Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden ^n buiten Lelden waar agenten gevestigd zijn kwartaal f2.50 Per week 0.19 franco per post per kwartaal f 2.90 4tie JAARGANG. - WOENSDAG 20 FEBRUARI 1924 No. 1169 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekeninn 58938 ADVERTENTIE-Palis Gewone advertentiën per regel S2H cent. Ingezonden. Mededeelingen, dubbel tarief» Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bü vooruitbeta. hng van ten hoogate 30 woorden, worde» dagelijks geplaatst ad 50 cent. Qit nummer bestaat uit twee bladen. V Het beste plan, geen plan. Tot degenen die op de vraag of zij een beter bezuinigingsplan hebben dan door de Regeering werd ontvouwd, een ontkennend antwoord moeten geven behooren ook de y r i j zinnig-Democraten In scherpte van critiek doen zij voor geen enkele partij onder, maar als de vraag gedaan wordt: „Wat is nu uw eigen plan", dan hebben zij geen ant woord. Het eigenaardige is evenwel dat zij dit allerminst als een bezwaar gevoelen. Integendeel, zij stellen er tot op zekere hoogte hun eer in. Het groote bezwaar door den heer Mar- chant tegen het optreden van de Regeering ontwikkeld, was toch, dat er wat betreft de reorganisatie van den Staatsdienst, een plan De heer Golijn, zoo betoogde de leider van de V.-D.-fractie had geen poging mogeu doen om reeds over 1925 tot een sluitend budget te komen en allerminst had bij een getarifieerd plan mogen ontwerpen. De Regeering moest de overbodige pos ten schrappen, maar voor 't overige moest sij gaan studeeren en rustig overwe gen op welke wijze, zonder vitale belangen te schaden, de staatsdienst kan worden vereenvoudigd. De groote post waar 't op aankomt bij do bezuiniging zal volgens den heer Mar- cliant in hoofdzaak moeten zijn bezuini ging in perspectief. Daarom acht hij 't ook onbehoorlijk dat de vraag wordt gesteld wie een heter plan heeft, dan wat door do Regeering werd ingediend. Men zou hier ook kunnen zeggen dat het óók oen manier is om zich van do moeilijkheden af te maken. Intusschen blijkt uit 'deze sofistische re deneering dat op het stuk van de bezuini ging ook van de Vrijzinnig-Democraten niet veel te verwachten is. En wij mogen dankbaar zijn dat we oen regeering hebben die zich w o 1 de moeite getroost heeft een bezuinigingsplan op te stellen. Zelfs de heer Marchant behoorde hier voor dankbaar te zijn, omdat hij nu al thans gelegenheid heeft zijn zucht tot cri tiek bot te vieren. V Een andere oplossing. De vraag door Mr. Troelstra tot den heer Wijnkoop gericht mag zeker ook, en met veel meer recht nog aan de Soc. Democra ten worden gedaan. Met de andere partijen hebben ze dit go- meen dat ze niet kunnen verwijzen naar een bestaand plan. Wel echter naar een plan dat er ge weest, is maar dat sinds werd ingetrok ken en waarvan officieel werd afgekon digd dat men zich daarop niet meer mag beroepen omdat het niet meer past op de huidige situatie. Dat is heel vriendelijk van de Soc. Demo craten en heel gemakkelijk tevens, maar daaruit volgt toch nog niet dat aan dit met veel zorg opgestelde program geen aandacht moet worden geschonken. Op de vraag: En wat is nu uw eigen plan? heeft de leiding van de S. D. A. P. voorgelicht door den heer Wibaut geant woord, dat zij op de salarissen, op het on derwijs en vooral op de militaire departe menten zou willen bezuinigen. Tegenover, die bezuinigingen werden ech- tn* gesteld diverse sociale maatregelen, die een uitgaaf van vele milioenen zouden vor deren, zóó dat het bestaande tekort eer ver meerderd dan verminderd werd. En omdat men toch overtuigd is, dat de Staat niet meer mag en kan uitgeven, dan zij ontvangt, werd in uitzicht gesteld het brengen van; een deeil van de ondernemerswinst vanhet partic u 1 i er