(urn* co. U doet locli ook mee VIJFDUIZEND PRACHTIGE PRIJZEN. „SNEEUWWIT" en KLOKZEEP" INFLUENZA ABDIJSIROOP S&ffie. vru jaeceé Jlwa/fóeié 3TATEN-GEHERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Indische begrooting. De Voorzitter stelt voor na de in- terpellatie-Bocn aan de orde te stollen de Indischo Begrooting met de interpellatie- Troelstra over do volksbeweging in Indië in verband met de spoorwegstaking. De heer Albarda zal deze interpellatie houden. Conform besloten. Indische belastingen. Wetsontwerp wijziging en aanvulling van de begrooting van middelen van Ne- derlandsch-Indië voor 1923 (Verlenging van de productenbelastingen voor 1923 en invoering van een aardoliebe'asting voor dat jaar); Wetsontwerpen nadere wijziging en aan vulling van de Indische Tariefwet (Neder - landsch Staatsblad 1921, No. 692, Indisch Staatsblad No. 346); enz. Het eerste wetsontwerp wordt goedge keurd met 52 tegen 13 stemmen. Tegen de heeren Benmer, Fleskens, Braat, v. Voorst tot Voorst, Van Rijckevorsel, mej. v. Dorp on de Vrijheidbonders. Het tweede wetsontwerp wordt goedge keurd z. b. s. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Aan de orde is de interpellatie-Boon over den Postcheque- en Girodienst. Do heer Boon (V.-B.) had niet ver wacht, dat hij na drie maanden nog zijn interpellatio zou houden en dat de dienst nog niet is heropend. Spr. releveert de geschiedenis van het gebeurde bij dézen dienst. Van' vele zijden is vroeger al gewaarschuwd tegen centra lisatie en minister König achtte het onuit-' voerbaar. De voorstanders van centralisa tie hebben het ten slotte gewonnen door de voorspiegeling, dat er voordeel in school van twee millioen gulden. Het publiek is al dadelijk in de war geraakt door do -afre- keningsstaatjes. De gansehe dienst liep in liet honderd en sluiting van den dienst was het slot. Deze sluiting berustte op artikel *29, maar spr. acht dat beroep onwettig. Do diepst kon gesloten worden bij de in werkingtreding van het girobesïuit, maar dat was op .24 Augustus.. Voorts mocht de sluiting slechts voor eenige dagen plaats hebben en dus niet voor maanden. De Mi nister heeft zich schuldig gemaakt aan de overtredirfg van het wetboek van strafrecht, doordat hij heeft goedgekeurd, dat een koninklijk besluit is overtreden. Spr. citeert uit do mededeelingen, die de Minister na de intreding der crisis gedaan heeft over de gebeurtenissen in bet begin van October. De directeur was veel te opti mistisch en rekende op een ideëel functio- nceren van den dienst en van het perso neel. De Nederlandscho Bank was onver antwoordelijk leider geworden. Logisch was het geweest, dat de deelnemers van den dienst, wier rekening in orde was, worden geholpen. Maar het ging anders: de deelne mers moesten borgen stellen en zij kregen nog niet eens hun geld als Het voor belas- tingbetalen was. Belastingen zijn geen schuld. Spr. geeft vier staaltjes van de dwaasheid der commissie, die over de uit betaling had te beslissen. Bepaald werd, dat alleen aan dringende eischen werd voldaan. Het gevolg is, dat men zich dreig brieven laat schrijven om daarmede te be wijzen, dat men het geld dringend noodig heeft (Gelach). Spr. gelooft niet, dat men ooit uit den rommel zal komen, want heel wat papieren zijn zoek. Dezer dagen