten moesten getroosten,-Dat de gegadig den hun sollicitaties op gezegeld papier moesten schrijven, ligt niet aan B. en W^ Intusschen oordeelde de Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst die de verantwoordelijkheid draagt, dat door het tijdelijk aangestelde hulp-perso neel wel voor eenige dagen, maar zeker niet voor den betrekkelijk langen tijd, dien het onderzoek der sollicitaties zou vorderen, naar behooren in de behoeften van het Badhuis kon worden voorzien. De Directeur achtte daartoe noodig, dat tijdelijk de functie van badmeester werd opge dragen aan iemand, die, blijkens zijn refe renties, kon geacht worden, met zijn vrouw, de onderscheiden werkzaamheden goed te kunnen verrichten. Toen het badhuis ge opend zou worden, was er een voordracht voor de badmeester-benoeming opgemaakt, waarop, na nauwkeurig onderzoek, uit vele sollicitanten, Van Ingen Schenau als no. 1 werd geplaatst. De keus viel toen op Kukler, die no. 2 stond en door wiens aan stelling een wachtgeld werd uitgespaard. Deze van Ingen Schenau, No. 1 der vroegere voordracht, bleek bereid, e>en tij delijke aanstelling te aanvaarden. Hij kon die aanvaarden, omdat zijn patroon hem verzekerde, dat hij, bij niet-henoeming, in zijn dienst kon terugkeeren. Op het tij delijke karakter der aanstelling werd én toen, èn later, nadrukkelijk gewezen. Geen van beide partijen werd door de tijdelijke benoeming gebonden. Eenige belofte van va-ste aanstelling werd niet gegeven. Nu was er, eerst voor den Directeur, daarna voor den Wethouder en eindelijk voor de Commissie van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst, tijd voor het onderzoek der 270 niet 68 zooals de heer Kooistra meent sollicitaties. Hier bij diende te worden gelet op bekwaam heid als stoker, op eenige kennis van' mon- leeren, op gunstige reputatie van man en vrouw en ook op prestige van maD en vrouw. Het onderzoek leidde tot een voor dracht, waarbij van Ingen Schenau, die gedurende ruim 2 maanden, in de waarne ming zijner tijdelijke functie, bleek zeer goed. te hebben 'voldaan, wederom als no. 1 werd geplaatst. De Commissie vereenig- de zich met deze voordracht en 31 Maart 1924 werd. van Ingen Schenau definitief benoemd. Zijn toenmalige woning had hij per week gehuurd; de huur heeft hij opgezegd niet op 15 December, zooals de heer Kooi stra heeft vernomen, maar na zijn defini tieve benoeming, zooals .Schenau mij mon deling en schriftelijk heeft verzekerd. Het antwoord op de vraag van den heer Kooistra is, dat B. en W. met den Direc teur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst van oordeel zijn, dat voor de vervulling van deze vacature, met 't oog op billijkheid en verantwoordelijkheid, een oproeping moest plaats hebben en dat, in dit geval, de door de motie-Kooistra aan bevolen weg via de Arbeidsbeurs niet de juiste was. De heer Kooistra meent, dat B. en W. hebben gehandeld in strijd met het besluit van den Baad, om bij vacatures de arbeids beurs te raadplegen. De tot badmeester be noemde had volgens spr. geen aanleg daar voor. De heer Groeneveld sluit zich hij den heer Kooistra' aan. De sollicitatie was een komedie, zegt spreker. Tevoren was van Ingen Schenau al feitelijk benoemd. Twee honderd en vijftig menschen hebben dus absoluut nutteloos gesolliciteerd. Andere sollicitanten hadden betere getuigschriften dan Van Iiigen Schenau, die van beroep tuinman was. Spreker wil niet ontkennen, dat tie benoemde geschikt is; maar er wa ren onder de sollicitanten die zeker even ge_ schikt zijn. De Voorz. herinnert er aan5 dat Van Ingen Schenau reeds bij de benoeming van Kukler no. 1 stónd. Als er benoemd wordt zonder sollicitanten op te roepen, is er nog veel grooter oppositie. •Wethouder Sanders deelt naar aanlei ding van een in de vorige vergadering door den heer Heemskerk gestelde vraag mede, dat de emigratie-commissie unaniem de overtuiging heeft, dat met de emigratie naar Canada gunstige