kapitaal in h an ti en vanden Staat. De ondernemerswinsten! Ha, denkt, menigeen, dat is nogeens een pracht-uitvinding. Men moet het geld immers halen waar het zit? En waar zou hel anders zitten dan bij de ondernemers? En als het daar zit, waarom zou de Staat hét daar dan niet halen? Een gemakkelijker en voordeeliger oplos sing is eenvoudig ondenkbaar. Zon het waar zijn? Als antwoord op die vraag laten wij hier onder volgen wat door den heer Schouten in de Kamer omtrent dit onderwerp werd opgemerkt. V De ondernemerswinsten. De heer Schouten begon met er de aan dacht op te vestigen, dat de ondernemers- winstbelasting volgens het program van do S.D.A.P. toch zeker een 100 millioen per jaar zou moeten opbrengen. Nu zijn er echter velen die zeggen dat de druk der directe belastingen als men let op de behoeften der maatschappij, op Fat noodig is voor «en gezonde maat schappelijke volkskracht, op de noodzake lijkheid van kapitaalvorming, reeds te zwaar moet worden geacht. „Onder de velen, die zulks zeggen, zijn ook sociaal-democraten, bijv. de heer Henri Polak. Deze heeft meermalen uit gesproken dat r—vergeleken met het bui tenland hij ons do belastingen reeds te zwaar zijn; bijv. deed hij dit met het oog op de positie van de diamantindustrie te Amsterdam, in vergelijking met die te Antwerpen. Is deze zienswijze juist en ik voor mij ben geneigd deze conclusie te trekken dan is het eenige door de S.D.A.P., in samenwerking met het Nederlandsch Verhond van Vakvereenigingen, aang'ege- ven middel om te komen tot een sluitend budget, onbruikbaar, m.a.w. dan is het plan-Wibaut waardeloos. Echter is er over die ondernemerswinst- belasting nog wel iets meer te zeggen; in verhand met de techniek van een derge lijke belasting stel ik enkele vragen. Is het de bedoeling dat winsten tot oen zeker bedrag zullen worden uitgesloten van die belasting? Ook al is dit het geval, dan staat men bij de uitwerking van dit denkbeeld nog voor zeer groote moeilijkhelen, omdat in vele gevallen ondernemerswinst praclisch beslaat uit loon of salaris voor eigen ar beid van den ondernemer, rente voor liet eigen kapitaal in de onderneming gestoken en de eigenlijke bedrijfswinst. Hoe denkt men deze moeilijkheden te ondervangen? Dan, er dient toch zekere evenredigheid in de werking der belasting te zijn. Hoe meent men die evenredigheid tot stand te brengen, als men er op let, dat de eeno on derneming met geen of weinig eigen kapi taal werkt en de andere met veel of alles eigen kapitaal? Dat geeft vaak oen be langrijk verschil voor wat betreft de be paling van do winst der onderneming. In het eene 'geval komt op de hedrijfsrekening een belangrijke som aan renté, in het an dere geval weinig of geen rente. Dan valt te letten op de eigenaardige werking van een dergelijke ondernemers- winstheslasting, als wij zien op de wer king van de bestaande dividend- en tan tièmebelasting. Het wil mij voorkomen, dat,- welke uitwerking men ook aan het denkbeeld, opgenomen in het plan-Wibaut, geeft, te gelijker tijd onder de oogen moet worden gezien de vraag, of daarnaast zou kunnen worden gehandhaafd een divi dend- en tantièmebelasting zooals wij die kennen. Vervolgens, hoe denkt men hij uitvoering der ondernemerswinsbelasting de moeilijk heden, welke daaruit voortvloeien voor de kapitaalvorming in en voor de eigen on derneming zelf, op te lossen? Deze kapi taalvorming wordt nu dikwijls tot stand gebracht doordat de ondernemer de be haalde winst niet geheel opneemt of uit keert, maar een gedeelte daarvan reser- seert om uit de zoo gekweekte reserves te kunnen komen, zonder ingebruikneming Tan vreemd kapitaal of van nieuw kapi taal van degenen, die bij de onderneming betrokkenzijn, tot de uitbreiding van het bedrijf. Dit