Dagblad voor Leiden en Omstreken. ÏÜWIi LEIBSCHE COURANT ItBONNEIINEiaTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 'Per week f 0.19 .Franco per post per kwartaal, f2,90 \*t* De Volkshuisvesting. v' Over de volkshuisvesting en de houding Jctoor de Regeering ten aanzien van di't vraagstuk ingenomen werden in de Twee de Kamer harde noten gekraakt. Toegegeven moest worden dat er op dit gebied zeer veel gedaan is in ons land. De beschuldiging in de pers en in «volksvergaderingen meermalen gehoord 'dat de Regeering in dit opzicht haar taak fcou verwaarloozen, vond in het parlement geen weerklank. Feit is trouwens, dat in geen land ter (Wereld aan de volkshuisvesting zooveel haudacht is geschonken als in ons land. Toch ontbrak het niet aan klachten. De woningproductie is enorm geweest iele laatste jaren. In 1922 b.v. werden [42.925 woningen gebouwd en naar Minis ter Aalberse mededeelde kan voor 1924 op een productie van pl.m. 75.000 woningen worden gerekend. Dat zijn cijfers die gezien mogen wor den, en er was dan ook niemand die de Regeering deswege in gebreke stelde. Wel echter waren er klachten van.an- Jcleren aard. Sommige leden meenden dat de parti culiere houwers bevoordeeld worden bo ven de woningbouwverenigingen, omdat voor de eersten een he'drag voor 2e hypo theek beschikbaar wordt gesteld, een voor recht waarin de vereenigingen tot nog toe niet deelen. De huizen zijn te duur. Van meer belang echter was de klacht dat vele woningen leeg staan, omdat de menschen voor wie ze gebouwd zijn, de ■gevraagde huren met kunnen betalen. Het woningpeil is verhoogd de laatste jaren, maar zij voor wie ze gebouwd zijn kunnen er n:et van profiteeren, en zij die zulk een woning betrokken snakken naar een gelegenheid om ze tegen een goedkoo- pere te kunnen verruilen. Om aan die bezwaren eenigermate tege moet te komen is door de Re.geering -ver band gelegd tusschen het. inkomen van de 'huurders en den huurprijs. Opzichzelf is dat, waar het Rijk in de bekorten bijdraagt niet onbillijk. Maar in de practfjk komt men daardoor tot allerlei moeilijkheden. In sommige gevallen woTdt- een huur prijs betaald, ver hoven den marktprijs van de woningen en in andere gevallen blijft men ver beneden den marktprijs. Zij die in het eerste geval verkeeren zeer gewensohte huurders vaak trach ten natuurlijk een andere woning te vin den, meer in overeenstemming mei) ,den marktprijs. En komt er dan een huurder met een lager inkomen, dan worden de tekorten alweer greoter. Om hieraan een einde te maken werd aangedrongen op sterke afschrijvingen op 'de in den duren tijd gebouwde woningen, Izoodat verhuring tegen redelijke prijzen mogelijk wordt Van andere zijde werd hiertegen even- Avel bezwaar geopperd, omdat de moge lijkheid bestaat dat er weer een opleving komt, zoodat de huren zonder bezwaar kunnen stijgen. Wat afgeschreven is, is men kwijt. Van daar dat er clqor andere adviseurs op werd aangedrongen de Rijksbijdragen te ver- hoogen en zoo do gemeenten te ontlasten. Verder werd in overweging gegeven de (woningcomplexen van bepaalde vereeni- Igingen tot een geheel samen to voegen, zoodat met de winsten van de in den goed- koopen, tijd gebouwde woningen, de tekor ten van later gebouwde complexen kun nen worden verminderd en de huren ver laagd. En eindelijk werd gevraagd de gemeen ten in het vaststellen van de huren meer /vrijheid te geven". Het Departement, zoo werd geklaagd, treedt willekeurig op en daarom zou het de voorkeur vérdienen, de gemeenten die toch heter in staat zijn over de plaatselijke toestanden te oordeelen meer de vrije hand te laten. De gemeenten dragen het risico; wat de huren to weinig opbrengen moeten zij bij passen. Welnu, zoo redeneerde o.a. de heer Rut- jgers van Rozenburg, dan meen ik dat, wie "cle lasten draagt, ook do lusten moet heb ben, dat wil in dit geval zeggen, dat de .gemeenten ook de buren moeten kunnen vaststellen, zooals zij meenien, dat, gezien 'de plaatselijke omstandigheden, wensche- lijk en goed iis. Dat schijnt mij zo'o'n eenvoudige waar- beid, dat het mij verwondert, dat de Mi nister ten dezen zoo dwingend tegen de gemeenten optreedt, waarvoor, naar het mij toeschijnt, elke rechtsgrond ontbreekt." Zooals men ziet, aan klachten was er geen gebrek. In liet volgende nummer gaan we na, Iwafc Minister Aalberse hierop haid te ant woorden. 