5 Tweede Blad mmm enlawd kerk en school Vrijdag 30 Nov. 1923 EENVOUDIG EN VANZELFSPREKEND Onder dit opschrift merkt de Waar- heidsvriend over do Kabinetscrisis p.m. het volgende op: „Op 26 October nu is er een breuk in de rechterzijde geslagen, die alleen met praten, zonder meer, niet is te helen. Naast het plegen van overleg moet nog wat anders geschieden. Het onderling vertrouwen en dat eischt het belang van het land moet terugkeeron. Wat gebroken is, behoort eerst gerepa reerd te worden. Bij een wond, bijvoorbeeld aan d'n arm, is men niet klaar, wanneer de per soon, die gewond werd, de jas aau trekt. Dan mag de buitenstaander denken, dat de patiënt wéér in orde is, maar de ge neesheer weet wel beter. Geen genezing is mogelijk of do wonde moet eerst met de meeste zorg en met groote nauwgezetheid wt>rden behandeld. En zoo staat het ook met hot gebeurde op 26 October. De Christelijk Historisclien en de Roomsch Katholieken mogen daarover gemakkelijk denken, doch de Antirevolu tionaire partij, die zich van hare verant woordelijkheid bewust is, kan zich zoo maar niet voetstoots beschikbaar stellen. De wond moet eerst verbonden zijn, anders doen zich complicaties voor, die den toestand van den patiënt slechts kun nen verergeren. Voor een tijdje kan de rechterzijde wel worden opgelapt, maar daarmede dient men de zaak, welke men voorstaat, niet. Want wat vandaag gebeurt, eal zich morgen komen te herhalen. De houding, welke de Antirevolutionai re partij innam, lijkt ons dan ook alles zins juist. Zij is, zooals wij hierboven schreven, eenvoudig en vanzelfsprekend. Maar daarbij komt nog iets. Stel het mocht gelukken, om wat ge broken werd, duurzaam te repareeren, dan e:'schen de moeilijkheden, waarin 't iand verkeert, ook met het oog op de maatregelen welke dienen genomen te worden om de financieelo gevaren, wellke ons volk bedreigen, en dio bij den dag ernstiger worden, te kerren, dat aan de rechterzijde &.n man de leiding van za ken in handen krijgt, die voor zijn taak ten volte is berekend. De Christelijk Historischen. en wat niet te verwonderen is, ook de Roomscli Ka tholieken, mochten tevreden zijn met de vorming van een nieuw Kabinet onder leiding van den R. K. Staatsman mr. Kooien, de Antirevolutionairen wensch- ten iets meer. Er zijn voor de vorming van een rechtsch Kabinet, naar zij meenen, dit maal Protestantsche Staatslieden, die eerder dan de Roomscb Katholieke mr. Kooien dienden in aanmerking te komen en op wie zeker de aandacht zou geval len z'jn, zoo de rechtsche samenwerking weer tot stand ware gekomen. Maar nog eens, van een rechtsche sa menwerking kon, althans wat den steun (Ier AntirevoMtionairen betreft, geen .sprake zijn, 'zoo er geen afdoende waar borgen gegeven werden die eeue herha ling van het gebeurde op 26 October on mogelijk maakten. Deze waarborgen moesten vaststaan ten aanzien van het tot stand komen van de nood? ge financieele hervormingen en van liet handhaven van de neutraliteit des lands. Met krammen en lijmen komen we er niet. Alleen dan is de toestand geregeld.J- Alleen dan is do toestand gezond, wan neer ook de Antirevolutionaire partij in het nieuwe Kabinet het beste kan geven, wat zij bezit. Sturen do Christelijk-Historischen en de Roomscli Katholieken niet in die rich ting dan gaan zij hun eigen gang, maar dan geeft de Anti-revolutionaire partij noch zichzelf, naar haar ministers, noch I haar Kamerleden. De zaak lijkt ons eenvoudig en van zelfsprekend." Een