GAS M DE MAAG IS GEVAARLIJK. Aankondiging, \&EM ETTELIJKE VISCHVERKOOÏV Aan den gemeentelijken Vischwinkel Vischmarkt 18 (Telef. 1225). is Zaterdag en voorzoover voorradig ook Zaterdagavond verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.28—f 0.33 f 0.42, SCHOL a f 0.20, KABELJAUW a f 0.46 en TONG af 1.05 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 18 Januari 1924. PAARDENFOKKERIJ. Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de in dezo gemeente gevestigde eigenaren of houders van twee-jarige of oudere hengsten, dat zij ingevolge artikel 23 der Paardenwet 1918 verplicht zijn hier van ten Stadhuize aangifte te doen binnen ©ene maand nadat de hengst twee jaar is geworden of in hun bezit is gekomen, als mede voor 1 Februari van elk Jaar. N. C. DE GIJSELAAB, Burgemeester Leiden, 18 Januari 1924. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 20 Jan. waargenomen door de apotheken van de H H.: G. T. Reyst, Steenstr. 35, tel. 136, en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313. „Schoenenwetje" bepaald, dat met ingang van 18 Jan. 1924 invoer van echo en- werk, waarvan het bovenstuk grootendeels van leder is vervaardigd, zal kunnen wor den toegestaan, indien daartegenover een aankoop van schoenwerk van binnen hui dsoh fabrikaat staat tot een tweevou dige waarde van het in te voeren schoen werk. Voorjaarsbloemcflienioonsi filing. In het voorjaar van 1925 zal, gelijk wij reeds meldden, onder het beschermheer schap van den Prins der Nederlanden in het wandelibosch „Groenen-daal" te Heem stede een bloemen tentoonstelling worden gehouden, uitgaande van de Algem. Ver eeniging voor B'oemibollencultuur te Haarlem en in samenwerking met de tuincentra Aalmeer, Boskoop en Naarden. Zij zal bestaan uit een doorloopende volle-gronds-tentoonstel'liDg gedurende de twee lentemaanden (13 Maart21 Mei) en een aantal tijdelijke tentoonstellingen in een gebouw, die elk ongeveer een week duren. Belangrijke prijzen worden beschikbaar gesteld. ëüHTEÜLUÜb HET HERSTEL VAN EUROPA. Toch Labour. De spoorwegstaking in Engeland. Franc en Mark. Thans is wel beslist dat het Labour- amendement zal worden aan ge no men. De leider der Liberalen., Asquith heeft gisteren ouder groot gejuich in het Lager huis medegedee'd, dat hij voor he^ Labour- amendement zal stemmen. De bewering, gisteren in een der Londcn- scho ochtendbladen gepubliceerd, als zouden ongeveer 50 liberale afgevaardigden niet geneigd zijn Asquith' raad te volgen wordt officieel ontkend. Hot aar oil liberalen, dat het optreden van een Labourregeering wil vermijden, wordt niet grootcr dan 10 ge acht, doch zelfs 20 zouden niet kunnen beletten dat Labour aan de regeering komt Volgens do „Evening Standard5' ver wacht men,, dat niet meer dan 20 afge vaardigden wegens ziekte of andere rede nen verhinderd zulLcn zijn do stemming over labour's amendement bij te wonen. In dat geval meent men dat 251 conserva tieven, 5 liberalen en 4 onafhankelijkcn. tegen zullen stemmen, terwijl voor zullen stemmen 186 Labourafgevaardigden, 117 liberalen en 2 onafhankelijken, zoodat het amendement met een meerderheid van 75 stemmen zal worden aangenomen. Hoewel de val der tegenwoordige regee ring dus ala vaststaand kan worden be schouwd, wordt haar bestaan ounoodig een paar dagen gerekt. Labour had gister avond cm 11 uur de beslissende stemming willen houder. Do conservatieve leiders waren er tegen op grond van het feit, dat verschillende der afgevaardigden het woord voeren om hun stem te motiveeren. Dit geldt vooral voor de liberalen, die tij dens do verkiezingen de Labour-party krachtig bestreden. Heb gister aangevangen debat over het