5lie JAARGANG. DINSDAG 15 APRIL 1924 No. 1216 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Te!. Int. 1278 - Postrekening 58836 RECHTEN EN VERPLICHTINGEN VAN AMBTENAREN. Het wetsontwerp waarin de bevoegd- beid der Regeering tot wijziging van be palingen betreffende de rechten en ver plichtingen van ambtenaren wettelijk vast gelegd wordt en waarvan de behandeling tot 6 Mei a.s. werd uitgesteld, blijft in de pers nog heel wat stof opwerpen. In de Rotterdammer wordt het ontwerp door Mr. Rutgers verdedigd. Het heeft, zoo betoogt hij tweeërlei nut. Vooreerst zal, wanneer dit voorstel wet wordt, het ook voor wie thans omtrent de bevoegdheid van de Regeering, in dwaling of onzekerheid verkeert duidelijk worden, wat rechtens geldt. En in de tweede plaats strekt het voorstel om de, overigens zeer geringe, kans af te snijden, dat indien een rechterlijke uitspraak zou worden inge roepen, de rechter aan do Regeering de bevoegdheid tot wijziging van eenmaal vastgestelde diepalingen zou ontzeggen. In dit laatste nu werd door een aantal leden der Kamer bezwaar gezien. Zij wil den de baan geheel vrij houden voor een rechterlijke uitspraak;. Dit bezwaar zou opgaan, wanneer het voorstel van de Regeering gestrekt zon hebben aan personen rechten te ontne men, die zij thans bezitten. Deze strek king ecirter had het voorstel1 niet. Het strekte tot vastlegging der bevoegdheid van de Regeering tot regeling, en zoo nooaig vermindering der salarissen, welke bevoegdheid, ook naar het oordeel der Kamer, de Regeering thans reeds bezit. Het gaat toch niet aan te beweren, dat de wetgever, hoezeer overtuigd van zijn goed retfht, moet wijken, wanneer moge lijk een betrokkene ten onrechte een andere meening heeft en wellicht den rechter wil inroepen. Het recht van den wetgever kan toch niet worden ontkend, om te bepalen wat recht zal zijn, wanneer hij overtuigd is, dat daarmede niemands recht wordt geschonden." Mr. Rutgers ziet de beslissing der Ka mer niet anders als een bewijs van zwakte. En waar die beslissing een onnoodig voortduren der reeds te lang gevoerde agitatie zal ten gevolge hebben, is deze zwakte niet slechts betreurenswaardig, doch ook laakbaar. De heer van Wijnbergen (R. K.) komt in de Maasbode tot een andere conclusie. De Begeering, zoo betoogt hij, had het recht artikel 40 van bet bezoldigingsbesluit in to trekken. En moraliter was de intrek king ook geoorloofd. Maar het ingediende wetsontwerp acht hij overbodig. Geheel anders oordeelt de Banier (G. H.) die zich als volgt uitspreekt. „De Regeering zegt in bovenbedoeld wetsontwerp: ik, regeering, ben er niet ge heel gerust op, dat de rechterlijke macht mij wel in 't gelijk zal stellen met die kor ting op de ambtenaarssalarissen en om dat ik daarop niet geheel gerust hen, zal ik' zelf de knoop maar doorhakken, zal ik zelf die taak maar overnemen van liet grondwettig daarvoor ingestelde lichaam, n.I. de rechterlijke macht en zal ik mij zelf maar in 't gelijk stellen. Wij achten dit een wetgeving van zoo bedenkelijken aard, dat wij meenen, hoe zeer wij ook de moeilijkheden, met name do financieele moeilijkheden ibeseffen, waarin de Regeering verkeert; daartegen een* woord van protest te moeten laten hooren. Zoo een dergelijke wetgeving in ons land' ingang mocht vinden, achten wij dit een teeken van zoo ernstige verwording van ons politieke leven, dat wij de ver zuchting kunnen hegrijpen van het Week blad van het Recht, dat dezer dagen schreef: „Wij spreken een protest uit, al vreezen