NieiiweLeidscfieCouraiit Tweede Blad] Vrijdag 28 Sept. 1923 Bezuiniging, maar na u. De Kroniekschrijver van de „N. Pr. Gr. C r t." teekent de bezuinigingsstemming niefc onaardig als volgt: Het. is jaren geleden, dat ik in het goed moedige, Duitsche humoristische blad, dat dezer dagen ook al als slachtoffer van der tijden nood moest vallen, een prentenver- haaltje zag, waaraan ik menigmaal nog denk ziende dér menschen gedragingen tegenover een zwaren plicht. Het was op het perron, waar een trein voor vertrek gereed stond. Alle reizigers waren ingestapt, de deuren werden door de conducteurs dichtgegooid. Alleen één stond nog open en daarvoor twee deftige lie eren, al maar buigend e. Na u, zeide de een. Ach neen, antwoordde de ander: na ,u. Neen, de eerste weer: na u. En zoo ging die wisseling van beleefdheden voort tot 3zij tot de ontdekking kwamen, dat de trein middelerwijl was vertrokken. Beleefdheid is uitnemend, maar kan te .ver gaan. En wat veel erger is, deze beleefdheid ziet men in het leven zoo Vaak, als zij ab soluut niet te pas komt. Wanneer het geldt het verrichten van een goede daad, het volgen van zijn plicht, het geven van hulp, het voorgaan op den goeden weg dan worden vele menschen uiterst beleefd. Ik geloof dat alle men sehen dan neiging tot die beleefdheid ge voelen. Na u, zeggen wij dan. O neen, is het antwoord, na u. En dan staan .wij be leefd of soms ook wel erg boos tegenover elkander te buigen en te praten en on derwijl is de trein van den plicht vertrok ken en is het te laat; Eoms voor altijd te laat. Beleven wij eigenlijk niet hetzelfde, nu de bezuinigingstrein is voorgereden? Daar hebben nu de menschen, die mee moesten, langen tijd op het perron rondgeloopen, zij ïijn allemaal uiterst beleefd. Voor alle klassen ziet gij de menschen staan te buigen. Na u. O neen, het zou niet jjassen, neen, na u. Dat gaat al langen tijd zoo. Het eenige dat veranderde, is dat er een nieuwe chef is gekomen die den trein bij langs is ge gaan en heeft geroepen met een forsche stem: instappe-A heeren, instappen. Wij moeten afrijden anders komen wij te laat. Dat is de beteekenis der nota van den Minister van Financiën, de milli oenennota, Instappen heeren, niet langer praten. Ik zelf rijd mee Is het wonder dat er na die forsche aan maning een groote drukte op het perron is gekomen, een geweldige discussie, een heen en weer draven, en oonfereeren, een protesteeren, een ja wat niet al? En de beleefdheid wordt nog steeds voortgezet: na u. Kijk eens, zegt de vrijgestelde van een neutrale amibtenaarsgroep, zou het niet anders kunnen? Als de gemeenteambtena ren eens mee gingen. Wij willen wel thuis blijven. Er zijn veel te veel gemeenten. Voeg ze samen en zet honderden burgemeesters en secretarissen en ambtenaren op straat. Zie eens hier verklaart een ander: de hoogere ambtenaren moesten voor gaan, Want die hebben hot meeste salaris. Kun je begrijpen, roept een hoogere amb tenaar, maar gij lagere ambtenaren zijn met honderd en meer procenten veihoogd en wij soms met nog geen twintig. Neen van de lagere moet meer gevraagd dan van ons. Na u Daar nadert een politicus, een vrijzin nig democraat en zegt: dat instappen van dien nieuwen chef is heelemaal geen nieuws Ik heb het al lang te voren gezegd. De lay ^er salarissen moet verminderd. Flink ook. De ambtenaren kijken donker Verontrust u eohter niet, laat de man er op volgen. Ik weet hoe het moet. Wij stappen allemaal in en blijven allemaal op het perron staan. Fijne uitvinding, dus roept een sociaal democratisch politicus, maar dat heb ik allang gezegd. De uitgaven moeten ver- h'opgd, de zware lasten voor den kleinen man verlaagd. Alle menschen kunnen wor den tevredengesteld. Het ligt hem aan den trein en aan den chef. Kom allemaal maar bij mij én ik zal feuilleton Van 's Sevens diepten. 