bimmehlamp 'Aan het einde der We®k Is dc winfer voorbij' In een der toonaangevende bladen werd deze vraag toestemmend beantwoord en de blijde profetie geuit: „Sterker wordt liet gevoel dat bet erg ste met den winter, die do internationale betrekkingen zoo lang verkild heeft, gele den is en dat het eindelijk voorjaar zal worden. Er is oen stilstand in de intc-nationale politiek die niets dreigends heeft, niets van de stilte voor een verwoestenden storm Of deze beschouwing juist is valt moeilijk te beoordeelen, maar wel staat vast dat er enkele geruststellende verschijnselen zijn, die hoop geven dat eindelijk een bevredi gende oplossing zal worden gevonden, die Duitscbland althans een kans geeft om zich cenigcrraate te herstellen. Laten we hopen dat deze verschijnselen niet zullen bedriegen cn dat liet lang ver wachte voorjaar zal komen. Van beteekenïs is hierbij lioe straks de uitslag zal zijn van do binnenkort in Duitscbland cn Frankrijk te houden alge- meene verkiezingen. Zullen de kiezers de regeeringen in de richting van den vrede drijven of zullen integendeel dc tegenstellingen, worden toe gespitst? Bij het beschouwen van den algemeenen toestand is er overigens weinig reden voor opgewekte verwachtingen. In Griekenland heeft men den Vorst ver jaagd en zal men het nu waarschijnlijk met de republiek proheeren, waaruit nog niet volgt dat daardo.or de binnenlandsche rust en vrede zullen worden bevorderd. Op den Balkan begint het weer te rom melen. Sommige berichten gewagen van een dreigenden oorlog tusschen Servië en Bulgarije. Misschien dat liet nog met een sisser afloopt, maar de mogelijkheid bestaat ook dat een conflict uitbreekt dat zich later naar alle kanten uitbreidt. In elk geval kan niet gezegd worden dat hier de winter al voorbij is. Het nieuwe jaar begir.t dus alweer zoo als hel oude eindigde: donkerheid aan alle kanten. In ons land heeft de Kabinetscrisis de jaarwiseling overleefd. Scheen het aanvankelijk alsof de op dracht aan het driemanschap door een spoedige oplossing zon worden gevolgd, ook deze verwachting is ijdel gebleken, zoodat we nog even "ver iran huis zijn als cnkle weken geleden. Het wachten is nu op wat H.M. de Ko ningen verder zal doen. Zal een poging worden gedaan om weer evenals in 1913 een extra-parlementair Kabinet le vormen of zal het Kabinot-Ruys worden uitgenoo- digd zich weer opnieuw met de leiding van 's lands zaken te beladen? Eeri begeerlijke oplossing zou dit niet zijn, maar een oplossing, hoe dan ook, zal toch eindelijk moeten worden gevonden. Met de Kabinetscrisis is qgk de uitslui ting in Twente van hot oude in het nieuwe jaar overgegaan en ook hier schijnt de kans op een spoedige oplossing zeer ge ring. Zoo staan we weer voor dezelfde moei ten en dezelfde zorgen als in 1Q23. Maar wo staan tevens voor dezelfde taak: de waardij en de bteekenis van de Christelijke beginselen te doen uitschitte ren over alle lvenslerrein. Amerikaansche Brieven. VII. Amerika's Defensie. Er zijn in ons goede vaderland altijd nog menschen die meenen dat Holland een vreeseltljk militaristisch land is, en die er ach cn wee over roepen dat wij, Anti-revolutionairen er steeds maar weer voor te vinden z'jn zulke verschrik kelijk gi'Qolc bedragen voor leger en vloot beschikbaar le stdlon. En dan heeft schrijver dezes hel meer dere malen meegemaakt dat men zich beriep op de Verccnigde Stalen, en in heerlijke kleuren schilderde hoe gunstig de toestand daar was. In Amerika behoeven 'de jongelui in vredestijd geen soldaatje te spelen, op die duizeiule Kilometers lange grens tus schen Amerika en Canada wordt geen cent uitgeeft voor Forlenbouw önz. Nu