Tweede Bladj Woensdag 21 Nov. 1923 VAN EEN REACTIONAIREN WETHOUDER. y Hier is liet, geloof ik En de voorman van het gezelschap van v drie bleef ietwat aarzelend staan. Hier? zei die op hem volgde dan moet 5k zeggen, dat onze partijgenoot woont in iet huis van een kapitalist. Wees blij, aldus de derde, dat hij niet •n den huid van een kapitalist steekt; ik >eet wel zeker dat hot hier is En de voorman klom de breedo trap op ,*an het patricisch huis en las van het Naambordjedr. GrootemondJa, het in orde. En hij drukte op do knop van 5e electrische bel. Spoedig ging de breede deur langzaam "•peil en een liupsch dienstmeisje stelde de vraag, wat de bezoekers verlangden. "Wij zouden, aldus de leider van 't gezel schap, Grootemond wel willen spreken. TJ bedoelt mijnheer Grootemond, zei het meisje snibbig. Nu ja, antwoordde de man, wij zijn partijgencoten ziet u, partijgenooten uit. cnwij zouden mijnheer graag spreken. Op het woord partijgenooten reageerde het blijkbaar goed gedresseerde dienst meisje reeds met een glimlach en zij noo- digde de part ij genoo ten in de ruime vesti bule en begaf zich naar de kamer van mijnheer. Do beschermer van het proletariaat was gekleed voor een concert, maar hii had nog even tijd om de courant te lezen. Zij bracht hem in goede stemming want hij werd herinnerd aan- de schoono dagen, die men beleefde. De reactionaire regeering gevallen en hoe zeide Troel stra het nog meer? O ja, ColijnWibaut, dat is de tegenstelling. Men denke zich eens in: ©en ministerie Wibaut. Een gelukkige tijd om te dingen, naar allerlei mooie ambten. Dr. Grootemond zag al bijna lid van dien hoogen raad.In elk geval, esn"heerlijk verschiet opende zich Het meisje klopte, en wat ongeduldig klonk van binnen: ja? Daar zijn drie partijgenooten uit.... om mijnheer te spreken. Dat je nu altijd last van dat volk.... Laat ze binnen, Jansje, maar zeg even; dat ik niet Veel tijd heb. Een. donkere wolk toog over het gelaat ■van den vriend der proletaren. Hij keek o-ens in den spiegel en zag om zicli heen. Hmeigenlijk geen omgeving om partij genooten te ontvangen. Een slecht oogen- blik. Maar enfin, de mond zal het wel goed maken. De deur ging open en de drie vrienden traden binnen. Kom binnen, kom binnen. De blijdschap straalde van liet gelaat. Gaat zitten, gaat zitten, en meteen greep mijnheer naar de sigaren. Rooken? De arbeiders zagen eens om zich heen en het was hun aan te zien dat zij zich nau welijks op hun gemak gevoelden. Mijnheer begreep het aanstonds en zei lachend: je denkt zeker, dat "lijkt niet veel op een pro letariër? Maar ik ben bezig, vrienden, om te zorgen, dat jullie je huis allemaal zoo kimt inrichten-. Een beetje minder kan het ook.... meende een van de bezoekers. Maar nu de reden van jullie komst. Het meisje zeide zeker reeds, dat ik niet veel tijd heb. Tot mijn spijt..., Wij zijn, aldus de voorman, partijgenoo ten uitik ben lid van den raad, hij is werkman in dienst van de gemeente en de ander is lid van den besturenbond. Om kort tc gaan. Wtij worden in onze actie gedücht gehinderd door een wethou der, die zijn voorstellen met allerlei fraaie argumenten kan verdedigen'. Wij kunnen er niet tegen op en nu zouden wij u, die zoo goed spreken kimt-, willen verzoeken een rede bij ons te houden. Anders gaat de fut'er uit 'Nu, antwoordde do doctor, daar valt over te denken. Stellig als ik tijd heb, wij kunnen zoo aanstonds den avond wel bepalen. Maar ik moet toch iets van jullie moei lijkheden weten. De drie mannen keken elkander eens aan, wie beginnen zou. Nu antwoordde dè besturenbond, dan zal ik wel beginnen. De wet! -mder wil de werkloozen bren gen onder de armenzorg, althans een deel. Met