Gemeentelijke Aankondiging. Ik 1 GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischrnarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG ■verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.27— f 0.48, SCHAR a f 0.28, SCHOL f 0.20— f0.25, en KABELJAUW a f0.45—f0.50 per pond. 'li N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 5 Maart 1924. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU 1 VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal hou den in het Raadhuis op Dinsdag 11 Maart a.s., des namiddags 4J4 uur. De Voorzitter voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 5 Maart 1924. B. en W. van Leiden brengen ter alge ïneene kennis, dat door C. Bavelaar, Wed. van W. F. Prins, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend om vergunning .voor den verkoop van sterkon drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop mi elders in het perceel Kijfgracht Nr. 8. AGENDA. DONDERDAG 6 Maart. Leiden. Sa- jmenkomst GeTef. Bond (afd. Lei'den). Ge- fbouw „Prediker". Aamvang 8 uur. Spre ker: Ds. G. Benes te Monster. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. iProot, Maarsman&steeg 17, Telef. 435. De apotheek van het Ziekenfonds tot Bulp der Menschheid is steeds geopend, fcoch alleen voor leden van dit Fonds. Het hlad eindigt met de volgende op merking: Er zijn nu nog verscheidene mogelijk heden: 1. Minister Aalberse bedankt voor zijn Kamerzetel; 2. Z.Exc. aanvaardt den zetel en blijft Minister; 8. Z.Exc. aanvaardt den zetel en gaat heen als minister nog voor zijn Begroo ting behandeld is. 2 en 3 lijken ons minder waarschijnlijk, zoodat we voorshands wel gelooven moe ten, dat Minister Aaïberso geen Kamer zetel aanvaardt. I Toelating tot de universiteit. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, noodigt hen, die zich in J924 aan een der bij de artikelen 11, 12 en ,157 der Hooger-ondeTwijswet vermelde examens ter toelating tot de studie aan ©ene universiteit wenschen te onderwer pen, uit daarvan bij n»'et aangeteekend schrijven vóór 1 April 1924 to doen, blij ken aan den inspecteur der gymnasia te ,'s Gravenhage (Verhulststraat 60). i Voor nadere bijzonderheden verwijzen ,vij naar Stct. 45. I Kadercp'eiding. Ter kennis is gebracht, dat dienstplich tigen van oud^Te lichtingen dan van 1924, ibehoorende tot de artillerie, die voor de onderofficiersople;ding geschikt zijn en uitstel van eerste ©efem'ng of vrijstelling genieten, na opkomst in werkelijken dienst tot het vervullen van hun eerste oefening ,Voor de opleiding tot onderofficieren kuu- )nen worden aangewezen. Regiment wielrijders. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het ba taljon wielrijders van af 1 Maart jJ. den naam zal dragen van regiment wielrijders, in verband waarmede is bepaald, dat de commandant van dat regiment den Tang zal bekleeden van luitenant-kolonel, ter- wiil bij dat regiment worden ingedeeld een majoor-hoofdinstructeur en een kapitein- adjudant. Leger-commissie. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Blomjous is benoemd tot lid van de Leger- commissie. OOK EEN EENHEIDSFRONT Er trilt rechtmatige toorm in. onder- Slaande erftiek in „Friesch Dagblad": Er over zwijgen wileni we niet, al zou 't voor ons gemak en onze rust misschien wel boter zijn Van de „Unie" van Ghr. Onderwijzers f— te onderscheider. van de „Groote" ver- jBennging is tot aillè christelijke en an dere onderwijzers-organisaties de noodi- ging uitgegaan, om als vakvereenig'ngen, saam te spreken en. saam te werken tegen de Onderwijs- en de Bezuinigingsplannen !der Regeering, tegen salarasvermindexing lenz. enz. 