sinnenljuéd uit de omgebi8ig teiSüetalijke Aankondiging, VS^MEÏKTELIJKE VISCHVERKOWV Aan den gemeentelijken Vischwinkel Vischmarkt 18 (Telef. 1225) is Woensdag verkrijgbaar VERSCHE HARING af 0.14, SCHELVISCH a f 0.26—f 0.30, SCHOL a f 0.14f 0.18f 0.25, KABELJAUW a f 0.40," TARBOT a f 0.45 per pond en IN MAAK- en VOLLE HARING a f 0.0414 per stuk. ST. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 13 November 1923. AGENDA'. DINSDAG 13 November Leiden. Ba zaar, Vereen, tot besch. van dieren in bet Nuts'gebouw. Opening 2 uur. WOENSDAG 14 November. Leiden. Bazaar Dierenbescherming Nutsgebouw van 1012, 25 en 711 uur. 's Avonds 8 uur in de groote Stadszaal, lezingen met lichtbeelden. WOENSDAG 14 November. S assen hei m. Winterlezing 's avonds 7 uur in de Geref. Kerk. Spreker Ds. Gravemeijer. DONDERDAG 15 November. Leiden. Bazaar Dierenbescherming Nntegebouw van 10—12, 2—5 en 7—11 uur. DONDERDAG 15 November. Leiden. Buitengew. algem. vergadering Vereen, voor Ghr. M. O. in. het schoolgebouw. Aanvang half 8. DONDERDAG 15 November. O e g s t- geest. Vergadering A. R. Kiervereen. in de „Rehoboth-kapel" 's avonds 8 uur. Spreker de heer J. G. "Wirtz. VRIJDAG 16 November. Leiden. Bazaar Dierenbescherming Nutsgebouw van 1012, 2—5 en 711 uur. VRIJDAG 16 November. Leiden. Lichtbeeldenavond ten bate der Mr. Jan Pieter Adolfstichting te Achterveld. Kerk gebouw Oude Vest. Aanvang 8 uur. 11 (om 5 en 6 werd geloot); 7. B. P. J. Tromp, Boskoop 5912-11-10, 8. W. F. Kooreman, Leiden 5912-11-10 (om 7 en 8 werd geloot); 9. G. B. v. d. Vos se, Haar lem 58—34; 10 J. Spaargaren, Boskoop 58—33; 11. H. P. Spoor, Haarlem 57—36; 12. J. H. v. Staveren, Leiden 5731-. Rozenprijs Personeel: L. Zandbergen, Zoeterwoude. Vrije baan: 1. J. H. van Staveren, Lei den 5 X 35. 2. R. v. Mulligen, Voorscho ten 4 X 36. 7 X 35. 3. L. S. G. v. Lommei, Warmond 4 X 35. 4 X 35. 4. W. Alphe- naar, Leiden 3 X 30. 8 X 35, 5. T. H. de Jong, Boskoop 2 X 36. 4 X 35. 6. H. Kuij pers, Haarlem 2 X 30. 1 X 35. 7. J. Spaar gareu, Boskoop 2 X 38. 1 X 34. 8. S. Hoogma, Zoctermcer 2 X 36. 2 X 33. 9. A. G. Mijs, Alphen 1 X 36. 4 X 35. 10. J. B. Breurkens, Den Haag 1 X 36. 3 X 35. 11. B. Lemkcs, Alnlien 1 X 36. 2 X 35. 12 G. v. d. Werken, Bodegraven 1 X 36. IX 35. 1 34. 13. A. v. d. Meer, Zoetermeer 1 X 36. 1 X 35. IX 31. 14. D. v. ,d. Lin den, Alphen 1 X 36. 1 X 34. 2 X 33. 15. A J v. d Mculen, Gouda 1 X 36. IX 34. 1 X 32. Dankbetuiging van den heer Colijn. De heer Colijn schreef in de Stan daard: „Tweemaal heb ik er mij toe gezet^ om persoonlijk te antwoorden op de blijken van belangstelling, die mij de laatste twee weken uit onzen kring bereikten. Beide malen moest ik het opgeven; 't was niet te volbrengen. Moge ik daarom thans met deze open lijke dankbetuiging mijne schuld inlos sen. Ook de nieuwe schuld, die allicht ook na vandaag nog weer ontstaan zal.'1 Journalisten-jubileum. Op den Isten December a.s. hopen de heeren R. C. Verweyck en H. L. Baarhé den dag te herdenken waarop zij, dan veertig jaren geleden, aan de redactie van „De Standaard" werden verbonden. Ter gelegenheid van dit dubbel jubi leum is een uitgebreid eere-comité ge vormd, onder eere-voorzitterschap van den heer H. Colijn, Minister van Finan ciën, hoofdredacteur van het dagblad „De Standaard" en onder voorzitterschap van den heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, president-commissaris van de N. V. Dagblad en Drukkerij De Stan daard. 