ËgnsaBtelijka Aankondiging, jj'SStMEBHTELIJKE VISCHVERKOOftv Aan den gemeentelijken vischwinkel «Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATER DAGAVOND verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.20, SCHOL a f0.20 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, f-' Burgemeester. Leiden, 2 November 1923. 'AGENDA'. VRIJDAG 2 Nov. Leiden. Propagan- 'da-Vergadering der Jong. Ver. op Geref. grondslag „Obadja" in de Kleine Stads zaal. Aanvang 8 uur. VRIJDAG 2 Nov. Leiden. Vergade ring van aandeelhouders der N.V. Nieu we Leidsche Courant in het gebouw Hooigracht 35. Aanvang des avonds te 7 uur. WOENSDAG 7 November. Leiden. Filmavond Indië, van de Afd. Leiden van de Ned. Zemdingsvereemging. Stadszaal aanvang 8 uur. Kindervoorstelling namiddagB 5 uur Stadszaal. fe-i* De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 O o t e b e r tot en met Zondag 4 November waargenomen door de apotheken van da heercn G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van bet Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steed3 geopend, doeb alleen voor leden van dit fonds. Door deze daad zal Uwe Majesteit de groote tradities voortzetten van bet Door-, luchtig Oranjehuis. Toen in 1848 overal in Europa oproerige bewegingen ontstonden ter verkrijging van meer volksinvloed op de Regeering, was bet Koning Willem II, die op aandringen van den beer Thor- becke vrijwillig toestond, wat elders slechts door burgertwist en bedreiging verkregen word. Thans gaat door alle Europeescbe landen een onweerstaanbare strooming naar al gemeen herstel en naar uitschakeling der parlementen. In het ééne geval geschiedt dit door bet wapengeweld van een levens- kraebtigen kern des volks, in het andere geval gaat bet initiatief uit van de hoogste autoriteit, waarvan de energieke Koning van Spanje een navolgingswaardig voor beeld gaf. Uwe Majesteit gelieve dus Hare historische taak te begrijpen, evenals Haar voorvader Willem II die begreep en met de Kroon als steunpunt een verbeterd par lementair regime to vestigen, voordat door bedreiging of wapengeweld liet tegenwoor dig stelsel ten onder gebracht wordt. Staatsrechtelijk is betgeen ik U voor stel volkomen gerechtvaardigd. Onze Grondwet en onze parlementaire instellin gen zijn een concessie van bet Konings schap aan bet Volk, door wijlen Koning Willem I in bet belang des volks gegeven. Koning Willem II deed in bet belang des volks de concessie der ministeriëele ver antwoordelijkheid, waardoor bet zwaarte punt der regeermacht bij bet parlement kwam te liggen. Welnu, wat de Kroon vrijwillig gegeven beeft in bet belang des volks, kan zij op eigen gezag weer wijzi gen of terugnemen, wanneer onder ver anderde omstandigheden het belang des volks dit eischt en een andere uitweg niet meer mogelijk is. Want bet algemeen wel zijn is de hoogste wet. De listige formule der ministeriëele ver antwoordelijkheid moge den persoon des Konings willen uitschakelen en van- ver antwoordelijkheid voor den gang van zaken ontslaan, voor God blijft Uwe Majesteit niettemin verantwoordelijk. En ook vooi bet oordeel van het nageslacht. Het volk vraagt thans werk en brood. En het vraagt van zijn Vorstin bescher ming tegen den verwoestenden invloed der parlementaire partijen. Bij gelegenheid van Haar zilveren regee- ringsjubileum is aan Uwe Majesteit op ont roerende wijze gebleken van de gehecht heid des volks aan zijn Vorstin. Dat Zij deze gehechtheid beantwoorde door bet Volk een wijze en krachtige Regeering te ■chenken, die baar steunpunt niet langer Vindt ii^ de hartstochten der parlementai riers maar in de autoriteit van het Ko