tSentMBieiijke Aankondiging, tëEMEKüTELIJKE VISCHVERKOOtV 1 Aan den gemeentelijken vischwinkel yisclimarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar VERSCHE HARING a 10.14. SCHELVISCH ii 10 21—0.32, SCHOL a £0.10—f 0.36—10.47, KABEL JAUW a f0.42, GRIET a 10.48 en TAR BOT a 10.62 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 6 November 1928. r- f -_ 'AGENDA'. DINSDAG, 6 November. Leiden. 'Centrale Bazaar voor JVijkarbeid in het Nulsgebouw. Opening te half drie. 'e Avond van 710. WOENSDAG, 7 November. Leiden Centrale Bazaar voor Wijkarbeid in. het iNutsgebouw. Van 1012; 25 en 7—10. WOENSDAG 7 November. Leiden. Filmavond Indië, van do Afd. Leiden vaji de Ned. Zendingsverecniging. Stadszaal aanvang 8 uur. Kindervoorstelling namiddags 5 uur Stadszaal. DONDERDAG, 8 November, Leiden. 'Centrale Bazaar voor Wijkarbeid in het Nutsgebouw. Van- 1012; 25 en 7—10. DONDERDAG 8 November. Öudowe- 'tering. Openb. verg. Geref. X V. Rede D. Kuipers over „De arbeid van den Ned. Milit. Bond. Met lichtbeelden. Aan vang half acht. VRIJDAG, 9 November. Leiden. Centrale Bazaar voor Wijkarbeid in het Nutsgebouw. Van 1012; 25 en 710. VRIJDAG 9 November Leiden. Lezing Ds. R. E. van Arkel, Geref. Predö le Utrecht. Onderwerp: ,,De Stad van Kain." Kerkgebouw Hooigracht^ aanvang De avond-, nacht-" en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 November waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek- wijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. heeft de bevolking wel nullen gebracht, maar geen levensonderhoud. Zal de officieele regeering van thans de reclits-radicale beweging van morgen, die er de brui aan geeft, verder op het Monarchistische pad verder te kunnen hollen? Er naar trachten zal men wel. Rijkskanselier Stresemann heeft ver klaard, dat de rijksweer Thüringen zal «verdedigen tegen de nationalistische troe pen. De xepublikeinsche organisaties publi- ceeren een gezamenlijke oproep om vrij willigers tegen de strijdmachten van Hitier. Zal het op een burgeroorlog uitloopen? Of blijft het bij een regeeringswisse ling? Terwijl de rechtsradicalen verklaren, dat hun poging om op het 'kussen te ko men slechts ten doel hebben, den ver trouwensman der soc.-dem., rijkspresi dent Ebert, tc dwingen zijn leidende func tie te laten varen, nemen in het soc, kamp de stemmen toe, die eischen, dat de Rijkspresident niet langer lid van do partij zal zijn. Zoo is naar liet voor beeld van Berlijn ook te Frankfort a. M. tegen eèn kleine minderheid een voorstel aangenomen om een beweging in het le ven te roepen, die zaJ streven naar de uitsluiting van Ebert uit de partij. O, volksgunst, o volksgunst! In Beieren, stoort de regeering zicfi daar weinig aan, enkomt daardoor in de gunst. De Beierscke algemeen© staatscommis saris v. Kahr heeft voor geheel Beieren alle bladen verboden, die berichten heb ben verspreid omtrent het z.g. ultimatum der Beiersche rechtsradicalen ^tan de Rijksregeering. Tot dusver behooren daartoe: het „Bfrl. Tag", de „Voss. Ztg de „B. Z. am M.'\ de „BÖrsencourier", „Vorwarts" en „Frankf. Ztg." Op ver spreiding en verkoop dezer bladen wordt gevangenisstraf gesteld, alsook op pogin gen daartoe. Het verbod wordt gemoti veerd met de verklaring, dat de berichten over het ultimatum, ook de tegenspraak, een verontrustende uitwerking moesten hebben. Volgens een officieele Beiersche verkla ring hebben noch do Vaderlandsche ver bonden an Beieren, noch de in N.