groote levendigheid viel dr. Groote mond den spreker in de rede. Dacht- ik liet niet zeide liij. Zie, dab is nu de zwarte reactie. Dat heeft het ka pitalisme over voor onze arbeiders. Do reactie groeit ziewderoogen. Maar.... en de vuist viel op de tafel, wij zijn er ook nog. Sjonge, sjonge, daar zullen de stukken afvliegen, als ik dat eens onder handen neem. Ja, maar, zei de besturenbond, de wet houder heeft krachtige argumenten. Hij zegt: dat er bij een crisis van langen duur beroepswerkloozen komen, men-schen die liever lui zijn dan moe, wien het er niet om te deen is werk te krijgen, maar om op kosten van de gemeente te leven. Schande, schande, riep dr. Grootemond, ik vraag u, partijgenooten eui hij rees overeind en sprak alsof hij voor een volle zaal stond ik vraag u, hebben de arbei ders den oorloggebracht? Zijn zij schuldig ,-aan de crisis? Zijn zij niet de uitgebui- ten door het kapitalisme? En nu zij daar gebogen-, werkloos en Verhongerd neerzitten, nu zouden zij nog beleedigd moeten worden Ik kom vrienden, ik kom, zal de reactio treffen in het hart. Vloek over de liarte- loozen, die uitzuigers, die Hij wreef zich in de handen. Dat kan een goede rede geven vrienden. Het gelaat der vrienden alom van geuoaten. Heb je nog meer? Ja, zegt .nu het gemeenteraadslid, do wethouder gaat de directe belastingen verlagen, maar hij haalt groote winsten uit de bedrijven Een grimlach kwam op het gelaat van den vriend der proletaren. Ach ja, zeide hij modelijdend, daar hebt ge het ook al weer. Het kapitaal moet na tuurlijk gespaard en do kleine man moet betalen, belasting betalen, als hij zijn lamp aansteekt en als hij eten kookt. De eerste levensbehoeften moeten hot ontgelden. Zoo drukt men den werkman. Het is de zuiverste reactie. Maar de ftr- beklers worden het moede. •Ze hebben zooeven nog e-cn krachtpatser der reactie neergeslagen. Wij zullen het mot dat wetlioudertje wel klaar apelen. Dat praat natuurlijk van inflatie. Alsof wij dat ook niet weten. O, die kapitalisten zijn zoo slim. Maar, en hij klopte het lid. van den raad. op den schouder; wij hebben ze in de gaten, vriend. Ik beloof je ik zal dien man af drogen. Daar zal niets aan ontbreken. Heb je nog meer van dat fraais. Ja, en nu kwam de gemeentewerkman, hij wil onze loonen verlagen. De vriend der proletaren- stampte 9 met den voet op den grond. Hot is toch een schande, riep hij uit. Wat voor een vent is dat toch? De lage loontjes van den arbeider en hij lachte schamper de lage loontjes van den ar beider, die moeten naar beneden. Do werkman moet den last weer dragen. Dat spaart den kapitalist en ons arbeiders, ja ons arbeiders, wordt de zware druk op de schouders gelegd. Vriendende reactie maakt zich breedZij meent ons terug te drukken. Maar wij laten ons niet meer trappen-. Wij zijn machtig gworden. Wij wierpen een minister om, en wij krijgen dat ook wel met een wethouder klaar. Ja, ja, van de loontjes der werklieden een sluitpost maken. Het is wat fraais 1 Zeker, zoo begon de gemeentewerkman weer, maar hij zegt dat onze loonen toch niet zoover boven die van het particulier bedrijf kunnen uitgaan. Praatjes, bulderde de verdediger van het proletariaat-, praatjes, zeg ik je. Wij moe ten de loonen van do arbeiders opvoeren tot jullie loon, maar omdat de arbeiders verhongeren, zouden jullie, gemeentesla ven daarom verhongeren? Er is niet de minste reden, om tot verlaging van de loonen over te gaan. Neen vriendjelaat dat maar aan mij over. Ik zal het daar wel zoo goed zeggen-, dat alle durf er uitgaat, om aan jullie loontje» te komen. Het is een schande Maar en hij keek op zijn horloge, het is nu toch zeker "voldoende niet waar? Zelfs de ellendigste