ja, Amerika zorgt dat het een goe de vloei heeft, maar dat is dan ook zoo wat alles. Toch kon men in Amerika zelf dikwijls stemmen beluisteren die er op wezen, dat cr cok hier een heel stukje van het lieve geld dat door de belastingbetalers bijeen werd gebracht, op het altaar voor Mars werd geofferd. Men beweerde zelfs dat de verschillen de oorlogen, van verleden, heden en toe komst Lij elkaar niet minder dan 80 pet. Van het totale Amerikaansche budget verslonden. Maar deze bewerinig werd even dikwijls tegengesproken alls ze werd geopperd. En het eigenaardige systeem .van boekhouding dat de Regeering er hier tot dusver op na hield schijnt het vrijwel onmogelijk .gemaakt te hebben om precies te zeggen wie gelijk had. Maar nu heeft de Minister van Finan- tiën de bcnoodigde gegevens gepubli ceerd die op deze kwestie het noodige licht werpen. rj- Voor liet belastingjaar, eindigende 80 Juni 1923 bedroegen volgens Minister Mellon de totale uitgaven ongeveer 3.700.000.000. Dit geld werd besteed als volgt: Rente der Staats schulden 28.56 percent; veterahen uit vroegere oorlogen 12.49 percent; Aflossingen enz. 10.89 percent; Departement ,van oorlloig 10.62 percent; Departement wan! Marine 9,01' percent en pensioenen 7,19 percent. Al deze uitgaven zfjn Voor oorlogen, hetzij in het verleden, hetzij ini Idie toekomst, en zij verslonden 78.70 percent .van de totale i^fcmsten van het gouvernement, De minister wijst er op dat tegenover deze enorme sommen voor oorlog, de to tale kosten" voor de departementen van Finanliën, Justitie, Posterijen, Binnen- landsche Zaken, Landbouw, Handel en Arbeid, de kosten verbonden aan het Presidentschap, en alle andere speciale Regeeringshureaux, slechts op 12 per cent van de totale inkomsten beslag leg den. Nu heb ik hier wel geen cijfers ter mijner beschikking aangaande de uitga ven onzer regeering, maar ik geloof locli dat ik zonder gevaar beweren kan dat wij tegenover 'de hierboven genoemde cij fers geen slecht figuur maken. Zelfs niet als wij bij onze uitgaven voor oorlogs doeleinden, nog eens die enorme kosten van die allerverschrikkelijkste vlootwet op zouden lellen. Natuurlijk zijn er hier verschillende bladen, die op deze verschrikkelijke ver houding de aandacht vestigen, en er op wijzen dat het hoog tijd wordt dat door een Internationaal gerechtshof, of wat dan ook, de kans op oorlog tot het kleinst mogelijk minimum wordt beperkt. Maar de menschen zijn hier over het algemeen nog te nuchter en te verstan dig,, om het standpunt in te nemen van verschillende van onze landgenooten, die, terwijl alle andere landen met in spanning van al hun krachten aan de versterkingvan leger en vloot voort ar beiden, alvast maar willen beginnen, met do zaak af le schaffen. Of dan hoog stens een politieleger of zoo iets wen- schen te behouden. De kranten van de bekende, en mis schien ook wel eeni.gszins beruchte krantenkoning William Randolph Hearst zijn over het algemeen nog al sterk de mocratisch. Het zijn echte „volksbla den", maar met zulke onzin houden ze zich nog niet op. In één dezer bladen verscheen deze week een leader onder het opschrift: Le ger en vloot moeten sterk zijn. En ik vind dat stukje belangrijk genoeg om het even voor de lezers van onze Nieuwe Leidsohe te vertalen. Het blad schreef: Aan President Coolidge konlt een woord van lof toe, waar hij tegen ver dere vermindering van het personeel van leger en vloot waarschuwt. Want hier door zou de defdnilieve waarde van leger en vloot tot een zeer gevaarlijk punt da len. Hij heeft gelijk als hij vraagt om méér vliegmachines voor het leger, méér cr.derzeebooten voor de vloot, en het vol tooien