•tsssssmsss: CÖMITE VOOR DE 18 MEI HERDENKING. Vijf en twintig jaren „Werk van den Haag". Op 2S Augustus 1898 richtte de toenma lige Russische Keizer zijn bekend ontwa peningsmanifest tot de verschillende sou- vereinen in Europa, Amerika en Azië. Na dat langdurige -onderhandelingen waren gevoerd, kwam de in dit manifest bedoel de Conferentie niet, zooals aanvankelijk gedacht was, te Brussel, doch te 's-Graven- hage bijeen. Op 18 Mei 1899, juist een kwart eeuw geleden, werd zij op den verjaardag van den. monarch, wiens tra- g'sch uileindo toen zeker niet te voorzien was geopend. Acht jaren later kwam, nogmaals cp uitnodiging van den Rus- sischen Keizer, zij het ook tengevolge van den aandrang van President Roosevelt, een tweede Vredesconferentie, opnieuw te 's-Gravenliage, bijeen. Het Permanente Hof van Arbitrage kwam voort uit de werkzaamheden van 1899; na den oorlog werden in het, dank zij Carnegie's edel moedige gift, opgerichte Vredespaleis ach tereenvolgens het Hof van den Volkenhond en de Acadenr'e voor Internationaal Recht gevestigd. Zoo Den Haag niet is geworden, wat enkelen een ekorten tijd hebben ge hoopt; de zetel van den Volkenbond, dan toch is het de stad, waar recht wordt ge sproken tusschen de natiën, en waar het volkenrecht wordt ontwikkeld, en den jon^ geren geleerd. Over de beteekenis in het algemeen, ja zelfs over de vraag of de Vredesconferen ties beteekenis hadden, sprrken wij hier niet. De Tesultalen der eerste Vredescon ferentie stelden de .groote menigte, die daarvan een einde verwachtte van den wedstrijd der bewapeningen, teleur, en moesten na de opgewekte verwachtin gen wel teleurstellen. Ontwapening zelfs stilstand der bewapeningen mislukte met een nietszeggende motie eindigde het de bat. De Conferentie van 1899, als ontwa peningsconferentie bedoeld, werd een ar bitrage-conferentie, schiep vooruitzichten van veel grooter beteekenis, waarvan het Permanente Hof maar een eerste, kle'n be gin vertegenwoordigde. Maar dat kon voor de groote menigte, ja zelfs voor menigen ingewijde niet direct duidelijk zijn. De tweede Vredesconferentie beproefde om dit Permanente Hof uit te breiden, zoowel wat zijn rechtskracht als wat zijn arbeidsterrein betreft; z:j slaagde niet. en bracht het evenmin tot een begin van dus genaamde verplichte arbitrage, ten aanzien waarvan haar voorgangster even eens vergeefsche pogingen had gedaan. In 1907 kwam het vraagstuk van de ontwa pening zelfs niet ter sprake; het was de conditio sine qua non voor de deelneming van enkele groote Mogendheden. Maar de tweede Vredesconferentie nam een schijn baar slechts administratief besluit, dat evenwel principieel van groote beteekenis was. Zij proclameerde de conti nuïteit van haar arbeid. Toen men ijr 1899 uiteen ging, was het onzeker, of de eerste1 Vre desconferentie een phase op zichzelf in de geschiedenis zou blijven, dan wpl het, be gin van een nieuw tijdperk. Lang heeft het geduurd alvorens men zekerheid ver kreeg. In 1907 kwam men tot overeen stemming ten aanzien van de volgende conferentie, die opnieuw met acht jaren lusschcnruimte, dus in 1915, zou worden gehouden, en die een aanmerkelijk hetere voorbereiding zou ontvangen. Voorberei- d'ngen voor de derde Vredesconferentie waren dan ook reeds allerwege getroffen 1oen de noodlottige oorlog uitbrak. Juist deze beslissing, in 1907 genomen, om de Vredesconferentie min of meer permanent ir> het raderwerk der internationale poli tiek in te schakelen, heeft doen ontstaan wat men gewoon is te noemen het „werk van Den Haag". Er bestond nu althans renige zekerheid, dat op den in 1899 ge- legden grond-s'ag zou worden voortgebouwd ;n dat men, langzaam, pas voor pas, maar rrettemin gedurig, zou voorwaarts gaan. Het Vredspaieis, inmiddels gebouwd, ver kreeg daardoor cok hoogere beteekenis. Niet dadelijk heeft men begrepen, dat dit geen gebouw was om den reeds verkregen vrede in te