Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS t;:; In Leiden en buiten Leiden 'ij waar agenten gevestigd zijn #er kwartaal.f2.50j Ter week f 0.19) franco per post per kwartaal. f2.90 $)it nummer bestaat uit twee bladen. 5ile JAARGANG. WOENSDAG 30 APRIL 1924 No. 1227 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 'Godslastering en vloeken. 17 Naai' aanleiding van «n, ter Deputalen- vcrgadering gedane toezegging, noodigde iet Centraal Comité van A. R. Kiesver enigingen een Commissie uit de partij te •willen dienen met bestudeerircg van en •advies omtrent, deze vragen: le. Moet het gewenscht worden geacht, (Hat van Overheidswege hetzij bij Rijkst wét, hetzij bij gewestelijke of plaatselijke herordening strafbepalingen worden gemaakt tegen Godslastering en vloeken? 2e. Indien de eerste vraag bevestigend -Wordt beantwoord, dn welken geest zijn •San deze bepalingen op te stellen? Deze Commissie werd gevormd door de Si'eêren Mr. J. P. Chardon, Mr. V. H. Rutgers, Dr. P. A. Schwartz, J. Wedeven •vn Prof. Ridderbos, waarvan de laatste als Rapporteur fungeerde. Het door haar uitgebrachte rapport is Allans verschenen en het zal nu dus zaak tfijn dit vraagstuk, in de Kiesvereenigin- gen aan de orde to stellen, zoodat daar omtrent een oordeel kan worden gevormd. Do Commissie begint met de he teekenis *;3er woorden Godslastering en vloeken aan '3e geven, wat vtforal noodzakelijk is, om- slat ze niet altijd in denzelfdcn zin worden gebezigd. Allereerst wordt aangegeven de belee- kenis die in do theologie aan deze woorden is en wordt toegekend, omdat hier do. aangegeven begrippen het nauwkeurigst zijn ontwikkeld-en deze theologische be gripsbepaling ook op het gebied van wet geving en rechtsgeleerdheid grooten in vloed heeft uitgeoefend. De aandacht wordt er op gevestigd dat onder de zonden tegen het derde gebod de profanatie of ontheiliging van den Naam .Gods een belangrijke plaats in- inéemt. Hiertoe worden een viertal zonden gere kend n.l. het lichtvaardig .gebruik van den naam Gods zonder meer; het onheilig vloeken, d.w.z. het verwenschen van den naaste of van zichzelf .waarhij Gods Naam wordt misbruikt; voorts het onheilig of het onbedachtzaam en het valschelijk zweren en tenslotte de schrikkelijkste in deze zondenreeks de Godslastering of bl'aspkeinie. Nu is het, aldus het rapport, zeker niet sils eisch te stellen, dat in de wetgeving de woorden Godslastering en vloeken in den- izolfden zin worden gebruikt als ze in de theologische wetenschap hebben verkre gen. Daarnaast bestaat een spraakgebruik dat het hoven aangegeveno niet geheel dekt en dat ook door den wetgever zou kunnen worden gevolgd, terwijl hij boven dien aan de gebezigde woorden zelf een eigen nuanceering kan geven. Noodzakelijk is alleen dat men zich duidelijk rekenschap geeft in welken zin men de woorden neemt. 'De Commissie acht "hot noodig lusschen Godslastering en vloeken scherp onder scheid te maken, omdat het een groot ver schil maakt of men te doen heeft met een ontzettende blasphemie zooals „God is het kwaad" dan wel met een vloekwoord zoo- als men eiken dag kan vernemen. Hoe diep zondig ook het 'laatste moge zijn, en welke nauwe verwautschap ook lusschen beide zonden moge bestaan, het verschil is zeker van zulk een aard, dat men, ook hij de bespreking der vraag aan gaande de houding door de Overheid er tégenover aan te nemen, twee verschillen de woorden behoeft. Vervolgens wordt nagegaan wat do Hei- lige Schrift ons omtrent deze zaak leert, waarbij in aanmerking werd genomen, dat 'onder het Oude Testament aan Israël een zeer bijzondere •staatsinrichting werd ge geven, welker .karakter wordt aangegeven .met den term theocratie of Godsregeering. Heel de Mozaïsche wetgeving draagt *<hiervan het stempel. Er wordt geen principieel 'onderscheid gemaakt lusschen het rechtsterrein der •overheid en het terrein van godsdienst en zedelijkheid. Eenerzijds is elk inbreuk