St. NICOLAAS-AANBIEDING A. WAALS, Haarlemmerstraat 132-1361 1 Een uitgebreide sorteering Pelterijen in diverse Prijzen BOVENDIEN 1 een nuttig en practisch Cadeau Al deze Cadeaux zijn te bezichtigen in onze Etalage. 1 Een groot aantal Artikelen, zeer geschikt voor nuttige St. Nicolaas-Geschenken, tegen extra verlaagde Prijzen Kinderbonten 87 V Wollen Sjaals 155 Witte Kleedjes 45, .25, 11 Kindermoijes 82V2 Zijden Sjaals 90 Fantasie Kleedjes 521/2 Kindermutsen 62V2 Kinderhandschoenen 471/2 Buffetloopers 125 Kinderwantjes 39 Dameshandschoenen 60 Thee warmers 75 Bébétr uitjes 20 Damesonderrokken 245 Stoellcussens 95 Bébépakjes 1571/2 Kindersehorten 80 Kapstokkleedcn 425 Bébéschortjes 115 Damesschorten 115 Tafelkleeden 60 Bébéjurkjes 115 Mouwschorten 127i/2 Divankussens 180 Heeren Borstrokken (gemoltonneerd) Heeren Overhemden Heerenhandschoenen Heeren-Bretels Molton-Lij frokjes Tricot-Onderjurken Jaeger-Lijfjes 245 210 85 80 75 110 132 Jaeger-Rokborst rokken 180 n Si jj ontvangt elke kooper op vertoon van Cassa-bon naar gelang zijnen aankoop naar keuze uit: Fantasie Zakdoeken Overhemden Handschoenen Bóbé-Artikelen Fantasie Kleedjes Trieotgoederen Wollen Sjaals Wollen Mutsen Tafelloopcrs Lingerieën Zijden Sjaals Kinderbonten Knssendekjes Corsetten Heerendassen Onderrokken lllllll!!illll!ll!!lllllll!llll!lllllllllll!l!ll Soü»C3»telijlie Aankondiging. «EMEÏÜÜTEUJKE VISCHVERKOOft, Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visehmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar SCHELVISCH a f0.24—f 0.28, SCHOL a f0.20 per pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN a f0.05 per KG. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 16 November 1923. AGENDA. VRIJDAG 16 November. Leiden. Bazaar Dierenbescherming Nutsgebouw van 1012, 25 en 711 uur. VRIJDAG 16 November. Leiden. Lichtbeeldenavond ten bato der Mr. Jan Pieter Adolfstichting te Achterveld. Kerk gebouw Oude Vest, Aanvang 8 uur. Do apotheekvan het Ziekenfonds tot Kuip der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. M. L. G au tier, preister te Niorl; 2. L. Abadie, chauffeur te Lourdes; 3. H. Sou- berdie, genaamd Gallat, metselaar te Luz; 4. D. Lacrampo jr., drukker te Lourdes: 5. A. Bruballat, schilder te Luz; 6. J. Gabin, metselaar te Luz; 7. S. Heulant, ingenieur te Sarrancolin; 8. D. Vergez, garde-republicaine te Luz. BMITEMLAIID DE VERKIEZING IN ENGELAND Een parlementair debat. Grooie voorbereidingen. De politieke machten in Engeland trek ken zich samen, om in een vinnigen kamp te beslissen, of vrijhandel of protectie voorlaan maatschaf in de Britsche han delspolitiek zal zijn. We *zien een verschijnsel, dat aan de gebeurtenissen in October j.l. in ons eigen land afspeelden. Al wat tegen Baldwin is, yereenigt zich oude veeten worden vergeten en wo zien zelfs al deftige Liberalen met Labour semenwerken om de recliterpartij den nekslag toe te brengen. Ter inleiding van het politieke steekspel zijn gisteren belangrijke debatten in het Lagerhuis gevoerd. Baldwin voerde eerst het woord over de Boitenlandsche politiek en zeide daarvan: Oneenigheid tusschen de volken kan de oplosing der crisis slechts vertragen. Men dient derhalve pogingen aan te wenden om in harmonie met do overige gealli eerden tot een oplossing te geraken. Voor het oogenblik zoo gaf spreker toe kan nog niet worden gezegd, dat deze po gingen van de Britsche regeering succes opleverden. Het zou allicht moeilijker kunnen