1 Het ligt in de bedoeling de jubilarissen op 1 December een blijk van hulde van hun anti-revolutionaire vrienden aan te bieden. Van het uitvoerend comité is voorzitter ds. T. Fcrwerda, Gereformeerd predikant te Amsterdam. Hel vertrek van den gewezen kroonprins. Uit Parijs wordt gemeld, dat cte gezant ienraad gisteren langdurig heeft verga derd, om de verschillende Duitsche nota's io bespreken, n.l. die betreffende den te rugkeer van den kroonprins en de nota betreffende de geallieerde militaire con trole-commissie. Bovendien waren de rapporten ingekomen van de gezanten in Den Haag betreffende de démarche, die bij de Nederlandsche regeering gedaan is. "Na langdurige beraadslaging heeft die ge- zantenraad besloten zijn bevindingen mede te deelen aan de desbetreffende re geeringen, het advies van deze in te win nen en -a.s. Woensdag opnieuw te verga deren. Jhr. Loudon, de Nederlandsche gezant te Parijs heeft in een interview verklaard, dat geen enkele Nederlandsche wel het -vertrek van den kroonprins had kunnen verhinderen. Het karakter van den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken, zoo voagde Jlir. Loudon er aan toe, is van dien, aard, dat men niet mag zeggen, dat bij van het vertrek op de hoogte was, toen bM de geallieerde gezanten ontving. De indruk in Amerika. De „Tribune"- noemt het vertrek van den kroonprins naar Duitschland een daad van „Hohenzollern-hravade"; de .New-York Times" acht de beteekenis, die aan den terugkeer van den ex-kroon prins wordt gehecht, overdreven. De houding van Minister Van Karnebeek. Betreffende de wetenschap van het ver trek deelde men aan de „Tel." mede, dat toen minister van Karnebeek de gezanten ontving, hij in den loop van den ochtend vernomen had, dat de ex-kroonprins van plan was dien dag (10 Nov.) te vertrek-; -ken, doch hij wist niet, dab de kroonprins al onderweg was het land te verlaten. Het feit, dat de ex-kroonprins Wierin- gen had verlaten, kwam eerst ter kennis van den minister, toen de gezanten zijn kabinet xeeds hadden verlaten. Leer om leer. Een van onze bekende politici werd de zer dagen 's middags in de hal van zijn hotel aangesproken door een jongmensch. „Mag ik u soms even alleen spreken", vroeg het jongmensch. De politicus stemde knikkend toe. „Wilt u mij dan even volgen?" vroeg het jongmensch, en hij leidde den staats man tot in den hoek van de groote eetzaal en vroeg daar fluisterend: „Ik ben dag bladreporter, wat denkt u van de crisis?" „Kom even mee", fluisterde beteekenis- vol de politicus tot het jonge mensch. En hij leidde op zijn beurt een onerva ren krantenman door de eetzaal, de hal door, de leeszaal langs tot in een hoek van de conversatiezaal en daar zei hij op gewichligen toon: „Beste vriend, ik weet er heusch niets van." Raden van Arbeid. In de vergadering der Vereeniging van Raden van Arbeid heeft de voorzitter, jhr. dl*. Wittert van Hoogland, o.m. me- dedeeling gedaan van cijfers betreffende de administratiekosten van do Raden van Arbeid over het jaar 1922. Daaruit bleek, dat die kosten bedroegen voor de uitvoering van do invaliditeits wet f3.613.638, voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering f551.298; voor de Ongevallenwet f 122.484; voor de Land en Tuinbouw ongevallenwet f3378; totaal f4.280.770. Hier moet worden bijge voegd een bedrag van f 134.746, uitgege ven door de Rijksverzekeringsbank ten laste van de Raden van Arbeid. Uit deze cijfers concludeerde spreker, dat de administratiekosten der Raden van Arbeid bedragen nog geen 4'14 millioen, zoodat deze kosten, berekend per polis van eiken verzekerde per jaar niet meer dan f 2.02 bodragen. Tot die administratiekosten zijn natuur lijk niet te rekenen de provisie van in casso-agenten of acquisiteurs van de Vrij willige Ouderdomsverzekering. aangezien deze provisie verdisconteerd is in de premie. Vervolgens werd de vraag aan de ordé gesteld of het al dan niet wenschelijk is de betaling van renten te doen geschieden door middel van de Raden van Arbeid en niet van de postkantoren. Men zag daarin een. belangrijke bezuiniging. Ten aanzien van dit punt besloot men de zaak nog eens in studie le nemen. Concurrentie door loonarbeiders. De Middenstandsraad heeft in zijn laat ste vergadering o.m.