f 19.75 A.WAALS Bovenstaande Mantel Gemeenteraad Hillegom, r (Vergadering van Vrijdag 9 November tonder voorzitterschap van den heer D. [Wentholt, burgemeester. Afwezig de heeren Hoogmoed en Loerakker, de eerste met kennisgeving. Do Voorziiter opent met voorles fcing van het gebed. De notulen worden ongewijzigd vastge steld. Overeenkomstig advies van B. en W. worden eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding heeft hierna plaats van het 'gemeenteverslag over f.922, en yan het verslag der volkshuisvesting over datzelf de jaar. Op een verzoek van den heer J. A. Ger ritsen om voor eenige nieuwgebouwde perceelen aan den Stationsweg 'n ijzeren hek te mogen plaatsen, wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. gunstig beschikt. i Evenzoo wordt beslist op een verzoek een verzoek van de Comm. v. toezicht op den Tuinbouwwintercursus, om beschik baarstelling van een lokaal voor den cur sus 1923—'27. Eveneens wordt beslist op een verzoek van A. G. Thürkow en Jac. Geus, on derwijzers, om hen het gebruik toe te staan van een schoollokaal voor een pas opgericht kinderzangkoor. De begrooting van het Burg. Armbe stuur wordt vastgesteld, met een batig saldo nihil. Aan de orde komt hierna een voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op een verzoek van den afgetreden wet houder, den heer H. Veldhuyzen van Zanten, om iii het genot te worden ge steld van pensioen. B. en W. stellen voor, het pensioen te bepalen op een be drag van f 833, zijndo 2/3 van het ge noten honorarium ad f 1200.. De heer Klaver vraagt waarom de verordening ten opzichte van deze aan vrage niet met terugwerkende kracht wordt toegepast, daar er zooveel andere wethouders zijn, die er even goed recht op zouden hebben. De heer Vooren betoogt dat het voor stel formeel juist is. De heer Vermeer geeft dit toe, maar acht het toch onbillijk dat in de praktijk dit voorstel hierop neerkomt dat ver schillende wethouders die een gelijkeü diensttijd hebben, onevenredig worden beloond. Spr. is echter niet tegen het voorstel zelf. Be heer F ij m a zou aan het bezwaar van den heer Klaver willen zien tegemoet gekomen, door de leeftijdsgens vast te stellen op 65 jaar, evenals dat geschiedt bij uitkeering van de ouderdomsrente. De heer Loerakker komt ter vergade ring. De voorzitter wijst er op, dat het bier gaat over de geldende verordening. Het voorstel is daarmee in overeenkomst. De heer Loerakker wijst op het on rechtvaardige van deze verordening. De heer Vermeer stemt hiermee in. Eechter had de raad die fout eerder moe ten zien. De heer Klaver zegt dat deze toepas sing nooit de bedoeling is geweest van de comm. die ha"ar heeft samengesteld. De heer Vooren heeft ook in die comm. gezeten, en verzekert met stellig heid het tegendeel. Het voorstel van B. en W. wordt met 74 st. aangenomen. Tegen de heeren Klaver, v. d. Loo, Selhorst en v. Hou ten. 1 1 1 In antwoord op een vraag van den heer Vermeer zegt de voorzitter toe met de wethouders te overwegen of weg nemen van de bestaande onbillijkheid in het. artikel mogelijk is. 1 Gunstig wordt beschikt op een verzoek van het onderwijzend personeel 'der school voor U. L. O. om aabwijzing van een plaatsvervangend hoofd, voor welke functie een toelage van f 100 moet wor den Verleend. 