ËraiMBtelijke Aankondiging. «ÏME6MTELIJKE VISCHVERKOOP„ Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt .18, tel. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar SCHAR a f0.17, SCHEL- VISCH a f 0.27—f 0.47, SCHOL a f0.28, KABELJAUW a f0.44, TARBOT h f0.65, TONG f 1.per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 22 Novernhdr 1923. AGENDA. DONDERDAG 22 Nov. Sassen h eim Orgelbespeling in de Geref. Kerk, aan vang 8 uur, door den heer H. M. Keu ring. De apotheek van het Ziekenfonds tot Eulp der Menscbheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fond3. Apotheek die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend is: A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. De apotheek van het Ziekenfonds tot Bulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 19 Nov. tot en met Zondag 25 Nov. waargenomen door de apotheek van den beer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Telef. 435. Hoe men ook spot, wat er over ons komt, /iet komt van God. Wij zien ook hier Zijn werken, maar .begrijpen ze niet. Het is goed. wat God doet. Verstaan wij dan onze plicht door de invloed van onze beginselen te versterken. Ook door heTstel der samenwerking. Maar nooit zullen wij ons bereid ver klaren, uit nevenoverwegingen mee ie werken aan bet herstel, op een moeilijk te verdedigen basis. Het moet behoorlijk of het kan niet. Het moet gezond of het kan niet! Wij betreuren do breuk, maar vinden rast in het geloof, dat God alle dingen Jpidt en daarmee Zijn wijze bedoelingen heeft. Daarom: getrouw aan bet beginsel! Geen onwilligheid tot herstel bij ons, omdat wij teleurgesteld en verbitterd zijn. Wii vragen alleen: Welke eischen stelt ons beg;nsel in deze omstandigheden? Wat deze h-'storie voor buitenstaanders weer geleerd beeft is dit, dat de anti-re volutionaire partij niet staat of valt met de coalitie, dat "vij er met aan denken voor samenwerking de gaafheid van ons bcins^l ie schaden. De beginselen doen'wat. Daarom kome er weer moed en kracht en bezieling bij ons en gaan wii rustig voort onder bet bpsef dat God alTe din gen le'dt en ons de opdracht geeft onze pMcht te doen., ook ten aanzien van onze na^'onale zelfstandigheid. Nadat de Voorzitter een woord van dank had gericht tot don beer Schouten werd het woord gegeven aan D s. H i 1- b e r s, van wiens rede wij morgen een verslag hopen te geven. Woningbouw. Op verzoek van B. en W. hebben, de mi nisters van financiën en van arbeid, nij verheid en handel zich weer bereid ver klaard, voor den bouw van 50 arbeiderswo ningen een voorschot te verleenen. Van deze woningen zullen er 20 worden ge bouwd door de vereeniging „Ons Belang" en 30 door de vereeniging „Eensgezind heid". Voor den. bouw van de 20 woningen, bezuiden den Haagwog van One Belang stellen B. en W. nu voor f 14.988 beschik baar te stellen voor den aankoop van grond en f 52.000 als bouwvoorschot* Tramlijn Den HaagLeiden. B. en W. stellen den raad. voor f 100.000 op do begrooting voor 1923 uit te trekken teneinde zoowel voor do eerste betaling als voor de verdere uitkeeringen de gel den, noodig voor heb uitvoeren van kunst werken, beschikbaar te hebben ten behoe- 70 van de Maatschappij tot exploitatie van tramwegen voor den aanleg van de electrische tramlijn Den HaagVoorburg —Leiden. Werkloozensteun. Voorts stellen B. en W. voor f 35.000 be schikbaar te stellen ten behoeve van uit keeringen aan werkloozen door de gemeen telijke steuncommissie. St. Nicolaas. Buitengewoon groot was do belangstel ling voor do aankomst van St. Nicolaas dio gistermiddag per vliegtuig bij de fa. Meijers zou arriveeren» Vele honderden hadden zich in de omgeving opgesteld; zoo groot was de belangstelling, dat het verkeer in de Haarlemmerstraat enkele oogenblikben moest worden stopgezet. Het was voor de fa-. Meijers een schitterende reclame. De Oranjefilms. