abonnementsprijs! Dagblad voor Leiden en Omstreken. advertentie-prijs binnehlamb NIEUWE LEIDSCIE In Leiden en buiten Leiden I In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn |Per kwartaal f 2.50 Per week f 0-19 'Franco $er post per kwartaal. f2,90 5de JAARGANG, - WOENSDAG 9 APRIL 1924 - No. 1211 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 Postrekening 58936 Gewone advertentiên per regel 22V2 cent. Ingezonden MededeeHngen, dubbel tariefcf Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên bij vooruitbeta^ ling van ten hoogste 30 woorden, worden, dagelijks geplaatst ad 50 cent. Pit nummer bestaat n» twee bladen. Onze sigarenindustrie. Door de 'bakkers wordt geklaagd, zooalts we in ©en voiig nummer zagen. Maar niet mihder door de sigarenfabri kanten. Hunne klachten zijn van anderen aard, maar daarom niet minder ernstig. Er wordt zelfs gesproken van een noodtoestand waarin onze sigaren fabrikanten verkeeren en niet geheel zon der oorzaak. Ontkend kan niet worden dat de toe stand waarin onze sigarenindustrie ver keert, ver van gunstig is. Waren b.v. in 1918 in dit bedrijf ruim 19000 sigarenmakers werkzaam, in 1923 was dit getal 'gedaald tot 10.000. Een vermindering dus van ruim 50 pet. Neemt men hierbij in aanmerking, dat te gelijkertijd de werktijd was verkort van 55 uren tot 48 uren jper week dan is het duidelijk, dat de feitelijke vermindering nog veel grooter was. Nog andere cijfers gewen een beeld van den treurigen toestand. Bedroeg in 1918 de invoer van sigaren 220.400 met een waarde van f 10.353.—, in 1920 werden reeds meer dan 30 mil lioen sigaren ingevoerd, terwijl in 1923 de invoer was gestegen tot! 217.900.000 si- paren, dm een waarde vertegenwoordigden van f 3.343.000. Hierbij kwam nog dat tegelijkertijd de uitvoer belangrijk verminderde. Verschillende landen die vroeger bedui dende afnemers van ónze sigiaren waren gingen door invoerverboden of hoogere rechten iden invoer belemmeren, terwijl bovendien tengevolge van den oorlog meer dere afzetgebieden waren verloren gegaan. Van hoeveel beteekenis dit alles was kan bl'ijken uit de volgende cijfers: In 1916 toen voor deze industrie de ote- stand nog vrijwel normaal was, weiden uitgevoerd ruim 300 millioen. sigaren die een waarde vertegenwoordigden van ruim 12 millioen gulden. In 1923 daarentegen was de uitvoer ge daald tot 64.992.000 sigaren tot een be drag van f 2.860 000. De uitvoer liep dus terug van ruim 300 millioen sigaren in 1916 tot nog geen 65 millioen in 1923. Dit zijn inderdaad sprekende cijfers. En toch zeggen ze nog niet al'lcs en ge ven ze geen volledig beeld van de moei lijkheden waarmede deze industrie heeft te worstelen. Was de toestand in 1922 al ver van rooskleurig, deze werd nog verergerd!, door de invoering van de Tabakswet die de sigaren belast met een recht van 10 pet. van den detailprijs. De tcch al sterk verminderde omzet, de sterke concurrentie van het buitenland aan de eerste en van de werklooze sigaren makers die op eigen gelegenheid gingen, werken aan de andere zijde, waren oor zaak, dat men den last van deze belasting niet op den consument durfde leggen. Een last die nog beduidend grooter was dan het belastingpercentage omdat door de heffing op den detailprijs niet