1 1 Bij de behandeling van do verordening Op de heffing van schoolgeld, komt de heer Vermeer nogmaals terug op een onrechtvaardigheid in deze verordening, reeds het vorig jaar door hem naar voren gebracht. De kwestie is. dat in de eerste 3 klassen van de Chr. Burgerschool het zelfde onderwijs wordt gegeven als in de klassen 4, 5 en 6 van de O. L. school, terwijl toch voor de Chr. B. school hooger schoolgeld wordt geheven. De heer V o o r en beschouwt genoemde klassen van de Chr. B. school als dupli caten van do hoogste klassen der 0. L. school. De ouders die zich die „weelde"- permitteeren, zegt spr., moeten het ook maar betalen. 1 1 Be heer Vermeer wijst als gevolg van deze onevenredige heffing aan, dat 'do Chr. B. een standenschool zal worden. De heer Vooren: dat is zij all De heer Vermeer: dat zou voor re kening komen van deze onrechtvaardige 'heffing! i De heer Vooren beweert dat niet alle leerlingen van do 6de kl. der 0. L. scholen gebruik maken van het onder richt in !do Fransche taal. De heer Vermeer: Ontkent u dat er Fransch wordt gegeven? De beer Vooren: Die gaan niet naar de M. U. L'. 0. De heer Vermeer: Daar weet u niets van! Spr. zegt te zullen wachten op een offi- 'cieel onderzoek door B. en W. Be verordening komt artikelsgewijze in behandeling. De heer v. d. L o o en F ij m a betoo- gen dat in sommige klassen niet naar «evenredigheid wordt -geheven. De laatste Sag de eerste klassen gaarne geheel ver vallen. De voorzitter merkt op, dat de beffing nooit meer mag bedragen dan den kostenden prijs van het onderwijs. Do heer Loerakker vreest dat id( heter gesitueerden hij al te hoogen aan slag do gemeente zullen verlaten, wat ten gevolge zou 1-ebben, dat do arbeiders alles zouden moeien, bekostigen. Daarbij ziet spr. in deze verordening al een bedui dende ^«oruitgiug- bij dü vorigs. In antwoord aan den heer Jansen zegt do voorzitter dat B. en W. in geval van langdurige ziekte enz. ontheffing kunnen verleenen. De verordening wordt aldus vastge steld. Voprstel tot aankoop van grond te Hil legom en to Sassenheim ten behoevo van de aan te leggen waterleiding. Do heer v. Ho u t e n vraagt waarom ook te Sassenheim grond moet worden gekocht, waarop de heer de Vreugd, weth., antwoordt dat dit zijn oorzaak vindt in de plaatsing van een tweeden watertoren, noodig geworden dbor de- aansluiting van (Warmond. De aankoop wordt hierna z. h. s. goedgekeurd. Inzake de bezoldiging van het perso neel van het vervolgonderwijs, besloot de raad in zijn vorige vergadering het personeel in overweging te geven het on derwijs voor 50 pet. van het geldende salaris geven, en van zijn beslissing het al of niet' geven van dit onderwijs te doen afhangen. Echter heefè het personeel hiermede geen genoegen genomen. B. en W. stellen nu voor, het salaris te bepa len op f 24.88 p. jaar en per leerling, zijn- do het bedrag wat ten vorige jare voor dit doel werd uitgegeven. De lieer Klaver betreurt dat de lief de ook hier weer blijkt van een kant te moeten komen. Spr. bad eenige tegemoet koming van bet ond. pers. verwacht. De heer Vermeer geeft uiting aan zijn waardeering jegens het vervolgon derwijs. Ook wil spr. den onderwijzers het brengen van een offer niet „opdrin gen", maar meent toch' het voorstel te moeten ontraden. Het onderwijs is zeer wenschelijk, maar de middelen ontbre ken ten eenenmale, cm de kosten geheel voor i rekening van de gemeente te ne men. De heer Balvers, weth., zegt dat deze gedachte ook sterk in (B. en W. ver tegenwoordigd was. Evenwel is men tot het