13)- Langzamerhand breidde het zich uit tot aan het voeteneinde van het ledikant, bij het portret van Frits. Het jongensachtige gezicht veranderde en tot zijn afgrijzen nam het op 't laatst de trekken aan van den man, dien hij voor dood had gehou den na zijn val van den berg. De gedaante stapte uit de lijst en Wy- hert zag, hoe zijn hoofd was omzwach teld. Heel langzaam sloop zij nu naderbij en legde een ijskoude hand op Wybert's arm. Hij wilde schreeuwen, maar zijn tong was verstijfd. Hij probeerde die ijzige hand van zijn arm af te schudden, maar des te vaster omsloten de kille vingers hem. Toen werd hij uit 't bed gesleept naar het raam. waarvoor hij gestaan had. En nu gingen zij snel als de gedachte over den kerktoren verder en verder tot hij op den top van den Weisshorn stond tegen over den Grooten Rechter; en aan diens voeten stond in vlammend schrift: „Mijne is de wrake. Ik zal vergelden!" Wybert meende niet anders of Frits had hem bij den Grooten Rechter ge- wel zorgen' dat het in orde Komt. Gij krijgt niet minder, maar meer, als het moet. Laat den trein liever derailleeren. Dan gaat de maatschappij missc/hien kapot, maar ik lever u straks een nieuwe. De plannen liggen reeds klaarhet socialisme. Dat wil zeggen, vervolgt een moer be dachtzame, de voorbereiding voor de plan nen, de socialisatie. Neen, aldus een derde, zoover zijn wij nog niet, maar de voorbe reiding voor de voorbereiding is er: het medezeggenschap. Allemaal moeten wij het te zeggen héb ben, hoe het moet. Dat wil zeggen, aldus een tweede, alle maal zeggen, dat één heb zeggen moet: wij. Daar komt een ander heerschap in de discussie Hoog en voornaam en trotsch. de man van het groote vrijzinnige blad, de „N. Rott. Crt..". Die nieuwe chef, smaalt hij: het is mij wat bijzonders. Instappen heeren, het is meer dan tijd Dat heb ik al lang geroepen. Maar jullie ambtenaren inoogt blijven staan. Nee, zoo he'J) ik het niet bedoeld. Mijn methode, mijne heeren is de juiste. En die methode, geheel oorspronkelijk, bestaat hierin: het moet altijd anders. Als de re.geering zegt: naa-r het Zuiden, dan zeg ik: naar het Noorden. Als de locomotief naar het Noor den gezet wordt, verklaar ik: naar het Zui den. Altijd anders. Maar het moet ge schieden. Nu, roepen allen, alsof dat wat bijzon ders is. Zoo zeggen wij het allemaal. En heel het koor valt in: bezuin-gd moet er worden, zal er worden, kan er worde'n. Maar het moet altijd andersaltijd anders. De man uit Rotterdam vervolgt spot tend: daar zou een krachtmensch komen, eén MussoliniAchMussolini. Een krachtmensch O, roept daar een ondeugend: en waart gij daarom in '18 aanstonds bereid aan Troelstra en Heikoop de macht over te gevendappere Nieuwe, edele maat.. Ik zie den man verdwijnenhelaas, voor een korte poos. Er is een onbe schaamdheid des aangezichts Het bijzonder onderwijs, dat m^et voor opgaan,, klinkt er een stem. Wat een onzin, voor elke gezindte, voor élke seete een school. Eén school voor al len. Weg met die vrijheid van ondei*wijs Wie het anders wil moet het maar beta len. Al die schooltjes, die doen het hem. De vlootwet, schreeuwt een ander, weg met de vlootwet, die is van alles de schuld Och man, spot men, dat is misschien goed voor de domme menigte, maar ons geeft het niet. Neen, da-n komt er weer zoo'n beleefd man, een stedelijk ambtenaar