Labour-amendement zal daarom worden voortgezet tot Maandagavond 11 uur, het tijdstip waarop dus do regeering ten val zal worden gebracht. Of de nieuwe regeering lang stand zal houder 7 Er is thans in de Liberate kamp reeds veel o'-tevredenheid, om van muiterij niet te Bpreken. De partijdiscipline zal echter sterker blijken, te zijn dan het optimisme onder de conservatie ven het wil doen voorkomen cn ofschoon de kans op een scheuring in do liberale partij zeer groot is en voor haar de noodlottige gevolgen zal hebben, welke dc zonderlinge politiek van Asquith met zich zal sleepen, zou het toch zeer ver wonderlijk zijn, indien van zulk een split sing reeds voor Maandag iets merkbaar werd. Van meer belang is voor Labour haar eigen handeling. Hoe zal zij thans optreden als werk geefster b.v. in liet spoorwegbedrijf2 Zal zij oon staking tolereeren? Officieel is megcdeeld, dat de spoorweg staking Zondagmiddernaclit zal uitbreken. Henderson zet echter zijn pogingen tot bemiddeling woort en heeft gisteren te Londen den geheelen dag met de spoor wegdirecties onderhandeld. Met betrek king tot den toestand in het mijnbedrijf, wordt vco I dai bij de stemming onder de mijnwerkers 510.000 stemmen zijn uitge bracht, om de tegenwoordige overeenkomst te deen eindigen, terwijl 114.000 voor het behoud daarvan waren. Alhoowel de toestand in het spoorweg bedrijf dus ernstig is, zijn er teekemen, die wijzen op een nieuwe ontwikkclnig van de situatie. Gemeld wordt, dat de spoorweg maatschappijen haar houding hebben ver anderd wat betreft heb onderwerp der on derhandelingen. Enkele nieuwsbladen, die do meening hebben gevraagd van leden van de vereeniging van locomotiefperso- neel, die bij het geschil betrokken is, dee- kn mode, dat alle middelen, om aan den ongewenschten toestand een einde te maken, hun in het algemeen welkom zullen zijn. En ook welkom voor de regeeiing. In rust zal zij dan haar „kostbare" taak kunnen beginnen. Kostbaar? Ja, heb Engelscho minister schap is nog niet zooveel onvoordeelig. Clynes, een voormalig fabrieksarbeider zal thans als Lord Zegelbewaarder f 60.090 gaan verdienen Patrick Hastings, ©en ad vocaat die zich (om der wille van do smeer?) eerst voor een goed jaar bij de „arbeiders" aansloot, wordt nu procureur- generaal raison voor f 140.000 's jaars. Vcor zoo'n kluifje kan men nog wel eenp een volksvergadering warm maken^ niet waar? Misschien ligt hier nog een breed werk terrein yoot bezuiniging. Zonder de cultureel© belangen des lands te schaden. Dc inflatie (opblazing) bij do ministers loonen moet toch noodwendig gekeerd. Of is',,een beetje" hier zoo erg niet? Och, als men zelf aan het roer staat, dan moet men do teugels strak houden. In Frankrijk valt dat ook op te merken. Enkele Kamerleden had-den maatregelen voorgesteld cm do daling van de franc te stuiten, maar zij kregen geen kans. De regeering zei met zooveel woorden: Als er bezuinigt moet worden zullen wij wel zeggen hoe. De vertrouwenskwestie word voor do zooveelst© maal gesteld en nu zal er o-in. een wetsvoorstel worden in gediend. waarbij de regeering gemachtigd zal worden tot het verbieden van den in voer van de goederen, welke niet direct noodig zijn voor do behoeften van het land. In Berlijn heeft men met veel succes be zuinigd op de uitgaven. Gedurende de eerste 10 dagen van Janu ari bedroegen de ontvangsten van het Duitsche rijk een honderd millicen goud mark en de uitgaven 64 millioen. Als het hu maar wat aanhoudt! De commissie van deskundigen voor het onderzoek naar de middelen tot het sta- biliseeren van het Duitsche betaalmiddel en het herBtel van het Duitsche budget, heeft Woensdag onder voorzitterschap van generaal