'n „Eenheidsfront" tegen de Regeering. Daarvoor willen mannen als Jungcurt c.s. Igaan ••jam en werken met Ketelaar, Osson- idorp, Bergmejjer, enz. Natuurlijk in 't Ibelang der Ghr. School. Dat begrijpen wo J&eer wel. En in 't belang van 't gedoopte christenkind. Daar draait tenslotte de heele lectio om. Ja, in 't belang van ons gansche volk, dat door Goldjn c/i. de grondslagen Zijner christelijke cultuur ziet aangetast.. Wij snappen dit alJas zeer wel. De kwestie dor ietwat aan te tasten jSa'arissen is geheel secundair; komt elec-hts in de tweede plaats Maar die Regeering moet weg! Want natuurlijk! als men haar plannen verijdelt en haar bezuiniging krachteloos maakt, dat gaat zij heen en voor goed. Maar dan zijn volk en vaderland gered. Bezuiniging? Och, 't is al zoo lang >zon- jder gegaain! En onze Nationale Schuld? [Nu, demp daar de Zuiderzee maar meet BUITENLAND DE KABINETSCRISIS IN BELGIE Het standpunt der Arbeiders-partij De algemeen© raad der Arbeiderspartij, welke de socialistische kamerleden en senatoren omvat, nam een resolutie aan, waarin bet gevoelen wordt uitgesproken, dat een nieuw kabinet moet worden ge vormd door de meerderheid, die bet minis- terie-Theunis heeft omvergeworpen, in af wachting van een beroep op het land, en dat zoo noodig een overgangsregeering moet worden gevormd, die maatregelen zou moeten nemen', er op berekend, dien koers van. den franc te verbeteren en het dure leven te bestrijden en die een einde zou maken aan de bezetting van bet Ruhr- gebied. DE NOODVERORDENINGEN IN DUITSCHLAND Naar Rijksdag-ontbinding? Door den rijkskanselier zijn met de soci alisten onderhandelingen gevoerd hetref- fende de noodvoorzieningen, welke ten doel hadden, een vergelijk te treffen tusschen hot standpunt der socialisten en dat der rijksregeering betreffende deze zaak. Deze onderhandelingen zijn mislukt, daar de regeering haar standpunt niet prijs wil geven. Echter is er nog een achterdeur opengelaten en zal de fractie heden bijeen komen om de zaak nader onder het oog te zien. Kan men niet.tot een overeenkomst ge raken, dan zal de rijksdag ontbonden wor den. Heden komt hij weer bijeen en zal bij de noodverordening nog steeds op het program vinden. HET HITLER-PR0CES Gisteren werd een aanvang gemaakt met het verhoor der getuigen in het Hitler- prooes. Eerst legde de verdediger van Hitier een verklaring af, waarin er tegen geprotes teerd wordt, dat er in heb proces buiten gewone beinvloedingen van getuigen heb ben plaats gehad. Generaal von Lossow beeft officiöele uit eenzettingen over het proces in honderden exemplaren doen verspreiden. Ook door een brochure, waarvan alleen de politiechef Sei&ser do schrijver kan zijn, is er op den gang van het proces in gewerkt. Bij het getuigenverhoor werd de zitting met gesloten deuren gehouden. In de namiddag-zitting werd het getui genverhoor vervolgd." Meerdere hoogeré beambten van het Münchener politie-presidium werden in verhoor genomen. Hitier legde in den loop der zitting herhaaldelijk de verklaring af, dat hij met de misdadigers van November 1918 wilde afrekenen en zoolang da.t niet geschied was, do leiding in den politieken strijd op zich wilde nemen. Het getuigenverhoor wordt heden voort gezet. ENGELAND EN DE BEWAPENING De Britsche luchtvloot In het Hoogerhuis heeft Lord London derry de kwestie van de Britsche lucht vloot ter sprake gebracht. Hij diende een motie in, waarin