- de concurrentie door loonarbeiders besproken. Van verschillende zijden is de klacht; vernomen, dat de 8-urige arbeidsdag aan leiding geeft tot een, zooal niet oneerlijke, dan toch in allen gevallen zeer onge- wen sekte' concurrentie van loonarbeiders aan 'hun patroons. In verband hiermee is bij den Midden standsraad de vraag gerezen, of hier niet aanleiding kan worden gevonden lot een soepeler toepassing der Arbeidswet en wel in dier voege, dat het in gevallen, waarin arbeiders bereid zijn langer dan 8 uur te arbeiden, aan patroon en arbeider wordt toegestaan, in onderling overleg tot invoering van een 10-urigen arbeidsdag over te gaan. Met het oog hierop heeft hij zich tot den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid gewend, met de vraag of deze be reid zou zijn de noodige stappen te doen welke er toe kunnen leiden, dat aan ar beiders, die ianger dan 8 uur blijken te willen werken, wordt toegestaan zulks óók in dienst van den patroon te doen. Uit den gemeenteraad te Zaandijk. In de gisterenavond gehouden raadsver gadering is tot toelating van het nieuw benoemde lid B. Witbaard (arbeiders-kies- vereeniging) besloten. Na zijn installatie deelt de beer Wit baard mede, dat zijn vorganger Krom zich inzake de opheffing van de zakelijke be lasting op het bedrijf heeft vergist en be doeld had te stemmen tegen bet voorstel om do opheffing van deze belasting van terugwerkende kracht te doen zijn. Verder deelt spreker mede, geen deel te zullen nemen aan de benoeming van twee wet houders. Na een tweede vrije stemming wordt de heer Van Zaane (burgerlijk) met 2 stem men, tegen 1 van onwaarde en vier blanco; benoemd. De heer Van Zaane zegt de benoeming te zullen aanvaarden onder voorbehoud, dat ook een lid der soc. dem. als zoodanig zit ting zal nemen. Vervolgens wordt de heer C. Bakker (s.-d. en aftr. wethouder) na herstemming met den heer D. Witbaard (arb.-kiesver eeniging), met twee stemmen tegen een ge kozen. De heer Bakker wenseht zijn benoeming in beraad te houden. Fimmen van de baan. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van het secretariaat van het I. V. V. heeft in vervolg op reeds vroeger gehouden dis cussies in het Bureau en in het Bestuur van het J. y, y.f een bespreking plaats ZIJN UW HANDEN EN LIPPEN pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende PU POL. 3268 gehad over do positie van Fimmen als secretaris van het I. V. V. In onderling overleg werd goed gevon den, dat Fimmen per 1 November a.s. zijn functie als secretaris van het I. V. V. zal neerleggen. (Fimmen was voorstander van een een heidsfront met de G. P.). gySTEHLARlO DE CHAOS IN DUITSCHLAND. Een regeerings-noodcourant. Von Kahr's populariteit. Do drukkersstaking in Duitschland is een lastig ding. Natuurlijk in de eerste plaats omdat de geldnood er nog meer door wordt ver groot, maar niet het minst ook omdat de Duitsche dagbladen niet verschijnen. Hierdoor is men overgeleverd aan de berichtgeving van de socialistische ,,Vor- warts" en deze maakt van haar monopolie druk gebruik, om allerlei laster rond te strooien. Zoo heeft het blad een schoon verhaal van de wijze waarop Ludendorff gevangen