-EN j A. WAALS 0 DAMESMANTELS Hef verkoopen van Moderne r legen voordeelige prijzen, is het Systeem, waardoor het succes van onze zaak steeds stijgt Ook voor dit Seizoen brengen wij een ongeëvenaarde collectie in Stof, Zijde en Fluweel Blouses, Rokken enz. Terwijl wij, zooals bekend, uitsluitend Solide kwaliteiten verkoopen, zijn wij alijd lager dan elders HAARLEMMERSTRAAT 114 LEBDEN Gemeentelijke Aankondiging. B. en W. van Leiden: Gezien het verzoek van: a. A. Distel velt, om vergunning tot op richting van een moffelinrichting in het achtergedeelte van het perceel Oostdwars- gracht No. 19, Sectie B no. 2884. b. H. Hoppenbrouwer, om vergunning tot oprichting van een mineraalwater- en limo- nadefabriek in. het percel Apothekersdijk nos. 12 en 12a, Sectie H No. 3340. c. J. Zijlstra, om vergunning tot oprich ting van een smederij en lassoherij in het perceel Miehielstraat no. 22, Sectie H Nos. 305 en 306. d. C. Brokaar, om vergunning tot oprich ting van een bewaarplaats voor 1000 Liter benzine op het perceel Lage Rijndijk no. 10b, S.ectie K no. 2404. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 13en Oct. e. k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun ne bezwaren mondelingHoe te lichten. AGENDA. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Bijtel, Hooigracht 80, Tel. 876. Dr. Kist, Rembrancitstr. 21, Tel. 1202. Dr. Mulder, Watersteeg, Tel. 990. Dr. v. Voorthuij^en. Heerengracht 38, Tel. 7. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Sept. tot en met Zondag 30 Sept. waargenomen door do apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. sleehls, anders was 't net een miniatuur- Collegezaal. De belichting door middel van dakvensters voldoet prachtig. Voorts treffen we hier aan een hoeken kast en comfortabele platenkist; heide attributen voor het steeds meer veld win nend aanschouwelijk onderwijs. Alles maakt een buitengewoon solieden indruk; een verheffend iets in onzen tijd van „licht en dicht." Do zeer modern ingerichte closets en urinoirs even ten onderwerp gesteld 'van onzen bewonderenden blik en dan door de ruime bij uitstek doelmatige garderobe van den kerkeraad, komen we aan de laatste deur hoe, zijn we nu in de vergader zaal van de .Staten, of hoe zit dat? Sterk herinneren er ons de amphitea- lersgewiis opgestelde banken aan, ook al van stevig, donkerkleurig eikenhout, met fijne bekleeding en gestoffeerde op spi- raalveeren liggende kussens. In 't m'ddenvak, op een speciaal ver vaardigde cocosmat, de eiken tafel voor do stemcommissie. Aan het hoofdeinde op een soort podium de tafel en zetels va* het moderamen; de voorzitters en de heide scribae. Deze mooie ruimte, verkregen door het aaneentrekken van 2 schoollokalen, biedt plaats aan 73 personen. Ook hier past de wandbekleeding uit nemend bij de overige meubileering, 'die een zeer goeden indruk maakt. Nieuwmodische electrische lampen zorgen voor belichting, terwijl 4 ventila toren er voor hebben te zorgen dat dit licht niet wordt onderschept door de tra dition eele rookwolken. Buiten gekomen, bezichtigen we de rui me fietsenbergplaats, die vooral in het ko mende seizoen goede diensten zal bewij zen voor do rijwielen der Kerkeraadsle- den, catechisanten, enz. De voormaals blinde muur is voor bet vriendelijk zonnelicht doordringbaar ge worden door het aanbrengen van een paar flinke ramen. Ook is het dak van de naastgelegen gang aanmerkelijk verhoogd wat ten goede kwam aan de reeds bespro ken garderobe. Inderdaad, deze lokalen vormen een waardevol bezit, dat zeer hoog geschat zal worden door allen die er bij betrokken zijn. Onder de deskundige leiding van den beer P. J. Gijsman, bouwkundige, werd het werk uitgevoerd door den aannemer H. van Dalen, voor de timmerwerken; A. G. van Osnabrugge voor de metselwerken;, E. Schoneveld to Katwijk voor de Glas en schilderwerken: Ph. Moo-ten voor de