A.WAALS Mm LEIDEN Elegante Japon voor het a.s. Seizoen leri Dameskleeding f 29.75 f 36.75 tegen uiterst lage prijzen. f 5.75 t'? 1 STRAFBEPALINGEN TEGEN GODSLASTERING EN VLOEKEN. Het Centraal Comité van Antirev. Kies- yiereenigingen noodigde bij schrijven van 24 November 1922 en 13 Maart 1923 in gevolge eener ter Deputatenvergaderlalg gedano toezegging de lieer en Mr. J. P. Chardon, Dr. J. Schwartz en Mr. J. We lven uit, de Partij te willen dienen met bestudeering van een advies omtrent deze Vragen: lo. Moe't het gewenscht worden ge acht, dat van Overheidswege hetzij bij Rijkswet, hetzij bij gewestelijke of plaat selijke verordening strafbepalingen, •worden gemaakt legen Godslastering en Vloeken? 2o. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, in welken geest zijn dan deze bepalingen op te stellen? Dit advies is {hans bij den uitgever J. H. Kok te Kampen in druk verschenen, Do commissie komt tot de volgende con clusie: 1. De openlijke Godslastering, voorzoo ver zij het karakter draagt van een hoo rnen of smade van God, behoort in de Ne» deNandiSche Strafwet strafbaar te worden [gesteld., omdat eene dergelijke ontheiliging van Gods Naam een zoo krasse inbreuk is op de goede zeden, die ten opzichte der gedraging jegens d'en hoogsten Sou venei n onder eene Christelijke natie behooren te gelden., dat die Overheid, als zijnde voor haar deel en op haTo wijze handhaafster van Gods wet, haar niet straffeloos mag gedongen. 2. Daar de Heilige Schrift (ook gezien het feit, dat eene strafbepaling tegen het vloeken in de Mozaïsche wetgeving niet Wordt gevonden) geen grond geeft om zonder meer te zeggen, dat eene Overheid, idie het vloeken niet strafbaar stelt, sohul- Jdig staat voor God; en daar thans in Ne derland een algemeen vloekverbod niet ge noegzaam steun in de voTksconscientie zou Vinden en ook om andere oorzaken be zwaarlijk te handhaven zou zijn, kan, zool'ang die volksconsciemtie niet ten goe- 1de is omgezet, eene algemeene strafbaar stelling van het vloeken noch als eisch Van Gods Woord noch als wensclielijk Worden beschouwd. 3. Zoolang eene Rijkswet (legen Gods lastering en) tegen het vloeken niet be staat. kan de plaatselijke Overheid (de openlijke, hoonendo Godslastering en) liet openlijke vloeken strafbaar stel1 en; ze be hoort dit te doen (wat die Goctalastering betreft overal waar daartoe aanleiding beslaat en) wat het vloeken betreft in die Gemeenten, waar men op goede gronden karn verwachten, dat een1 dergelijk verbod igenoegzamen steun zal vinden in de Volksconscientie. 4. Het behoort tot 'de roeping der Over heid, op die terreinen, waar zij bijzonder Zeggenschap heeft en haar dientengevolge andere middelen tot w'eTiaig van Godslaste ring en vloeken ten dienste st'aan dan al gemeene strafbepalingen, van. deze midde len een gepast gebruik te imaken. v DE OVERWERKVEGUNNINGEN EN DE 48-URIGE ARBEIDSWEEK. I* Öe opvatting, dat aanvragen om over- Verkvcrgunning alleen, voor inwilliging in aanmerking behooren te komen, wanneer het verzoek wordt gedaan door werkge vers en werknemers in overleg met dc vak- .vcreenigingen, is naar in de M. v. A. op de begrooting van Arbeid, wordt opge merkt, in lijnrechten strijd met de door de wet aan den Minister en de Arbeids inspectie gegeven bevoegdheid en verant woordelijkheid. Hoe gaarne de Minister zich door de be langhebbenden laat voorlichten en met hunne wcnschen rekening houdt en hoe zeer liij aan het overleg tussclien partijen groote waarde hecht, tenislotte moet hij op eigen overtuiging en verantwoordelijk- lieid een beslissing nemen, desnoods tegen 'den wer.sch van een der partijen. De Mi nister betreurt de noodzakelijkheid van af wijkingen van de 48-urige werkweek, doch betreurt niet, dat hij tegen het oordeel der arbeiders vakvereenigingen, dit middel heeft ie baat genomen om het ernstig be dreigde bedrijfsleven te versterken, het geen niet in de laatste plaats aan de ge heel© arbeidersklasse ten goede komt. Do leden, die betwisten, dat de hierbc- «doélde werktijdverlengingen leiden tot uit breiding van de werkloosheid, sluiten hun oogen voor de werkelijkheid. Het aange haalde voorbeeld van werkvermeerdering bij Wilton doet zich bij zeer vele derge lijke vergunningen voor en herhaaldelijk wordt het