herbergen, maar een tempel, die in z'jn aanwezigheid symboliseert de noodzakelijkheid van vrede onder do vol keren. De oorlog wierp alles omver, en het ..werk van Den Haag" scheen lo hebben afgedaan. Nieuwe leuzen werden tijdens den óori'/g geboren, en een interstatelijkc organisatie, hetzij in den Volkenbond, het zij op andere wijze, stond voor den geest. To Parijs, zoo hebben wij gehoord, werd van het werk van Den Haag slechts ter loops gesproken. Maar al spoedig is er een keer gekomen. Dc commissie, belast met het ontwerpen van het Hof van den Volkenbond, verga derde in het Vredespaleis te 's-Gravenlia ge, en stelde voor, dat daar de zetel van dit aanstaande Hof zou zijn. Een voorstel, door de algemeene vergadering van den Volkenbond lot beshrt gemaakt, en daarom ie belangrijker, wijl dit Hof van den Vol kenbond, in tegenstelling met het daarne vens bestaande Permanente Hof van Ar bitrage, een werkelijk gerechtshof is, dat in tern at ion aal gelijkt op de rechtbanken," die in alle beschaafde landen de geschillen tusschen de individuen beslechten. Merk waardig is het wel, dat noch op den dag, dat de internationale commissie haar voor stel vaststelde, noch op dien, dat de Vol kenbond te Genéve het tot een besluit maakte, in Nederland, de beteekenis ervan is beseft. Geen vlaggen werden in Den Haag uitgestoken; slechts een enkel artikel werd aan de beslissing gewijd; de betee kenis, niet internationaal, doch voor Nederland zelf, van het werk van Den Haag, ging blijkbaar Dog eens aan Neder land voorbij! Wij noemen ons gaarne het land van Grotius, ter herinnering aan liet feit, dat deze beroemde vaderlander het volkenrecht ^mldekte toen hij zijn beroemd werk over het „recht van den oorlog en den vrede" Schreef. Grotius leefde in een tijd, die voor ons de gouden eeuw heette en dat wij wat waren. Dat hij het volkenrecht ontdekte, "jn. a. w. dat hij bevond, dat er reeds toen Sc het verkeer tusschen, de natiën zekere algemeene regelen werden gevolgd, kan geen toeval hcefen. Nederland, met zijn toen reeds uitgebreiden internationalen liandel, had op dat coogenblik meer dan cenig ander land belang bij het bestaan van zulk een volkenrecht. Een positie als gedurendö het leven van Grotius, neemt Nederland niet meer in. Het „werk van Den Haag' is ons min of meer toegevallen; zelf hebben wij het niet opgezocht. Geheel toeval, dat het ontstond, is het echter weer niet. Want voor do Vredesconferenties en wat daaruit kon voortspruiten, zocht men een neutralen bodem, waarop dit werk welig kon opbloeien, en waar was zoo danige bodem beter te 'vinden dan in het altijd als rechtlievend bekende Nederland! Men denke zich de mogelijkheden, die het werk van Den Haag in internationaal opzicht biedt, gelijk men wil. Maar één ding valt niet te ontkennen: de wereld wordt internationaler, niet uit idealisme, maar uit economische noodzakelijkheid. Men hegrijpe, dat Nederland, al ware het slechts uit egoïstische economische over wegingen, daartegenover niet onverschillig kan en mag blijven. Meent men van dezen Volkenbond niet veel te mogen en.te kun nen verwachten, men steune dan degenen, die belangstelling voor de herziening, ver betering van dien Volkenbond vragen, op dat iets beters totstandkome dan hetgeen nu aanwezig is. Men steune, zoo men dit niet door persoonlijke toewijding en arbeid kan of wil doen, althans door zijn belang stelling, d:e men kan toonen, b.v. door toe te treden tot de nog veel te zwakke Neder- landsehe organisatie voor den Volken bond. x) Op. 8 Mei 1899 werd voor Nederland op internationaal gebied geheel een veld van, nieuwe vooruitzichten geopend. Eigenlijk schonk deze datum ons een internationole positie, gelijk wij d e in den loop der negentiende eeuw niet meer gekend heb ben, en tengevolge van de gewijzigde om standigheden en niet meer konden ver wachten. Dat bedenke men aan het einde dezer eerste kwart eeuw van het werk van Den Haag, waarop meer.dan.