Dagblad voor Leiden en Omstreken. 5üe JAARGANG. - DONDERDAG 8 MEI 1924 No, 1234 i BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABÖfêHE&IEfaTSPRBJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal, f2,90 V Alle perken te buiten. 'Aan het liberale „Handelsblad" is het volgende ontleend: „Er was een tijd, dat de heer Posthuma in Nederland gold als „kop van Jut". Alle ergernissen over de distributie, alle booze humeur over entberingen vonden een uit laat in de richting van den minister van distributie. Na de distributie-ellende hebben wij een andere gekregen. Gebrek aan economisch inzicht heeft de gevolgen van den oorlog en van de vredes verdragen voor ons land vele malen erger gemaakt dan ze hadden behoeven te zijn. Te velen," te velen vooral in verantwoorde lijke positie, hebben zich laten misleiden door de schijnwelvaart van' na den oorlog. Daarom nijpt nu de noodzakelijkheid van versobering erger dan anders noodig ware geweest. Over de methode laat zich twisten. Dat hebben wij hier in Nederland dan Ook waarlijk niet nagelaten. Maar nu wordt bij al dat meeningsver- schil weer een man in 't midden gezet. Als „de man, dio de klappen krijgt" in hei circus, fungeert thans de minister van financiën. Wij beweren niet. dat*'alle klappen, die hii krijgt onverdiend zijn. Maar het behang der zaak eischt onder geen enkel beding, dat men den persoon van den minister opzettelijk kleineert. Wij hebben voor eenigen tijd er op ge wezen dat, van bepaalde zijde tegen de onderwijspolitiek der regeering een dema gogische actie werd gevoerd. Toen het tegen de vlootwet ging was het van het zelfde laken een pak. Bij heide gelegen heden poogde men over het hoofd van de betrokken bewindslieden den minister van financiën te treffen. Wanneer de m'nister van financiën, die in uiterst moeilijken tijd een verantwoor delijken post aanvaardde, een regelrechte schoelje was, dan zou men over hem niet meer kwaad kunnen zeggen dan thans ge schiedt. Men leze bijv. het proza eens, dat „De CentraV', Orgaan der Centrale Vereeni- ging van Personeel in Rijksdienst schrijft over den heer Colijn, die aldus -wordt ge kenschetst: een man, die den werkman zijn rechtmatig loon onthield, die zich voedde met 't voedsel van den arme, rijk. werd door de armoede van anderen, oen man die gb'mlacht als een gelukkig mensen, maar in wiens omgeving het ge- kners der tanden werd gehoord, een man met tevreden gelaat, maar die geen zog lret in de horsten der moeders, die zoog den, en daardoor het heiligst recht van zijn volk trachtte te verkrachten om den Mammon te dienen." Den man, die dit fraais schreef daar voor ten vode aansprakelijk te houden, wij vermogen het niet. Wel bewees hij, dat do pen, d^'e hij voert, in zijn hand niet thuis behoort. Juist tegen over zijn tegenstander heeft men zekere verplichtingen! Wij wachten op een weerwoord uit den kring der ambtenaren, wier orgaan dit proza behelst, tegen deze vergiftiging der geesten. Wij wachten op een wraking van dit geschehl. Blijft die uit, dan zou men moe ten aannemen, dat het het „personeel in 's Rijks d'ensl" ontbreekt aan het meest elementaire zelfrespect." Wij behoeven hieraan geen woord .toe le voegen. De hetze tegen Minister Colijn gaat in derdaad allo perken te huiten. Nu is dit .oozichzelf niet erg. De beer Colijn heeft het niet anders verwacht. Hij haakt niet naar menschengunst. Hij is in tegenstelling met vele ande ren zooals de lieer Hendels, in de Eer ste Kamer terecht opmerkte geen Hendrik de Vogelaar. Zijn hoogste eerzucht is zijn land te dienen en do belangen van zijn volk, on danks verguizing en verdachtmaking, te behartigen. Dat hij daarbij niet kan rekenen op den steun van velen, die toch óók tot de lei ders van het volk belmoren maar die er de voorkeur aan geven de massa te mis leiden moet worden betreurd. Maar dit zal hem niet afhouden van zijn 'taak. r'fnfcvi En het zal voor