ningsschap. Zoodra ons volk weer de krachtige hand ëener wezenlijke Regeering voelt en het den noodlottigen invloed der parlementaire partijen en der demagogen beteugeld weet zal de vlijt en de veerkracht onzer natie weer worden opgewekt en ontspannen. Dan kullen de bekwame mannen, die thans itelselmatig uit bet staatsbestuur geweerd [Worden, zich wederom aan bet algemeen (Welzijn gaan wijden; cn de ambtenaren. Van alle staatsdiensten tot verhoogd plichtsbesef worden opgewekt. En eerst langs dezen weg kunnen wij een econo- mischen nood te boven komen. Ik ben overtuigd in bet bovenstaande de gevoelens van bet beste deel van Uw volk te hebben vertolkt en ik vertrouw, dat dit advies in érnstig beraad' genomen zal [worden. Met gevoelens van eerbied en hoog achting l fjh' Van ,Uwe Majesteit de toegewijde en i'Mlfjt-" t'. dienstwil! MV' v. g. EMILE VERVIERS. Vjf 3! iLeidetf, 29 October 1923. iJ.jip ffe De Po6t-chèqué- en Girodienst. - v Do Minister van Waterstaat heeft ge- jtntwóord op de vragen van den heer Van (lVnuren inzake tijdelijke sluiting van den l ftoetchèque- en girodienst. Op de vraag, krachtens welk recht of bevoegdheid de directeur besloten heeft den dienst tijdelijk to sluiten, antwoordde 'do Minister, dat te dezen aanzien geen luidere maatregel it getroffen dan die, welke bedoeld is in art. 29, 2de lid, van het Girobesluit 1923. Verder deelde hij mede, dat getracht wordt den tijd van sluiting zoo kort mo gelijk te doen zijn. De Minister betreurt het in hooge mate, dat het verloop der centralisatie dwong tot sluiting over te gaan, met als gevolg al het ongerief, dat hieruit voor de reke ninghouders is voortgekomen en de weer slag daarvan in de publieke opinie. Hij heeft de noodige maatregelen ge troffen, opdat het herstel zoo spoedig mo- glijk zal kunnen intreden en de dienst kan worden hervat. Ofschoon met de meeste voortvarendheid wordt voortgewerkt, kan echter voor het oogenhlik nog niet met ze kerheid een termijn voor de sluitings periode worden gesteld. De regeling, welke inmiddels voor de uitbetaling van gelden op postrekeningen is vastgesteld, maakt het overbodig dat maatregelen, als in de desbetreffende vraag gesteld, worden getroffen. Mocht ondanks deze regeling daartoe onverhoopt nog aanleiding blijken te be staan, dan zal er, naar de Minister meent, geen bezwaar tegen bestaan, dat de Regeering haar invloed zal aanwenden bij overheidsorganen en -instellingen, ten einde te bevorderen, dat zij niet overgaan tot de invordering of opeisching van gelden gedurende den tijd, dat de Post- chèque- en Girodienst gesloten is, wan neer de betrokkene aannemelijk maakt, dat zijn saldo tegoed bij dien dienst ge lijk of grooter is dan het verschuldigde bedrag. De regeling, inzake het betalen, behelst wel is waar de vraag van de noodzake lijkheid der betalingen, ten behoeve waar van de terugbetaling van een deel van het tegoed wordt gevraagd, doch dit heeft enkel ten doel, om bij een grooten toe vloed van aanvragen te verzekeren, dat zij, die in ernstige moeilijkheden verkee- ren, de afwikkeling hunner aanvrage niet zouden zien vertraagd. Voor het oogenhlik kunnen op dit punt de aanvragen met tegemoetkoming worden afgewikkeld. De maat op Brasem. 