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende do filmvoorstellingen van den intocht van de Koninklijke Familie te 's-Graven- hage en te Amsterdam in September j.l., de Nationale Hiddebetooging op dien Dam enz. Er blijkt voor deze voorstellingen veel belangstelling te zijn. Hedenavond is er in 't gebouw „Patri monium", Hoogl. Kerkgrncht, gelegenheid om plaatsen te bespreken en zich van kaar ten te voorzien. Voor tnadere bijzonderheden, verwijzen wij naar de advertenties en de aanplakbil jetten. BINNENLAND Rondom de crisis. Eigenlijk nieuws omtrent do crisis en hare oplossing is er niet, met het gevolg dat we vergast worden op z.g. nieuwtjes, die goed beschouwd, niet de minste betee- kenis hebben. Zoo schrijft b.v. de Haagsche redacteur van het Handelsblad: Het schijnt, dat de heer Kooien bezig is te trachten een rechtsch Kabinet te formeeren. Hij zou daarbij aldus te werk gaan, dat hij eerst de rechtscho fracties polst over de vraag of zij eenrechtscli Kabinet willen steunen en haar ver volgens de vraag voorlegt, of zij aan een door liem geformeerd Kabi net haar medewerking willen verleenen, om daarna aan de rechtsche groepen een program als basis voor de samenwerking aan te bieden. Do onderhandelingen zouden op 't oogenblik in het tweedo stadium verkee- ren, n.l. dat thans de vraag aan de orde is, of de rechtsche partijen een eventueel K a b i n e t-K ooien zouden, willen steu nen. Naar bet „Corr. Bur." meldt, heeft mr. dr. D. A. P. N. Kooien, die de opdracht tot samenstelling van een'nieuw kabinet in overweging heeft genomen, gistermid dag een onderhoud gehad met den voorzitter van den ministerraad, jlir. mr. dr. Ruys de Beerenbrouck. Ook de Kamerfractie der A.-R. Partij moet gisteren in verband met de kabinets crisis een vergadering hebben gehouden. Het vertrek van den ex-kroonprins. Do van sociaal-democratische zijde aangevraagde bijeenkomst van de com- misie voor de buitenlandsche aangelegen heden uit de Tweede Kamer, om met den Minister van Buitenlandsche Zaken het vertrek van den gewezen Duitschen kroonprins te bespreken, zal heden wor den gehouden. DE subsidiekwestie in den Bond van J. V. op Geref. Grondslag. Woensdag 28 Nov. wordt te Zwolle een conferentie gehouden tusschen het modera- men van het bondsbestuur van den Ned. Bond van J. V. op G. G., met Dg. Vonken- berg eenerzijdB, en het moderamen van het Friesche afdeelingsbestuur anderzijds, ter bespreking van de in den bond gerezen geschillen en de positie van Ds. Vonken- berg. P. Bergmeijer. Naar men in onze „Vorstelandsche Brie ven" van deze week heeft kunnen lezen, denkt de beer P. Bergmeijer, lkl van den Indischerr Volksraad, het volgend jaar te repatrieeren. Hem wordt dan een plaatsje ingeruimd in de antirev. Kamerclub als Indisch specialiteit. Naar we vernemen, denkt de hee% Bergmeijer met de „Rem brandt" te repatrieeren. Dc kolenuitvcer naar Nederland De redacteur van de „Msbd." te Berlijn seint d.d. 21 November aan zijn blad: Het Berliner Tageblalt laat zich uit Gelsenkirchen seinen, dat de Franschen gisteren den uitvoer van steenkolen naar Nederland en Italië verboden hebben. Uit Kaldenkirchen wordt gemeld, dat do onderhandelingen tusschen de mijn- ondernemers en de georganiseerde mijn werkers mislukt zijn, door de weigering der arbeiders, om den arbeidstijd van voor den oorlog te aanvaarden. De ontslagen blijven gehandhaafd. De Franschen pogen met alle middelen de mijnbezitters tot toegeven te dwingen. Dinsdag werd o.a. aan de aan Neder land leverende mijnen door de micummet onmiddellijke inwerkingtreding, iedere uit voer naar het neutrale buitenland verbo den. Vervullen van de eerste oefening. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij alle korpsen en wapens de eerste oefening van de dienstplichtigen der lich ting 1924 ongeacht de ploeg, waartoe zij behooren en ongeacht zij al dan niet na hun inlijving in opleiding zijn genomen tot officier of tot onderofficier behoudens bijzondere omstandigheden zonder on derbreking zal worden vervuld. Het conflict in de textielindustrie. Naar wordt medegedeeld heeft het hoofdbestuur van den bond van ambtena- ren in dienst bij de Ned. Spoorwegen be sloten de arbeiders in de textielindustrie financieel te steunen. Heb heeft zich ge wend tot het Verbond van Vakverenigin gen van Hoofdarbeiders in Nederland, teneinde alle aangesloten organisaties in de steunactie, welke dan door dit verbond zal worden geveerd, to betrekken. BUITEMLAWP DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Zal Stresemann aftreden? De Rijksdag en voorai dc Rijksdag president Loebe hebben thans bij rechts een slechte pers. Do „Lokal Anzeiger" merkt o.m. op: „Dit hooge college, dat gisteren de regeering even ten val wilde brengen, is niet eens in staat gebleken, aan enkele orde-verstoorders het zwijgen op te leggen. De roep om een nationale dictatuur zal nu wellicht nog sterker wor den, omdat Strsemann thans wel zal toe geven, dat hij met dezen Rijksdag niet verder komt. Er blijft hem niets anders over dan het volk voor de laatste maal door middel van nieuwe verkiezingen te laten beslissen." De „Deutsche Allgemeine Zcilung" re kent op een algeheel aftreden van het ka- binet-Stresemann tegen heden of morgen en de „Vorwarts" is dezelfde meening toe gedaan. Dit blad schrijft o.a.: „Omdat togen heden de militaire uitzonderingstoestand niet weg is, zal op dien dag het kabinet- Streseinann weg moeten. Aan dezen rijks kanselier, die zich aan een militairen uit zonderingstoestand moet vastklemmen, kan de sociaal-democratische partij niet haar vertrouwen schenken". De „Vorwarts" verklaarde gistermorgen dat de staat van beleg niet voor Donder dag zou worden opgeheven, en dat daarom Donderdag het laatste uur van Strese mann zal slaan. Daaruit blijkt wel, dat de socialisten den val van Stresemann zien aankomen en dus voornemens zijn bij do motie van wantrouwen van de Duitsch- nationalen zich niet te onthouden van stemming, maar er voor te stemmen. Do „Tag" wijst op de nieuwe combi natie, dio in den Rijksdag is opgedoken. In verband hiermede wil een deel van de democraten, als het niet mocht gelukken het tegenwoordige kabinet te behouden, terugkeeren tot do coalitie van Weimar (centrum, democraten en sociaal-dcmocra ten), omdat een dergelijke combinatie na de hereeniging der beide socialistische partijen een meerderheid in den Rijksdag zou hebben. Als rijkskanselier voor een dergelijke combinatie wordt de president van Wur- temberg, H i e b e r t of de burgemeester van Keulen, Adenauer genoemd. Een rechtsche regeering? In verband met den bede- en boetedag was bet gisteren in Duitschland als op een Zondag. De winkels waren gesloten en er verschenen geen bladen. De rijkskanselier heeft desniettemin met de leiders der middenpartijen besprekin gen gvoerd en voor hen de huidige situa tie uiteengezet. De indruk uit die kringen is, dat de kanselier veel goeden moed bezit en