-Beieren verzamelde aanhangers van Ehrhardt zulk een ultimatum tót de Rijksregeering gericht. Met het oprichten van republiekjes wordt volstandig doorgegaan. Te Edcrsheim en Heckheim is de repu bliek uitgeroepen. Op een vergadering van burgemeesters uit het district Bingen werdén met algemecno stemmen do door den separatistischen commissaris van het district genomen besluiten goedgekeurd. 'In do grensdistricten van het Saarge- bied breidt de separatistische beweging zich onder do 1 andsbevolking snel uit. Te Bergzaxern. Kirchshéim eri GemorS- Keim is de republiek geproclameerd. p Zoo van verre bezien lijkt het wel aar- dig en uitgedijd in anti-Duiische persor ganen zou men geneigd zijn aan een grootschc beweging te denken. Zon men in ons land zoo spreken in dien Ii.v. Ie Hekelingen en Metslawiér de „Tepubliek" wen! geproclameerd? Ernstiger schijnt do toéstaiid in de Palts. Di*. Heinz, de voorzitter van de boeren- vereenlging en diens aanhangers hebben zich meester gemaakt van do openbare, gebouwen fe Kaiserslautem De bezetting vond pleats zonder incidenten. Naar hel schijnt, wordt deze bewoging in dé rich* ting van den Palts-republiek op het plat* teland krachtig gesteund. Zal ook deze republiek den weg van alle paddestoelen opgaan j teak*»- - - - - HET HERSTEL'. - Reuter heeft vernomen, dat tusschen Engeland, België en Italië overeenstem ming is bereikt over do instructies, welke aan do voorgesteld© exporten-commissie over de betalingen zullen gegeven wor den. Men is van meening, dat deze voorstel* len, waarbij do commissie zou gemach* tigd worden om Duitschlands betalings capaciteit in het algemeen to onderzoe ken, ook voor 'Amerika aannemelijk zul len zijn. jj--' De Amerikaansche Immigratie-wetten. .Vierduizend immigranten, die gevaar •liepen teruggezonden te Worden, omdat do quota hunner lamden overschreden zijn, zullen op eerewoord worden bin nengelaten. Tot dezen behooren de passa giers van de Leviathan, do Majestic, De Belgenland, de Beregaria, do Baltic en de Cleveland. KORTE BERICHTEN. 'T-W'. Gevreesd wordt, dat 80 visscbers-: booten vergaan zijn in de Noordzee in de nachten van Zaterdag en Zondag, bij een hevigen orkaan, die boven Enge land en Noorwegen gewoed heeft. Naar gemeld wordt, hebben in ver schillende Hebreeuwsche dagbla den in Palestina de volgende oplaag: „Doar Hajom" 6000 exemplaren en „Haaretz" 4000. Van do weekbladen neemt de „Hapoel Hazair"- de eerste plaats in met 2000 exemplaren. Van de maandbladen staat „Hamlachah" met een oplaag van 500 bovenaan. Bovendien verschijnen nog tal rijke periodieke tijdschriften. Bij de Rijksbank te Dusseldorp heb ben de Franschen 700 billioen mark,.te Elberfeld een geldtransport van 540 bil lioen en 17.000 goudmark in beslag genomen. Het Nationaal Congres der Noorsche Communistische Arbeiderspartij heeft met 169 tegen 103 stemmen het ultima tum van de Derde Internatio nale (Moskou) verworpen. Het ultima tum eischte, dat het Congres een resolutie zou aannemen, waarin het zich bereid verklaarde de hesluiten van de Execu tieve van de Derde Internationale uit te voeren. Gisteren zijn in proces-Conradi, <3en moordenaar va n W o r o f s ki, de debatten geopend. Gistermiddag is de directeur der riRote Fahne" gearresteerd. Zijn aanhouding staat in verband met liet feit, dat do laatste dagen in weerwil van het verbod van het blad, een aailtal num mers zijn verschenen onder het hoofd „Rote Sturmfalme". Om ;de inbeslagne ming te voorkomen, werden deze in exemplaren der _„D. Allg. Ztg." gepakt, verspreid. KERK EN SCHOOL GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Oostererad op Texel X J. Buskcs, ca-nd. te Utrecht. Bedankt. Voor Jourc: D. van Dijk te Groningen A; voor Kommerzijl: J. E. Reijenga te Ure terp; te Bierurn: I. K. Wessels te Veere. Bevestiging, Intrede. Afscheid. Na haar bijkans 