wij dat het weinig haten zal. De politiek kent helaas geen rechten, mis schien moeten wij er helaas bijvoegen, ook geen zedelijke plichten. De politiek eischt wel harde offers. Gelukkig hij, die zich van haar verze mocht houden." Men versta ons wel. Wij laten de vraag of de ambtenaren-salarissen te hoog zijn, hier geheel buiten. Maar wij ontzeggen aan de Regeering het recht, de zaak op deze wijze te tracteeren. Dat is geen recht meer, dat is onrecht. Een onrecht, dat, mocht een meerderheid z:ch daarvoor wil len leenen, voor de ontwikkeling van onze llolitieke zeden van noodlottige gevolgen zal zijn. Nederland zal dan opgehouden heb ben Rechtsstaat te zijn." Uit een en ander zou kunnen worden af geleid dat de kansen voor het ontwerp niet bepaald gunstig staan. STA0S?<§IEUWS. Electrificatic van den spoorlijn LeidenDen Haag. Gisteren 'heeft de Koninklijke Fabriek, van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Bey-. nes, te Haarlem, afgeleverd het eerste sta len electrische motorrijtuig, een zooge naamd M. B. D.-(motór-bagage-doorgang)- rijtuig, welke rijtuigen in dienst zullen worden gesteld op den geëlectrifioeerden spoorlijn LeidenDen Haag. De N. R. Grt. die het rijtuig bezichtig de, geeft er de volgende beschrijving van: Het is een tweede-klasse rijtuig met ba- gage-afdeeling voor 2500 K.G. bagage. Aan één zijde is een afgesloten bestuur dersstand, waarachter zich de bagage- afdeeling bevindt met een zitbank, schrijf- golegenheid en loketkast voor den conduc teur. Do controle is voorzien van een „doode-mansrem", (dead-man's handle), zoodat wanneer de bestuurder door onge steldheid zijn taak niet verder kan ver vullen en den knop loslaat, de wagen on middellijk stil staat. In het midden van :het rijtuig, achter de bagageafdeeling is de ingang voor de passagiers, een ruim balcon met aan beide zijden twee portie ren, zoodat het instappen zeer vlug kan geschieden. Het uitstappen geschiedt aan de andere zijde van het rijtuig, eveneens vanaf een rutm balcon met aan beide zij den twee portieren. Speciaal op zeer drukke dagen ia het noodzakelijk dat de pasasgiers gelegen heid hebben vlug in- en uit te sta.ppen. Tusschen het midden- en achterbalcon bevinden zich twee afdeelingen niet 5 coupé's voor de passagiers, tezamen 40 zitplaatsen; op de balcons kunnen nog 24 pasagiers een staanplaats vinden. Het rij tuig wordt bestuurd uit den bestuurders stand, terwijl alleen voor het rangeeren, ihot rijtuig ook bestuurd kan worden van het achterbalcon af, waar voor de besturing eencontroller met remkraan geplaatst is. In de heide trucks van het rijtu'g zijn in 't geheel 4 motoren met totaal 960 P.K. Do stroom (1500 volt gelijkstroom) die voor deze motoren benoodigd is, wordt van de bovenleiding afgenomen door een stroomafnemer met een dubbel sleepcon- tact. De beugel* kan automatisch door luchtdruk omhoog gebracht worden. Dit kan ook geschieden door middel van een handpomp, ingeval de luchtiustallatie de fect zon zijn. Op het dak is een groote fluit aangebracht, die een zeer zwaar geluid geeft. Evenals de laatste, doorgangsrijtuigen, die door deze fabriek werden afgeleverd, is dit rijtuig geheel van staal gebouwd. Het hout, dat bij vroegere spoorwagens het voornaamste materiaal was, ook voor de constructie, dient nu nog alleen voor af werking. De betimmering der coupé's is geheel van teakhout. De panee#n zijn met lincrusta afgedekt. Dc vloerbedekking is van Trioliri, waaronder vilt is gelegd, hef-" geen het loopen in het rijtuig gcruisehloos maakt. Langs de manden zijn tafeltjes aangebracht, die opgeklapt kunnen wor den. De banken zijn hekleed met groen trijp. Verschillende spiegels in de wan den geven den compartimenten een huise lijk aanzien. De totale lengte van den wagen over de buffers gemeten is 19.8 M., terwijl do hartafstand tusschen de beide trucks 13 M. is. De electrische installatie is uitgevoerd door The Metropolitan iVckers