zich eventueel aan het hoofd zou stellen van een rechtsche regeering. ondernemen. Zij werden echter door 'n sterke macht der schupo uk elkaar gesla gen. Een poging van naburige dorpsbewo ners tot overval mislukte eveneens. De waardelooze marken. In lal van plaatsen in Saksen dreigen ernstige relletjes te ontstaan, wegens het feit, dat de meeste winkeliers weigeren hun waren af te geven legen papiermar ken. Dit verschijnsel doet zich ook elders, onder meer te Berlijn, voor en overal eischen de winkeliers goudleenings- of dergelijke biljetten. Het herstel van Oostenrijk. De Ooslenrijkscbe begrooting voor het jaar 1924, die bij den Nationalen Raad is ingediend, sluit met een deficit van 836 milliard kronen, tegen een deficit van 1664 milliard verleden jaar. Deze vooruit gang is in hoofdzaak toe te schrijven aan do verhoogde staatsinkomsten uit de mo nopolies, welke vermeerdering ongeveer 400 milliard bedraagt; verder aan het feit, dat het deficit der spoorwegen met 440 milliard is teruggebracht. De hongerstaking in Ierland. Dinsdag Is het eerste slachtoffer geval len van de hongerstakers in Dublin. Barry, uit Cork, is overleden na 35 dagen zich van alle voedsel te hebben onthouden. KEKK EM SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen; Ta Lage-Zwaluwe, H. J. Hak ia Domburg. Bedankt: Voor Wierden, F. van Asch 'te Den Ham. Kc-rkelijk leven in Noorwegen. Op het- Luthersche Were ld con watt, t0 Eisenach gehouden, vertelde pastor Ner mann, uit Christiania, van het Kerkelijk leven in Noorwegen. Naar Ds. Wcster- niaim in de „Wartburg" meedeelt, merkte hij o.m. het volgende cp: 1. Bij ons wordt sinds 20 jaren. een. fello theologische strijd gevoerd. Wij hebben drie theologische richtingen: dc liberale do positieve en de daartusschen in staande bemiddelende richting, ieder in een bij zondere pred ikantenvereeniging vereenigd. Do positieve theologen zijn in de meerder heid. Heden ten dage gaat do strijd vooral om do Apostolische Geloofsbelijdenis. Uit dezen strijd is een merkwaardig instituut geboren: de Theologische Gomeenschaps- faeulteifc in Christiania, die geheel door vrijwillige bijdragen wordt onderhouden, waaraan 5 positieve theologische professo ren verbonden zijn en dio door de meeste studenten bezocht wordt. 2. Opmerkelijk is do leekenbc weging in Noorwegen en in verband daarmedo cent wijd-vertakte Christelijke werkzaamheid; groet© organisaties voor luw. Zending, Heideuzending, Joden z ending, Zeema na zending, en dan het Christelijk Jeugdver- bond, de Zondagsschoolbond, dc Christelij ke Onderwijzersbond. Voorts dc Christe lijke pers met een persbureau en een Christelijk dagblad zonder bepaalde poli-, tieke richting. 3. Karakteristiek is hodsn ten dage ooit zeker Gereformee^da beïnvloeding,'die zich in de opvatting van do Sacramenten cn. Ih het Kerkbegrip voor-al uitspreekt. 4. De zich steeds meer a-fteekener.de re actie daartegen is al even merkwaardig. Een Luthcrsch Kerkelijke beweging is aan het opkomen om het Luthersch bewustzijn te wekken en to sterken, en. ook invloed te verkrijgen op de wetgeving en op bet openbare leven. UIT DE OMQEVING RIJNSBURG. Maandagavond heeft voor de eerste maal weer dezen winter „Patrimonium" vergaderd. Als meestal ook nu weer in do Chr. School aan de Smicls- steeg. Het was een mooie en gezellige ver gadering en do opkomst was zeer bevre digend. De voorzitter, de heer M. Pieper, opende de vergadering te 8 uur op de ge bruikelijke wijze, sprak een openings woord en was vervolgens ook inleider. Het door hem gekozen onderwerp luidde: „Do beteekenis van ons stoffelijk bezit". Op