13 jaar met zégen te hebben gediend, nam D s. N. v. Beek, pred. bij do Baptistengemeente te 's-Gra- venliage, wegens bekomen eervol emeri taat-, Zondagmorgen afscheid van zijn ge meente, met een predikatie over 1 Petrus 1: 25. Do hoofdgedachte der predicatie was het eeuwig blijvende Woord. Spr. ontleende daaraan le. een aanleiding tot herinnering en 2e. een grondslag van ver wachting. Aan het einde van de predicatie volgden esnigo toespraken. Emeritaat. D s. L. G. G o ri s, sinds 1901 predikant bij de Geref. Kerk to Zevenbergen,' zal met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeritaat aanvragen. Jubileum Ds. F. v. Gheel Gildemeester. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum heeft Ds. F; v. Gheel Gildemees ter Zondagavond in de Groote Kerk te 's-Gravenhage een gedachtenisrede uitge sproken. Alle ambtsbroeders uit Den Haag waren aanwezig. (Ds. Gerritsen wérd in den ge- bede herdacht.) Naar aanleiding van Matth. 22: 8a ont wikkelde spr. een tweetal gedachten, n.l. 1. do bruiloft is bereid, maar de Koning moet het zeggen; 2. Do Koning zegt het; en de bruiloft is bereid. Na den dienst, die verder het gewone verloop had, we-ixl den jubilaris de zegen- bedo uit Psalni 134 toegezongen. Ambtsjubileum Ds. H. Janssen. De bekende leger- en vlootprcdikant in algem. dienst, ds. H. Janssen, beeft Zon dagavond in liet kerkgebouw Jct Christ. Geref. gemeente. Snoekstraat. Den Haag, een gedachtenisrede uitgesproken in ver band met zijn 25-jarig ambtsjubileum. Spr. begon met te zeggen, dat jubilea als 't zijne gewoonlijk officieel worden her dacht, vergezeld gaande met tal van toe spraken enz.; met mij, alzoo spr., is het iets ander, daar ik sedert 1914 eigenlijk sta buiten pfficicelen kerkarbeid. Dc vraag rees dan ook: Waar moest dit ambtsjubi leum herdacht worden? Amsterdam, zijn eerste standplaats, had spr# reeds 19 jaar verlaten, Leiden gaf ook bezwaar, zoodat hij tenslotte Den Haag koos, de gemeente waaraan hij met zoo vel bfccdtB .Yun liefdé dankbaarheid FM verbonden. Daar deed hij examen, werd zijn huwelijk ingezegend enz. Spr. had tot telrat gekozen Psalm 71: 17, naar aanleiding waarvan hij deed uit komen de Goddelijke levensleiding eni wel le. dat dezo leiding inderdaad ©en levens leiding is; 2e. dat Gods leiding leidt tot oen Gcdvcrheerlijbend doel; 3e. dat ze afwerpt een Godverheerlijkende vrucht. Ouderling Klein sprak na de rede als tolk van den Kerkeraad den jubileerenden prediker toe, hem toewenschendo nog vele jareni te mogen arbeiden voor Leger en Vloot, Onderscheiding. H. M. de Koningin heeft benoemd tot ridder lo klasse in de Huisorde van Oran je Ds. Th. L. Haitjema, Ned. Herv. Pre dikant te Apeldoorn, onlangs benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid vanwege do Ned. Herv. Kerk aan de Rijks-Univer siteit te Groningen. 1 Doleantie en Protestantisme. We cileereoi uit de preek van Dr. F. v. Gheel Gildemeester ter gelegenheid van zijn 40-jarigen dienst in de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag: „Toen in' 1886 de doleantie hier (Den Haag) uitbrak, was dat natuurlijk voor sommige verhoudin gen pijnlijk, maar voor de protestant-, scliè bevolking dezer groote stad is het een voordeel geweest. Die ijverige Gere formeerden hebben hier, na.36.jaren, vijf kerken en zes predikanten; ik denk niet, dat wij er die bij gehad zouden hebben, als de scheiding niet gekomen was". GEMEENTERAAD LEP DEN "T (Vervolg). De heer Koo.is.tra is nog niet bevre digd. Hij acht het niet noodzakelijk deze menschen nu te ontslaan, terwijl toch een gedeelte moet worden gehandhaafd. Waar om niet gewacht tot alles geregeld is. Spr. meent