van de verdedigingswerken in Pa nama. Wij zouden wensehen dat de President ook openlijk goedkeurde de vraag van den Minister van Marine om zes en een half mill:oen dollar toe te staan voor verbetering van onze zware marine-artil lerie, waardoor onze kanonnen even ver zouden dragen als die dor Bïitsché Ma rine. De Begroeting voor het komende jaar vraagt om zes honderd en vijftig millicen dollars voor,Oorlog cn Marine. Dat lijkt een groote som. Maar we moeten het beschouwen als een Assurantie-premie die we betalen om do weelde van dit heerlijk land te be schermen, tegen aanvallen van buiten, of verwoestende wanorde van binnen. Deze zes .honderd cn vijftig millioen dollars maken juist een vijfde gedeelte van één percent uit van de 300.000 mil lioen dollars aan eigendommen in de Yereenigde Stalen. Dat beteekent dat wij voor onze nationale veiligheid ongeveer de laagste premie Ier wereld betalen. De president gaf uiting aan de gevoe lens van het volk als hij zei: Wij wensehen gc-en verdere oorlog. Maar wij wensehen ook geen zwakheid die lot den aanval uitnoodigt. Het volk dat zijn nationale verdediging verwaar loost stelt zijn nationale eer in de weeg schaal. Zou uit deze beschouwingen, voor ver schillende Nederlanders niet een klein lesje té leeren wezen? DE ONDERGANG VAN DE OPENBARE SCHOOL. ,,Mcl ingang van 1 Mei, zegt de Rot terdammer, zal de Bond van Neder- landsche Onderwijzers zich aansluiten bij Let Nederlandsch Vakverbond. Pogingen in vroeger jaren aangewend om deze aansluiting le doen slagen misluk ten. ,j r Thans werd het voorstel met. groote meerderheid van stemmen aangenomen. Colijn heeft het gedaan! >,Colijn is de beste propagandist ge weest voor bèt genomen besluit" 4 zegt „Het Volk", omdat door zijn schandelijke reactie de oogen geopend werden voor de noodzakelijkheid schouder aan schouder met de georgauiseerde arbeiders den strijd te voeren. Menschen, wie het gedaan heeft doet minder ter zake. Een feit is het, dat. het gebeurt. Een feit is ook, dat daardoor de af braak 'der openbare school niet weinig wordt bevorderd. i Met volle zeilen gaat men thans op de revolutionaire wateren varen. Het Nederlandsche Vakverbond aan vaardt onbewimpeld de klassenstrijdsleer. Die klassenstrijdsleer ziet in den staat een onderdriikkingsinstrument van de ka pitalisten tegen de proletariërs. i 1 Vereenigen zich nu ambtenaren tot ver breiding van dit dogma, dan wordt een daad begaan, die op vernietiging yan het staatsgezag gericht is. Van voorgangers in christelijke onmaat schappelijke deugden mocht beter worden .verwacht!"' i De Zeeuw schrijft over hetzelfde on derwerp: 11 „Herhaaldelijk ia de stelling verdedigd» als zou de tegenwoordige Lager-Onderwijs wet met bare financieel© gelijkstelling ooi zaak zijn van do achteruitzetting der Open bare School. In welke kringen dergelijke opinie heei'scht, behoeft nauwelijks nader om schreven. Elko poging echter die werd gedaan om do juistheid dier stelling le bewijzen, leed schipbreuk op het beginsel der wet zelf, die gc-en bevoorrechting der Bijzondere School kent. Tóch: geven we toe, dat do positie der Openbare School voortdurend verzwakt. "Wie daaraan meewerken? Naar onze meening vooral zij, die het luidst roepon over snoode miskenning van het Openbaar Onderwijs. Ook do vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers, waar liet besluit werd genomen om toe te treden tot het (rcode) Ned. Vakverbond zal haar onaan gename gevolgen met zich brengen. Niet de tegenstanders, maar de voor standers van de Openbare School brengen haar de grootste schade toe, Van dié zijde dreigt gevaar. Bezorgen van waren op Zondag. Op 3 