Vereeniging Ps. 119: 9 hoopt Donderdag avond half acht in het gebouw dei Ned. Herv. Kerk in latasto winterlezing op te treden Ds. D. A. v. d. Bosch van 's-Gra- venhagc. Toegang vrij. De bloempjesverkoop 'voor het T. B. C.-foncs „Draagt; Elkanders Lasten" heeft op Nieuwjaarsdag opge bracht f 130.70}. Burgerl. Stand. Bevallen: G. I. v. d. Jagtde Kreek z. Overleden: H. M. Maas vr. 5 j. LISSE. De Raad dezer gemeen te vergadert op den 7en Januari 1924 des namiddags om half vier teh behandeling van de volgende agenda: 1. Gewijzigd voorstel tot demping van een gedeelte gemeentéwater vanaf de op haalbrug over do haven tot en met de sloot, gelegen aebter de perceelen van de firma's G. v. d. Meij's Zonen en B. v. d. Zaal. 2. Voorstel om met den heer L. van Grie ken eeno overeenkomst aan te gaan tot het vervallen van de wederzijdsche rech ten ten behoeve en ten laste van de per ceelen JLisse, sectie no.'s 2772, 2507 en 2508. 3. Voorstel tot vaststelling van den grondprijs van de perceelen Lisse, sectie D nos. 2507 en 2508. 4. Voorstel tot verkoop van bouwgrond van het perceel sectie O no. 3048, aan de heeren P. J. v. d. Hulst en Joh. Veiduijn, Alsmede tot verkoop van een perceel bouw grond van het perceel sectie D no. 2507. 5. Comptabiliteit. 6. Ingekom enstukken en mededeelingen. D c heer Ir. K, Volkers e, Rijkstuinbouw-consulent aan de Bijkstuin- bouwwinterschool is opnieuw belast met het geven van een cursus in de Bloembol lenteelt adn de Lankbouwlioogeschool ta Wageiringen over het tijdvak 1 Jan. 1924 1 Jan. 1925. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerl ij ke Stand. Gebo ren: zoon van N. J. v. d. Halm geboren van Eijk (wonende te Ter Aar) zoon van J. H. van Wijk geboren Bergsteijn doch ter van A. G. d. Hertog geboren Rosenboora zoon van E. J. C. de Hertog geboren de Bruin dochter van K. v. d, Lee geboren Breedveld zoon van G. C. Stokhuijzen geboren Samson dochter van M. Moe- rings geboren Van Breukelen dochter van A. S. van Vliet geboren van der Wilt. Overleden: A. van Kreuningen echt- genoote van P. v. d. Eng 69 jaar W. C. Harts jd. 16 jaar L. Kwakernaak vr. C. M. Kemperman, 42 jaar, overleden te Leiden A. C. Haak, echt-gen. van A. Hofstede, 53 jaar A. M. Suijek wed. van J. Pad denburg, 78 jaar G. M. Gerse jd. 3 m. D. Kerseboom, echtgen. van D. Jansen, 44 jaar H. van Tol echtgen. van H. van Leijden, 58 jaar. NOORDWIJK—BINNEN. Predikb. Ned. Hc rv. Kerk voorm. 10 uur Ds. Verburgt, em.-pred. te Leiden. NOORDWIJK AAN ZEE. P r od ikb. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds. J. Vermeulen, "bevesti ging Kerkeraadsleden en nam. 5 uur Ds. J. Vermeulen. Woensdagavond half acht de Eerw. heer E. L. do Witt, spreekbeurt voor de Chr. Jongel.-Vereen. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Prof. van Gelderen van Amsterdam. WASSENAAR. Burgerl. Stand. Geboren: Aartje Wilholmina, d. van A. G. Kuit en Hermsen Agatha Dingena, d. van L. Compeer en P. J. M. Augustinus Mar- tinus Jacobus, z. van H. J. van Oosten en P. G. Kooke Bartholomews, z. van L. A. Homan en A. M. W. J. van der Meer Cornells Johannes, z. van W. Vos en H. M. v. d. Steen Petronella Gerardcna, d. van A. Kloosterman en M. C. Kuipers. Predikb. Ned. Herv. Kerk (Dorp). Voorm. 10 uur en nam 2'A uur, Ds. de Vey Mestdagh. Nam. bediening H. Doop. School Zijdeweg: Voorm. 