maken op de wet de overtreding van een rechts treeksch Goddelijk gebod; ander zijds verkrijgen Goddelijke geboden van allerlei aard, ook die speciaal op gods- .Tienst en zedelijkheid betrekking hebben >vens het karakter hebben van staatswet-- ten. Bij het nagaan van die wetten blijkt, dat in het derde gebod het misbruiken van den Naam des Heeron gelasterd zal ihehben, dat daaraan evenwel evenmin als bij do andere geboden een verwijzing naar den aardschen rechter wordt toegevoegd. Tn Leviticus 24 echter, wordt naar aan leiding van een bepaald geval een Godde lijk gebod uitgevaardigd, dat wie den Naam des Heerenu gelasterd zal hebben, door vervloekingen of ver wensc hingen rechtstreeks tegen Gods heiligen Naam en tegen God geuit, gedood zal worden. Omtrent de vraag of deze strafbepaling naar de bedoeling van den Wetgever ook was uit te breiden tot andere overtredin gen, die daarmede op eene lijn waren te plaatsen, bestaan weinig gegevens. Het waarschijnlijkst acht de Commissie dat de wetgever inderdaad de doodstraf beperkt wilde zien tot de ihicr speciaal ge-? noemde overtreding, daar alle gegevens waaruit het tegendeel -zou blijken, ontbre ken. De aandacht verdient, dat tegen het mis bruik van Gods Naam door vloeken of lichtvaardig uitspreken, geen enkele straf bepaling in het Oude Testament wordt ge vonden en dat het' in de wet zelfs niet af zonderlijk wordt genoemd. Daar onder de Nieuw-Testarnentisclie bedeeling mede in verhand met het einde van het Joodsche volksbestaan de Gods openbaring niet meer met eenige staats inrichting is saamgevlochten, wordt in het N. T. geen rechtstreeksche Goddelijke uit spraak omtrent het onderhavige onder werp gevonden. Het rapport wijdt vervolgens enkele be schouwingen aan het optreden van de idee der strafbare Godslastering in de geschie denis. Daaruit blijkt dat hier te lande evenals elders, zoo na als voor de Reformatie Godslastering strafbaar was, maar dat ze sinds de revolutie in het begin der-vorige eeuw, uit.de categorie der strafbare feilen ■is verdwenen. Hiertegen is in den boezem der Christe lijke partijen, speciaal ook van Antirevo- lutionair-o zijde verzet gerezen. Het was Dr. Kuyper die verklaarde dat Godslastering als ze in een bepaalden vorm optreedt, strafbaar moet worden gesteld, waarbij dan* speciaal te denken zou zijn aan God als lioogsten Söuverein en Opper gebieder van het land, en aan die Godslas tering, die het rechtstreeksch karakter van hoon tegen Gods majesteit aanneemt, als bet opzet bleek, om in arren moede deze Oppersouvereinileit van God over heel het volk te honen. „Wat dan gestraft wordt is niet de reli gieus©" afwijking, noch de onvrome zin, maar de aanranding van den staatsrechte- lijken grondslag, waarop èn Staat én Overheid rust." V Prinses Juliana. Prinses Juliana verjaart. De kinderleeftijd ligt reeds achter haar. Ze is reéds genaderd tot den leeftijd die den overgang vormt tussclien de jeugd en de volwassenheid. Tot den leeftijd, waarop zij besef krijgt, van do plaats die zij in ons volksleven inneemt, van de hoog© verwachtingen wel ke het Nederlandsehe volk op haar heeft gebouwd, van de grootsche taak die zij heeft te vervullen en ook van de vele moei lijkheden die zich daarbij voordoen. De tijd van zorgeloos spel is voorbij. Sterker nog da.n voorheen dringen zich thans de p 1 i c h t en aan hare levens roeping verbonden op den voorgrond. Het leven van Vorstin en ook van Vorstenkinderen is in onze dagen vaak ver van aangenaam. En liet zou geen wonder zijn, wannéér onze jeugdige prinses onder den indruk daarvan leefde. Maar juist daarom is het zulk een voor recht, dat'zij onder zoo zeldzaam gelukki ge omstandigheden haar vijftienden ver jaardag mag vieren. Bij de jubileumfeesten het vorig jaar is gebleken hoe hecht en sterk en innig de band is tusschen-Nederland en Oranje. Ons volk bemint zijn Vorstin. Maar het heeft ook Prinses Juliana lief. Het verheugt zich over