worden tot in bet oneindige te blijven trachten tot samenwerking te gera ken met geallieerden, die de samenwer king zoo moeilijk maken. Spreker vér- klaarde in die verband, dat hij geen en- kelo gelegenheid heeft laten voorbijgaan do geallieerde regeeringen er op te wij zen, dat dc lijdzaamheid van het Britsche volk niet altijd kan duren en dat men derhalve den huidigen toestand niet veel langer kan laten voortbestaan. Een karde noot dus voor Frankrijk. Vervolgens ging Baldwin over tot een bespreking van de kwestie der werkloos heid. Spreker, die, zooals men weet, zelf fabriekseigenaar is, verklaarde van na bij den geesel der werkloosheid te ken nen. Drie jaar geleden, zoo zeide hij, bad niemand kunnen denken, dat gedurende drie jaar zulk het enorme werkloosheid zou heerschen. Destijds verwachtte men dat het herstel van Europa veel eerder zou intreden. Doch dit herstel werd voor langen tijd vertraagd door de bezetting van het Roergebied door Frankrijk en België en het lijdelijk verzet van Duitsch- land. Dientengevolge is de toestand thans veel slechter dan drie jaar geleden. Wa ren alle markten, waar de Britsche wa ren werden verkocht, nog toegankelijk voor den Britschen handel, dan zou thans de werkloosheid zoo groot niet zijn." Voor de oppositie trad daarna Lloyd George in het krijt. Deze maakte er Baldwin in de eerste plaats een verwijt van, dat hij een ver kiezingsstrijd uitgelokt heeft, terwijl er we' wat anders te doen valt. Lloyd George wees er voorts op, dat, terwijl de premier zich drie weken lang voor het behalen van een overwinning bij de verkiezingen inspant, hij zijn aan dacht niet aar. de büitenlandsche politiek za-1 kunnen wijden. Men staat zeide hij voor een winter van groote- werkloosheid. Indien de kie zers den premier het gevraagde mandaat zouden geven, zal hij dan in den loop van dezen winter nog voldoende den nood kunnen lenigen? vroeg Lloyd George. En hij beantwoordde zelf deze vraag ont kennend. Als de premier het gevraagde mandaat zou ontvangen zoo ging spreker voort zal hij eerst tegen het voorjaar zijn tariefwet kunnen indienen. Wat zal er dan inmiddels gebeuren? De landen, die bij het invoeren van protectie het meest getroffen zouden worden, zou den liün waren nog vóór de uitvaardiging van de tariefwet op de Engelsche markten werpen. In groote hoeveelheden zouden deze waren het land binnenstroomen. Dientengevolge zouden de protectieplan- nen der regeering, indien ze zouden wor den uitgevoerd, een uitbreiding der werkloosheid en geeuszins een vermindering daarvan veroorzaken. Sjrr. wees er met nadruk op, dat men in Groot-Brittannië op billijke voorwaar den met andere landen wenscht te concur- reeren. Uit de beide redevoeringen kan men op maken, dat Baldwin een duurzame verbe tering wil, die echter niet zoo spoedig zal intreden, terwijl Lloyd George voor den a.s. winter reeds voorziening wil. In de zitting werd verder de stemming over de motie van de Labour-Party ge houden. Deze had tot uitslag, dat de mo tie werd verworpen met 285 tegen 190 stemmen, dus een meerderheid van 95 stemmen. Dit is ongeveer 20 stemmen meer dan de normale meerderheid van de regeering. Zooals te voorzien was, wordt de ver kiezingsstrijd met ongewone heftigheid gevoerd. Het Separatisme. De opper-bevelkebber der separatisti sche troepen deelt mede, dat deze sedert gisteren opereeren in het district Lem- burg en 't district Sieg, ten zuiden van de Engelsche zóne. Het totaal verlies