het Anti-revolutionaire volk een reden 1e meer zijn om hem ie steunen en zijn leider iron w te blijven. STADSNIEUWS. Het Da'ionsysteem. Op uitnoodiging van het Departement leiden der Maatsch. „Tot Nut van 't Alge meen" trad gisteravond op voor een zeer aandachtig gehoor in de Kleine Stads- zaal Prof. Dr. Ph. Kohnstamm van Amsterdam met het onderwerp: Het Daltonsysteem in verband met het Neder- landsche. Volksonderwijs. Verdienstelijk kort ingeleid door den* voorzitter, M r. A. v. d. Eist, ving spr. aan met te zeggen, dat het zijn bedoeling .was eenige grondlijnen aan te geven, om 2ia de pauze gelegenheid le geven tot het «tellen van vragen, zooals ook in een op 4 Vuni a.s. te houden „bijeenkomst" nog na- £er zal kunnen geschieden, daarmee al meteen handelend in de richting van dit ©nderwijs-systeem, dat tot vragen wil uit lokken. We staan voor het probleem, thans een schoolstelsel te bezitten, beter dan ooit en toch zoo veel ontevredenheid daarover te zien. Dat komt, volgens spr., omdat ons onder wijs is gegroeid nit andere behoeften dan die van thans. We beleven thans een muta- tieperiode, zooals voor een eeuw 't geval was met het stelsel van de klasse-indee ling. Die werd geboren uit den nood der tijden die organisatie vereischto, omdat ook toen bezuiniging daartoe drong. Hoofdzakelijk op den grondslag, door Pestaloszi aangegeven, werd 't nieuwe schoolstelsel opgebouwd, 't Was in de da gen dat gelijke lijnen werden getrokken (égalité), dat een Fransch minister kon zeggen: „Op dit uur zijn in alle scholen de leerlingen bezig met pagina zooveel van dat boek". Rousseau beredeneerde die gelijkheid reeds bij de geboorte van den mcnsch. Sociologisch was er de overgang naar. 't fabriekswezen, dat voor de massa der leer lingen niet veel zelfstandigheid eischte of wilde. Slechts overzichtelijke kennis werd gevraagd. ThanS is dit niet meer mogelijk. De geestelijke en economische structuur is volkomen veranderd. Onderwijs en op voeding vragen geen encyclopaedische kennis meer. Het weetbare te weten is on mogelijk. Men denke maar aan natuur kunde. Politiek s'aat de 20e eeuw in het tceken der democratie d.w.z. óf de maatschappij is overgeleverd aan een willoozc menigte óf in handen van een groep vertrouwens mannen, door het zelfstandig denken van het volk tot leiding geven geroepen. Eisch is dus aankweeking van zelfstandig den ken. Daarbij deden do moderne psycholo gie en paedologie de onwaarheid van Rousseau's gelijkheidsgedachte zien. Stil zitten en luisteren is niet een speciale kin derdeugd, maar activiteit staat ook hij het kind op den voorgrond. Noodig is daarbij rekening te houden met aanleg en voorbe reidheid. Daarom drong de vraag naar scholen met losser klassc-indeeling, wat thans in het Daltonsysteem in zijn toepassing in Amerika en Engeland mogelijk bleek, ge bruik makend van de ervaringen met liet Montessori-otelsel opgedaan en de tech nisch zoozeer verbeterde leermiddelen. Prof. K. deelde nu een en ander mede van zijn reis naar Engeland om met dit systeem kennis te maken. 't Is niet te zeggen, hoe een ..Dalton- school" er uitziet. Karakteristiek voor het systeem is, dat geen twee scholen gelijk zijn. Over de wijze van werken ze:do spr., dat er wordt gewerkt met edn z.g. maand- taak welke weer onderverdeeld is voor week en dag, al moet men hieraan niet zoozeer de gedachte van een bepaalden tijd, maar meer van een bepaalde hoeveel heid leerstof verbinden. De leerstof is b.v. ingedeeld in 10 on* der werpen. De behandeling van ieder on derwerp is als volgt: le. Omschrijving van het onderwerp, opdat daarmee de beteekenis ervan door den leerling worde verstaan en belangstel ling er voor worde gewekt. 2e. Studie-bronnen worden opgegeven, opdat er geleerd worde boeken te gebrui ken, voorat ook in dit stelsel het leeren zoeken naar verschillende hoeken worde aangekweekt, waarhij dan ook niet uit sluitend schoolsche lectuur ter sprake kan komen. 