hebben de rekening houders weer een stapeltje papieren gekre gen waaruit men geen wijs kan worden. Gezegd is, dat een deel der schuld bij bet personeel lag. Gedeeltelijk zal dit wel juist zijn, maar kan het personeel dat. hel pen? Do directeur-generaal is begonnen met straffen uit te deolen, waarvoor dan beroep mogelijk was, wat niet altijd mo gelijk is. Door de berichten in de pers is 't geheele personeel getroffen door de klach ten over slechten arbed. Spr. critiseert ook den aankoop van onbruikbare perceelen voor den dienst. Uit do mededeelingen, die dezer dagen zijn gedaan over een onderhoud met den Minister, blijkt, dat de Minister de,billijk--' heid van schadevergoeding erkent. De Minister van Waterstaat, do heer Van S w a a y: Dat is onjuist. Ik heb ge zegd, dat ik begreep dat van de overzijde werd aangedrongen op schadevergoeding. Do hper Boon (V.-B.) betoogt, dat van bezuiniging door do centralisatie geen sprako zal zijn. Den gedecentraliseerden dienst heeft men eerst met oen belangrijk bedrag bezwaard, dat daarna heet te zijn bespaard door centralisatie. Spr. verdedigt de decentralisatie tegen de argumenten van de Ned. Bank. De machi nes zijn niet berekend op stukwerk. Waar om heeft de Rijkspostspaarbauk nooit ma chines ingevoerd? Het publiek zal nadeelen ondervinden fe langzame werking, niet vermelden van het saldo, enz. Het giro-débaole is uitgegroeid tot een ongewoon schandaal. Wie is de schuld? Vod schuld ligt aan het systeem, dat men eerst zee-officier of iets dergelijks moet geweest zijn eer men directeur-generaal bij de P. T- T. wordt. Een jaar lang was er een vacature voor deze functie. Het lijkt dus wel, dat men het zonder kan. De benoeming van den heer König acht hij ook weer vol komen onjuist. Spr. stelt de navolgende vragen: 1. Aan welke bepaling is de bevoegdheid ontleend om den Postchèque- en Girodienst voor onbepaalden tijd te sluiten? 2. Is deze sluiting zelfstandig geschied door den Directeur van den Postchèque- en Girodienst of wel tegen diens advies op bevel van de Regeering? 3.- Acht de Minister het niet onrechtvaar dig, dat aan rekeninghouders de uitbetaling van hun saldi wordt geweigerd <?n dat zij slechts bij wijze van gunst een voorwaar delijke uitbetaling van 'n gedeelte 'van liun tegoed kunnen ontvangen, waarbij zij do verplichting hebben do redenen mede te deelen, waarom uitbetaling wordt gevraagd alsmede welke zekerheid zij kunnen stellen? 4. Meent de Minister, dat ppbouwing van de rekeningcourant van 24 Augustus tot 4 October en de vaststelling der saldi per 4 October 1923 over alle rekeningen ooit zal leujmen plaats vinden en zoo ja, wanneer denkt de Minister, dat .dit tijdstip zal zijn gekomen? 5. Is. het juist, dat de .Centraio Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel naar aanleiding van de beschuldiging van den directeur, dat een gedeelte van het per soneel niet met toewijding .heeft gearbeid op 10 September aan den Minister van Wa terstaat heeft verzocht een Commissie van Onderzoek in te stellen eii zoo ja, waarom is dan een zoodanige commissie piet dooi den Minister benoemd? 6. Hoe groot is bet personeel, dat thans bij den gecentraliseerdèn dienst was of tij delijk werkzaam is? 7. Op welk bedrag schat de Minister de schade, die Teeds door het Rijk is geleden tengevolge van de centralisatie en haar ge volgen? 