SwmSMaftfttijka Aankondiging. S5EMEM1TEUJKE VISCHVERKDOIV Aan dea gemeentelijken Yrecbwinkel Vischmarkt 18 (Telef. 1225) is Vrijdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.13-f 0.24, SCHOL a I 0.19—f 0.31 en KABELJAUW a f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 27 September 1023. s B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door ben aan de Con tinental Petroleum Compagny, te Botter dam en rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding van de inrichting voor opslag van petroleum, gelegen op bet Stationsemplacement der Nederlandsche Spoorwegen aan den Morschsingel, kadas traal bekend gemeente Leiden Sectie L No. 1214. AGENDA. DONDERDAG 27 Sept Leiden. 3 Oct. Vereeniging. Vergadering van alle deelnemende personen aan bet Openlucht spel en Avondfeest. Groote Nutsza&L Aan vang 8h vut. Dc avond-, nacbt- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Sept. tot en met Zondag 30 Sept. waargenomen door de apotheken van de boeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, en. P. du Oroix, Rapenburg 9, telef. 807. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp dor Menschheïd Is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. „Ras, seventeen provincen! „Stelt n nu te voet, „Treckt de coemste des princen „Vriendelyck te ghemoet". Gevolg gevende aan deze uitnoodiging voeren de hnrgeressen een schoonen rei dans uit, terwijl Brabantscbe vendel- zwaaiers hun vaardigheid den volke too- nen. Aan het einde van het feest rijden drie praalwagens der Rederijkerskamer het terrein op welke voorstéllen „Van Alk maar begint de Victorie", „Leiden's zege praal" en „De Pacificatie van Gent". De ontvangst van den Prins is hierme de geëindigd en de intocht vangt aan. Vooraf gaat een eerewacht met het vaandel der 3 October-Vereeniging, ge volgd door herauten te paard en het be stuur der 3 Octoher-jVereeniging in rij tuigen. Daarna volgt een muziekcorps te paard, waarbij do eigenlijke optocht aansluit. Deze bestaat uit zeven groepen. Achtereenvolgens komen: De vijf Gil den van Brussel; een drietal praalwagens met Maagden der Hertogdommen, Graaf schappen en Heerlijkheden; de Magistraat van Brussel; liet muziekcorps van Vil voorden; Afgevaardigden der Statén-Ge- neraal; dc hoofdgroep: De Prins en zijn gevolg; Brabantsche Edelen en hun Da mes en dc Brusselscho Rederijkers met twee muziekcorpsen, drie praalwagens en vier speelwagens met burgers en burge ressen van Brussel. Publiek en weder medewerkende, belo ven èn landjuweel en optocht hoogtepun ten in do feestviering te worden. Meeloopers en in-den-weg-loopers kun nen nóch bij het open-luchtspel nóch bij den optocht gebruikt worden. Gehoopt wordt vorder, dat de toeschou wers niet alleen geopende oogen maar ook geopende deuren zullen hebben voor het geval onverhoopt regenval den optocht mocht komen te storen. De aankoop van een feestwijzer kunnen wij gezien do zeer vele bijzonderheden w.o. do belangrijke wegrouten en de histo rische beschrijving, met klem aanbevelen. Rest ons nog iets van do avondfeestvie ring te zeggen. Allereerst is er de z.g. „vroolijke avond" in de Gehoorzaal en het avond feest met z'n 200 „vermakelijkheden". Wie meer van muziek houdt vindt op liet programma vermeld een coneert van het Stedelijk muziekcorps. Van een feestavond der Chr. Öranjever- eeniging hoorden we tot nu toe niets en gezien het feit, dat de Stadsgehoorzaal voor een „vroolijke avond" in beslag is genomen vermoeden we dat uit dezen hoek in 't geheel geen wind zal waaien. Tot slot van de officieele feestviering zal te half elf op het Schuttersland het traditioneele, ditmaal