1 De minister van Binnenlandsche Zaken, en Landbouw heeft bepaald, dat in afwij king van het voorgeschrevene in art. 3, lid letter e, van het Bijzonder Vissch^- rijreglement I (Stbl.) 1922, no. 503), tot 15 Maart 1924 de maat op brasem voor de onder Reeuwijk gelegen plassen: Sloom?, 's-Gravenhroek, Ravensberg, Vo gelenzang en Vettenbroek, twordt vastge steld op 20 c.M. in plaats van 25 c.M. De ex-kroonprins. ïn aansluiting aan het geen wij reeds berichtten over den ex-kroonprins en zijn verzoek om verlof te ontvangen naar Duitschland te rug te koeren, meldt een Reuter-telegram nog, dat de Duitsche re geering niet ongeneigd zou zijn den kroonprins too të staan naar Duitschland terug te keeren, maar alleen onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat hij rustig op zijn landgoed in Silozië 2al gaan wonen, BUITENLAMP DE CONFLICTEN IN DUITSCHLAND. Nog geen beslissing. De houding der Franschen in Rijnland. De beslissing over het al of niet voort duren van de coalitie is verschoven tot hedenmiddag. Gistermorgen zou het Rijkskabinet ver gaderen en tegen? den middag waren de Sociaal-demoeraten ter audiëntie genoo- digd, maar offieieele berichten meldden, dat Stresemann's geneesheer hem een en ander verbood bij te wonen. In hoeverre we hier met een „politieke lichte verkoudheid/* te deern hebben kan in het midden gelaten worden. Afgande op de feiten zou men geneigd zijn aan deze gedachte geloof te hechten'. Gisteravond toch heeft de Kanselier de beide conference's in zijn ziekenvertrek gehouden. De drie voorwaarden der S. D. A. P. werden lang en breed besproken, maar tot een besluit kwam men niet. Stresemann deelde mede, dat in do be sprekingen van den ministerraad ten aan zien van de soc.-dem. eischen het stand punt was ingenomen, dat deze eischen' eerst door de verschillende in de regeering vertegenwoordigde burgerlijke partijfrae- ties besproken moeten worden. Daarmede ;was de behandeling van de eischen der sociaal-democraten van do baan. De sociaal-democratische leiders bega ven zich daarop naar de vergadering van do Rijksdagfractie, waar men ook al niet beter kon doen dan do beraadslagingen tot heden uitstellen. Vanmorgen heeft Stresemann dus met do „burgerlijke partijen" onderhandeld, en vermoedelijk zal hij ook hier ondervonden hebben, dat verdere pogingen om de breuk in de coalitie te heelen vruchteloos zijn. Allerwegen blijkt men dit kabinet moe te zijn en de eischen der socialisten heb ben scherpe protesten van de rechtschc partijen uitgelokt. Het meest rechtsche Bcrlijnsche blad ,,Die Deutsche Zeitung' spooirt Strese man aan, thans toch niet langer te wach ten met- het nemen van zijn ontslag, daar bij het vertrouwen van do sociaal-demo craten heeft verloren! cm dat van de Duitsch-Nationalen nimmer heeft bezeten. Het blad voegt hieraan nog toe dat te genover een rechtsche regeering, de land bouwers zeer zeker meer ontvankelijk zul len zijn voor de klachten van de bevolking dor steden. Naast deze uitlatingen, bracht do dag van gisteren nog andere omstandigheden, die er op wijzen dat eigenlijk geen der coalitiepartijen con amore do ocalitie handhaaft. Zoo gaf de te Berlijn gehouden vergade-, ring van Stre se man's eigen partij order, dat in Saksen de sociaal-democratische re- geering niet gesteund mag worden, en tevens nam deze partij heb besluit een onderhandelaar naar Von Kahr te zenden o£m hem een's te polsen over een bijleg ging van het Beiersche conflict^ Is het wonder, dat de Bcrlijnsche sociaal democraten, die toch al zoo sterk tegen hot blijven in do coalitie zijn, zich verbij ten 1 Do Duitsche S. D. A- P. kan toch al over coalitie-wee spreken. - Een crisis in Saksen. 5 dreigt voor hun partijleven noodlottig te Worden. Do Landdagfractie besloot een minder- heidsregeering met ondersteuning der de mocraten te vormen. Het bestuur van de soc.-dem. Landesverbandi in Saksen evenwel verklaarde zich met vijftien tegen zeven stemmen cr tegen. De fractie ver klaart thans, dat zij alleen in laatste in stantie een beslissing heeft te nemen, het geen het bestuur getwist. Thans zal een soc.