oa. werd gezegd, dat, hoewel het Hoogerhuis ten zeerste 'n ver dere beperking der bewapening wenscht, voor zoover deze kan worden overeen ge bracht met de veiligheid en de integri teit van het Britsche Rijk, het Huis toch vasthoudt aan het beginsel van de vorige regeering, hetwelk is aanvaard door de Britsche Rijksconferentie, namelijk dat Groot-Brittannid een luchtvloot van vol doende sterkte moet handhaven, ten einde het land te kunnen beschermen tegen een aanval van de luchtstrijdkrachten van dichtbijgelegen landen. Deze motie is door bet Hoogerhuis aan genomen. Het Britsche Leger In het Lagerhuis heeft generaal Spears aan den minister van Oorlog de vraag ge steld, wanneer deze zou verklaren, of het leger alleen wondt georganiseerd voor de nationale verdediging, of wel geoefend voor eventueele interventie op het Conti nent of uitsluitend voor deelneming in ko loniale oorlogen. De minister van Oorlog antwoordde: „Ik kan hieromtrent thans geen verklaring afleggen. Het Britsche leger wordt thans, evenals vroeger, georganiseerd met het oog op de militaire defensie van het Brit sche rijk, waar ook de noodzakelijkheid voor actief optreden zich onverhoopt mocht voordoen." De strijd In Marokko De jongste berichten duiden erop, dat de toestand in Marokko weer ernstiger is geworden. Onder den druk van den vijand, gaan de Spanjaarden hier en daar tot aan vallen over, maar nergens wordt de vijand afdoende afgeslagen. De hooge Spaansche commissaris acht nieuwe troepenversterking noodzakelijk. Volgens een ander bericht trof een vijan delijke granaat den Spaanschen kruiser „Catalogna". De kapitein en twee leden der bemanning zouden zijn gedood, 2 luite nants en 8 manschappen werden gewond. Volgens dit bericht zou de vijand, die een zekere activiteit ontwikkelt in de Ooste lijke en Westelijke zones, een ernstigo ne derlaag geleden hebben. De verliezen van het Spaansche leger bij dezo gevechten be dragen vijf dooden en 22 gewonden. Do Spaansche regeering heeft besloten zoo spoedig mogelijk aanzienlijke hulptroe pen naar Marokko te zenden. Een aardbeving In Costa-Rica Te San José, de hoofdstad van Costa- Rica, heeft een aardbeving tal van gebou wen verwoest. Een aantal personen werd gedood en gewond. De verbinding met de naburige steden is geheel verbroken. Een zenuwstiiiend middel dat aan Uw zenuwachtigen toestand een einde maakt en dat gejaagdheid, onrust en slapeloosheid doet ophouden is een koker Mjjnhardt's Zenuwtabletten. Prys 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 5024 HET EGYPTISCHE KONINGSGRAF De officieele opening De officieel© opening van het graf van Toet Ankh Amen zal overmorgen geschie den. Do Egyptische regeering heeft 170 personen uitgenoodigd, bij de opening tegenwoordig te zijn. Het is onzeker, of de premier, Zaghloel Pasja bij de plechtigheid aanwezig kan zijn, omdat hij reeds eenige dagen wegens ziekte zijn kamer moet hou den. Tot de genoodigdien behooren de Brit sche Hooge Commissaris Allenby en diens echtgenooto, benevens de leden van het Corps Diplomatique, alsmede de Egypto logen, welke op het oogenblik in dit land vertoeven. Ook tal van vooraanstaande burgers zijn uitgenoodig. KORTE BERJCHTEN Do president der Chineesche «repu bliek is ernstig ongesteld. De Kkalief van Turkije is naar Zwit serland vertrokken. Het verdrag tussclien Frankrijk en Tsjecho-Slowakije is geratificeerd. De rebellenleiders in West-Mexico zo&ken do veiligheid over de grens. Zij er kennen dat de opstand een mislukking is geweest en raden hun