BLUE BAND per half pand 3Niav9ay& 3MIÖV9ÖVW s?«BW?8 *Xli Versch gekarnd Op 14 September was Blue Band in Nederland nog geheel onbekend. De uitmuntende kwaliteit en de heerlijke smaak hebben Blue Band's succes verzekerd. De bovenstaande pakjes geven U een duidelijk beeld ■van de enorme stijging van den omzet in de 6 achtereenvolgende weken. 'Blue Band is thans het algemeen gevraagde merk. ÉÉN VERPAKKING, ÉÉN PRIJS. Van Blue Band, welke beneden den prijs van 30 cents per half pond wordt verkocht, garan- deérên wij de kwaliteii niet, daar deze niet direct O '-vart ons afkomstig en dus niet versch gekarnd is. De begrooting van het gasbedrijf wordt goedgekeurd. Bij de begrooting van bet electriciteits- bedrijf lokt een opmerking van den heer Koren over het salaris van den chef monteur eenige discussie op. De heer v. D ij k concludeerde, dat de betreffende commissie buiten haar boekje was ge gaan. Waar het hier gold een noodzake lijke huishuurverhooging, werd besloten deze zaak voortaan to splitsen. De begrootingen der verschillende be drijven worden achtereenvolgens goedge keurd, evenals die van het Armbestuur. Gemeentebegrcoting. (Algemeene beschouwingen). De heer de Wolf spreekt hulde uit voor de samenstelling der begrooting, doch is niet tevreden, dat voor werkloos heidssteun niet genoeg is uitgetrokken. Een bedrag van f 5000 voor werkver- schaffirg is veel te gering. Voor steun" is geheel niets uitgetrokken, en dit is ge heel onverantwoordelijk. Verhooging van den H. O. was niet noodig geweest door het groote batig saldo. Later is de Omslag wepr verlaagd en dit is niet juist gezien daar de minder gesitueerden hiervan niet profiteeren. De heer v. Dijk mo'A tot 2ijn spijt opmerken, dat er geen nieuwe koers in de gemeentepolitiek is ingeslagen. De be lastingen zijn veel te boog, evenals de schoolgelden. Do bewoners kunnen het geld noode missen. De gemeenschapsbe drijven mogen geun hooge winsten ma ken. De geznsaftrek moet verhoogd. Het gemeentebeheer is te duur en dit wordt verdonkeremaand Spr. vraagt of het een grap van het da- gelijksch bestuur is, te zeggen dat die hooge belastingen noodig zijn aLs van vo rige jaren zooveel is overgehouden. Men zoekt het geld waar het niet te vinden is. Sinds 1916 is de belasting verhoogd tot het zesdubbele. Aan subsidiën moet niet meer worden gedaan, dat is niet te betalen. De post werkverschaffing moet. zegt spr., vervallen, evenals de uitkeering aa.u de werkloozenkassen. Er is geen werk loosheid en die komt er ook niet. De kos ten voor de secretarie zijn schrikbarend hoog (f 69801.Men vergelijke dit met Katwijk. De bevolking bedraagt 15432 zielen, en dit is bij de totale rechtstreeksche belas tingen ad f 282,380 niet minder dan f 18.30 per hoofd (zuigeïngen inbegre pen). Zoo doorgaande zal men Alphen gaan schuwen. Men zou kunaien volstaan met een H.O. van f 225.000 verdeeld als volgt: 40 pet. op bebouwde eigendommen (f 9750. 10 pet. op ongebouwde eigendommen (f2525.) en een Hoofd. Omslag van f 212.725.— Spr. wil laten vervallen de personeele belasting, dividend en tantième-belasting en de inkomsten uit de bedrijven. Zooals deze begrooting is ingericht heeft Lenin tenvollle het recht te zeggen: Het daghet in het Westen. (Hilariteit). De pensioensbijdragen zullen op de be trokkenen verhaald moeten worden. Tegenwerking van Gedeputeerden mag ons niet weerhouden te handelen naar ons inzicht. Waarom, vraagt spr. verder, wordt het raadsbesluit niet uitgevoerd, om liet kan toor van den Ontvanger te verplaatsen naar 't secretariegebouw? Waar blijft de commissie voor bijstand bij Openbare Werken? Er zal een werk week moeten komen van 56 uren en do "vacantie's moeten ingekort. Aan het eind van zijn betoog gekomen, merkt spr. op, dat de gegeven critiek niet tegen den persoon van