voortduren der vergunning af hankelijk gesteld van de gebleken toene ming der Averkgelegenheid. Bij voortdu ring worden gevallen voorgelegd, dat be langrijke exportorders in concurrentie met landen met dalende valuta of naar lan den met liooge invoerrechten alleen dkn kunnen worden aanvaard, wanneer, nadat 1de. loonen verlaagd zijn, ook door werk tijd verlenging de kostprijzen dalen. Niet te ontkennen valt, dat ook hierbij de loonsverlaging een factor van befeekenis is en de Minister zou dan ook gaarne zien, 'dat dergelijke maatregelen tussclien dc betrokken partijen worden overlegd. Doch 'ook wanneer da.t overleg te wenselien over laat of niet tot het juiste resultaat leidt, kan de Minister zich verplicht achten om een werktijd verlenging toe te staan. In het algemeen moeten verzoekschrif ten van arbeiders om aan een onderne ming een overwerkvergunning te verleencn- critiscli worden bezien. Meermalen komt liet voor, dat de Minister particuliere brie ven krijgt van arbeiders, die liem onder geheimhouding mededeelen, dat zij slechts noodgedwongen zulk een verzoekschrift 'toetenden, zonder het ermede eens te zijn. De Minister kan vooralsnog geen aanlei ding vinden om voorstellen te doen tot een wetswijziging, waarbij, do normale ar beidsduur, zij liet ook lijdelijk, .verlengd [wordt. De overschrijdingen van de 48- «rige werkweek, al zijn zij door de. ongun stige economische omstandigheden talrijk, hebben zoowel in liet buitenland als hier FSG. I Een willekeurige greep uit onze enorme Collectie Nouveauté's FIG. 2 toont U voldoende, dat wij voor het a.s. Seizoen de MODERNSTE GENRES brengen Het zal U daarom gemakkelijk vallen, uit onza groote voorraden MODERNE KLEEDING, Uwe keuze te bepalen. FJG. 3 FiG. 4 FIG. I In prima Kamgaren me' Volantsgarneering, Shawl- kraag en strik op zij; alle modekleuren f 16.75 FIG. 2 prima Ribs-fravers mef Plissé-garneering FIG. 3 Het 'stikt, pr eit Ribs modern beslikt, prima kwaliteit Ribs FIG. 4 in prima Laken en Gabar dine, lengte 60 cM, Per maat 50 ets. stijging Ie lande nog het karakter van uitzonde ringsmaatregelen. Al wil de Minister niet ontkennen, dafc aan het stelsel van over werkvergunningen ook dan nog bezwaren kleven, welke door een tijdelijke, algemeene wettelijke verrui ming van den arbeidstijd zouden worden ondervangen, hij is er teil volle van over tuigd, dat aan deze laatste methode een nog veel ernstiger nadeel kleeft. Daardoor wordt inbreuk gemaakt op den wettelijkcn achtureridag. Ongetwijfeld, zou dit bij de arbeiders op sterk verzet stuiten en de ge neigdheid om over te werken, ook daar waar dit werkelijk noodig is, aanzienlijk doen verminderen. De in Zwitserland op gedane ervaring bewijst .dit. Xu is het voor de industrie ongetwijfeld van meer belang, dat er, waar noodig, langer dan acht uren wordt gewerkt, dan dat zij de .theoretische mogelijkheid vdn 1 an gier .werken opent, terwijl er practisch geen of minder gebruik van zou worden gemaakt, .tenzij bet meer er om te doen waro om den wettelijkcn acht urendag uit de Ar beidswet te doen verdwijnen. Het zal dui delijk zijn, dat van den Minister medewer king in die richting niet is te verwachten'. Dat uit administratief oogpunt de toe passing van do Arbeidswet ten aanzien van dten bakkersarbeid in de verschillende deelen van het land niet gelijk is, kan de Minister niet toegeven. Vooral sedert de herziening 'dier wet worden allerlei rege lingen voor het geheele land tegelijk ge troffen. GELENGD B8IEUWS Verduistering bij het Rijkspacpoorten- kantoor. De politie heeft aangehouden drie klerken van het Rijks Paspoortenkantoor te 's-Gra- vonhage. verdacht van verduistering van gel den, welke verkregen waren door het onge rechtigd gebruik maken van visumstempels. De vreemdelingenpolitie merkte, dat een buitenlandsche artiste in het bezit was van een jaarvisum, terwijl haar slechts een kor ter verblijf in ons land nioclit worden toege staan. Hierna bleek dat de fraude meerma len gepleegd was. Het geld, dat voor het vi sum in rekening werd gebracht hielden dc klerken achter. Van de aangehoudenen is er een op vrij voeten, de andere twee zijn ter beschikking der justitie gesteld. Diefstal en brandstichting. Toen de 80-jarige weduwe Holting Woensdagnamiddag na een afwezigheid vah