reactie zou, dunkt mij, niet meer kunnen uitvinden, om de arbei ders te treffen. Toch ia er nog iet-s zei nu het lid van tien raad. Hij wil de arbeidsweek van vijfenveertig uur afschaffen en weer achtenveertig uur laten werken. Och ja, aldus de redder van het proleta riaat. Och ja, dat moest er natuurlijk nog bijkomen. Nu Aalberse in zijn schulp kroop, nu durven alle reactionairen weer voor den dag komen. Daar moot do vrucht van de actie der arbeiders weer worden weggenomen. In Nov. '18 waren de heeren doodsbenauwd. Teen Troelstra maar even dreigde toen konden de arbeiders krijgen wat zij wil den, Maar nu meent men, dat men er weer aan knabbelen kan. Nu dat breng ik ook wel in orde. Nog één woord, aldus het gemeenteraad^ lid, de man beweert en ik zou daar wel graag nog een antwoord op hebben, want wij zitten voor de begrootingsdebatien, de man beweert dat wij sociaaldemocraten altijd slechts voor do arbeidsweek van achtenveertig uur hebben gestreden. Wel den achturen-dag, maar achtenveertig uur in do week En do vrije Zaterdagmiddag dan, riep de doctor. Nu dat zou nog geschikt kunnen worden, zei hot lid van den raad. Mien kan negen en een half uur gaan werken, maar wat moet ik zeggen, als meni mij voor de voe ten werpt, dat wij zelf.... Wij zelf wij zelf, zegt gij. Maar goede vrierjd, gij moet uw geraeenteprogram toch kennen. Wacht maar, als ik bij jullie kom. De stukken zullen er afvliegen. Ik zal die reactionairen wel bij de kraag vatten. Laat ons een datum bespreken. En hij stond, wat haastig op en keek weer op zijn horloge.... Maar ik, dus stotterde heb lid van den ra-ad, ik zou graag een argument hebben. De vriend der proletaren vloog naar zijn schrijftafel, zocht tusschcn de papieren. Ha, riep hij uit, daar heb ik. Neem het mee goede vriend. Zie, en haastig bladerde hij in het boekje. Zie, daar staat het. Ons gemeenrteprogram. Bladzijde twintig.. Kijk de acliturendag en dan tusschcn haak jes 45-ureivweek. Dat is het boekje van Ankersmit en Wibaut.... Wibaut.... het hooien van dien naam deed de bezoekers opschrikken. Maar mijnheer, riep het gemeenteraads lid uit. Dat is juist- het moeilijke. IJ had zoo'n haast, dat wij dien naam van den. wethouder niet noemden. Maar het, is Wi baut uit Amsterdam en zijn naam gooit men ons telkens weer voor de voeten in onzen raad en in onze vergaderingen. Het is Wibaut dien wij bedoelen. Hij doet cn zegt dat allemaal. Als door een adder gest-oken sprong de vriend der proletaren op. Ezels, ik, ik bedoel partijgenooten, schreeuwde hij, waarom mij dat niet da delijk gezegd. Wibaut En in groote verlegenheid mompelde hij: ja, dat is wat anders, vrienden. Dat is wat anders zie wij kunfi-en niet altijd, zooals wij willen. Een menscli kan bij dieper nadenken tot- een ander re sultaat komen. Wibaut-nee, je begrijpt, dat ik dat niet kan doert. Wat ik zei gehffc allemaal de reactie, het kapitalisme» Nu partijgenooten en hij keek weer op zijn horloge schrijf nog meer eens. 'Ik kom eerst eens bij jullie praten. Er is misverstand, ziet u eni bij drong do partijgenooten haast naar de deur en belde. Het meisje kwam binnen. Jansje och leid die -heeren even uit. En hij sta-k ze de hand toe en schudde dieen verdween. Een oogenblik later bevond het gezel schap zich weer op de straat. Zwijgend wandelden zij naast elkander voort. In de traagheid van de bewuste hersens scheen iets van de waarheid door te dringen. (N. Prov. Gron. Crt.) KERK EN SCHOOL Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. De president opent de vergadering met gebed cn wenscht daarna den secretaris geluk met zijn herstel en spreekt zijn blijdschap uit, dat hij weer het werk, dat hem zoo lief is, kan