een zeer sc-hoone en uitvoerige wijze ze ito spr. dit onderwerp uiteen en stelde de be teekenis van bet goud naar schriftuurlijke^ historische en natuurkundige gegevens op de juiste waarde. Omdat het onderwerp meer tot luisteren dan tot debatteeren uit lokte ontving de beer Pieper na c e pauze, waarin koffie gepresenteerd werd, gelegen heid zijn onderwerp verder uit te werken wat bij deed dooi- aan te tconon, wederom, op uitvoerige cn gedocumenteerde wijze, dat het stoffelijk bezit van geen waarde is bij bet bepalen van iemands plaats cnl beteekenis in en voor het Koninkrijk Gods Na de inleiding gaf de tweede voorzitter de heer J. Schoneveld Czn., nog gelegen heid om vragen te stellen, waarvan een viertal leden gebruik maakten. Bij de rondvraag gaf de beer Adr. Heemskerk het bestuur nog in overweging in 't vervolg voor „Patrimonium's" verga deringen gebruik te maken van de nieuwe zaal in de Kerkstraat wat de voor zitter toezegde te zullen overwegen. Ten slotte sprak de voorzitter zijn slui tingswoord en gaf hartelijke wenscben ten beste voor het welslagen van de dezen winter meer te houden vergaderingen. Het is te hopen dat de leden die thans niet aanwezig waxen, daar ook tee zullen mede*- werken. &A6SERK:j»i_. Woensdagavond werd voor de lagere school met den Bijbel een ouderavond gehouden. Na gezamenlijk zingen van Ps. 25: 6 opende de voorzitter, de heer L. v.Leeuwen Sr. de vergade ring met'gebed, waarna hij Jesaja 44: 18 voorlas. In een warm openingswoord wees hij er op dat de school reeds zegenrijke vruch ten voor de kinderen heeft afgeworpen- Bij de herinnering aan hen, die met Gods hulp dc school hebben gefundeerd cn ge bouwd en die nu reeds door den dood zijn weggenomen, memoreerde spr. in t bijzon der het werk van broeder Beerhorst, die veel voor de school gedaan heeft. Spr. wees verder op de oprichting van do Mulo school en de schoolstichting te Voorhout wat voor onze schoolgroote aderlatingen beteekendc en op de stichting van de Herv- school. Het leek dat dit voor beide scholen noodlottig zou worden. Maar we zijn on der alles staande gebleven. Er konden ze3 onderwijzers cn zes kiaseen blijven. De school bekleedt nog steeds een eereplaats te Sassenheim. Ook hier kan bet gelden: „Tot hiertoe beeft ons de'Hccre geholpen. Daarom past ons alle reden tot dankbaar heid. Spr. wekte tenslotte allen op steeds te strijden voor de vrijheid en krachtig mede te werken aan den bloei en. den ar beid der school. Hierna kreeg het hoofd der school, l.o heer Wiepkema liet woord die een keurig uitgewerkte inleiding hield over het onderwerp: ,/Wat we c-p schoei van den Profeet Jeremia vertellen". Jcrcmia leefde in oen rumoerigen lijd cn plaatste zich temidden van tien wassen- den stroom. Zijn werk wijst vooruit op den arbeid van Jezus en zijn geschiedenis is ook het middelpunt der historie van Juda- Temi-dden van de beweging dier dagen moest Jeremia dc wet zijns Gods hoog houden cn Gods oordcelen aankondigen. Doch Israël wilde zijne Profetiën niet hoo- ren. Toch lieeft de Heere de woorden van zijn knecht bewaarheid. Juda's groo-.en werden gebonden om in ballingschap te gaan. Vele edelen des lands werden naar Babel gevoerd, ook werd het land van zijn nijverste burgers cn daardoor van zijn kracht beroofd. Later werd Jeruzalem ge- Een accoord in den Gezantenraad. Uit Parijs wordt gemeld, dat in do zit ting van den gezantenraad van gister avond men tot overeenstemming is geko men inzake den inhoud der beide nota's, welke aan de Duitsche regeering zullen worden overhandigd, n.l. een omtrent de hervatting der militaire controle