en hij ge leidt een plattelands-ambtenaar naar den trein en zegt a.l buigend: na u. Platte- landsaftrek. Ik dank u, zegt de plattelander, waar om ik? Na u.En zij buigen maar voort. Weg met de achturen'wet, die is do schuldige, zoo wordt nu geroepen. Kom er eens aan, dreigt een ander, of ik staak. Leve de achturenwet, want juist die doet het niet*. Die werkloozenuitkeering deugt niet, zoo woTdt hier beweerd. Woudt gij de men schen dan laten verhongeren? repliceert een ander. Ik weet het al, zoo dringt zich nu een man naar voren: de belastingbetaler naar voren. Verhoog de directe belastingen. Na ueen beleefde buiging. De belas tingbetaler laat zijn ledige portefeuille zien; na u, stamelt hij ik kan niet meer. Dan indirecte belastingen, zoo wil de nieuwe minister het ook, zegt men. Maarheel een koor verheft zich. Reactionair klinkt het krijsohend over het perron. Wie tegen de reactie is, kome Zondag bij onsWij demónstreeren. .Weer een beleefdheid. Een jonge man leidt een vader van een groot gezin naar de coupé. Na u, zegt hij. De kindertoeslag moet weg. Maar de vader komt voor zijn gezin op en zegt: heelemaal niet beleefd, en of hij gelijk heeft: na u, mijn vriendje! En zoo gaat het geroezemoes voort. Men krijgt den indruk, dat er niemand is die luisteren wil naar de krachtige vermaning: instappen heeren. Moeten wij aldus heel het koor der ambtenaren, dan alleen den last dragen. Moet er alleen voor ons een versoberings- trein komen? Alsof niet heel het volk in alle groepen door den druk der tijden is getroffen en noodgedwongen den weg der versobering op moest. bracht; Zijn oordeel was uitgesproken en tegelijk voelde hij, dat liij viel viel in de kloof daar heneden. Hij schrok wakker, met zijn handen vastgeklemd aan den rand van liet bed hij beefde van top tot teen en voelde zich nat van angstzweet. „Wat een afschuwelijke droom!" zeide hij tegen zichzelf, terwijl hij nog ang- rondkeek. „Ik wou dat het maar morgen was!" En telkens herhaalde hij deze woorden ifl de trage uren van den nacht. Slapen kon hij niet meer en het scheen hem toe, als zou de morgenstond nooit komen. Zoo leerde Georg Wybert, wat zoovelen door bittere ervaring ondervonden hebben en nog ondervinden, dat een bed van schuld, hoe zacht en aanlokkelijk et er ook uitziet, lang geen bed van rozen is. Eindelijk brak de dag aan en stond hij op. Na een verfrisschend had kleedde hij zich vlug aan en ging naar buiten, om het park eens door te wandelen. Het landschap was prachtig. Het ioren was rijp en in de verte kon hij de maaiers zien, die op dat vroege uur reeds aan hot werk waren. Hoog in de lucht zong de leeuwerik zijn morgenzang. „Ja. zoo'n landgoed is wel de moeite waard," zeide hij tegen zichzelf, op dat oogenhlik meer denkend aan de waarde Maai13e discussie op Kek pérTon krijgt weer een andere Jd&ur. De juristen komen aan het woord en ernstig wordt de vraag besproken of het juridisch wed in orde is, dat de ambtena ren met den bezuinigingstrein gaan. Waar na nog de andere vraag komt of het wel moreel verantwoordelijk is om tot hen te zeggen: instappen heeren. Noch juridisch noch moreel zou het zijn, rcepen nu ook de vertegenwoordigers van de ambtenaren. Het zou nog zoo kunnen worden dat zij allemaal zeggen: wij zou den wel willen, maar wij kunnen niet. Het reéht en de moraliteit verzetten zich er tegen. Nu, daarvan zal het volk niet veel begrij pen. Want wie waarlijk den eisch van onze dagen ziet, volgt heb sóhoone voorbeeld reeds door het hoofd van den staat gege ven en zegt: hier ben ik. Het welzijn van het land vraagt