3e. Omschrijving van een opdracht tot het maken van werk naar aanleiding van het geleerde. 4e. een aangeven van den gemiddelden tijd welke voor een onderzoek mag besteed worden. De tijdsverdeeling leert 't kind zoo ook. 't Onderwijs is opgedragen aan vakonder wijzers, die daarvoor een eigen lokaal heb ben. 't Kind gaat naar 't lokaal waar het werken wil. De tucht is daarbij principieel anders dan hij ons klasse-stelsel, Do leerlingen spreken met elkaar, helpen elkaar on spre ken met den onderwijzer. Spr.'s ervaring is, dat dit niet schaadt, maar dat de „Daltontucht" op een hooger plan staat omdat het niet onze opgelegde, maar een natuurlijke is, die verantwoorde lijkheidsbesef opwekt, welke verantwoor delijkheid door het kind kan worden ge dragen. 't Leert vrijmoedig vragen stellen, wat men hier ook niet kan, wat spr. met eigen ervaring op zijn college's toelicht. 't Onderling helpen blijkt uitstekend on derwijs. Ook dat is geen bezwaar, al wordt de positie van den onderwijzer anders dan bij ons. 't Contact tusschen onderwijzer en leer ling bleek ook sterker in plaats van zwak ker. 't Stolsel kan gewijzigd ingevoerd. Ei ns groot verschil tusschen de scholen waar men volgens dit systeem werkt. Met de resultaten, wel anders dan hier, maar meer practisch is men ten volle te vreden, zoodat ook daarom een proef is aan te bevelen. Spr. kon dat zelf bevestigen op grond van een afgenomen examen, waarvoor hem verlof werd verleend. "Wij moeten wel iets opofferen van onze cischen. maar daarvoor treedt veel van practisch nut in de plaats. Bpordat alle dressuur conlraÏÏando is, ontstaat ook makkelijker een vertrouwens- houding tusschen kind en onderwijzer. Tuchtconflicten zag spr. nergens. Als sociaal voordeel noemde spr. ten slotte nog, dat de schotjes tusschen kin deren van verschillend milieu verdwijnen. Na de pauze werde-n verschillende vra gen gesteld welke gedeeltelijk werden be antwoord, en voor :t overige bewaard ble ven tot de bijeenkomst op 4 Juni, waar geheel naar het Daltonsysteem niet een in leiding zal worden gegeven, maar gehan deld zal worden over dan te stellen vra gen. Do zaal was voor drie vierden gevuld. Aanwezig waren o.m. de hecren Mey- nen, wethouder, en Baak, schoolopziener. Alleenstaande blinden. „Vervloekt zij, die cenen blinde op den weg doet dolen Deze klassieke uit spraak, zoo schrijft men ons, kwam ons in de herinnering, toen wij kennis namen van de voorgenomen jaarlijksche collecte ten hale van de Nationale Slichting „Te- huis voor alleenstaande blinden van alle gezindten" le Wolfliezen, waarvan de be treffende advertentie in dit blad voorkomt. Deze Stichting mag waarlijk een Natio nale heet en, die met recht aanspraak maakt op den steun van het geheel© Nedcr- landsche volk. Blinden van alle gezindten uit geheel Nederland vinden er een lief derijk tehuis. Maar wat dit Tehuis bo venal zoo' sympathiek maakt, is haar doel, dat het er in de eerste plaats is voor dc alleenstaande, de arme blinden. Arm en blind, blind en verlaten! Het lot dier armsten der armen, waarnaar geen bloedverwant omziet, trekt zij zich, zooal niet uitsluitend, dan toch hij voor keur aan. Onvermogendcn zijn dan ook geheel kosteloos opgenomen. Maar daartoe is veel geld noodig. Dringend vraagt het Tehuis dan ook om aller steun! Is het niet onze plicht, van ons, die gaan in den Dag, de hand te reiken aan onze naasten, wier oogen verduisterd zijn en die, in hun ver latenheid, schreien om hulp. N.V. Sanders' Gemengd Koor „de Sier". Wat eensgezindheid vermag heeft men gisteren kunnen liooren in do Graanbeurs waar het kantoor- en fabri elcsper sou eel van Sander's zeepfabriek zijn tweede uitvoe ring gaf. Onder de aanwezigen markten wij op de hoeren Sanders, van Strijen, Dr. Rutten, enz. De inzet van het Koor mag beslist oen goede vinding genoemd worden daar Herders Zondagsbed vertolkt werd