PUBS!. Aan het einde der Week Een aardig tooneeltje was dat deze week in het Engelsche Lagerhuis. Opzichzelf van niet zoo groote betee- kenis en toch teekenend voor de verhoudin gen. Toen voor de opening van het Hooger- huis de parlementsleden zich in optocht daarheen begaven, liepen Baldwin Mac Donald, de leider van de arbeiders partij, in het voorste gelid. De leider van de Regeering en de le der van 'de oppositie. „Geeft elkaar de hand", riep een van de leden en onmiddellijk drukten de beide leiders elkaar op de meest hartelijke wij ze de hand onder het gejuich van de aan wezige leden. Eigenlijk een onbeteekenend incident, Maar het bewijst toch, hoe men elkaar in de politiek kan bestrijden, terwijl men el kaar persoonlijk hoog acht en met on derscheiding behandelt. »ïj ons gaat het wel eens anders. Zoo heeft b.v. de oppositie tegen het Kabinet met name bij de S.D.A.P. een sterk persoonlijk karakter, waarbij men zich inzonderheid keert tegen den heer Cplijn, en waarbij men zich vaak niet ont ziet dezen tegenstander op de meest per soonlijke wijze aan te vallen. In dat opzicht kunnen we nog wel iets van Engeland leeren. Evenals bij ons enkele dagen er ook in Engeland een sterke politieke spanning. Het gaat om de vraag welke partij straks de regeeringsinanhen zal leveren, De Labours maken, naar het schijnt, een goede kans, daar de Liberalen naar het heet bereid zijn hen te steunen. Geheel onwaarschijnlijk is dit niet. De arbeiderspartij draagt in Engeland een geheel ander karakter dan de S.D.A.P. (en onzent. Men is daar meer nuchter, minder revolutionair. Men heeft zoo langzamer hand heel wat water in den rooden wijn gedaan, zoodat het in vele gevallen moeite kost om de Labours van de Liberalen te Onderscheiden. Bij de Conservatieven is er nog een vleugje van hoop dat de Liberalen als het er toe komt naar hunne zijde zullen zwenken, maar de algeaneeneverwach ting is dat ze bedrogen zullen uitkomen, Over de verhouding van Frankrijk en Duilschland zou heel wat te zeggen zijn. Het voornaamste is echter dat er nu inderdaad eenige kans schijnt te zijn, dat werkelijk overleg zal worden gepleegd. Gebeurt dit, dan is nog wel geen op lossing gevonden, maar dan is de kan op een bevredigende oplossing althans grooter geworden. Dat zou voor Duitschrand van beteeke- nis zijn, maar niet minder voor Frankrijk en België waar men de sterke daling van do geldswaarde met groote bezorgdheid aanschouwt. Het zou een felicitatie waard zijn, in dien de onderlinge betrekkingen, inderdaad verbeterden. Er blijft (óch nog genoeg onvrede en gekrakeel over. Denk slechts aan Griekenland, waar Venizelos, die na het verjagen van den Vorst als een redder is begroet, zich de hersens suf peinst over de vraag hoe een regeeringsvorm kan gevonden worden die werkelijk aan de behoeften van land en volk voldoet. Alle mogelijkheden worden daarbij onder de oogen gezien. Maar wat men niet hoort, dat is, dat er een vragen is naar wat God cischt en wat men aan de Goddelijke wet verschul digd is. Aan de Kabinetscrisis ten onzent is een even onverwacht als eigenaardig einde gekomen. Do afgetreden Ministers, zelfs zij, die uitdrukkelijk hadden verklaard dat hij in geen geval zouden aanblijven, blijven allen op hun post. -Omdat geen andere uitweg mogelijk bleek- Aan de crisis, althans aan de buitenkant van de crisis is dus nu een einde gekomen Er is nit weer een Kabinet. Maar is er ook een regeerkrachtig Ka binet? En zal het mogelijk zijn dat het over leg tusschen Kabinet en de meerderheid in het parlement weer tot een vruchtbare