al leen het product belast werd, maar ook het •uitgekeerde arbeidsloon. Hierbij kwam nog, dat voor het stuksgewijs bandeeren meer personeel en meer -lokaliteit noodig 'was, terwijl bo.vendien bij het ringen nog betrekkelijk veel schade wordt aangericht. Een lichtzijde bij al1 deze misère was, •dat door de verhooging van het invoer recht, in 1922 de invoer vrij sterk beperkt werd. 1 Hierdoor was het mogelijk het verloren terrein weer eenigermate te herwinnen en 'ontwaakte de hoop dat in de toekomst een •betere toestand zou worden verkregen. Thans echter is er opnieuw onrust en vrees dorr een voorgenomen verhooging van den accijns. Worden deze plannen werkelijkheid, dan, zoo wordt gevreesd zal het bedrijf "nog dieper in het moeras wegzinken en zal Van herstel geen sprake meer kunnen zijn. 1 Heen w-o.nder dat er in de kringen van de sigarenfabrikanten onrust heerscht en dat zij, die zich tot nu toe nog op de been wisten te houden, den moed dreigen te Terliezen. Meerdere inkomsten zijn voor de schat kist noodzakelijk en zij zullen ihet temeer Worden, naarmate de bezuinigingsplannen meer worden tegengewerkt. Wij vertrouwen echter dat de Regeering aan dé belangen van deze zoo ernstig be dreigde industrie volle aandacht zal 'schenken en dat niet tot verhooging van deze belasting zal worden overgegaan 'iin- dien beduidende schade voor de sigaren industrie en vermeerderde werkloosheid 'daarvan -het gevolg zal' zijn. zooiets gehoord te hebben waren we de le klas wagonnetjes kwijt geweest, i Want Wie reist daarin nu nogl i SstI Dat moet je niet te hard zeggen, i Want. daar heb je onze kamerleden. Kamerleden kunnen niet op harde ban ken zitten en tweede klas is toch ook tmaar tweede klas. 1 En Inspecteur X en Commissaris T en... 1 Waar moeten die allemaal naar toe als Zij zich niet kunnen opsluiten in hun first- class-isolement. Zooiets staat anders de bezuiniging wel wat in den weg. 1 Bezuiniging op materiaal en personeel en „stoom", om nog niet te spreken van al die le klas rijtuigen, -die 2e of 3e gou den kunnen worden." Handhaving van de eerste klas beteekent inderdaad het tegengaan van bezuiniging ,en vergrcot'mg van bet tekort op het {Spoorwegbedrijf. Afschaffing er van, zou, daar de eerste {klas naar verhouding de grootste verlie zen geeft, een beduidende bezuiniging bo- teekenen. Maar het k a n nu eenmaal niet. i Niemand kan in redelijkheid vergen dat .Kamerleden en hoogere ambtenaren twee- jde klas zouden reizen. In andere landen mag dat mogelijk zijn ;en als iets heel gewoons worden be schouwd, in ons kleine landje kan daar aan niet worden gedacht. Afstanden moeten er zijn. En anders moeten ze maar gemaakt .worden. STASSSNIEUWS. V Reist U eerste? ..Dp meeste lezers, die wij deze vraag- mei een heel onnoozel gezicht stellen, 1zegt het Over ijs. Dagblad, zul len ons eens hartelijk uitlachen. V ie re:st er nu eerste klas in dezen tij,dl En bijna de Residentiebode scheen Ds. Joh. W. Groot Enzerink. Tot onze, en ongetwijfeld tot veler blijd schap kunnen wij melden, dat Ds. Groot Enzerink hedenmiddag het Diakonessen- buis heeft verlaten, na een verblijf van juist zes (maanden. De ongesteldheid heef-t onverwacht zulk een gunstige wending genomen, dat de doktoren, na ernstig beraad, op 't -laatste oogenblilk hebben afgezien van de opera tie, 'die gistermorgen zou hebben plaats gehad. De patiënt, wiens gezondhe:dsboe- stand, overigens uitnemend iis, zal vootIoo- pig nog rust houden, zoodat bezoeken niet mogen worden ontvangen. En verblijdende jnededeeling. Meer dan eens scheen bet, dat de mid delen zouden falen en dat de gebeden niet zouden worden verhoord. En thans deze gunstige wending. Moge spoedig een blijvend herstel vol gen. Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken te Gouda, en voor Rijnland te Leiden hebben zich bij uitvoerig adres gewend tot den Minis ter van Waterstaat en Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland om alsnog over te gaan tot de voorgenomen verbetering van den vaarweg RotterdamAmsterdam via Gouda en Alphen, welke vaartverbetering dreigt op de lange baan te worden ge schoven, doordat het rijk voorloopilg geen subsidie wil verleenen. Gevraagd wordt in ieder geval met de voorgenomen verbete ring te beginnen in Gouda en Omgeving, omdat daardoor een zeer groot industri eel gebied der-provincie zou worden ont sloten voor zeeschepen en de overige ver beteringen toch moeten wachten op het bouwen der nieuwe sluis te Gouda. Onbewoonbaarverklarin/^sn. Ged. Staten hebben Maandag in openbare vergadering behandeld de voor zieningen van: W. M. Oppelaar en H. C. de Nie alhier tegen het besluit van den Raad van 27 Aug. 1923 voor zoover het strekt tot on bewoonbaarverklaring van de woningen aan het Verversplein Nos. 2 en 6 en de woning aan het Verversplein 4 aldaar; I. G. de Tombe, 2. de Wed. A. den Hollander, 3. C. Hooyakkers en 4. J. Raaphorst alhier tegen het besluit van den Raad van 27 Aug. 1.1. voor zoover daarbij onbewoonbaarverklaring plaats had van 1. de woning Vincen-fciuspoort no. 1; 2. de woning St. Anna'shof 2 en 2; 3. de woning 3e Binnenvestgracht no. 1 en 4. de woningen Vincentiuspoort 1, 2 en 3; A. Blansjaar en A. Steen voorden, C. J. Verhoeven en mej. Hagemans alhier, tegen het besluit van den Raad van 27 Aug. 1.1., voorzoover het strekt tot onbe woonbaarverklaring van hunne woningen Oostdwarsgracht no. 22, zijne woning Langegracht nog 147 en hare woning Langegracht no. 165 aldaar; F. Los te Leiden tegen het besluit van den Raad, voorzoover het strekt tot on- bowoonbaarverklaring van de woningen aan het Luighof 1 en 2 aldaar. Tegen deze onbcwoonbaarverklaringen werden, deels door, deels namens belang hebbenden verschillende, bezwaren te ber de gebracht, strekkende om aan te toonen, dat deze woningen meestal door het aanbrengen van verbeteringen s zeer wel voor bewoning in aanmerking konden ko men. Deze zienswijze werd door den direc teur van Bouw- en Woningtoezicht te Lei den hierin gesteund, door den inspecteur der Volksgezondheid bestreden. „Ex Animo", Mr. P. E. Briët heeft zijne benoeming als eere-lid van de Chr. Zang-Vereen. „Ex Animo" aanvaard A.-R. Kiesvereeniging. Wij herinneren aan de jaarvergadering van de A.