-dem. partijdag worden belegd ter be slechting van dit geschil. Of het er warm toe zal gaan! In Rijnland is de toestand weer minder gunstig. Nu nieuwe berichten door de oencuur hesnglippen blijkt daaruit, dat de Franschen en Belgen de Republikcin- sche beweging allerwegen nog steunen. Zoo namen de Franschen gisteren 3.900 billicen mark in beslag ten bate van de Rij ul a ndrcpubl iek. Te Krcfeld drongen 150 separatisten met geweld een drukkerij binnen, waar bankbiljetten van 500 millicen voor de Rijksregeering vervaardigd worden. Zij namen den gcheelen voorraad in beslag en dwongen de arbeiders onder bedreiging met revolvers de nog in bewerking zijnde biljetten af le maken-. Ook in Parijs schijnen nieuwe dreigende gebeurtenissen op til te zijn. Fransche troepen omsingelden in de hoofdstad het stadhuis, ovaarin zich een 100 man sterke, uit alle beroepen samengestelde, Öelbst schut z bevond, welke tot taak had het gebouw tegen aanvallen der separatis ten te beschermen. Al deze Selbstschutz- ledeni werden gevangen genomen en. bo vendien nog in het Kreisamt 40 politie agenten. Allen werden! naar de Fransche kazerne gebracht,, Do burgemeester heeft den Franschen bezettingsautoriteiten ver zocht hen vrij te laten. De Franschen wachten hier dus de pogingen tot opstand van de separatisten niet af, maar maken reeds van te Voren voor hen den weg vrij. Intusscbcn neemt de tegenstand der Duitsche bevolking in het Rijnland steeds vaster vormen aan. Te Mainz hebben in een bijeenkomst de vertegenwoordigers van het Rijk, deri staat, de gemeente en, van andere besturen eenparig geweigerd do zoogenaamde voorloopigo regeering van Rijnland te ondersteunen. Do beambten hebben eveneens besloten aan de oproe ping om hun werkzaamheden te hervatten geen gevolg te geven. Uit de overige plaat sen van het Rijnland worden overeen komstige besluiteii genomen. 4DE HERSTELKWESTIE. Bezorgdheid in Amerika. ;r De verklaringen, in perstelegrammen aan Poincaré toegeschreven, die op den wensch wijzen van Frankrijk om den om vang van het onderzoek inzat» de schade» vergoedingen te beperken, hebben in offi» cieelo kringen, te Washington bezorgdheid gewekt. Van bevoegde zijde wordt gezegd, dat do aangegeven beperkingen niet in overeenstemming waren met het denk beeld eener commissie van deskundigen, gelijk dit door Hughes naar voren werd gebracht. Er bestonden* zoo werd gezegd, alle aanwijzingen* dat indien Frankrijk bleef staan op een formule, die een vol ledig onderzoek naar Duitschland's beta- lings vermogen zou beletten, het welslagen der huidige onderhandelingen er in de oogen van Washington ernstig door in gevaar zou worden gebracht. Fransch noodgeld. Do Fransch-Beigischo spoorwegregie voor het Rijnland heeft met ingang van hoden coupures uitgegeven varieerend tusschen 5 centimes en 10 francs, welke door haar voor alle betalingen zullen worden aangenomen* De Kohlensteuer. De bozettingsautoriteiten hebbben haar oisch, ten aanzien van do achterstallige kolenbelasting tot 15 mililoen dollar, dat is dus tot 20 van het aanvankelijk ge- eischto bedrag, teruggebracht. Hiervan moeten terstond 10 eventueel in kolen worden betaald. KORTE BERICHTEN. Gisteren hebben gemeenteraadsver kiezingen plaats gehad in meer dan 300 gemeenten, in Engeland en Wales. In 70 van de grootste gemeenten heeft de labourpartij niet minder dan 632 can- didaten gesteld, de conservatieven stel den 545, do liberalen 317 en de onafhan- kelijken 326 candidaten. Uit Londen woxdt gemeld: Vermoe delijk zal de prins van Wales den koning vertegenwoodigen bij de plechtigheid der