doen van dit voorstel gekomen door dat het bekend werd dat de R. K. voor nemens waren niet gebruikmaking van subsidie, aan hun personeel het volle sa laris uit te keeren. De lieer Vermeer merkt op, dat een raadslid alleen heeft te rekenen met de draagkracht der gemeente. De voorzitter: Daar heeft de raad ;ich reeds over; uitgesproken, toen zij den onderwijzers verzocht met 50 pet. van het salaris genoegen te nemen. Het voorst-al wordt ten slotte aangeno men met 91 stem, die van den heer v. Houten. De lieer Vermeer onthield zich van stemming. In behandeling komt een voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op een verzoek van het R. K. Kerkbestuur van St. Joseph om een subsidie van f 100 als bijdrage in de kosten van vervolg onderwijs,, voor eigen rekening. De lieer Vermeer spreekt er zijn be vreemding over uit, dat het R. K. Kerk bestuur, alvorens dit verzoek in te die nen, niet even ruggespraak heeft gehou den met B. en W. Wellicht was dan een gunstiger regeling getroffen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Verzoek van vier onderwijzeressen aan de O. School voor G. en U. L. O. om .ver goeding voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken huiten de gewone schooluren over 1920, 1921 en het eerste kwartaal van 1922. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen. De heer Klaver vraagt of de aan- vraagsters recht kunnen laten gelden op vergoeding van onderwijs, dat met uit zondering op den regel, buiten de gewo ne schooluren werd gegeven. De secretaris licht den gang van zaken nader toe. Het Rijk heeft plotseling de bekostiging van dit onderwijs gestaakt, en de gemeente de bevoegdheid gegeven het zelf .te betalen, waarvan nu door de betrokkenen begrijpelijkerwijze gebruik \vordt gemaakt. Sinds 1922 wordt het handwerkonderwijs weer in de gewone schooluren gegeven. Het voorstel wordt 'z. li. s. aangenomen. Tenslotte komt ter tafel het voorstel van B. en W. om over te gaan tot onhewoon- baarverklaring van de woningen Vinken- laan 2. 7, <6, 22, 24 en 26, van L. v. d Hulst; Mariastraat 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 van H. L. Baum. Meerstraat 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, van P. J. Mathot c.c.; Meerstraat 74, 76, 78, 80, 82, 84, van P. Muller; Beekkade 13 en 15, van L. v. d. Hulst Beekkade 33, 35, 37, 39 van J. v. d. Laan; Hofstraat 2, '4, 6, 8, van P. G. de Groot; Hofstraat 3, 5, 7, 9, 15 van N.Y. West, den Haag. Het voorstel wordt na eenige bespre king aangenoirten. Bij de rondvraag dringt de heer F ij- ma aan (op de spoedige benoeming va^ een commissie van Openb. werken, als mede op invoering van de Zakelijke be drijfsbelasting. Men moet zooveel moge- gelijk halen waar 't is, voegt spr. er aan toe. De beer Jansen zag gaarne verbete ring gebracht in de gesteldheid van de Beekkade. Naast de beschoeiing is de grond op verschillende plaatsen ingezakt, waardoor groote plassen ontstaan. Zal door B. en W.