8. Is .de Minister niet van oordeel, dat het berekende deficit op den gedecentrali seerden dienst onwezenlijk is, omdat het is berekend naar niet uitsluitend voor den Postchèque- en Girodienst gedane werke lijke 'Uitgaven, maar door het hoog opvoe ren van „aangerekende" kosten voor het werk op de postkantoren en naar de uit gaven voor personeel bij de directie, dat gaandeweg in toenemende mate voor de controle noodig was? 9. Is de Minister anderzijds niet van oordeel, dat geheel afgezien van do keuze van gecentraliseerd stelsel ver lies of winstderving wordt geleden door koersverlies op effecten, te liooge waardee ring van incourante fondsen, rentevergoe ding en rentederving? 10. Is de Minister niet van oordeel, dat liet publiek niet van den dienst mag wor den vervreemd door afschaffing van port en zegelvrijdom, doch dat afschaffing van rentevergoeding, welke aan den Postchèque- en Girodienst het karakter van eén deposi- tobank geeft, gewensclit is? 11. Is do Minister niet van oordeel, dat de bezwaren, waarmede men te kampen heeft bij de omzetting van een gedecentra liseerden dienst met moer dan 100.000 re keninghouders in een gecentraliseerden dienst van dien aard zijn, dat zij niet zijn te overwinnen? 12. Is de Minister niet van oordeel, dat aan de centralicatie, zelfs wanneer deze uiteindelijk goed zou zijn geregeld, zooda nige bezwaren zijn verbonden, dat het publiek zich van den dienst afkeerig zou gaan betoonen en de gecentraliseerde dienst ee kwijnend bestaan zou gaan leiden? 13. Is de Minister bereid zoo spoedig mogelijk lot den gedecentraliseerden dienst terug te keeren? De Minister van Waterstaat, do beer Van S w a a y, zegt vanmiddag niet voor zijn genoegen in de Kamer te zijn. Spr. heeft zichzelf in de hoogste mate ge- ergerd over het gebeurde bij den Girodienst en hij vindt het eenvoudig afschuwelijk. Grenzeloos optimisme en zelfvertrouwen bij den dienstleiders van do Giro heeft spr. bij do reorganisatie bedot. De leiders susten spr. en zeiden steeds, dat. alles terecht zou komen. Het Spijt spr. dat dit alles is gebeurd, want door sneller ingrij pen was nog veel te voorkomen geweest. Sluiting was onvermijdelijk en hot juri disch advies luidde, dal deze toelaatbaar was. Het was noodzakelijk den dienst stop te zetten cn de Regeering gaf het bevel daartoe, omdat het niet anders kon. Dat de gelden niet werden uitbetaald was een on vermijdelijk gevolg, ïechtmatig of niet. Er is een gelegenheid geopperd tot uitbe taling. Van lieverlede is dat vlotter gegaan, en thans zijn er geen klachten meer. Er is 70 a 80 millioen uitbetaald van liet totaal van 117 millioen. De borgstelling voor dekking van eventueel fe veel uitbe taalde bodragen. Spr. hoopt dat het over groot? deel der rekeningen weer in orde komt. Dc schade, die door het Rijk is geleden, valt niet te schatten. Het renteverlies be draagt 4J4 ton; aan meer personeel is ook geld uitgegeven, dat echter niet te bereke nen is, doch wel enkele tonnen zal be dragen. Tegenover deze posten staat de portvrijdom, zegelvrijdom van cheques, winst bij den postwissoldienst van 682.000 gld. (gelach.) De heer March an t (V. D.): Galgen humor! De Minister zegt, 'dat één man voor 20 rekeningen noodig