den Voorz'tter is gericht, 't Is, zegt spr., de bedoeling U te willen verzoeken uwe volle aandacht Ie wijden aan alles, wat onze gemeente we der kan brengen tot een krachtige er. bloeiende gemeenschap, althans wanneer u ons onverhoopt niet mocht gaan verla ten. De Voorzitter zegt dat de heer de Wolf de activiteit van B. en W. afmeet naar hun min of meerdere zorg voor de werkverschaffing. Het college kan zich niet voorstellen, dat het hun plicht is in alles voor alle werkloozen. to zorgen. De scherpste kan ten kunnen verzacht, maar meer niet. Het eene deel van de bevolking mag n et wer ken voor een ander deel. De gemeenschap mag alleen aanvullend werkzaam zijn. De opmerkingen van den heer v. Dijk zullen overwogen worden. Een vergelijking met 1916 kan gemaakt worden, maar de 'enorme stijging is b.v. ook bij het Rijk zichtbaar. Dit is een algemeen verschijn sel. De inkomsten zijn daarbij evenredig gestegen. Nu de hoogconjunctuur voorbij is, krijgt men strubbelingen. B. en W. zijn er van doordrongen, dat alles gedaan moet worden om met de da ling der conjunctuur in de gemeentehuis- houding mee te gaan. De begrooting geeft sporen van bezuiniging, maar alles kan niet ineens. Heel kalm moeten de trappen van het economisch léven worden afgedaald. De salarissen der ambtenaren kunnen niet verlaagd door de starre houding van Gedeputeerden. Binnenkort zal in die houding echter wel wijziging komen, wanneer het Rijk is voorgegaan. Eenige winst op de bedrijven is gewet tigd, daar £r inwoners zijn, die van die bedrijven niet genieten, en dus eenige re ductie op de belasting moeten krijgen. Spr. hoopt, dat het hem gegeven mogen worden nog vele begrootingen van de ge meente te mogen behandelen. (Applaus). De heer de Wolf zegt, dat er 110 werkloozen zijn. Alle gemeentenaren vor men één gezin, dus het gemeentebestuur moet zooveel mogelijk is, steunen. De winst op de bedrijven noemt spr. schromelijk onrechtvaardig. De heer v. Dijk repliceert. Spr. aebt de toestand der gemeenU veel slechter dan die van het Rijk. Het standnunt van Gedeputeerden is wel tc verklaren: zij nemen zélf verbooging, dus de ande ren kan men geen verlaging geven. Het Openbaar onderwijs Is diurder dan het Bijzonder onderwijs -(verhouding 5:7). De Voorzitter behandelt bij de du plieken de verhouding met andere ge meenten en merkt hieibij op, dat men daarbij niet oppervlakkig mag zijn en be antwoordt de sprekers, uitvoerig. De heer Hern g r een verwondert zich buitengewoon over het gesprokene door den heer de Wolf. Diens partijge noot, de heer Wibaut haalt 2/3 van de in komsten uit de bedrijven...Hóe onrechte vaarig! Geleidelijk zaï men den arbeids tijd moeten verlengen.. Hét Openbaar on derwijs- heeft de Losten daarvan duur gemaakt. De heer de Wolf zal niet ingaan op de opmerking van den heer Hemgreen dat Wibaut zooveel; uit de bedrijven trekt. Ctsmonp IliMaÉn, i en jeukende Wintervoeten geneest men met PUROL. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij Apothekers cn Drogisten. Spr. kan niet beoordeelen of dit waar is en zal er naar informeeren. Overigens heeft Wibaut ook de 48-urige werkweek ingevoerd, waar de arbeiders het n'et mee eens zijn. (Interruplie's). De Voorzitter merkt op, dat men ook uit het voorbeeld van den groolen partijgenoot van den heer de Wolf weer kan opmerken, dat men als men zelf aan het bestuur is, wel eens tot andere con- elusie's komt dan men zich in vergaderin gen uitlaat en achter de schermen werkt. (Hilariteit). ArlikcisQewijze behandeling. Bij het punt „Pensioensbijdragen" stelt de heer v. Dijk voor een verhaal op de ambtenaren, uitgezonderd enkele func tionarissen van lageren rang, en zoo Ged. St. daar niet mee accoord gaan een loonsverlaging van 8 lA pet. toe te passen. De heer de "Vyo 1 f zegt, dat de levens