samenwerking leidt? Het is moeilijk hierop een antwoord te geven. Wat we wel weten, het is dit, dat de tegenstand van de oppositie niet minder scherp zal zijn dan vóór 26 October. Do S D.A.P., in samenwerking met het roode Vakverbond, heeft alweer alarm geblazen. Men is weer begonnen de harts tochten te prikkelen. Het zal er weer rook en straks, dat staat .vast. Trouwens dat wisten we al vooruit. De groote vraag is echter wat de ree li- tor zij d e zal doen. Zullen mannen als Engels e.a. zich weer laten beïnvloeden door het roode specta- kol, of zullen ze staan als mannen, die alleen de belangen van het land latc-n gelden? We welen het niet. Maar we vreezen! BEHANDELING DOOR MAGNETISEURS. Onlangs hebben wij overgenomen wat door do „Heraut" hieromtrent werd opge merkt. Wij laten, hier thans volgen bet ant woord van Ds. Geels van Apeldoorn in de Wekker op de' volgende vraag: „Is liet een Christen geoorloofd zich ter genezing onder behandeling van een magnetiseur te stellen'?" De vraag wijst op een geneeswijze, wel ke in dezen tijd aan be-teekenis enj invloed wint. Toch nemen niet weinigen tegenover bet optreden van den magnetiseur 'n ge reserveerde houding aan. Afgedacht ,van de officieele wetenschap, die alles veroor- deelt, wat niet op baar wegen gaat, zijn er velen, die met argwaan vervuld zijn te genover een geneesmethode, die voor hen zooveel^ onverklaarbaars bevat, dat zc haar niet zelden toeschrijven aan de ge- heimzinnigo machten van Satan. Natuurlijk is liet eisch alle dingen aan Gods Woord te toetsen. Maar toegestemd moet worden, dat dikwijls zaken worden veroordeeld, waarop men geen nuchteren blik heeft-, maar waar men bevooroordeeld tegenover staat. Wat is magnetisme? Het behoort tot de geheimen der natuur, welke alleen aan hun verschijnselen zijn te kennen. God heeft in de schepping krachten gelegd, die een wonderen invloed, een onverklaarbai aantrekkingskracht bezitten. Neemt br den magneetsteen, die aan liet staal een kracht schenkt, waardoor het ijzer aan trekt, Denkt aan de kompasnaald, die in onafgebroken richting den magnet-iscben Noordpool wijst. De krachten, die in do onbezielde na tuur hun krachten doen gelden, sluimeren ook in den mensch. Onweersprekelijk is het, dat de eene mensch een grooten in vloed op den anderen mensch oefent. Dat nu toe te schrijven aan duistere machten, is wel de makkelijkste, maar daarom nog niet de juiste verklaring. Men spreekt van suggestie, d. w. z. invloed op anderen oef-enen door een sterken wil. Mjen spreekt van autosuggestie, als de m-ensch zichzelf suggereerd. B.v. iemand heeft kiespijn; gaat naar den dokter, maar de belknop in do hand, gaat de pijn over. Wat is dat? De inwerking op de verbeelding en het zenuwgestel. Ik noem deze dingen ten be wijze, welke invloeden op den mensch in werken. Zoo gaat bet ook met het magnetisme, De krachten, die hierbij saam werken, na der aan te duiden, gaat eenvoudig niet Maar liet vraagt den geheelen menseli is resultaat van liet functioneeren van spier-, zenuw- en wilskrachten,, die zam-en een niet te miskennen invloed be zitten, zonder het te weten. Zoo heb ik een eenvoudig man gekend, onberispelijk in leven en. leer, die ongedacht tot de weten schap kwam, dat hij door het aanwenden van die kracht, genezenden invloed op kranken kon oefenen. En met goed resul taat, Maar terwille van leden zijner meent e, die daaraan ergernis namen, hield hij hiermede op. De magnetiseur deelt zijn invloeden aan de kranken mede, door hun lichaam te be strijken, zonder het aan te rak-en. Een mijner