DE 8-URIGE WERKDAG. De heer E(enri) P(olak), s.-d. en lid van* de Eerste Kamer, werpt in. hot Week blad van den Alg. Ned. Diamantwerkers- bond naar aanleiding van het congres van het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen, waarvan het voornaamste doel was het uitspreken van den vasten wil om de 48-urige arbeidsweek tot eiken prijs en met alle dienstige middelen ongerept te handhaven, de vraag op, of verlenging van arbeidsduur strekken kan tot vermin dering van werkloosheid hier te lande. Hij geeft hierop het volgende antwoord: Kan zij ddt niet, dan moeten alle krach ten ingespannen worden, om te beletten dat de arbeidsweek meer dan 48 uren lellen zal. Kan zij dat wel, dan ben en blijf ik de meening toegedaan, dat zij plaats moet hebben, opdat de werkloos heid beperkt, het aantal harer slachtoffers .verminderd worden. Er zal dus moeten blijken, duidelijk en afdoende, dat inderdaad vergrooting van het concurrentie-vermogen der Neder- landsche nijverheid en dientengevolge uitbreidingen van werkgelegenheid voor de Nederlandsche arbeiders, van verlen ging var. arbeidsduur het gevolg zal zijn. Daartoe zijn de exclamaties van den heer Simon A. Maas niet voldoende, evenmin als de betoogen van mr. Koïtenhorst, of van welken anderen werkgevers-represen tant ook. Daartoe is óók niet voldoende hetgeen de directeur-generaal van den ar beid, de heer Zaalberg, ter motiveering van zijne Wilton-vergunning aan den Me- taalbewerkersbond mededeelde. Daartoe moeten wij feiten cijfers, afdoende ge gevens hebben, die te controleeren zijn en waarop controle toegelaten is. Zoo lang deze niet gegeven worden, kan de arbei dersbeweging niets anders doen dan zich verzetten, of, als het moet, in onmacht berusten. "JÜ. Ziedaar mijn standpunt. Stenhuis (voorzitter van liet N.V.V.) echter zegt. dat hij met deze dingen niets te maken, dat hij geene gegevens noodig heeft. Daarvan is de noodzakelijke conse quentie. dat hij zich verzetten zou tegen verlenging van arbeidsduur, óók als hem zou blijken, dat er meerdere bestaansze kerheid voor de werkende, werkgelegen heid voor de werkloo zen door zou verkre gen worden. Want de „vervulling van on ze nroererp-Pischen" staat nog niet voor de deur, evenmin als die „van de socialis tische internationale". Moeien nu intus- sehen onze arbeiders aan de werkloos heid. aan hare geesteliike en stoffelijke ellende overgelevsrd blijven? Moeten zij in hun wanhoon de prooi worden van het communisme? Moet aangestuurd wor den op het in het leven roepen van ge beurtenissen. als Duitschland reeds zoo hc-' te aanschouwen heeft gege ven? Moeten wij den lust. tot fascistische f]oa-r, 4;^ ongetwijfeld bij een deel der bourgeoisie aanwezi<?_ is, vergrooten en vprsfprkpn? Leert Italië, en nu juist weer Soanje. ous niet eenoe^? 1 Heeft de wprklooslieid ook niet de vak- beweging voldoend^ ."-'msferd? Heeft pok het N. V. V. niet bij tienduizendtallen le den verloren? Heeft niet in het land. waar de induslrieelo toestand vrijwel gelijk is aan de onze. Engeland, de vakbeweging hetzelfde ondergaan? "^ro Is de beweging daardoor niet verzwakt! Zal zij niet nog zwakker worden, indien de werkloosheid hli >f': zooals zij is nog heviger wordt? Tot welke ^roote daden zal zij bij dezen voorfdurenden achteruitgang in staat- zijn? Hoe zal zij dan „onze program- oischen" en ..die van de socialistische in- femationaV verwezenlijken? Staan wij soms nog op het standpunt, dat wij het van de Verelendung hebben moeten? Indien dit zoo ware. dan zou onze vak beweging een fout zijn; dan zouden wij verkeerd doen te streven naar, te strijden 10or verbetering van arbeidsvoorwaarden; dan zou de eenige mogelijke tactiek zijn: alles te laten loopen, niets te doen dat het arbeiderslot zou kunnen verbeteren. Maar wii staan op dit standpunt niet gelukkig. Derhalve