is een groot maatschappelijk belang. Daar straks heb ik er reeds in het alge meen op gewezen. Hoe zou men deze aangelegenheid ech ter willen verzorgen voor elke onderne ming op zichzelf? Dan, heeft men overwogen, dat het in het leven roepen van een ondernemers- winstbelasting zonder voldoende te letten op do belastingpolitiek in de ons omrin gende landen, wel eens hiertoe, zou kunnen leiden, dat de belangrijkste ondernemin gen, die de grootste winsten maken en die in belangrijke mate bijdragen voor de kapitaalvorming in Nederland, wat haar hoofdzetels betreft, naar het buitenland zouden kunnen worden verplaatst, ten einde aan de druk van een dergelijke be lasting te ontkomen? Ik heb hiermede eigenlijk al op genoeg punten gewezen in verhand met het in het leven roepen van een ondernemers winstbelasting als het plan-Wibaut aan geeft. Er zijn echter-meer factoren, waar van ik er nog twee wil noemen. In de eerste plaats brengt do invoering van zulk een belasting enorme kosten met zich mee, omdat de invoering van zulk een belasting gepaard zal moeten gaan met een nauwkeurige controle op de boek houding van elke onderneming, welke op •grond van die belastingwet voor de hef fing van de belasting eventueel in aan merking zou komen. Dat is niet zoo een voudig. Daarbij is de tegenwoordige con trole en het werk, dat op het oogenblik door de belastingadministratie moet wor den verricht om te komen tot de beant woording van de vraag of de aangifte voor de vermogens- of inkomstenbelasting wel juist is, kinderspel. Dat werk heeft dan weinig of niets te bcteekenen, als men er slechts op let, hoe men zou hebben na te gaan of de opgege ven ondernemerswinst, welke voor belas ting in aanmerking komt, wel juist is. Men zou gansche boekhoudingen hebben te controleeren. Men zou herhaaldelijk voor de belangrijkste vragen komen te staan, belangrijk ten aanzien van de op brengst van die belasting, belangrijk ten opzichte van de maatschappij in het alge meen, belangrijk ten aanzien van de indi- vidueele ondernemingen, waarmede men in zulke gevallen te maken heeft. Ten slotte zou ik er op willen wijzen, dat ongetwijfeld het gevolg van het in" het leven roepen van een ondernemerswinst- belasting zal zijn, dat men tot allerlei ma nipulaties komt, om aan het „vallen onder de belastingwet" te ontkomen. Ik zou natuurlijk fcehooren tot degenen, die dergelijke manipulaties afkeurden, ook dan, wanneer ik mij niet zou kunnen vereenigen met het beginsel van een der gelijke speciale belastingregeling, maar dat neemt niet weg, dat men, alvorens men oen dergelijke belasting in het leven roept, zeer zeker verplicht is de vraag onder de oogen te zien, of 'het invoeren van zulk een belasting niet gepaard gaat met een nadeel, zoo groot en overwegend, dat in het licht daarvan, het verkregen voordeel gering is". STADSNIEUWS. Ad Nostrum Uislitaicm. De avond van gisteren zag een geheeli gevulden Sladsza al-E oyerwaar he't strijkorchest „AcS Nes tram Utilitatem" onder leid:ng van den dirigent, den heer W. J. Smolders een oonceTt -g'af, met medewerking van Gorrie van Baten burg, celliste, geaccompagneerd door raej. Rie Batenburg alhier. Een paar klinkende namen dus. Het orchest was prachtig bezet; een en kel vreemd gezicht, maar dat vermocht met, n'aar in den loop van den avond blijken zou, dels weg te nemen van den verhoogden indruk die A. N. U. ddlmhial op ons zou maken. Prèeiefi om 8 uur (hulde, A. N. U.!) zette men met forschen streek het eerste programma-nummer, de Cornelius-Morsch van F. Mendelssohn in. De, groote ver wachtingen, d e de weergave van dit stuk opwekte, wérden in geen enkel opzicht be schaamd. Moesten we een aanmerking maken, dan zou het zijn dat ér was een weinig gemis a'an zelfvertrouwen1, dat