standaard zich eer in stijgende richting beweegt en. dus geen loonsverlaging wet tigt. Do heer H er ngreen kan niet mee gaan met liet voorstel, ook al omdat er uit zonderingen gemaakt worden. De heer v. d. Linden gaat mee met het voorstel, en wil bij met goedkeuring in beroep gaan bij de Kroon. In Har- dinxveld werd door de S. D. A. P. een salarisverlaging van 30 pet. voorgesteld. De heer v. Leeuwen, weth., kan met geen der sprekers meegaan. De uilzonde ringen zijn wiltekeurig. Spr. zou een commissie willen benoemen, om alle sala rissen na te.gaan. De heer den Ouden toont met de indexcijfers van Den Haag en Amster dam aan, dat de levensstandaard met circa 20 pet, is gedaald. De heer v. Dijk licht zijn voorstel na der toe en wil wel meegaan met het doen van een beroep bij de Kroon en wil zijn uitzonderingsgevallen laten vervall'en. Het voorstel, aldus teruggebracht, wordt aangenomen met algemeene stem men. De vergadering wordt te §lA uur ver daagd. (Wordt vervolgd.) GEMENGD NIEUWS Plotselinge dood. De 72-jarige C. Stapels te Rotterdam, ctapte gisterenmorgen op heb Stieltjesplein in een autobus.. Toen hij nauwelijks gezeten was, zakte hij in elkaaf en werd dood op genomen. De overledene is 42 jaar in dienst van de HollandAmerika-lijn geweest en was eerst onlangs gepensionneerd. Donderdagmorgen, ia, te Roosendaal, ten- huize van haar zuster, bij wie zij in woonde, ane}. B. ./Btaat huishoudster van beroep, ruim 60 jaar oud, dood op liaar bed gezonden, overleden vermoedelijk tengevol ge van liartv e rl ain mi ng. Bloedvergiftiging door schoenen. In het ziekenhv.is te Roosendaal word ter verpleging opgenomen, om een operatie te ondergaan het 'J-ja-rig zoontje van zekeren B., bij hetwelk bloedvergiftiging was ge constateerd, als gevolg vermoedelijk van het gebruik van nieuwe schoenen, welke behan deld waren met een arsènicum-houdende kleurstof. Doodelijk mijnongeval. De 18-jarigo H. Pruis, wonende te Elsloo, die nog slechts enkele weken ondergrondsch in de mijnen werkzaam was. is op de mijn „Hendrik" te Rumpen-Brunssum, onder af vallend gesteente bedolven en er dood on deruit gehaald. Dit is in den loop van het jaar het zevende ongeluk in deze mijn. Het drama te Sleen. Omtrent den moord op Jan de Meyer, zoo als gisteren gemeld, vijf jaren geleden ge pleegd en eerst thans tot klaarheid ge bracht, vernamen we 7 ader nog dat de vrouw van den verslagene met Jacob Wes terling, die den moord, pleegde, ook de fiets van het slachtoffer vernield hadden. Zij verbergden de stukken daarvan. Een en an der was geschied om te laten voorkomen, alsof De Meyer er vandoor gegaan was. Voorgegeven werd. dat hij naar Duitschland vertrokken zou zijn. De opgraving van het lijk van De Meyer zal heden geschieden. Het parket uit Assen zal hierbij tegenwoordig zijn. Na het verhoor van gisteren te Assen is de vrouw weer op vrije voeten gesteld. Wes terling bleef in verzekerde bewaring. Kachelontploffing. In een pand aan de St. Lauren sstraat te Rotterdam ontplofte Dinsdagmiddag plot seling een kachel. De geweldige knal bracht de geheele buurt, in opschudding. De ka mer, waarin de kachel stond, werd geheel vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Brutale diefstal. Men schrijft aan het „Hsgz." uit Oploo:' Woensdag is ingebroken in de woning van dén landbouwer A. Peters. Men dwong de vrouw van P. de s'mtels over te geven van de brandkast. De dieven, waarschijnlijk drie in getal, waren voorzien van elec-trisehe zak lantaarns. De vrouw die te bed lag. werd belet te roepen. Haar man, die wegens bloedvergif tiging te Boxmeer in het ziekenhuis ligt, is secretaris van de eiervereeniging. Waar schijnlijk zijn de dieven met alles goed op da hoogte gewest. Hoeveel geld gestolen is, weet de vrouw van P. niet. wijl de uitbe taling der