Januari is te 's-Gravenbago in werking gelreden de verordening tot aan vulling van de Algemecne Politieverorde ning met een nieuwe afdeeling Ha: „Van het bezorgen van waren". Te beginnen dus met Zondag 6 Januari a.s. zullen op Zondagen geen melk, ban ketbakkerswaren of bloemen meer aan huis mogen worden bezorgd. Voor het bezorgen van melk aan zie kenhuizen, bakkerijen, hotels, restau rants en dergelijke inrichtingen kan ont heffing van de verbodsbepaling worden verleend door B. en W., evenals ten be hoeve van neringdoenden, die gedurende den geheelen Sabbath hun bedrijf geslo ten houden. Het verzoek om ontheffing kan worden ingediend op ongezegeld papier. Hulp aan Duitscbland. Gisterochtend is de eerste trein' met le vensmiddelen van de afdeeling Amster dam van liet Nederlandsche Roode Kruis van Amsterdam naar Duitschland ver trokken. Den 7den Januari wordt in Hannover de erste kin,derkeuken Roode KruisAmsterdam gopend. Voorloop! g loopig zullen gedurende 6 maanden 450 kinderen gespijzigd worden. Terugstorting vacatiegelden. Naar aanleiding van het bericht dat over de ja-ren 1922 en 1923 door Rijks ambtenaren genoten vacatie-gelden als nog zouden moeten worden teruggestort, heeft de Centrale Commissie van G. O. in ambtenarenzaken nadere inlichtingen ge vraagd. Van den Minister van Onderwijs werd het volgend antwoord ontvangen: „In antwoord op nevenvernield, aan den Thesaurier-Generaal van het Depar tement van Financiën gericht schrijven, heb ak de eer IJ mede te deelen, dat mij, noch mijn ambtgenoot van Financiën, omtrent de daarin bedoelde beslissing iets bekend is. Het in de dagbladen ver schenen bericht is niet juist. Volgons het Kon. besluit van 29 Dec. 1921 (Stbl. no. 1452)., houdende een nieu we regeling ten aanzien van do toeken ning van vacatiegeld voor het bijwonen van vergaderingen van bij een wet, Kon. besluit of Min. beschikking ingestelde commission, zooals dit is gewijzigd bij Kon. besluit van 13 Nov. 1922 (Stbl. no. 597), is bepaald, dat aan bezoldigde burgerlijke en militaire landsdienaren geen vacatiegeld wordt toegekend. In bij zondere gevallen kan dit geschieden ten opzichte va bezoldigde burgerlijke en mi litaire landsdienaren, die niet-ambtelijk in een Commisie zitting hebben. Die toekenning geschiedt dan door den betrokken Minister met medewerking van den Min. van Fin-ancien. Voor enkele commission heeft nu de Minister van Financiën zijne medewer king geweigerd, zoödat voor de leden d'er Commissiën', diie tevens ambtenaar wa ren, de bepaling van kracht bleef, dat aan bezoldigde burgerlijke en militaire landsdienaren geen vacatiegeld wordt toegekend. In een paar gevallen was aan die leden over 1922 vacatiegeld uitbetaald, zoodat dit van enkelen is moeten worden terug gevorderd. Het is mogelijk, dat daarin bet onjuiste courantenbericht zijn oorsprong beeft gevonden. Erkenning van Zwitsersche eindexamens docr de Nederlandsche Regeering. In de laatste jaren zijn verscheiden© Hollandsche leerlingen om gezondheids- en ander© redenen naar Zwitsersche scholen gegaan. Met name is door bet Hollandsche Comité Zuoz (voorzitter Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn., secretaris Dr. A. de Vletter te Bloemendaal) bemid deling verleend bij plaatsing van Hol landsche leerlingen aan het Lyceum Al- pinum te Zusz (Engedin). Verscheidene malen is geprobeerid! het einexamen van Zwitsersche scholen te doen erkennen door de Nederlandsche regeering. Wat betreft liet einddiploma Gymnasium afd. A heeft bet Lyceum teZusz dit recht ook verkregen. Door de Nederlandsche regee ring zal nu een commissie worden afge vaardigd naar Zusz eu Davos (voor het