der Rijnlandsche troepen sedert den aanvang van de actie bedraagt 18 dooden en 32 gewonden, dat van de tegenstanders 27 dooden en 260 gewonden. De separatistische leider Matthes heeft gisteren een onderhoud gehad met de lei ders der politieke partijen en mijnarbei ders, over welk onderhoud het diepste stilzwijgen wordt bewaard. Do partijen ontwikkelen thans reeds een koortsachtige bedrijvigheid en zoowel de conservatieve als de liberale leiders zullen in de eerstvolgende da.gen spreek beurten vervullen. Het tot stand gekomen bondgenootschap tusschen de beide liberale fracties hecfi het zelfvertrouwen der conservatieven wel cenigszrns geschokt, doch in hoeverre aan deze of gene zijde werkelijke ver wachtingen befltaan, valt moeilijk uit te maken, aangezien de uitlatingen der poli tici en der partijbladen, volkomen bere kend zijn op den indruk, dien zij bij de kiezers zullen verwekken. Dat de strijd buitengewoon verwoed zal worden, staat nu reeds vast. Hot feit, dat de handelsstatistieken een niet onbelangrijke verbetering beginnen te vertoonen, wordt door de liberale aan gegrepen als een argument tegen do pro- tectie-politiek der conservatieven, terwijl er natuurlijk voor laatstgenoemden even veel redenen bestaan, dit feit te exploi-_ teeren ten gunsta van bet Jcabinet. DE% CRISIS IN DUITSCHLAND. ZaS Slresemann heengaan? De leider der Duitscb-nationalen graaf Westarp, heeft in een rede ronduit ge zegd waar het op staat: „De regeering Stresemann moet weg en in haar plaats moet komen een Duitsch- nationale regeering,die den Rijksdag naar huis zendt". Graaf Westarp ontveinsde zich do moei lijkheden niet, welke daartoe overwonnen dienen te worden, vooral ,<Je wegwerking van de soc.-democraten,in de eerste plaats in Pruisen, waar de beide soc. dem. mi nister Braun en Severing er tot nu toe nog in geslaagd zijn, den Duitsch-natio- nalen den baas te blijven. Hij besprak ook do moeilijkheden, wel ke zouden volgen, als bet eenmaal zoover was. Een rechtsche regeermg toch, zal alle onderhandelingen met Frankrijk kort weg afslaan. Het gevolg hiervan zou zijn do bezetting van den Main-ring en de op- marsch naar Berlijn of naar do Hanze steden. De ex-Kroonprins van Duitschland. Over den terugkeer van den Duitschén ex-Kroonprins is het laatste woord nog niet geschreven en vooral de Büitenland sche pers put zich uit in het verzamelen, van stof over dit onderwerp. De meest dwaze berichten doen in de Amorikaansche pers do ronde. In honder den hoofdartikelen wordt verteld dat het een catastrophe voor Amerika beteekent, als do Hohenzollorns weder in Duitschland op den troon mochten komen. Van verschillende zijden wordt Neder land beschuldigd niet volkomen eerlijk te zijn, do ministers zijn handlangers van do keizersfamilie. De „New York Herald" maakt het 't fraaist: Holland sc.he cn Amerikaansclie bankiers steunen dien tromf antelij ken te rugkeer van den ex-kroonprins naar Ber lijn, om zich aan het hcofd van do Beichs- Wehr to stollen. De .New York American" publiceert een telegram van den ex-keizer uit Doorn, lui dende: „Geen draadlooze ontvanginstalla- tie, geen verbinding met Nauen, geen cij fertelegrammen ontvangen. De terugkeer van den ex-kroonprins is in bet geheim voorbereid en zonder,mijn voorkennis ten uitvoer gebracht. De Nederlandsche regee ring liad hem medegedeeld, geen bezwaar togen zijn terugkeer to hebben, wanneer ook do Duitsche regeering haar toestem ming gaf. Mr. Kan heeft