Electrical Company, Ltd. Manchester. Bij de fabriek zijn nog twee derde-klas motorrijtuigen en twee aanhangwagens in aanbouw. Nog deze week zal een proefrit worden gemaakt. Het Berlijnsche Domkoor. Op Vrijdag 22 April zal heit Ber lijnsche Domkoor over Nieuwe- Schans naar Nederland komen en dien zelfden avond een zaal concert in de „Harmonie" te Groningen geven. De data der overige concerten zijn als volgt: 23 April Leeuwarden, 24 Groningen (matinée), 25 Zwolle, 26 Alkmaar, 27 Am sterdam, (matinée Bonde Lutherse lie kerk) 28 Leiden, 29 Haarlem, 30 Den Haag, 1 Mei Rotterdam, Zuiderkerk. Het koor vertrekt op 3 Mei over Bent- lieim, eoi zal den dag te voren waarschijn lijk nog één keer optreden. Aan deze concertreis zullen deelnemen: Prof. Rudel, dirigent, Prof. Fischer (or gel), Pauline Dobcrt, Bachzangeres, 1-4 zangers van beroep en 40 scholieren. Het koor heeft in 1813 reeds in Amster dam eene uitvoering gegeven. Deze maal komt het op ultnocdiging der Ned. Cen trale voor Vacantiekinderen te Leiden naar Nederland. Rijks-Museum van Oudheden. De Directeur van 's-Rijks-Museum van Oudheden bericht, dat Vrijdag 18 April a.s. (openingstijd 1 uur) de nieuw ingerichte zalen voor Egyptische kunst voor het pu bliek" zullen worden geopend. Hiermede is de nieuwe installatie van het Museum zóó ver gevorderd, dat verreweg het .grootste, voor het publiek bestemde gedeelte dan toegankelijk zijn zal. In de eerste plaats zijn dit de ge noemde, nieuw gerestaureerde zalen, waar een keuze uit wat het Museum aan Egyp tische kunst bezit, is opgesteld in een, door eenvoudige indeeling der groote localen, zoo rustig mogelijke omgeving, waar dit noodig is door glas beschermd. Vooral aan de juiste belichting is hier zooveel mogelijk zorg besteed. Verder zijn geheel toegankelijk do zalen voor Grieksch-Romeinscho kunst en kunsthandwerk, d. w. z. de geheele klas sieke afdeeling en de Nejlerlandsche af- deeling in haar historische opstelling, van welke pok reeds een gids is verschenen, In bewerking zijn nog slechts de pu blieke zalen voor Egyptische cultuur en doodencultus en de geheele afdeeling voor Europeescho praehistorie. Deze hoopt men in den loop van het volgend jaar voor het publiek to kunnen openen. Dan zullen dus geheel gereed zijn alle, voor het publiek toegankelijke gedeelten. Naast deze publieke tentoonstellingszalen krijgt echter elke Muscumafdeeling één of meer zalen, waar slechts de speciale be langstellende of de studeerende op ver zoek wordt toegelaten en waar het verdere Museumbozil in studiecollecties wordt ge ordend naar wetenschappelijke eischen. Zoo zal dus voortaan de bezoeker der ten toonstellingszalen niet meer door de groote massa der opgestelde voorwerpen van rustig genot of juist begrip worden afge leid en zal do vakman in do studiezalen ongestoord kunnen werken en in kort be stek alles bijeen kunnen vinden. Het spreekt vanzelf, dat de inrichting der studiezalen zich nog langeren tijd moet laten wachten. 40-Jarig Jubileum. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn, dat do Ghr. Jongeliedenvoroon. Jozua 24:15b, onderafdeeling van de Chr. J. V. Pred. XII:la, werd opgericht. Dit feit zal in de Jaarvergadering die morgenavond in gebouw Prediker wordt gehouden, feestelijk worden herdacht. Leidsch Studiefonds. Ten vorige jare heeft de heer W. G. van der Boor, in Den Haag overleden, aan de Leidsche Universiteit een aanzienlijk le gaat vermaakt, teneinde daarvoor een naar hem genoemd Leidsch Studiefonds te slichten. De bepaling daarbij was, dat eerst na verloop van een jaar dit studie fonds in werking zou treden. Thans zijn er beschikbaar gesteld vier beurzen van het W. G. van der Boor's Leidsch Studiofonds elk van f 1000 voor studenten in de faculteit der rechtsgeleerd heid, geneeskunde en wis- en natuurkuu- de. Aanvragen moeten geschieden voor 1 Juni hij curatoren der Leidsche Universi teit. Als voorwaarde is eraan verbonden, dat