vervullen. Vervolgens brenfft hij een woord van dank aan dc af getreden leden ds. C. J. van Pa assen van Haarlem on prof. dr. W. J. Aalders le Groningen voor allen arbeid, dien zij heb ben verricht en voor de toewijding, waar mede zij dat hebben gedaan en. begroet de nieuwe leden dr. Callenbach en mr. Schocb. De vergadering is aldus samengesteld: Dr. G. J. Weylahd, predikant to Yeerg, president; ds. A. de Haan, predikant te Zwolle, vice-president; L. W. Bakhuizen' van den Brink, secretaris; F. Tammer.s, predikant te Zuidbroek; Kr. Timmer», oud-ouderling te KJuLdert; G. E. M. Pi- card, Waalscli predikant te Arnhem; H. Veenman, ouderling te Wageningen-; dr. J. R. Calkmbach, predikant to Rotterdam; mr .dr. C. F. Schoeh, ouderling te Amster dam. De secretaris brengt verslag uit over de tusschen de vergaderingen afgedane zaken. Do volgende correspondenten worden be noemd: Gelderland do heer dr. J. R. Cal- lenbach: Zuid-Holland de heer G. E. M. Picard; Noord-Holland de heer dr. G. J. Weylend; Zeeland de heer F. Tammens; Utrecht- de heer Kr. Iimmers; Friesland de heer Kr. Thinners; Overijsel do heer F. Tammens; Groningen d heer A. de Haan; Noord-Brabant met Limburg de heer H. Voenman; Drente de heer F. Tammens. Tob commissie voor do afschriften wor den benoemd de heeren A. de Haan en mv. dr. C. F. Schoch. Het fermineeren van dc' zaak der grens- verandering van de gemeenten Horsten, Musselkanaal en Odoorn wordt in lia-uden gesteld van de heeren Tammcn-s en Tim mer?. Opgenomen worden de .stemmen der Provinciale Kerkbesturen over de in de Synode aangenomen reglementswijzigin gen. De „groote Synode" is verworpen. Er waren 43 stemmen voor cn 24 tegen. Voor de vaststelling waren vereischt 2/3 (45) der uitgebrachte stemmen. De wijziging van art. 11 van hot Regle ment op de vacaturen, n.1. het overleggen van eene lijst van catechisanten mot aan- teekeningen, aangenomen. De wijziging van art. 32 van het Regle ment op de vacaturen, omtrent het niet vervullen van de beurt door den ringpre- dikanb en het wegvallen der boeto is aan genomen. De wijziging van art. Go van hetzelfde Reglement, n.1. dat een candidaat zich gedurende' drie maanden onder leiding van een predikant praotisch geoefend heeft is verworpen. De wijziging van art. GO van dat Regle ment met betrekking tot den ligger, is aangenomen. De wijziging van art. 27 al. 2 van het Reglement op de vacaturen met- betrek king tot de uitkeering bij vacature aan den ring' is verworpen. Het nieuwe Reglement op het hulppre dikerschap is aangenomen. Eveneens d$ invoeging van een artikel 11* in het Reglement op het godsdienston derwijs is aangenomen, zoodat thans ook godsdienstonderwijzers in nieuw gestichte gemeenten die daar reeds tien jaar werk zaam waren, aldaar kunnen worden aan gesteld met bepaaldo bevoegdheden. Het jaarlijks opmaken dooT den Kerke- raad van een© begrooting van kosten is verworpen en do wijzigingen in art. 7 van het Reglement op het Examen met betrek king tot testimonia enz. aangenomen. De N. C. S. V. en de Gereformeerden. In het onlangs verschenen jaarverslag ven de Ned. Chr. Stud. Ver. wordt er over geklaagd, dat de Gereformeerden zich ia het algemeen afzijdig blijven houden van de N. C. S. V. Het aantal Gereformeerde leden bleef de laatste jaren ongeveer stationnair cn bedraagt thans 159. .Do N. C. S. V. heeft voor haar ontwikkeling een goed contin gent Gereformeerden! onder haar leden be slist nocdig en het verblijdt, ons zeer", zoo schiijft -do secretaris dr. H. O. Rutger?, .,dat er zich ieder jaar oen voldoend aan tal Gereformeerde studenten bij ons aan sluit om dit contingent op peil te houden." Te meer is het to betreuren, dat- Gerefor meerde sprekers bijna niet te krijgen zijn, zelfs kwam het voor, dat dit jaar een Ge reformeerd predikant weigerde om in zijn stad een bijbelkring van studenten, die N. C, S. V.