-worden overwogen. Be heer S e 1 h o r 3 t vraagt waarom nog geen verandering is gebracht in de muntgasmeters, in verband met de prijs verlaging. Weliswaar wordt jmaandelijks een bedrag uit den meter gerestitueerd, maar velen kunnen niet zoolang wachten Do heer Loerakker en ook de voorzitter voeren aan, dat het mee- rendeel van de afnemers wel met ideze re geling tevreden zijn. Hierna sluiting. WONINGPOLITIEK EN ARBEIDERSZORG. Aan „De Werkgever', orgaan der Ned, Vereeniging van Werkgevers en van het Centraal Industrieel Verhond, ontleenen wij do volgende cijfers betreffende uitga ven voor de woningpolitiek en de srbei- in prima Velours tSe Laine, 130 c.!W. lang, met groeten Bont kraag (echt biberette), moderne zijsluiting en biezengarneering kost slechts mzsasm HAARL.STRAAT 114 LEIDEN 14157 derszorg gedurende de laatste 10 a 12 jaren: A. W o n i n g p o 1 i t i e g des Rijks. 1913 f 13.660.000.— 1914 ,i 18.513.000.— 1915 24.010.000.— 1916 20.705.000.— 'f 1917 54.362.000.— •-> 1918 80.598.000.— 1919 169.166.000.— - 1920 271.575.000. 1921 „384.447.000.—; 1922 142.549.000.— 1923 125.000.000.— 1924 35.100.000.— Hierbij is aangeteekend: „De gegevens van deze vijfde onderaf- deeling zijn ontleend aan opgaven van het Rijkswoningcollego tot en met 1920 en over 1921 aan' de Staatscourant. De door ons geraadpleegde Jaarcijfers gaan op dit punt niet verder, zoodat over de jaren 1922 en 1923 geen volkomen zuiver getal kan worden gegeven. Uit de begroo- tingsstükken voor 1924 nemen wij echter de mededeeling over, dat tot 1 Januari 1Q24 eeu som van rond 698.600.000 gul den alleen aan voorschotten voor woning bouw met premie zal zijn uitgegeven." B. Arbeiderszorg des Rijks. 1913 f 382.000 f 1.998.000 f 8.000 1914 367.000 „12.071.000 ï.009.000 1915 363.000 „12:611.000 1.414.000 1916 391.000 „12.561.000 426.000 1917 433.000 „12.438.000 282.000 1918 684.000 „12.733.000 528.000 1919 601.000 „18.773.000 3 476.000 1920 „1.087.000 ,.44.213.000 16.972.000 1921' „1.142.000 45.480 000 „17.891.000 1022 „1.231.000 45.986.000 „15.917.000 1923 1.157.000 „41.219.000 6.998.000 1924 „1.011.000 „21.171.000 5.890.000 Naast de Rijksuitgaven voor werk- ilooshêidsverzekering en arbeidsbemidde ling loopen v-oo'rts nog die van de gemeen ten. En de werklooshoidsuitkeermgen door organisaties welke, van f 386.753 in 1913, zijn opgeloopen tot. f 9.774.592 in 1920 en fl5.508.4C6 in 1922. Ten aanzien van de arbeidersbescher ming en arbeidersverzekering vinden wij aangeteekend: „De klimmende lijn in do uitgaven voor arbeidershescherming vindt een ver- blaring in verhoogde rfitgavem van 1919 op 1920 vooral, ingevolge de Arbeidswet, Veiligheidswet en Stuwadoorswet. De sterk verhoogde uitgaven van 1913 en 1914 -voor de arbeidersverzekering zijn een gevolg van de Invaliditeitswet, van 1919 en 1920 een -gevolg inzonderheid van de Ouderdomswet. De teruggang van 1922 op 1923 wordt, behalve door toeval lige uitkom sten, voornamelijk veroor zaakt door de wet van 21 April 1922 tot wijziging van 'de wet op de Rijksverzeke ringsbank, waardoor belangrijke bedra gen niet meer ten laste van den Staat ko men." Overigens spreken deze cijfers voor zichze'lven. Ook aan de fabriek Rcomwe? der firma Menko is tie u'tsliliting tegen 24 Novem ber aangekondigd. De noocl der Duitsche Christ. Arbeiders Dezer dagen liecft de commissie van Sa menwerking tusschen do Chr. Soc. Bonden en het'Chr. Nat. Vakverbond uit de nage komen steun duizend gulden afgedragen aan do Zentral Wohlfartsausschusz der Chr. Arbeiterschaft. Hoezeer dit bedrag buiengewoon welkom is, is dit- toch bij den thans zeer hooggaande» Wood van het Duitsche Volk een druppel aan dem emmer, en zal meerdere steun slechts ten' deele in de schreiende behoeften kunnen voorzien. De Commissie van Samenwerking kan echter op kodienj niet meer doen, wijl de voor dit doel