dat dit voorstel van de agenda moet afgevoerd en dient daartoe een voor stel in. De heer Eerdmans zegt dat het in de bedoeling ligt na te gaan hoeveel on derwijzeressen noodig zulten blijken. De bedoeling is, dit .onderwijs te geven door de gewone onderwijzeressen. Opent men nu de gelegenheid, dat zij, die 3t niet kun nen, iemand naast zich krijgen, dan zal er naar spr. vreest van de bezuiniging niet veel teTecht komen. Is dat, wat nu voorgesteld wordt, niet het volgen van een bèdcnkclijken weg 1 Zij moeten, toch de bevoegdheid hebben? De heer Oost dam sluit zich bij den beer Eerdmans aan. Wordt het voorstel van den heer Kooistra aangenomen, dan zal evengoed massa-ontslag moeten vol gen. Willen wij voor de scholen, waar dö vakondcrwijzeressen noodig zijn, leerkrach ten vinden, dan zullen we toch dezen weg moeten inslaan. De heer Kooistra acht liet ontslag nu nog niet noodzakelijk. De V o o r z. merkt op, dat wat de lieer Kooistra wiltot vertraging leidt. Het gaat bij hem niet om het onderwijsbelang, maar alleen om voor een aantal onderwij zeressen een paar maanden langer salaris to behouden. De heer Kooistra ontzegt den Voorz. het recht dit te zeggen. Spr. zegt dat de Raad eerst volledig moet worden inge licht. De V.oorz. zegt, dat het eenige gevolg is, als door hem. aangegeven. De heer Meijnen wetb. zegt, dat de heer Kooistra zich noodeloos ongerust maakt. Het leerplan is zoo goed als ge reed, maar het wordt niet aan den Raad overgelegd. Dat te beoordeëlen is niet de taak van den Raad. Spr. zegt dat do heer Eerdmans hem niet goed heeft begrepen. De bedoeling is niet de dames aan een examen te onder werpen, maar alleen om ze op haar taak voor te bereiden. Het voorstel van den lieer Kooistra, in stemming gebracht, wordt verworpen met 22 tegen 8 stemmen, die van den heer Knuttel en dc Soc. Democraten. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen niet 24 tegen 8 stemmen. 7e. Voorstel tot verhuring van het per ceel teelland met schuur bewesten het Raamland, Sectie M nos. 4048 en 854. Goedgokeurd. 8e. Idem als voren van de perceelen teelland met woning in den Boschhuizer- polder, Sectio 0 Nis. 846 ged. 913, 914 en 915. Goedgekeurd. 9e. Idem als voren van de perceelen grond met woning c.a. in de Waard, Sec tie N Nis 360 en 361. Goedgekeurd. 10e. Idem als voren van het perceel grond in do "Waard, Sectie N No. 357. Goedgekeurd. lie. Idem als voren van de perceelen weiland in den Stadspolder, Sectie N Nis 132, 138, 137. 146, 154, 129, 128 en 147. Goedgekeurd. 12o. Idem als voren van do perceelen weiland in den Stadspolder, Sectie N Nis 139, 144, 143 en 148. Goedgekeurd. 13e. Voorstel tot verpachting van de bediening dor buffetten in de Stads-ge- li oorzaal, aan W. F. v. Ingen SchenauJr. Goedgekeurd. 14e. Voorstal tot wijziging van het Raadsbesluit van 30 April 1923, in zake den verkoop aan de Woningbouwvereni ging „De Eendracht" van een perceel bouwterrein Sectie IT No. 219 ged. en het verkenen van een hypothecair voorschot aan die vereeniging, in dien zin, dat daarin wordt gelezen „62 beneden en 62 bovenwoningen" en lot vaststelling van don desbetreffenden begrotingsstaat. Aldus bcsloefn, 15e. Voorstel lot onderhandsehe op dracht: a„ van de levering en het bedrijfsvaar- dig opstellen van eeno pompinstallatic c. a., ten behoeve van do te maken grondwa- levzweminrichting "aan do Zijl, aan dc firma H. J, Tja den cn Zn. te Haarlem; b. van dc uitvoering van dc gewapend betonwerken ten behoeve van die zwem- inrichting, aan do N.V. Wernink's Beton- fabriek te Leiden. De Voor z. merkt hierbij op, dat advies is geviaagd aan de Gezondheidscommissie, omtrent het- bacterie-gehalte van heb wa ter. Dit advies luidde niet gunstig, naar uit een later door Prof. Plu uitgebracht rap port blijkt, dat hier voor ongerustheid geen enkele reden bestaat. Het voorstel, wordt hierna goedgekeurd. 