smidswerken: J. W. Hartman voor de lichtinstallatie; Wed. v. d. Zeeuw voor de lood- en zinkwerke en sanitaire artike- lenn Joh. Bekooy voor de stucadoorswer- ken; de firma II. G. Gaspari voor de be hang- en stoffeering, een en ander zeer ten genoege van de bouwcommissie en haar uitvoerder. Met betrekking tot de aanhouding van A. L. F. B., wordt nader gemeld, dat deze de N. V. confectiefabriek „Holland", waarvan hij directeur is, heeft benadeeld door verduistering van een partij goede ren ter waarde van ongeveer f 7000. De heer Aug. L, Reimeringer, pen ningmeester van het comité Ramp-* Japan, verzoekt ons mede te deelen, dat tot op heden voor dit doel is ingekomen f 576.92^. Gistermiddag geraakte de 10-jarigo J. A. v. d. B., terwijl bij bij do Boter- mar^'.. ^ezig was met een zeilscheepje, met zijn hand bekneld tusscken een al daar liggende schuit en den walkant, waardoor de duim van dit lichaamsdeel werd gespleten. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis gebracht ter verdere behande ling. De heer C. J. W. Teeuwen alhier slaagde voor het aanvulüngs-examen (art. 183) bij de Theol. School te Kampen. De heeren H. Kerkmeyer en J. G. Jansen alhier behaalden het diploma van den Alg. Ned. Politiebond met aanteeke- ning. Het diploma verwierven voorts de heeren Th. H. v. Klink en F. H. Kemmer. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 October, aan den eerste-onderwijzer bij do Kweekschool voor Zeevaart, alhier, J. Arends, eervol ontslag verleend wegens opheffing van zijn betrekking. BINNENLAND DE BEZUINIGING. Geen tweede 10 pCt. saiarisvermindering. Naar de „Rsb." verneemt heeft de re geering besloten, het advies van de cen trale commissie voor georganiseerd over leg niet op te volgen en met in gang van 1 Januari a.s. een algeheele loonsverlaging van 10 pCt. in te voeren. Het betreffende K. B. is reeds in be werking en het zal dezer dagen afkomen. Tevens verneemt het blad, dat er zeer groote kans bestaat, dat do tweede sala risverlaging van 10 pCt., welke tegen" 1925 was aangekondigd niet zal door gaan, wijl er gegronde hoop is dat langs anderen weg het resteerende tekort zal kunnen worden gedekt. Ook hieromtrent zullen binnenkort me- dedeelingen worden gedaan. Vergaderingen van Kamerchtbs. Verschillende clubs der in de Tweede Kamer vertegenwoordigde politieke par tijen hebben deze week in het Kamerge bouw vergadering gehouden ter bespre king van de belangrijkste onderwerpen, welke eerlang in de Kamer in behande ling zullen komen, zooals de Vlootwet, Staatsbegrooting, enz. Zoo vergaderden Woensdag j.l. de Ghristelijk-Historischen, gistermiddag en gisteravond do Anti- Revolutionaire fractie en gistermiddag ook de club der leden uit den Vrijheids bond, waarbij echter ook de fractie van dien Bond uit de Eeerste Kamer verte genwoordigd was. De Giro-chaos. Naar aanleiding van hefc bericht, dat de Minister van Waterstaat, in verband raet de desorganisatie van den Postcheque- en Girodienst aan de Nederlandsche Bank advies heeft verzocht, hebben wij ons aldus lezen we in de „Tel." gewend tot een deskundige, die geacht kan worden met deze aangelegenheid van meer nabij op de hoogte te zijm Dc mededeeling, dat aan dc Ned. Bank „advies" is gevraagd, is aldus onze zegsman wel heel eupfremïstisöh uitge- gedrukt. In werkelijkheid is <Ie staat van zaken geheel anders. De Postcheque- en Girodienst, aanvan kelijk bedoeld als girobedrijf, is langzamer hand uitgegroeid tot een gewoon deposi- tobedrijf. Men kreeg de beschikking over zeer groote deposito's. Aan de deposanten werd een kleine de posito-rente vergoed, terwijl de gelden dienden als goedkoop kasgeld voor den Staat. Op die wijze werd de postehèque- cn girodienst langzamerhand bankier, doch het bedrijf was niet berekend op het be- heeren van dergelijke groote bedragen, op de wijze zooals een circulatiebank dat doet. De rekeninghouders