record.. Gisteren werd voor den Raad van State, afdecling voor do Geschillen van Bestuur, hot duizendste geschil, in het jaar 1923 in- gekoineiij behandeld. Nog nooit is'in eenig jaar dit getal bereikt. Aan het feit werd in een bijeenkomst der ambtenaren door een toespraak van den chef der afdeeling, mr. C. W. de Vries, aandacht geschonken Geen fout? In een rede, die de heer mr. Van Schaik te Arnhem heeft gehouden, moet hij, vol gens de Tel., hebben gezegd, dat in geen enkel opzicht kon worden geaccepteerd, het verwijt als zouden de 10 Katholieken, dio tegen de Vlootwet hebben gestemd, een fout hebben begaan. De 48-urige werkweek. Door de coinmisises van overleg te Haar lem is met algemeene stemmen de 48-urige werkweek voor de gemeente werklieden aanvaard. De werktijd van de ambtenaren ?al zoo noodig ook verlengd worden. De verordening van den vacantie-toeslag zal ongewijzigd blijven, maar ten opzichte van het bedrag der uitkeering zal voor 1934 een wijziging worden gemaakt. Werkverschaffing in de gevangenis. Do Minister van Justitie heeft aan de verschillende departementen, staatscolleges rijksinstellingen een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, op aandrang der be- ^uinigingsconimissie er toe to zijn overge gaan om aan cle boekbinderij in de Straf gevangenis te Scheveningen een zoodanige uitbreiding te geven, dat zij aan r.lle eischen van zulk een bedrijf kan voldoen. In het belang van 's rijks schatkist roept hij alle medewerking in om het benoodigde bindwerk door middel van gevangenisar- beid te laten verrichten. Rehabilitatie van deserteurs. V olgena de T e L hebben eenige af dodin gen van de vereeniging „Nederland in den Vreemde" besloten onmiddellijk do noo- digo stappen te doen cm zoo spoedig mo gelijk de rehabilitatie te verkrijgen van hen, die wegens verblijf in het buitenland niet aan den mobilisatie^oproep konden voldcen en als deserteurs beschouwd wor- den. Bovendien ligt het in het voornemen, een der leden van de Tweede Kamer te verzoeken in verband met deze kwestie een interpellatie te houden. Lijkverbranding. Uit het jaarverslag van de Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding blijkt, zegt do Standaard, dat hetaantal le den nog steeds stijgende is. Tengevolge van een verhooging van het tarief daalde heb aantal crematies een weinig. Toch hadden in 1921 plaats 196 cre maties, tegen 186 in 1922. Men ziet, hoezeer dit kwaad reeds in ons leven invrat. Wat echter allereerst moet treffen is, dat men in al deze handelingen te doen heeft met wetsovertredingen, die onge straft kunnen worden voortgezet, omdat een voldoende wettelijke regeling ont breekt. Wij mogen deze wet schennis niet zonder protest laten doorgana. En daarom blijft onze partij aandringen op het optreden van de Overheid om dit ergerlijk kwaad zooveel mogelijk te keeren Uitbreiding Zondagsdiensten. Het comité voor Zondagsrust van do Christelijke organisaties in publieken en semi-publieken dienst in Nederland heeft gisteren in Den Haag vergaderd. Een ver tegenwoordiger van het Christ. Nationaal Vakverbond werd aan het comité toege voegd. Met leedwezen constateerde men dat de dienstuitbreiding op den Zondag bij het spoor- en tramwegbe-drijf, de poste rijen (postcheque- en girodienst) en rijks belastingen (inklaringen) bedenkelijke af metingen aanneemt. Uit financieele over wegingen hebben de betrokken ministers talrijke ontheffingen van wettelijke bepa lingen verleend. Het bij die diensten be- trokkei» personeel