volgelingen aan, naar huis terug te keeren en zich van plundering te onthouden. De separatische arbeidersleider Kunz heeft een Rijnlandsche arbeiderspartij ge sticht, welke haar propaganda vooral voert onder de werkloozen in de Palts en Rijn- Hessen. De Bulgaar8che regeering heeft 200 personen laten arre&teercn onder verden king, dat zij door het uitlokken van grens incidenten den vrede op den Balkan in gevaar brachten. De grafkelder van Lenin te Moskou is thans opengesteld voor bezoekers. De kist staat in ©en ongeveer vijf meter ondei den grond liggende ruimte, die met rood en zwart laken is behangen. Het lichaam van Lenin is voor de helft door het deksel van de kist verborgen. Het gelaat is door een glazen plaat zichtbaar. De staking in het Rijnlandsche bruin- koolgebied verloopt.' Do Italiaansehe regeering heeft tij dens do a,s. verkiezingen den verkoop van wapenen verboden. Volgens berichten uit Tokio is do toestand van den doodgewaanden prins Matsoekato vooruitgaand, zoodat de go- neesheeren hopen hem nog geruimen tijd in het leven te kunnen houden. De gemeenteraadsverkiezingen te Hamburg hebben een nederlaag voor de sociaal-democraten gebracht. Zij verliezen niet minder dan 27 zetels. De communisten winnen er 6 en do gezamenlijk© rechtsehe partijen 18. Een Wolff-tolegram uit Hamburg m,eldt, dat de onderhandelingen tusschen do werkgevers en do arbeiders op do wer ven over do kwestie van den 9-uren-dag zonder resultaat zijn afgebroken. De ar beiders hielden vast aan den 8-uren-werk- dag. Do drie Duitsch-völkische rijksdag afgevaardigden hebbeni dan afgevaardigde der Duitscbe volkspartij, dr. Cromer, tot een duel uitgenoodigd, wijl Cremer den afgevaardigde Graf© gedurende do jongste rijksdagzitting een hoogverrader heeft ge noemd. De „Daily Mail' meldt, dat do Egyp tisch© autoriteiten, in verband met te ver wachten bolschewistischo onlusten een aan tal Russen hebben gearresteerd. Bij huis zoekingen vond do politie een aan zienli]- ken voorraad anarchistisch propaganda materiaal. Het Engelsche ministerie voor Indië meldt, dat bij do onlusten in den staat Nabba op 22 Februari 21 dooden en 33 gewonden gevallen zijn. Er werden zeven honderd personen gearresteerd. Do toestand in „Jatha" ia thans kalm, maar er is een tweede of martelaren groep op weg, welke 14 Maart te Jaito wordt verwacht. De Fransche Senaat heeft het verdrag met de Badische Anilin-fabrieken betref fende de vervaardiging van synthetische ammoniak goedgekeurd. Bij een spoorwegongeluk bij Mainz, tengevolge van verkeerden wisselstand, zijn twee menschen gedood en zes zwaar gewond. KERK EN SCHOOL Zilveren Ambtsjubilea. Ds. O. Hokwerda, predikant der Ned. Herv. gemeente te Gaastmeer (Fr.), herdenkt vandaag den dag, waarop hij voor 25 jaren to Ytens in zijn ambt beves tigd werd, waar hij ongeveer 24 jaren heeft gearbeid. In 1923 kwam do jubilaris in zijn tegenwoordige standplaats. D s. M. Barendrecht, Ned. Herv. predikant te Austerlitz (gem. Zeist), her denkt vandaag den dag, waarop hij vóór 25 jaar de evangelie-bediening in de ge meente aanvaardde. Do jublaris is tevens godsdienstleeraar aan het Rijks-Opvoe dingsgesticht voor meisjes te Zeist. Ds. H. W. J. C. Hanselaar. Ds. H. W. J. C. Hanselaar, predikant der Ned. Herv. Gem. to Zevenborgen is weer in zooverre hersteld, dat hij eenigo catechisaties kan waarnemen. Do ring "Wil lemstad blijft echter nog hulp bieden in den predikdienst-. Ds. A. F. P. Pop. Do toestand van Ds. Pop te Nijkerk is volgens de R o 11 e r d., van dien aard dat