het. Alleen eensgezindheid kan ons voor ern stige gevaren behoeden, het droeve lot, dat ons buurvolk trof. Alleen door eensgezind samenwerken kan de versoberingstiein nog op tijd ver trokken, niet in perspectief, maar in wer kelijkheid, en kan het station van het sluitend budget nog tijdig worden bereikt. Maar zoo zijn wij menschen nu een maal als een harde plicht nadert, zeg gen wij gaarne heel beleefd, en beleefd heid is toch een deugd: na u.... Maar ik zie den nieuwen stuudman voor financiën kalm staan wachten. Hij heeft gezegd, wat er gezegd moest worden: instappen heeren, villen wij nog op tijd komen. Niet praten langer, maar doen. En het antwoord jj nu aan de rolksver- tegenwo'ordigiDg. Wordt het een hartelijk Ja dan is alles in orde. Wordt het een neen welnu, dan zal deze stuurman antwoorden: ik heb mijn plicht gedaan. Wie het beter weet moet het zeggen. 1 En ons volk moet de gevolgen dan maar afwachten van de beleefdheid, waarmee wij ons ten opzichte van onzen plicht ver ontschuldigen en van de politiek die het altijd anders wil Altijd anders, d. w. z. dat er niets ge beurt in den rechten weg. Maar dat het greote onrecht der infla tie ons sleept naar den afgrond. KERK EM SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Sebaldeburen: A. Eijk- ïnan Jr. te Hattem. Be dan let.. Voor Stecnwijkerwold (toez) G. A. Bruins te Steenwijk; voor Polsbroek D. Plantinga te Elburg. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor Apeldoorn: D. J. Cou- véo to Meppel. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te BussumW. Bijleveld to Haarlem en L. H. v. d. Meiden to Dor drecht. Beroepen. Te Kampeil: W. Bijleveld te Haarlem. EVANG. LTJTH. KERK. Drietal. Te Gouda: J. J. Simon te Weesp, J. H. Lindeijer te Monnikendam en P. van Genderen. Stort te Culemborg. Bevestiging, Intrede. Afscheid. Ds. van Schaiek te Strijen hoopt 7 October e.k. zijn intrede te Emmer-Com- pascuum te doen. Missionair examen. De classis Meppel heeft, bijgestaan door Dr. Hania, en de Professoren Hoekstra, Honig en Geesink, geëxamineerd in de missionaire vakken en toegelaten tot den missionairen dienst op Soemba. den heer P. J. L a m b o o y, beroepen predikant van Hoogeveen. Conferentie van Geref. predikanten. Op de 10 Oct. a.s. te Leeuwarden te houden conferentie van Geref. predikanten in Friesland zal, zooals gemeld, Ds. J. Sij- besma te Burum refereeren over: De roe ping der Overheid ten opzichte van het 3e gebod op het terrein des public ken levens. Z.E. zal refereeren an de hand van de volgende stellingen 1. Het wezen en de oorsprong der Over heid bepaalt de roeping, die zij heeft te vervullen. 2. Deze roeping is, de handhaving van de ordinantiën Gods op het terrein, des pu- blieken levens. dan aan dé schoonheid. Hij wandelde een klein eindje verder, en sloeg toen. èen pad in door een wild boschje. Hij had nog niet lang geloopen of hij hoorde: „Hola! Wat moet jij daaT? Weet je niet, dat dit verboden terrein is?" Wybert keerde zich om en zag een breedgeschouderden, nog flinken ouden man met een geweer op schouder. Dat zal wel een van de jachtopzieners zijn, dacht hij. „Neen, ik wist werkelijk niet, dat ik op verboden terrein was," zeide hij, lachend. „Ik heb nog nooit gehoord, dat eigen grond verboden terrein was voor den eigenaar. Jij bent, oude vriend „Wel, heb ik van mijn leven!" riep de oude man in verbazing uit. „Dat ik u niel dadelijk herkend heb, mijnheer Frits! Maar u bent ook zoo forsch geworden; maar nu zie ik het en ik zal mij niet licht weer vergissen. Vindt mijnheer den ouden Stubbs ook veel