verzamelde gelden daartoe zijn verbruikt. Om deze reden worden allen, die mede gevoelen in de bittere ellende van onze Oostelijke naburen, opgewekt deze steun- actie weder krachtig te bevorderen. In zonderheid worden de Chr. Besturenbon den en de afdeelingen van de Chr. Soc. Bonden en van do Chr. Vakbonden drin gend uitgenoodigxl dezo steunbeweging op nieuw ter hand te nemen. M enibedenke, dat-, hoezeer ook onze arbeidende stand deel heeft aan de zor gen van dezen -tijd, de Duitsche Christe lijke Arbeiders voor bijna onoverkomelijke moeilij kb eden zijn geplaatst. Do Christelijke solidariteit blijke uit een krachige daad. Gelden gelieve men te zenden' aan den secretaris-penningmeéster der commissie van SamenwerkingJ. S. Ruppert Jr., Stadhouderslaan 54, Utrecht. Nood in de Saksische pastorieën. Ontvangen van N. Nf 10. onder letter H2.50 uit de coll. (Geref kerk) 6. s, van N. N1. Met vriendelijken dank en hartelijke aanbeveling. Leiden, Ds. H. THOMAS. Met hartelijken dank ontvangen van: N. N. geccll. Ned. Herv. kerk Rijnsburgf 2.50 N. Z. te Rijnsburg2.50 Uit het Sociale Leven HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Uitsluiting bij Van Heek en Co. Door aanplakking aan de fabriekspoort is aan alle, naar schatting 1500, arbei ders der fabriek Noorderhagen van de fa. .Van Heek en Co. te Enschedé tegen 24 dezer ontslag aangezegd, tenzij de stakende wevers der fabriek Kremers- inaten vóór dien datuin het werk mochten hervatten. Heden is deze bekendmaking ook aan do andere fabrieken to wachten. f 5.— Met dringende aanbeveling. Ds. J. L. DE VRIES. Rijnsburg 9 Nov. 1923. tb n waar v.a racer dan gcwenacht Is heb ber. geleden ouder onderlinge #a*ohtJ5cu en waar iicweieens scheen dat er andere, cL is gen dan onze schoon® IxrginseJen wa ren, die bet leven heheersehten Gelukkig begint or ook op .ander ge-; bied ec-nig leven te komen. Iu een vorigen1 brief heb ik gewezen op den zegenrijken arbeid van onze jeugdorganisaties en uit het schrijven van een dor Dorcassen in een volgend nummer bleek, dat ook. het practisclie wcik, dat eveneens van groote beteekenis is. en waarvoor ik gaarne belangstelling vraag, niet verge ten wordt. Op sociaal gebied hebben we hier niet te roemen. De eerste vergadering die on langs door den Chr. Besturenbond gen houden werd, was goed bezocht, maar in; een volgende vergadering was het bezoek al heel treurig. En nu mag het waar.,zijn, dat voor deze vergadering veel te weiuig propaganda werd gemaakt, dit neemt toch niet weg, dat met recht over een totaal gemis aan belangstelling kan worden ge- LEIDSCHE FENKRASSEN Amice. 't Was voor mij een, aangename verras sing toen ik vernam dat onze A. R. Kies- vereeniging binnenkort een openbare vergadering zal houden en ik verwacht dan ook, dat we dien avond over gebrek aan belangstelling niet zullen hebben te klagen. Wij leven ook op politiek gebied in cri- ■tieke dagen op dit oogenblik. Er hangt van de wijze waarop de Kabinetscrisis wordt opgelost zoo heel veel af en daarom juich ik het toe, dat de heer Schouten, een man die de dingen klaar en duidelijk weet te zeggen en die als Kamerlid vol komen op de hoogte is, als spreker zal op treden. Als er geen andere spreker was, dan de heer Schouten dan zou er zeker al re den zijn een stampvolle zaal te verwach ten. Vooral ook, omdat hij is 'n bezielend redenaar, die altijd weer terugwijst naar het beginsel en die