hare voorspoedi ge ontwikkeling. Het verblijdt zich' over de vermeerde ring van haar jarental. En liet bidt God, dat Hij nog lang moge sparen H. K. H. Prinses Juliana. STADSNIEUWS. Prinse>ss2-dag Van tal van regeeringsgebouwen ën ook Van particuliere huizen wapperden van daag de vlaggen, ter cere van het feit, dat Prinses Juliana vandaag haar loen ver jaardag viert. Het muziekcorps van de afd. Leiden van den alg. Bond van Politiepersoneel hield vanmorgen een rongaiig door de stad. die besloten werd met het spelen van het Wil helmus vóór het Stadhuis. Vreemdelingenverkeer De Vereeniging tot bevordering van liet Vreemdelingenverkeer hield gisteravond in Café Neuf een algemeen© Ledenverga dering, die matig bezocht was. De voorzitter heette de aanwezigen wel kom en gaf daarna het woord aan den se cretaris tot het voorlezen der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag van een der aanwezigen, deelt de voorzitter een en ander mede over het doel en de voordeelen dezer vereeniging. Ter wijl' de contributie slechts f 1.per jaar bedraagt, zijn de voordeelen dezer ver eeniging, in 't bijzonder de indirecte, zeer groot. Wanneer er vreemdelingen hier ter stede komen, is dit, zoowel direct als in direct, een groot voordeel voor de stad. De vreemdelingen besteden hun geld hiel en dit is al dadelijk een belang voor den middenstand. Vandaar liet groote nut ©ener vereeniging, die er hot hare toe bij draagt dc vreemdelingen'hierheen te trek ken. Daarna leest de 'secretaris het jaarver? slag over 1923. De Ver. zoekt haar kracht niet in het or- ganiseeren van feesten, doch veelmeer be staat haar werken in het geven van alle •gewenschte inlichtingen, waartoe werk zaam is het informatiebureau op het Sta tionsplein. In den loop van het vorige jaar werden inlichtingen verstrekt aan 1088 Leide- naars, 3982 Nederlanders, 168 Duitschers, 238 Engelschen, 110 Indiërs, 49 Fran- schen, 6 Chineezen, 12 Belgen, 3 Bohe mers, 23 Amerikanen, 8 Spanjaarden, 2 Zwitsers, 1 Afrikaan en 1 Japanner, in totaal 5692 personen. Voorts werden verkocht vele gidsen van Leiden, gidsen en kaarten van andere plaatsen in Nederland en ook buitenl. gid sen. De Ned. Journalistenkring hield 7 Juli ''23 een hondsdag te Leiden en Vreemde lingenverkeer hoeft aan de leden van dit congres een boottocht over de meren aan geboden. Het bestuur hield in liet afgeloopen jaar 6 best uursvergaderi ngen en 1 ledenverga dering. De heeren W. v. Rossum. du Ghat- tel en J. F. la Riv'ière bedankten in 1923 voor het Bestuurslidmaatschap. In hun plaats werden als bestuursleden gekozen de heeren N. C. F. van Cinkel' en A. W. Er en (zen. Het bestuur was voor 1923 als volgt sa mengesteld: Ch. van Spall, Voorzitter, A. J. den Hollander, Penn., E. W. Wichers llollandet, Seer., J. Oppelaar, J. do Graaff, P. A. v. d. Heide, A. W: Frentzen, B. de Koning en N. C. F. v. Ginkel. Vervolgens had bestuursverkiezing .plaats, waarbij de aftredende bestuursle den, de heeren van Spall, de Hollander en Frentzen werden herkozen. De heer den Hollander was niet aanwezig. De beer Frentzen nam de benoeming aan. De Voorzitter deelde medé, de herkiezing tot bestuurslid wel aan te nemen, doch tc bedanken als voorzitter. Iu zijn plaats zal als voorzitter de heer Frentzen optreden. De heer Oppelaar sprak als oudste bestuurslid een hartelijk woord van dank aan den a'ftredenden voorzitter, voor het vele en goede werk door hem gedurende zoo velé jaren als bestuurslid en als voor zitter verricht. Daarna had. de ^voorlezing plaats van •het jaarverslag varrdèft penningmeester, waaruit bleek, dat liet aantal leden op 1 Jan '23 bedroeg 406 gewone leden, 15 do nateurs en 1 lid voor het l'even. Aan het einde des jaars was liet geworden 366 ge wone leden, 12 donateurs en 1 lid voor het leven. Er is alzoo eenige achteruitgang in het ledental waar te nemen. Tot leden des kasc om missie werden be noemd de heeren J. L..Boer, J. A. Herfst en R. de Wilde Rzn., plaatsvervangers resp. de heeren J. G. F. .Krieris, G. C. van Nouhuys en G. H. Pel. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter do vergadering. De Bloemententoonstelling i'n 't Posthof, In tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden en lal van bekende vaklieden uit de BIoemkweekers-wereld vond gister middag in café 'b Posthof de officieele opening plaats van de groote tentoonstel ling van afgesneden bloemen en bolgewas sen, welko daar door de afd. Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur is georganiseerd. Het gemeentebestuur was bij de plech tigheid vertegenwoordigd door wethouder A. L. P.eimeringer. ITeb gemeentebestuur van Oegstgeest door weth. J. C. Spaargaren. De Voorzitter, de lieer G. F. Hemerik richtte een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen w.o. de vertegenwoordi gers van de verschillend© gemeentebe sturen, alsmede van de Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur, de heeren W. War- naar en W. v. d. Laan. Spr. memoreert de totstandkoming dezer tentoonstelling, die voor een kleine afdeeling als Oegstgeest is, hob op zich nemen van een groote verantwoordelijk heid beteekent. Gelukkig waren ook de weersomstandig heden gunstig, zooclat alle inzendingen in goeden staat ter tentoonstelling konden worden gebracht niet allee?- geen enkele afwijking behoefte te worden toegelaten. Hartelijk dank brengt spr. aan do leden van de jury, die een heel moeilijke- taak heeft gehad. Bij de meening die dezen morgen reeds meermalen werd geuit, als zou hier een heel mooi geheel kunnen zijn, kan ook spr. zich volkomen neerleggen. Hierbij moet rekening gehouden wor den met de weinige voorbereiding die de tentoonstelling beeft gehad, 'b geen spr. nader releveert. Het resultaat is werkelijk de verwach ting der samenstellers te boven gegaan. Spr. "it den wensch, dat de bloementen toonstelling veel bezoek zal trekken, want daar gaat het om; liefde en belangstelling to wékken) voor liet buitengewoon mooie kweekersvak. De commissie beeft gedaan wat zij kon om het publiek te laten zien, het veelzij dig sehoone van de bloenikweekerij. Ten slotte dankt spr. dien ondernemer- van ,,'t Posthof" voor zijn beloonde bereid willigheid. Hierna- gaf spr. het woord aan den of- iicieelen vertegenwoordiger van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, den heer iW. Warnaar uit Sas-senheiin. Met voldoening treedt spr. hier op als vertegenwoordiger van de Algemeene Ver eeniging; het is liem behalve een eer, ook een groot genoegen, omdat z.i. hier wer kelijk een waardevolle expositie is ver kregen. Spr. gelooft dat het de bezoekers, voor zoover zij in het vak werkzaam zijn, geen moeite zal kosten, hier voedsel te vinden voor him vakkennis én liefde. Alleen door een eerlijken kamp om het allerbeste en het allermooiste te leveren op een reëele manier, zal ons kleine Ne- derl. zich kunnen handhaven op de plaats die 't temidden van de wereldconcurrentie nog inneemt, ondanks bedreigingen, als met uitsluiting enz. Dat ook de kleine afd. Oegstgeest aan dien strijd wil deelnemen, en wel op de hier getoonde wijze, doet het hoofdbestuur groot genoegen, en spr. brengt er de afdeeling dan ook dank en hulde voor. Met de beste wenschen voor de afd. Oegstgeest en voor het vak in liet alge meen besluit spr. zijn toegejuichten speech De heer A. L. Reimeringer, die bij ontstentenis van den burgemeester op trad als vertegenwoordiger van liet Leid- sche gemeentebestuur, dankte als zooda nig voor de invitatie, deze opening bij te wonen, 'b geen heb gemeentebestuur op lioogen prijs stelt, omdat het met leven dige belangstelling is vervuld jegens deze sehoone cultuur die den naam van Hol land in den vreemde zooveel eer aandoet, getuige ook de triömphen die zoo pas op de groote tentoonstellingen in Engeland en Amerika zijn behaald. Spr. besluit met den hartelijken wensch, dat heb Leidsche publiek