zOu zijn genomen. De generaal, die Hitler's troepen aanvoerde, zou bij bet eerste schot plat ter aarde zijn gaan liggen, en zoo door een rijksweerofficier zijn gevonden eni gearresteerd. Wie het gelooft. Intusschen Jan publiek krijgt niets anders onder de oogen want bij alle cou ranten werken slechts 1000 typographen van de 12000 in normale omstandigheden. De regeering is evenwel voornemens een „noodcourant" uit te geven! om de be volking voor te lichten. Of ook dit blaadje een volledig en juist overzicht van den toestand zal geven, mag betwijfeld worden. Wat van de zijde der Beiersche Natio nalisten loskomt wijst er op, dat in die kringen groote verdeeldheid heerseht. De Beiersche algemeene staatscommis- saris von Kalir, voor de Putsch van Hit- Ier de populairste man in Beieren, heeft door__zijn dubbelzinnige houding tijdens die omwisiitelingspoging niet alleen alle sympathieën verloren, doch hij wordt zelf thans als een der meest gehate mannen V iö Beieren beschouwd. De redenen voor zijn zwenking binnen enkele uren zijn nog niet opgehelderd, maar welke deze ook zijn mogen, in elk geval heeft hij een tragische en karakter- looze rol gespeeld, doordat bij het rechts gevoel dés volks heeft beleedigd. In den Miinehener volksmond beet bij nog slechts „Judas" en. „verrader." Ofschoon al zijn vroegere vrienden hem alleen laten staan, schijnt v. Kahr er niet aan te denken af te treden. Hij schijnt zelfs nog hoop. to koesteren het verloren aanzien te herwinnen en hij tracht dit te bereiken door zich bij de troepen van Hitier aangenaam te maken. Terwijl hij nog in zijn verklaring van Zaterdag-sprak van Hitiers onverstand, laat hij beden do Beierscho Staatscourant schrijven, dat men er van overtuigd is, dat degenen', die de Putsch op touw heb ben gezet van do beste Vaderlandscbe ge voelens waren bezield. Nu kan men de houding van Von Kahr wel ©enigszins begrijpen, als men in aan merking neemt, dat hij het ministerschap onder Hitier slechts onder revolverdwang heeft aanvaard. Ven Kahr is. nimmer de man van ge waagde ondernemingen geweest en het verdiende voor hen die de nationale zaak voorstaan aanbeveling, zijn woorden te volgen als bij zegt: ,Ik mag mij niet laten storen; door pogingen, die naar mijn vaste over tuiging ten ondergang leiden moeten, daar zij op de hersenschimmen berusten en. waarbij men de vruchten wil plukken voor zij rijp zijn." Do. kwestie is nu maar wanneer men de rijpheid der vruchten constateert. In Beieren zc-gt men: thans, en de Na tionalisten denken er dan ook niet over hun actie op te geven. Gisteren is plotseling kapitein Ernhardt te München opgetreden als leider van de nationalisti sche beweging en ongetwjifelel is hij een heel wat gevaarlijker leider dan Hitier en! Ludendorff waren. Hij is voor den dag 'gekomen in een vergadering van studenten, daar hij me dedeelde, dat hij op algemeen verlangen de leiding van do Völikscho beweging op zich had genomen en dat hij van al zijn aanhangers onbeperkte plichtsbetrachting eischte. -.Alle strijdorganisaties moeten hunneleiders tot liem zenden, om zijn in structies te ontvangen. Ehrhardt verklaarde, dat achter hem staan, niet alleen zijn beruchte eigen or ganisatie „C", doch ook de door Von Kahr ontbonden vereeniging „Oberland", benevens machtige aanhangers in Hon garije.