Friclericianum aldaar) om het eerstvol gende eindexamen bij te wonen. Waar schijnlijk teal Dr. Jensema, Inspecteur van het M. O., voorzitter 'der examen commissie voor Extraneï, voorzitter de zer Zwitsersche studiecommissie zijn. De rei's zal geschieden buiten bezwaar van de Nederlandsche schatkist. Uit het Sociale Leven ml Christelijke Zeeliedenboncl In de voortgezette vergadering van den Chr, Zceliedenbond kwamen verschillende voorstellen van hoofdbestuur cn afdeelin- gen in behandeling. Op voorstel der afd. Noordwijk Werd besloten er bij co reederijen op aan te dringen, dab liet loon voor de ha-ringvis- scherij zal bedragen f 12 p. week plus 1 pet. der besomming of 21 pet. der besom ming, indien zulks voor de zeelieden voor- deeliger is. Heb werd een groot onrecht gevonden-, dat het meerendeel der reeders weigert om het verdiende loon na iedere reis af te rekenen. Nog erger is, dat som migen niet alleen 2/3 van het loon inhou den tot einde teelt, maar tot het einde van het jaar. Algemeen werd do wensch uitgesproken een vasten kok aan boord to krijgen. Thans wordt het eten vaak slecht bereid en is 't eveneens niet zelden van inferieure kwaliteit; zelfs op de Duitsche haringsche pen is het thans beter dan op de Holland sche. Aangenomen werd het voorstel Yla-ar- dingen om er op aan to dringen, de Kanaalharingvisscherij geheel los te ma ken van de gewone haringvisscherij. Even eens werd besloten zich tob de regeering te wenden om geldend-verklaring te krij gen van art. 423 wetboek van Koophandel en andere artikelen inzake verpleging van zieken in den vreemde. Ook dient een wet telijke regeling voor de arbitrage getroffen te worden; thans heeft dit. instituut wei nig waarde voor de bemanning. Bij den minister van Arbeid z,al op nieuw worden aangedrongen op verhooging van den norm voor noodzakelijk levens onderhoud. Do afdeeling Scheveningen drong aan op een betere regeling van de uitbetaling der emolumenten. Aangedrongen werd op invoering der Sehipporswet. Door de afgevaardigden van de afdee- iingeni van de Zeeuwsche Stroomen werd gewezen op de groote schade, die de vis- scherij ondervindt door het schoonmaken der olietanks. Waar een internationale re geling, die afdoende maatregelen inhoudt, wellicht lang op zich zal laten wachten, zou voorlocpig het voorbeeld van België gevolgd kunnen worden cm verontreini ging van het water langs de kust te ver- bicden. De afgevaardigden van de Zuiderzee plaatsen. toonden ongerustheid over de plannen der regeering met betrekking tot do uitkeering en vergoeding wegens de drooglegging, waarvan men nu reeds in velerlei opzicht de nadeelige gevolgen on dervindt-. Bij do Zuiderzeewerken schijnt men de werkloóze visschers stelselmatig te weren. De afgevaardigden uit Wierum en Mod dergat (Friesche Wadden) verzochten me dewerking cm afzetgebied van de gevan gen garnalen te inden», welke thans waar deloos zijn. Verschillende aangelegenheden van ge ringer beteekenis werden ter afdoening naar het hoofdbestuur verwezen. In de plaats van het hoofdbestuurslid A. Krijger te IJmuiden, dje als zoodanig zijn ontslag nam, werd gekozen de heer D. v. d. Niet te Noordwijk. LEIDSCHE FENKRASSEN Amice. Daar staan we dan weer aan het begin van een nieuwen jaarkring. De donkere najaarsdagen die zoo in- somber kunnen zcjn en treurig, als de zwijgende natuur tot weemoed stemt en alles spreekt van vergankelijkheid en dood, zijn weer voorbij. We zijn de kortste dag weer gepas seerd, de zon wint weer aan kracht en invloed en do meer heldere Januaridagen spreken nu reeds van de overwinning van het leven over den dood en van het licht over de duisternis. Nog