kennissen, door doktoren opgegeven werd door een magnetiseur behandeld met deze uitkomst, dat hij, hoewel niet volko men genezen, toch weer zijn bed verliet en. lichte werkzaamheden verricht. In hoe verre deze genezing een vrucht is van magnetische behandeling, kan ik niét be slissen^ Ik vijs. alleen maar op bet resul taat. Ik voor mij kan met geen mogelijkheid deze geneesmethode in strijd achten met Gods Woord. Nogmaals, we moeten deze niet 'verwarren met het- optreden, van een medium (slapende juffrouw), want dit is voor mij niets minder, dan het gaan naar Baal-Zebub, doer God veroordeeld. Maar al zou ik niet kunnen zeggen, dat het ongeoorloofd is een magnetiseur raadplegen-,, daarmede wil ik volstrekt deze geneesmethode niet aanbevelen! Want er schuilen gevaren op dit terrein, Allereerst het z.g. dilettantisme, d. w. z. kwakzalverij. Het beoefenen van magne tisme, uit oorzaak van geldzucht. Heb is daarom goed, dat de wetgever hierop een wakend oog houdt. Maar ook, omdat in de beste gevallen, vaak de vereischte ken nis ontbreekt van het menschelijk organis me, zoodat met het bestrijd-en van, een ziekte, een andere kwaal wordt gewerkt. De aangewezen weg blijft het raadplegen van den geneesheer. En wanneer bij dezen geen baat wordt gevonden? dan heb ik geen vrijmoedigheid den zieke naar een, magnetiseur te verwijzen. Doet iemand het, ik zal nem niet veroordeelen, omdat ik niet kan zeggen-, dat het zonde is. Heb betreft bier een der gevallen, waarin do mensch zelf beslissen móet. Wat voor den een zonde is, kan voor den ander geen be zwaar zijn. En dat niet omdat de een rui mer van geweten is, en een ander bekrom penen Hierin past een mensch het oordeel niet, omdat een besliste uitspraak ont breekt. Wie het tot zonde is, zij het tot zonde. Doet nimmer iets tegen uw geweten Alles wat niet uit het geloof is, is zonde. Zoo kan het den een tot zonde zijn als hij een magnetiseur inroept, maar niet minder een ander, die den geneesheer raadpleegt, maar geen vertrouwen op den Heere stelt. De zonde van Asa, overigens een vroom koning, staat als een waarschuwing getec- kend: „Hij zocht den Heere niet in zijn krankheid, maar de medicijnmeesters." (2 Kron. 1G: 12.) Al te veel wordt, helaas? vergeten dat de kundigsteni slechts midde len zijn, ma-ar dat lot en leven-, gezondheid en krankheid rust in de hand des Heeren, bij Wien al onze paden zijn. Ik wil geen lans breken voor de z.g. „gebedsgenezing", maar is het verwijt van die zijde, dat bet- den Christenen in dezen tijd te veel aan gebed en geloof ontbreekt, niet gewettigd? UIT DE OfiüQEVBNG RIJNSBIJRG. Gisteravond vergaderde de Vereeniging Ziekenhulp in de zaal ïhter !het Weeshuis alhier. De voorzitter der vereenjging, dr. H. Jonker, heette allen hartelijk 'welkom. Spr. betreurde, dat van een vereeniging tn zooveel leden, zoo weinigen belang stelling tooncn, rvat hij deprimeerend noemt voor het bes-tuur en wekt allen op, anderen voortaan lot bezoek op te wek ken. Daarna las de secretaris, de heer S. Schoneveld de notulen van de vorige al gemeen le ledenvergadering, die onder dank, ori,veranderd werden vastgesteld. Vervolgens bracht de heer S. Schone veld jaarverslag uit als secretaris. Winterhanden DOOS 30, 60,90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Phorm.Fabr. A.Munhordt Porli] Heeren- en Dsmessciicenen prima, thans 2.50 en f 3.50 IJzersterke Sclioollaarzen12.50 99 5? NOORDWIJK. Bij het plaatselijk cor respondentschap waren in de afgeloopen week 304 personen ingeschreven als werk zoekende. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikb. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur Ds. Vermeu len (voc-rm. Bed. H. Doop en Voorber. H. Avondmaal.) Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Koers. Donkers-teeg 5. Hieruit stippen wij aan, dat het aantal leden met 10 was teruggelopen. Bijzondere maatregelen waren in het afgeloopen jaar niet vereischt. Door Gods onverdiende goedheid mocht men gespaard blijven voer epide-miën. De verpleegster, zuster H. van Vrees wijk, werd op verzoek van den burge meester van Valkenburg bereid gev-onclen, aldaar eenige typhuspatiënten te verple gen. In zeer waarde erende woorden werd door dien Burgemeester bestuur en zus ter dank gebracht voor de verleende hulp. Zuster Vreeswijk werd vooral dank ge- bracht voor haar loewijdingsvol werk. In het afge'oopen jaar waren de beide doktoren steeds onvermoeid op 't pad, om ziekten te bestrijden of krankheden weg te nemen, en ook de verpleegster was geen moeite te veel, ■bij de volbrenging van haar plicht. Laatstgenoemde, die wel weer het -leeuwendeel vai het werk verrichtte, bracht 3967 verpLegingsbezo-eken. Doktoren en verpleegster werd harte lijk dank gebracht voor hun arbeid. Klachten over materiaal, dank z"!j de activiteit van den magazijnmeester, kwamen niet voor, al meent spr. nog maals allen op het hart te moeten druk ken, alle materialen vooral zindelijk en voorzichtig ie behaodf ïcn. Met den wensch dat doktoren en vér- pleeg.'ter kracht van God mogen ontvan gen voor huil werk en de vereeniging moge groeien en Moeien, eindigde spr." Daarna bracht de heer W. L. v. d. Gug ten, de penningmeester, verslag uit. Wees de kas het vorig jaar een batig saldo aan van f 660.90, thans bedroeg d'it f 573.24, alzoo een achteruitgang van f87.66. In aanmerking nemende, dat echter een paar oude rekeningen, waarover een ge schil liep, betaald zijn in 1923, bleven ontvangsten en ui.tgavën feitelijk nage noeg gelijk. De heeren P. Kort Sr.,'H. v. d. Pel en C. Haasnoot, na"de1 rekening-èn vérarit woording te nebbén gecontroleerd advi seerden tot goedkeuring. De voorz. dankte daarop den secretaris voor zijn keurig en uitgebreid verslag, en den penningmeester' Voor zijn accuraat en nauwkeurig beheer, den -wensch uilspre- kende dat beide heeren nog vele jaren met denzelfden ijver hun functies moc-li ten waarnemen. De heer G. Vos deelde daarua namens (Le commissie van inspectie mede, tot wel ke opmerkingen de door deze commissie gehouden inspectie aanleiding had gege ven. De toelichting v.an den voorzitter als mede de toezegging v-an dezen, dat waar mogebjk, verbetering zal worden aange bracht, kon genoemde sommissie ten volle bevredigen. De voorz. dankte de commissie voor de ernstige wijze, waarop deze - haar taak had verricht. Bij de thans volgende bestuursverkie zing werd de 'atredende voorz., dr. H. G. Jonker, met bijna a-lgemeene stemmen herkozen. Ook de Commissie van Inspectie, be staande uit de heeren G. Vos, J. Paauw T'hzn. en M. v. Egmond Wzn. werd met groote meerderheid van stemmen herko zen. rVj Alle heeren namen de herbenoeming aan. Bij de rondvraag werden vragen ge steld door de heeren Heemskerk, D. v. d. Vijver, H. v. d. Pol, Fr. Heemskerk, H. v. d. Meij en J. Pauw, die allen door den voorzitter- op bevredigende wijze beant woord worden, waarna deze de vergade ring sloot. LISSE. Loop der bevolking: IngekomenJ. A. C. .Spitsbaard en) gezin van Beverwijk C. Matter en echtg. fan Hillegoni C. Walraven en gezin van Hillegom J. A. Fiëlëus van Haarlem E. A. van Rooijen van Alkemade K. J. Beuk van Leimuiden J. Smits