- Hij zou den strijd tegen Berlijn opne men, waar die op 9 Nov. moeten worden afgebroken en hij zou dien strijd ten ein de voeren. Aan dergelijke onzinnigheden als de Putsch van Hitler zou hij niet meedoen, daar een staatsgreep met veel meer over leg en discipline moet geschieden. Ehrhardt verzocht den studenten om hem liun vertrouwen te schenken én de belofte af to leggen, dat zij den strijd thans eerst goed zouden gaan voeren. Do radicale studenten hielden een de monstratie. Op straat hield een hunner Ic-idcrs een toespraak tot een groote volks menigte, waarin hij de voortzetting van de nationalo verheffing aankondigde. Heeft men con on ander te Berlijn voor zien? De berichten wijzen cr op. Dé Rijksbank heeft den goudvoorraad van haar filiaal te Neurenberg, welks ver zending, naar men zc-gt, door von Kahr was verboden, in weerwil daarvan naar Berlijn laten! overbrengen. Daarbij komt dat de universiteit te München is .gesloten, do communisten uit do Thuringsche regeering treden en Stre semann al z'n best doet verdeeldheid tus- schen de „Monarchisten" tebrengen. Zou do Engelsche opinie geen waai-lieid be vatten, dat Stresemann den ex-kroonprins heeft toegelaten om verwarring onder zijn tegenstanders te brengen. En ten slotte: Is het zonder bedoeling, dat do Rijkskan- selier alle schuld op Frankrijk schuift en ....toestaat dat men Ludendorff laat loo- pen? De Beierscho kwestie valt wel wat zwaar. De „Vbrwarts" toekende de houding van Stresemann niet onaardig als die van een kat welke rondom een bord met rijstebrei loopt heen te draaien maar ze te heet vindt om aan te raken. Maar 't is weinig benijdenswaardig tegen een. vijand op te trekken als de manschappen onderlinge gevechten voeren. De verlegging van de Fransch-Zwitsersche Douane-grens. De Fransche regeering heeft in den nacht van 10 op 11 November de douanegrens in do vrij% zone van Genève naar de poli tieke grens verlegd, eni daardoor de .doua- nevrijé zone opgeheven. Allo uit Zwitser land via Genève komende treinen zullen, voortaan aan de grens ©en oponthoud heb ben van 35 minuten voor de vervulling der douaneformaliteiten. Het „Journal de Genève" betreurt in een hoofdartikel de door Frankrijk genomen besliaisng en verklaart zich volkomen aan te sluiten bij het krachtige protest van den Bondsraad en de burgers van Genève Het Separatisme in de Paltz. Betreffende de gebeurtenissen ill dc Paltz meldt het Wolff-bureau nog het vol gende Gistermorgen werd het regeeringsge- bouw te Spiers door 72 gendarmen en, be ambten bezet. Zij werden echter door de Franschcn, die tusschenbeide kwamen, naar de kazernes teruggebracht. Bij het gevecht, dat hieraan vooraf ging, Adelen aan de zijde der separatisten tAvee dooden', terwijl één separatist gewond werd. De separatisten uit Neustadt willen hun kameraden in Spiers te hulp komen, doch op hun tocht daarheen werden zij dom burgers uit Neustadt tegengehouden. In het hierbij ontstane gevecht verloren de separatisten acht dooden. De politieke crisis in Griekenland. De to Athene verspreide geruchten1, als zou de Britsche gezant te Athene den ko ning hebben geraden, geenj acht te slaan op de hem gegeven wenken van liet ver laten van Griekenland, zijn, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, van allen grond ontbloot. Aan kolonel Piastiras werd beden een petitionnement OA-erhanaigd, geteekend door vele duizenden vrouwen, waarin hem wordt gesmeekt, het leA-en van de rebellen- officieren te sparen en verder geen bloed t© laten vloeien; „Droog" New York. Volgens een bericht van de „Chicago Tribune" beeft dó politie bij haar onder zoek van de laatste drie maanden vastge steld, dat in niet minder dan A-ij f duizend café's, hotels, lunchrooms, en andere gele genheden sterke drank werd geschonken, zonder dat men zich iets Aran de dranlw wetten aantrekt. Mooie daad. Een merkwaardige daad van plülantro- pie is dezer dagen in Pennsylvanië aan het