even en de knoppen gaan zwellen en de aarde wordt weer toehere'd om het zaad te ontvan gen. Hoewel de dagen nog kort zijn en hel ook nu nog wel' donker kan zijn on triest, is en Kijft toch deze tijd. de tijd van de hoop, een hoop die grond vindt in de zekerheid, dat volgens de door God gestelde wetten waaraan de natuur on derworpen is, alle de dagen der aarde zaaiïng en oogst, en koude en hitte en zomer en winter en dag en nacht niet zullen oph-ouden. Gelukkig amice, dat we ook in ander opzicht, met zekere opgewektheid de toe komst mogen tegengaan. Het is waar, dat het ook dn het leven zooals we dat om ons heen zien in vele opzichten donker is. Ik spreek nu niet van het kerkelijk leiven, omdat dit buiten mijn terrein b'gt, al is liet waar dat het ook daar niet alles lacht is en leven. Maar ik Iaat dat rusten om meer aan dacht le schenken aan wat zich in het maa'schappelijk en staatkundig leven af speelt. Wanneer ik zeg amice, dat het in het maatsclrappelijk leven in onze dagen somber is en donker, dan zult,ge dat wel met me eens zijn. Hoewel de duurte nog weinig is afge nomen en het gros der arbeiders nog al tijd leeft, aan de uiterste grens is or toch een steike drijvimg waar te nemen om te lcom'5n tot verlaging van de Joonen. Soms gelukt het aan de organi saties hier remmend op te treden, maar het tegendeel is ook vaak het geval, om dat moet worden toegegeven, dat vele dingen die zeer wenschelijk 'geacht^ moe ten 'worden daarom volstrekt nog niet al tijd mogelijk zijn. Er zijn ongetwijfeld hier en daar pa troons dd-e de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om de concessies die ze ge dwongen door de omstandigheden moes ten doen! weer ongedaan te maken, maar daartegenover staan anderen, die niet gaarne aan de loonen tornen, maar die van verschillende kwaden de minst kwa de kiezen om op die wi.i&e do zaken in gang en hun personeel aan het werk te houden. Meermalen komt het dan ook voor, 'dat' bij onderling goedvinden tusschen pa-, troons cn organisaties lot loonsverlaging wordt besloten omdat beide partijen van'' de noodzakelijkheid overtuigd zijn. Dit neemt echter niet weg, dat het voor.! de gezinnen die op deze wijze worden ge--1 troffen en inzonderheid voor de huismoe/' ders die door de zorg om rond te komen' vaak diep gebukt gaan, een ver van gc-i makkelijke weg is. En tocli behooron zulke arbeiders eni) zulke gezinnen nog tot de bevoov -Men.' Want naast degenen wier loon --orden verlaagd, staan anderen, staa: Mi zen- den, die geen loon ontvangen, omdat'} er voor hen geen werk is en omdat ze.1 nood-gedwongen ledig staan op do markt! des leven-s. Dat is een zaak van groote beteekenis amice. De gezinsbehoeften zijn er iederen dag, de kinderen vragen om voedsel en, kleeding, allerlei uitgaven gaan gewoon door, en dan zonder loon te zitten. Te kunnen werken en te willen werken, maar geen werk te hebben. De heele w<h reld in actie te zien en zelf als nutteloos en onbruikbaar op zij te worden gescho-.; ven. Geloof maar dat er geleden wordt!' in vele gezinnen. Geleden omdat de niU- keeringen die toch altijd betrekkei ijs laag moeten blijven om in de gezinsbe hoeften te voorzien, maar geleden niet minder in moreelen zin. Onder zulke omstandigheden nog moed te houden en hoopvol en in stil vertrouw' wen de toekomst tegen te gaan, daar is wat voor noodd-g amice. En 't z:jn niet alleen de arbeiders die onder den druk der tijden gebukt "gaan. Wat zijn er niet een middenstanders^ eèii boeren en tuinders, dio de grootste moei-i te hebben aan hunne verplichtingen te voldoen en*het hoofd boven water te hou-; den. Het kan soms zijn of alles bij de han den afbreekt