mij een gedetailleerd over zicht gegeven van zijn onderhandelingen; met do Nederlandscho en Duitsche regee ringen. Ik ben totaal onkundig van eenige beweging, welko ten doel zou hebben op 4 December a.s. do monarchie in Duitsch land te horstellen." Zoowel de terugkeer van den ex-kroon prins, als het bericht uit Brussel, dat ook aan den ex-keizer een paspoort zou zijn verstrekt, hebben een geweldige sensatie verwekt. Het stilzwijgeii van de Te geering geeft aan de wereldpers do gelegenheid het Ne derlandsche volk verdacht te maken. Gisteren verklaarde dr. Benesj, de Tjecho-Slowakisehe premier, in de be- groothigsconmiissie, naar aanleiding van den terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland, dat de kwestie van do Hohenzollerns niet als een uitsluitend in terne Duitsche aangelegenheid kan wor den beschouwd, evenmin als de kwestie van de Hahsburgers een speciaal Oosten- Tij kseh-Hongaarsche aangelegenheid is. Volgens dr. Benesj wordt dit stand punt gedeeld door allo staten, die liet vre-; desverdrag hebben, ge teekend. KORTE BERICHTEN. De herziene vlootbegrooting van Ja pan werd voor de rest van het loopende jaar met 39 milliocki yen verminderd. De totale vlootbegrooting voor 1924 be draagt 1238 millioen of 40 millioen min der dan oorspronkelijk was vastgesteld. Naar verluidt zou een Amerikaansch particulier, die te Leuven de herstelwerk zaamheden in de universiteit bezocht, een cheque van 100.0C0 dollar voor bedoelde bibliotheek hebben gegeven. De nieuwgekozen gemeenteraad koos geheimraad Seitz, don vroegeren president van den nationalen raad, met alle stem men der' sociaal-democraten tot burge meester van Weenen. Door het losraken van het schuitje van ee'n kabelballon stortten boven Rra- kau do drie inzittenden naar omlaag en waren op slag dood. In het station van de ondergrond- sche spoor te Brooklyn hebbeii twee ban dieten twee bankloopers doodgeschoten, waarna zij met een bedrag van 43.600 dollars wisten te ontkomen. f In 1924 zal het 10 jaar geleden zijn, dat de groote wereldoorlog uitbrak. Dit heeft het bestuur vah het I. V. V. doen besluiten op den derden Zondag in September 1924 in allo landen groote de monstraties tegen oorlog en bewapening te orgalniseeren. De Nobelprijs voor literatuur is toe gekend aan den Ierschen schrijver William Butler Yeats. Volgens uit Japan ontvangen berich ten, is het dorp Soesaki dat bij do jongste aardbeving gedeeltelijk werd vernield, ge heel door een overstrooming verzwolgen. Gisteravond heeft generaal Smuts zich te Southampton ingescheept om naar Afrika terug te keeren. De ministers van Financiën en Han del zullen Hongarije vertegenwoordigen in do Financieele Commissie van dien Volken bond, die 20 November te Londen bijeen komt. De mijnarbeiders in het Gard-bekken (Z.-Frankrijk) hebben besloten morgen ochtend tot een algemcene staking over te gaan. De Griekscho generaals Gargalidos en. Leonard opoulcs, benevens twee majoors zijn ter dood veroordeel^. De stoker van den sneltrein Cher bourgParijs ontdekte, teen do trein in volle vaart reed, dat de machinist overle den was. De stoker bracht den trein tot stilstand bij het station Bonneville. Daar werd geconstateerd, dat de machinist oen schedelbreuk ba<£ De stoker gelooft, dat zijn collega gedood werd bij bet passceren van den tunnel bij Conches. Op de spporlijn CoeafeJ-d-Kley (West- falen) had gister een spoorwegongeluk plaats. Twee goederentreinen liepen in volle