aan spoedig herstel niet to denken valt. Naar wij vernemen is voor een drietal maanden do hulp van den Ring Nijkerk ingeroepen om zijn beurten te vervullen. Ds. H. Teerink. Ds. H. Teerink, predikant der Gcref. Kerk van Amersfoort is ongesteld en moet ©enigen tijd absolute rust nemen. Het Prov. Noord-Holl. Zendingsfeest. Het Prov. Noord-Hollandsch Zermlings- feest zal gehouden worden op Maandag 9 Juni op het landgoed van Jhr. H. van Foreeet te Heilo. Een biibel voor Amerika. Volgens de „Daily Telegraph" wil de unitarische predikant Charles Potter te New York een nieuwen bijbel van en voor Amerika schrijven, dien hij draadloos wil verspreiden-. Hij vindt het dWaas, dat een republikeinsch en democratisch land als de Vereenigde Staten zich zou laten inspi- reeren door do 2000 jaar oude litteratuur van een semitisch volk. Voorts meent hij dat Abraham Lincoln evenzeer een geestelijke boodschap bracht tot den Amerikaan als Jezus van Naza reth. De geschriften van Washington, Adams en Jefferson zouden een Ameri- kaanschen Pentateuch kunnen vormen en Jan© Adams, de Now Yorksche sociale her vormster zou de plaats van Dehors, kunnen innemen. Ds. J. A. de Vlieger, f Te Kampen is in den ouderdom van 79 jaar overleden ds. J. A. do Vlieger, eme- ritus-prpdikant der Ned. Herv. Kerk. Dfe. J. A. de Vlieger deed 12 Maart 1871 zijn intrede te Oosterland (Z.) en stond achtereenvolgens te Katwijk aan Zee (1874 1884), Welsrijp (18841889), Maasland (1889—1899) en Eemnes-Binnen (1899—1906) Cp 15 Mei 1903 werd ds. De Vlieger emeritus. Londensche city-kerken. Vele Londensehe city-kerken verkeeren in d© eigenaardige omstandigheid, dat ze hun gemeente hebben verloren, daar de gemeenteleden langzamerhand van het centrum naar de buitenwijken en voor steden zijn verhuisd. Voorstellen echter om ze te verkoopen stuitten op heftigen tegenstand en om do gebotiwen nu te hou den en het nut er van te verhoogen zal, een commissie van leeken met de predi kanten samenwerken om die kerkgebou wen tot oentra van cultuur te maken dooi er lezingen to doen houden op allerlei ge bied. Na-examens Chr. Volksonderwijs. Tot leden en plaatsvervangend© leden van de commissie, die vanwege Chr. Volks onderwijs D.V. in do Paascliweek te Utrecht het Na-examen zal afnemen, zijn benoemd de hoeren: Prof. Dr. W. J. Aal- dei*», te Groningen, voorzitter, J. H. Blum, te Domburg; P. A. Versluys, dir. Herv. Kweekschool, te Amsterdam, secretaris; S. Stemerding, te Rotterdam; Dr. G. J. Marang en Ds. H. H. Barger, te Utrecht; Ds. B. Tichelman, te Scheveningen; Ds. P. J. Molenaar, té VGravenhageDs. J. Lammerts van Bueren, te Zetten; Ds. H. Visser te Zwolle; G. J. Uit den Bogaard, to Utrecht; J. H. Franken, te Zwolle; E. J. v. d. Eist, to Utrecht en G. J. van Zan ten te Bussum. Onderwijzers en onderwijzeressen, die zich aan bedoeld examen wenschen te on derwerpen, hebben vóór 21 Maart a.s. daarvan kennis te geven aan den Voor zitter der Examencommissie onder over legging van hun gcboorte-acteonderw.- acte; opgavo van hun tegenwoordige en van vroegere betrekkingen; getuigschrift van hun predikant en van het Hoofd der School waaraan zij verbonden zijn. Het Reglement en het Examenprogram zijn op verzoek bij den Secretaris gratis verkrijgbaar. „De schoolkrant." Naar - gemeld wordt, zal met ingang van den nieuwen jaargang al% redacteur van „Do Schoolkrant" (weekblad voor de Chr. Scholen) do heer J. O. de Koning, hoofd eer es Chr. Sdiorl Ie Hillegom, optreden. STATEM-GENERAAL TWEEDE KAMER. Siaaisbegrooiir.g voor 1924. Hccfdsluk V A (Onderwijs). Voortgegaan wordt met de behandeling van hoofdstuk Va (Onderwijs) van de Staatsbegrooting voor 1924. Do behandeling van art. 13 (rijksstudie beurzen) met amendement-Visscher tot .ver mindering van den post, wordt voortgezet. De heer Dekkers (R.