10 uur Ds. G. Mansveld van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur Ds. v. d. Hcyden. ALKEMADE. Loop der bevolking gedurende het jaar 1923. Aantal inwoners op 1 Januari 1923: 2809 m. en 2905 vr., totaal 5714; geboien 116 m. en 87 vr.; overleden 32 m. en 29 vr.; gevestigd 90 m. en 131 vr.; vertrokken 146 m. en 171 vr.; elders geboren, behoo- rende tot de bevolking dezer gemeente 4 Dl. en 3 vr. Bevolking op 31 December m 1Q232845 m. en 2926 vr., totaal 5771 zie len. Door de vorst is het aantal werkloozen beduidend vermeer derd. Een 40-tal is thans bij liet corres pondentschap alhier ingeschreven. ROELOFARENDSVEEN. Vrijdagmiddag is een «waar beladen vrachtauto van de firma J. W. Bonda, graanhandel te Oudewetering aangereden tegen de voor het café. van den heer J. van der Geest, alhier staande waranda. Het ongeluk ontstond doordat de chauffeur moest uitwijken voor de vrachtauto van den heer S. v. d. Meer, al hier, die plotseling de laan van de woning van den heer P. kwam uitrijden. De voor zijde van de waranda werd totaal ver nield. De schade bedraagt ongeveer f 100. WOUBRUGGE. Voor een talrijke schare trad Donderdagavond in bet Herv. Kerkgebouw op Ds. van Ingen. van Har derwijk om ten behoeve van den Geref. Bond een Zendingsrecle te houden. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van Marcus 14: Sa. Door onvoorzichtig' heid van eenige kinderen sloegen de paar den van den voerman K., bespannen voor «en disselwagen, op hol. Een drietal kin deren, die op de wagen waren geklommen, lieten zich er afvallen onder het hollen, gelukkig zonder gevolgen. Aan het einde van het dorp werden de. heesten staande gehouden. Prodikb. Ned. Herv. Kerk voorin, half tien Ds. Glas van Boskoop en nam. half zeven Ds. Jacobs van Hoogmade. Geref. Kerk voorm. half tien en nam. half zeven Ds. Le Cointre. Burgerl. Stand. Geboren: Johan z. van J. G. Bontje en A. M. Vree burg Helena Anna d. van C. Hillenaar en C W. Hoogeveen. HAZERSWOTIDE. In de vergadering van Notabelen der Ned. Herv. gemeente is tot Kerkvoogd herbenoemd, de beer P. Groen Lzn., alhier. Predik b. Ned. Hor v. Kerk voorm. half tien Ds. Beekenkamp van Leiden en nam. half zeven de heer van Dijk, godsdienstonderwijzer te Harmelen. Geref. Kerk voorm. half tien preelclezen en nam. half zeven Ds. G. van Duinen van Zegwaart. Van oen groote melk- aulo liep op den Gemeeneweg, nabij den spoorwegeverweg een wiel af, met het ge volg dat hefc gevaarte dwars op den weg kwam te staan. Geruimen tijd was de pas sage voor voertuigen enz. gestremd. Met dommekrachten werd do auto gelicht en toen bleek dat er vrij wat averij was ge maakt. DE GEHUWDE AMBTENARES. Aan een artikel van den lieer Schaper in „Het Volk" ontleenen we het volgende: Er moeien, naar het schijnt, ambtenaren worden ontslagen, omdat ze blijkbaar over tollig zijn. Natuurlijk is dit ontzettend voor degenen wien het treft. Men meende een „zeker" bestaan te hebben en wordt des ondanks ontslagen, terwijl het zeer moei lijk is, in de burgermaatschappij een nieu wen werkkring te vinden. Ook voor een gehuwdo vrouwelijke ambtenaar is ontslag onaangenaam, al heeft haar man dan ook zelf-nog een betaalde betrekking. Maar on eindig harder is liet toch voor den man kostwinner met een gezin, dan voor een vrouw, wier man nog een kostwinning heeft. Zeker zijn er gevallen te noemen, dat vrouwen haar betrekking behoorlijk waarnemen en tevens voor haar gezin een aannemelijke regeling hebben getroffen, zij het dan dat dit nimmer een ideale kan zijn Maar tegenover zulke gevallen ken ik er als deze: een man en een vrouw zonder kinderen zijn beiden bij het onderwijs, te samen verdienen zij zes a zeven duizend gulden per jaar. Kan men het nu recht en billijk noemen, dat een