-lid zijn, te leiden. Met nadruk zegt het jaarverslag, dat niet alleen de N. C-. S. V. de Gereformeer den noodig heeft, maar dat de Gerefor meerde kerken- ook de N. C. S. V. noodig hebben. Immers, waar zouden, de Gerefor meerde Icerken in Indië zijn, wanneer er geen Gereformeerde N. C. S. V.-leden wa ren? Harreustein, Aalders, Bavinck cn nu weer Wiersinga en Ringnaida, het zijn al len N. C. S. V.-mannen, er.z. Een der be kendste Gereformeerde predikanten^ die nogal sceptisch en afwijzend tegenover de N. C. S. V. stond, maar in do laatste ja ren nogal betrokken was bij liet zoeken van Geref. predikanten voor Indië, en! daarbij do ervaring opdeed, dat hij bijna alleen kans had bij voormalige N. C. S. V.- led-en, moet dan ook door do erkentenis van dit feit tot gunstiger meening over de N. C. S. V. gebracht zijn. Een Leerstoel voor de Zending. Ds. W. Breukelaar roept in het Zendings blad der Gcref. Kerken in Nederland de woorden van wijlen Prof. Dr. H. Bavinck in herinnering, gesproken op de Universi teitsdag in 1910, waarin deze vraagt om èen leerstoel voor de Zending. „Toen ontbrak een leerstoel voor de Zen ding alzoo Ds. Breukclaar. En helaas, die ontbreekt in 1923 nog. Zelfs wordt er tegenwoordig bijna niet meer over gespro ken. En toch geldt thans nog in veel ster ker mate dan in 1910 het woord van Ba vinck: „IVat ons ontbreekt, dat is oen leerstoel voor de Zending. En op dien leer stoel een man, die geheel voor do Zending leeft, dio aan haar el zijn krachten; wijdt." Ja, dat ontbreekt ons. We weten natuur lijk wel, dat er zoowel aan de Thcol. School te Kampen als aan de Vrije Uni versiteit één der Hoigleeraren een college geeft over de Zending. Maar dat geschiedt geheel als bijvak, waaraan deze hoogleer- aren maar een zeer matig deel van hun tijd cn kracht knnnien wijden. Hun andere vakken eischen him professorale kracht. Zoo nu is het voor de zending ten ©enen male onvoldoende. Natuurlijk kan zulk een man ook de ker ken dierien met zijn adviezen, terwijl hij ook medo oen liAende plaats zou kunnen innemen in de groote internationale zen- dingsbsweging van onzen tijd. Zou dit al tijd eon „vrome wensch" moeten blijven?" SATERLAND Rondom de crisis. Do Haagsche redacteur van de R o l- t e r d. schrijft aan zijn blad: .Wij zijn niet voornemens om een deel der vrijzinnige pers te volgen door aller lei vermoedens over de oplossing der cri- sisi als politieke -waarscliijnlijklieid te publiceeren .Doch we meenen, dat we den tegenwoordigen toestand als volgt kun nen teekenen. Mr. Kooien senhijt in de meening ver keerd te hebben, dat met eenig toegeven aan beide zijden der coalitie het mogelijk zou zijn een kabinet te formeer en, dat slechts een weinig zou afwijken van het ministerie-Ruys. Immers is overduidelijk gebleken, dat de linkerzijde niet in staat is een kabinet te leveren, en lietzelfde geldt van de anti-Vlootwet-groep in de Kamer. Daaruit zou dan volgen, dat de rechter zijde eigenlijk verplicht is om de regee- ringsverantwoordelijkheid to blijven dra gen. De linkerzijde" zou mogen juichen over de' breuk in de coalitie -om dan later met deze geknakte regeeringsmeerderbeid een spel te drijven. Wij begrijpen dat niet al te best, doch dat blijve onbespro ken. De lieer Kooien hoopt er blijkbaar op, dat de anti-rev. paTtij „zich wel wat ma tigen zal". In roomschen kring ontkent men, dat er een vast accoord bestond over de Vlootwet. Heeft Minister Colijn ge meend, dat hij op de geheele rechterzijde kon rekenen, dan heeft men hem een