-K.) is van oor deel dat van uitbreiding van dezen post geen sprake mag zijn. Van opheffing van dezen post, gelijk de heer Visscker schijnt te willen, zij het geleidelijk, wenscht spr. niet te we ten. De Regeering is niet voortgegaan met geleidelijke verhooging van dezen post, ge lijk vroeger de bedoeling was. Het thans aangevraagde bedrag dient geheel en al aan reeds toegekende beurzen te blijven betalen. Daarom wil spr. zijn stem niet geven aan willekeurige vermindering die beurs-houders zou dupeeren. De heer Gerhard (S.D.) ontraadt het amendement en sluit zich geheel bij den heer Dekkers aan. De Minister van Onderwijs, de heer De Visser, kan de aanneming van dit amendement niet sterk genoeg ontraden. Bovendien had de heer Visscher wijziging der H.O.-wet moeten voorstellen, omdat die wet instelling der beurzen voorschrijft. Gaarne wil spr. do wijze van verleening nader overwegen. Overigens zegt spr. dat men indachtig moet zijn aan de oude rab- bijnsche spreuk: „Let op de kinderen der on vermogenden. want uit hen juist spruit de wetenschap". Do heer Visscher (A.-R.) repliceert. Hij meent, dat met het opleggen van nieu we lasten op het volk wordt voortgegaan, terwijl nog op tal van posten bezuinigd kan worden. De heer Kleerekooper (S.D.): Zoo veel praats had u moeten hebben in de da gen van Golijn 1 De heer v. d. Molen (A.-R.) verdedigt het ainendenjent op grond van bezuiniging. Hij wenscht niets na te laten om tekort te dekken en dus moet ook deze post vermin derd worden. De Minister zegt, dat eenige jaren geleden deze post algemeen is aanvaard, ook door de antirevolutionairen. Het gaat dus niet aan den Minister te verwijten, dat hij niet verder gaat da* bestendiging van het bestaando en niet tot afschaffing overgaaf. Het amendement wordt verworpen met 55 tegen 14 stemmen. Vóór de hoeren van Gijn, mej. van van Dorp, v. d. Heuvel, mej. "Westerman, de Wilde, Golijn, v. d. Molen, Gerritsen, Staalman, v. Rappard, de Groot, Visscher, Braat, Zijlstra. De lieer Duymaer van Twist (A.^ R.) wijst op do geregelde uitbreiding der komoeopatische geneeswijze en hij be treurt dat deze geneeswijze nog steeds wordt achtergesteld. Hij 'vraagt den Mi-< nistor toezegging dat hij meer zal doen om deze methode te steunen. Mej. Van Dorp (Lib.) heeft tegen de coöperatie voor de faculteiten geen be zwaar maar keurt de geheimhouding, die daarbij wordt betracht af. Zij wijst op Amsterdam, waar de gemeenteraad uit een voordracht, die openhaar is, kiest. Mevr. De Vries—Bruins (S.D.)1, verdedigt de bevordering der tropissche geneeskunde. Spr. vraagt hoe het staat met de verbouwing van het oude Herba rium te Leiden tot inrichting voor deze geneeskunde. Zij wenscht opheffing van deze inrichting in verband met de beter geoutilleerde te Amsterdam. De heer Boon (V.