-R. Kiesvereeniging die heden avond wordt gehouden in de bovenzaal van „Amicitia". DE AMBACHTSSCHOOL. Hedenmiddag te half drie werd in het bekende schoolgebouw aan dein Haagweg een bijzondere algemeene vergadering ge houden van de vereeniging „De Ambachts school", waarin tevens de uitreiking plaats had van de einddiploma's aan de leerlingen die de school gaan verlaten, en de uitslag werd bekend gemaakt van de algemeene overgangsexamens. De vergadering, stond onder leiding van den voorzitter der vereeniging, den heer I r. A. M. Touw die haar opende met een hartelijk woord van welkom tot de heeren vertegenwoordiger® van het Gemeentebe stuur, van Schoolcommissies, van het be stuur van het GenootschapMathesis Scientiarum Genitrix, van de Vereeniging tot bevordering van de ople:ding tot In strumentmaker, de leden en begunstigers der vereeniging, ouders en voogden der leerlingen van de Ambachtsschool Vervolgens werd het jaarverslag der vereeniging uitgebracht, dat ook nu een geest van voldoening ademde, en waaruit wij aanstippen, dat het bestuur thans bestaat uit de heeren A. M. Touw, L. v. d. Laan, Mr. W. de Clercq, M. Koert, P. Otto, A. v. 't Riet, W. F. v. d. Steen, W. A. J Monhemius en J. M. Rademak-er. De heer Otto werd dit jaar als 1ste penning meester herkozen, zeer tot genoegen van het bestuur dat in hem een ijverig en nauwkeurig werker bezit. In 1924 is aan de beurt van aftrding de heer Mr. W. de Clercq, 1ste secretaris. Gedurende 1922—'23 traden 34 nieuwe leden tot de Vereeniging toe, terwijl 29 leden en 1 begunstiger heengingen. Betreffende het anderwijij op de A m- bachtsschool werd medegedeeld dat dit jaar bij het personeel geen mutaties plaats hadden, zoodat dit bleef -samenge steld uit de heeren A. J. v. Achter berg, directeur, J. W. Verstraaten, leeraar in het timmeren, H. D. Was- s i n k, schilderen, teekenen en materialen- kermis; A. J. Par men tier, smeden, bankwerken, teekenen, stoomwerktuigkun de en materialenkennis. B. E. Degge- ler, stoffeeren, W. E. Termond. A. Jansen Hendriks, B. H. J. II ey- demann, B. Hoek en P. Thijs, sme den, bankwerken, teekenen en materialen- kennis, A. Lukas, meubelmaken, teekenen materialenkennis, boetseeren en hout- draaien. C. Brilman, D. Scheer en A. N. Z o k v e 1 d, timmeren, teekenen en materia1 enkeamis. W. F. Verschoor, E. A. Mu yd er man en H. C h. Tous- s aint, voortgezet L. O., en F. Th. Leich- r.er, smeden, bankwerker, teekenen en materialenkennis. In het begin vam 1923 telde de school 300 leerlingen. Einde Maart verlieten haar 72 leerlingen, waarvan 66 met einddiplo ma, zoodat aan het eind van den cursusu '21'22 228 leerlingen stonden ingeschre ven. In dit jaar werden 180 leerlingen inge schreven, waarvan 110 voor 't toelatings examen slaagden. In 't geheel werden 105 leerlingen geplaatst, waaronder eenigen die reeds vroeger met goed gevolg examem hadden afgelegd. Van de geslaagde leerlingen moestem er 33 wachten tot een vol'gond jaar, die nu riet geplaatst korden worden. Het totaal der leerlingen dat gedurende den nieuwen cursus de school bezocht heeft, bedraagt 333, waarvan 98 v. tim meren, 25 v. meubelmaken, 16 v. d. ma- chinistenafdeeliag, 167 v. d. metaalbewer king, en 27 v. h. huisschilderen. Tusschentijds verlieten 28 leerlingen de school zoodat op 31 Dcc. aanwezig waren 305 leerlingen, waarvan 237 uit de ge meente Leiden en 68 uit 24 buitengemeen ten. Vakavondschooivoor volwassenen. Ook hier hadden in het personeel! geen mutaties plaats. Als directeur trad op de hoer A. J. v. Achterberg, als leeraren de heeren C. J. N'eboer, B. E. D^ggeler, F. v. Kleef, W. v. Dam, A. Lukas, C. Bril man, W. F. Verschoor, A. Jansen. Hen driks, C. v. d. Hoogt, B. H. J. Heyde- mann, W. Vers en H. Gh. Toussaint, die respect, ouderwijs gaven in electricite.