geb. Ekers van Hoorn M. Foclcking van Al- ph? aan den- Rijn H. v. Elk en gezin van Sassenheim W. Timmermans en. echtg'. van Pijnacker J. P. v. d. Horst an Prinsenliage A. van Diemen en ge zin van Zoeterwoude F. L. Pla-ntinga en- gezin van Groningen M. A. van Nes van Amsterdam H. P. F. v. d. Geest van Noordwijk. Vertrokken: II. J. A. Bakker naar Den Haag O. A. Warmerdam naar Hil legom J. O. v. d. Laan naar Haarlem mermeer D. J. Rutten eiu gezin naar Woimerveer J. van Eeuwen en echtg. naar Bloemendaal Grietje Koger naar Hilegom A. van Blitterswijk naar Haar lemmermeer J. van Voorst naar Haar lemmermeer II. Sfcarreveld naar Haar lem J. Gecrts naar Beverwijk J. v. Poel naar Den1 Haag J. A. te Loo naar Diepenheim J. J. Vertuin en echtg. naar Bcmiebrock J. B. J. Ha-anen naar Beverwijk. IÜGEZOÜDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Ontvangen voor den nood in de huizen der Saksische predikanten Uit een collecte Geref. Kerk f 3. Van de familie C. 1.58? Verzameld in Katwijk a.d. Rijn 228.821 Hartelijk dank! Wat een verrassing die laatste gift! Zie daar wat offervaardigheid vermag, wanneer er werk van wordt ge maakt. Warm aanbevelend: H. THOMAS. TIJDSWAARDE. Laat het kostelijkst van al U niet roekeloos ontglippen, Dat :s de tijd, die snel gaat glippen, Zonder dat hij koeren zal; Och, boe dun is het getal, Dat zijn uren meet bij stippen. En do dood de draad komt knippen Van bun leven onverwacht; Meest verloren, minst geacht. J. VAN DEN VONDEL. LEIDSCHE FEföKRASSEN Amice. Met belangstelling heb ik deze weck ge volgd de korte discussie over de vraagt of het gaan van Leiden naar Canada voor eventueele landverhuizers lijden zal bren gen dan wel verblijden. Door het emigratie-bureau, waarvan de heer Veenstra de bewegende kracht is, wordt de mogelijkheid van het laatste volgehouden, terwijl een schrijver in de Standaard wel niet ontkent dat emigratie verblijdende gevolgen kan hebben, maar toch meer op de kans -dat het lijden zal worden, de aandacht vestigt. Ik geloof niet dat deze discussie aan de zaak waarom het hier gaat schade heeft gedaan. Dat zou wel liet geval zijn geweést indien de bedoeling was een alge- meente uittocht to bevorderen' en indien door mooie voorspiegelingen de men sch en tot emigratie waren geprikkeld. Niets av ndien aard is echter gebeurd. Van meet af is er door den betrokken wethouder, den heer Sanders de aan dacht op gevestigd, dat hier inderdaad i tal van moeilijkheden zijn te overwinnen en dat lang niet iedereen geschikt rs om in Canada den strijd om het bestaan te voeren. Vandaar dan ook dat een nauwkeurig onderzoek naar de geschiktheid voor emi gratie voorafgaat. Onder die omstandigheden kail er dunkt me tegen het pogen van B. en \V. gieen bezwaar worden gemaakt, maar \erdient het veeleer toejuiching. Canada is geen luilekkerland waarvan "we in onze kinderjaren zulke aanlokke- lijke verhalen lazen. Zulk een land be staat niet; behalve dan in de an las» e .van sommige wo'lksmisleiders die de massa trachten wijs te maken dat als maar eerst het Socialisme werkelijkheid is gewor den aan alle leed en ellende, aan alle uit buiting en achteruitstelling een einde zal v/orden gemaakt en heel de aarde één lustoord zal zijn, waar alleen maar te ge nieten valt. Deze voorstelling wordt niet in officieele publicaties gegeven. Wie b.v. het Sociali- satie-rapport, samengesteld door voor mannen uit de S. D. A- P. leest, hoort het wel anders en wordt terdege ontmicht-erd. Maar in volksvergaderingen, waar het alleen maar de vraag is om de massa te lokken, stelt men het