op een wijze zooals wij het zelden hoorden. Vooral de bas-partij was hier uitstekend verzorgd. Dit mag dan zonder twijfel een van de beste liederen genoemd worden. In „Oud Kerstlied", „Ave Maria" en' „O fons amoris" bleek 't koor over zeer goede sopraan^stemmen te beschikken. „Schön Rohtraut" gaf in het derde en vierde cou plet een kleine hapering door te forsch inzetten van de bas-partij. De na do pau ze gezongen nummers waren in het geheel ook de moeite waard en het sluiten met ..Bergen op Zoom" was de bekroning van 'n welgeslaagden avond. A's cellist hoor den we den heer Frans Vrijhof, die weer deed booren dat hij voor de toekomst heel wrat belooft. IIoeAvel wij hem liever wat meer hadden gehoord in min of meer for- sche en daardoor o.i. voor de cello heter geschikte werken, was zijn spel uitmun tend wat betreft de techniek. Mej. van der Reyden, die eenige num mers ten beste gaf kon ons deze keer niet in alles hekoren, vooral in „Messias" voor de pauze,, was zij niet erg op dreef. Na de pauze waren „Minnelied" en „Ab- schied" weer geheel in het bekende genre en was zij genoodzaakt een toegift te ge ven. 't Was' een kostelijke avond. Jeugdhulp. Door verschillende omstandigheden kan het Coipité v. Jeugdhulp eerst nu mede deel-en dat do collecte van 24 April j.l. net to f 340.81 heeft opgebracht. Al is dit bedrag-niet toereikend voor do' inrichting van een. toevlucht, toch meent liet Comité pogingen te moeten aanwen den tot het verkrijgen van een woning, om althans op bescheiden voet te kunnen beginnen. Wegens gebrek aan plaats moesten reeds aanvragen om hulp worden afgewezen; dat mag toch niet zoo blijven. Het Comité vertrouwt, dat nog velen steun zullen verleenden, opdat spoedig een toevlucht zal kunnen worden geopend. De Leidsche Winkelstand. Het bekende Maison Suza n-B a- s o s k i, Vrouwensteeg 3, viert in deze dagen hoogtij. Tegelijk toch met het 25-jarig bestaan van de zaak valt samen, de voltooiing van een belangrijke restauratie, die de in richting het volmaakte nog meer nabjj brengt. Reeds lang werd door do clientèle de be hoefte gevoeld aan een moderne manucure- inrichting, maarer was geen voldoen de ruimte. Waar nu ook uitbreiding van het bedie*- nend personeel noodig bleek, werd tot restauratie besloten. Het werk werd in handen gegeven van liet architecten-bureau Iw aan en Groenewegen; naar het n?sullaat uit wijst, een zeer góéde keus. De wijze waarop de beschikbare ruimte werd besteed, om de bestaande inrichtin gen. te moderniseeren, en de nieuwe mani- cure-afdeeling onder te brengen, getuigt van smaak en goed overleg. Door het verplaatsen van de bestaande afscheiding werd de salon in drie afdee- lingen gesplitst. Do nieuwe afdeeling herbergt de manu- cure-inrichtLng, waar een mooie eiken ma- nucure-tafel de eereplaats inneemt. Zooals gezegd is verder de geheele sa lon gemoderniseerd en geheel van nieuw meubilair voorzien. De toilets vallen met het overige meubi lair te roemen om hun practische en dege lijke eigenschappen. De wit-gelakte lambriseering werkt met de sierlijke, in gelijke kleur gehouden wandbekleeding en het witte, met eiken lijstjes doorsneden plafond mede aan een prettig interieur. Voor de zoovee-ste maal heeft dit archi tecten-bureau bewijs afgelegd van zijn goeden smaak op dit gebied. En Mason Suzan kan met gegrond ver trouwen aan de volgende 25 jaren begin nen. Vermeld zij nog, dat de meubelen wer den geleverd door de N.V. „Eedora" te Den Haag. Den bewoners van het Geref. Rust huis voor cuden van dagen aan de Hooi gracht was gisteravond een genotvollcn avond bereid, dank zij dr. J. G. v. Es, die zoo vriendelijk was, zijn uitgebreide col lectie projectiebeelden te laten zien, en daarbij e>èn beschrijvende toelichting te geven. Het was 't kleine auditorium aan to zien dat een en, ander veel genoegen verschafte Door het verbreken van een slot heb ben onbevoegden zich hedennacht