zelf zijn gedekt door de staatsgarantie, zoodat risico voor hen geheel is uitgesloten. Anders is het gesteld met den eisch van 1 liquiditeit, die door de directie van den postehèque- en girodienst bij de beleggings politiek vrijwel is verwaarloosd. Is de Ned. Bank wettelijk verplicht tot een dekking van 20 pct„ het girobedrijf is in dat opzicht in het geheel niet gebon den. Dit alles ging nog goed zoolang de eigenlijke girodienst normaal functioneer de en geen geforceerde opvragingen van de zijde van de rekeninghouders waren te vreezen. Doch met het intreden vau de ontreddering werd uit den aard der zaak het aantal opvragingen abnormaal groot, en thans heeft dit zoodanige afmetingen aangenomen, dat de postehèque- en giro dienst zich volgens onzen zegsman heeft moeten wenden tot de Ned. Bank om mid delen. Men kan 'veilig aannemen', dat de Neder landsche Bank dc, gevraagde gelden niet zonder meer zal verstrekken, doch dat zij zal verlangen, dat hét girobedrijf geen de- positobedrijf zonder Saeer blijft en dat een behoorlijke dekking wordt voorgeschreven. Met andere woorden dus: dat practisch de Ned. Bank wordt ingeschakeld! Posierijen en Telegrafie. Met ingang van 1 Januari 1924- zal, naar we vernemen, aan een groot aantal postambtenaren, die, hoewel jonger dan 62 jaar, recht hebben op dadelijk ingaand vol pensioen, wegens overcompleet, ont slag verleend wordeD, Graan uit Rusland. De export van graan naar Nederland uit Rusland bedroeg volgens een V.D.-be- richt uit Moskou tot 1 September 60.802 ton. De totale uitvoer naar de verschil lende landen bedroeg ongeveer 600.000 ton. De Zakelijke Bedrijfsbeslasting. Naar de „N. R. Crt." bericht is te Utrecht namens 275 firma's een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin op nieuw verzocht wordt, de zakelijke be drijfsbelasting in te trekken. Mocht aan het verzoek geen gehoor worden gegeven, dan zullen de onderteekenaars in 1924-, of, als het collectief contract dit belet, in 1925 de -belasting verhalen op do werknemers. Geen nobel gebaar! BUITENLAND DE KAPITULATIE VAN DUITSCHLAND De rust keer weer. Geen terugkeer van verbannenen? De rust in het Duitsche rijk is thans weergekeerd. Do correspondent van d9 „Vossische 1 Ztg." te Munchen meldt zelfs, dat alle ge vaar voorhij is. Naar het „Acht Uhr Abendbl." meldt, heeft von Kahr op het laatste oogenblik toestemming gegeven tot het houden van een Roszbachvergadering, op voorwaarde, dat er niet over politiek zal gesproken worden. Op dezelfdo conditie zou heden de Deutsche Tag in Bayreuth gehouden mogen worden, bij welk© gelegenheid Hit- Ier het woord zal voeren. Achter de schermen rommelt het nog na over het verrassende element, dat in de proclamatie van de beide concurreerende staten van beleg verscholen ging en er wordt al minstens een liooge ambtenaar aangewezen, die als zondebok geslacht zal worden. Inmiddels duren de verwarde toestanden nog voort en wordt het gerucht tegenge sproken, dat het rijk aan Beieren ver zocht heeft zijn privé-staat van beleg in te trekken. In Saksen is generaal Müller ten be hoeve van de rust en de orde met zooveel energie opgetreden, dat de „Vorwarts" daar een provocatie in ziet. In Berlijn zelf is de rijksdag aan het vergaderen en drongen de beide uiterste groepen er opnieuw op aan, dat Strese- mann zich zal verantwoorden. Minister Solmann heeft het debat gesloten met de verzekering, dat de toestand op het oogenblik veel te onzeker is, dan dat op een verschijnen van den kanselier ook maar de geringste kans bestaat. Intusschen hoopt men toch op een be langrijke kanseliersrede op Dinsdag a.s. Zooals hekend is heeft de rijksregeering in haar proclomatie over de opheffing van het lijdelijk verzet met nadruk verklaard dat zij er alles op zou zetten om den ver bannenen den terugkeer mogelijk te ma ken en hen uit de Fransche gevangen schap te bevrijden. Het