uit sommige over gangen sprak, o.a. even in „Letzer Früh- linig" van Grfeg. Overigens ook voor diit nummer (een dubbell kwartet zondier bege leiding) niets dan lof. Wié de omstandig heden weet, waaronder het werd gecom poneerd, zal de strekkmg goed hebben zien weergegeven. Vooral in he't pianissimo, waar veel van de violisten geëïseh't werd, gaven zij lofwaardig werk. Onder applaus werd den dirigent na di't nummer namens A. N. U. een krans, en namens zSljira leerlingen een bos seringen aangeboden. Symphonfe No. 6 G. gr. t. (met pauken slag*) van Joseph Haydn, getuigde van een goede opvatting. Hier vooral geen sprake van weifeling; het rythme van dit stuk komt trouwens aan vast spel tegemoet. In andante werd nauwkeurig de terugkcerende beweging igoma'akt; geen spoor van onachtzaamheid, wat toch niet al te zeer zou hebben ver wonderd. Vóór de pauze intrad ,gaf de celliste, Corrie van, Batenburg (Haag) op dén vleu gel, begelleid door moj. Rie Batenburg, oen tweetal soloes Sonate; Largo Allegro SpM'to Adagio Vdvaces van Henry Eccles, en VaVfiagions symphouiqücto van L. Boëllm'ainn een paar juweeltjes, ten minste, wanneer ze worden weergegeven, als ditmaal door deze gevierde" celliste, die met haar instrument wonderen doet, en het tot in de fijnste doelen beheersohfc. Eenerzijd's trof de rustige soberheid, andererzij dis de rijkdom ih variatie en weelderigheid an teekening, 'al naar gelang er do tei verklanken compositie aan leiding to'e gaf. Hetzellfde geldt ook dit maal voor 'onze stadgemo'oie, Mej. Rie Batenburg, wier vertolking als altijd weer •subliem w'as. Vooral in he't Taatste num mer ga,f zij rijk spel. Na de veile lauwe ren, die zij reeds behaalde, zullen wij niet naar - mi'euwo woorden zoeken. Onder een echt hartelijk, langdurig ap plaus werden de beide dames namens A'. N. U. bloemen aangeboden. Het tweédle gedeelte van he't conceét werdl ingezet met een nieuwe compo sitie van den lieer A. J. Plu alhier, nJL Oen „Vahndelmarsch", die eenige mooie gedachten altijd in muzikale gedaante in zich heeft, en een goeden indruk maakte. Onder applaus ttrad de dirigent no. afloop op den componist, dié dn een der voorste rijen zat, toe, en drukte hem de hand. ïn Rosen aus dein Siidén" bleek het orohest goed thuis. Hier kwam inzonder heid de serieuse begeleiding tot lia'a-r recht Een viertal cello-solo's, contabile (Gesar Gui), Le Cygne (St. Saëns), Gavo'tte (Dav. Bopper) en Scherzo (Dan. v. Goenis). gaf Corrie van Batenburg, Zoowel als haar veel-geprezen begeleidster alleen maar stof tot bewonderen en geniéten. Aan bet ap plaus (en d'at was dit keer van 'zeer goed gehalte) kWam schier geen edndc. Hét orchest helsloot het concert mot „.Ungariscbe Tanz No. 5", van J. Brafams en do Ouverture uit „König Mydas" van Eilenherg, waarin o.m. de alt- vtoPste prachtig leiding gaf. Tegen elf uur gingen de gasten van A. N. U. hoogst voldaan uiteen. Dit concert zal het orchest ongetwijfeld een beduidende stop verder hebben ge bracht. Vermelden wij nog, d'at de gebezigde Haoh-vleugel van de fa. G. G. Bender was en dat de planten op het podium welwit- len waren afgestaan door de kweekerij „Rozenhoevo" te Oegstgsest. Het is nie't onaardig, te vernemen, welke omstandigheid den componist aan-* lading gaf om bedoelde paukenslag (die dlitma'al op de piano werd weergegeven) in dit stuk op te nemen. Haydn, wanneer hij te Londen concerten gaf, ergerde er zich voortdurend aan, dat sommigen onder zijn gehoor zich inplaate van op de mu ziek, lieten voeren in Morpheus' armen. Om deze slapers van tijd tot tijd bij de werkelijkheid te bepalen, voegde hij in eenige van zijn werken de „paukenslag" in, die hen werkelijk even aan het schrik ken ma'akte, en de interesse voor de voor gedragen