veranderd? net is wel lang geleden, sinds we samen op jac'it gingen." „Ach, ja! Stubbs, kerel, ik herkende je wel, maar je naam was me ontschoten. Ja zeker, we hebben menigen jprettigen dag gehad met ons beiden; maar ik ben er mee opgehouden weet je ik jaag riet meer.' 3. Deze ordinantiën Gods zijn- neerlegd in Zijn wet. 4. Daarom heeft de Overheid zoowel re kening te houden met de le als met de 2e tafel der wet. 5. Opgekomen uit de gemeene gratie, heeft zij op de handhaving der 2e tafel den nadruk te leggen. G. Dat in den theocratischen staat onder Israël den nadruk op de le tafel viel, zegt niet, dat ook bij andere verhoudingen, als onder het N. T. dit ook thans moet ge schieden. 7. Toch moet de Christelijke Overheid met de le tafel, en speciaal met het 3e gebod, ernstig rekening houden. 8. Ook door strafbepalingen, maar voor al door haar invloed, moet zij mede^arbei- den ,dat de zonde tegen het 3e gebod speciaal het vloeken van het terein des publieken levens worde geweerd. Alg. college van toezicht op het beheer. In het gebouw der Algemeen© Synode te 's-Gravenhage is Woensdag de najaars vergadering van het Alg. College van Toe zicht op het beheer van de kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Nederland gehouden. In behandeling kwam het appèl-Leeu wen—Puif lijk betreffende de vraag van de rechtmatigheid eener aldaar gehouden verkiezing. De kerkeraad van 's-Graverbande heeft zich tot het Alg. College gewend, teneinde door tusschenkomst van dat college de medewerking van kerkvoogden te erlan gen tot het behoorlijk vaststellen van den ligger van het predikantstractement van de tweede predikantsplaats, welke va cant is. Deze zaak werd ter afdoening gesteld in handen van het Provinciaal College van Toezicht in Zuid-Holland. Het Provinciaal College van Toezicht in Groningen wenschte een aanvulling van art. 7 Alg. Reglement op het Beheer in dien zin, dat daarin een bepaling wordt opgenomen vervat in art. 45 van het re glement voor kerkelijk opzicht en tucht. Deze vraag zal nader worden overwogen. Het provinciaal college in Overijssel he'eft bericht, dat de gemeente te Bergen- theim zich heeft aangesloten aan de orga nisatie van het beheer onder het algemeen college. Het bedrag van het quotum van die gemeente werd vastgesteld. Tot voorz. van het alg. college werd her benoemd mr. G. W. Baron van der Feltz te Assen ,tot ondervoorzitter mr. R. van Veen te 's-Gravenhage, tot secretaris mr. W. J. Koppius te Arnhem. Tot leden van de commisie voor spoed- vorderende zaken werden gekozen de hee ren G. C. D. d'Aumale baron v. Harden- broek van Hardenbroek te Lopikerkapel, mr. A. A. de Veer te Middelburg en K. de Vidal de St. Germaan te Kampen. Aan het slot der vergadering deelde de heer H. van Woudenberg Hamstra, pred. te Oyen mee, dat hij zijn ambt zal neer leggen en-dus ook zijn zetel in het alge meen college verlaten moet. De voorzit ter nam' met vele hartelijke bewoordingen afscheid van den eerwaarden grijsaard, waaiuia de najaarsvergadering werd ge sloten. Provinciale Universiteitsdag. De Provinciale Universiteitsdag deze week te Rotterdam gehouden mocht zich in groote belangstelling verheugen. Met groote aandacht werden de spre kers gevolgd. Het doel van dezen dag, de band tus- schen volk en Universiteit te versterken in ongetwijfeld bereikt. Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Woensdag werd te Utrecht de 61ste al- gemecne vergadering van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs gehouden, onder leiding van Ds. B. van Schelven.' Besloten werd samenwerking te zoeken met Gereformeerd Schoolverband. De Unie. In de hoofdbestuursvacature-v. d. Hoven van Genderen, zijn door de afdeelingen. der Unie van Chr. Onderwijzers c-andidaat ge steld de heeren: D. P. Bothof, te Arnhem en A. D. Zweers, te Zwolle. BINNENLAND Anti revolutionaire propaganda. Woensdag werd te Utrecht de 19e al- gemeene vergadering gehouden van den „Bond van Anti-Revolutionaire Propagan- da-clubs in Nederland", onder voorzitter- scliap van den heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer en van den Rotterdam- schen Raad, die in zijn openingswoord er „Ja, dat weet ik me nog goed te her inneren dacht mijnheer, dat ik het veiv geten had? Op den dag, dat juffrouw Nelly u bij ongeluk raakte, hebt u geen geweer meer aangeraakt. Dit was iets, waar Wybert nog nooit van gehoord had; maar bij stukjes en beet jes dwong hij den ouden man het geheele verhaal te vertellen. Stubbs keek heel verwonderd; maar nu vertelde hij, hoe Nelly en Frits eens met hem meegegaan waren en toen zij pro beerde op een fazant te schieten, had zij bij ongeluk Frits in de borst geraakt. Bewusteloos was hij naar huis gedra gen, de wond was onderzocht en de ha gelkorrels verwijderd; na een paar woken was hij weer hersteld. Nelly had er echter vreeselijke verdriet over gehad en Frits, wien haar leed meer pijn deed dan zijn eigen wond, had beloofd, dat hij ook nooit meer zou gaan jagen. „Dat is ook boffen," zei Wybert, als hij onder het naar huis gaan aan deze ont moeting dacht. „Zoo'n gewichtige mede- deeling kan mij te pas komen." Aan het ontbijt wilde hij er over begin nen en er zijn voordeel mede doen. Mevrouw Delamere zat aan het hoofd van de tafel, hij zat aan haar rechterhand on Nelly links van haar. „Ik wou zoo graag de zon zien opgaan, op wees dat do antï-revolutlonaire partij op het oogenblik in den boek zit waar da slagen vallen. Spr. hoopte dat het resul taat der vergadering zal zijn dat er zal komenl een goed centrum voor de propa ganda en een groot aantal propagandis ten, toegerust met kennis van en liefde voor het beginsel. f Vertegenwoordigd waren 26 clubs. Uit het verslag van den bondssecretaris en penningmeester blijkt, dat de toestand van den Bond vrij stationair is gebleven. Het aantal aangesloten clubs draait nog steeds om de 50. In de middagvergadering kwam in be handeling het bestuursvoorstel om in be ginsel te besluiten tot opheffing van den Bond in zijn tegentooordigen vorm en tot oprichting van een verbond van anti-revo lutionaire propagandaclubs. Het bondsbe. stuur heeft hiervoor een rapport uitge bracht aan den voorzitter van het Cen traal Comité der A. R. Partij, waarin wordt voorgesteld inplaats van de huidige bondsorganisatie te vormen een verbond van propagandaclubs en deze te stellen on der het bestuur van een Commissie van Uitvoering. Deze commissie zou een zoo danige samenstelling moeten hebben, dat zoowel de clubs als het Centraal Comité daarin vertegenwoordigd zouden zijn, Gedacht wordt daarbij aan een commis sie van zeven of acht leden, waarin vijf aangewezen door de clubs en twee of drie door het Centraal Comité. Uit de plaat selijke clubs zouden oentrale clubs ge vormd kunnen worden, wier grenzen zoo veel mogelijk samenvallen met de grenzen der kieskringen. Deze centrale clubs zou den haar inkomsten verkrijgen uit de con- Iributiën der plaatselijke clubs en nit sub sidies, verstrekt door Commissie van Uit voering, de plaatselijke clubs zouden ge contribueerd moeten worden door de kies- vereenigingen. De kosten van het verbond en gedeeltelijk die van de centrale clubs komen