-wij het als be seheiden Nederlanders wel eens aannemen de aandacht van een deel van de wereld is gevestigd! x) De bedoe'dc organisatie is de: Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede, en bij welker Secretariat, to 's-Gravenliage ge vestigd (Jan van Naesaustraat 93) men zich als lid kan opgeven tegen een mi nimum ad f 1.per jaar. Candidaat-Gezagh&bhers bij hel Binnen'andsche Bestuur in N.-L „Het Christelijk Comité voor Ind'ë" ves tigt er de aandacht op, dat in dit jaar ge legenheid bestaat tot aanstelling van 7 jongelieden als cand-'daat-gëzaghebber bij het binnénlandsch bestuur in Ned.-Indië. Hiervoor wordt vereischt eens ontwik keling, welke gewaarborgd wordt door het onderwijs van drie jaren H. B. S. of daar mede gelijkstaand onderwijs (M.U L 0.- diploma enz.) Zij, die voor aanstelling als candidaat- gezaghebber in aanmerking wenschen te komen, moeten z'ch onderwerpen aan oen examen, omvattende het maken van een goed Nederlandsch opstel, het behoorlijk voorlezen van een stuk goed Neder landsch, en het vertalen ïcowel monde ling als schriftelijk van gemakkelijk Fransch, Duitscli of Engelsch proza, ter wijl mondeling ook een onderzoek wordt ingeste'd naar de a1 gem een a ontwikkeling van den adspirant. Degenen, die blijken als candidaat-ge- zaghebber te kunnen worden aangesteld, werden op landskos'.ennaar Indië irtge- zonden, oui ondergenot van een salaris van f 175.'s maauds verder opgeleid aan de Bestimrsschool te Betav'a, alwaar zij een tweejarigen leergang hebben te vol gen. Na vo'bracnte studie aan deze inrichting volgt hunne aanstelling tot hulp-gezagheb ber op f225.— 's maands. en vervolgens r.a ongeveer twee jaren, 'bevordering tot gezaghebber bij hel binnénlandsch be stuur op f300.'s manads, door perio dieke verhoogingen opklimmende tot f 775 's maands. Voor verdere inlichtingen en bijzonder heden wende men zich ton spoedigste tot het informatiebureau van voornoemd Co mité (adres: den heer J. J. Kraan, Loos- duinsche kade 111, den Haag) aangezien de aanmeldingstermijn reeds 20 Mei a-s. gesloten wordt. De dubbele moord te Wychen. Van Munster, die al verschillende vonnis sen achter den rug heeft, o.a. wegens zware mishandeling, van 4 en 3 jaar gevangenis straf, heeft te Wychen den eigenaardigen bijnaam van horentjeslikker. Het feit, waar. aan hij dezen bijnaam tc danken lrceft, typeert wel sterk z n karakter. Hij maakte er nl. werk van, des nachts in de weiden een goede koe op te zoeken en haar te doo- den door haar een spijker in den Lop te slaan. Des morgens vond men dan het beest zonder eenig teeken waaraan het ge storven was, docd, vermoedde dat bet ten gevolge van ziekte was gestorven en was. dan gaarne bereid, het kadaver voor een prikje van de hand te doen. Van Munster stuurde dan een van zijn handlangers om het kadaver te koopen cn wist dan voor een goeden prijs het dier weer van de liand te doen. De winst werd dan samen ge deeld. Omtrent het deskundig onderzoek in zake den dubbelen moord te Wychen wordt nog gemeld, dat de kleeren van beide ver dachten geheel bedekt zijn met kleine spat jes bloed. Het onderzoek van verder mate riaal wordt door dr. Hesselink te Arnhem nog voortgezet. E'r zijn nl. gevonden vinger afdrukken, handafdrukken, afdrukken van voetstappen en harén. Bij de moeder van C. van der B. zijn een overhemd, een das en een broek in beslag genomen, die even eens bloedsporen bleken te bevatten. Ernstige brand te Rotterdam. Gisterenmorgen was men bezig in de ga rage van de N. V. Tresfon aan de Kruis kade te Rotterdam. Tijdens de werkzaam heden schijnt men een lucifer achteloos te hebben weggeworpen in de nabijheid van een vat 'benzine en een vat naphtalinie, die onmiddellijk vlam vatten. De 16-jarige L. H. O. Chr.