als „extra schitte rend" vermelde vuurwerk plaats vinden. Er zijn niet minder dan 22 nummers! Aan het einde van onze beschouwing ge komen willen we de aandacht onzer lezers vestigen op een in den feestwijzer voor komende annonce van het Sted. Museum „De Lakenhal" waarin wordt medegedeeld dat een speciale tentoonstelling zal wor den gehouden van vooTweipen en schilde rijen betrekking hebbende op het beleg in 1574. De toegang is kosteloos, dus niemand weerhoude zich van een bezoek. Men deelt ons mede, dat er gelegen heid bestaat om men den kindertrein, die waarschijnlijk 6 October weer naar Hongarije vertrekt, pakketten te verzen den met levensmiddelen, kleeren en ande re zaken, uitgezonderd tabak, sigaren, si garetten en alcoholhoudende dranken, aan bepaalde adressen in Budapest en omge ving. Deze pakketten moeten van duide lijke adreösen voorzien en goed te h an teeren zijn, het liefst kistjes. De afzenders moeten aan de geadresseerden melden, dat zij hun pakket te Budapest bij de Li ga moeten afhalen. Het is het best, dit in een aan ge toeken de brief te schrijven. Voor de onkosten bij de verzending de zer paketten (waaronder niet bedoeld .wordt de bagage van vertrekkende kinde ren) moet ditmaal f 0.40 per stuk worden 'gevraagd. De verzending naar Utrecht ge schiedt waarschijnlijk vooruit, zoodat dc pakketten uiterlijk Donderdag 4 Oc tober bezorgd moeten zijn: Vreewijk- zfcraat 8. In arrest verkeert alhier zekere A. L. F. B., welke als directeur eener hier ter plaatse gevestigde N.V. fraude zou hebben gepleegd. Ln verband met de waarschuwing van den Commissaris van Politie te Hil versum, tegen Michiel de Lange, geboren te Amsterdam, 6 November 1899, wordt nader medegedeeld, dat hij niet is ex- agent doch ex-colporteur, ïn dienst van den agent van de Electro-Lux te Hilver sum. BINNENLAND Artikel 40 en de wet. Naar de N. R. Crt. verneemt-, moet de regeering thans tot het besluit zijn geko men, dat de op 1 Juli 1922 geldende sala rissen der ambtenaren, niet verminderd kunnen worden door intrekking van arti kel 40 van het bezoldigingsbesluit zonder meer, doch dat daar bovendien een wette lijke regeling voor noodig is. Deze wette lijke regeling is thans in voorbereiding. Het vloekverbod. De Minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw heeft geen termen gevonden, om de vernietiging wegen® strijd met het algemeen belang te bevorderen van de door de gemeenteraden van Wymbritsera- deel en Wonseradeel vastgestelde besluiten waarbij onderscheidenlijk werd verboden in het openbaar God te hoonen, te laste ren, dit te bevorderen of daartoe gelegen heid te geven en het openlijk tentoonstel len of aanslaan van Godslasterlijke ge schriften, publicaties of afbeeldingen. Hij bracht onder de aandacht van Ged. Staten van Friesland, welk college de ver nietiging had gevraagd, dat het in het openbaar hoonen of lasteren van Gods naam dan wel het tentoonstellen van daar toe strekkende geschriften of afbeeldingen naar zijn meening leidt tot zedelijke ver wording en ontaarding, waardoor de open bare zedelijkheid wordt aangetast. Op dezen grond ziet hij met Ged. Staten in de desbetreffende verbodsbepalingen geen strijd met art. 135 der Gemeentewet. Deze beschouwing sluit naar zijn oor deel tevens uit, dat de bedoelde bepalin gen in strijd zouden zijn te achten met- het algemeen belang, zoodat hij de slot som tot welke Ged. Staten komen, niet kan aanvaarden. Actie tegen de Vlootwet Het N. A. 6. heeft zich gewend tot de besturen van het Alg. Ned. Vakverbond (A. N. V.), het Ned. Syndicalistisch Vak- erbond (N. S. V.) en het Ned. Verbond van Vakverenigingen (N. V. V.) met de vraag of deze bereid zijn tot een samen- sprekjng, op Zaterdag £9 September te Amsterdam te houden, omtrent Het geven van een gemeenschappelijk parool, n.l. het proelameeren eener demonstratie in den vorm van een proteststaking tegen de Vlootwet op den dag, waarop dit wetsont werp door de Tweede Kamer in behande; ling zal worden genomen. Fraude met kaasmerken. Het orgaan van den F. N. Z. meldt, dat te Amsterdam de chef van dienst der Rijkszuivelinspectie te Utrecht de heer Garderen, bijgestaan door den Rijkszui- velvisiteur den heer Van der Weide, twee ernstige feiten heeft ontdekt van fraude met Rijkskaasmerken. Op twee groote kaaszendingen die door een firma aldaar zijn aangevoerd om te worden uitgevoerd, heeft de chef van dienst beslag gelegd. Het onderzoek, dat zeer ingewikkeld moet zijn, is in vollen gang en geschiedt door die ambtenaren in overleg met den officier van justitie. Een Jubileumgeschenk. De monumentale vaas, alsmede de twee zuilen met potten, door de plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda speciaal ver vaardigd voor de Paleisversiering, aange bracht door de Boskoopsche kweekers ter gelegenheid van H. M.'s 25~jarig regee- ringsjubileum, zijn door genoemde pla teelbakkerij „Zuid-Holland" aan de Ko ningin aangeboden. De Koningin heeft dit geschenk als blij-. vend aandenken welwillend aanvaard. De Post Chèque- en Girodienst. De Minister van Waterstaat heeft het advies van de Nederlandsche Bank ge vraagd betreffende den stand van zaken in den postchèque- en girodiensL De Tabakswet. In een te 's-Hertogenbosch gehouden protestvergadering, belegd door het Lan delijk comité van actie tegen de Tabaks wet, is de volgende motie aangenomen: De vergadering enz., tot de overtuiging komende, dat de tabak- en sigarenindus- trie zich in een zeer bedroevenden toe stand bevindt, wat in hoofdzaak te wijten is aan de wijze van belastingheffing, welke een zoo grooten rompslomp van on- productieven arbeid aan de ondernemers oplegt; is van meening, dat daarvoor in de plaats een stelsel gevonden kan worden, waardoor de millioenen voor do schatkist verzekerd zijn, wat bestaat door een pro gressief vergunningsrecht eh een heffing bij de bron (ruwo tabak); doet een beroep op de régeering, het bedrijf geen nieuwe lasten op te leggen, omdat dit de industrie geheel zal ondermijnen; besluit deze motie te zenden aan den minister van financiën, de leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Java-koffie. Hoewel de vooruitzichten voor den kof- fieoogst zeer gunstig zijn, is er, indien er binnen twee weken geen regen valt, een misoogst te verwachten. BUITENLAND DE KAPITULATIE VAN DUITSCHLAND :1 Een regeerings-prociamatie, Vrees voor burgeroorlog. f, Een rede van Stresemann. Gisteren heeft de Rijksregeering een proclamatie tot het Duitsche volk uitge vaardigd, waarin zij te kennen geeft, dat wegens den financieelen noodtoestand van het Rijk, het onmogelijk is het lijdelijk verzet langer te ondersteunen. In de afge- loop week bereikten de ondersteuningen voor Rijn en Roer de som 3000 billioen Mark, in deze week is minstens de verdub beling van deze som te verwachten. De Tijkspresident, alsmede de rijks regeering verklaren plechtig ten over staan van het Duitsche volk en do geheele wereld, dat zij zich met geen overeen komst zullen aceoord verklaren, die ook maar in het minst er toe zou leiden, dat één enkel stukje Duitsch grondgebied van bet rijk wordt afgescheiden. De commissie voon buitenlandsche aan gelegenheden van den Rijksdag is gisteren bijeengekomen om van de verklaring van den Rijkskanselier in zake het