kunnen' wij ook niet volstaan met een afwijzend gebaar, als de vraag aan de orde komt, zou met ver lenging van arbeidsduur aanmerkelijke vergrooting van werkgelegenheid verkre gen kunnen worden. Tot deelnemen aan het beantwoorden, dezer vraag moeten wij ons bereid verkla ren. - Wordt ons dat echter niet toegestaan, tracht men ons af te schepen met machts preuken, met door geen enkel feitelijk ge geven gestaafde beweringen, dan leggen wij ons daarbij niet neer, doch verzetten ons, waar en wanneer wij het kunnen, te gen iedere poging om den arbeidsduur buiten de grens van acht en veertig uren per week te brengen. Gemeenteraad Zoeterwoude. (Slot). Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om het met Leiden gesloten contract inzake uitvoering van de vleesclikeurings- wet met 5 jaren te verlengen. Do heer De Graaff spreekt er zijn be vreemding over uit, dat Leiden den raad wil „bang maken", hoewel het voorloopig contract toch vrijblijvend voor een jaar was aangegaan. Spr. is echter niet defini tief voor afscheiding. De heer Noordman zag gaarne de buisslachtingen vrijgegeven. Den V o o r z. komt dit vrij gevaarlijk voor. Niet ten opzichte van mestende par ticulieren zelf, maar zij helpen allicht den een of anderen goeden vriend aan een Stukje vïeesch, waardoor do beteekenis van de wet vervaagd wordt. Verschillende heeren spreken zich uit voor continueering van den dienst, daar de uitvoering gedurende de laatste maanden \vrij wat soepeler is geworden. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aangenomen. Uitbreiding van de waterleiding in do Bchcnkelweg. De Voorz. leest liet praeadvïes van B. on W .voor, waarin twee berekeningen zijn opgenomen. Volgens de eerie die den aanleg langs den geheelen weg betreft, zou een verlies worden geleden van.f 24. Volgens de andere die de aanleg niet ver der dan het Patronaatsgebouw betreft zou een kleine winst worden gemaakt. De beer v. Bennekom vreest dat de opbrengst van de waterlevering aan het Patronaatsgebouw wel wat hoog geschat is. De beer Wesselingh bestrijdt deze meening. De heer v. B. vergelijkt het ge bouw met een koestal, maar deze vergelij king is niet juist want het Patronaatsge bouw wordt volgens de verordening niet beschouwd als een bedrijf, maar valt in de hoogste klasse. De beer Starren burg beeft een ver moeden dat de raad in de waterleiding kwestie het ,,kapitaal"(!) voor de volksge zondheid laat gaan, en pleit voor aanleg in de geheele gemeente, dus ook langs de Vliet en in den Westeinderpolder. De Voorz. zegt dat voor aanleg langs de Vliet reeds een berekening wordt ge maakt. Betreffende den Westeinderpolder ondervindt men strubbeling van de zijde der grondeigenaren. De heer Starrenburg dacht dat betreffende de aanleg langs de Vliet af wijzend was beschikt. De Voorz. ontkent dit. Er wordt wel degelijk aan gewerkt, maar om de zaak te kunnen behandelen moet een berekening worden gemaakt. Uitloting van 10 obligaties der geldlce- ning groot f 42.000. Uitgeloot worden de nummers: 77, 28, 87, 34, 49, 65, 38, 53, 50, 20. De Voorz. deelt nog mede dat tot waarnemend burgemeester is aangewezen, wetb. M. Th. Compier en bij diens ont stentenis de heer C. H. de Boer. De heer v. d. K r 0 g t vestigt de aan dacht op den slechten toestand waarin de St. Nicolaaslaan verkeert, in antwoord waar-op de Voorz. zegt dat gepoogd zal worden den weg over te "doen aan de pro vincie. Evenwel zullen er tusschentijde al vast wel een paar schepjes grind kunnen worden gebracht. De heer G. v. Leeuwen vraagt of de betrokken eigenaren het recht hebben in het leggen van een buis door den Westen- derweg te verhinderen, waarop de Voorz. antwoordt dat inderdaad bezwaren zijn te noemen tegen het graven in dezen weg, daar men op een diepte van 50 e.M. reeds water tegen komt, Jt geen duidt op de slappe gesteldheid van den grond. De beer v. Bennekom dringt op spoed aan bij den aanleg van waterleiding in den Schenkelweg. De heer Stadhouder zag gaarne een urinoir geplaatst op den Hoogen Rijn- dijk. Op 's Voor z.'s vraag of hij wellicht een voor dit doel geschikt stukje grond kan aanwijzen antwoordt spr. dat hij daarin den gem.