te Dusseldorf door de Fransche bezettingsautoriteiten uitgegeven „Düsseldorfer Nachrichten- blatt" noemt dit een illusie der rijksregeering en voegt hieraan toe dat geen der wegens het vergrijp van lijdelijk verzet aange klaagden, gestraften, uit hun. functie ge- zetten en verbannenen recht heeft op am nestie of terugkeer. Zooals men weet bestaat de vrees, dat de terugkeer tot normale arbeidstoestanden in het Ruhrgebied aanzienlijk bemoeilijkt zal worden door het besluit der arbeiders van alle richtingen in de vakbeweging om niet onder de Fransche of Belgische regie le werken. In dit besluit worden de arbei ders volgens het „8 Uhr-Abendblatt" nog versterkt, wanneer zij zien hoe de Fran- schen en Belgen de bij hen werkzame bui- tenlandsche arbeiders behandelen. Op alle mijnen, die de Fransche regie heeft over genomen, werken de arbeiders dagelijks, ook Zaterdags, in stukloon en wel negen a tien uren, terwijl de dagelijksche ar beidstijd der locomotiefbestuurders en an dere te werk gestelde arbeiders overal tien uren bedraagt. De Duitsche Soc. Democraten. Een oproep van het bestuur der So ciaal-Democratische paTtij en de rijksdag fractie zegt, dat allen, die den staat en het volk trouw zijn, alle krachten moeten inspannen, om de rëgeering te helpen in hare pogingen, de Duitsche republiek en het Duitsche economische leven voor ver val to behoeden. Het partijbestuur zal in voortdurend contact blijven met de regeering, alsmede met de organisaties, welke bereid zijn de republiek te beschermen. Als men zelf de verantwoordelijkheid maar draagt! De VoSkenbondsvergadcring. In de derde commissie is de eind-re dactie van het garantieverdrag, zooals die in samenwerking met de juridische com missie was opgesteld, aangenomen met 15 stemmen voor; tegen stemden Italië, Ja pan, Hongarije, Oostenrijk, alsook N c- d er land, terwijl Noorwegen, Siam, De nemarken., Litauen en Zwitserland zich van stemming onthielden; do Zweedsche delegatie was afwezig. Jhr. Van Nispen heeft bij deze gelegen heid namens de Nederlandsche delegatie de volgende verklaring afgelegd: De Nederlandsche delegatie is er van overtuigd, dat het principe van ontwape ning in den geest van het verdrag niet verwezenlijkt kan worden door deze ont- werpconventie. Deze conventie kan zelfs leiden tot consequenties, die met datprin- cipo in strijd, zijn". Tevens werd een resolutie aangenomen om den Raad uit te noodigen het ontwerp verdrag aan de regeeringen door te stu ren voor het maken van opmerkingen, ge gien de groote meeningsverschillen in de commissie en het feit, dat verschillende regeeringen nog niet hebben geantwoord op de vragen betreffende resolutie 14 van het vorige jaar. Deze resolutie werd met algemeeno stemmen aangenomen, terwijl slechts Noorwcgten cn DenoinaFKen z:ua van stemming onthielden. Griekenland en talie. Volgens instructies van de Grieksche re geering aan de Grieksche Nationale Bank, heeft deze aan de Zwitsersche Nationale Bank telegrafische opdracht gegeven de 50 millioen lire, welke door de Grieksche re geering aldaar waren gestort, over te ma ken aan de Banca d'Italia te Rome op re kening van do Italiaansche regeeriug. KORTE BERICHTEN. Uit Angora wordt gemeld, dat do proclamatie van de Turksche republiek in de komende dagen te verwachten is. President wor'dt Khemal Pasja. Er ,gaan te "Weerien geruchten dat Raditsch 'zich tal'daar zou op'hoi'.den. Do De politie ontkent dit echter. Uit Madrid wordt gemeld.: Verschil lende 'gebouwen, waar de anarchisten 'bij eenkomen, izijn gesloten. Vele organen, die aanzetten tot burgeroorlog, zijn verbo den. Abessynië is met algemeene stem men tot den Volkenbond toegelaten. De politierechter te 'Brixham legde den sch.ipners van drie Ireilerc uit Bou logne elk een boete< op van tien pond en veroordeelde 'hten tot betaling van drio guinjes Voor de kosten van het geding «en verklaarde