opgeven van het lijdelijk verzet kennis te nemen. Behalve de Rijkskanselier waren de mi nisters van de belangrijkste departemen ten aanwezig. In zijn rede gaf de Rijkskanselier een beeld van de buitenlandsche politiek se- dért het optreden van het nieuwe kabinet. De régeering heeft besloten het lijdelijk verzet op te geven en zal daarom de ver ordeningen intrekken, welke op de door voering daarvan betrekking hebben. Het lijdelijk verzet beeft, zoo betoogde de Rijkskanselier, het hoogtepunt over schreden en zijn aanvankelijken moroelen steun langzamerhand verloren. Bij de onderhandelingen, waarvoor men thans komt te staan, moet vóór alles ge streden worden voor de invrijheidstelling der uitgewezenen en in het bijzonder voor de groote politieke kwestie, de toekomst van het Duitsche Rijnland en het Roer gebied. Bij het debat stelden de sprekers der Bociaal-democrat e'n, van het G e n t r u m, der Duitsehe Volks part ij en van de democraten zich achter de regeeringspolitiek. De Duitse h-n a t i o n a 1 e afgevaar digde, dr. Hellerieh, stelde den e i s c h, dat na de opheffing van het lijdelijk ver zat met Frankrijk gebroken, zou worde ii. Dc communistische vertegenwoordiger verklaarde, dat alleen een arbeiders- en boeronregeering het lijdelijk verzet be hoorlijk had kunnen likwideeren. Besluiten werden niet genomen. Het groote politieke debat in den Rijksdag is tot de volgende week uitge steld, omdat men wil afwachten, welke uitwerking het opgeven van het lijdelijk verzet eenerzijds in do bezette gebieden, anderzijds inJ Beieren' zal hebben. De communisten 'verspreiden op het oogenblik overal een strooibiljet, waarin het opheffen van het lijdelijk verzet een verraad aan het Duitsche arbeidende volk wordt genoemd, omdat het 't begin beteekent van de afscheiding van bet Rijn en Roergebied van Duitschland. De „regee ring van de capitulatie en der uitbuiters", de rcgeering-Sresemann-Hilferding, moet weggejaagd en door een regeering van ar beiders en boeren worden vervangen, zoo heet het daarin. - De agitatie der Beiersche nationalisten. Nadat de regeering liet opgeven van het lijdelijk verzet in het Roergebied offi cieel aan het Duitsche volk heeft bekend gemaakt, zullen de eerstkomende dagen er over beslissen, of de Beiersche nationa- li sten'een poging zullen doen hun bedrei gingen, een nationale actie tegen de re geering te beginnen, waar te maken. Het zal dan blijken, of minister-presi dent Von Knilling, die bij de Berlijnsche besprekingen het zonder beperking met de maatregelen der regeering eens is ge weest, over de noodige kracht zal beschik ken zich tegen de „Putschgarde" van Hitier te verzetten. l)e nationaal-socialift Hitier heeft thans de ©pperleiding over twee der belangrijkste nationalistische bonden van Beieren verkregen en er wordt nog eens een poging gedaan de fu sie van de Beiersche nationalisten, die nog altijd in twee elkaar vijandige kam pen verdeeld zijn, onder leiding van Hit- Ier te voltrekken. Voor heden (Donderdag) zijn 14 nation naal-socialistische vergaderingen uitge schreven, en op al deze vergaderingen zal Hitler zelf spreken. Volgens een mede- deeling van het Münchener sociaal-demo cratische blad, zullen verschillende orga nisaties van rechts-radicalen aan hunne gardes voor hedenmorgen vroeg een mobi lisatie-hevel uitvaardigen. Een feit is, dat in het ministerie van Binnelandsche Za ken voortdurend besprekingen met den poli tie-president plaatsvinden. Naar uit München wordt gemeld, heb ben de leden van de ©rganisatie-Ross- bacïi bevel ontvangen, zich om 8 uur aan het WuTzener station te melden. Volgens de „Münchener