compositie verhoogde. Onzen dank aan die Emgelsche slapers Zendingsbijeenkomst. Morgen, Donderdagavond 8 uur wordt in die Oosterkerk een buitengewone samen komst gehouden. Als spreker zal optreden een Predikant, die vele jaren Zendings- arbeid verricht heeft op de Sangir- en Ta- lauer-Edf autism, Ds. G. Ferguson. "Waar Z.Eerw., die een uitmuntend spreker is, ook optreedt overal zr jn de kerken en za len vol, zoodtat wij ook voor Leiden een grooten toeloop verwachten. Ds. Goedhard, predikant alhier, z*al een openingswoord spreken. L. A. W. E. T. Glister avond werd in Café-Rest. „In den vergulden Turk" een gced bezochte verga dering gehouden van de vereeniging tot iin's'tandhoudinig der Leidsche Algemcene Winkel Et'aTago Tentoonstelling. De voorzitter, d'e heer H. W. Gaben, opende dé bijeenkomst rr el. een welkomst woord en sprak daarna een woord vain dank voor het fraaie vaandel door de le den aan liet bestuur aangeboden. Hirena werden door den secretaris, de héér G. Mulder, dé notulen gelezen en goedgekeurd. Mededeeliing werd' gedaan van oen mis sive der 3 Oct-Ver. betreffende de étala ge-wedstrijd tegen 3 October a.s. Verschillende nieuwe leden, waaronder de grootste N.V. te dezer stede werden na ballotage aangenomen. Door den eersten secretaris werd daar na het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij on'tleenen, dat de verceniging thans 74 leden, 3 buitengewone leden en 5 cfoma- ieurs telt. Met voldoening werd terugge zien op de gehouden tentoonstelling die een groot succes is geworden. Uit het finanti eel verslag stippen we aan, dat de inkomsten bedroegen aan: Plaatshuur leden f 3945. M nnet-ledon 448.50 Wandvlakte 26.—i f 4419.50 En'trée's Tentoonst. f 5785.08 Gabaret 1351. Kdbderfees't 359.50 f 7495.58 Uitkeeriing Regenverzekering f 1000. Inkomsten f 12915.08 De diverse uitgaven, een gansche reeks, bedroegen f 12.210.27. Vam de wktfst, groot f704.81, werd 15 pet. voor de standkosten gerestitueerd. Hét restant, groot f 113.06 is wiWst voor de vereeniging. Opgemerkt werd, dat vollgendo Ten'toon- steliingen voordeeliger zullen zijn, dloor vast bezit, dat t'h'aiis is verkregen. Het aantal bezoekers der tentooaisteL Hng bedroeg in het totaal 13.867 met een 'totaal entrée-opbrengist van f 5785.08. Het kinderfeest werd bezocht door 1438 kinde ren. Niét minder dan 20.000 gratis-program ma's werdén verspreid eoi 772 program ma's verkocht. De gewone rekening sloot met een batig saldo van f 315.63. Het keurige jaarverslag door den lieer W. J. H. Warnecke uitgebracht, wend met applaus begroet. De kascommissie advi seerde bij monde van den heer Pierrot, tot goedkeuring, Waartoe werd besloten, na eenige d'ilscussié. Over het cabaret etc. werd opgemerkt, dat zeer waarschijnlijk hij een volgende tentoonstelling geen c o- bare t izal worden gehouden. Door den heer v. Zijp wend opgemerkt, dat ten onrechte 20 pet. belasting is her taald, mét wélke meening de vergadering accoord' ging. Getracht zal worden 10 pet. ad f 578.te zien gerestitueerd. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing kwam er eenige discussie over de wijze van do .samenstelling der dubbeltal- Aan het Zoeklicht Leiden, 20 Februari 1924 De roode Marinespeciali te"t, de heer Hugenholtz, is een buitengewoon knap man. Hij was vroeger predikant en dn 1903 fungeerde hij zelfs als chef van het station. Haarlem. Een veelwetend man is de heer Hugenholtz, maar dat hij niet alles weet, en zelfs op het gebied, waarvoor hij a's specialist fungeert, soms leelijk de pl'amk misslaat, bleek onlangs in de Tweedo Kamer. 