resultaten zijn be reikt. Spreker citeert eenige brieven van emigranten waarin wordt verklaard, dat het uitstekend gaat, 'enz. Al deze getuige nissen zijn echter gegrond op de ondervin ding van slechts één maand, waarom spre ker tot voorzichtigheid aanmaant, woudschen weg;' een dèsbetreffend voorstel is indertijd voof nader onderzoek terugge zonden naar B. en W. De V o o r z. zegt dat het onderzoek gaan de is. De heer v. d. R e ij d e n zou gaarne een onderzoek zien ingesteld naar de Os- en Paardenlaan. Er zijn daar zeer groote ga ten. Weth. Mulder zegt een onderzoek toe. De.keer Groeneveld vraagt of op het terrein over het gangetje de electrische klok weer zal worden geplaatsten of de to renklok van de Lodewijkskerk weer kan gaan loopen. De Voorz. zegt ook in deze een onderzoek toe. Uit het Sociale Leven Ain». DE STRIJD IN DE TEXTIEL» INDUSTRIE. Gedeeltelijke werkhervatting. Na een meer geregelde controle kan thans omtrent de gedeeltelijke werkher vatting liet volgende gemeld worden. Op Maandag 5 Mei j.l. waren in do na te noemen fabrieken in totaal werkzaam 1409 arbeiders, i^l. Schuttersveld 300, Richtersbleek 373, Jannink Zuiderhagen 70, Tubantia 70, Roombeek 113, Bams- hoeve 200, N. J. Menko Roomweg 219 en N." J. Menko, Brinkstraat 64. In den loop van die week onderging dit aantal telkens vermindering om in de week van 12 tot 17 Mei nogmaals aanzienlijk te dalen. Gistermorgen steeg het aantal werkwil ligen! weder aanmerkelijk en bedroeg toen in totaal 933, over de verschillende fa brieken als volgt verdeeld: Schuttersveld 253, Rigtersbeek 230, Jannink, Zuiderlin gen 75, Tubantia 117, Roombeek 84, Bams- lioeve 85, N. J. Menko, Hoornweg, 54 en N. J. Menko, Brinkstraat, 40, Deze cijfers zijn inbegrepen 3-14 z.g. vaste arbeiders, die ook gedurende de geheele uitsluiting op genoemde fabrieken werkzaam ble ven. Tot goed begrip der zaak zij er op ge wezen, dat deze opgaaf geenszins een beeld geeft van de werkhervatting voor geheel Enschedé, aangezien van de 19 be trokken werkgevers er hier slechts 7 zijn genoemd. Het is evenwel te verwachten, dat in de komende dagen ook daar, ver geleken bij de vorige week, het aantal werkwilligen zal vermeerderen. Iledenna- midd'ag was dit reeds het geval in de fa briek Haaksbergers tra at der firma Geril. Jannink en Zonen. Cijfers omtrent deze fabriek staan ons nog niet ten dienste. Aangezien drie der fabrieken, n.l. Rig- tersbleek, Oosterveld en Roombeek in de gemeente Lonneker gelegen zijn, is de politie-verordening dezer gemeente aan gevuld met bepalingen in het belang van de orde op den openbaren weg. In verband met de bij het Enschedesche comité van ongeorganiseerden geconsta teerde önregelmatigheden is van den bur gemeester de volgende bekendmaking ver schenen: „Overwegende dat uit de controle van het geldelijk beheer, gevoerd door het nu fungeerend Comité van Ongeorganiseerde textielarbeiders te Enschede gebleken is, dat dit beheer slecht geveerd is en zich thans verschillende onregelmatigheden en gevallen van* zelf bevoordeeling hebben voorgedaan hij collectanten en anderen, terwijl bovendien ook gewerkt is met niet door den burgemeester geviseerde lijsten, wordt besloten; in afwachting van nadere maatregelen, deze feiten ter kennis te brengen van het publiek, opdat dit, wanneer nog lijsten mochten worden aangeboden, daarmee rekening kan houden. HET CONFLICT BIJ WERKSPOOR. Conferentie met den Rijksbemiddelaar. De Rijksbemiddelaar, de heer ir. H. A. van IJsselsteijn, heeft gisteren een be spreking gehad met de partijen, betrokken bij de staking op Werkspoor. Aanvankc- lijk werd met elk van beide partijen af zonderlijk vergaderd. Ten slotte vond een bespreking met beide partijen gezamen lijk plaats. Het bleek, dat de kwestie van den ar beidstijd op het oogenblik buiten het con flict ligt, ofschoon de Directie van oor deel is, dat zij' en niet de vakverenigin gen in iedere bijzonder geval hebben te beoordeelen- of