ondervindt daarvan groot moreel nadeel. Pogingen zullen worden aangewend, een en ander te be perken. Inzake een nieuwe Zondagswet zal liet comité oen afwachtende houding aanne men in verband met het nieuw èsamen to stellen kabinet. Geen collectief contract in bet Bakkers bedrijf. In verband met de op 20 November^ge- voerde onderhandelingen heeft de Ncd. Ver. van Werkgevers in het bakkersbedrijf in haar vergadering van 27 dezer besloten, geen nieuwe landelijke arbeidsregeling voor het bakkersbedrijf af te sluiten. Zij heeft vair dit besluit aan de arbeidersor ganisaties schriftelijk mededeeling gedaan. Door de hoofdbesturen van de Chr., R. K. en Neutrale organisaties van arbeiders in het bakkersbedrijf zal ten spoedigste over leg worden gepleegd over de maatregelen, welke in verband met dit besluit moeten, worden genomen. NED. HERV. KERK Bedankt. Voor Terhorne: B. H. v. d. Berg, cand. te Utrecht; voor Wouterswou- deJ. W. Pieper to Oudega en Kolder- wolde. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Naarden: O. Boersma to Koudum. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Werkendam: R. Kok to Aagtekerke. Bevestiging, Intrede .Afscheid. D s. D. J. van Brummen, die op Zondag G Januari a.s. afscheid hoopt lo nenuen van de Chr. Geref. Kerk te Boskoop zal D.V. Zondag 13 Januari d.a.v. intrede doen in zijn nieuwe Gemeente te Drieber gen na bevestiging door Ds. J. Tolsma, van Zeist. Begrafenis dr. J. W. Gunning. Gistermiddag twee uur is op het kerkhof te Hummelo dr. J. W. Gunningbegraven, in leven zeradingsdirector. Slechts de fami lie en eenige vrienden waren bij de plech tigheid tegenwoordig. Wij merkten o.m. op Ds. Ruys, van Oegstgeest; dr. Callen- bacli, van Rotterdam, viee-voorzifcter van liet Ned. Zendingsgenootschap; ds. Fokkc- ma-, rector der Ned. Zendingsschool; den lieer Cordes, burgemeester van Hummelo en Keppel. Op verzoek van de familie werd aan de groeve niet gesproken. Ds. Fokkema las eenige hoofdstukken uit den Bijbel, n.1.: 2 Corinthe 5 en Open baring 21, waarna hij een kort gebed uit sprak. Onder de talrijke bloemstukken was een fraaie krans van arouskelken en. chrysan ten van do Koningin. De Schoolraad. Prof. A. A. van Schelven, te Haarlem, heeft bedankt als gedelegeerde voor het zesde district (Ncord-Holland, behalve het Gooi.) Het Modcramen vestigt de aan dacht op Ds. A. de Geus, voorzitter der Unie JEea School met den Bijbel." De heer A. P. Jungcurt Jr., te 's-Gra- vènliago, heeft bedankt als plaatsvervan gend lid van de Commissie van Beroep. In do Commissie tot bevordering van tien bloei der ecliolen op paetjagogisch Voor tie Stervenden! Voor Vijf Gulden voedt U één persoon gedurende één m^and in onze Hollandsche keukens die voor Duitsckers ep Nederlanders in Duitsch- lantl bestemd zijn. Zendt nog heden deze gift aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, Den Haag, onder motto: „Voor.Duitsck- land", en gij doet een goed werk! 1931 terrein zijn door den Schoolraad, be noemd Dr. K. Dijk, 's-GravenhageB. Ebling, Amsterdam; Dr. Joh. de Groot, 's-Gravenhage; A. Jonkman, Amsterdam; Dr. S. O. Los, 's-Gravenhage; Ds. J. L. Pierson, Groningen en H. J. van Wijlen, Rotterdam. In de Commissie voor gewone geschillen zijn door den Schoolraad benoemd Mr. P. Barbas, Haarlem; Prof. Dr. F, W. Gros heide, Amsterdam; H. van Heuven, Utrecht; Ds. C. J. van Paassen, Zutphen en Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck Doorn. In do Commissie voor geschillen