-opzichter en B. en W. niet wil ,}vooruitloopen", waarop van ver schillende zijden wordt betoogd dat dit juist het groote bezwaar vormt. Overigens wordt aan den H. Rijndijk de behoefte aan een dergelijk voorwerp niet sterker ge voeld clan in andere dorpsgedeelten. De heer Starkenburg pleit voor verbetering van het verkeer langs de Meer burgkade naar het S.S.-station. De Voorz. zegt dat bij een vorige ge legenheid dat hierin werd getracht te voorzien, bezwaren werden geopperd door een der grootste grondeigenaren die bier bij zijn betrokken. Evenwel zijn B. en W. bereid nogmaals pogingen in het werk te stellen. Do heer de Boer weth., deelt mede dat binnenkort een subsidieaanvrage ad f 700 is te wachten van de Wijkverpleging, 't geèn spr. nader motiveert. De leden kunnen er zich dus alvast op prepareeren. Hierna sluiting der vergadering. Worden de aardappelen duur? Op deze'vraag geeft het Hdbl. het vol gende antwoord „Zeer ruim maar bijna waardeloos was de aardappeloogst van 1922. Veel minder ruim maar zeer duur zal die van dit jaar worden. Veel minder ruim, in de eerste plaats omdat de met dit gewas be- teelde oppervlakte zooveel kleiner is. ('t verschil bedraagt volgens officieele ge gevens Iruim 30.000 K.A., waarvan bij een middelruatigeii oogst ongeveer 6 millioen H .L. gewonnen wordfön), maar ook omdat de opbrengst per hectare niet zoo groot zal zijn. En zeer duur als ge volg van 't veel geringere kwantum en van de grootere vraag in 't buitenland, waar de oogstvooruitzichten nergens schitterend zijn. Meldden we voor kor ten tijd dat er aan verschillende stations van de lijn Groningen—Nieuwescbans groote bedrijvigheid lieerschte met '"t oog op export naar België en Duitschland, thans komt ook Engeland al als kooper aan onze markt: in de Groningsche Veenkoloniën worden tlians flinke par tijen van witvleezige variëteien opge kocht met bestemming voor gemeld land, waarbij prijzen van f2 tot f2.25 per H." L. van 70 K. G. worden bedongen. Wel een enorm verschil bij dit voorjaar, toen' honderdduizenden hectoliters voor 40 60 cerrt per H. L. naar de fabrieken verkocht werden om tot meel te worden vermalen. Een onverwachte meevaller dus voor de boeren, in 't algemeen, doch in 't bij zonder voor de boeren in de Veenkolo niën, op wier bedrijven de aardappel e«n van de lioofdvoortbrengselen is, zoodat de uitkomsten van hun bedrijf geheel afhankelijk zijn van de waarde van dat gewas. Doch een geduchte tegen valler voor de fabrikanten van aardap pelmeel, aangezien de prijs van dit artikel thans zoo laag is, dat er voor de grond- sof slechts ongeveer f 1 per H. L. kan wor den betaald, wil men met voordeel kun nen werken. Algemeen wordt dan ook vevwach, dat de fabrieken dit najaar maar een zeer korte ccmpagno zullen maken, daar ze zich hoofdzakelijk zullen moeten beperken tot dat gedeelte van den. oogst-, dat om de een of andere reden niet geschikt, is voor consumptiedoeleinden. GEMENGD NIEUWS Doodelijk ongeluk. Op de Waalkade te Nijmegen duwden eenige kinderen spelende een daargeplaat- sten, niet aangespannen wagen voort. Een hunner, de 6-jarige P. J. de W., kwam te vallen, waardoor een wiel hem over het hoofd ging. Hij stierf kort daarna. Een 2-jarig kind van K. viel van den wagen, die tegen een aan de kade liggend schip aanreed te water, doch werd gered, Doodelijk mijnongeval. Op de Staatsmijn Maurits te Lutterade is Woensdag de arbeider T. uit Sittard bi] het kolenschieten zoodanig getroffen, dat de man dadelijk overleed. De getroffene laat een vrouw met 5 kinderen achter. De brand te Beerta. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat de groote brand te Beerta Maandagmorgen is'ontstaan, tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen. Polders ondergeloopen. Men meldt uit Harenkarspel: De water stand in verschillende polders van het Geestmer Ambacht is hier zoo hoog, en de bemaling laat zooveel te wensclien over, dat enkele polders reeds gedeeltelijk ondergeloopen zijn. De machine van den polder Schagerwaard zette peil, d. i. gaf door het bepaalde sein aan, dat. de Ring vaart boordevol was, en dat geen enkele polder meer mocht uitslaan. Sommige pol ders schijnen zich daaraan echter niet te storen. Typhus-gevallen te Arnhem. Te Arnhem heeft zich een drietal geval len voorgedaan, van buik-typhus. De ge neeskundige dienst, heeft het gemeentebe stuur geadviseerd de rauwe melk. die oor zaak was van het eerste ziektegeval te ont eigenen, te pasteuriseeren en voor boter- bereiding te bestemmen. Den melkslijter die zelf buikt.yi?hus heeft-, wordt andere melk verstrekt. Deze melk, die buiten zijn huis blijft, wordt door anderen rondge bracht. Deze maatregel is zeer practisck, daar de kans groot is, dat nu vele t.vphusgevallen zullen worden vermeden en de kosten ge ring zijn. Kastekort. De Ohlneesche gemeentckassier te Soe- rabaja heeft, een kastekort van i 63.000, dat echter gedekt is door borgtocht. Zwendel met kippen. Op de Leeuwarder markt zijn jhanen, wien men de kammen had afgesneden, verkocht voor hennen. Een bijzondere vogel. Zaterdag werd door een jager op het strand te Workutoi een bijzondere vogel geschoten. Het 'dikr ttas blijkbaar in aan raking gewèest met" de teerolievelden in de Noordzee. Opgezonden naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden ter deter mineering, werd heden bericht ontvangen, dat hèt een intereseante aanwinst was. Het was een jong exemplaar van de Vork- staartmeeuw (Hema Sabinei), die tot nog toe slechts tweemaal met zekerheid in ons land is waargenomen. Een millioenen-ritje. Een ritje per electrische tram von Kerk- rade naar Aken kost momenteel de baga telle van 36 millioen mark. Inbraken. Een agent van politie te Rotterdam ont moette gistermorgen o-mstreeke vijf uur op den Coolsingel drie mannen, waarvan er één een pak droeg. Ze maakten 'n ongun- stigen indruk op hem en hie hield ze aan. In het pak bleek een pendule te zitten. De mannen beweerden, dat ze die naar een beurtschipper op het Haagscheveer moes ten brengen. Het uiterlijk van het drietal beviel echter, zooals gezegd, den politie man niet-. Ze waren verdacht corpulent. Hij sommeerde hen mede te gaan naar het po litiebureau aan de Groote Paauwensteeg. De heeren wenschten aan de sommatie geen gehoor te geven, waarop de agent zijn revolver voor den dag haalde, onder bedreiging waarvan het drietal zich dade lijk koest hield en gewillig medeliep. Toen men op het politiebureau aan het fouilleeren ging, kwam er een groote partij tafelzilver te voorschijn, die de mannen tusschen hun boven- èn ónderkleeren ver borgen hadden. Meer dan honderd stuks lepels, vorken, servetringen, enz., waren het, terwijl daarbij nog tafelkleeden, ser vetten en vingerdoekjes op hen bevonden werden. Men kwam er spoedig achter, dat een en ander afkomstig was van een inbraak, en wel van die, welke gisterennacht ge pleegd is ten huize van den heer H. S.. aan het Koningin Emmaplein, waar voor kort, zooals bekend, ingebroken is in het kan toor van de N. V. Standaard Transport Mij. en uit de brandkast f 30.000 gestolen werd. In he.fc huis van den heer S. zijn de die ven op zeer omslachtige wijze binnen geko men. Ze hebben in de gang. die achter het pand loopt, een groot gat onder de schut ting gegraven. Zoo verschaften ze zich toegang tot den tuin. Daar wilden ze eerst een ruit van de