onderwijzer, hoofd van een gezm met kinderen, wan hopig rondloopt zonder middel'van bestaan terwijl een ander gezin, zonder kindereu, een dubbel inkomen heeft? Wat ter wereld anders dan een dogmatisch feminis me kan dit goed praten? In normale tijden aanvaard ik volgaarne de stelling, dat de regeering niets to maken heeft met den burgerlijken staat van de ambtenaren. Dóch in tijden van nood als de tegenwoordige is dit standpunt hard en on houdbaar. Men geloove niet, dat in de volksziel dit stelsel wordt goedgekeurd! En waarom moeten wij een rechtvaardig cn billijk stelsel in tijden van noodl door onze tegenstanders laten toepassen en hen daarin bestrijden? Tegenover de feministi sche draverijen verliezen wij ongetwijfeld aan sympathie in de massa ook de vrou wen want als de menschen zich onbe vangen afvragen, wat recht en billijk 5s, dan zullen zo zicli ten slotte hij hun ant woord niet storen aan steile redeneer ingen die in strijd zijn met het gevoel van recht. Met katecheseermeesterschap van den slaat heeft dit niets to maken. Het is hier eigenlijk geen kwestie van vrouwenarbeid, het is er een van dubbele .verdiensten. Eischt de dienst het behoud der vrouw, dan wrodt zij, hij eerlijke toe passing, ook behouden; is zij kostwinster, dan wordt ze niet ontslagen. Wordt de maatregel verkeerd toegepast, dan dienen wij kritiek te oefenen en de foutieve uit voering te signalceren. Juist hij een chris telijke'" regeering bestaat dit gevaar, doch wij ••ebben meer gelegenheid om vrucb:- bare crilick te oefenen als wij hot nut en de billijkheid in de bedoelde gevallen er kennen, dan dat wij ons halsstarrig ver zetten cn daardoor ons buiten de zaak GEMENGD NIEUWS De oplichting van 7H ton. Naar aanleiding van de oplichting van TA ton, waarvan volgens de „Maandagm." do Nationale Bankvereeniging, Scheurleer en Zonen's Bank en Slavenburg en Co. de dupe zouden geworden zijn, beeft do „Avp." zich tot de betrokken instellingen gewend, die mededeelden, dat het hier geen nieuwo zaak betreft. Het hierboven gesignaleerde geval betreft een poging tot oplichting, die de vorigo maand te Gouda door een zekeren v. G. werd beproefd. Dat het geld dus „grootendeels verloren is" berust op fantasie. De zaak is in handen van de justitie, die, waar het een i.nge- wikkeld^zaak geldt, slechts zeer langzaam vordert. Dit onderzoek af te wachten is onder de gegeven omstandigheden juister, dan liet verspreiden van alarmeerende be richten. Naar verzekerd werd, is, zooals wij reeds meldden, Slavenburg en Co.'s Bank hij deze zaak niet betrokken. Opgelicht. Een firma uit de Barteljorisstraat te Haarlem deed bij de politie aangifte, dat zij opgelicht was door een man, die ver zocht een drietal hontiassen te willen be zorgen bij een te Heemstede wonende fa milie. De loopknecht ging met de jassen op weg en gaf ze aan het opgegeven adres af. Do firma vertrouwde echter het zaakje niet en zond haar knecht opnieuw naar Heemstede, waar bleek, dat de jassen ai door een anderen man teruggehaald wa ren. Do politic doet onderzoek. Dief in een koffer. De politie te Gcra (Duitschland) heeft een man gearresteerd, die door voortduren de diefstallen de spoorwegen in de omge ving van deze stad onveilig maakte. Van beroep kistenmaker, had de man voor zich een kist getimmerd, welke gestoffeerd en met talrijke aan den buitenkant onzicht bare luchtgaten voorzien op comfortabele wijze ruimte bood aan een persoon. Boven dien was aan de kist een m eohaniek beves tigd, waardoor de kist op haar kant kwam testaan. Wanneer nu de