van kerkelijken aard zijn door den Schoolraad benoemd Prof. Dr. H. Bouwman, Kampen; Ds. A. de Geus, Lemmer (Zaandam); Ds. J. J. Impeta, Katwijk aan Zee; F. Kals- beek, Woerden; H. Nieuwenhuysen, Zeg waard; Dr. A. Troelstra, 's-Gravenhage en H. M. Tromp, Sneek. Tot afgevaardigden bij de examina in de Bijbelsche Geschiedenis en de methodiek 'loorvan heeft het Moderamen benoemd: voor de prov. Groningen: Ds. J. Gis pen, Groningen en. Ds. J. L. Pierson, Gro ningen; secundi: Ds. J. L. Dippel, Gro ningen en Ds. A. N. IJ. van Goor, Gronin gen; prov. Friesland:.?. Bakker Wzn., Sneek; secundi: S. Zwart, Wonimels en H. M. Tromp, Sneek; prov. Drente, 0 ve ri j s e 1, Gelderland en Utrecht: Th. Pluyter, Amersfoort en W. Fijn van Draat, Nuns peet; secundi: Ds. J. G. Kunst, Arnhem en J. Verwoerd, Arnhem; prov. N o o r.d-H o I J a n dH. J. Embus, Amsterdam on Dsf A. de Geus, Lemmer (Zaandam); secundi: Ds. J. H. F. ïtemme, Amsterdam en N. van Rooijen, Amsterdam; prov. Zuid-Holland: Ds. W. Bouwman, Leiden en Dr. K. Dijk, 's-Gravenhage; secundi: Ds. K. K. Troost, Naaldwijk en Ds. J .D. v. d. Velden, Rot- 1 erdamprov. Zeeland, Noor d-B ra- bant en Limburg: Ds. J. L. Klomp, Schore en W. A. van Wijk, Wolphaarts- clijk; secundi: A. J. van Ocsten Wzn., Goes en Ds. C. Sundermeijer, Ritthem. De Schoolraad heeft voorts een Commis sie benoemd, die de onlangs verschenen Koninklijke besluiten inzake de opleiding voor onderwijzer eri hoofdonderwijzer in studie zal nemen, teneinde daarover te rapporteeren aan den Schoolraad en ver der, indien gewenscht en mogelijk, maatre gelen: aan to geven, welke op andere en betere wijze tot bezuiniging kunnen lei den. In deze Commissie hebben zitting de heeren: H .J. Emous, Amsterdam; D. W. Reinders, Zwolle; J. Strikwerda, Dokkum cn J, C. Wirtz Czn., Oegstgeest. Gemeenteraad Alphen. Voorzitter de burgemeester., de heer Dr. Lovink. Aanwezig alle leden, behalve de lieer Cocx. Na opening met gebed worden de notu len onveranderd vastgesteld. Ingekomen is o.m. een schrijven van B. en W. van Gouda, om adhaesie te betuigen aan een adres tot bespoediging van den aanleg van den spoorweg Gouda, Boskoop Alphen. Hiertoe wordt besloten. Verder zijn ingekomen verschillende door Ged. Sstaten goedgekeurde raadsbe sluiten. Hierna is de agenda aan de orde. lo. Voorstel van de Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen tot wijziging van de Algemeene Politieveror dening. Z. li. st. goedgekeurd. 2o. Voorstel vau B. en W. om te be sluiten met ingang van 1 December a.s. weder in werking te stellen de steunrege ling, opgenomen in het gemeenteblad No. 3 van 1923 met wijziging van artikel 2 dier regeling. Z. h. s. aangenomen. 3o. Adres van het Bestuur der R.-K. Vereeniging „Mcederschapszorg" te Heer len, om voor zijn kweekschool voor vroed vrouwen over 1924 en volgende jaren een subsidie van f 23 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor hierop in. te gaan. Z. h. s. aangenomen. 4o. Schrijven van den lieer C. W. C. Th. Visser, oud-burgemeester dezer gemeente, waarbij hij mededeeling doet van zijn voornemen om aan de gemeente aan te bieden een gedenksteen ter herinnering aan de slichting van de nieuwe gemeente Alphen aan den Rijn. B.en W. stellen voor zulks onder dank tc aanvaarden. Z. h. s. aangenomen. 