te optimist:schen kijk op de zaken gege- vene Evenmin zou het vastgestaan heb ben, dat hij voor zijn bezuinigingsplan nen algemeene jnsteftiming, althans ver dediging zou vinden. De Christ.hist, fractie zou dadelijk ge heel aan de zijdo van het kabinet Ruys staan, maar schijnt toch wel geneigd te zijn om een eventueel kabinet-Kooien te steunen. Bij de anti-rev. fractie echter zou Mr. Kooien heelemaal geen succes gehad heb ben. Op grond van een en ander mag de con clusie dan ook wel gebouwd worden, dat Mr. Kooien niet zal slagen in zijn plan nen om een coalitie-kabinet te formeeren. Het H dbl. weet nog te melden, dat de Kabinetsformateur, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, Donderdag lieeft gesproken met den voorzitter der Roomsch-Katholieko "fractie der Tweede Kamer, mgr. dr. No- lens, Vrijdag met dien der anti-revolutio naire fractie, mr. V. H. Rutgers, en Za terdag met dien der Christelijk-Histori- sche fractie, dr. J. Schokking. Volgens in lichtingen uit alleszins betrouwbare bron is de heer Kooien het stadium van het zoeken naar een grondslag voor de vor ming van een nieuw xeclitsch Kabinet nog niet voorbij. Op zijn besprekingen met de leiders der rechtsche fracties zullen na melijk nog volgen vergaderingen dezer fracties, elk afzonderlijk. Eerst daarna zal kunnen blijken, of een nieuw rechtsch Kabinet, uitgangspunt van den heer Koo ien, al of niet mogelijk is. Het gerucht, waarvan de Nieuwe Rot terdamse lie Courant heeft gerept, volgens hetwelk de Kabinetsformateur, als hij de opdracht der Koningin aanvaardt, van plan zou wezen, zelf geen zitting te nemen in hot Kabinet, heeft naar het Hdbl. ver neemt, geen grond. Hulp aan Duitschland. Kort geleden heeft do Nederlandsclie ambulance Misericordia et Humanitas een wagon met ruim 300 colli levensmiddelen en kleeren (15.000 K.G.) verzonden. Thans staan weer bijna 200 colli voor het zelfde doel gereed, die door do vertegen woordigers van de ambulance ter plaatse over vijftien steden en inrichtingen in Noord- on Zuid-Duitsch 1 and als onder steuning aan behoeftigen van alle ge zindten verdeeld zullen worden. Tegen den Zomertijd. In een vergadering van de degelijk reha besturen van de drlo centrale landbouw organisaties (den Nederiandscitcn Boeren bond, het Koninklijk Nodorlandsrii Land- bouw-Comiïé on den Christelijker! Boe- ren- eu Tuindersbond in Nederland), wel ke Zaterdag j.l. te Amsterdam gehouden werd, is besloten opnieuw te trachten tot afschaffing van den wetielijken zomer tijd te geraken. Aan den eventueel nieuw optredenden Minister van Landbouw on zoo noodig aan het nieuwe kabinet zal verzocht wor den oen wetsvoors'ri in dien zin in te die- non. Mocht van die zijde afwijzend be schikt worden, dan zal aan Kamerleden van de verschillende politieke partijen verzocht worden een desbetreffend ont werp van wet aanhangig te maken. Plaatselijks keuze. Nu de hernieuwde openbare behande ling in dc Tweede Kamer van het wets ontwerp-Ru tgers, beoogende do invoering ion plaatselijke keuze, in het voorjaar verwacht wordt, is uit den Nationalcu Boud voor Plaatselijke Keuze eu dc Biau- we-week-comraissie een comité van actio benoemd, dat met de voorbereiding van een betooging in Den Haa» in Februari is belast. Dit comité bestaat uit de boe ien P. van der Meulen. te Utreen», voor zitter; H. Ploeg Jr. te Utrecht, secretaris: ds. J. H. Ledeboer te Amsterdam, pen ningmeester; G. L. de Haas en ds. A. J. Montijn, beiden te Utrecht. Achteruitgang. Hel jaarverslag van de Federal e Am sterdam der S. D. A. P. vermeldt, dat bot aantal leden op 1 October j.l. 5188 le. droeg, tegen 5339 op 1 October 192J. Land» en Tuinbouw Middel tegen mond- cn klauwzeer. Het middel van den heer D. C'. Booy to St. Panera s (N.