toch voor, al'sof er ergens een luilekkerland is, dat bereikt kan worden ais de menscheai maar dö ioode vaan van het Socialisme wenschen te volgen. Had men het voorgesteld alsof Canada zulk een -lustoord zou zijn, dan zou daar tegen niet genoeg -gewaarschuwd kunnen 'worden Men is echter nuchter gebleven. En wanneer er nu menschen zijn, die -voor de moeilijkheden niet terugdeinzen, men schen die er geen bezwaar in zien anders te leven dan ze 'gewoon waren, die durf hebben en aanpassingsvermogen, die de handen uit -de mouwen welen te steken en die tevens naar het oordeel van de Com missie phys-iek en psychisch voor land verhuizing niet ongeschikt zijn, dan zie ik niet in, dat daartegen bezwaar kan warden gemaakt. En dat no-g te minder waar eventueele emigranten op den krachtigen steun van het bemiddelings bureau kunnen rekenen. Ik kan dan ook niet anders dan den heer Sanders hulde 'brengen voor zijn initiatief, waaruit blijkt dat hij zijn ambt als wethouder zeer ernstig opvat, on ik hoop dan ook, dat -dit pogen aan de ver wachtingen die daarvan gekoesterd wor den zal beantwoorden. Ook in andere opzichten heb ik den heer Sanders mej: voldoening aan het werk gezien. Volkomen terecht is er door hom de nadruk op geï'egd, dat we om tot betere toestanden te geraken, om de in komsten te verhoogen en de werkgelegen heid te vermeerderen, het mogelijke moe ten doen om onze industrie le bevorderen. Als een der middelen daartoe werd aan gegeven het in orde maken en be schik baar stellen van geschikte dind-ustrie-ler- ïeinen, terwijl tevens do wenschelijkhcid ,van de afschaffing der zakelijke 'bedrijfs-. belasting werd bepleit. Een vooi-slel in dien geest word echter n'iet gedaan, om-i dat de gemeentebas dan te zwaar zou'i worden belast. Deze houding van den wethouder die! als raadslid met kracht de afschaffing" van deze belasting verdedigde, mag') eemgszins bevreemden, verklaarbaar is! zij toch wel. Het gaat toch niet aan, be-j paalde inkomsten af te schrijven, zoolang; daarvoor geen andere dekking is aange-] geven en ik kan mij zeer goed begrijpen dat de wethouder voor verhooging van de plaatselijke inkomstenbelasting terug-: deinst. f De,s terneer verwondert mij liet talmen^ van den wethouder van sociale zaken, jf met de regeling van den arbeidsduur van j het gemeentepersoneel en wat daarmee i samenhangt. i Bijna een jaar geleden is deze zaak uitgesteld omdat de Raad wenschtc dat eerst het Georganiseerd Overleg opnieuw. zou worden geregeld. Het lag dus voor de hand, dunkt me, dat het eerste werk van den nieuwen wethouder zou zijn, de ze zaak krachtig aan te pakk( n, maar het eenige wat we er tot nu toe van hoorn den was, dat de -voorbereiding in „vergen vorderden" staat verkeert. Ik begrijp dat niet, -amice. Toegegeven kan worden dat liet hier een ii gewikkelde zaak geldt, waarbij met beleid moet wor den opgetreden, maar een n'euw terrein wordt hier toch ook weer niet betreden. En nu kan ik me riet goed indenken, dat een wethouder die het er op gezet heeft zulk een zaak tot stand le brengen, riet in een paar maanden de noodigo voorbe reidingen zou kunnen treffen. Ik weet wel dat de ambtelijke weg vaak een lange weg is, dat overleg moet wor den gepi'eegd cm adviezen moeten worden ingewonnen, maar de langzane wijze .waarop nu de zaken worden behandeld, stemt toch niet bepaald tot tevredenheid. Vóoral, omdat zooals gezegd, de rege ling van den werktijd voor het gemeente-! personeel hiervan weer afhankelijk is. In Amsterdam niet -zijn Soc. Dein. wet houders heef men hieromtrent let niet gering