serre stuksnijde'n, doch de indringers 'bemerkten, dat de deuren open stonden. In het sousterrain en verderop, hebben ze toen hun slag geslagen. Lang zijn ze echter niet in het bezit van hun buit geweest. Door de activiteit van den agent zaten ze spoedig achter slot en gren del. Het zijn de gebroeders H. de J. en P. T. de J., los-werkman en tuinman, en de va rensgezel H. F. Gedurende de afwezigheid van de be woners hebben inbrekers ook een bezoek gebracht aan de woning van de familie v. d. L. aan de Graaf Florisstraat te Rotter dam. Alle. laden en kasten werden over hoop gehaald. Op hun gemak zóchten de dieven uit- wat van hun gading was. Naar gebleken is, vermist- de familie v. ,d. L.. het volgende: een gouden heerenring met brillant, een gouden damesring (antiek) met diamant, een gouden damesring (an tiek) waarop een vergeetmijniet van blauw steen, waaromheen gouden blaadjes, een gouden damesring, plat en zeer breed, mei lichtblauwe halve steentjes, een doublé uitschuifbaar kinderringetje, een gouden dasspeld met paarl, een gouden dasspeld met kleine brillant, een roode damesbals- ketting van geslepen granaten met gouden sluiting, een rose kralen halsketting met gouden sluiting, een snoer lichtblauwe kin- derkralen met gouden sluiting, een dames halssnoer en twee armbanden van zeer groote tooneelpaarlen, een halssnoer van kleine gekleurde kraaltjes (Russische werk) een zilveren sigarenknipper, een paar gou den oorknopjes, een bioche met amatist, in goud gevat, een gouden broche (gouden tientje), een gouden broche, een barnstee- nen halsketting, een klein gouden hanger tje, een groote gouden broche met parel in 't midden, een breede antieke zilveren arm- band, twee dunne zilveren armbandjes» een zilveren Chineesche dames-armband en een gouden horlogo armband. Een en ander vertegenwoordigt een aan zienlijke waarde. DE HEROPBOUW VAN OOSTENRIJK. Bereikte resultaten. Toen mr. Zimmerman in het voorjaar het moeilijke ambt van commissaris-gene raal van den volkenbond voor Oóstenrijk aanvaardde, kon zelfs de grootste optimist niet denken, dat hem in samenwerking met -de Oostenrijkschc regeering het moei lijkste gedeelte van zijn groote taak in een half jaar zou gelukken. Pesimisten hebben toentertijd het her opbouwwerk als een catastrophe voor Oostenrijk aangeduid. Zij zijn «geheel en al in het ongelijk gesteld. In het eerste halfjaar van 1923 stegen de inkomsten der douane-rechten en der tabaksbelas ting aanmerkelijk. De inkomsten uit do directe belastingen en uit de tarieven zijn van zeven tot tien maal hooger dan in September- 1922. Gedurende bet eerste halfjaar kan een bezuiniging op de uitga ven van 42 milliard bereikt worden en ,zijn de inkomsten met 56 milliard «ver meerderd. De ingelegde spaargelden zijn met 1200 pet. gestegen. Zeer terecht kan mr. Zimmerman thans verklaren, dat Oos tenrijk een stabiele geldswaarde bezit. Zeer belangrijke bezuinigingen heeft mr. Zimmerman voor een gyoot aantal ja ren voor Oostenrijk verkregen door zijn energiek optreden inzake de Zuid-spoor weg-kwestie. De overeenkomst betreffende den Zuid-.mnorveg is na vele langdurige onderhandelingen tusschen de ver tegen- woordigers .van Italië, Frankrijk, Joego slavië. Hongarije en Oóstenrijk tenslotte een feit geworden. Zij is door «de parle menten der verschillende staten goedge keurd. Vooi' dit in Oostenrijk zou geschie den, moest jnr. Zimmerman zijn toestem ming daartoe geven. Met de hem eigen zijnde grondigheid bestudeerde hij het zeer ingewikkelde Zuid-spoorweg-verdrag en constateerde, dat de daaruit voortspruitende lasten voor Oostenrijk buitengewoon groot waren. Als een leeuw vocht bij met de vertegenwoor digers der entenle-staten om voor Oos tenrijk gunstiger voorwaarden te verkrij gen. Mr. Zimmerman heeft zich er in gee- nen deele om bekommerd, dat de