bij voorkeur zij in aanmerking ko men, die tenminste 4 klassen van "het gym nasium, lyceum of H.B.S. in Den Haag hebben doorloopen. De Hannoveïsche Musterschuie. In ons nummer van 9 April j.l. hebben wij opgenomen een schrijven van den heer A. Steijns, over do lichamelijke opvoeding der vrouw en, waarin reclame gemaakt werd voor een demonstratie te geven door eenigo dames der Hannoversche Musterschule van hot aldaar gevolgde stelsel van lichamsoefeningen voor de vrouw. Gisteravond zou deze demonstratie in de Stadsgehoorzaal worden gehouden. Toen een onzer verslaggevers zich aan de zaal vervoegde teneinde van deze de monstratie een verslag te geven:, werd hem, althans als verslaggever, echter de toegang geweigerd. Wanneer hij als ieder ander bezoeker een kaart wilde koopen was er geen be zwaar, maar als verslaggever had hij geen toegang omdatalleen oen der Leid sche bladen was uitgenoodigd. Wij willen niet trachten dit optreden van het comité te kwalificeercn. Als eerst in een blad gastvrijheid wordt gevraagd cm voor een uitvoering reclame te maken en men gaat dan aan een ver tegenwoordiger van zulk een blad de deur wijzen, dan zal iedere lezer voor zulk een houding wel een uitdrukking weten te vin den. Maar een vleiende uitdrukking zal het zeker niet zijn. Christelijke Kweekschool. Tot leerares in de Nuttige Handwerken aan dte Chr. Kweekschool ialhier, in de {•laats van Mej. P. C. van Borselen die tegen het einde van den loopenden cur sus ontslag hoeft gevraagd, is benoemd Mej. W. C. de Nie, thans leerares aan de Vakschool voor Meisjes, alhier. Marktkooplieden en Venters. Tot heden waren hier ter plaatse de marktkooplieden en venters afzonderlijk georganiseerd. Dc marktkooplieden in de bekende vereen. „Ons Belang", en de ven ters in een vereen, onder den naam van „Leiden's belang." Do Federatie van marktkooplieden waar bij Ons Belang is aangesloten, is sedert eenigen tijd doende, om beide categorieën in één verband vercenigd t© krijgen. Deze actie strekt zich vanzelf ook uit tot Lei den, waar beide takken nogal flink ver tegenwoordigd zijn. en zoo hield dan gis teravond Ons Belang in het lokaal van dien verliuurdersbond e,en openbare verga dering, waarin als spreker optrad de heer M. de G o e y e, voorzitteT van de federa tie van marktkooplieden. Na eerst in het algemeen hot nut van organiseeren te hebben aangetoond be sprak spr. heb werk van de federatie, zoo als dat in verschillende plaatsen van ons .land reeds is verricht en in vele gevallen tob tastbaar resultaat heeft geleid. O.a. memoreerde spr. wat Leiden betreft, de verkregen marktgeldenverlaging. Spr. besloot met een krachtige -opwek king aan do venters, cm zich bij Ons Be lang aan te sluiten, ten eindo de organi satie nog meer aan haar doel te doen be antwoorden. Een geanimeerd debat volgde, waaraan ook werd deelgenomen door den voorzit ter van „Leiden's belang", dio zich ook uitsprak vóór fusie. Hij werd nog in 't kort door den spreker beantwoord, waar na de voorzitter spreker en debater dank te voor hun zakelijk betoog. Verscheiden© personen traden als lid toe. Hot aantal bezoekers had. wel iets groo- ter kunnen zijn. Het. was ook gisteren mot den tram- dienst op Scheveningen nog niet alles koek en ei. To half negen gisteravond had aan de Hoogewoerdsbrug weer een déraillement plaats, terwijl ook het passecrcn van do TADVERTENTIE-PRSJSI f Gewone advertentiën per regel 22'/2 cent.' Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariefj ^Bij contract, belangrijke reductie. jKleine advertentiën bijvooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden' dagelijks geplaatst ad 50 cent. Aan Hat Zoektocht Leiden, 15 April 1924 Een staatsrechtelijk monstrum heeft men het bekende art. 40 Bezoldigingsbc-J sluit genoemd. En niet ten onrechte, geloof ik. Maar laat men nu niet meenen, dat mej het verdwijnen van dit ari. alle moiw strueuze bepalingen zijn verdwenen. Wil men een voorbeeld? Op de begrooting van den Gezondheids raad komt een post voor van f 18000.