} wonende Diergaardesingel, die zoo juist een auto had nagezien en wiens kleeren vol benzine zaten, stond vlak bij de vaten, waardoor z'n kleederen in brand vlogen. Met ernstige brandwonden over dekt, werd de jongen in zorgwekkenden toe stand per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis overgebracht, waar men hem ter verpleging heeft opge nomen. Inmiddels hadden de vlammen zich door heel de garage verspreid. Een zestal auto's en autobussen werden door het vuur aan getast. Na een uur had men den brand onder de knie; een vrachtauto is geheel uitgebrand, terwijl de andere voertuigen, die er gestald stonden, autobussen personenauto's en een tractor min of meer belangrijke schade op liepen. De 16-jarige zoon van Chrispijn S., is gis terenavond" te half zeven in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de bekomen won den bezweken. De monteur, aan wiens schuld het onge val is te wijten, heeft zich ter beschikking van de politie gesteld, Brand. Men meldt uit Den Bosch:' Vermoedelijk door kortsluiting ontstond gisterennacht brand in de borstelmakerij en mattenvleehterij van heb Geneeskundig gesticht Reinier van Arckel. Een 40-tal ver pleegden, die boven deze werkplaats slie pen, werden onmiddellijk in de grootste orde naar een ander gedeelte in 't gebouw overgebracht. Het personeel bestreed het vuur met eigen materiaal, terwijl cok spoe dig de politie met een brandspuit tér plaatse was. Binnen een uur was men het vuur meester, dat zich bewerkt heeft tot de werkplaats, waar hoofdzakelijk borstel werk en houtwerk is verbrand. De dcodjeschotsn inbreker, Naar aanleiding van het doodschieten van den brutulen inbreker te Vlodrop mc-ldt men ons nog, dat de schoenen van den overledene gevonden zijn in den winkel van Maessen. Tevens stond daar zijn rug zak, gevuld met in den winkel gestolen pak ken hef f ie. Vermoedelijk heeft de dief zich laten insluiten. De huisgencoten hadden reeds, teen Maessen neg niet thuis was, gestommel ge hoord. Teen hij eenigen tijd le bed lag hoorde M. iemand door zijn woning loopen; hij sprong het fcej uit en toog met een ge weer gewapend'-cp onderzoek uit. In een der kamers naast de slaapvertrekken zag hij een man en hij loste dadelijk een schot, mei het bekende, gevolg. De woning van M. lig-t vlak aan de grens en de die.? zou bij. het heengaan dadelijk op Duitsch gebied geweest zijn. Op last van de justitie is het lijk naar Roermond overgebracht. Ook de Duitsche grenspolitie if. met het geval in kennis ge steld. Doodelijke ongelukken. Gisterenmoren is cp den Coolsingel -te Rotterdam, tegenover het stadhuis, de 7- jarige t'. V., die na uit een tramwagen ge-< stapt te zijn, achter langs dien wagen liep om over tc steken, door een uit tegenoverge stelde richting komenden auto, die op do tramrails reed. overreden. Zwaar inwendig gekwetst werd het meisje naar het zieken huis gebracht. waar het overleden is. Men nïeldt uit 's-Gravenpoldcr Woensdagmorgen begaf de 44-jarige L. do Wilde zich met een jong paard naar den akker voor landbouw werkzaamheden. Hij kwam te vallen en geraakte met ziin hoofd onder -de. zware rol, waarmee het land be werkt meest worden. De ongélukkige was cp slag dood. Verdrenken. Het 3-jarig dophterje. van V„ te Erp, bij Veghel, was in een sloot gevallen en voor redding mogelijk was, verdronk het kind. Het war het cenigst kind van V. Te Erp viel' in een onbewaakt oogen- blik het 2K-jarig dochtertje van den land bouwer J. V. in éen sloot en verdronk. P. en O., beide jongelui uit Breda, had den zich Woensdagavond naar het kanaal bij Terheijden begeven, waar O. wenschte te zwemmen. P., die de landstormoefeningen te Breda had bijgewoond, was nog in uniform ge kleed. Hoewel niet van plan het water in te gaan, daar hij niet zwemmen kon, kwam hij op dit besluit, terug. Hij bleef kort aan den oever, en na even aan den kant ge weest tc zijn, ging hij nogmaals tc water, met het noodlottig gevolg, da-t hij plotse ling in de diepte verdween, meldt het „D. v. N.