-B.) wenscht hand having van een privaat-docent in de Hege- Kaansclie filisofio te Leiden. Indertijd heeft spr. daarover vragen gesteld, maar de Minister schijnt niet voor handhaving té gevoelen. De heer Ebels (V.D.) wenscht betere verdeeling der rijksbijdrage ten aanzien van do schoolgelden der buitengemeenten voor de kosten van het voorbereidend H.O. De heer Van Ravesteijn (C.P.) verdedigt intact laten van de posten tot bevordering der wetenschap in het alge meen. Spr. sluit z'ch aan hij het betoog van den heer Boon. Er zijn geen krachten meer om den jongelui leiding te geven. Wat de theologie betreft, sluit hij zich aan bij het betoog van mej. van Dorp. Op deze faculteit zou men goed kunnen bezuinigen zonder de wetenschap te raken. Tenslotte dringt hij aan pp de instelling van een leerstoel voor de homoeopathie. De Minis ter mag zich niet uit bezuinieinesmotieven daaraan onttrekken. De lieer Visscher (A.-R.) verdedig* de theologische faculteit. Spr verdedigt do opval! ing dat de kwestie van deze faculteit ern deel is van het algemeen© kerkelijks vraagstuk. D heen v. d. M o 1 c n (A.-R wenscht wel algemeehe reorganisatie van ons hoo- gor onderwijs, waardoor bezuinigr'ngen zeer mogelijk zijn. De Minister wil dat ook en spr. vraagt lioeveoi de Minister thans op het H. O. denkt te kunnen be zuinigen. \ervolgens vraagt spr. iniiciitingen over de bijdragen der buiten gemeenten in do schoolgelden. De heer A1 b a r d a (S.D.) wijst er op dat enkele gemeenten nu het IT. O. en het M. 0. geheel betalen omdat de voorwaar den die liet Rijk stelt niet kunnen worden nagekomen. Met de hoeren Ebels en v. d. Molen vraagt hij herziening der bijdragen van do buitengemeenten in de schoolgelden omdat de regeling daarvan zeer onbillijk is. Spr. zou willen dat de buitengemeenten zelf een regeling maakten voor de betaling De Minister'van Onderwijs, de heer De Visser, antwoordt. Do financieel© rege ling voor de schoolgelden, te betalen door de buitengemeenten, heeft oneerlijkheden veroorzaakt. Déze kwestie is thans in on derzoek hij het Departement in overleg met de Vereeniging van Nederlandscho Ge meenten. Wat de tropische geneeskunde betreft, zegt spr., dat te Leiden het particulier initiatief deze kwestie heeft opgezet en dat juist uitdrukkelijk is gevraagd dezen zetel op to richten naast dien te Amster dam. Het heeft spr. verbaasd dat de lieer Duymaer van Twist de begrooting wil ver hoogen met een post voor een lioemoeopa- tischen leerstoel, terwijl zoo even een par-* tijgenoot van dezen afgevaardigde zóó op bezuiniging heeft aangedrongen. (Gelach) Voor den leerstoel in Hegeliaanscho fi losofie is een aidres ingediend, waarop ten slotte slechts enke'o namen VDprkwamen van^belangkebbenden nadat van alle zij Ten reclame daarvoor was gemaakt Naar spr.'s oordeel was er niet volloende be langstelling voor. Een herziening van de examen-regeling te Delft is in overweging. Openhaarheid bij de benoeming van' hoogleeraren wenscht spr. liever niet. Wat de theologische faculteit betreft, te spr. het noch met den heer Visscher noch met mej. van Dorp eens. Onze Staatsinstel-* ling heeft een christelijk en grondslag en daarom is er nog plaats voor een faculteit, die van dien grondslag uitgaat. Van spr. is geen opheffing van de theologisch o fa culteit te wachten. Mevr De Vries—Bruins (S.D.) stelt een amendement voor, strekkende om den post voor tropische geneeskunde te Leiden te schrappen. De vergadering wordt vardaagd tot he den één uur. UIT DE ObSgEVIIIg'" RIJNSBURG. Het Fanfarecorps „Wilhelmina" alhietf, directeur do heer W. J. Smolders, t© Leiden gaf gisteravond een welgeslaagd© muziekuitvoering in oe zaal „Gentral" van den heer J. J- Ver- breo alhier. De belangstelling was niet zoo groot aW. andere jaren!, wat echter geen verband houdt met do verdienste van „Wilhelmina want evenals vorige jaren was do uitvoe ring weder van dien aard, dat zij ten volle;

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2