door een grooten toeloop zijn be langstelling in deze schittende tentoon stelling zal toonen (applaus). De Voorzitter darktc de beide spre kers voor hun sympathieke woorden én verklaarde, na nog een enkel woord aan heb eigenaardig karakter van de afd. Oegstgeest te hebben gewijd, de tentoon stelling voor geopend. Hierna werd een rondgang gemaakt door de zalen waarin de tentoonstelling is ondergebracht. Een „technische" beschrijving te geven van de verschillende prachtige groepen en soorten, zullen "we niet wagen. Echter kan vrij worden gezegd dat ér ook- voor nièt- vakkpndigen veel te zien is, dat wij wel licht nog nooit zullen hebben gezien. On der talrijke vakm-ënscben, die we er za gen werd menige waarderende en van bewondering blijk gevende opmerking ge maakt- De tentoonstelling is heden geopend van 10 tot 10- uur. Hier volgen de bekrooninger. Groep I: meest uitgebreide collectie narcissen, Gouden Medaille: War- naar en Co., Sass-enlieim; verg. Zilv. med.: Gebr. Eggink, Voorschoten; Zil veren med.: G. Lubbe Th.zn., Oegst geest; P. v. Deursen,, Sassenheini; Bron- z e n m o d.G. F. Hemerik, LeidenA. Frijlink en Zoon, Sassenheini. Groep II: (Nieuwigheid Narcissen): Gouden med.: (met Orange-glow) War naar em Co., Sassenheini; verg. zilv. med.: Warnaar en Co., Sassenheini (met Golden Narvert.); G. Lubbe Th.zn., Oegst geest (niet Hortulanus Witte)e i 1 v. mod.: Gebr. Eggink, Voorschoten (niet „Fra-scur")idem (met Yellow Poppie); Warnaar en Co., Sassenhejm(met „Bright ling'-); A. Frijlink, Sassenheini (met „Wel lington".) Groep IV: Collectie Tulpen: Zilv. mod.: C. Via-nen, Rijnsburg. Groep VI: Collectie Bijgewassen: G o u-, den med-.: Gebr. v. Egmond, Oegstgeest verg. zilv. me d.niet toegekend; Zilv. med.: G. Lubbe Tli.zn., Oegstgeest Groep VII: Bloemwerk van Narcissen: Gouden med.: J. Buurman en Zn; verg. zilv. med.: C. Hesman; Zilv. med.: J. Kriest Jzn.; H. Ivors; Bron- zeil mod.: Gebr. den Older, allen te Leiden. Groep IX (Decoratieve groep):' Gou- d en med.: Gebr. den Older; verg. zilv. med.: J. Kriest Jzn.; zilv. med. L. v. d. Putten, Oegstgeest. Bijzondere onderscheidingen:' Verg. zilv. me d. (bloemstuk Narcissen)J Buurman en Zn.; zilv. med. met „Narcis Oranjo Glow): Warnaar en Co., Sassen- lieim; (decoratieve groep) Gebr. den Ol der; (bloemstuk Aid Biedermeijer)J. Kriest en Zn.Bronze n med.: (groep bijgewassen): Gebr. v. Egmond, Oegst geest. Burgemeester en Politiebond. Tu&schen den burgemeester dezer ge meente, als hoofd der politie, en de afd. Leiden van den Alg. Bond van Politieper soneel, zijn alle relaties verbroken. De burgemeester heeft medegedeeld, dat hij deze organisatie als zoodauig niet meer erkent, 't geen hij order aan het politie personeel' is bekend gomaak^ Aanleiding tot dit optreden van den keerDe Gyselaar •schijnt in laatste instantie 'te zijn een artikel in „do Politiebode", het orgaan van genoemden Bond, van 16 'April 1.1. Het gewraakte artikel werd geschreven naar aanleiding van een debat in den Leidschen gemeenteraad 'over een door de afdeeling gezonden adres betreffende de bevordering van agenten van politie in ADVERTENTIE-PRIJS] Gewone advertentiën per regel 227* cent. Ingezonden Mededeehngen, dubbel tarief.' Rij contract, belangrijke reductie. ►Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, wordeiJ dagelijks geplaatst ad 50 cent. J het bezit van een politiediploma tot agen- ten le klasse, welk adres door den voorzit-* ter werd gequalificeerd al's ongepast, om tijdig en niet geheel oprecht. Bij het debat met het soc.