Dawes twee zittingen gehouden. Van dr. Schacht, den directeur van de, Rijksbank, was bericht ingekomen, dat hij Vrijdagavond te Parijs zal aankomen en Zaterdag ter beschikking van de commis sie zal zijn. Generaal Dawes ia van meening, dat on geveer ©en week werken met do Duitsche vertegen/woordigerj noodig zal zijn, om zich oen duidelijk beeld te vormen van den toestand van het Duitsche rijk op fiscaal en monetair gebied, en dat alsdan het ©ogenblik daar is om naar Berlijn te gaan en het noodige cndeTzoek ter plaatse in to leiden. Prof. Haguenin, voorzitter van 't garan tie-comité te Berlijn, is voor het verstrek ken van inlichtingen naar Parijs ontboden De troepen trekken zich samen* Wanneer het eerste treffen?.... De separatistische actie. Volgens de „Echo d© Paris" werd in het onderhoud tusschen Poincaré en den Brit- sehen gezant te Parijs besloten, dat de Rijnland-Commissie de verordeningen van de separatisten niet zal erkennen. De Matin" bevat bijzonderheden oveT het onderzoek dat de Britsche consul- generaal, Clive, in do Palts instelt. Do be volking is blijkbaar onder den indruk, waaneer zij in tegenwoordigheid van de autoriteiten en de geestelijkheid onder vraagd wordt, doch de Britsche gedelegeerde heeft zich zoowel te Spiers als to Landau kunnen overtuigen van het verlangen der meerderheid van de bevolking naar een verstrekkende autonomie Het revisie-verzoek van de te Dusseldorp door de militaire rechtbank veroordeeld© Schupo's is verworpen. Een draadloos bericht van een tankschip in de golf van Mexico meldt, dat een kan- nonneerboot der Mexicaansche rebellen hedenochtend om 11 uur do baai van Tam- pier heeft gebombardeerd. Toen het tele gram weï-d verzonden, waren ongeveer 15 schoten gelost. De chaos in Mexico. Er is weinig betrouwbaar nieuws otn- trent de opstand in Mexico. Do spoorweg verbinding tusschen Laredo cn do hoofd stad blijkt niet te zijn verbroken. Het de partement van Oorlóg ve.trouwt, dat een gedeelte van het oorlogsmateriaal, waaron der zich ook vliegtuigen bevinden, in het bezit der Obregon-rcgeering is gekomen, zoodat dit kan mcdchelpen tot beslechting van den strijd. Intusschen baart do stand van zaken in hetoliegebied een groot© zorg. De oliebron non. zijn in handen van de rebellen, diè het vervoer van olie naar Tampico cn andere havens geheel afsnijden. Ingevolge een ont vangen bericht zijn de opstandelingen in de ©bestreken zeer populair cn men ver wacht derhalve dat de onderbreking van het olicvcrvoor naar de kust, ondanks de protesten van het staatsdepartement te Washington, nog langen tijd kan duren. Het proces-U lain. Een telegram uit Boedapest meldt, dat Geneeskundigen bevelen het gebruik van Gcbismureerd Magnesium aan Lijders aan slecht© spijsvertering of dys pepsie dier.ien er aan te denken, dat de aanwezigheid van gaa of wind in de maag er steeds op wijst, dat de maag in de war is door .*en teveel aan zuren. Deze zuren malren dat het voedsel gaat gisten; het gistende voedsel op zijn beurt vormt de schadelijke gassen, waardoor.de maag uitzet, de normale verrichtingen van- belangrijke inwendige organen worden be lemmerd, acute hoofdpijn treedt op, de werking van het hart wordt gestoord, en de bloedsomloop bezwangerd met doode- lijke vergiften, die spoedig de gezondheid zullen ruinceren. Geneeskundigen verkla ren, dat cm eeno gevaarlijke opeenhoo- ping van wind in dc maag snel te verdrij ven alsmede ma het gisten van het voed sel, waardoor de gassen worden veroor zaakt tegen t© gaan, het noodzakelijk is het zuur in de maag onschadelijk te ma ken en hiervoor is niets zoo goed als het innemen van. een half theelepeltje-vol zuiver Gebismureerd