Post" zou de organisatie Oberland haar leden gealarmeerd hebben voor Vrijdagmorgen vier uur. L Het Grieksoh-ltaliaar.sch conflict. Ter afwikkeling van het Grieksch-Ita- liaansch conflict heeft de Raad van Am bassadeurs besloten, dat de betaling der genoemde som van 50 millioen lire zal geschieden door overschrijving op Te kening van de Italïaansche regeering van het bedrag van 50 millioen lire dat op 10 September bij de Zwitsersche Nationale Bank door Griekenland werd gedepo neerd. Het Hof van Internationale Justi tie zal derhalve worden verzocht voor do overmaking van dit bedrag aan een bank te Rome ten gunste der Italiaansche re geering te zorgen. ïen slotte nam de Raad van Ambassa deurs nota van de verklaring der Ita liaansche régeering, dat zij, overeenkom stig haar besluit, op 27 September Iiorfoe zal ontruimen. De moordenaars der Italiaansche missie. Een berucht Grioksch roover, Memos heeft zich te Janina bij de autoriteiten aangemeld en verklaard, dat hij in het be zit is van belangrijke inlichtingen, welke, naar hij beweert, terstond tot de arrestatie van de moordenaars der Italiaansche mis sie zullen kunnen leiden. Memos is berucht wegens zijn vele moorden en overvallen in Epirus. De Grieken loofden voor zijn arrestatie een premie van 20.000 drachmen uit. Hij wist echter over de grens naar Albanië te vluchten. Daar nam hij dienst bij de gen darmerie. Eenige dagen geleden meldde hij zich aan op het bureau der gendarmerie te Ja nina en vroeg tóestemming zijn inlichtin gen aan de internationale commissie van onderzoek te mogen mededeelen op voor waarde, dat dé Grieksche regeering hem amnestie verleent en zijn leven in geval van bedreiging beschermd wordt. Toen deze voorwaarden waren ingewilligd, ver scheen Memos terstond voor de interna^ tionale commissie van onderzoek, die, naar de Grieksche bladen melden, door zijn getuigenis ten zeerste was getroffen. De commissie ging na het verhoor van Memos onmiddellijk naar de door dezen aangewezen plek. De werkloosheid in Engeland. De laatste cijfers van het Britsche mi nisterie van Arbeid toonen aan, dat er ge durende de week, eindigende 17 Septem ber, een toeneming was van 4000 werk- loozen, vergeleken hij de voorafgaande week. Het aantal werkloozen jn Groot- Bittanië bedraagt thans 1.227.000( Dit is oen vermindering jan 258.000 vergeleken bij de cijfers van Januari j.l. Sir Montague Barlow, de Britsche mi nister van arbeid, die eergisteren te Bel fast vertoefde, verklaarde aldaar dat de drie voornaamste lijnen, waarlangs ge tracht moest worden de werkloosheid te bestrijden, zijn sf,eunverleenmg, werkloos heidsverzekering en werkverschaffing. In Groot-Brittannië zijn steunwerken inge richt voor ongeveer 300.000 werkloozen. Dit mag gering schijnen, doch de poging is grooter dan van eenige andere regee ring. De regeering heeft o.m. veel gedaan om de industrie te helpen door de facili teiten-wet. Oorlcigsbodems te koop. P,inter sednt uit Ne'w-York: De regee ring vraagt per advertentie offertes voor 21 slagschepen en kruisers, welke over eenkomstig het ontwapeningsverdrag van Washington worden afgeschaft. De eerste verkoop zal plaats hebben op 25 October a.s. en zal omvatten zes sche pen, n.l.: de „South Dakota", de „India na", de „Montana", de North Carolina", de „Constitution" en 'de „United States". KORTE BERICHTEN. De Volkcnbondsraad heeft besloten dat de Volkenhond steun zou verleenen aan de Armeniërs, opdat hun civiele rechtspositie alsmede de emigratie naar de sovjet-republiek in Trans-Kaukasië van 50.000 Armeniërs die zich naar dat land wenschen te hegeven, worde verze kerd. Poinoaré heeft