steeds tot het fier be lijden en het ernstig beleven van onze A. R. beginselen opwekt. En dat is zoo nocdig amice. Want de Kabinetscrisis en alles wat daarmee sa menhangt is van veel belang. Maar van veel meer belang is n-og, of ons volk vasthoudt aan zijne beginselen en of het voor die beginselen weet te staan en er zoo noodig voor te vallen. Wo moeten dankbaar zijn als we mi nisters hebben die zich buigen voor Gods Woord, mannen die zich, ook als ze hoog geplaatst zijn, dienstknechten des Ko- nings weten en die, zonder om te zien de landsbelangen willen behartigen. Maar als die mannen niet gedragen worden door het volk als ze niet achter zich hebben een breede schare van man nen en vrouwen op wie ze kunnen steu nen, dan zal hun arbeid vanzelf vruchte loos worden. Daarom de crisis en de wijze waarop ze wordt opgelost is van groote beteeke nis voor ons volk. Maar van meer betee kenis is nog de vraag of ons A. R. volk vast blijft houden aan zijno aloude be ginselen en of het zich niet alleen uiter lijk, maar oolc met het hart en uit volle overtuiging blijft scharen onder het A. R. vaandel. Daarom vond ik het een gelukkige ge dachte dat met den heer Schouten ook de heeren Mr. Briët en Ds. Hilbers zullen optreden. De heer Briët is een man die precies kent de behoeften van ons A. R. volk in deze omgeving en die ook volkomen op de hoogte is mot de gevaren die hier dreigen. En waar hij bovendien in zeer bijzondcren zin het vertrouwen geniet van „onze menschen" zooals Dr. Kuyper placht te zeggen, daar is hij wel de eerst aangewezene om op deze vergadering, die ik een opwekkingsbijeenkomst zou willen noemen, het woord te voeren. En niet minder Ds. Hilbers die ilc per soonlijk niet ken maar van wien ik toch meermalen gelezen heb als een kloek be lijder van onze A. R. beginselen dio in de Chr. Geref. pers telkens weer heenwijst naar de A. R. partij. Het belooft dus onder Gods zegen een mooien avond te worden, althans wan neer onze mannen en vrouwen hunne roeping verstaan. Voorloopig twijfel ik daaraan niet cn zoo hoop ik, dat we hier evenals in 's Gravenhago en Rotterdam een geest driftige en bezielende samenkomst zullen hebben waarin do onderlinge hand en do band van Je gemeenschappelijke beginse len weer wordt gevoeld, i (Wo hebben dat zoo noodig bier in Lei- „Patrimonium" beeft al evenmin te roemen. Hield het vroeger opgewekte ver gaderingen, de laatste jaren is dat anders geworden ear leidde deze vereeniging een kwijnend bestaan. Toch hebben de be stuurders den moed niet opgegeven. Zij hebben, tegen stroom en wind in, door gezet en het resultaat daarvan is geweest dat thans weer eenig opleren valt te constateeren. Het lijkt me een goede gedachte dat het bestuur besloot een' filmavond te organic seeren, waar de intocht van H. M. de Ko ningin te 's-Gravenhage, Amsterdam en andere plaatsen te zien zal worden gege ven. Ons volk, het is ook dezen zomer weer gebleken, is een Oranjelievend volk en het mogelijk was geweest dan was heel Leiden uitgeloopen om de Koninklij ke familie tc begroeten. Dit was echter niet mogelijk en daarom juich ik het toe, dat thans do Koningin in beeld naar hier komt en dat we ook hier van die glorieuze intochten kunnen genieten. Op. gemeentelijk gebied is het hier ta melijk rustig den laatsten tijd. Opvallend rustig zelfs. De vergaderingen van den Gemeenteraad kenmerken zich door kort heid en in vergelijking