licht gekomen. De in dien staat gevestigde cacaofabrikant Hersliey heeft zijn geheele vermogen ten bedrage van 60 millioen dol lar aan een ambachtsschool voor wees jongens vermaakt, welke-hij veertien jaar geleden heeft opgericht. Hoewel hij zijn vermogen reeds in 1918 aan die cshool schonk, werd die gift op zijn eigen ver zoek geheim gehouden. De school werd ingericht op een boerderij, waar de fabri kant zijn jeugd in armoede heeft doorge bracht. Deze school is gelegen bij de stad Hershey, die zich ontAvikkeld heeft rond om do fabrieken van Hersberg en nog 15 aangesloten ondernemingen. Het terrein der fabrieken beslaat een oppervlakte van 3000 H.A. Bovendien bezit de onderne ming 20.000 H.A. suikerplantages op Cu ba waar zij ook eigen spoorlijnen heeft. Bij de overdracht van zijn vermogen aan de school behield de fabrikant voor eigen onderhoud niet meer dan duizend aandec- len in de onderneming. Op het oogenblik biedt de school rlaats voor honderd jon gens. Men hoopt de stichting evenwel uit te breiden, zcodat zij plaats zal bieden voor duizend leerlingen. KORTE BERICHTEN Bij do verkiezijigen voor clcn. Provincialen Raad in Transvaal hebben de Zuid-Afrikaansche en Unionistische par tijen vier zetels fewonnen. Heb eind-resul taat is, dat do Zuid-Afrikaansche partij thans over 20 zetels, de nationalistische partij over 21 zetels en de Arbeiderspartij over negen zetels beschikt. Draadloos wordt gemeld, dat de En gelsche treiler „Earl Kitchener" Zaterdag bij Vordou is aangehouden, omdat bij in de Noorsclic Avateren: vischte. Do vangst werd in beslag genomen en de treiler voor 4000 Kronen beboet. Baldwin heeft een commissie benoemd onder voorzitterschap van oud-minister Lord Milner, om de regeering van advies te dienen in verband met do voorbereiding van de voorgestelde belastingen: op fabrieksgoederen. In New York (stad) alleen zijn or thans 184 schouw burgen en 578 bioscopen. Dagelijks word-en dezen, be zocht door 677.840 men.schen, hetgeen zeg gen wil, dat er van iedere negen inwoners van New York eiken dag één naar een schouAvburg of bioscoop gaat. n SUnaat yan de universiteit van Jassy heeft met algemeene stommen 'be sloten geen gevolg te geven aan hot ver zoek der studenten tot invoering van den numerus claus us. en tot het uit hun' ambt ontzetten A-an joodsche assistenten. Wel echter werd goedgekeurd, dat op dé snijkamer do christenstudenten lijken van christenen, en do joodscho studenten lijken van joden zullen prepavceren. Do A'Crbooning A*an d efilm La Gar g o li n e, die een; paar wéken: geleden door den Brus-selschon burgemeester Max, naar aanleiding van do bekende relletjes werd geschorst, niet om do immoraliteit van do film, is sedert een paar dagen te Brussel1 weer hervat. Berlijn zijn cr twee soorten brood verkrijgbaar, ©en „normaal" brood van 130 milliard on een roggebrood A-an 115 mil liard. De „Vörwarts" meldt, in aansluiting aan het bericht omtrent do arrestatie van Hitier, dat de gevangene naar Landsberg a. L. gevoerd is, waar hij in arrest blijft. Het districtsbestuur te Weilheim beves tigt het bericht bA'er Hitiers gevangenne ming, terwijl het generaal staatsctmnnissa- riaat do arrestatie ontkent. Dr. Jarres, burgemeester A-an Duis burg is in het Duitsche Kabinet opgenomen; Gemeenteraad Voorschoten. Vergadering van Maandag 12 November, onder voorzitterschap van den heer E. Yemède, burgemester. Afwezig de heer W. A. A. Baron Schim- melpennick a*. d. Oye. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor, het lezen der notulen uit te stellen. Aldus besloten. Ingekomen zijn ©enige missives van Gedeputeerde Staten, houdende mededee- ling van goedkeuring van do raadsbeslui ten waarbij Avijziging Averd gebracht in' het uitbreidingsplan der gemeente, alsme de in de plaatselijke politieverordening. Een adres van den heer S. v. d. Meer, gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachter waarin deze dankt voor de verhooging van zijn salaris, waarbij hem tevens den ti tel A_an chef-veldwachter werd verleend. Voor kennisgeving aangenomen. De V o q,r z. deelt mede dat hem zoo juist door een der leden een schrijven is ter hand gesteld, houdende het voorstel, om, gezien den liuidigen toestand op de Alg. begraafplaats,- over te gaan tot aanleg Aran een nieuwe. De A-oorsteller verzoekt B. en W. zonder uitstel to komen met plannen, en is bereid zijn A-oorstel in be sloten vergadering tce te lichten. Het voorstel wordt gesteld in handen van B. en W. Een ander voorstel is ingekomen A-an dén heer C. E g g i 11 k Sr., strekkende om ©sn schrijven te richten aan de Prov. Staten, waarin do raad van dc afkeuring uitspreekt over de geringe breedte van de nieuw gebouwde, brug CA-er dc Oranje watering in de Papelaan. Dó geringe passageruimte levert daar ter plaatse een gevaar op voor bet verkeer, vooral voor voertuigen die uit de richting station naderen, daar een scherpe bocht het uitzicht belemmert op de uit de tegen overgestelde richting naderende A'oertui gen, en het voor voertuigen niet mogelijk is elkaar op de brug te passeeren. De A-oorst.eller adviseert dan ook, de brug minstens 2 M. te verbreed-era, voor zoover de bestaande muren dit toelaten. Ook dit voorstel Avordb gerenvoyeerd naar B. en W. Van de post onvoorziene uitgaven wordt ©en bedrag van f.565.50 bestemd voor uit« keering aan onderwijzend personeel, voor buiten de geAvorae schooluren, gegeven on derwijs. De pensioengrondslag van den ..Chef-veld wachter S. v. d. Meer wordt vastgesteld op 2590. Idem voor den heer H. N. v. Amerongeni op f 1000, (f 250 als boekhouder waterlei- dingbedrijf en f 750 als idem bij het gas bedrijf.) De raad gaat hierna over in geheim© zitting, waarbij do gemeente-opzichter, dö heer A. J. Turion tegenwoordig is, en wel- ko zitting duurt tot half twaalf. OEGSTGEEST. Onze A. R. Kiesvereo n i- ging zal a.s. Donderdag een vergadering houden, waarin de lieer "Wirtz. do eerste van de aangekondigde lezingen zal houden. Gaarne wekken wij onze lezers op, deze vergadering bij te wonen en het werk der Kies vereen, te helpen steunen.. Het feit dat dc heer Wirtz als spreker zal optreden is waarborg dat iets goeds wordt gebeden dezen avond. RIJNSBURG. Op hetkerkhof aan de Sanat- laan -worden eenige noodzakelijke her-i stellingswerkzaamheden verricht. O.m. wordt de fundeering van de aldaar ge plaatste naald, die neiging tot verzakken vertoonde, nagezien. Van gemeentewege is de Sandtlaan, die den laatsfen tijd door den modder bijna onbegaanbaar was, ernstig onderhanden genomen. Door storting van grint en. basalt, Avel niet aangenaam voor het verkeer, is een afdoende verbetering aangebracht. Een mooi staaltje van vak- kunst is te zien hij den heer P. v. Delft, banketbakker alhier. Met groote vaardigheid is door hem van speculaas vervaardigd het waagge bouw, met het weeshuis, keurig gegar-* neord met suikerwerk. Zelfs d.e bloemen voor dè ramen ontbreken niet. WOÜBRUGGE. Het bestuur va n d 6 afdeeling van Kaasproduconten alhier, heeft naar de algem. vergadering te Gouda benoemd, tot stemhebbend afgevaardigde, den heer W. den Hertog alhier en tot se cundus den heer W. C. van Dam. Ver wacht .wordt dat meerds&a \eden dio yer><

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2