bijzetting van het stoffelijk overschot van Bonar Law, Maandag a.s., in de ^Vest- minster abdij. Reuter seint uit Moskou: Een aantal landbouwers uit Australië is hier aange komen; hun doel is in Rusland te werken en de bewoners op do hoogte te brengen van den vooruitgang op landbouwkundig gebied. Uit New-York wordt gemeld: De chef van de Hoboken-poli tie had gisteren in verband met de dreigbrieven, die wa ren ingekomen aan het adres van Lloyd George, de helft van zijn politiemacht aan het station verzameld, toen de Britsche ex-premier aankwam. Henderson, de arbeidersleider, heeft te Acton (Londen) het woord gevoerd. Hij zeide o.a. dat het met het vooruitzicht van bijna twee millioen werkloozen tegen Kerstmis een bespotting was van be scherming te spreken als oplossing van het vraagstuk der werkloosheid. De arbeiderspartij zou aan Baldwin's protectiepolitiek geen gelegenheid geven de aandacht van de onmiddellijke be hoeften der arheiderswereld af te leiden. Van 12 November a.s. af zal het personenvervoer op de Duitsche spoor wegen aanzienlijk beperkt worden. föEOHTZ&KEÜ KANTONGERECHT TE LEIDEN. De relletjes te Katwijk. Men herinnert zich, dat er op Zondag 9 September, den dag voorafgaande aan de jubileumfeesten te Katwijk, socialisti sche jeugdgroepen door Katwijk zijn ge trokken. Verschillende kinderen, die van deze groepen deel uitmaakten, zijn door inwoners van Katwijk min of meer mis handeld. Tegen Donderdagmiddag waren voor 't Leidsche kantongerecht gedagvaard twee leiders van deze groepen, n.I. M. «T. G. en J. H. R., ter zake van het zonder ver gunning van B. en W. houden van een optocht, Beklaagden waren niet ver schenen. Als getuige werd gehoord de heer J. F. B., commies bij de posterijen to Katwijk; die verklaarde, in tegenstelling niet zijn eenigen tijd geleden voor de politie to Katwijk afgelegde verklaring, dat hij in het doortrekken van deze groepen geen optocht kon zien. De kinderen waren voorzien van vlag getjes en in iedere groep werd een groote vlag meegedragen, waarop de plaats der afdecling vermeld stond. Zij trokken niet als een geheel door het dorp, maar in groepen van 25 of-50 heel ordelijk. Do kantonrechter merkte op, dat ook hij van meening is dat als cr groepjes van 25 personen geheel los van elkander door het dorp getrokken zijn, men dit niet bepaald als een optocht moest beschou wen. De ambtenaar van het O. M., mr. Van der Eist, zeide, afgaande op de verklaring van den getuige, dat bier twijfel bestond of men al of niet met een optocht te doen had. Hij zeide dan ook een eisch te zullen achterwege laten en de zaak geheel te wil len overlaten aan het oordeel van den kantonrechter. Deze zal op 14 November uitspraak doen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het gerechtshof te VGravenhago heeft bevestigd het vonnis der rechtbank, waar bij de rechtbank den oud-directeur der Zuid-Hollandsche Credietvereeniging ver oordeelde tot vergoeding van door hem aan de onderneming berokkende schade. G. van D., voerman te R ij n s h u r g, was door den Haagschen Politierechter, wegens strooperij met behulp van. een wagen, veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het vonnis van den Politierechter werd bevestigd. HAAGSCHE RECHTBANK. De strooptocht langs den weg. Voor de rechtbank-, te 's-Gravenkage heeft terecht gestaan wegens verschillende diefstallen onder verzwarende omstan digheden als braak, verbreking en inklim- ming, de meteselaar J. P. W. Z., te '-Gra- venhage. Hij was 17 Jan. door inklim- ming de woning binnengedrongen van een tuinman aan den Hooge Rijndijk te Leiden, bad er een linnenkast openge broken