5o. Verzoek van do Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente van Oudshoorn en den Gnephoek om gebruik té mogen maten van do rijwieihergplnats hij de openbare school aan den Oudshoornsche- weg. B. en W. stellen voor hieraan te vol doen. Z. h. s. aangenomen. Go. Voors-tcl van B. on W. tot het be schikbaar stellen van een crediet van f 100 om meer gelegenheid te maken voor de toetreding van licht in de door L. 'F. Schee pers van de gemeente gehuurde werk plaats. De hcèr Noomen wil een zeer kleine vergoeding laten betalen, niet om. het be drag, maar om juridischen grond. De heer v. d. Linden en de Voor zitter zeggen, dat de bezwaTen reeds zijn ondervangen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 7o. Voorstel van B. en W. om te be sluiten 'tot overname in eigendom en be heer van gedeelten openbaren weg van verschillende eigenaren. De heer v. d. Neut vindt het onverant woord hier geld voor uit te trekken. Het kan ook. wel minder en de man mo-et het zélf maar betalen. Do heer Vlas m an.merkt op, dat de aanleg noodzakelijk is door een bepaling der hinderwet. De heer Hern gr een vraagt of er conditie's bij de verhuur waren, waarop ontkennend wordt geantwoord. Conform het voorstel wordt besloten. 8o. Voorstel van B. en W. om aan het Bestuur van het Departement Alphen aan den Rijn der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen over 1924 weder to verhuren de lokalen der O. L. School Schoolstraat voor zijn ambachtsteekenschooï. Goedgekeurd. 9o. Voorstel van B. en W. om geen adhaesié te betuigen aan het verzoek van den Raad der gemeente Waddiiixveen om verhooging van schoolgelden voor het Gymnasium te Gouda en om intrekking van het vierde lid van art. 8 quater der Hoogeronderwijswet en het vijfde lid van art. 36 der Middelbaaronderwijswet. Z. h. s. aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. lOo. Voorstel van B. en W. tot het nemen van maatregelen om de bewoners van den Groeneweg van gas te voorzien. Z. h. s. aangenomen. Besloten wordt geen adhaesie te belui gen. llo. Voorstel van B. en W. om te be- sluiten tot het aangaan van een geldlee- ning. ad f 40.000 ten behoeve van de Water- en Lichtbedri'jven. De heer V. D ij k vraagt hoe groot het tekort is. De Voorzitter verklaart met cijfers, dat het jaarlijksche tekort f 74.per jaar zal bedragen. Natuurlijk geldt dit niet voor het eerste jaar. De lieer v. Dijk vraagt wellke motieven er toe hebben geleid een hoogere prijs per M.3 te bedingen, waar-op do voorz. toelicht dat bij aansluiting bij Boskoop eenzelfde prijs zou moeten betaald wor den. Z. h. s. aangenomen. 12o. Voorstel van B. en "W. tot beschik baarstelling' van gelden' voor de verbou wing van de bijzondere school aan de Julianastraat (JuKanaschool) en uitbrei ding van de bijzondeTe school aan de Torenstraat (Oranjescliool) Na een technische opmerking van den heer v. D ij k. welke eenigo ■discussie uit lokt, wordt conform het voorstel beslo ten. De Voorz. deelt nog mede, dat bij aanleg van oen straat de commissie's voor waterleiding en lichtfabrieken zullen ge waarschuwd worden, zulks naar aanlei ding van het feit, dat U'-t de bespreking bleek, dat er tusschen de verschillende bedrijven nogal eens hotsingen plaats inden omtrent de aanleg. Het voorstel wordt aangenomen. 