Magnesium, in een beetje water, vlak na de maaltijden. Dit maakt het zuur direct onschadelijk, vaar- door tevens het verdere gistingsproces en do ontwikkeling van gassen belet wordt. Het stelt de ontstoken en uitgezette maag in staat onder natuurlijke omstandigheden met haar werk voort te gaan. Gebismu reerd Magnesium is verkrijgbaar bij alle apothekers; doch daar er een aantal ver schillende vormen van magnesium bestaan, is het van belang, dat men er op staat Ge bismureerd Magnesium, te ontvangen, zoo; als dit door geneeskundigen wordt voor geschreven. Gebismureerd Magnesium Dépot., Nassau-- kade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. REYST KRAK. 2815 Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij heb echte Gebis- mureerd Magnesium krijgt dc zittingen van het proces tegen den af gevaardigde Ulain, dr. Szemere en den ingenieur Dcbocle. beschuldigd van samen zwering tegen de binnenlandsch'e rust, geëindigd zijn. Het O. M. nam verzach tende omstandigheden aan op grond, dat de beklaag len niet gehandeld hadden op grord van lage motieven. KORTE BERJCHTEN. Naar de bladen melden, heeft zich onder den naam „Britsche oproep voor oen Duitsche hulpactie", een comité ge vormd, waarin ojv. door Asquith en Ram say Macdoncld zitting is genomen- Het comité heeft zich met een oproep tot het geheelo Engelsche volk gewend om steun tot do leniging van den door koude en honger zoo hoog gestegen nood van het Duitsche volk, vooral van de ouden van dagen. De Canadeesche Minister van spoor wegen heeft in een rede verklaard, dat Ca nada binnenkort een eigen vertegenwoor diger bij de regeering der Vereenigde Sta ten zal benoemen. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zou den, volgens een bericht aan de „Voss. Zt-g." to Friedrichtshafen voorbereidingen voor een communistische staatsgreep zijn ontdekt. Er zou een groot aantal personen, gearresteerd zijn. Volgens het verslag van den Int. Bond van Handels-'en Ivantooriieclienden zijn thans 35 organisaties uit 13 verschil lende landen met tezamen 817.731 leden bij den bond aangesloten. Bij het debat over de lijkverbranding, in de Belgische Kamer gehouden, werd door e«en der socialisten, de crematie ver dedigd omdat.... Jetwmo d'Arc ook wel door de Engelschen was vérbrand! 't Is wel klassiek. &EK& EN SCHOOL Theol. School te Kampen. Aan do Theologisch© School te Kampen zijn geslaagd voor het candidaatsexamen 2de ged. de lieeren D. J. Velsink en C. ten. Kate. Samenwerkende Zendingscorporaties. (Vervolg.) De Middagsamenkomst was gewijd aan bespreking van de kerkelijke zendings- a<Ds'. G. H. Wagenaar, Voorzitter van het Centraal Comité voor Classical© Zendings- ftctie, leidt het onderwerp in. Op. 19 De cember 1922 stonden wij op een keerpunt. De Zending riep de keTk te hulp. Nu is het do vraag: wat willen wij? en wat willen wij niet? D© Zending heeft den kerkelij- ken weg betreden; zij wendt zich tot do gemeenten, niet in ideëelen zin, maar tot de plaatselijko' gemeenten. De Corporaties hebben sympathie betuigd met de voorstel len aan de Synode. Wij moeten ons nu bewust worden van de konsekwenties. Do Corporaties bewogen zich aanvanke lijk niet in kerkelijke richting; zij waren voortgekomen, uit piëtistische of methodis tische motieven. Zij richten zich tot de idieele gemeente. Uit al!