ï-ts- leer, stoffeeren en beddemaken, hout- en marmerschilderen, letterteekonen, decora tie, schilderen, toekenen. vakteekenen, boet seeren, wiskunde, stoomwerktuigkunde, smeden en bankwerken, gastechniek, reke nen en Ned. Taal. In het geheel hebben 167 deelnemers de lessen gevol'gd en wel: 12 behangers en stoffeerders. 26 electricians, 20 gasfitters, 25 metaalbewerkers, 15 meubelmakers, 29 schilders. 38 timmerlieden, metselaars, betonwerkers, steenhouwers en loodgie ters en 2 stucadoors. De leeftijd der leerlingen -varieerde van 20 tot 50 jaar. Machiniste n-A vondschool. Ook hier geen mutaties in het personeel. Onder directie van den heer A. J. v. Achterberg wordt hier door de reeds ge noemde leeraren onderricht gegeven in de scheopswerktuigkunde, eleotrotechniek, wis- en natuurkunde, Ned. Taal, hand- en lijnteekemen, Engelsche taal. De cursus bestaat uit 2 semesters, loo- pende elk van 1 September tot 60 Mei. Het leerlingenaantal bedraagt hier 32, waarvan 10 in de 1ste, en 22 in de 2de klas. Alle vakken worden in de 1ste klas onderwezen, behoudens Eng. Taal die in de 2de klas is ondergebracht met de voortzetting der genoemde vakken. Voor het voorloopig machinister-diplo- ma slaagden 5 leerlingen. Hierna werd bekend gemaakt de uitslag van het Overgangsexamen. Van de 3de naar de 4de klas gingen over. B. E. Swagers en G. Visser. Van de 2de naar de 3de klas: J. J. Heemskerk, D. Huygens, K. Scheffer. H. J. Hebly, P. Dozy, E. P. Bakels, P. C. v. Wijk, H. Mulder. J. J. Jansen, P. M. le Noble. A. Fuks, C..v. d. Plas, J. A. Paal man, P. v. Muyen, W. F. Buitendijk, B. Mij-s, W. Harland, P. Molenaar, B. de Jonge, J. Pisson, S. H. Chris tiaanse, B. Mark, N. A. Zoet, P. v. d. Veur, J. de Man, V. D. van Ulden, M. Joon, F. Geer- li-nds, L. Buis, J. Kap aan, C. B. Selier, W. F. Wijmobel. J. Schoonens, M. v. d. Ouweelen, J. Steehouwer, A. W. N. v. Becrincren, P. J. v. d. Zeeuw, L. J. Bergs- ma, P. Mi-och, P. D. Stijger, J. Walle, E. Schouten, F. v. Woudenberg, A. C. v. El- derhorst., L. Kloos, J. v. d. Bleij. C. le Pair. J. M. A. van Haasteren, S. den Os, A. Kuivenlhoven, G. P. van Ruilen, J. v. Duivenboden, J. Bimk, H. v. Berke1, C. H Brand, W. P. Fontein, M. de Ridder, A. v. d. Moolen, A. v. Galen, L. Schrijvers, P. Marcelis, P. Zwartjes, H A. Beij, J. W. Snel. Voorwaardelijk: J. A. Goejee, H. Stol, C. van Muyen, P. W. van Rooyen, B. G. J. v. Bemmed, W. J. Zoutendijk, F. R. Brouwer, L. Troostwijk, T. B, v. Ees, A. J. Bruin en J. M. Lepoeter. Niet overgegaan: 7 leerlingen. Van de eerste naar de 2de klas: P. L. Neuteboom, W. A. de Haas, Ch. E. H. Kantebeen, H. A. Niersman, W. Wind, A. v. Rijn, A. Ruigrok, C. v. d. L:mden, A. Oudshoorn, A. J. v. Leeuwen, C. P. de Graaf, H. C. Leeuwenburg, S. Wijhng, H. M. W. de Koning, P. Streefkerk, W. De- veling, H. G. de Jong, J. Alkemade, J. Korswagen, A. P. v. d. Heijden, J. v. d. L'mden, J. Stijger, J. v. d. Horst, W. Wij- ben'ga, P. v. Ammers, A. Strotman, A. Ra- mak, D. Harleveld, W. P. E. Broers, A. H. Honhergen, W. A. v. Loon, J. Brokaar, T. H. Roman, A. Prins, A. P. Oostveen, J. de