13o. Voorstel van B. en W. om to be sluiten tot opheffing van twee openbare scholen en tot stichting van een nieuwe openbare school met ingang van 1 Sep tember 1924. De heer v. D ij k zoii publieke besteding willen. Do Voorz. merkt op, dat de toestand in de bouwvakken zoo is, dat de aanbeste ding kan geschieden ter plaatse en dat waarschijnlijk zooveel mogelijk de aanbe steding binnen de gemeente zal worden gehouden. De lieer v. D ij k acht het 't vo-ordeeligst een algemeene besteding tc houden. Voor do bestrijding der workloosreid is beste ding ter pMatse niet van belang, wat de hoer den Ouden ontkent, welke dan ook aandringt op besteding tor plaatse. Met verwijzing naar de aanbesteding aan de Martha-stichting, maakt spr. de opmerking, dat er concurrentie genoeg is. Na repliek en dupliek wordt besloten „binnen do gemeente to besteden". Do heer v. d. Neut acht het gevaarlijk in dezen t:jd van bezuiniging een bedrag te voteerep voor verfraaiing. De lieer den O u den spreekt er zijn spijt over uit, dat de verbouwing inhoudt dat er een lokaal minder zal komen. De lieer v. B ij k wil ook een aanbeve ling geven om de bouwmaterialen uit de gemeente te betrekken, (gelach). De heer v. d. Neut zou in de Juliana- school in elk geval geen centrale verwar ming wil ion aanleggen. De Voorz. merkt op, dat uit een on derzoek gebleken, dat centrale verwar ming goedkooner is. Wat de „verkleining" der school betreft, het bestuur is van opi nie, dat leerlingen huiten een bepaalde grens niet meer opgenomen zullen worden Het voorstel wordt aangenomen met 15 tegen 1 slem (die van den heer v. d. Neut). 14o. Voorstel van B. en W. om de open bare lagere school aan de Raadhuisstraat en do daarbij Lehoorende woning in ge bruik ie geven aan de Vereeniging voor Chr. Lager Landbouwonderwijs. Dit voorstel vervalt dus hiermede. De lieer den Ouden acht het ouge- wenscht in een vooruitgaande gemeente twee goedbezochte scholen te vereenigen. Later moet men weer bijbouwen. Spr. vraagt ter bestudeering van deze zaak aanhouding. De heer v. d. Lin den heeft het be-* vreemd, dat geen eontract is gezoeht met de oudercommissie. Het voorstel :'s teleur stellend. Bezuiniging is als hoofdmotief genoemd, maar er zie iets anders achter. Voor het Rijk- spaart dit iets uit, maar dc kosten ad. f25.000.zijn voor do gemeente en. er is een huurderving van f 200.Hel openhaar onderwijs kost de gemeente f 22.000.per jaar. Is dat nu nog niet laag genoeg? Vuur en Jicht worden vooral gebruikt dcor Ambachtschool etc. Spr. zegt dat de geheelc bedoeling is de chr. Landbouwschool een gebouw dat voor haar geknipt is, in handen te spelen! Do nieuwe school zal treurig worden: geen zon, geen spreekkamer voor hot hoofd, geen gymnastieklokaal en een kleine speelplaats. De onde school is niet voor verbouwing geschikt. Met verwijzing naar een tweetal adressen, zegt spr., dat verandering niet gewenscht is. Spr. ontkent, dat het voorstel bezuini ging brengt. Moet, vraagt spr., het vuur-* tje der schoolstrijd weer worden aange wakkerd. Spr.'s geestverwanten hebben nooit het Chr. Onderwijs iets in den weg gelégd. Do heer do Wolf onderstel?'it het ge sprokene door den heer v. d. Linden. Er wordt alleen bezuinigd op het openhaar onderwijs. Waarom, vraagt spr., is deze zaak net in de afdeelingen behandeld. Spr. is'niet overtuigd, dat het openbaar onderwijs niet voor uitbreiding vatbaar is. Met verhef fing van stem zegt spr., dat h'er onrecht wordt gepleegd. Do lieer v. d. Neut is niet overtuigd, dat bezuinigd zal worden* en bovendien moeten dan nog meer kinderen door do Brugstraat. Spr. zal tegenstemmen. De heer v. D ij k vraagt of B. en W. hun voorstel Diet terug kunnen nemen en de Mulo-school aan do Lage zijde gebrui ken voor de Chr. Landbouwschool en an dere cursussen. De Voorzitter zegt dat B. en W. liezwaar hebben de zaak nog eens onder de oogen