met vorige jareif" -toen het er meermalen tamelijk heftig naar toe ging door een zekere bezadigdheid. Natuurlijk liangt dit ook voor een groot deel af, van do onderwerpen diq aan do orde komen, en die voor het meerendeel van practischen aard zijn, terwijl mede van invloed is het feit, dat de Soc. De mocraten zich door het optreden van hun ne partijgenooten in andere Gemeente raden, wel eenigszins gebonden weten. Als hier b.v. vroeger of later het wordt blijkbaar niet noodig geacht hier mede haast te maken de 48-urige werk week voor het gemeen taper soneel aan de orde komt, dan is dat niets anders dan een navolgen van wat door een Soc. De-: mocratisch wethouder in Amsterdam reeds werd ingesteld, waardoor het voor de socialistische leden minder gemakke lijk wordt, critiek te oefenen. Met het Tapverbod, dat al zooveel pen nen in beweging bracht, schijnt het hier nu wel gedaan te zijn. Zoodra bekend was, dat dit verbod inderdaad toelaatbaar was hebben verschillende personen uit de rechter- en linkerzijde een voorstel aan gemaakt om het verbod in te trek ken. En zóó vast schijnt op aanneming van dit .voorstel te worden gerekend, dat wo onlangs in de bladen konden lezen, dat het voorshands buiten werking zou wor den gesteld. Ik wist niet dat dit mogelijk was. Ik dacht dat een verordening, eenmaal uitr gevaardigd, bindende kracht bad. Maar dat schijnt langz.amerhanid anders to worden. We lezen in de kranten van wetsvoorschriften die „soepel" worden toegepast, van ministerieele circulaires, dat men met bepaalde wettelijke bepalin gen een beetje de hand moet lichten en van verordeningen die maar niet wor den gehandhaafd. 't Kan aan mij liggen amice, ursschien dat ik niet genoeg inzicht heb in derge lijke dingen, maar 't wil mij toch voor-; komen dat wo op die manier op een ver keerden weg geraken. Waar, zoo vraag ik mij af, blijft op die wijze de rechtszekerheid? Wordt op die manier niet alles op losse schroeven ge steld? Mijn plan was eerst om ook nog iels te zeggen over de a.s. behandeling van do gemeentebegrooting, maar dan zou mijn briefje te lang worden. Daarom wil ik eindigen ongeveer zoo-; als ik begon, door te wijzen op een zaak, die zeker niet minder dan de te houden propagandavergadering van beteekc- nis is. i Ik bedoel de ..uitbouw-actie" a:s ik dit woord nu eens mag gebruiken voor ons blad. Een niet weg te redeheeren feit is, dat het vergaderingbezoek in onze kringen over 't geheel genomen slecht is. Do massa gaat niet meer naar vergaderin gen. Ik geloof zelfs te mogen constatee ren dat het kerkbezoek ■achteruitgang vertoont. En daartegenover staat het feit, dat van revolutionaire zijde een krachtige cn niets ontziende propaganda wordt ge voerd. In dien niets ontzicnclen kamp, neemt als ik goed zie, de Christelijke pers een allereerste plaats in, en daarom is net. zoo dringend noodig dat die pers gele^ genheid krijgt zich uit te breiden en tot ontwikkeling te komen. Om dat doel te bereiken zal hier nu een begin worden gemaakt met de stichting van een eigen drukkerij voor ons blad. Of dat plan zal slagen? Ik heb redeu, amice, om dezo vraag toestemmend to be antwoorden. Immers, als er bij ons eenige ne*oo i3 voor onzo beginselen en eenig mzicnt in de beteekenis van de pers, dan kan het' niet ander3 of een ieder zal gaarne naar 'vermogen meewerken om doel te hereiken. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6