Koning, A. v. Delft. G. F. Kolder man. J. Kanbier, W. Waldkötter, L. Koo ien, F. G. Brouwer, J. Sluiter, M. v. Beve- ren, L. D. Schouten, C. v. d. Reijden, P. G. v. d. Kluuw, W. A. Verboog, G. Maris, J. G. Koevoet, G. W. Zandvoort, G. J. Dekker, J. P. Wer-nink, P. Gresman, K. F. Lamme, P. J. J. Zaalberg, S. P. Wij- beinga, M. Bmk, A. J. N. Nauta, K. A. Karstens, A. G. v. Leeuwen, ik v. d. Broek, P. Kwak, P. J. v. d. Burg, A. Turen hout, F. J. v. d. Meij, J. de Bruin, M. T. v. Kins, J. de Heus, H. H. Vodegel, F. L. v. Beek, B. v. d. Burg, H. Pet, G. J. de Boer, L. H. Minderman. Voorwaardelijk: C. P, Selier, D. v. Rooijen, A. Zandbergen. A. J. v. d. Poel, G. Laven, J. Verstralen, M. Sommeling, J. J. Kramer, H. Brinks, L. v.Wijk, G. J. G. v. Weerden, J. A. Stevens, A. Heister- borg, D. v. Rooijen, J. H. Pardon, P. Bar- kema, L. Ouwerkerk, J. A. Franken. P. H. L. Gertenaar, A. Jansen en F. v. Eijk. Niet overgegaan: 10 leerlingen. Het diploma van de school werd uitge reikt aan de volgende leerlingen: 41 Smeden-Bankwerkers: H. de Groot, W. Tegelaar, J. van. Leeuwen, M. M. Erkelens, J. van Wezel, P. Kolderman, A. J. v. d. Toom, D. van Beek, J. J. Croe- se, H. S. Fuks, E. Wiecherink, J. v. Weer- lee, R. Baars, C. Visser, G. G. Giezen, A. Grama, A. v. Klaveren, R. W. A. Maag denburg, W. G. G. Homberg, J. v. Wijk, P. A. Harteveld, H. D. Sirag, B. Huisman, P. A. van Leeuwen, M. Ouwerkerk, II. Veldhuizen, D. Monfils, W. Reineoud, B. van Leeuwen, P M. v. Leeuwen, H. Wind, G. A. de Vries, C. Veldhuizen, J. W. F. den Hertog, J. v. d. Burg, A. v. d. Berg, B. E. Swagers, J. W. H. v. d. Brink, H. J. W. Huisken, H. G. P. Snel, D. v. Bom mel. Geschenk: gereedschap. 33 Timmerlieden: W. Jansen. W. v. Steijn, W. Borreman. J. v. d. Bent, B. Donker, W. Ouwerkerk, H. Marcelis. A. Gertenaar, W. v. d. Voet. W. H. de Bes. P. G. Niersman, S. Linschoten, B. Krot, B. Bakels, M. A. v. Egmond. W. Veldhui zen, W. Stouten, J. A. TT. v. Heteren, J. J. W. v. Oerle, C. v. d. Tuin, T. Segaar, L. G. v. d. Horst, C. M. Middelkoop, H M. Kramp, J. v. Rijn, L. A. G. Zh-kzc-e, J. ton Haken, J. Ie Poole, W. C. v. Dorp, P. Meijer, C. H. J. Bovenlander, C. Pel, J. Bakker. Gesohenk: gereedschap. 5 Meubelmakers: J. Sierat, C. v. St-en- wijk. B. Lubach, K. Ko'derman, B G. Go- hen. Geschenk: gereedschap. 4 Schilders: P. Schipper. J. J. de Graaf,' F. J. Reekers, Th. v. d. Berg. Geschenk: gereedschap. Aan het Zoeklicht Leiden 9 April 1924. Er wordt veel gepraat in sommige krnn gen over het Roomsche gevaar. Voor sommigen schijnt dat een uiterst dankbaar onderwerp. Verstandiger schijnt mij echter om to spreken van het Roomsche voorbeeld. Wat is de kracht van Rome? Dat het werkt, dat het organiseert, dat het terwijl vele protestanten kracht zoeken in protestacties, die op z'n best de gemoe deren voor een oogenhlik in beweging brengen, propageert, met alle middelen waarover het beschikt. Neem b.v. de dagbladpers Een Christelijk dagblad is voor vele o zoo vurige protestanten eigenlijk een dwaasheid. En ze steunen de neutrale pers en ondermijnen op die manier hun eigen positie. Rome is verstandiger. De Roomsche pers is in ons land tot groote ontwikkeling