-Br. Direct dook z'n vriend O. enkele malen, echter zonder resultaat, waarna hij om hulp riep. Enkele in de nabijheid zijnde rnen- schen schoten toe, waartoe o.a. behoorden de brugwachter en res.-luit. G., uit Breda, met z'n afdeeling landstorm uit Terhcijdcn. Direct ging men aan het dreggen en na on geveer 10 minuien haalde voornoemde G. den ongelukkige op. Door hem werden di rect alle hulpmiddelen voor drenkelingen toegepast. Het mocht echter niet baten. En ofschoon de kunstmatige ademhaling werd voortgezet tot de dokter uit Terhcij- den aanwezig was, koa deze slechts den dood 'constateercn. Het lijk werd naar Ter- heijden overgebracht. De verdwijning van den nachtwaker te Goor. Het onderzoek te Goor omtrent schuld of medeplichtigheid van den te Amsterdam aangehouden timmerman aan de verdwij ning van den nachtwaker te Wedclehoen heeft niets opgeleverd. Bloedvergiftiging. De heer Iv., té -Urmoiid, kreeg een splin ter in zijn vinger, waardoor later bloedver giftiging ontstond. Hij is in het hospitaal te Heerlen overleden. Slaapziekte. Te Winschoten is een 29-jarige dochter van I. S. aan slaapziekte overleden. Een insluiper gesnapt. Aan het Weteringplantsoen te Amsterdam vluchtten gisterenavond om half tien plot seling twee mannen uit een der huizen, ach tervolgd door de bewoonster, die luidkeels riep: houd. de dieven! Een voorbijganger trachtte ze in te halen, maar zij maakten zich in verschillende richtingen uit de voeten Een hunner sprong bij de Vijzelgracht op een tram, die in de richting van het Museum ging, bovenbedoelde voorbijganger nam daarop een juist passeerende taxi, die de aam bij het museum bereikt had. De ach tervolgde wist- niet dat men hem op de hielen zat en meende veilig te zijn: hij stapte uit en wilde zich verwijderen, maar ook de taxi had gestopt en er sprong iemand uit, die hem tegenhield. Toevallig zat in denzelfden tramwagen een politie agent in burgerkleeding, die te hulp kwam, den vluchteling aanhield en hem naar den politiepost in het. Museumgebouw bracht. Bij onderzoek bleek, dat hij samen met een anderen man, die bekend is, zich met behulp van een valschen sleutel toegang 'had verschaft tot het huis aan het Wete ringplantsoen; de bewoonster had ze ech ter gestoord voordat ze iets hadden kunnen ontvreemden. Eindelijk gevonden. Op 26 Juni 1923 werd ingebroken bij den heer Gaastra te Heereveen in diens villa aan de verlengde Dracht. O. m. werd ver mist een gedreven kistje, waarin 12 zilveren vorken. Woensdag is dit. kistje met inhoud teruggevonden bij het uitbaggeren van een sloot bij het huis. Het slot was verbroken de vorken waren er nog in en ongeschonden. DE JOURNALIST. In een opstel van pater B. Kruitwagen O. F. M., over onze Roomsche journalistiek in het tijdschrift de Katholiek (een nadere" uitwerking van de stellingen, die in den boezem der R. K. Joarnalistenvereeniging bespreken zijn) vinden wij o m. deze opmer king: ..Men denkt wel eens, dat, als er iemand in het volle, dagelijksche leven staat, dat het dan wel de journalist moet zijn. Van re porters, verslaggevers en hoe men die al- cmtegenwoordigen verder noemen moge, is dat ongetwijfeld voor een groot deel waar. Maar voor de redacteuren gaat dat niet zoo grif. Hun taak lijkt mij zelfs niet vrij van eentonigheid, hoe paradoxaal dat ook moge klinken. Zeker, zij hooren en lezen veel; maar dat moet allemaal ventr-h-terre verwerkt worden. En juist in dit laatste: dc haast, waarmede een journalist iederen dag moet werken, ligt. dunkt mij, een factor, die bijna onvermijdelijk op zijn psyche langs .een of anderen weg moet inwerken, en hem in zijn vak iets drukkends moet doen voe len, al is hij zich misschien zelfs niet duide lijk ervan bewust, en al weet hij door op geruimdheid, humor en wilskracht er veel tegen to doen. Tijd om een of anderen indruk volledig in zich op te nemen, en dien op verstand of hart tot op een behoorlijke diepte te laten iii- en uitwerken, heeft