en een tegen den terugkeer van den ex-kroon prins. In de eerste nota wordt o.m. -verklaard, dat de geallieerden besloten hebben, dat de werkzaamheden van de militaire con trole-commissie en van de commissie voor de luchtvaart onverwijld moeten worden hervat en wel op het tijdstip, dat door den president van de commissie aan de Duit sche regeering zal worden medegedeeld. Ingeval dezo werkzaamheden van de zijde der Duitsche regeering of van Duitsche onderdanen obstructie mochten onder vinden, handhaven de geallieerden hun rechten om de maatregelen te nemen,, die zij geschikt achten, ten einde de uitvoe ring van de desbetreffende bepalingen van het vredesverdrag te verzekeren. In de nota betreffende den terugkeer van den ex-kroonprins wordt van geen sanctie of tegenmaatregel gesproken, alleen gevoelen de geallieerde regeéringeu zich verplicht te verklaren, dat zij de Duitsche regeering ten vplle verantwoordelijk hou den voor de gevolgen, welke uit den terug keer van den ex-kroonprins zouden kun nen voortvloeien en zij wijzen de Duit sche regeering er op, dat deze gevaren zou kunnen opleveren, waartegen de geallieer de mogendheden gedwongen zouden kun nen zijn, maatregelen te nemen. Nieuwe plunderingen te Dusseldcrf. Na een korte rustpoos zijn Dinsdag avond de plunderingen, onder begunsti ging van de duisternis, opnieuw begon nen, met name in de oude stad en. de „Friedrichstadt", waar de plunderaars het in hoofdzaak op slagerswinkels en an dere levensmiddelenzaken voorzien hadden Door het ingrijpen der politie, die van de bezettingsautoriteiten verlof heeft gekre gen moderne vuurwapens te dragen en daarvan, tegen do plunderaars gebruik te maken, kon een uitbreiding der plunderin gen worden voorkomen. Do toestand in Dusseldorf blijft echter zeer critiek, daar bij de voortdurende opzeggingen van ar beiders niet allen het aantal werkloozen toeneemt, maar ook de onruststokers ver sterking krijgen, temeer daar ook vele ele menten van buiten de stad aan de plunde ringen deelnemen. Bij gelegenheid van de arrestatie van een grooto groep plun deraars bleek, dat deze slechts voor een zeer klein deel uit werkloozen uit Dussel dorf bestond, en verder uit separatisten, wier legitimatiepapieren bewezen, dat ze uit Polen en uit andere plaatsen afkom stig waren. Zij zijn door de bezetting ont wapend en uitgewezen. De plunderingen van .vrachtauto's, die levensmiddelen van buiten aanbrengen, duren voort. Zij worden aan de grens van do stad door de plunderaars aangehouden en leeggeroofd. Do diefstallen en plunde ringen strekken zich den Katsten tijd ook uit tot kolentransporten der industrie. Zoo is een kolentrein van de „Rheinische Me- tallwaren- und Maschinefabrik" voor drie kwart van zijn inhoud beroofd. In de stadswijk Grafenberg trachtten rooversin het .kantoor van de tram den conducteurs hun ontvangsten aan tramgelden af te ne men, hetgeen echter mislukte. KORTE BERICHTEN. Mislukte overval. In do omgeving van Berlijn ligt een landgoed, Petzow genaamd, bewoond door de heeren Kaehnc. Deze liceren hebben do de gewoonte om op ieder die zonder reden op hun landgoed kwam, te schieten. Enkele weken hadden zich do heeren voor den rechter wegens een dergelijk geval te verantwoorden, terwijl Zaterdag do jonge Kaelmo op eenigo houtsprokkc- laars schoten had gelost. Een persoon was gewond, terwijl hij zelf van zijn paard werd geschoten. Uit wraak hadden do Berlijnsche com munisten besloten den vrijen boetedag te gebruiken om een aanval op heft kasteel te GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Beetgum, J. G. Fern- hout te