een onderhoud gehad met den Belgischen gezant te Parijs in verhand met den toestand in Duitschland. Een Schotsch syndicaat heeft aan de Britsche admiraliteit voorgesteld de Duitsche vloot te Scapa Flow te bergen. Eenigen tijd geleden werden Teeds faci liteiten toegestaan voor de berging der torpedojagers nabij de kust, maar de nieuwe voorstellen omvatten ook de ber ging van de groote schepen. Koning Albert heeft de ter dood ver oordeelde Duitschers Riehke, Klein en Rheinhardt, de moordenaars van luite nant Graff, begenadigd. Zij zullen naar een Belgische gevangenis overgebracht worden. -TTit Belgrado wordt gemeld, dat Ser vië steeds meer troepen naar de Bulgaar se he grens zendt tot het tegenhouden van de ongeregelde henden. Reeds meer dan 25.000 man bevinden zich aan de grens. Uit Sofia wordt gemeld, 'dat terwijl reeds 15 pogingen tot het uitroepen van een sovjet-republiek zijn mislukt, verdere uitbarstingen worden gevreesd; de com munisten schijnen van plan te zijn hier en daar nieuwe troebelen te veroorzaken. De regeering beschikt over voldoende troepen. De „Maasbode" meldt: Er schijnen on lusten met politieken ondergrond in de omgeving van Freiburg uitgebroken te zijn. Er loopt te Riga een onbevestigd ge rucht, dat Moskou en Petrogad omringd zouden zijn door opstandige boeren. KERK EN SCHOOL 'Jubileum Dr. F. van Gheel Gildemeester. Op Zondag, 4» November 1923 hoopte dr. F. van Gheel Gildemeester den dag te herdenken dat hij voor 40 paren bevestigd werd als predikant bij de Nederduitsche Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen heeft zich uit den Kerkeraad en uit de verschillende instel lingen, op kerkelijk en maatschappelijk gebied, ih welke dr. van Gheel Gilde meester met zooveel toewijding in die 40 jaren werkzaam was, eene Commissie ge vormd, ten einde de vele vrienden van den jubilaris in de gelegenheid te stellen ge zamenlijk van hunne belangstelling en dankbaarheid blijk te geven. Yooriztter, secretaris en penningmees ter van het comité zijn de heeren J. R. Snoeck Henkemans, Badhuisweg 238; G. J. van Eek, Sleedoornstraat 22; en L. F. Carrièrea Von Merlenstraat 94. Ook zon der daartoe te zijn uitgenoodigd, kan ieder, die behoefte mocht gevoelen aan het huldeblijk deel te nemen, zich bij een dezer heeren aanmelden. Groole offervaardigheid. Do collecte voor den bouw 'van een nieuwe Gerct kark tc De Lier, gehouden met gesloten boura, bracht dc som van f 14500 aan vrije giften op. Dna opbrei^st die op f C000 was geraamd, overtreft de stoutste verwachtingen, temeer waar in d© laatste jaren, toen do hoogs bouwkosten ©siï beletsel waren voor de uitvoering van den bouw, reeds een fonds van f 23.000 (eveneens vrijo giften) werd gevormd. De reet van de bouwsom zal worden geleend bij de leden der gemeente tegen 4; pet. Deze leening is reeds geheel vcltcckcnd. Bovendien werden waardevolle geschenken zooals meubilair, kleeden, gordijnen enz. toegezegd. Yoor do leenang van f 100.G00, uitge schreven door den Kerkeraad der Gcref. Kerk van Delft voor den bouw van de Westerkerk in de Hugo de Grootstraat is thans - geteekend voor een bedrag van f 99.125. Nog zijn allo wijken niet gereed, zoodat de ton meer dan volteekend wordt! En dat in veertien dagen! Gemeenteraad Leimuiden. Maandag j.l, vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de heer Bakhuizen, Burge meester. Aanwezig allo leden. De V oorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige ver gadering worden door den Secretaris ge lezen cn onveranderd vastgesteld. Punt 2: Ingekomen stukken. Waren niet aanwezig. Punt 3: Vleeschkeurmgswet. De V o o r z. zegt dat dit