16e. Voorstel tot onderhandsehe op dracht van de levering en het opstellen van eene clectrischc bewegingsinrichting voor do te vernieuwen Leiderdorpsche brug, aan de N.V. Haarlemsche Machine fabriek, voorh. Gebr. Figee te Haarlem. Goedgekeurd. 17e. Voorstel tot verhooging van den post „Subsidie aan het Burgerlijk Armbe stuur" voor 1923, met een bedrag van f 50.000. Goedgekeurd. 18e. Voorstel tot bet doen rooien en verkoopen van boomen. De heer Reiminger, weth., heeft be zwaar de drie linden in de Nieuwstraat te rooien omdat daardoor het stadsschoon ge schaad wordt. De heer Splinter begrijpt het voor stel niet. De eigenaar heeft zelf gevraagd of de boomen weg mochten. De Voorz. vindt het mooier als de boo men blijven staan. Ze zijn échter niet ge plant vanwege de gemeente, maar door een vroegeren eigenaar om zijn wijnpakhuis koel te houden. De tegenwoordige eigenaar wordt door die boqmen in de uitoefening van zijn bedrijf zeer belemmerd. De heer v. Hamel begrijpt niet wat die boomen met het stadsschoon hebben _te maken. Ze staan veel te dicht op het huis. Het amendement van den heer Reimerin- ger wordt verworpen met 28 tegen 3 stepa- men. Voor de heeren Eerdmans, Reimerin- ger, Knuttel. 19e. Voorstel in zake het verleenen van een gratificatie na het overlijden van ge meente-ambtenaren, niet vallende onder do bepalingen der verordening, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, met intrekking van het Raadsbesluit van 17 Maart 1845, laat slelijk gewijzigd 16 October 1913. Goedgekeurd. 20e. Voorstel: a. tot aankoop van het perceel aan de Bloemstraat Sectio K No. 1291; b. tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. Goedgekeurd. 21e. Prae-advies op het verzoek van dr. A. H. Oort, om een jaar verlof als le ge neesheer aan het Sanatorium „Rhijn- geest", buiten bezwaar van de gemeente kas. Goedgekeurd. 22e. Prae-advies op liet verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Technici, om aan de voorwaarden, waaronder aan bouwvereenigingenp ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen, voorschot ten worden verstrekt, bepalingen toe te voegen in zake de eischen, waaraan het toezichthoudend personepl moet voldoen, alsmede de getalsterkte van dat personeel. Goedgekeurd. 23e. Prae-advies op het voorstel van den heer van Eek, inzake verlaging van den prijs van het gas. Do heer v. Eek zegt, dat. toen hij zijn voorstel deed, hij dat kon doen namens de Commissie voor de Lichtfabrieken. Na dien tijd i3 een lid van meening veranderd. De bezwaren die B. en W. aanvoeren acht spreker niet gegrond. Zij willen de resul taten over 1923 afwachten, maar het is zoo goed als zeker, dat de op de begrooting uitgetrokken winst gemaakt zal worden. B. en W. wijzen op de achteruitgang in den omzet. Dit argument moet zeker rustig overwogen worden. Uit oude cijfers is spr. echter gebleken dat er 't vorig jaar ook een paar maanden een vermindering van pro ductie was. Over het algemeen is er ook nu nog een regelmatige vooruitgang, zoodat de kleine tijdelijke achteruitgang geen reden behoeft te zijn tot verlaging over te gaan. Spreker wijst er verder op, dat B. en W. het gebruik willen prikkelen door het toe passen van een reductie-systeem. Spreker gevoelt daarvoor niet veel, daar het gas voor verwarming dan goedkooper geleverd wordt, dan voor verlichting aan de armste gezinnen. Hij heeft echter geen overwegend bezwaar, mits ook de gewone