koffer in een goederenwa gen was geplaatst, kwam de dief uit zijn Grotiaansch verblijf te voorschijn, door snuffelde de overige bagage, veranderde het adres op zijn koffer en verdween weer daarin met medenemen van de waardevolle gestolen goederen. De dief verliet daarna eerst de kist, wanneer zij aan zijn huis was afgeleverd. De kistenmaker had altijd voldoende voedsel bij zich en kon heb drie dagen in zijn kofferwoning uithouden. Een diefachtige Russische vorstin. De dertigjarige Russische vorstin Olg'a Koslofski, die ter viering van het Kerst feest bij vrienden op een buiten in Dene marken logeerde, is heden naar de gevange nis in Helsingfors overgebracht, verdacht van diefstal van sieraden ter waarde van 15000 Kronen, welke sieraden toebehoorden aan den eigenaar van de villa, waar zij te gast was. Thans is gebleken, dat in dc di plomatieke kringen, waarin de vorstin de laatste twee jaren druk verkeerde, herhaal delijk voorwerpen van waarde werden ver mist. De politie gaat thars na, of dc vor stin aan deze diefstallen delict is. Hoog water. In het land van Maas en Waal vreest men voor een nieuwen sterken was van de Maas. Nu reeds is aan den Brahantschen kant de zomerdijk overstroomd, waardoor het verkeer tusschen Gelderland en Megen is gestremd. Tengevolge van het ijs was dezer dagen ook geen overtocht per roei boot mogelijk. In den omtrek van Gennep staan ver schillende wegen onder water. Ook de Niers is sterk w,assende. De .veerdienst Oeffeit- Gennep en Oef feitBoxmeer is stopgezet. Ook de hooge waterstand op de Waal veroorzaakt veel overlast, daar in de be- nedcn-Betuwe op tal van plaatsen de oever verbindingen zijn verbroken. Tram gelicht. Do motorwagen, welke Woensdagavond hij het Nassauplein te Amsterdam in het water is gereden, is gistermorgen gelicht en op de Mamixkado neergezet. Dc voor pui van den wagen is ingedrukt, cn eenige ruiten zijn gebroken, .Bij het voorloopige onderzoek is aan den wageri niets abnor maals ontdekt. De controleklok toont aan, dat de wagen op tijd is vertrokken, zoodat er geen reden moet geweest zijn om hard le rijden. Avonturiers. j Door de Nijmeegsche poli lie' wordt on derzoek gedaan naar de verblijfplaats van den 15-jaiigen E. uit Rotterdam, die in gezelschap van een Duïtsöifö dienstbode per boot van Rotterdam is vertrokken. Door dc moeder van den jongen is tele fonisch .aan deNijmeegsche politio om zijn aanhouding verzocht. De betrokken Duitsche dienstbode wordt verdacht van diefstal van geld. Schepen gezonken. Gisternacht is in de haven to Breda dc met turf geladen motorboot van schipper R. gezonken. De oorzaak hiervan is onbe kend. Donderdagavond ongeveer 11 uur, toen de eigenaar het vaartuig verliet, was alles nog in orde, Gistermorgen slak alleen nog het bovendeel van den mast boven liet water uit, en dreef de last van turf in dc haven. Woensdagavond is de. klipper „Bin nenvaart 14"' tegen een ducdalv in de vluclithavcn van het Merwedekanaal te Gorincliem gevaren. Het schip kreeg een lek in den voorsteven en is dicht .aan den wal gezonken. Schiet-ongeluk. De slager B. S. in do Koestraat te Til burg liet Donderdagmorgen bij het slach ten van een rund het schielapparaat val len, waardoor de kogel hem in het onder lijf drong. De man is in het ziekenhuis opgenomen. Een irap van een paard. Te Winschoten kreeg een 8-jarig meisjo van den chauffeur H. een trap van ecu paard. De toestand, is hopeloos. Een heethoofd. Het jonge volkje kan hefc stedelingen en dorpers op Nieuwjaarsdag met him wen- schcn ongemeen lastig maken