entente- diplomalen door zijn energiek ontreden ontstemd walren en zich zelfs tot bedekte bedreigingen lieten verleiden. Hij liet niet los. De Italiaansche regeering zond her haalde maleil haar vertegenwoordiger naar Weenen om met Mr. Zimmerman over de Zuid-spoorweg-kwestie besprekin gen te voeren. Mr. Zimmerman hield vast aan de betere voorwaarden voor Oosten rijk en verklaarde de kwestie voor den volkenbond in Generate zujlen brengen. Daarop zond de Italiaansche regeering opnieuw haar vertegenwoordiger naar mr. Zimmerman, wien .het tenslotte op het laatste oogenblik gelukte zi.in eischen in het belang van Oostenrijk door te zetten. Zoo .is en blijft het een groote ver dienste van den commissaris-generaal mr. Zimmerman, dat Oostenrijk voor den langen duur van het Zuid-spoorwegver- drag ongeveer 30 pet. jaarlijks minder te betalen heeft dan oorspronkelijk in het verdrag was vastgesteld. Door dit resul taat wordt de heropbouw van Oostenrijk zeer bevorderd. Land» en Tuinbouw Productie van het Groninger veeslag. Nu zie ik me genood«zaakt om allereerst iet-s reoht te zetten wat dreigt scheef te zakken, althans hiertoe aanleiding zou kunnen zijn. Door geregeld, of juister ge zegd, ongeregeld, kleine stukjes te geven, waarin op de productie van 'het Groninger veeslag de aandacht wordt gevestigd, wordt getracht onder de menigte deze be kend te maken. Omdat dit veeslag zich heeft te zuiveren van den blaan, dat het achterstaat in productiviteit, wijzen de strijders voor het zelve maar steeds weer op de onjuistheid van deze meening. Mocht het voor 20 jaar waar zijn, in de 10 a 12 jaren dat de melkcontrole meer algemeen is geworden, is de productie door selectee ring in die richting sterk vooruitgegaan. Toch herinner ik me in 1902 reeds een echte Groninger koe te hebben aangetrof fen die per dag 35 liter melk gaf. "Wan neer men echter vergelijkt de cijfers dio voor 12 jaar werden gepubliceerd met de thans verkregen dan is het verschil zoo wel in hoeveelheid als in gehalte bedui dend. Het Groninger Blaarkop Rundvee Stamboek neemt in zijn jaarverslagen allo bekende cijfers op, terwijl bovéndien nog alles wordt m het werk gesteld, om zoo veel mogelijk publiciteit hieraan te geven Het ligt nog al voor de hand dat voor reclame in den regel niet do slechtste cij- fers worden genomen. Maar nu heeft het een fout begaan. 'Als om te toonen dat er onderuit vee- slag ook nog dieren voorkomen met zee**1 matige productie, drukte het in het laatst' uitgekomen jaarverslag af een foto van „Fokje 1461 S", werkelijk een goede koo met goede uier, maar geen al te groot© spenen, mooie kop en horens, rechte bovem lijn en goed beenwerk en prachtige kleur-1, afteekeningmaarmet een pro- ductie als drie-jarige, die een vaars geen k eer aan zou doen, in 281 dagen 2349 K.G. v met 3,68 pCt. vet, 86,4 K.G. botervet. Tob overmaat van ramp werd deze koe', met haar productie gedrukt achter op een' reclame-geschriftje verspreid op de ten toonstelling te Gouda, enprijkte zö een week daarna op de titelpagina van „De Veldbode". Op die manier zou weer scheef worden' getrokken wat zoo moeizaam werd opge bouwd, en zou aan hen die nog blijven be weren dat het Groninger vee niet of zeer matig produceert weer een stok worden in de hand gegeven om ons te slaan. Ik heb daarom eens nagegaan of werke lijk deze productie als maatstaf kan gel-- den bij de beoordeeling van dit vee. En de uitkomst van dit onderzoek wa? verrassend. Van de 109 drie-jarige volbloeden in dat zelfde jaar gecontroleerd, (hiervan was Fokje er een) waren 105 hooger in produc- tie en 3 lager. Ik vond er 14 onder die het niet tot 100 K.G. botervet konden bren gen, hoewel een met 99.64 het een heel f .eind schopte. De hoogste van de 109 bracht het tot 175,4 K.G. botervet. Van de 14 zijn er 3 niet ingeschreven, en dus als