© kerken werden de godsvrienden' verzameld. Men voei1 de niet voor do kerk, maar voor het Gods rijk. Thans wordt dit anders. De Corporaties groeien uit boven, het piëtisme en metho- d'sme. Do Gereformeerde visie heeft zich baan gebroken. Het gaat niet alleen cm de enkele zielen, maar om het geheelo volksleven. Hiermee ia do taak onmetelijk verbreed. Er zijn nieuwe problemen, en n5cuwe behoeften. De tijd om in het oude spoor voort te gaan is voorbij. Heel do kerk moet aan den zendingsarbeid meedoen. Het oud© ideaal van een gemeente boven kerkorga- nisatio zijn wij vooribij. Er wordt een be roep gedaan op de Ned. Ho-rv. Kerk. Deze stap is besl issend voor den verderen weg. Wij kunnen het nret zonder haar. Als wij nu den kerkelijken weg inslaan moeten wij het we'bewust doen. Dit was dc beteekon's van de voorstel len, die in 1923 bij de Synode zijn inge diend: 1. in elke gemeente een zendings- oommissie; 2. evenzoo in elke classis voor haar ressort; 3. nog niet overgaan tot de organisatie van den centralen raad, welk onderwerp in studio moet worden geno men door eene gemeenschappelijke com- misise. De voorstellen z'jn afgewezen. Alleen be noemde de Synode eene commissie tot na der overleg. Het standpunt der Synode was: Gij wilt den kerkeMjken weg; wilt Gij dat werkelijk? Wil't Gij dat de kerk de 'autoriteit krijgt? Hoe zal d'e Gentra'e Raad er uitzien? Eenerzijds vraagt gij te veel: een imperatieve regeling van onde ren op; anderz:jds te weinig: wat bedoelt gij met dien centralen raad? Spr. weertogt die bezwaren. Wij moeten voortgaan in den historischen weg. Wat er nu al is, moet een rechtspos-'tie in de kerk krijgen. Ook zal de kerk moeten Te ken-'ng houden mot het feit, dat do Corpo raties al meer dan 100 jaar het zendings werk hebben gedaan. Do Corporaties heb ben recht waarborgen te vragen. De Cor poraties moeten haar werk voortzetten als eenheid in de kerk. Prof. Aalders, die de besprekingen in de Synode bijwoonde, geert eenige nadere ver klaring, waarom de schijn gewekt is alsof de voorsteren koel zijn ontvangen. De Sy node had een nieuwe organisatie ont worpen; mocht die tot stawd zijn gekomen, dan zou de breedere Synode toch zelfstan dig weer haar houding tegenover deze be-; weging moeten bepatou. Persoon1 ijk heeft hij bezwaren tegen het imperatief stellen der ptoatselijke commisste. Er zouden ker kenraden zijn, die deze bepaling negeerden, en andere, die niet competent zijn om zich met de Zend-'ng te bemoeien. Wat de waarborgen betreft, de kerk kan die niet geven. Ds. Goenraad (Btek) vindt, dat Ds. Wa- genaar het vraagstuk vooral bez en heeft van den kant der kerk; men moet het hier ook bezien van den kant der Zending. Wij moeten ons uitspreken over liet beginsel. De mogelijkheid is niet uitgestoten, daft do kerk het zoo maakt, dat do Zending het bij haar niet uithoudt. Ds. Hefting '(E'st) is van oordeel, dat w'j door het gaan op den kerkeb'jken weg zullen döoden wat er nu aan belangstelling in do gemeenten toeft; inzonderheid is hij teven het imperatief-stellen. Ds. Rauws brengt in herinnering wat bereikt is sedert 19 Dec. .1922. Er 's sa- menspreking en samenwerkmg gekomen tusschen de Classicaio Acties. Daarbij htoek, hoe onderling versche;den deze wa ren, maar tevens, dat z;j tot praktische doeleinden konden vastgelegd wat in vele gemeenten en classes reeds bestaat; in het imperattef-stellen zit een paedagogische kracht. De kerk eradon moeten eraan her innerd worden, dat naast prediking en ar menzorg ook de zend:mg tot hunne taak behoort. Wat nóg niet bestaat kon rog niet worden gereglementeerd. De organi satie van den Centralen Raad moet voor loopig onderwerp van studie blijven. Spr. betreurt het, als men nu al verder wil gaan. Men zie ook de moeilijkheden, die zich voora1 in hét Ned. Zond. Gen. zullen voordoen, dat van den aanvang af men- schen uit verschillende kerken in zich vereem'gd heeft. Ds. Blauw is bevreesd, dat de kerkelijke Lcweg'ng de Zending schade zal doen in haro ontwikkeling. Ds. Wagenaar vraagt of de