en menige dienstbode loost wel eens een diepen zucht of erger over hefc bezoek der jeugd op dezen dag. Tc St. Didier d'Aussiafc is ecu boer, wien dergelijke wenscherij blijkbaar verveelde, anders opgetreden. Toen op Nieuwjaars avond een drietal jongens van 12 <fc 15 jaar zich op de boerderij vertoonden, om hun beste wenschen uit te spreken, vloog de boer in de huiskamer overeind, greep zijn ge weer en schoot het. pardoes Op de jongens af. Doodelijk getroffen stortte een der kna pen neer. Zijn kameraden, geschrokken van een dergelijk wocsfc optreden, zetten het op een loopen en waarschuwden de politie. De boer die rustig naar bed was gegaan, werd gearresteerd. Een kwestie. In een klein dorpje in ccn der noorde lijke provincies houdt een weduwe een hotel met daaraan verbonden café. Op aandrang van pensiongasten schafte zij zich een radio ontvanginstallatie aan, maar daar heb ver tier in het plaatsje niet groot is, werd or maar zeer weinig gebruik van gemaakt. Toen kwam de gemeente met de verplich ting, dat den burgemeester vergunning moest worden gevraagd. Die vergunning werd verleend voor alle dagen, behalve' voor den Zondag. Daarop meende de politie dat hefc zaakje viel onder de verordening op de publieke vermakelijkheden, volgens welke of de ondernemer een belasting moet beta len van f 5 per dag of entree moet heffen en 15 pet-, van de opbrengst der entreekaar- ten moet betalen. Tot overmaat van ramp kwam op een Zondagavond een heer en dame in hefc café, die zelf over de aanschaf fing van. een radio-toestel dachten. Zij gin gen luisteren naar het N. S. F.-concert aan het toestel in de café-zaal. Toen trad de politie binnen enmaakte proces-verbaal op. De kantonrechter besliste echter, dat hier geen enkele overtreding begaan werd. Immers het concert; werd niet in het café gegeven, maar aan de Ned. Seintoestellen- fabriek te Hilversum. Er zullen nu natuurlijk juristen gaan be- toogen, dat een concert ook gehouden wordt, overal waar men hefc hoort. Immers hefc doel is niet: de vinger- en stem-oefe- ning der executanten, maar heb geprodu ceerde geluid door menschenooren te doen opvangen. Als men nu zoo nog een beetje doordraaft;, dan belandt men aan heel inte ressante kwesties, die in staafc zijn een mensch stapelgek te maken. Duitsche dienstboden in de nor. Men schrijft aan hefc ,Hbld.": Wafc dezer dagen te Aken met een vijftal reizigers gebeurd is kan een waarschuwing zijn voor iedereen, die uit bezet gebied over Aken naar Nederland wil. Met de Kerstdagen zijn vele Duitsche dienstboden naar de Heimath gegaan. Toen een dezer Vrijdagmorgen met den trein uit Essen te Aken aankwam, werd zij aan de Sperre met nog een dame en drie te Am sterdam wonende Duitsche handelslui aan gehouden. omdat zij op haar pas geen Bel gisch stempel had. Tot nu toe was een Fransch of Engelsch stempel voldoende ge weest. Al haar beweren, dat zij steeds op dezen pas had gereisd, dat deze nieuwe maatregel niet bekend was gemaakt, mocht niet baten. Tusschen twee Belgen werden "de vijf reizigers _als misdadigers door Aken gevoerd, naar liet heette, naar de recht bank, in werkelijkheid naar dc gevangenis waar mannftn en vrouwen gescheiden en in een cel opgesloten werden. Hier liet men hen zonder eten tot 's middags. En hefc is aan de inmenging en voorspraak van een broeder der dame, die niet met zijn zuster mee mocht, te danken, dat beide vrouwen 's middags voor het „tribunal de police" de la Se D. I. van het Belgisch leger geleid werden, waar zij na het stellen van een cautie van 7 francs, waarvoor zv f 10. moesten gever), werden vrijgelaten. Wie die f 10.niet kon storten, moest blijven en de boeté in 'gevangenisdagen uitzitten. Hetzelfde lofc schijnt vele dienstmeisjes uit Den Haag en andere plaatsen getrof fen te hebben, die nog steeds in Aken zitten. Als recu kregen ze een papier mee, waar op stond, dat 75 francs waren gestort als ..caution exigée pour ï'infraction a la circu lation en 4e» zone". Affaire sera iugée Ie 9 janvier 192»! 