overwerk noodig is. Het conflict is dus terug te brengen tot een loonconfliet. De vertegenwoordigers van de werknemers hebben zich neerge- iegd bij een verminde ring van het tarief- loon met 10 De Directie is van oordeel, dat ook het uurloon in dezelfde evenre digheid verminderd moet worden. Zij heeft echter reeds de concessie ge daan zich voorloopig met een onmiddellijk ingaande vermindering van het uurloon met 5 tevreden te stellen en het nog eenigen tijd (in ieder geval tot 1 Augus tus a.s.) te zuilen aanzien of een. tweede vermindering met 5 noodzakelijk is. Waar verreweg het grootste gedeelte van de arbeiders uitsluitend in tarief werkt, is het duidelijk, dat in dit opzicht nog slechts een klein financieel verschil overblijft. Bovendien wenscht de Directie in het extra percentage, dat thans voor overuren betaald wordt, een reductie aan te bren gen. Dit loonverschil is echter uit den aard der zaak van ondergeschikte be-tee- kènis. Toch bleken beide partijen op haar standpunt te blijven staan, zoodat de ver gadering zonder resultaat uiteen ging. Uit de Sigarenindastrie. De werkloosheid in de sigarenindustrie te Culemborg heeft in de laatste dagen eene gunstige wending genomen. De fir manten Dejaco zullen spoedig weer hunne tweede afdceling (sigarenmakerij aan do Lange Meent) in gebruik nemeii, terwijl bij de fa. Dresselhus en Nieuwenhuysen ook eene flinke opleving is waar te nemen Eén en ander heeft tot gevolg, dat het aantal werkloozen in deze branche zeer ge ring wordt. GEMENGD MIEUWS Windhoos te Nieuwe-Pekela. Te Nieuwe Pekela zijn, naar de „Tel." meldt, door een windhoos de huizen van A. Reinde/*s en J. Bakker verwoest. Doodelijke ongelukken. De 40-jarige timmerman P: de Boer, wo nende -te Lettelbert, geraakte te Oostwald onder een neerstortenden balk, met het ge volg, dat hij onmiddellijk dood was. B. was gehuwd en had. vrouw en zeven kinderen. Te Andel is de 25-jarige landbouwer J. S. met kar en paard door het schrikken van het dier in een sloot terecht gekomen,-S. raakte onder de kar en werd gedood. Onder vallend gesteente gedood. Gisterenmorgen is op het werk der af graving van den St. Pietersberg het lijk gevonden van den 35-jarigen werkman A. Koppen, wonende te Maastricht. Het lijk lag onder afgevallen gesteente grooten- deels bedolven. Waarschijnlijk is het onge luk gebeurd opder het werken der nacht ploeg zonder dat het door de mede-arbei ders werd bemerkt. Been afgereden. Te Veenwouclen is R. Dantuma, arbeider telegrafist, door een lorrie overreden. Het linkerbeen werd hem afgereden. D. is in het ziekenhuis te Leeuwarden opgenomen. Felle boschbrand. Maandagavond woedde onder de ge meente Hilvarenbeek een felle boschbrand, die verscheidene hectaren bosch en heide grond in de asch legde. Laat in den avond, geholpen door den regen, is men er in ge slaagd het vuur in zijn voortgang te stut ten. Verbrand. Maandagmorgen heeft te Helmond het G- jarig dochtertje van den heer De Wit bij het aansteken van een gaskomfoor zoo ern stige brandwonden bekomen, dat het kind- aan de gevolgen daarvan is overleden. Do kleeren van de kleine waren in brand ge raakt. Lijk opgevischt. Te Altena onder Oosterhout (Geld.) is uit de Waal opgevischt het lijk van den 18-ja- rigen R. uit Nijmegen, die een paar weken geleden bij het roeien met zijn cano om» sloeg en verdronk. Gearresteerd. Onlangs ging de knecht van den heer G.. te Geleen, er met f 300 vandoor, welke door hem geïnd waren. De politie heeft den man gearresteerd. Het geld is terecht. Uit de vogelwereld. In den grooten polder de „Sayter" alhier ontdekte men. dat een kievit en een kemp haan zusterlijk bij elkaar op één nest za ten te broeden. Beide vogels hadden elk een broed (4 eieren) in het zelfde nest gelegd en nu zitten ze vreedzaam daarop te broe den. Zeker iets merkwaardigs. Muggenplaag. In den Heinellenpolder te Veen, bij Bla- ricum, doet zich het feit voor, dat groote stukken