was. Door meer rant soen is dit opgevoerd tot 35 rekeningen. Het is onmogelijk een juiste rekening van het genoemde bedrijf op te maken. Er moet een winst zijn op dat bedrijf om al lerlei achteruitgang goed to maken, bijv. bij de zegels- en den postzegelverkoop. Over de laatste 5 vragen moet spr. spre ken onder voorbehoud. Een onderzoek is hangende door den heer Duynstee en zijn rapport zal wel niet parallel gaan aan dat van de Ncdcrlandsche Bank. Een commis sie zal daarna haar oordeel er over zeg gen. De kwestie van de rentevergoeding zal daarbij wel aan de orde komen. Over enkele weken zal het eindrapport wel ge reed zijn. Spr. helt over tot de centrali satie, maar hij wacht af. De heer Boon (V. B.) erkent dat dc Minister bedot is door de leiders en de Minister bedotte onwetend weer de klagers en de klagende Kamerleden. Spr. gelooft niet dat alles over tweo weken zal gereed zijn. Zijn spri's inlichtingen' goed dan is 50 pCt. der rekeningen nog niet in orde. Spr. gelooft dat het mogelijk is in drie weken tijd een goeden gedecentraliseerden dienst te krijgen. Spr. stelt een motie voor, betreurende de ontwrichting van den Girodienst, spreekt uit dat niet tot een gecentraliseer den dienst moet worden overgegaan, vóór dat zekerheid is gekregen van een regel matige werking van den dienst. Do lieer Van Vuuren (R.-K.) voelt meer voor den gedecentraliseerden dienst. Hij wil echter alleen zijn ergernis luchten over de indolente wijze waarop de Regee ring zich tegenover deze zaak heeft ge dragen. Een partic lier zou geheel anders gehandeld hebben dan de Staat en zou het publiek hebben ingelicht en geholpen. De Regeoring deed letterlijk niets voor het publiek. De heer Van B r a am beek (S. D.) betoogt, dat er banken zijn .die 2 .pCt. rente vergoeden cn alle transacties gratis ge schieden. De particuliere banken ziin bezig dezen dienst kapot te maken en hij waar schuwt den Minister voorzichtig te zijn vooral met de opheffing der rentevergoe ding. Dc lieer K r ij g e r (G. H.) vraagt of wel voldoende inlichtingen zijn ingewonnen vóór tot centralisatie is overgegaa. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. Wedstiujdnummer wordt op aanvrage gratis gezonden door M.lf. Zeepfabriek „DE KLOK" te Hserde. Gebruikt© NAAIMACHINES prima werkend van f 10, 12.50 f 17.50, i 25 mefc 3 jaar ga- rantie en een zoo goed a-ls nieuwe Singer schoenmakers- machine; voor elk aannemelijk bod bij Joh. Engel, Janvos- sens teeg 50, Leiden. ftiEX ftSPEttstaEEi film o. ij. tZeeÉ-tats*, taicRï.13 KUNSTSCHILDER geeft ïes in 12212 hand- en decoratief teekenen, schilderen en ontwerpen, G«_D£ SINGEL 52. Overal zweven nu de kiemen van ver koudheid en influenza in de lucht Akker's Abdijsiroop bestrijdt dit kie- mengevaar op afdoende wijze en dankt haar krachtdadigheid aan de kruiden extracten die een deel van de samenstel ling vormen. Keelontsmettend, borst versterkend en verzachtend, zonder vergiften of verdoovende middelen. AKKER's Alom verkrijgbaar in kokers v. 23Ó gr. a 1,50. v. 550 gr. a 2.75 en v. i 1000 gr. a 4,50. Eilcht kokerverpakking. Janvossenstseg 2958 Schoenreperatiën: Heeren Zolen en Hakken f 1.95 Dames f1.50 PRIMA WERK. 12361 Lederhandel L. VAN ESCH Wz., Donkersteeg 5 - Haarl.str.299b Piano's vanaf f550.- Huurkoop f15.