ongeveer anderhalf uur terugkwam in haar woning aan den Hoornschedijk te Gronin gen bemerkte zij, dat er brand was uitge broken. Zij slaagde er in het vuur spoedig te blusschen. Bij nader onderzoek bleek, dat een rijwiel zoowel als een antieke kast ern stig beschadigd waren en ten slotte ont dekte zij, dat uit een koffer in een der bed steden ruim f 300 was ontvreemd. Dc re cherche stelt een onderzoek in. Doodelijk ongeval. Op liet terrein der Rotterdamsehe Proog- dokmaatschappij is een CG-jarjge werkman onder een vallend stuk hout bedolven. Hij is aan do gevolgen der daarbij bekomen ver wondingen bezweken. Brand. Gisterennacht heeft een ernstige brand gewoed, in de brikettenfabriek „Etna" van de firma Peuschgens te Hoorn. Vrijwel alle machines zijn verbrand, alleen de groote stoommachine, in een apart gebouw staan de, is 'gespaard. De brandweer kon de aan grenzende per ceelen. behouden. De eigenaar vertoeft in Frankrijk; de zoon deelde mede, dat de fabriek niet verzekerd was. Als oorzaak vermoedt men het wegwer pen van een brandende sigaret. (Hbld.) Een zwendel-affaire. De Haagsche recherche heeft een heer schap aangehouden, dat op de meest brutale en geslepen manier geld wist los te krijgen bij onderscheidene firma's te \s-Gravenhage. In opdracht van een onderneming werd verleden jaar door een particulier recherche bureau te 's-Gravenhage een onderzoek in gesteld naar de wijze, waarop handelsgehei men dezer firma zouden zijn verklapt aan particulieren, die daarvan gebruik maakten. Dit onderzoek bleef zonder resultaat. Echter vervoegde zich eenige maanden geleden de man die deze handelsspionnage toenmaals bij dat, bureau in handen had, bij de op drachtgevende firma. Hij zeidé, een spoor in deze zaak gevonden te hebben en legde nadere gegevens over, die zijn bewering aan nemelijk maakten. Hij had nl. een Iprief onderschept, gericht aan heb lid van het personeel der betreffen de firma. Dezen brief toonde de rechercheur. De inhoud daarvan was een cheque van 500 gulden op naam van den beschuldigden be diende. Verder stond er in geschreven, dat deze 500 gulden strekten tot belooning voor de diensten', door hem in de afgeloopen twee maanden bewezen. Er moesten echter betere berichten inkomen, anders zou men een der gelijk bedrag niet kunnen blijven betalen. Voor de directie stond nu vast. dat de em ployé. aan wien deze^ cheque gericht was, de schuldige was. 'Alvorens hem echter te ont slaan, werd de politie van deze zaak in ken nis gesteld. Haav konden tevens foto's wor den overgelegd van brief adres en cheque. Deze foto's waren op aandringen der direc tie gemaakt, hoewel de rechercheur dit sterk had afgeraden. Echter gaf hij to kennen, dat hij den brief terug nrnest hebben', want deze werd doorgezonden aan den geadres seerde. Daarom stond de directie er op. dat de foto's werden vervaardigd. De politie, die de zaak eens nader bekeek, opperde direct de mogelijkheid, dat alles wel eens kon zijn in scène gezet. Men kreeg hier van zekerheid,, toen bij verhoor bleek, dat de employé zich aan de handelsspionnage niet kon hebben schuldig gemaakt. Dit was volmaakt uitgesloten. De handteekening van de elièque klopte ook niet met die van dengeen, die werkelijk zou onderteekend heb ben. Vaag was op de foto het stempel te zien van een andere firma, die bij onder zoek bleek, ook gebruik te hebben gemaakt van de diensten van dezen rechercheur. De laatste had een jaar geleden een blan co chwque ontvreemd bij iemand., voor wien Lijkdiensten ha d verricht en aan wien hij gekomen was door het schrijven, van een a nor ie men brief. Bij vergelijking van dezen brief met het handschrift op de chèque bleek, dat deze handschriften van één en denzelfden persoon waren. Zoo kon, teen het bureau werd opgegeven waarbij de rechercheur werkzaam was. door de firma., te wier radccle gespionneerd was en den naam van den rechercheur door den- gene in wiens dienst hij later stond, dc be trokkene worden gearresteerd. DOOD DOOR ELECTRISCHEN STROOM. Een waarschuwing. De secretaris der Mij. tot R-ediding van Drenkelingen schrijft aan de Maasbode Het droevig ongeluk, aan den beer Ir. van Swaay overkomen zal niet nalaten, in breede kringen ontroering te wekken. Niet alleen omdat het den zoon van een onzer