toegang verschaft tot een schuurtje van den heer B., aan den Hooge Morschweg, en daar een rijwiel uit medegenomen. In de afgeloopen nacht is het kraamp je op do Boommarkt geplunderd, en van zijn diverse zoetigheden henevens een par tijtje sigaren beroofd. Gistermiddag hebben de ietwat boven het gewone niveau uitstekende rails voor do Waters teeg den gebruikers van oen tweetal handwagens een onaangenaam avontuurtje bezorgd. Het eerste slachtoffer was de melkslij- ter v. V., die moest uitwijken voor een wa gen van de fa. Spronk. Hij kon zich niet tijdig uit de voeten maken, met het ge volg dat het wagentje werd aangereden, en hot grootste deel van lading overboord ging. Behalve een 40-tal eieren en een aan tal pakjes boter ging ook een hoeveelheid melk verloren. Een uur later overkwam Ier plaatse een zelfde ongeval aan een bestuurder van een handwagen die met zand, wascli- en poets artikelen geladen was. Be as van den wagen brak, waarop hij door hulpvaardige handen aan de plaats des onheiis werd „onttrokken". Vanmorgen om kwart over acht ont stond een schoorsteenbrandje ten huize van L. S„ in de Hoefstraat, dat door de brandweer werd gebiuscht. BINMEiSLAND Plaatselijke keuze. Het comité tegen onmatige beperking onzer drinkgewoonten heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer, waarin wordt verzocht het wetsontwerp-Rutgers tot wij ziging der Drankwet niet te aanvaarden. Tubercu'ose-besirijdCng. In dc algemeene vergadering der Neder- landsche Centrale Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose, die Woensdag 14 Mei te Utrecht in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen plaats heeft, zal dr. G. A. M. van Wayenburg eene voor dracht houden over do „bescherming van het met tuberculose bedreigde kind". De Zomertijd. De vragenlijst, welke door de Tijdcom- missie is toegezonden aan verschillende ■organisaties, vereenigingen, bonden enz., is als volgt samengesteld: la. Hebt gij bezwaren tegen den zomer tijd, zooals deze sedert enkele jaren werd ingevoerd'? en zoo ja, op welke gronden berusten deze bezwaren? lb. Zijn naar uw oordeel aan de invoe ring van den zomertijd in vraag la be doeld, voordeelen, van welken aard dan ook, verbonden, die naar uwe meening do handhaving wenschelijk maken? Zoo ja, welko zijn deze? 2a. Gelden uwe bezwaren tegen invoe ring van den zomertijd in gelijke mate, onverschillig over welk tijdvak, tusschen 1 April en 1 October van ieder jaar, die invoering wordt bepaald? Of zou het stel len van een kortoren termijn voor die in voering leiden tot opheffing, geheel of gedeeltelijk, van uwe bezwaren? 2b. Gelden de naar uwe mecning aan den zomertijd verbonden voordcelen in ge lijke male, onverschillig over welk tijd vak. *uS8cnen 1 April en 1 October van ADVERTENTIE-PRjJ^ Gewone advertentiën per regel 22V2 cent., Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief.' Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooraitbeta* ling - van ten hoogste 30 woorden, worden1 dagelijks geplaatst ad 50 cent. ieder jaar, die invoering wordt bepaald^ Of zou het stellen van een korteren ter-* mijn voor die invoering leiden tot vew meerdering of vermindering dier voor-* deelen? Zoo ja, in hoeverre? 3a. Indien gij bezwaren hebt tegen da invoering van den zomertijd op den te-* genwoordigen voet, zou het dan we'licht naar uwe meening wenschelijk zijn althans minder aan bezwaren onderhevig, indien de wettelijke tijd gedurende het geheels jaar vervroegd werd met minder dan een uur b.v. 40 minuten (Midden-Europeescho tijd)? 3b. Indien gij invoering van den zomer tijd, zooals die thans geldt, wenschelijk acht, zouden" de daaraan naar uw oorrleel verbonden voordeelen geheel of gedeeltelijk vervallen, indien gehandeld werd aks aan het slot van vraag 3a is aangegeven? 4. "VVat is uw oordeel omtrent invoer* ng van den Midden-Europeeschen tijd als be doeld in vraag 3 al'een gedurende de zomermaanden? (Op den voet van den legenwoordigen zomertijd). 