vaart op ©lkaars waardoor een aantal wa gens werd verbrijzeld en Ader personen om het leren kwamen. RIJNSBURG. De aftredende leden van het Kiescollege in de Ned. Herv. Kerk zijn allen herkozen, terwijl als nieuw lid werd gekozen de heer J. Samson. In de Herv. Kerk alhier ie voor de Zending ongeveer f 300 gecollec teerd. Draagi Elkanders Laster:. De vereeniging van bovengenoernden naam, hield gister alhier een ledenverga dering. De voorz., Ds. Luleijn, opende de ver gadering met gebed, waarna de penning meester, do heer v. Biezen, de notulen voorlas van de vorige vergadering. De voorz met dankbaarheid terugzien de op de afgeloopen maanden, constateer de dat vele leden reeds de goede werking der vereeniging hadden ondervonden, en dat gebleken was, dat haar arbeid hooge- lijk werd gewaardeerd. Dit blijkt ook uit het steeds stijgende ledental, n.l. 600 gezinnen of wel pl.m. 3000 personen. Zijn dit in hoofdzaak Hervormden, uit het aantal gezinnen blijkt al, dat ook vele Gereformeerden lid werden. Aan de kas werden vaak zware eischen gesteld, maar gelukkig, zij het ook met moeite, konden alle rekeningen worden voldaan. Opname in het Ziekenhuis, voor geval len, die best door den huisarts konden worden behandeld, moest Avorden tegen gegaan. Het verantwoordelijkheidsgevoel, wat bij zco'n groot aantal te verwachten is, was niet altijd even groot. De voorz. dankte de heeren Jac. Krom hout en C. v. d. Meij, resp. penningmees ter en bode A-oor hun betoonde toeAvijding. Vergaderingen van penhigmeester en bode van 4 uur en langer waren voorgekomen, teneinde de ontvangsten na te gaan en te verantwoorden. Hierbij was alles steeds in goede orde bevonden. Van do gelegenheid tot gedachte-uiting maakten gebruik de heeren C. v. d. Meij en J. v. Drongelen. De heer C. v, cl. Meij vroeg of niet mogelijk Avas dubbele-contribulie-betaling en dubbele uitkeering. Dit zou hen ten goede komen, die niet in het Acad. Ziekenhuis, maar b.v. in hel Diaconessenhuis of in een andere inrich ting werden opgenomen. De Aroorz. antwoordde, dat dit een pun' van overAveging zou uitmaken voor he; bestuur. De heer J. v. Drongelen uitte het ver moeden, dat nu er voor opname, in het Ziekenhuis betaald wordt, opname vee: eerder geschiedt en liet verblijf gerek: wordt. De voorz. antwoordt den heer v. Drom gelen, ook wel eens tot dezelfde gedachte te zijn gekomen, maar daartegenover staat, dat de opname ook wel eens builen vei-Avachting kort is. De voorz. verzocht nog eens uitdrukke lijk aan alle gezinswijzigingen door ge-= boorte, overlijden enz. onmiddellijk ken nis te geven aan de bode. Herinnerd Averd er aan, dat alleen in woners van Rijnsburg of liet aangren zende deel van de gemeente Oegstgeest lid der vereeniging kunnen zijn. Naar aanleiding van een vraag van den heer v. Egmond, deelt do voorz. mede, dat op grond van de statuten het hestuur do competentie heeft de grensregeling te treffen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een financieele commissie. Tot leden werden gekozen de 'heeren: H. v. d. Pol, P. van Delft en A. Roden burg. De daarna aan de orde gestelde voor stellen van het bestuur inzake reglements wijziging werden met bijna algemeene stemmen aangenomen. Deze Avijzigingen houden in, dat voortaan worden vergoed de verpleegda- gen a f 2.dat voor een vergoeding vereischt is 'n schriftelijk bewijs van den „huisarts" dat opname in een Ziekenhuis noodig is, en dat het bestuur voor opname volgens een