9 henres du matin. Wie du3 niet verschimt of een afeevaav- dicde zendt, is zijn geld kwijt. En koevele dienstmeisjes., uit Duiteciiland komend, zul len f tO bij zich hebben? Het politieschandaal ie Batavia. Het „Bat. Nieuwsblad" meldt dat com missaris Lenderink f 57.000 niet behoorlijk verantwoord bliikt te hebben. '11 Justitieeïe STADSNIEUWS. Uit het Sociale Leven De taak der Chr. Vakbeweging. Dc aid. Rotterdam van dc Ned. Verc-en. va.11 Chr.' Kantoor- cn Handelsbedienden hield een. openbare vergadering met als sprekers de heeren H. J. Vermeulen en H. v. d. Kraan, die. do volgende stellingen toelichtten L De taak der Christelijke Vakbewe ging wint aan beteekenis, maar wordt ook verzwaard, naarmate de economische om standigheden ongunstiger worden. 2. Het maatschappelijk leven eischt, dat juist in malaisotijden worde aangestuurd op de doorwerking der Christelijke Sociale Beginselen. 3. Hefc Christelijk beginsel vordert, dafc er samenwèrking zij tusschen werknemer en werkgever; in maïaisetijden voorname lijk in dien zin, dafc, mefc als eerste voor waarde een economische indeeling van het bedrijf, de patroon uitkecro een loon zoo hoog mogelijk dc werknemer zijn leven sclioeie cp een salaris, zoo laag mogelijk. 4. Als blijkt dafc patroons eenzijdig dwin gen tot inkrimping van den levensstan daard, dan heeffc de Chr. Vakbeweging tót plicht do belangen der werknemers te be schermen en ct too bij to dragen, dafc voor al" de Christen-Patroon zich zijn verant woordelijkheid bewust blijvc. 5. Hefc is noodzakelijk, indien werkne mers door salarisvermindering of werk- tijdsYerienging dragen de gevolgen van wafc genoemd wordt economische depressie, dab zij dan in de gelegenheid gesteld wor den over hefc gebiedende van do verslech tering der arbeidsvoorwaarden te kunnen oordeelen. 6. Gelooft- men in de opbouwende kracht der Chr. Sociale beweging, dan moefc_ ver sterking der Christelijke Vakvcreeniging juist; in economisch zware tijden, op den voorgrond staan, opdat do weerstand te gen revolutionair streven en reactionair bedoelen, zoo sterk mogelijk zij. Wjerkloozenkassten landarbeiders. De Minister van Arbeid, Handel' en Nijverheid heeft, naar de „N. R. C." melclt, voor de werMoozenkassen van de Jamdaxheidersbondeu hefc subsidie over 1924. vastgesteld op 125 pCt. van de bij dragen van do leden. Over 1923 bedroeg dit subsidie 175 pCt. Prof. dr. S. G. de Vries. Naar wij vernemen heeffc de voorzitter der Commissie tot. huldiging van prof. dr. S. Gi. de Vries bij zijn afscheid als directeur van de rijksuniversiieitsbibliofcheek, prof. mr. J. E. Heeres, gisteren tengevolge van de gladheid een val gedaan, tengevolge waar van hij het béd moet. houden. Do toespraak, welke prof. Heeres zou houden, zal nu, op schrift gesteld, vanmiddag aan prof. de Vries, tegelijk met de aanbieding van heb huldeblijk door prof. Knappert worden overhandigd. TELEGRAMMEN Het wassen van de Seine. PARIJS, 5 Januari (V. D.). De Seine wast nog steeds. De autoriteiten hopen, dat de rivier Zondag haar hoogtepunt zal bereikt hebben, tenzij het weer