prijs verlaagd wordt. "Wordt de omzet verminderd, dan zal dat zeker voor de fabriek noodlottig zijn, maar, waar het hier een massaproduct geldt, moet men dit tegengaan door den prijs laag te houden. B. en W. zeggen dat de begrooting over 1924 nog moet behandeld worden. De waar de van dit argument ontgaat spr., als maar ming wordt gehouden met het uitge trokken bedrag. Volgens de raming van den directeur kan ook na dc voorge stelde verlaging de geraamde winst wor den bereikt. Het argument dat de gasprijs hier laag is, doet naar spr. meent niets af aan het feit, dat prijsverlaging urgent is. Dc me thode om den prijs van zulk een artikel hooger te houden dan strikt noodzakelijk is,acht spreker onsociaal. Hij heeft er voorts bezwaar tegen den prijs van het gas bij de begrooting te bepalen, daar dan de winst aan de fabrieken de sluitpost gaat worden. Bij de belasting wordt in elk geval nog progressio toegepast, terwijl onver- mogenden vrijgesteld kunnen worden. De heer Heemskerk kan in vele op zichten met den heer Van Eek meegaan. Het doet hem leed dat B. en W. tegen dit voorstel een afwijzende houding aanne men, daar dc directeur zelf tot verlaging adviseerde, terwijl aanvankelijk ook de meerderheid van commissarissen er voor was. Spreker meent dat het bij B. en W. thans niet alleen gaat om den gasprijs maar om dc gemeentc-financiën in het «alge meen. Toen echter de begrooting ingediend werd. stelde de Directeur voor tot verlaging over te gaan. Spreker vraagt of mot die verlaging bij l)ei berekenen ven do winvt is rekening gehouden. Spreker kan op dit oogenbük nog r-ict in zien dat verlaging niet mogelijk ^is. B. en W. willen eerst een red notie-tarief toepas sen. Spreker gelooft echter r.iet, dat dit'tot vermeerdering van het gebruik zal leiden. Wel zal door het vcrlag-:n van.den prijs het verbruik bij de massa toenemen, in ver band met de concurrentie door de petro-' leum. Spreker meent dat er geen bezwaar is, thans tot verlaging over te gaan, Dc lieer Eïkerbout ka-n zich begrij pen, dat B. en W. een voorzichtige politiek willen volgen. Zonder echter dat Commis sarissen daar naar gevraagd hebben is meegedeeld, dat verlaging mogelijk was," omdat do toostand aan do fabriek gunsti ger was. Commissarissen zegden toen een nader onderzoek Lee, met het gevolg dat verlaging mogelijk werd geacht, terwijl een reductie-systeem werd aanbevolen. Bij een onderzoek naar den tijdelijken teruggang bleek, dat deze was toe to schrij ven aan den toestand der bedrijven. Het gewono verbruik was niet verminderd. Ondanks deze vermindering echter, was het winstsaldo belangrijk grooter dan ge raamd was. Spreker gelooft dan ook dat de w-inst over 1923 niet teleur zal stellen» Hij is niet tegen het maken van winst, maar een winst van pl.m. f 100.009. is toch. zeker wel voldoende. Ook, spreker acht een voorzichtige poli tiek gcwenscht, maar leggen B. eri W. daar op soms den nadruk om ruimte le houdert voor andere uitgaven en een zekere reserve te vormen?.Spr. zou-zulk een politiek niet geoorloofd achten. We kunnen dan beter eventueele uitgaven achterwege laten. Spreker wil nog liever belastingverhoo- ging dan de gasprijs onnoodig hoog te houden. i Do heer Knuttel zegt, dat het er met de samenstelling van do begroetingen raar gaat uitzien, als men maatregelen neemt om het uitgetrokken winstbedrag te ver- lioogen. Van de voorgestelde reductie ver wacht spreker, waar het een kwestie van één cent betreft, niets. De lieer Sanders, weth., zegt, dat de- meentebedrijven hun ontstaan danken uit de overweging om de winsten, die particu lieren maakten, zelf in handen te krijgen. Als nu aan den eisch