te zien. Het voorstel staat ge- heol buiten de Chr. Landbouwschool en was reeds gereed een maand na spr.'s komst. Door de hoofden der scholen on do inspectie is steeds gezegd, dat beter onder wijs door samenvoeging kan worden ver kregen en ook bezuiniging. Anders was het voorstel niet gekomen. Dit in antwoord aan den heer v. d. Linden. Het belang van het onderwijs is uitganesDunt geweest. Het idee van den heer v. Dijk is ter spra ke geweest, maar dan zou het betreffende gebouw ingericht worden voor hét andere vakonderwijs. Hierop is men later terug- aisnög overleg te plegen en wil'en wel aanhouding van het voorste' De heer Wolf wT blijkbaar gebruik maken van de gunstige wind in de Raad en het voorstel in stemming brengen of door B. en W. laten terug brengen. Als de Voorzitter op geest;ge w:jzo den heer de Wolf heeft terecht gezet, merkt deze nog op. dat iiiet a'te hoof den van schoten zijn gehoord. Nadat de heer v. D ij k nog maar weer eens over de bezuiniging heeft gesproken, merkt do Voorzitter op, dat men er meer achter zoekt dan er achter zit. Wil men de zaak „afmaken" dan is dat ook goed. De heer de Wolf is voldoen o- Ücht en stelt stenmrng voor. Eerst komt in stemming het voorstel B. en W. tot aanhouding. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 0 stemmen. Automatisch vervalt hierdcor punt 14. 15o. Vaststelling van een besluit tot wij-* ziging van de gc-mcentehegrooting, dienst 1923. Conform besloten. 16o. Benoeming van ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Benoemd worden de heeren Joh. Vlasman, P. van Esmond, J. t, B a s te 1 a ar en Joh. v. Leeuwen. 17o. Tot onderwiijzer aan de openb. school voor L. en M.U.L.O. aan den Oudshoorn- schen weg wordt benoemd de heer G. Meijer. Benoemd wordt dc lieer G. M e y c r. 18o. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Armbestuur, dienst 1922. Conform besloten. 19o. Voorloopigo vaststelling van: a. de rekeningen over 1922 van de Wa ter- en Licli(bedrijven; b. de rekeningen over 1922 van liet Grondbedrijf; o. do gemeenlerekening, dienst 1922. Do rekening wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Begroeting. Algemeene beschouwingen (bedrijven). Do heer v. Dijk wil beantwoorden de vragen in do commissie behandeld, naar aanleiding 'van het grondbedrijf en geeft een finanlieele ui toonzet t ng van dit be drijf. Resumé hiervan is, dat de bozittin-* gen verre do schuMen overtreffen. De Voorzitter vraagt welk bedrag :s besteed voor de bouwrijpmaking der gronden, waarop de heer v. D ij k ant woordt, dat hieraan ruim 2 ton is be steed. Op een desbetreffend-? vraag van den Voorzitter antwoordt de heer v. Dijk, dat er 4 HA. bouwrijp is gemaakt, terwijl 58 H.A. nog nfat „rijp" is. Ii^ het lotaal zit 6 ton „in den grond". De heer Her n green komt op legen een voorstelling of aanleg van stralen, waterleiding etc. de gemeente niets kost. De Voorzitter licht toe, dat dcor verkoop van gronden de toestand van het bedrijf steeds gunstiger wordt. Do heer den Ouden is het er niet mee eens, dat b.v. in het Burgemeester Visserpark alle bosten op den prijs vau den grond wordt gelegd. De prijs van den grond kan uitstekend verlaagd worden van f7.50 tot f5.— per strekkende Me-» ter. I De heer v. D ij k zou gaarne willen dat men aantoonde dat de prijs te hoog ia, rwtiarop do heer don Ouden antwoord. In een vergadering van de commissie zullen dc heeren elkaar aan den tand voe« Ion.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5