't Ging over de Militaire Tehuizen in In- dië waarvoor de heeren Soheurer en van Boetzel'aar hét pleit voerden. De heer Hugenholtz was daartegen om dat die tehuizen niet of nauwelijks door het personeel v'an de vloot worden be zocht. Waar men ook komt zoo orakelde hij in Nederland hoort men van de commandanten vam de verschillende in richtingen van de marine, dat d'e tehui zen weinig of g°en bezoek ontvangen vam het personeel vam de vloot. 't Doet mij natuurlijk heel veel genoo en dat deze Socialist met de Commandanten op zoo goeden voet verkeert en dat hij aan hunne 'adviezen zooveel waarde hecht. Dat is ook wel eens anders geweest._ Maar ik hob te lang op den uitkijk ge staan ook in kustplaatsen om niet te we ten dat als deze Marira-specfal'ist goed uit zijn doppen had gekeken, hij zeker n et op deze wijze -zijn afkeer van onze tehui zen zou hebben gelucht. Fen knap man is de heer Hugenholiz. Maar ditmaal was hij er vlak naast. OBSERVATOR. len van de heeren v. Rossum du Chattel, Brouwer en Slechtenhorst. De verkdezimg wees uit, dat als bestuurs lid werden gekozen de aftredende léden, de heeren T. F. Vlieland Jr. en J. G. Pulle reep. met 23 en 21 stemmen van 34, Tot leden van de Commissie van con trole werden benoemd de heeren Boon, do Haam en v. Zijp. Algemeen was men van oordeel, dat bet gewenscht is in het voorjaar oen spectoto week te houden in Maart, om het voor jaarsseizoen te openen. Voorstelen d'cn- aangaande worden b'nnen 8 dagen inge wacht. De voorzitter deelde als bestuursme0, ing mede, dat het, ongewens-tiit is dit najaar een Laiwet te houden, zulks 'ai verhand mot de groote 3 Octcber-feesten. De volgende tentoonstelling zal zoo mogeVik gehouden worden dn het voorjaar van 1925. Hiermee ging de vergadering accoord. Alsnu kwam aan de orde de bespreking aangaande de te houden winkelweek 'n de 3 October-week a.s. De heer Brouwer vroeg, of de Lawe-t- vereeni'gïng cfaar de organisatie vam zou hebben. Dé voorzitter deelde mede, dat hierover eenig misverstand is geweest. Zijn stand punt was, dat een dergelijke wankel week niet van vreemden doch van den mMdon- s'lamd zelf moet uitgaan. Wie de organisatie ter hand neemt, da Lawet of de 3 Mid lenstandsvereen'gingen, doet er minder toe. Na eenige discussie werd besloten in dien geest werkzaam te zijn. De rondvraag bracht enketo opmerk in-» gen Van minder belang. Vrij laat werd' de belangrijke samenkomst door den voorzit-* ter gesloten. „Hulp in de huishouding." Do vereeniging ,,Hulp in do huishouding" die jarenlang onder de arme Pro t es toni sche burgers uitnemend werk heeft ver dicht floriseerb in dien laats ten tijd niet bijzonder. Om hierin te. trachten verbete ring te brengen werd in Prediker een ver gadering gehouden,, die goed was bezocht. Do voorzitter, Dr. Roonacker, opende met oen woord van welkom. Tevens zette hij uiteen, dat do vereeniging thans lijdt aan bloedarmoede. Het aantal leden en contribuanten gaat achteruit en daarom lean de vereeniging niet zoo actief zijn als het bestuur wel zou wenschen. Om nieuw bloed in vereeniging cn be stuur te verkrijgen is deze bijeenkomst belegd. De penningmeesteressc Mevr. Heringa •zette daarna uitvoerig uiteen welk nuttig werk door do vereeniging is verricht spe ciaal ook door de verzorgsters, die nis „hulp in do huishouding" bij ziekte etc. do mindergegocden bijstaan. Haar aantal moest- echter worden ingekrompen aange zien het vereeniginesbuclget grootoro na ven niet toeliet'. Uitvoerig schilderde r-pr. hot nut van dezen arbeid die rccd3 zoo ve len tot nut is geweest. Door den heer Slegteuhorst wev-1 na mens „Patrimonium" ccn warm aanbevc- lingswoord gesproken cn een woord a au hulde gebracht voor'het vele ook in <lo ar-) beidersgezinnen "verricht» Namens .1 atii- monium" zegde spr. den meest mogclijl.cn steun toe. Nadat nog verschillende perso nen hot woord hadden gev e-' cd ovcr«

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1