dat de prijs concur- reerend moet zijn en de arbeidsvoorwaar den billijk voldaan wordt, dan ziet spr. niet in, waarom dc Gemeente geen winst zou mogen maken. Aan genoemde eischen wordt hier zeker voldaan en dus kan tegen het maken van een matige winst geen bezwaar bestaan. Op hetzelfde standpunt plaatst zich ook do heer Wibaut. (Stemmen: Daarmee zijn we het eens). Spr. wijst er dan op, dat de winst voor een belangrijk deel uit de bui tengemeenten komt. Spreker herinnert dat te Amster dam door de Lichtfabrieken groote winsten worden gemaakt. Dit- bedrag staat gelijk met 30 pet. van den H. O. (De heer P e r a de winst van alle bedrijven). Dc heer Sanders wijst er dan op, dat de winsten tot op zekere hoogte fictief zijn. Wordt het voorstel-Van Eek aangenomen dan is het niet zeker dat het geraamde winstcijfer bereikt wordt, waardoor de begrooting wordt ontwricht. De verminde ring van het debiet acht spreker een zaak van zeer ernstige beteekenis, daar de winst naar verhouding veel sterker daalt. Om trent het reductiestelsel merkt spreker op, dat de ervaring leerde, dat daardoor het debiet zeer sterk wordt bevorderd. Spreker adviseert den Raad voorzichtig to zijn en hst voorstel-Van Eek niet aan te nemen, temeer daar de steenkolenprijzcn niet vast 'zijn. Spreker geeft de toezegging dat hij zoo spoedig dit mogelijk is, met voorsteken tot verlaging zal komen. Den heer Heemskerk antwoordt spr. dat bij het vaststellen van de begrooting met een prijs van 11 cent is gerekend. Dc heer Van Eek zegt, dat het betoog van den wethouder langs hem heen gegaan - is. Men kan voorstander zijn van een ma tige winst en toch voor prijsverlaging zijn. - Spreker acht het verkeerd, dat men zich niet houdt aan het uitgetrokken bedrag. En nu is de directeur van oordeel dat de prijs verlaging mogelijk is zonder de geraamde winst te schaden. Spreker geeft toe, dat voorzichtigheid gewenscht is, hoewel dc te- ruggang alweer teniet gedaan is. maar dit neemt niet weg dat de prijs zoo laag mo gelijk moet worden gehouden. De heer Splinter Z2l meegaan met het voorstel van B. en W. Spreker begrijpt niet dat er bezwaar bestaat een paar maan der, te wachten, terwijl een bedrag van 30 cent per maand zelfs voor werkloozen van weinig beteekenis is. Dc heer Eikerbout zegt, dat het hier niet gaat om een kwestie van een paar maanden. Do weth. heeft niets positiefs toegezegd, Spreker verwacht dat de bedoe ling is ruimte te houden voor uitgaven bij de bcgrooting waardoor de verlaging onmo gelijk wordt. Spreker acht hier van groote - beteekenis dat de Directeur geen bezwaar maakt. Als het inderdaad een kwestie -van' een paar maanden was, zou de zaak anders staan. De heer Po ra zegt. dat het hier gaat cm do financiën van de gemeente. Even tueele tekorten moeten verhaald worden op de belasting. Spr. constateert dat do gasprijs hier niet. hoog is. Maar wat wel hoog is, dat is de belasting. En wat bezwaar is er dan tegen, dat do bedrijven de lasten mee hel pen drogen, als de prijzen niet te^ hoog zijn. Als de prijzen worden verminderd, beteekent dat een bedrag van f 120.000 per jaar wat maar zoo niet is terug te vinden. Spr. meent dat deze zaak uit al gemeen oogpunt moet worden bezien, en. dat het een groote dwaasheid zou zijn met B. en W. niet mee te gaan. Do heer Wilbrink zegt. dat de heer van Eek heeft gezegd dat over de eerste 8 maanden een winst is gemaakt vari f 97000. Over 't geheelo jaar zou dit eeft winst geven van ongeveer f 145000. Nu heeft spr. tegen een matige winst geen bezwaar. Dö heer Dubbeldcmarï zegt steeds dat .onze voorgangers een dure 65*

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2