hij eigenlijk niet. Fen journalist leeft, denkt en schrijft van de eene 24 uur in de andere. En hij moet voort. Goed of niet. goed gemutst, frisch of niet frisch van hoofd of ledematen, zonder of niet zorg over een artikel dat niet wil vlotten, wel of niet piekerende over huise lijke bekommernissen een redacteur moet. iederen dag in liet vroege middaguur zijn spullen klaar hebben, want op dat uur zooveel minuten moet de pers draaien. Nu zal men zeggen: Dat komt bij SO pro cent van de menschen voor. Iedereen heeft kleine en groote muizenissen bij zijn werk. en moet toch maar vooruit. Aceoord. Maar wie moet zijn werk. onder al die hindernissen totstandgekomen, on middellijk. zonder veel gelegenheid zelfs tot correctie laten drukken, zoodat over een paar uur Jan en'Alleman het kan lezen, be- oordeelen- en veroórdeelenï Het is alleen de journalist?" Lichamelijke Oefsasêng De ba! rot? weer. Een ironisch artikeltje van de „Blijde Wereld" mogen we hier wel eens overne men: Het moet hondew.eer zijn, als de voet balwedstrijden op den wekelijkschen rust dag worden afgelast. De eerste Zondagen van het jaar begonnen ongelukkig: de vel den waren zoo nat en vuil en papperig van sneeuw en modder, dat de voetbal in zijn net en de speler in zijn bed moest blij ven. Het was ongewoon stil op deze Zon dagen. Op de perrons hoorde men geen overwinningsgohuil en geen begroelings- gebrül en over de sportterreinen donder den niet de salvo's van gejoel en gejuich. De politic had een ledigen middag en er waren in de ziekenhuizen geen been en en armen te zetten. Maar verleden Zondag heeft men den baal weer kunnen aanbidden. Hij rolde en vloog weer, hij werd gesmeten, opgevan gen, geslagen, gesloot, gekopt door zijn jeugdige dienaren, die als derwishen om hem hoen draaiden en sprongen.en tolden en dansten. Het is kerelswcrk, om te voet ballen, als men bij iederen stap en sprong zijn voeten uit dc modder moet trekken als een kurk uit een flésch, om in overjassen- weer in luchtige hemd en trui urenlang op een open veld te staan. Maar moer eerbied verdient nog het publiek. Men zal zich het weer van den vorigen Zondag (nu al weer enkele weken geleden) herinneren. Tien graden vorst is aangenamer dan de gure „waterkou" van een winderigen dag in Februari, als de wolken laag hangen en. de wind je als een kille, natte hand telkens om de ooren slaat. Houdt op zulk een dag een openlucht- meeting met reuzensprekers en voor een zaak, waarmee de eene helft der natie dweept en waarop do rest spuwt en er komt niemand en alle afwezigen hebben schoon gelijk. Maar Zondag bij den dienst van den baai-bal waren duizenden er. Ze stonden in hun overjassen weggekropen met hun oogen over hun dikke dassen naar het veld en den bal gericht, rillend en huiverend, alle gevaren van griep, long ontsteking, bronchitis, angina, rheumatiek/ enz. trolseerend, zelfs oude heeren en grijze dames, en ze floten en schreeuwden en vergaten alles bij het zien van den bal'. In de krant van Maandagmorgen lazen we, dat 2500 toeschouwers den strijd tus-i schen Stormvogels en Be Quick bijwoon den, 4000 den strijd H. B. S.—Sparta, ruim 6000 Blauw-Wit—U. V. V., 2000 Go Ahead—Heracles, 3000 N. O. A. D.—Wil lem II, 3500 Breda—M. V. V., 2000 Veen-j damAchilles enz enz. Wij zijn toch geen volk van lammelim gen en slappelingen! Om te vechten en te zien vechten stroomen honderdduizenden ook bij allerbelabberst weer naar de voet-» hal velden en schoppen en schreeuwen zich warm en hebben zoo een echt moo;en Zondag, die je lichaam en ziel ver'-v'kt! RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting komen-op de rol voor 87 zaken; voor niet-openbaar geen II. O., slager te Leiden, is ten laste gelegd, dat hij een rund heeft vervoerd over het slachthuisterrein, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer. Bekl. zegt, dat hij zulks gedaan heeft op last van den keurmeester Lamme, die