voor rekening van de partij. Na eenige besprekingen werd het bestuurs voorstel met algemeen© stemmen goedge keurd, nadat de vergadering besloten had dat de Bond niet zal worden opgeheven, doch gewijzigd in een verbond van anti- revolutioaire propaganda-clubs. Bierna werd het statuut van het Ver bond vastgesteld. Namens het Verbond werden in de Com missie van Uitvoering benoemd de heer J. Schouten, W. Verschoor, ds. J. Sybes- ma en A. Warnaar. De voorzitter deelde mede, dat in de redactie van het orgaan namens het centraal comité een lid zal zitting nemen, vermoedelijk de heer R. A. den Ouden, ook zal oen vertegenwoordiger van het Kuyperhuis in do redactie worden opgenomen. Getracht zal worden bet or gaan te verbeteren door opneming, o.a. van leiddraden, beschouwingen en materi aal voor aan de orde zijnde quaesties op politiek gebied. Een paar agenda-punten konden wegens het vergevorderd uur niet afgehandeld worden. Uit dB Tabaksindustrie. Op een tot den Minister van Financiën door het verhond van vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland^ gericht verzoek, om toe te staan, dat kistjes met ruglint of scharniersluiting, inhoudende 10 stuks sigaren, beneden den detailprijs van f 120 per 1000 sigaren, van oen ban- derolle om de kist, mogen worden voor zien in plaats van het voorgeschreven stuksgewijs zegelen dezer sigaren, is thans door den Minister voorloopig gunstig be schikt, mits belanghebbenden zich met een verzoek tot het Departement van Finan ciën wenden. Het dagelijksch heston:- van V.»f ver bond van vereenigingen van sigarenfabri kanten in Nederland, heeft het initiatief genomen tot het bijeenroepen van verte genwoordigers van alle bij de sigarennij- verheid betrokken vereenigingen en orga nisaties, in een op 28 dezer te houden vergadering, waar middelen beraamd zul len worden, welke kunnen leiden tot het niet doorvoeren van het plan van den minister om den tabaksaccijns te verhoo- gen, welke blijkens raming van den ver- moedelijken opbrengst, op het dubbele van thans zou komen. In verband met de komende vergade* ring wordt bewijsmateriaal verzameld, waarmede men hoopt te kunnen aantoo- nen, dat verhooging van den tabaksac-* cijns den genadeslag voor de sigarennij- verheid zou boteokonen. De postchèque- en girodienst. Do Minister van Waterstaat heeft hel, advies van de Ned. Bank gevraagd betref* fende den stand van zaken in den post* chèque- en girodienst. den eersten dag na mijn thuiskomst op Delamere," begon hij, „en de. eerste dien ik tegen kwam was natuurlijk de oude Stubbs. Hij wilde mij aanhouden als strooper op mijn eigen terrein!" De dames lachten. „Ja, Nelly, ik heb mij aan mijn belofte gehouden en nooit meer, sedert dien dog een geweer aangeraakt. Nelly kreeg een vuurroode kleur en keelc op haar bord. Zij begreep heel goed waai bij op doelde, maar zoo'n manier was zif van Frits niet gewoon. „Het gevolg van mijn zorgeloosheid i. zeker niet geheel en al weg, Frits?" zeide zij berouwvol. „Ja, het litteeken is er nog, maar vaag. heel vaag." „Ja, de dokter heeft destijds gezegd, dat je hel mee in je graf zou nemen," ver* telde mevrouw Delamere. „Ol die dag, toen je op een draagbaar «*w"«U?Iöos werd thuis gebracht, is een "va roe* selijkste in mijn leven fcewe. v dat was eèn onbeduidend iets ver 'doken met 't ongeluk, dat je reisgenool ia over* komen op den Weisshorn; O, als ik er aan denk, dat het jou even goed had kun* nen gebeuren, heb ik reden God te dan* ken. Had hij veel familie?" t (Wordt vervolgd.) .bj

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5