en daaruit ongeveer f 300 ont vreemd. In een nacht in Juli had hij een ruit stukgeslagen, van het kantoor van een vennootschap aan den Morschweg te Lei den en was het kantoor binnengeklom men. De vangst bedroeg hier echter slechts 35 cent. 24 Mei brak Z. in de woning van F. L. te Veur in en ontvreemdde verschillen de sieraden als oorbellen, kettingen en eenigo gouden tientjës, Engelsche pon- dn, drie obligaties S. S., een biljet van f 100, een gouden horloge met ketting, een portemonnaie, inhoudende bankbil jetten van f 25 en f 10 en eenïg zilvergeld. Verder was hem ten laste gelegd een inbraak in het huis van dr. H. te Voor schoten op een dag in Juni. Hier be stond do buit uit een groote hoeveelheid tafelzilver. De familie H. was in den tijd, dat de inbraak werd gepleegd, afwezig. Ten slotte Leeft Z. ingebroken in de villa van jhr. C. aan den Terweeweg te Oegstgeest. Hier werden o.a. vermist ongeveer 60 stuks tafelzilver, een gouden damesring, een gouden schakelarmband, een p latina ketting met diamant, 2 gou den horloges en een bedrag aan bankpa pier van f 760. Bekl. bekende volledig, maar zei, dat hij niet tot dergelijke dingen zou zijn ge komen als zijp. vader hem er niet loo had aangespoord. Het grootste gedeelte van het gestolen goed had hij zijn vader ge geven. Eisch 3 jaren gevangenisstraf. Gisteren zijn o.a. veroordeeld: Fr. S., een 17-jarig jongmensch uit Leiden, wegens diefstal van geld ten nadeeïo van zijn ouders, tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaren. G. J. do H., werkman te 's-Gravenhage, wegens diefstal van een rijwiel te Oegst geest, tot 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf. Bij vonnis van 25 October 5.1. heeft de rechtbank te 's-Gravenhage vernietigd het op 14 Mei j.l. door den kantonrechter plaatsvervanger mr. A. J. Fokker gewe zen vonnis in zake J. P. W. v. d. M., te Noordwijkerhout, waarbij deze werd vrijgesproken wegens overtreding der Woningwet. Do rechtbank veroordeel de hem tot een geldboete van f 5 subs. 2 dagen hechtenis. In hoogcr beroep rechtdoende beeft de rechtbank op 25 October j.l. een vonnis van dcnzelfden rechter vernietigd, waarbij J. W. D. L., te L e i d e n, is veroordeeld wegens overtreding der Drankwet tot tot f 50, subs. 50 dagen hechtenis. Appel lant is echter door de rechtbank tot de zelfde straf veroordeeld. UIT BE UÜÜEWaüa KATWIJK AAN DEN RIJN. Door ond, orhandscho verkoop is de heer A. Zuijderduin eige naar geworden, van het pand, naast zijn woning, eigendom vaii het R. K. Armbe stuur eu thans bewoond door A. S. In het gebouw van do Chr. Jonge). Vereen, aan do Voorstraat alhier, wordt vanwege die J. V. eiken Zaterdagavond van 710 uur een „Te huis gehouden voor jongelieden van iederen stand. De bedoeling hiervan is, om zoc- veel mogelijk do jongelui des Zaterdags avonds van de straat te houden, waar meestal niet veel gete-ds wordt geleerd. Voorwaar cene schoone maar moeilijke taak. Het is er zeer gezellig ingericht- en aan ontspanning ontbreekt het er niet. Iedereen, die zich wil gedragen naar de regelen' van dat „Tehuis", is hartelijk welkom. Hulde aan het bestuur der J. V, die hiervoor het initiatief nam. r Doordat een scheep s- Lading steenten was afgekeurd, stond de bouw van dc R. K. schoei stil. Thans is een a micro lading gearriveerd en kan het werk wederom voortgaan. Intusschen een leelijke vertraging en een schadopost voor den aannemer. Reeds 14 dagen geleden- had de school onder de kap moeten zijn. Het- zal nu nog wel enkele dag«sn duren voor dit het geval is. Hieruit zal kunnen volgen, dat de school ook ©enigen tijd la ter geopend zal worden, dan men aanvan- 