do ziekte geconstateerd had. Op des Kantonrechters vraag, vanwaar hij met het dier gekomen wa.s, ging bekl. niet in, omdat hij aldoor bleef beweren, dat hem dat niet ten laste gelegd was. Getuige Sperna Weiland, merkte op, dat bekl. toch over het terrein had ver voerd. naar de keuringsplaats. Bekl. gaf zich nog niet gewonnen, want de deskundige had op het marktterrein het dier doorgelaten. Eisch f2 of 2 dagen. J. C., zoutzieder te L e i d e n, moet ver schijnen wegens leerplichtwet-overtreding Zijn echtgenoote is verschenen om den kuiselijken toestand te schetsen. Volen kwamen nog voor om dezelfde reden, waarbij veel huismoeders voor hun gedagvaarden man waren opgekomen Ziekte van moeder of kind of andere huisgenooten; minder gunstige omstan digheden in huishouding, die noodzakelijk maakten dat de kinderen er wat bij ver dienden, enz. enz. Mannen waren er, die dat „ellendige" ze vende jaar „flauwe kul" noemden, ze lee- ren toch niets meer, waar ze wat aan heb ben, maar wel „luibakken". Do ambtenaar eischte verschillende boeten van 50 ct. tot f 3; een enkele maal vroeg hij vrijspraak. Een paar gevallen werden aangehouden om „meester" v. d. Meer te hooren. De Kantonrechter voelde wel neiging allen maar vrij te spreken, doch dat ging oenmaal niet. Op zwaro boete beho?f:!o echter geen enkele te rekenen, als er geen vrijspraak kan volgen. HAAGSCHE RECHTBANK Gisteren zijn veroordeeld de 22-jarige werkman L. v. d. L., recidivist en gede tineerd, de 23-jarige H. E. S., autogeniseh snijder en de 21-jarige P. H., fabrieksar beider, alle drie uit L e i d c n, wegens dief stal van verschillende goeederen uit een winkel aldaar, tot resp. 6, 3 en 3 maanden gevangenisstraf, voor zoover de laatste beide bekl. betreft voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Wegens het afleveren van melk, welke ondeugdelijk van samenstelling was. heeft de Rechtbank A. P. uit N o o r d w ij k e r- h o u t veroordeeld tot een boete van f 300 subs. 60 dagen hechtenis. De inbraak bij den Burgemeester van Haarlemmermeer. Gisteren diende voor de rechtbank to Haarlem de zaak van de inbraak, gepleegd in den nacht van 22 op 23 September le Hoofddorp in de woning van den burge meester van Haarlemmermeer, mr. A. Slob. Gelijk bekend, werden bij deze inbraak onderscheidene zilveren voorwerpen en geld ontvreemd. Als verdachte stond terecht de 23-jarige slager J. K., thans gedetineerd. Deze be klaagde is de man, die uit het huis van bewaring te Haarlem is ontvlucht en na veel omzwervingen te Amsterdam werd aangehouden. Dr. F. Muller, die den geestestoestand van hem had onderzocht, concludeerde, dat beklaagde een psychopaat'h is (lijdende aan vermindering van geestvermogen). Do secretaris van den reclasseeringsraad van het Leger des ITeils, do lieer A. Meerman, deelde mede, dat beklaagde kan worden opgenomen in de landbouwkolonie van liet Leger des Heils te Lunteren. Het O.M. releveerde, hoe beklaagde reeds verscheidene malen is veroordeeld, niet alleen te Haarlem, maar ook to Alkmaar, en dat hij reeds drie jaar in de gevange nis heeft gezeten. Vooral het zijn in een groote stad oefent op hem een nad&eligen invloed uit. Hij komt uit oen goed gezin én zijn ouders zijn zeer godsdienstig. In dien bekl. nu oen paar jaar buiten do groote stad wordt gehouden, komt wellicht de goede inborst weer naar boven en kan hij misschien nog oen goed lid van do maatschappij worden. Om bekl. te helpen, wil spr. eon voorwaardelijke straf eiscben. Hij requireerdo dan ook een voorwaarde lijke gevangenisstraf voor den tijd van één jaar met oen proeftijd van drio jaren en wel met do bijzondere voorwaarde, dat bekl. zich zal stellen onder liet toezicht v.m den commandant van het Leger des Heils te Amsterdam en zich naar diens aanwijs zingen zal godragen. Do verdediger, rnr. Hellema, sloot zien bij het requisitoir aan. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6