weiland, welke tot de beste gedeel ten behooren, er dood en kaal uitzien. Voor al het lager_ gedeelte van den polder heeft hiervan te lijden. Na nauwkeurig onderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat de polder geteisterd wordt door de langpootmug. Bij millioenen treft men dit gedierte aan. Ten einde het kwaad zoo krachtig mogelijk te bestrijden, raadt het bestuur van den Boerenbond to Blarictim aan, kleine greppels te maken. Tegen de schuine kanten kan het ongedier te niet. opkruipen, waardoor het bij massa's de geulen vult. De kraaien deen verder de rest, doch deze vogels kunnen ze bij lange niet alle verorberen, zoodat de kippen te hulp zijn geroepen. Een vcordeelige koe. Als een merkwaardigheid van buitenge woon hooge opbrengst van een koe nog wol in een laag gelegen streek kan het volgende dienen. De veehouder Jan Veenje, wonende op Altenburg, behoorende bij Suawoude, is in het bezit van een koe die in de periode Mei 19231924 aan melk gaf in 327 dagen totaal 6583 Kg. Het. vetgehalte was 4.54 de boteropbrcfngst 328 Kg. In de zelfde periode van 19221923 waren de cij fers in 269 dagen aan melk opgebracht 5139 Kg. vetprocent 4.92, boteropbrenvst in to taal 279 Kg. INGEZONDEN (Buiten verant"~ -i::Vheid der Redactie), Nood in de Saksische pastorieën. Met hartelijken dank ontvangen vai de u heer P. H. te Katwijk aan den Bijl k f 55.89. Onder dringende aanbeveling: Ds. J. L. DE VRIES, Rijnsburg 15 Mei 19é4. V RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN Voor openbare zitting komen op de rol voor 63 zaken, voor niet openbaar 18 zaken J. A. V.. Kellner te Leiden, is ten laste gelegd, dat hij 's nachts heeft loopen schreeuwen. Bekl. zegt, dat er wel geschreeuwd is, dóch dat hij het niet heeft gedaan. Bekl. i was in gezelschap van een paar door hem genoemde getuigen, welke nu zullen wor den opgeroepen, en daarom wordt de zaak j aangehouden tot 26 Mei, waarhij dan ook I do verbalisant zal worden opgeroepen. J. Th. v. W„ N. P. W. Sch. en N. P.. v. d. H., allen te Wannon d, hebben om geld gespeeld op de Middendorplaan. De laatste is verschenen en hekent dit gedaan te hebben voor tijdverdrijf. De 17-jarige Elsgeest, als getuige gehoord, geeft een uitleg van het spelletje, dat „steken wordt genoemd. Hij had zelf ook mee gedaan. Dan had je hier ook als j bekl. moeten staan inplaals van als ge- tuige, zegt de Kantonrechter. Voor de eerste twee, niet verschenen, werd f5 of 5 d. geëischt, voor de laatste beklaagde f 5 of 1 maand tuchtschool. C. Fr. en J. v. P., de laatste niet ver schenen, hebben langs den openbaren weg j gevoetbald. De 16-jarige G. F., winkelbe- diende, bekent. Enscli f2 of 2 dagen. In de zaak van H. "W. v. V., bedrijfs leider aan een touwfabriek te L e i cl e r- d o r p, worden nu als getuigen gehoord, de Rijksveldwachter de Boer en de ge meenteveldwachter Oudshoorn, alsook een der werklieden C. v. Eijlc. Het hooren van deze getuigen kon de? bewering van bekl., reeds eerder afgelcgc., dat hij niet is het aansprakelijk hoofd, te niet doen; waarom bekl. van de hem ten laste gelegde overtreding der arbeidswet wordt vrijgesproken, (als eisch) S. R. P~ T., chauffeur te L e i d e n, heeft te snel gereden, wat bekl. toegeeft, al is het niet zoo snel als beweerd wordt. Eisch f 10 of 10 dagen. A. L., chauffeur te Den Haag, heeft hetzelfde misdrijf op zijn geweten. Bekl. verontschuldigt zich, daar hij een bood- j schap moest overbrengen van plotseling overlijden. Eisch f 10 boete, doch de kantonrechter zal er nog rekening mede houden F. M. Str., autohandelaar te Leiden, heeft voor hetzelfde vergrijp een gelijke eisch van f 10 aan te hooren. J. B. E., student in dc medicijnen, heelt in het plantsoen een voetpad bereden, wat met het rijwiel niet mag. Bekl. had er geen erg in gehad; ander»* had hij het niet gedaan Eisch f 1 wat de kantonrechter direct op oü et..- bracht. -»

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6