5. Zou het bij invoering van den Midden* Europeeschen tijd als in vraag 4 aange geven, wenschelijk zijn daarmede gepaard te doen gaan het verlaten van den tijd ge durende de wintermaanden met b.v.- 20 minu'en (West-Europecsche tijd)? 6. Hebt gij huiten het in bovenstaands vragen behandelde nog bijzondere ge zichtspunten omtrent invoering van een wettelijken tijd. die aan geopperde be zwaren tegemoet komen en daartegenover voórdee'en bieden als aan den tegenwoor- d:gen zomertijd zijn verbonden? Vrachtreductie bij export. Het Verbond van Nederlandsche Fahri- kauten-Vereenigingen heeft zich dezer da gen tot den M'nister van Arbeid, Hendel en Nijverheid gewerd met een adres, waarin er op wordt gewezen, hoe thans in Duitschland de export van nijveThe'ds-' producten door daartoe ingesteldo speciale gereduceerde spoorwegvrachten wordt ge stimuleerd. Het Verhond verwijst naar zijn vroegers verzoeken, tot den Minister van Water staat gericht, om verlaging van spoor- vrachten hier te.lande* voor exportzendin gen* en dringt er ten êlotto op aan, dat do M:nister van Arbeid, Handel en Nijver heid de industrie in deze pogingen zal steunen. De arbeidstijd in de iext'eündustrie. Door het bestuur van het N. V. V. is aan den Minister van Arbeid het volgende te legram verzonden: „Verzoeken u, een eventueel onderzoek nm overwerk te mogen verrichten in do Textielindustr'e niet toe te staan daar niet bewezen is, dat deze noodzakelijk is en de groote meerderheid der arbeiders er zich tegen verzet." Verhcoging Telefoontarieven, De directeur-generaal der posterijen en Celegrafie maakt bekend dat, met ingang van 10 dezer: le. de in het Nedcrland-sch- Belgisch telefoonverkeer voor een gewoon gesprek van 3 min. of minder de gelden de prijzen van f 1 95 en f 2.20 worden ge bracht op respect:evelijk f2 en f2.25. 2e. de in het Nederlandsch-Fransch te'efoon- verkeer voor een zoodanig gesprek eeM n- de prijzen van f3.40, f4.10, f5.55 en f 0.50 worden gebracht od respectievelijk f3.50, f4.25, f5.75 en f6.75. Een café in een Rijksgebouw. Het Amsterdamsch Drankweer Comité zond 'n adres aan den ministers van Finan ciën, Waterstaat en Arbeid, in verhand met het bericht, dat het benedengedeelte van het in aanbouw zijnde rijksgebouw voor den geld- en telefoondienst voor café zon worden verhuurd. Naar de meeirng van adressant zou. daardoor de overheid nog meer belang krijgen bij het drankgebruik, en is de schade, die dit aan het volkswelzijn toe brengt, zóó groot, dat de misschien hoogo huuropbrengst daarbij geheel weg valt. Bovendien is, aldus betoogt adressant, bedoeld voornemen in strijd met de drank wet, die het verleenen van oen vergunning in een rijksgebouw verlvcdt. Het comïtó is van oordeel ,dat art. 10 der drankwet, dat de Kroon machtigt, daarvan onthef fing te verleenen, hier niet toegepast mag worden, gezien de geschiedenis van dit ar tikel. De duurzaamheid van betonconstructies. In „Gewapend Beton" deelt ir. G. J. Meyers een en ander mede uit het verslag der staatcommissie in zake gewapend be- ton-construct:es. Deze commissie was in dertijd ingesteld met het oog op de onge rustheid van velen over gewapend-beton werken, n.l. over den weerstand, waarin deze zich na verloop van tijd zullen be vinden. Dio ongerustheid betrof speciaal de scheur- en roestvorming. waardoor ge wapend-betonconstructies tot spoedig n ondergang gedoemd zullen zijn. Be heer Hackstroh heeft in een afzonderlijke r.o'.y zijn bezwaren, ontwikkeld, daar hij zch. niet geheel met de conclusies der overig* leden kon vereenigen. Zijn conclusie over het rapport vat ir. Meyers aldus samen: „Moge al de commissie niet veel nieuw s hebben gebracht (deskundigen hadden n;et anders verwacht), toch was hare instelling nuttig cn nood:g, en is haar resultaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1