— per maand Orgeis vanaf f250.- Huurkoop fit).— per maand „DE HUISVRIEND" Nieuwe Rijn 49, Leiden Adverteeren doet verkoopsn, Stads-Evangelisatie „Jeruël", Middelstegracht 3. Zondag morgen 10 uur, plechtige Hei- ligingadfenst door broeder v.d. iiUKST, des avonds deuren open huif zeven. Men zorge D.V. op tijd te zijn, het zang koor zingt, Mandoline-Club speelt en bezoek van de WelEd. Heer MAX SCHREUDER. 2951 Ij Jongens Schoollaarzen f2.50 Heeren Bottines f3.50 L. VAN ESCH Wz., Donkersteeg 5. 12359 NAAIMACHINES fïieuwo.lo raag marken, ge- ruisclüoos, welke u jarenlang trouw dienen, zonder onkos- ten. Extra fijn© Handmachi- nes vanaf f 45 tot f 75 en Trap machines, 5 jaar garantie bij Joh. Engel, 50, Leiden. I NAAIMACHINES Geopend handel in nieuwe en 2de handsck Naaimachines Vakkundige Reparatic-Inrich- ting. Vertrouwd adres Joh, Engel, Janvossensteeg 50. Lei den; en blijft tevens ook ge- 1 vesbigd. te Noordwijk. NIEUWE RIJN 34 Toonkamers N. RIJN 45 i BULLETIN Janvossensteeg 50, Leiden is heden gevestigd Joh. Engel van Noordwijk, Naaimachine handel en Reparatie-Inrich ting. V ertrouwd vakkundig adres. Nieuwe en gebruikte Naaimachines. Prima machine naalden, olie cn allo onder deden. Beleefd aanbevelend. 2902 Nieuwste modellen Laagste prijzen. LOOD- EN ZINKWERKER Aanleg voer Waterleiding Plaatsing van Closets, Masiiekbedekkéng. ONDER VEELJARIGE GARANTIE. 2377 Praktijk-Fxamers BOEKHOUDEN. Voor het „Mercurius-diploma" (uitgegeven door de Federatie van Handels- en Kantoorbed.-Vereen.) is, najaar 1923, van onze Candidaten RUIM 83 °l0 GESLAAGD. Schriftelijke omleiding door Leeraren M. 0. Lesgeld <2.50 per maand. Leerboeken nratis in bruikleen. INSTITUUT „MERCURIUS", Amsterdam Vraag! gratis prospectus A. „Afgewezenen" vraagt gratis Prospectus R onzer Repetitie-cursussen. 5 maanden a f5.12329 KLEEDERMAKERIJ Rn BOSCH» - Alplien Bestel thans Uw V00RJAARS-C0STUUM. Wij hebben pas ontvangen een zeer grooten voorraad Nieuwe Engelsche Stollen, uitsluitend solide kwaliteiten. Prijzen naar maat vanaf f 50.-. tij VRAAG ONZE STALEN, TE KOOP een burgerwoonhuis met voór en achtertuin. Te aanvaarden 15 Maart a.s. Te bevragen ÏUjn en Schiekade 57. 2938 TE KOOP gestoffeerd Woonscheepje, Groote Eikenhouten Marino- sloep. Drie tons Eikenhouten Visschersboot, IJzer Tuinders- schuitje groot l1/- ton. Kleine Visrhboot, Twee IJzeren Roei- booten en een Veldsmits Blaas- blag, zoo gond als nieuw. Allés spotprijs. Gebr. TIJSSEN, ITtr. Jaagpad 54, Leiden. 3"95 AlSOAPPElBmiE f25,. De bekende onbreekbare Aardappelbascule, Amer. systeem. i'di en alle andere soorten WEEGSCHALEN. GEWICHTEN voor concur- reerende prijzen. ZIE DE ETALAGE hij 1"3SÓ LSMnpgWE Mare 37 - Leiden Gummi Zolen en Hakken, Stukken Zoolledtr, Snijkers, enz. losco flete-. School- en Daraesfasschen Sport- en Hondenartikelen. SPOTPRIJZEK. L. VAN ESCH Wz., Donkersteeg 5 - Haarl.str.299b Wed. IVM DEÏiki i.d. Schapensteeg. Tel. 729 Zij neemt tot zelfs in baar 12319 [geringste levering Onheilen ontstaan door het (n-atte weer) geheel voor [eigen rekening (d. e. z.) Onderhoud van motoren, drijfwerk en machines is stroom en reparatie besparing. Daarom beleefd aanbevelend J. ERA DES., Electr. Smederij LANGEBRUG 9-11A. Atl verteeren doet verkoopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 8