gevormde commisïe, waarin Ds. Rauws namens de Corporaties zitting heeft, als intermediair dienen kan tusschen de Synode en de Cor poraties om de wederkeerige wenschen over te brengen. De vergadering beant woordt die vraag toestemmend Ook geeft hij in overweging eens met een bepaalde class's de proef te nemen en die kerke lijk te OTganiseeren. Over dit voorstel zal nader overleg gepleegd worden. De Voorzitter sluit de vergadering, waarna Ds. Wagenaar in dankzegging voorgaat. GEMEENTERAAD LEP DEM Bij'zcndere scholen. Door de besturen van eenige school- vereenigingen, waaraan van gemeentewege gelden zijn verstrekt voor' stichting, uit breiding enz. van schoolgebouwen voorbij zonder lager onderwijs, onder overleg- art. 81, 1ste lid, dier wet, onder overleg ging van do financieele bescheiden, reke ning en verantwoording gedaan van de voor die werken gemaakte kosten. De raming van de kosten dier werken droeg uit den aard der zaak oen zeer voorloopig karakter; praktisch toch kon met het beschikbaar stellen van de ver- eischte gelden door den Raad niet worden gewacht totdat de stukken met uitgewerk te raming van kosten door de schoolbe sturen waren ingezonden, daaromtrent door B. en W. eene beslissing was geno men en de financieele regeling door Gede puteerde Staten was goedgekeurd. Nu de betrekkelijke werken overeenkom stig de goedgekeurde bestekken cn be schrijvingen zijn uitgevoerd, kan thans voorloopig reeds op de begrootinig voor het jaar 1923 uitgetrokken bedragen wor den overgegaan. B. en W. doen nu de desbetreffende 1 voorstellen. Christelijke Gezondheids- en Vacantie- koloniën. Het Bestuur van de afdeeling Leiden der vereeniging voor Christelijke Gezond heids- en Vacantiekoloniën in Nederland vraagt, om in hot genot to worden gesteld van een subsidie ad 50 cents per dag en per kind, voor elk te Leiden woonachtig kind, dat door de afdeeling in een der Gezondheidskoloniën der vereeniging wordt verpleegd en wel over de jaren 19^3 en 1924. f Hoewel B. en W. wel vrijheid kunnen/ vinden om den Raad to adviseeren aan dezo afdeeling, evenals aan dio van'het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies, do gevraagd© subsidie te verleenen, achten zij geen ler-'^ men aanwezig om dio' subsidie reeds in 1923 to doen ingaan. 7 Immers, dezo jonge afdeeling is eerst in April 1923 opgericht en zond in dat r jaar slechts' 6 kinderen uit. Bovendien/ kwam haar verzoek eerst op 19 October m; een tijdstip waarop het jaar 1923 vrij, wel ten einde liep. Ten aanzien van het maximum der aan de afdeeling te verleenen subsidie, mee- nen B. en W. dat, overeenkomstig het' 1 voorstel der Commissie voor den Genees kundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, een bedrag van f150 voor-I alsnog voldoend© kan worden geacht. De afdeeling zond toch, zooals gezegd, in 1923 6 kinderen uit met een aantal ver- pleegdagen van 121; het laat zich aanzien dat dit aantal in 1924 niet dat van 300 zal overschrijden. Aangezien B. en W. met de Commissi© voor den Geneeskundigen Dienst van mee- ning zijn, dat d© gemeente toezicht moet houden op de door de afdeeling uit te zen den kinderen, achten ook zij overleg daar-< omtrent met den Directeur van dien. dienst geboden. Daartoe een der School artsen in het Bestuur der afdeeling te doen zitting nemen, komt B. en W. ech ter overbodig voor. Safarisverordening leeraren. Op de op den 27en Augustus j.l. door den Raad vastgestelde salarisverordening voor de leeraren van het gymnasium, do hoogero burgerschool met vijfjarigen cur sus en de hoogere burgerschool voor meisjes geeft den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan leiding gegeven tot enkele