voordeel voor de gemeentelijke schatkist reeds lang een regeling getrof-- fen. En in kr: hem waar de heer Smeenk thans wethouder van sociale aan gelegen heden is, werd mede een voorsiel aan hangig gemaakt om voor het gemeente- personeel cle 48-urige werkweek in to voeren. De wethouder wees er in een nota op, dat wat den werktijd betreft, het gemeentêpersoneel in een opvallende uit-* zonderingspositie is gekomen. Alle an dere groej en van arbeiders werken 48 uur, terwijl al'leen het gemeen teperso- neel een marimum-wer*. ii.id van 45 uur per week heeft Het wordt d: arom aiPfezins redelijk- geacht de 48-urige werkweek ':u te voe ren wat zónder dat do belangen van bet gemeentepefsoneel geschaad worden, een besparing beteekent van 1' 87.000 per Liar. ,Dat is nogal g-éen kleinigheid. Nu wèet1 ik' iliét aïriièiv wat dfsei* 'in 'Leidén de finiïicieele gevolgen van zulk 'een maatregel zouden zijn. Maar wèi weet ik, dat de gemeentebelasting hier schrikbarend hoog is, en dat zoowel het belang van de gemeente ais dat van do ingezetenen gebiedend c-ischt, dat maat- rege'en worden genomen on naarii zoo noóct-ig verbetering le breugón. Er is dus dunkt me wél reden amic'h om hier op eenige-n spoed aan te dringen. Of evenwel een spoedige oplossing van dit vraagstuk verwacht kan worden iseen andere zaak. De wethouder bevindt zich hier op een voor hem vreemd terrein en zijn optreden in den Raad gedurende do laatste maanden heeft wc-1 geleerd, dat hij niet tot de krachtigste figuren onder do gemeentelijke regeerders behoort. Dit kan echter geen reden zijn om belang rijke zaken, als hot hier geldt sleepen do le houden. Daar de mogelijkheid nog beslaat dat ih de e.v. raadsvergadering, die naar ik meèn op 21 Januari a.s. gehouden wordt, voorstellen omtrent het G. O. aan de orde komen, wil ik op (lit onderwerp thans niet verder ingaan, maar liever* nog even wijzen -op een andere zaak dio pok niet zonder beteekeni-s is. Voor wie meeleeft, is het duidelijk dat er weer spanning komt in het politieke -leven en dat met name legen den leider van de A. R. partij een geweldige strijd zal worden gevoerd. Wat daarvan de ge volgen zullen zijn wee-t ik niet en kan niemand voorspellen. Maar de moge- 1 ij 'k h e i d bestaat dat we op een zeer onverwacht oogenblik naar de stembus worden geroepen o-mdat de Kamer wordt ontbonden. D'ie mogelijkheid is er. En daarnaast staat -de zekerheid dat we. Ihek volgend jaar weer de aïgemeene ver kiezingen hebben voor de Tweede Ka-* imer. He-t verheugt mij daarom niet alleen dat onze K. V. blijken gaf van activiteit, •maar dat ook onze propagandaelub krach tig aan het werk gaat om zich op aTe gebeurlijkheden voor te bereiden. Een werk dat naar ik hoop nu eens krachtig en hartelijk, zal worden gesteund. Reeds a.s. Maandag is er gelegenheid om van zijn (haar) beJangstehiiug blijk te geven. Dan toch wordt een vergadering igehouden, rwaar de te nemen maatregelen zullen, worden besproken. Ik hoop urni-ce, dat onder ons zal wor den verstaan, dat bet niét genoeg is dat wij -ons Anti-revolutionair noemen, maar dat voor alles noodzakelijk is, dat wat •wij belijden ook blijkt uit ons leven, ons meeleven. Do tegenstand van de vijanden wovut sterker en scherper. Welnu, amice, zou den wij, die zeggen te strijden voor zoo schoone iedalen en die ons scharen onder de banier van Koning Jezus, dan minder geestdriftig zijn, minder kracht ontwik- kelen en met minder vim7? ons 'geven -voor do verdediging en de verbreiding rvan onze beginselen? .VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6