Ministers betreft, maar ook omdat bet een man van het vak geldt en tevens omdat de oorzaak van het treurig sterfgeval van ©ogenschijnlijk zoo uiterst geringe betee- kenis was. Immers, mogen wij bet couran tenbericht gelooven, dan gebeurde er niets anders dan dat de lieer van Swaay met een potlood, dat hij in de hand hield, even een voorwerp aanraakte, dat onder stroom stond. Het gebeurde moge liet onderstaande rechtvaardigen' als een poging om nog eens weer grooter aandacht te Vragen voor de gevaren, welke de electrische stroom voor den mensch oplevert. Het getal ongeluk ken van dezen aard is zeer groot. Meende men vroeger en meenen ook sommigen thans nog, dat alleen stroom van hooge spanning schadelijk werkt, de ervaring heeft reeds lang aangetoond, dat ook de betrekkelijk zwakke stroom, zooals door de stedelijke centralen geleverd wordt, Aan £00 Yolt en zelfs nog minder, onder bepaalde omstandigheden den dood kan veroorzaken. Men kan daarom niet voor zichtig genoeg zijn en behoort elke aanra king, hetzij direct of indirect, met een onder stroom staand voorwerp te vermij den. Maar ook moge er de aandacht nog eens op gevestigd worden, dat nog geen volko men zekerheid bestaat omtrent de Avijze, waarop do dood door electriciteit tot stand komt. Volgens sommige onderzoekers van den laatsten tijd, waartoe bijv .Prof. Jel- linek to Weenen behoort, veroorzaakt de electrische stroom nooit onmiddelijk den dood, doch steeds een toestand van schijn dood, die echter spoedig in weTkclijken dood overgaat, indien niet onmiddellijk do vereisclite liulp, waaronder de kunstma tige ademhaling in de eerste plaats in, aan merking komt. Avordt verleend. En aangc» zien de leek nimmer, en in de meeste ge» vallen ook do arts niet in staat is, om aan stonds uit te maken welke der beide toe standen bestaat, ligt de conclusie voor do hand. Men bescliouAve ieder, die, door elcc- trischen stroom getroffen, zonder eenig teeken van leAen daarheen ligt, als schijn dood en passé zonder verwijl op hem do kunstmatige ademhaling toe, in afwach ting A-an den ter hulp geroepen arts die dan de verdere behandeling op zich kan nemen Verschijnt de arts niet spoedig, dan ge\'o men den moed niet op en zet de^kunstbe- werking minstens gedurende een uur voort, ook al bespeurt men geen duidelijk resultaat van zijn werk. Aan wie zich over de toe te passen me thode A'an kunstmatige ademhaling nauAV- keurig op de hoogte wil stellen, wordt op aanvrage aan het bureau der Maatschap pij tot Redding van Drenkelingen, Rokin 111 te Amsterdam, de daarop betrekking Lebbeöde brochure gratis toegezonden. Land- on Tuinbouw Invtcr van planten in Amerika. Teneinde moeilijkheden, bij den. invoer van planten en ptantendeelen in de Vbr- eenigde Sfaten van Amerika te voorko men, herinnert de inspecteur, hoofd vail den plantenizicktenkundigen dienst, allen, die deze producten naar dit tand expor- leeren aan liet voorschrift, dat alle zen dingen geheel vrij moeten zijn van aarde. Wortels en planten, bloembollen en an- dcrö producten moeten daarom op zooda nige wijze behandeld zijn, dat zij bij aan komst geen aarde bevatten en dat zich ook geen droge losse aardbeitjes in de kist hebben kunnen verzamelen. Dit geldt ook voor zendingen, die zon der certificaat van den Plantenziekten- kundige n dienst worden verzonden n.l. van peen, pastioiaak, en andere wortels, die, volgens een ontvangen bericht in Ameri ka niet van alle aanhechtende aarde ge zuiverd aankomen. Ook deze worteta moe ten geheel vrij zijn van aarde en dus zoo noodig gewasscben worden. Het is v?.n het hoogste belang dat aan dit voorschrift van den Federal Horticul tural Beard streng de hand Avordt gehou den en a,!le ambtenaren van den Planten- zickenkundigen Dienst zullen voor zoo ver do planten aan inspectie zijn or.de r- 'worrten, op de uitvoering ervan zeer nauwkeurig 'feiten. Verzenders van pastinaak, peen e.d. zul len, indien zij hun handel niet aan ern stige gevaren bloot willen stellen, daarop zelf dienen te letten. Kool van f 2600 per wagon. 'Aan do groenteveiling te Langendijk word AToor gele kool besteed de ongehoordo prijs van f 2600 per Avagon van 10.000 K.G. Er is nog een vrij belangrijke aan- yoer. -. L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6