1 keJijk van plan was. Het regenachtige weer kemt voor den tuinders en bloembollen- kweekers steeds meer ongelegen. Verschil lende kweekers hebben nog pas een kleiat gedeclto van bun bloembollen geplant eis de werkzaamheden worden bijna iederen dag onderbroken door dfen regen. Hier door stijgen do bedrijfskosten wat de uit komsten niet toelaten. Geen wonder dat door velen rijk hal zend naar beter weer wordt uitgezien. NOORDWÏJK AAN ZEE. Op uitnoodiging der Chr. Jongel. Vereen. „Volg Mij" alhier sprak in de Herv. Kerk gisteravond ds. J. Vermeulen. ZijnEerw. Bprak naar aan leiding van Richteren C vs. 25 en 26: la Over de heilige eisch aan Gideon; 2e de heilige eisch aan de Hervormers en 3e do heilige eisch tot ons. De kunsthandel van J. N. Roost is weer overgebracht naar Leiden. WASSENAAR. Gisteravond had de algemeen© vergadering plaats der Coöp. bakkerij „Ons Doel" alhier. Uit het jaar verslag der secretaris bleek dat 18 nieuwe leden waren toegetreden en. het ledental thans 186 bedroeg. Door de commissaris sen werd verder voorgesteld gezien do winst- en verliosrekening, dit jaar aan do leden 31 dividend uit te keeren. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De aftredende bestuursleden en commis saris werden allen herkozen. Aan bet ein de der vergadering werd er nogmaals op gewezen dat het bij verleden "jaar lager© dividend procent in hoofdzaak hierin ge legen was dat de broodprijzen niet waren verhoogd, alhoewel door de concurren ten verzocht was dit te doen. Bij monde van den heer Marbus werden bestuursleden cm commissarissen hartelijk dank gezegd voor hun arbeid in het belang der ver- -eeniging verricht. De collecte voor het Roode Kruis heeft in deze gemeente op gebracht de som van 370. Naar w ij vernamen is do onderbouw der nieuwe Herv. Kerk in' het park „de Kievit" opgedragen aan de Haagscho Beton Mij. Pr e dikb. Ned. Herv. Kerk Dorp Zondag voorm. 10 en nam. 6.30 uur. Ds. de Yey Mestdagh (H. A. en Dankzeg- sülff-) Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. de Bruin van Scheveningen. Burger 1. Stand. Geboren? Cornells Leendert z. van J. K. dc Rooy; eni M. Groenendijk Maria Alida d. van S. v. d. Ham en H. J. Vogels. I BOSKOOP. Omtrent de hieron- der genoemd© verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te be- 1 damestasehje met inhoud, 1 ellenmaat, 1 zilveren armband, 1 ceintuur van een- meisjesjurk, 1 duimstok, 1 bovenkop van een bietsbei, 1 huissleutel, 1 zijden shawl, 1 alpaccabeursje met inhoud en 1 snoei mes. Zondag 4 November des voorm. 9.30 uur hoopt voor de Con fessioneel© vereeniging in het gebouw „Salvatori" op te treden de heer de Jonge van hier. Nam. G uur Ds. Haspers uit Gouda. (Bed. H. Avondmaal.) In de Geref. Kerk voorm. 9.30 on nam. 6 uru Ds. v. d. Heijden uit Wassenaar. M e j. C. Goudkade ;i 1- hïer, onderwijzeres aan de Openbare School TeW addinxvoen is in gelijke be trekking benoemd aan een der openbare scholen te Rotterdam. WOUBRUGGE. Het zeer gevaarlijke werk, den roodkoperen bal van den to ren te balen, is nu geschied. Had de aan nemer eerst heel practisc-h bedacht het zware steigerhuot met een zweefkabel naar boven tc brengen, nu wist men een touw over het kruis to krijgen, waardoor men steun kreeg om den ladder tegen der* zeer steilen toren te plaatsen, door middel van een „vlieger" liec men het gevaarte zakken. De ladder behoefde zoo niet en kel op den haak, die afgerocst kon rijn, te hangen. De bal zelf bleek niet door den bliksem beschadigd, wel do banden die er om bevestigd waren niet moeren. De bal in 1G53 daar Ary Joostenz to

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2