en of alles wat men aanpakt bij voorbaat tot mislukking gedoemd is. En om dan het hoofd omhoog te houden, en met vasten tred vooruit te gaan, 'geloof maar dat het menigmaal ver van gemak kelijk is, en dat "het onmogelijk wordt als er niet is het vaste geloof, dat het God is die alles bestuurd naar Zijn wel behagen en als men geen oog heeft voer de weldaad alle dingen bekend te mogen maken bij God, die wel lasten oplegt,' maar nooit een last, ie zwaar om te dra- gen. Op politiek gebied is liet ook yer van licht in deze® dagen. De Kabinetscrisis is nog altijd niet opgelost. Het schijnt tot nu toe met mogelijk le zijn in het parlement een meerderheid le vormen waarop een regeerkracht!g Ka-; binet kan steunen. Er is al- heel wat geschreven over de vraag wie hier de hoofdschuldige is, een vraag waarin ik me niet zal verdiepen. Vast staat, dat zij die deze crisis willens en wetens hebben uitgelokt een zware verantwoordelijkheid dragen en dat zij hun daad, wanneer men rekening houdt met.de groote belangen- die op het' spel -slaan, moeilijk izulien kunnen verant woorden. Als ik de zaak goed bezie amice, dan is de hoofdzaak op dit ©ogenblik, dat al teveel politici zich door vrees laten lel-» den. Bij den een is er vrees voor do kie zers on bij anderen weer vrees voor krach tige figuren die men niet gaarne-in de gelegenheid ziet gesteld- 'hunne kracht te ontplooien, bevreesd als men is dat men zelf een weinig in dc schaduw zal moeten staan. Maar hoe dit. zij, amice, hot feit dat we nu al meer dan twee maanden een Kabinetscrisis hebben cn dat er nog weinig kans is op een oplossing, het feit ook dat de vérhoudingen tusschen de recht sche groepen steeds scherper wor den lot groote vreugde van allen die een regeering wensehen die met Gods Woord en wet geen rekening houdt, is zeker wel /voldoende aanleiding om van een uon- kere toekomst te spreken. Een donkerheid die nog zwarter wordt omdat in eigen kringen vaak zoo weinig - opgewekt leven gezien wordt en zoo wenig echte geestdrift voor ontee beginsel len. 11 Als we dat alles zoo waarnemen ami-. ce, dan leeren we het wel af onze hoop op menschen te stellen, en te verwachten dat de menschen de donkerheid die ons omringt zullen wegvagen om het licht te doen doorbreken. 1 En daarom is het zulk een voorrecht dat wij ook in deze dagen elkaar kun- nen en mogen toeroepen: hoofd omhoog j het hart naar bo-ven, hier beneden is het niet. Neen, hier beneden is het niet. Maar in de dagen toen de natuur op het somberst was en het scheen a'sof het licht het zou moeten afleggen hebben wo mogen zingen van een Licht der lichten, dat hoven vs wereld duistre wolken is op gegaan. Dat we' elkaar hebben mogen been wijzen naar den- te Bethlehem gebo- ren Koning die ons vleesch en bloed lieeft willen aannemen, maar Wien heel d' aard eens dienen zal, die 't gezegd heeft, dat de poorten der hel z'jne gemeente niet zul len overweldigen en Wiens is het Koi minkrijk en de Kracht en de Heerlijk^ hei-d. We zien dat niet altijd du:de i<k ^or ons. O. 't kan or zoo kraken in hot leien. Het schijnt zoo vaak. dat die op Christus hun betrouwen steiler, aan het kor.-la eind zullen trekken en dat niet het licht maar do duisternis dc overwinning zal behalen. Maar amice, en laat ons cat tot troost ■zijn in 1024 en ons sterken om met op* geweklheid voort te gaan het is niet meer dan schijn, want:- v.Vjo maar don goeden God laat zorgcnf En op Hem hoopt in 't bangst gevaar,- Is l i Hem veilig en geborgen, Dien redt Hij godlijk, wonderbaar; _j iWio ,op den 'hoogen God vertrouwt, j Heelt zeker op geen zand gebouwd. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6