-H.), tegen. monj- eu klauwzeer, is thans proefondervindelijk onderzocht. Do hoer Bcoy, oud 78 jaren, beweert bet- middel reeds gedurende 54 jaren te bezit ten, en hoewel door hem herhaaldelijk ia getracht, het toe tc pasven, stuitte hi; at cods op wantrouwen, totdat eindelijk do heer Tjade Koelemeij Sr. te St. Panera3, den heer Booy verlof gaf zijn middci zes koeien; toe te passer- Het ingeven der medicijnen had plaats op 27, 28 en 29 October jJ., terwijl 2 No vember d.a.v. drie der -koeien werden over gebracht naar den stal van Tjade Jr., al waar zes koeien lijdende zijn aan mond en klauwzeer. Aan twee der behandelde koeien heeft de distriets-veearts, de heer K. Vink te Alkmaar, toen sinctsor toege diend; het derde dier werd met het be smette Tceder gevoerd. Oc-k do drie koeien: op don stal van den heer Koelemeij Br-, achtergebleven, ontvingen besmet voedsel uit den stal van zijn zoon. Merkwaardige resultaten wc.be reikt. Na de behandeling door Booy leefden de zieke koeien als het ware op, gaven tot twee liter per dag meer melk, en zelfs een koe kwam van nog geen 3 op ruim S liter melk por etmaal. Ruim drie dagen, na do besmetting be gonnen de met het voorbehoedmiddel be handelde gezonde beesten do gewone tee kenen van mond- en klauwzeer te geven, zoodat men had kunnen verwachten, dat het middel niet doeltreffend zou ziju ge- woesfc. De dieren bleven echter kerngezond, voerden bij voortduring uitstekend, en verminderden dan ook absoluut niet in het geven dor melk. Hot bleek, of de ziekto litbrak, echter dat gelijk bij het optreden zo ook weer verdween, zonder de dieren ook maar in het geringste te bezwaren. Dit blijkt uit de niet verminderde melk productie, do glanzende huid en aixlero uiterlijke teek-enen van een volkomen ge zondheid. Als men nagaat- dat de toegediende smet stof genomen werd uit een gesloten blaar van eCn tweejarig rund, waarbij zoo juist de gevreesde ziekte was uitgebroken, cn voorts, dat de koeien van den heer Koele meij alle cok tweejarige dieren zijn, der halve op een leeftijd, waarbij zo voor da ziekte het meest ontvankelijk zijn, terwijl bovendien het ingeven dor medicijnen reeds op den tweeden dag geschiedde mei- de hulp van don zoon van Koelemeij, die op zijn sal de ziekto reeds had, waardoor men veilig mag aannemen, dat ook ai diens kleeren besmet waren, dan mag voor zeker worden getuigd, dat de proefneming boven allo verwachting is geslaagd. Het zal ongetwijfeld nood'g zijn do proef op uitgebreider schaal tc herhalen. Wij achten de mogelijkheid niet gering, dat daarbij met absolute zekerheid komt vaat te staan, dab het middel van den heer Booy het langgezochte i9, dat dc gevreesd a ziekto afdoende voorkomt cn bestrijdt. Het zou den boeren cn indirect den con sumenten honderdduizenden, dio nu perio diek verloren gaan, besparen. Met belangstelling wachten wij nu af, - wat het Rijk in dezen doen zal. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. ~V Zooals men weet heeft do Algemeen» Verceniging voor bloembollencultuur aaa dc Koningin ter gelegenheid van haar re* geeringsjubileum cenigo duizenden bloem bollen ten geschenke aangeboden. Deze bollen zijn thans in den tuin ach ter het paleis geplant. Ruim dertiendui zend roode, witte en blauwe hyacinthen zijn in den vorm van de Nederkmdsrho vlag geplant. Voorts zijn in een grasveld vijfduizend crocussen geplant, in zeven verscheidenheden. Langs do heestergroepen zijn 2000 nar- j cissen in looso groepen geplant ciy 3500 tulpen zijn zoo aangebracht, dat ij yan- uit het paleis goed zichtbaar zullen zij».

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5