kalverboekdieren vermeld. Van de 92 drie jarige regis terdieren waren er 3 lager dan „Fokje" en 89 hooger, van welke 89 er 13 waren die beneden de 100 K.G. bleven, daaronder begrepen 1 van 99,9 in 2881 dagen, 1 van 99,42 in 263 dagen en 1 van' 99 in 295 dagen, die dus door omrekening op 300 dagen de 100 zouden passeeren. De hoogste was 211.78 K.G. botervet. Wanneer nu ieder die de productie van' ..Fokje" noteerde, in zijn hoofd of in zijn boekje het nummer" van „De Veldbode" van 8 September bewaarde, of soms in be zit mocht zijn van een te Gouda verspreid' drukwerkje, dit stukje eens uitknipte en bewaarde bij die notitie's of geschriften, dan zou dat kunnen dienen als tegenwicht tegen het onheil door deze foutieve re clame gesticht. J. W. BAKKER. Veiling te Lis se op 27 dezer onder directie van Holland's Bloembollenhuis. E.V.T. La Belle Alliance top. f2.10; E.V.T. Witte Valk f2.90; E.V.T. Artus I f 1.40; E.V.T. Chrysölora top. f 2.20; E.V.T Wou- werman f 220; E.V.T. Couleur Cardinal I f4.40; E.V.T. Auguste f 1.70; E.V.T. La Precieze top. f2.50; E.V.T. Witte Due. Max. II f 1.50'; E.V.T. Röse Grisdelin I f 1.70; E.V.T. Scarlet Due II f2.60: E.V.T. Fred. Moore f 1.80; E.V.T. Gele Prins T f2.20: E.V.T. Keizerskroon f4.10; E.V.T. Cram. Brillant f 1.65; D.T. Thournesoll r. en g. II f 1.80: D.T. Murillo f 1.40; D.T. Rubra Max. f 2.10; D.T. Salvator Rosa: f2.60; D.T. Couronne d'Or II f2.20: Dw. Bar. de la Tonnaye I f 2.70; Dw. Pride of Haarlem II f 1.70; Dw. King Harold f 1.90; Dw. Bartigon f 2.60; Br. Mon Trésor top. f 2.20; Br. Goudvink f 30.Br. Orang© Beauty II f3.10; E.L.T. Moonlight f 1.50; E.N. Poëticus Ornatus roncl -.60; E.N. Bic. Horsfieldie I f4.50; E.N. Barri Con- spicius rond f 2.90; E.N. Glorv of Sas- senheim I f 6.D.N. Von Sion rond f 1.80; Iris Hisp. op soort top. I f 0.60;: Iris Anglica op soort top. I f2.25; Iris Anglica gemengd top. f 1.65; Holl. Iris op soort top. I f 0.95; Lilium Gandidum op f 14.75; Enk. Galanthus 4/5 f0.40; Scilla Siberica 5 c.M. f 1.10. Alles per 100 stuks. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De 24-jarige varensgezel A. G. B., uit Leiden, gedetineerd, stond terecht we gens diefstal van een geldkistje met f 235 uit de woning van zijn vader, te 's-Graven hage. Het geld behoorde toe aan eer. Nachtveiligheidsdienst, waar de vader in betrekking was. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf Gistere zijn veroordeeld: J. de M., arbeider, zonder n?ri- plaats, recidivist en gedelinre^''' -o'-ptï? diefstal van bloembollen te Rijnsburg tot 1 jaar gevangenisstraf; P. J. v. H., los werkman te L e'ide v, recidivist gedetineerd, wegens diefstal van geld uit een muntgasmeter, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voor loopig© hechtenis. Vrijgesproken werd L. v. d. V., wien heling in verband niet de vorige zaak was ten laste gelegd. Geëischt is nog tegen: W. P., barbier en kapper te Leiden1 wegens mishandeling met een houten ha mer van iemand, met wien hij ruzie had gekregen naar aanleiding van een twist tusschen huil kinderen, f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Tegen C. O., schipper, en C. A., los werk man, beide te S t m p w ij k, werd we gens verduistering van eenige voorwer- 1 pen, welke zij drijvende in den Vliet had- B den gevonden, onderscheidenlijk f 10 boe-^ te, subs. 5 dagen hechtenis, en f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt. Vrijspraak is gevraagd in de zaak van D. B., rijwielhandelaar te Amsterdam, die beschuldigd was van heling, subs, schuld-heling, van een door misdrijf kregen fiets, die hij op de markt te I.ei-1' don had gekocht, en in de zaak tegen. J. F. B., huisschilder te Veur. beschul-» digd. van te lage aangifte voor de Rijks- inkomstenbelasting. - -4 Uitspraken 4 October. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6