— voor drie leden van den vroegeren Raad. Volgens art. 34 van de Gezondheidswet hebben deze heeren tot hun 70ste jaar recht op hunne jaarwedde, tenzij ze tot eet bezoldigde functie bij het Staatstoezicht op de volksgezondheid worden benoemd, wat echter niet gewenscht of niet mogelijk schijnt. En zoo strijken deze heeren rustig hun f 6000.per jaar op, zonder dat ze er een vinger voor uitsteken, Ik noem aan, dat deze heeren recht op schadevergoeding kunnen laten gelden. Maar als ik dergel'jke dingen lees, alz ik zie op hoe onverstandige wijze vaak met 's lands financiën, d wz. met 's volke belastinginningen wordt omgesprongen, en als ik dan van Minister Aa'berse hoor. dat de heer S ch a p e r deze heeren een mog hoogere toelage had willen waarhor- gen, dan begint het me toch te kriebelen van binnen. En dan is er zeker alle recht om te spre-- ken van eenlaat ik maar zeggen, wet-, gevend monstrum. OBSERVATOR Zijdgracht met omzichtigheid geschied de. Dc tram dio 9.05 uit. Voorburg ver trekt., kwam daar eerst tegen half tien aan. Nu echter het grondwerk voltooid is, hoopt men deze stoornissen spoedig ge heel achter den rug te hebben. Wat het ont sporen van den tramwagen aan den Bad huisweg betreft, is het wenschelijk daar aan toe te voegen dat het hier oen oud© wagen betrof. De Eerst© Hulpdienst moest gisteren in oen drietal niet^ernstigo gevallen hulp verleenen. Het ©eiste betrof een ongeval op ^ïet terrein van de S. E. Fabrieken, waar een jongen met zijn voet onder een kolenwagen was geraakt, gelukkig zonder dit lichaamsdeel ernstig te bezeeren. Het tweede ongeval ha-d plaats op het empla cement van de Haarlemsche- tram waar een 10-jarige jongen een pijnlijke v te op oen partij rails waar hij aan het spelen was. Ook moest geneeskundige hulp worden verleend aan P. R., die op de scheepswerf van do fa. v. TT, het on geluk had mot het gelaat tegen 'ecu scheepsmast aan te loopen waarbij ccn oog licht geraakt werd. Ten nadeel v. H., in de Bouwclouwe- stecg is door onbevoegde handen do munt gasmeter in zijn perceel gelicht., die op dat oogenblik een bedrag a f 5 inhield. Vanmorgen om kwart over tien is op het Kort-Ra-penburg, weer eens een vracht auto tegen de stadstram opgereden, n.L die van de fa. C. J. v. L. Van de auto werd een spatbord bescha digd, van de tram niets. aSifllféE HLAai» ART. 40 EN DE R. K. KAMERFRACTIE Algemeene salariskcrting van 16 pci.5 De T e 1 c g r. van Maandagavond bevat te het volgende ietwat fantastische be richt: Naar in Kameikringen verluidt, is de houding der R. K. fractie in zako het op haar initiatief geschorst - „bevoegdheids- ontwerp" in verband te brengen met een onlangs van het departement van Finan ciën uitgegaan schrijven, waarin het voor nemen werd aangekondigd, om met ingang van 1 Januari 1925.te komen lot een al- gemeene salariskorting van 16 K- pet. - Zou de nieuw ontworpen salarisregeling dan in werking zijn getreden, dan zouden individueel© verschillen tusschen deze 16pet. korting en de" vermindering vol gens de nieuwe regeling verrekend kunr.en worden, mits de algemeen© bezuiniging van 35 millioen (dat is 1/6 of 16M pet. van den totalen salarislast van 210 mil lioen) word verkregen. Ons wordt nog verzekerd, dat het schor-; singsplan reeds Donderdag te voren ia overleg o.a. tusschen de heeren No1 -ns, Dresselhuys en Kooien was vastgesteld, waarbij werd overeengekomen, dat eerst-* genoemde zich bepalen zou tot het oppe-c ren van een aanbeveling van het denk beeld, waaraap dan, na het antwoord der regeering, de heer Dresselhuys den verm van een motie zou geven. Dienovereenkomstig is dé gang van ;:a* ken Vrijdag dan ook geweest." Opmerking verdient dat in do Dinsdag-* ochtendbladen, voorzeover wij konden na* gaan, aan deze beschouwingen geen aam dacht werd geschonken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1