gekomen. En nu wordt gemeld dat pogingen wom den gedaan om een groot blad te ver krijgen dat driemaal 's daags ver schijnt, terwijl men bovendien het stich ten van een ei'gen persbureau overweegt. Ik hoor in m'n veTbee'ding alweer n: ou we maar totaal gevaarlooze jammerklach ten over het Roomsche gevaar. Maar waarom volgen we niet liever het Roomsche voorbeeld? OBSERVATOR. Levensmiddelen voor Hongarije. Men verzoekt ons mede te deelen dat er gelegenheid bestaat om pakketten met le vensmiddelen enz. naar Hongarije te ver zenden, met den a.s. Maandag 14 April daarheen ver trek benden Jdndertrcin. Liefst in kistjes verpakken, waar het adres opgeschreven of opgeschilderd mnefe zijn. Deae kunnen gedurende deze week bezorgd worden bij den heer D. M. van Nes, Vreewijkstraat 8, alhier, of afgegeven worden aan het station te Leiden op Maandag 14 April te half tien v.m., aan eien der Comitéleden. Door veranderde voorschriften van de Ned. Spoorwegen moet het Comité thans f 1.per 10 K.C. of gedeelte daarvan, voor de verzendingskosten in rekening brengen. Aan de geadresseerden moet, liefst i-cr aangeteeken-den brief, bericht worden dat or een pakket voor hen meekomt. Het driejarig meisje P. C.. wenende in de Vestestraat, had g's->ravond om half 6 het ongeluk, op de Oude Heerengracht le worden aangereden door den wielrijder J. P. K. Het kind bekwam een bloedende wonde boven het Techteroog en werd in het Academisch Ziekenbu s verbonden. D« wonde is -niet van ernstigen aard. D-e schuld van het ongeval ligt aiiet bij -den wielrijder, doch bij het kind, dat een zak over het ho-ofd droeg en op dito w'jze de straat overstak. Zekere G. V., die bij zijn zwager op de Oostdwarsgracht bezig was, schoon te maken, had het ongeluk van een ladder te vallen en een been te breken. Vannacht is op den Haarlemm rv.eg een wielrijder uit Warmond, zekere W. V., 'die ondop den invloed van sterken drank verkeerde, dn de vaart gereden. Doordat hij zwemmen kon, gelukte het hem, zich boven water te houden, totdat hij door een zekeren B., die hot ongeval gezien had en 'haastig kwa m toc'oopen, door bandrel- k:ng gered werd. Het gelukte evenwel net, ondanks her-- haald dreggen, het rijwiel op het droge te brengen en or.ze wielrijder, die door hot frissche bad en den schrik ontnucht rd was, moest de re's naar huis te vcet ver- Volgen. Gisternacht is in het clubhuis op het voetbalveld „Lugdunum" ingebroken Da boel is onderstboven gehaa'd, of en hoe veel er ontvewmd is, kón nog niet vas'go-» steld worden. Op iverzoek van de poMl'o te Oogst- geeist is alhier aangehouden J. de G., ver-* dacht van het met anderen met gezamen lijke krachten plegen vin geweld tegen personen. Hij is ter beschikking gesteld van don Burgemeester van Ocgstgecst, cn schijnt daarna weer op vrije voeten gesteld lo zijn. NEDERLAND EN BELGIE. Nog steed* do. Wielingen. De Dernièro Ileure zegv op het <icp-r!c« ment van buitenlar.dsche zaken inlichtin gen to hebben ingewonnen, waarom do kwestie van do herziening van do verdra- gen van 1579 nog sleed* in do lucht hangt en men zou hebben gc&ntwoort\ dat do standpunten ten nnr.zien do Wielingen nog stood?, met el kaar onvcr/oonlijk zijn. Bcljriö «ischfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1