St. Pancras. Ds. H. Kieviet Jzn. Naar wij vernemen, hoopt Ds. H. Kie viet Jzn. pred, der Geref. Gemeente te Veenendaal, voor 't eerst na zijn onge steldheid a.s. Zondag 25 November we derom voor zijn Gemeente op te Ir e dep. Ds. J. G. Steenbeek Jr. Nader wordt gemeld, dat het Bestuur van de Weesinrichting te Neerbosch Ds. J. G. Steenbeek Jr., Ned. Herv. predikant te Zieri'kzee, en diens echtgenoot© resp. tot predikant-adj. directeur en directrice van Neerbosch benoemd beeft met de be doeling om na eenigen tijd Ds. J. Schrij ver en mevrouw op te volgen. Ds. A. de Geus. Ds. A. de Geus pred. bij de Geref. Kerk van Lemmer, hoopt a.s. Zondag in de morgen-godsdienstoefening zijn' 40-jarig jubileum te gedenken en des namiddags zijn afscheid te preeken. Hij denkt zich als cm.-pred. te Zaandam te vestigen. Ds. H. W. J. C. Hanselaar. Ds. H. J. W. G. Hanselaar, Ned. Herv. predikant te Zevenbergen, moet eenigen tijd rust nemen en vertoeft daartoe elders Begrafenis Dr. J .H. Gerritsen. Gistermorgen, werd op Oud Eijk en Dui nen te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Dr. J. H. Gerrit sen, den gewezen Hofprediker. In den rouwstoet reed in een. koninklijk rijtuig namens H. M. de Koningin mede, Ds. W. L. Wel ter, hofprediker. Op het kerkhof sloot zich namens H. M. do Koningin-Moe der bij den stoet aan Jhr. A. van Tets. Dr. F. van Gheel Gildemeester leidde in het sterfhuis den rouwdienst met een woord naar aanleiding van Psalm 90 en 2 Oor. 5. Op den doodenakker werd gezon gen Gezang 209:3. Dr. v. Gheel Gildemees ter deelde namens mevrouw Gerritsen mede, dat de thans ontslapene de laatste dagen voor zijn dood steeds verlangend uitgezien had naar huis te mogen gaan. Op zijn verzoek zouden er geen toespraken gehouden worden, doch wel gezongen Ge zang 130: 6. Na het uitspreken van een kort gebed door den voorganger, werd hieraan door de aanwezigen voldaan, waarna de plechtigheid was fc-fgejoopen. Alg. Synodale comm. der Ned. Herv. Kerk. n. Aan de orde komt eeru schrijven van den heer W. van Haften te Kleef, waarin bij verzoekt den arbeid, dien bij daar verricht in verband te brengen met de Synode. Dit verzoek wordt afgewezen, omdat aldaar door do Synode reeds wordt gewerkt voor de behartiging van de geestelijke verzor ging der Nederlanders, aldaar woonachtig. Dr. Lasonder doet aan do vergadering mededeeling van zijn werk met betrekking tot do kerkelijke archieven. Daaruit blijkt o.a. dat in eene gemeente een. lidmaten boek van 15741589, voorkomende op den inventaris, werd vermist, maar thans weer terecht is. Hij verzoekt dat de Synodale commissie aan de provinciale kerkbesturen van Friesland en Overijscl opdrage do in ventarissen der archieven voor 1 April 1924 in te zenden, wat wordt goedgekeurd. Met betrekking tot den catalogus van de bibliotheek der Synode wordt besloten dien te doen herzien. Aan de provinciale kerkbesturen zal een schrijven worden gericht met betrekking tot de vijfjaarlijksche herziening van de quotisatie. Zending onder de Joden. Tot dusver was dr. J. van Nes te 's-Gra- venhago als zendeling onder de Joden werkzaam voor geheel bet land. Thans, nu ook ds. W. J. J. Vcldcrs, Geref. pred. lo Rottevalle, voor dien arbeid, uitgaande van de Geref. Kerk is aangewezen, zal dv. Van Nes alleen do Zuidelijke provincies en ds. Yelders Amsterdam en het Noorden des lands bearbeiden. Naar we vernemen zal dr. Van Nes den 12den December a.s. in de Westerkerk te Groningen optreden om zijn arbeid in het Noorden neer te leggen en ds. Velders tot diens werk in te leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2