opmerkingen, waarmede B. en W. zich in het algemeen wel kunnen vereenigen. Zij stellen den Raad voor dien overeen-* komstig te besluiten Verhuring lar.d. Zooals B. en en W. den Raad reeds me dedeelden, eindigde op 31 December j.l. de pacht van het niet-tot-baggerterrein inge richte gedeelte van het perceel weiland. Sectie N. No. 178, groot 0.90 E.A., welk terrein, bij raadsbesluit van 19 December 1918 voar den tijd van vijf jaren wordt verhuurd aan den loenmaligen pachter van het baggerwerk der gemeente, den her van Ulden. Do heer van Ulden, die aanvankelijk had verzocht genoemd terrein wederom voor den tijd van 1 jaar in. gebruik te mogen hebben,verklaarde later voor het land niet in aanmerking te-willen ko men. Inmiddels heeft zich als gegadigde voor het land aangemeld de piouwe pachter van het baggerwerk, do heer H. J. de Hey- der. Hij behoeft over den grond de be schikking- aldus B. en W. in hun prae- advies, aangezien de heer van Ulden, in strijd met de desbetreffende overeenkomst het eigenlijke baggerterrein niet tijdig in zijn geheel heeft ontruimd, doch daarop nog bagger liet liggen, tengevolge waar van de tegenwoordige pachter van het baggerwerk in het bergen van de opge haalde vuilnisstoffen wordt belemmerd. Het land zal evenwel slechts lijdelijk, zoolang de evenvermeldo omstandigheid dit noodig maakt, voor bet bewaren van deze stoffen mogen worden gebiuikt; het blijft zijn eigenlijke bestemming van wei land behouden en zal als zoodanig bij het einde van den huurtijd ook moeten wor den opgeleverd. Den pachttermijn wenscht de heer de Heyder op 1 jaar te zien ge steld, terwijl hij genoegen neemt met den zelfden huurprijs als de heer van Ulden betaalde, d.i. f 237.50 per jaar. In de Raadsvergadering van 16 Juli j. 1. werd besloten een gedeelte van het wei land aan den Lagen Morschweg in le richten tot standplaats voor woonwagens Het overblijvende gedeelte, ter grootte van pl.m. 1.5 H.A., kan ook in het ver volg als weiland worden verhuurd, waar voor zich als gegadigde heeft aangemeld do heer P. van Rijn. Dezo wenscht het terrein te huren voor den tijd van 3 jaren tegen een prijs van f 225 per jaar. Verder neemt hij genoegen met de gebruikelijke, aan de verhuring te verbinden, voorwaar den, terwijl de gemeente bovendien heeft bedongen, dat wel het onderhoud van het hekwerk, dat het to verhuren gedeelte van het woonwagenkamp scheidt, te haren laste komt, doch dat zij geenerlei aan sprakelijkheid op zich neemt voor even- tueele schade, die tengevolge van diefstal als anderszins aan eigendommen van den pachter of van derden mocht worden toe gebracht. B. en W. stellen voor op deze voorwaar den zich te verbinden. Pensioen-regeling. Mejuffrouw J. M. Vroom, eervol ont slagen assistente aan do Gemeente-apo theek wegens opheffing dier inrichting, verzoekt de Verordening, regelende het verleenen van wachtgeld aan gemeente ambtenaren zoodanig te willen wijzigen, dat de tijd, gedurende welken wachtgeld, of een uitkeering wordt genoten voor haar pensioen in aanmerking kan komen c.q. voor haar persoonlijk een gunstiger rege ling to treffen, dan thans voor haar geldt Mejuffrouw Tilanus, gewezen onderwij zeres in de huishoudelijke vakken aan do openbaro herhalingsschool voor meisjes, dio eveneens wegens opheffing van be-, trekking werd ontslagen, verzoekt ora "wij ziging van de wachtgeld-regeling in dien. zin, dat naast de verhoogiug van het wachtgeld overeenkomstig do mor.we r jo- ling do uit de gemeentelijke pom,oen- verordening voortvloeiende rechten ten volle worden gehandhaafd. B. en W. betoogen aan deze verzoeken, niet te kunnen voldoen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2