bijzonder tarief van het re glement kan afwijken, mits niet boven liet maximum gaande. De beer v. d. Poll stelde voor te ver goeden 60 verpleegdagen a f2, doch naar de voorz. opmerkte, laat de kas dit niet toe. Na eenige discussie werd het be stuur gemachtigd, in geval van een te kort in kas, over te gaan tot het sluiten van een geldleening, om terstond daarna maatregelen te treffen om in het tekort te voorzien. De hierover geveerde besprekingen ga ven den lieer A. Rodenburg aanleiding, voor te. stellen een reservekas te vormen. Deze kas zou dan alleen voor tekorten moeten dienen, en uitsluitend moeten be staan uit vrijAvillige giften. Men meende dat vele inwoners voor zulk een goed doel wel donateur zouden worden. Dit voorstel werd met alg. stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de lieer Ouwer- sloot of uitkeering ook plaats had, in dien anderen dan de verpleegde leden. Aerplicht zijn de kosten te dragen, b.v. werkgevers. Rijksverzekeringsbank of Raad v. Arbeid. De voorz. beantwoordt deze vraag ont kennend. De bedoeling is om den leden deze kosten te vergoeden, maar wanneer anderen do kosten dragen, krijgt natuur lijk het lid niets. De voorz. stelt voor, dit in het regle ment op te nemen, vrelk voorstel wordt aangenomen. Hierna sluit de \roorz. de vergadering met dankzegging. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de tijdelijke op heffing van de gesloten verklaring van den Woubrugschen weg onder Alphen aan den Rijn voor motorrijtuigen op meer dart twee wielen van kracht verklaard tot 31 December 1023, zulks in verband met de omstandigheid, dat de stremming van het verkeer op den Hoogmaadschen weg ook tot dien datum is moeten worden ver lengd. NOOHDWIJK AAN ZEE. Dinsdagmiddag wérd de eerste steen gelegd voor de nieuwe be=» waarschool. door een dochtertje Aan Da, Vermeulen. Ds. Vermeulen sprak als voor zitter der Vereen, een korte rede uit. Er was weinig belangstelling bij deze gelegen- heid. ROELOFARENDSVEEN. In den nacht a' a rt Woensdag en Donderdag zijn bij den heer Compier alhier zeven prachtige kuikens doodgebeten. De sporen van handenpoter* waren des morgens nog duidelijk zichtbaar Bij den heer Edskes zijn in den zelf den nacht drie hennen doodgebeten. Do politie stelt een onderzoek in. Dins dagmorg o^i is do scholier N. alhier, terwijl de trein Aan half acht reeds vlak nabij het station was, van het perron gevallen. Door stil to blijven liggen ging de trein juist ovc.r hem hoen, zoodat hij teen de trein tot stilstand was gebracht gelukkig ongedeord weer te A'corschijn kwam. Dit voorval moge voor ieder de Avaarschuwing bevatten nimmer vlak op den rand van het perron te gaan staan, vooral niet, wanneer de trein in aan tocht is. NIEUWE-WETERING. Woensdagmorgen is door een boot der Zuid-Holl. Zandexploi- tatie maatschappij te Katwijk de brug over de Ringvaart, alhier aangevaren. Een ruim 9 M. lange balk is gedeeltelijk ver nield. Naar wij vernemen bedraagt do schade ongeveer f 100.— OUDE-WETERING. Met ingang van lo N o- véhiber j.l. is door de liceren Maarse ent Kroon ©en autobusdienst ingesteld recht streeks van hier via Roelofarendsveen op Leiden. De dienst van Leimuidcn zal voor taan Oude-Wetering niet nicer aandoen, maar gaat via Nieuwe-Weteri eg. Door B. e n W. is ver gunning verleend, aan O. Jansen, te Nieuwe- Wetering tot bet oprichten! en in werking i stellen ya-n ©en slachtplaats. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2