eiergelden .niet haar werk was. De knecht van P. is door een dakraam de straat op gegaan en heeft de politie gewaar schuwd. Overboord geslagen en verdronken. De Hollandsche kaag „Voorwaarts"* van Kotka (Finland) te Plymouth aangekomen heeft gerapporteerd, dat tijdens het zware weer een deel van de deklast verloren was gegaan en een der opvarenden overboord geslagen en verdronken is. Schip vastgeloopen. Tijdens den sneeuwstorm van Woensdag nacht is de sleepbot ,De Jager" van de Mij. „Kraaienveld en Koordennen" van - Slie- drecht met twee bakken op sleeptouw van Delfzijl naar "Sliedrecht op het wak Zuid- Westelijk van Ameland met verlies van an kers en kettingen en defecte machine, vast geloopen. Waarschijnlijk zal het schip niet vlot kernen zonder assistentie. Nederlandsche schoener gestrand. Men meldt uit Kopenhagen aan de „Tel.": Gedurende een hevigen storm, die in Dene marken^ groote schade aanrichtte, is gister nacht ter hoogte van Stcvnsklint de Neder landsche te Groningen thuisbehoorende schoener „Catharina", met een lading kunstmest op weg naar Apenrade, gestrand Reeds voor de stranding werden aan boord noodseinen gegeven, welke op het land op gemerkt werden. Na veel moeite wist do reddingsboot verbinding met het schip te krijgen en de opvarenden, de kapitein, zijn vrouw, hun kind van vier maanden, do stuurman, de kok en een matroos te redden. Ofschoon ze veel te lijden hebben gehad, geeft hun toestand geen reden tot bezorgd heid. Het schip en de lading worden als ver loren beschouwd. Brutaal koopman. De 50-jarige koopman S. A. uit Rottendi .n trachte Woensdagmiddag in den winkel va* mej. V. aan de Voorstraat te Delft zijn waar op een zoo dringende wijze aan to prijzen, dat bedoelde juffx-ouw tegen haar wil tenslotte iets van hem betrok. Toen R. den koop gesloten had, nam hij een in den winkel aanwezige gramafoon enbetaalde die met een bedrag, wat hem voortkwam voldoende te zijn. Juffrouw V. beklaagde zich later bij de recherche over het brute optreden van den koopman. Deze is te Rot terdam opgespcord, aangehouden en in ar rest gesteld. Goud-smokkelen. Naar de ,,Msb." van bevoegde zijde ver neemt heeft er geregeld uitvoer van goud, zoowel in baren als in muntvorm plaats. De uitvoer kan, waar die nog steeds verboden is. alleen geschieden, nadat voor de partijen behoorlijk concent dcor de Nederlandsche Uitvoermaatschappij i3 verleend. Intu8schen probeeren natuurlijk, zooals dat gedurende den oorlog steeds het geval was, verscheidene handelaren in dit metaal het goud ook zonder consent de grens over te brengen. Dat dit niet zoo'n onschuldige bezigheid is, bleek een dezer dagen, toen een exporteur die een hoeveelheid van on geveer 40 Kg. goud over de grens wilde brengen, zonder dat hij daarvoor een con sent kon toonen, door de controleerende douane-ambtenaren werd betrapt, zcodat de geheele zending in '""slag Wevd gcucmcn. INGEZONDEN (Buiten verantwoe kheid -der Redactie) Het winterweer r.n de vogsfsl. Nu de natuur het winterkleod heeft aangetrokken er. velden en struiken met een dikke sneeuwlaag bedekt, zoodat het laatste zaadje voor onze gevederde zangers onbereikbaar is, is voor ons de tijd geko men de blijde vogelschaar tegen honger dood te behoeden. Ieder, die iets voelt voor deze dappere diertjes, welke de strenge koude van onze lage landen trotseeren, kan nu wat doen om hun lot tö verzachten. Zet een bakje drinkwater buiten. Strooi wat kruimpjes. Hang in de boomen nootjes én stukjes spek. Wij kunnen nog meedeelen, dat het Se* cretariaat van Dierenbescherming ^Ouder zorg" Leiderdorp, Telef. 1135, vetballen in voorraad heeft genomen die bestaan uit ©en samenstelling van vogelzaden en zui ver rundvet, welke vetbollen aldaar kun nen worden betrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6