niet nog erger wordt. Sedert Donderdag staan 4200 huizen in de voorsteden onder water. Duitsche gezanten te Parijs en Brussel. PARIJS, 5 Januari (V. D.). Do „Petit Parisien" melclt uit Berlijn, dat Ebert de benoemingen geteekend heeft van von Hösch tot gezant te Parijs en van von Keiler tot gezant te Brussel. Do laatste ia momenteel gezant te Belgrado. De Chineesche roovers. PEKING, 4 Januari (V. D.). De Ame- rikaansche missionarissen Bernard Hofi en diens echtgenoote, dio gewond en ge vangengenomen werden door do Chinee sche bandietenbende van Tsao Yang, zijn vrijgelaten. De beruchte bandietenhoofd man Lao Yang Yen heeft bekend ge maakt, dat ook een derdo Amerikaan, Kilan genaamd, zal worden losgelaten. Dezo vrijlating schijnt geschiedt to zijn uit vrees voor liet leger, dat een actie gaat beginnen om Tsao Yang gevangen to nemen. Negen personen verdronken. BABYLON, (New-York) 4 Jan. V. D.). Negen personen zijn verdronken, doordat een golf hen van het dek van een boot in de Groote Zuidbaai wierp. Zeven van hen waren leden van een reddingsbrigade, dio uit waren gegaan om 3 opvarenden to redden van een motorboot, die in den storm was gestrand. Visscherijberichten. IJ MUI DEN. 3 Januari. Van de trawl- visscherij kwamen heden hier aan den af slag de stoomtrawlers: IJM 120 J. T. Cre- mer mefc f 3873, IJM 195 Azemutli mefc f 3106, IJM 19 E. T. met f 5453, IJM 28 Walrus mefc f 2675, IJM 32 Zeemeeuw met f 2158, IJM 186 Maria Alida met f 2759 eö »SD. 35 mefc f 4006 aan besomming. IJM UI DEN, 3 Januari. Heden arri veerde alhier van do beugvisscherij do stooftibeuger VL 50 Eliso met oen besom ming van f 3499. IJMUIDEN, 4 Januari. Heden kwa men van de trawlvisscherij hier aan den afslag de stoomtrawlers: IJM 141 Govcr- dina met f 2055 cn IJM 191 Albatros met f 3194 aan besomming. IJMUIDEN, 4 Januari. Van dc beug visscherij kwamen hier aan den afslag do rloepen: MA 57 Nely met f 1225, MA 175 Noordster met 612 aan besomming. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Januari. Velling. Roodckool f 9—16, Gelekool f 11—14.50, Groenekool f 2.606.Boerenkool f 24, Rapen f 2.80 —4,—, Selderie f 4—9, Prei f 4.20—6.20, Knolsclderie f 2—14 alles per 100; vSpruiteu f 2846. Lof f 42—47, Kroten f 9—9.50, alles per 100 Kg. Boerenkool 7090 cent per kist, 5 Januari. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden niarkb waren als volgt.: prima fabrieksboter (controle) f 2.55 prima boerenboter van f 2.50—2.60. en goedo boeren-boter van f 2.302.40 per Kg. Aan gevoerd: 2/3, 1/6, 44/8 en 7/16 vaten, wegen de 1075 Kg. Handel vlug. Turfmarkt van 31 Dcc. tot en mefc 5 Januari. Aanvoer 16.000 stuks korte turf, prijs f 8.50 per 1000 stuks. Wisseinoteeringcn A msterd am.) Zicht. Londen 11.37 Berlijn per billioen 0.583/4 Parijs t 12.89 Brussel 11 Zurich 46 071/j Ween en 0.003 /tyj Rome lh37tyf Madrid •- 38.75 Kopenhagen 46.40 Ckrifitiania 3C.15 Stockholm 69.75 New-York 2.647/# Td«gnfi(cb Weerberioht volgens waarnemingen verricht in den mor- gen van 5 Jan. 1924, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut to De Bildt. Hoogste Barometerst.: 772.9 Frankfort. Laagste Baroneterst.738.3 Vcstmanoer. Verwachting tot den avond van 0 Jan. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijk a richtingen, aanvankelijk nevelig tot licht- ot halt bewolkt en droog weer, later toe nemende bewolking, lichte vorst snaehts; overdag in het Noorden en Westen moge.; lijk lichte dooi, in het Zuidoosten tempd latuur om het vriespunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3