het tuig en de vaiigst verbeurd wegens onwettig 'visschen in de iBritsche territoriale wateren ter 'hoogte van de kunst Devonshire. De Assemblée keurde de begrooting voor 1924 goed, die sluit met een bedrag van 23.233.630 francs. De begrooting van uitgaven vertoont een vermindering van 15 pet. vergeleken met den d'ienst van 1923. O]) de Berlijnsche levensmiddelen markt deden zich gister 'weer prijsstijgin gen voor, in liet bizon'der voor aardappe len en eieren. Voor een ei moest men 5.3 millioen mark betalen. Boter nog steeds niet to krijgen. „A.B.C." verneemt uit Londen dat men in igoedingellichte kringen verzekert 'dat tengevolge van besprekingen die op het oogenblik gaande zijn, Engeland jGi- braltar aan Spanje zal afstaan in ruil voor Ceu'ta. Do hoop om de 42 manncnii die ten gevolge van het binnenstroomen van wa ter in een mijn te Reelding bij Falkirk werden, bedolven, was reeds zoo goed als opgegeven toen uit teekenen bleek dat er nog vijf man in een bepaald deel der mijn in leven waren. Thans worden pogingen aangewend om deze' mannen te bereiken. De ontruiming van Korfce is volgens Stefani voor den vastgestelden tijd aan gevangen-; zij behoefde eerst tegen midder nacht 27 September uitgevoerd te zijn. De aanwezigheid van do Italiaansche schepen behoeft dus in gceraen deele verrassing to baren. OEGSTGEEST. P r e d i k b. G e r e fKerk in de Rehobothkapel aan de Willem do Zwijgerlaan voorm. 10 uur (Voorb. H. A.) en nam. 5.30 uur G. J. Sikkel, theol. cand. te Oegstgeest. P r e d i k b. Ned. Herv. Kerk Kerk. Voorm. 10 u.: (in Irene): Ds. G. Veen, van Haarlem. (Bewaarschool Morsch), voorm. 10 u.: de heer G. Bak- RIJNSBURG. Burger!. Sta^d. Geboren: Willem z. van J. Kromhout en E. Zandber gen. Getrouwd: A. Hortensius jm. 26 j. en M. van Egmond jd. 22 j. G. D. Kralt jm, 28 j. en! E. C. Goemaat jd. 25 j. Ondertrouwd: P. van Vliet jm. 25 j. en J. Glasbergen jd. 23 j. L. de» Mooij jm. 24 j. en K. Pluimgraaff jd. 18 j. IJ. H. Swaak jm. 22 j. en M. Hermann jd. 27 j. De uitslag van de ge houden loting van de dienstplichtigen voor do lichting 1924 is als volgt: 1. IJ. Krom hout; 2. C. Glasbergen; 3. G. van Egmond; 4. G. van Delft; 5. P. van Egmond; 6. C. Ravensbergen!; 7. H. van der Gugten; 8. C. P. van Egmond; 9. J. Bomvman; 10. C. Vooijs; 11. P. Kagenaar; 12. J. Heemskerk; 13. J. van der Meij; 14. J. Paauw; 15. J. Zandbergen; 16. J. A. van der Meij; 17. A. Glasbergen; 18. D. J. van Rijn; 19. P. van Egmond; 20. D. van Egmond; 21. Th. P. de Konink; 22. J. Ouwersloot; 23. A. van Duijn; 24. W. Star; 25. J. C. Slothouwer; 26. A. Jungerius; 27. J. van Diggelen; 28. H. van der Meij; 29. G. van Kralingen; 30, C. de Monije; 31. S. van Egmond; 32. G. van Beekum; 33. A. de Mooij;.34. H. van der Kwaak; 53. A. den Heijer; 36. E. van Egmond; 37. P. van Egmond; 38. P. Koe- kebakker; 39. P. Prins. Ook in onze gemeente wordt vanwege de £3. D. A. P. met een lijst ge werkt, waarop handteekeningen worden verzameld tegen de aanneming der Vloof- wet. Een'ambtenaar der belastingen is dage lijks op pad, om ook onze auënschen, zoo mogelijk, te bewegen hun naam op de lijst te plaatsen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat sommigen onzer pariijgenootcn i:ich reeds door genoemden ambtenaar hebben laten verschalken, wij raden echter onze men- schen dringend aan, op "te letten, dat bij eventueel nog te ontvangen bezoek van dezen propagandist, zonder onbeleefd te zijn, hem de deur wordt gewezen. KATWIJK AAN ZEE. De sc li aalcollecte langs de hivizen vor de nagelaten betrek- kingen der omgekomen Katwijksche vis- schers heeft sedert Zaterdag j-1. opge bracht de som van f 652.47. Het Bestuur van de L. A. W. E. T. droeg aan de commissie f 346.af. Bij den voorzitter van het comité to tsteun der nagelaten betrek kingen der Katw. loggers zijn nog de voi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2