-dem. lid van) den Raad, den heer Kooistra, die daarbij' mededeelingen deed over het beslotene in een vergadering van het georganiseerd) overleg, merkte de voorzitter op dat de spionnen van den heer K. hem verkeerd hebben ingelicht. I>e schrijver in „De Politiebode" reageert tamelijk scherp op de uitlatingen van den heer de Oijselaar. i Als antwoord daarop heeft de burgej meester nu geantwoord, elke relatie met den Bond en de Leidsche afdeeling te ver-* breken. j Kon. Akademie van Wetenschappen. H. M. de Koningin heeft bekrachb'gd do benoeming van de heeren Prof. Dr. N. J. Krom. alhier en Pr. D. Plooij, Ned. Herv. .Predikant alhier tot leden van de afd. let-» terkunde van de Kon. Akademie van We tenschappen. Gistermorgen had in de school aan den Maresingel alhier een gasontploffing plaats, waardoor een aantal ruiten ver? niel'd werden. De oorzaak ligt waarschijnlijk in het feit, dat do gaskachel voor liet eerst na de Paaschvacantio is aangestoken, en wel door een der onderwijzers, terwijl dit an ders placht te geschieden door personeel van do lichtfabrieken. Een 14-jarig meisje stond eergistc en hij Zomerzorg naar den zweefmolen te kijken en had het ongeluk, door onbekende oorzaak te vallen, met het gevolg, dat het rechterbeen boven de enkel werd gebro ken. Zij werd op een bagagedrager van een rijwiel naar haar woning in do Wagen straat gebracht en vandaar met.een wa gentje. door haar ouders naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd, waar haar been gezet werd. De gehuwde ambtenares. Bij Kon. besluit is bepaald, dat vrouwe lijke ambtenaren, die wegens huwelijk eer vol ontslag ^liebben genomen en geen aan spraak hadden op dadelijk ingaand pen sioen en deswege een gratificatie ontvin gen, bij herplaatsing in eenige pensioen gerechtigde betrekking verplicht zijn on verwijld het uitgekeerde bedrag terug to storten. De zomertijd en schooltijd. In het „Tijdschrift voot sociale genees kundige" verklaart dr. M. van der Hoeve, dat hij liet niet eens is met hen, die op hygiënisch gebied niets dan voordeelen zien van den zomertijd. Hij kan niet gelooven, dat voer heb jeugdige schoolkind uit de twee laagslo klassen het plotseling tweemaal per jaar wijzigen van de levenswijze, van bedtijd en uur van opstaan zoo heerlijk gunstig moet werken. Na de vraag te hebben gesteld of ieder werkelijk gelooft, dat liet 's avonds insla pen op commando op een bepaald uur zonder meer door te voeren is gaat dr. van der Hoeve voort: „In vroeger jaren (en nu misschien ook nog'?) voor de zonnetijd bestond, werden in de ware zomermaanden kinderen lan ger dan anders opgehouden, omdat heb in de nog zoo heete slaapkamers der volks woningen nieb uib te houden was; thans wil men ze in plaats van later nog een uur vroeger er instoppen. Ik geef gaarne toe: heb aanpassingsver mogen van den mensch is groot en ook het kind is er behoorlijk mede bedeeld. Het kind zal dit alles misschien wel ver dragen. d korte slaapduur in den warm- sten tijd, het plotseling veranderen van leefwijze: misschien verdraagt heb ook wel clen invloed van deze plotselinge ver- andariiig in een seizoen, waarin bronchitis pneumonie en „winterkwalen" nog. vol rondgaan. Maar al erkennen we dat aan passingsvermogen, we mogen toch deze Jia; deelen niet negeeren. Gaarne geef ik ook toe dat naast do oeconomische ook hygiënische voordeelen; door den zomertijd geboden worden, ik zou mij niet tot tegenstander van den mataregel durven verklaren, maar bij heb jongo schoolkind in do eerste leerjaren, zie ik deze voordeelen niet zonder belang rijke nndeclen dartegenover." De schrijver raadt dan aan, zoo nopdig, te streven naar compuzecrendc wijziging, der lesuren en' te strijden tegen overdrij-j ving in de vervroeging zoowel wat betreft het aantal minuten per dag als liet aantal, maanden per jaar. Land- en tuinbouwongevallenweL 'I Het Staatsblad no. 199 bevat een besluit van 22 dezer waarbij bepaald is, dat de artikelen van de wet van 21 Maart 1924 tot wijziging -der Land- en Tuinbouvon- gevallenwet 1922, mot uitzondering van do' art'kelen I, Ic en IVa, in werking •zullen treden op 1 Mei a.s. Het voornaamste ge volg van deze inwerkingtreding is, dat nu te beginnen niet '1 Mei het nieuwe hoofd-», stuk XIVa: Van gemoedsbezwaren, waarji

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1