punt de hoofd zaak is voor deze vergadering. Het is deni leden van den Raad bekend, dat de ge meente met de uitvoering der vleeschkeu- ringswet voor een jaar een contract heeft afgesloten met den keuringsdienst van Lei den, met een opzeggingstermijn van drie maanden. Geen. voorstel is bij hem inge komen, en ook B. en W. hebben geen voor stel. Wel, aldus de Vo orz. ben ik er voor bij den dienst van Leiden te blijven. De heer Visser zegt, dat er over deze zaak in den Raad al zooveel gesproken is, hij zal daar over niet meer spreken, maar stelt voor het contract met Leiden op te zeggen, welk voorstel gesteund wordt door de heeren Koot en v. d. Akker. De heer Rietdijk zegt, dat hij uit het oogpunt van bezuiniging ook voor het voorstel-Visser is. Dc Voorz. antwoordt den heer Riet dijk dat deze de zaken op den kop" zet, wat hij hem niet kwalijk zal nemen, omda hij pas lid van den Raad is. Wordt het contract met Leiden verbroken dan zal dit de Gem. veel geld kosten, omdat artikel elf van de overeenkomst zegt, dat bij op zegging van het contract de eventueel ge maakte kosten door Leiden ook wat be treft het aanstellen van keurmeesters voor rekening der r^nge?loten gemeente blij ven. Do heer Bernard vraagt of do Voor zitter kan zeggen wat Rijnsaterwoude en Alkemade doen zullen. De Voorz. antwoordt dat de Raad van Alkemade met 6 tegen 5 stemmen besloten heeft het contract met Leiden op te zeg gen; wat Rijnsaterwoude betreft, deze kleine gemeento staat zoo 'op haar zelf standigheid dat zij een plaatselijke keu ringsdienst in wil voeren. Spr. kan zich niet begrijpen, dat er door de leden niet meer argumenten worden genoemd waar om men van Leiden af wil. De heer Visser noemt een tweetal ar gumenten: ten eerste is Leiden veel t© ver weg om op tijd te kunnen keuren1, en ten tweede is Leiden te duur; er wordt door Leiden f 8 gevraagd waarvoor een ander een vergoeding vraagt van f 5. Veel wordt nog over deze zaak gesproken, waar na de Voorzitter het voorstel-Visser in stemming brengt dat met algemeene stem men wordt aangenomen. Besloten is dus het contract met Leiden op te zeggen. De Voorz. spreekt hierover zijn leed wezen uit, en zegt er bij Gedeputeerden op aan te zullen dringen, dit Raadsbesluit niet goed te keuren. Punt 4. Vervolgonderwijs. De Voorz. stelt den Raaü voor, dit niet meer te laten doorgaan, om reden het Bijk er niet aan bijdraagt, en de kosten dus komen voor rekening der Gemeente. Met algemeene stemman wordt daartoe besloten. Bij de rondvraag vraagt do heer Rietdijk naar de vergoeding aan de bur gerwaeht; de penningmeester zit met een groot tekort. De Voorz. antwoordt, dat er destijds door den Raad een Commissie is benoemd om deze zaak te onderzoeken, en dio com missie zal nu wel spoedig gereed zijn. Niets meer aan de orde zijnde, sluit d© Voorzitter de vergadering. UIT DE OMGEVING LEIDERDORP. De Chr. Volks biblio theek, uitgaande van „Patrimonium", welke gehuisvest is in het gebouw „Irene zal Vrijdagavond van V—81 nnr weer worden opengesteld. Het leesgeld bedraagt zooals bekend 5 en 3 cent. De bibliotheek is weer met 50 meuw© werken aangevuld en omvat thans meer dan 600 nummers, m Dat er eem ruim gebruik van deze bi bliotheek wordt gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat in het vorige jaar ruim 2800 werken werden uitgegeven. Voor de nieuwe winterperiode bevelen wij deze bibliotheek gaarne aan. VOORSCHOTEN. Bij de Landbouwers Cl v. 8. en L. H. is onder bet vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Z. M. do Sultan van Boe- loengan N. O. Borneo bezocht gisteren,

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2