StUtateHjlw Aankondiging. «tMEWTEUJKE VISCHVERKOOfV Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH f 0.14 f0.26, SCHOL a f0.22—f 0.40, POON a f0.12, KABELJAUW a f0.40, en TAR- öOT a f0.70 per pond. Verder doorloopend verkrijgbaar SEZOUTEN z.g.n. MAATJES HARING (voor den inleg) h. 5 cent, GEZOUTEN cn VOLLE HARING a 514 cent per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 26 September 1923. SCHOUW VAN WEGEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelei op artikel 17 der Verordening ?an 6 Juni 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij Verordening van den 6den Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4); Brengen ter kennis van belanghebben den, dat, ie beginnen met Maandag 1 Oc tober a.s. zullen worden geschouwd alle wegen, lanen; paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwer ken, voor zoover die* bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of van wege rechthebbenden, voor het publiek verkeer openstaan, en alle wateringen en Jlooteu, en de riolen ter vervanging daar van gemaakt, benevens de daartoe behoo- rende sluizen, duikers, buizen, toegangs kokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1923. AGENDA. WOENSDAG 10 October. Leiden. Reunie-avond van oud- leden der Chr. Jong. Ver. Dient den Heer". Wijkgebouw Levendaal. Aanvang 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 24 Sept. tot en met Zondag 30 Sept. waargenomen door de apotheken van de beeren G. H. Blanken, Hoogcwoerd 171, telef. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheïd is steeds geopend, Joch alleen voor leden van dit fonds. bage, heeft in een schrijven aan den Raad bericht, dat hij als zoodanig rijn ontslag neemt. Komt voor de buitenwereld deze ont slagneming onverwacht, ingewijden wis ten Teeds geruimen tijd dat don heer Van Vuuren het beheer van de afdeeling Openbare Werken, dat hij in Juli van mr. P. Droogleever Forluyn overnam na zelf gedurende een zevental jaren het wet houderschap o.a. van de bedrijven te heb ben vervuld, te zwaar viel. Deze drukke afdeeling te beheerschen ging boven rijn krachten, waar hij boven dien nog het lidmaatschap der Tweede Kamer te vervullen heeft. Het eert den heer van Vuuren, dat hij waar hij heeft te kiezen tusschen een min der goede vervulling van zijn ambt en zijn ontslag, hij niet aarzelt, ontslag te nemen. De lijden veranderen. De stichting „Centraal Woningbeheer?> te 's-GraVenhage, vestigt er in de bladen de aandacht op dat nog mooie, geriefelij ke en niet te dure woningen beschikbaar rijn. Men heeft nu wel woningen, maar in verband met de nogal hoogs huurprijzen en de daling der loonen, ontbreken de huurders. Opheffing art. 40 Bezoldigingsbesluit. De Vereeniging van Hoogleeraren aan de Rjiltf Universiteiten en -Hoogescholen, tellende 230 leden, professoren aan de Rijksuniversiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen, de Technische Hoogeschool te Delft, de Landbouw Hoogeschool te Wage- •ningen en de Veeartsenijkundige Hooge school te Utrecht, heeft zich onder dag- teekening van 7 September j.L met een adres tot de Koningin gewend tegen de plannen der regeering tot opheffing van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Invoer van planten. De Minieters van Binnenlandsche Zaken, en Landbouw en Financiën hebben het kantoor der invoerrechten Glanerbrugge opengesteld voor den in- en doorvoer, bij invoer te lande, van planten, heesters en alle andere niet tot den wijnstok behoo- rende gewassen, bedoeld in bet 1ste lid van art. 5 v2n bet Kon. besluit van 24 December 1883. v Invoerrecht op vleesch. Do Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor bet invoer recht op versch en gekoeld vleesch in haie vergadering van 24 September 1923 de in de wet van 19 Mei 1922 (Staatsblad No. 339) bedoelde prijscourant beeft vastge steld als volgt: rand- Cn kalfsvleesch', versch of gekoeld, 100 K.G. f 105; paar den- en ander vleesch, verscih of gekoeld 100 K.G. f 50. Gedurende de maand Oc-1 tober 1923 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoor- ten bedragen 10 pCt. van de hiervoor ver melde waarden. Instructie gemeenteontvangers. Ged. Staten van Gelderland noodigen, naar het Hbld. meldt, de gemeentebestu ren uit, de instructie Voor de gemeente- ontvangers aan te vullen met 't voor- j Tilt, dat hij eiken eersten werkdag I der 'week een siaat betreffende den stand zijner kas aan het einde van den laatstea dag der voorafgaande week bij B. en W. moet indienen, on dat hij voor den 8en van iedere maand zijn (registers van ont vang en uitgaaf motet inleveren bij B. en W. ter overneming van de daarin vervatte gegevens. Ged. Staten achten het wenschelijk, dat in grooter mate dan tot dusverre voortdu rend acht wordt geslagen op den finan- cieelen toestand der gemeente. De Voorge stelde aanvulling van de instructie geeft B. en W. gelegenheid na te gaan, of de in komsten zoo vloeien als bij de begrooting geraamd is, of de uitgaven de ramingen gaan overschrijden. Zij kunnen dan tijdig de nooddge maatregelen, welke tot verbe tering kunnen leiden, nemen. F*' Ds banderollen om de sigaren. Zooals men zich herinneren zal, meldt de M a a s b., werd destijds door de siga renfabrikanten bij de Regeering aange drongen om alleen het banderolleeren van de sigarenkistjes voor te schrijven en Ide sigaren zelf ongebanderolleerd te laten. Thans blijkt de meenang der fabrikanten in dezen eenigszins gewijzigd en geven rij de Voorkeur aan 'het systeem van het banderolleeren der sigaren afzonderlijk, omdat zij vreezen, dat met het enkel ban derolleeren der kistjes veel fraude zal worden gepleegd, wat slechts nadeel kan bezorgen aan de bona-fide fabrikanten. Het Mee van bet banderolleeren de)r kistjes alleen schijnt daai ook bij de Re geering geheel van de baan te zijn. Verder vernemen wij, dat do Tabaks wet thans met alle gestrengheid wordt toegepast en iedere o'vertreding gestraft wordt. Slechten van vestingwerken. Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. A. G. A. Ridder van RappaTd, be treffende het langdurig uitblijven der be schikking op het verzoekschrift van het gemeentebestuur van Doesburg, dn zako het slechten der Vestingwerken aldaar, heeft de minister van Oorlog o.m. geant woord, 'dat de noodige stappen gedaan zijn om een Koninklijk Besluit uit te lok ken tot opheffing als zoodanig dier ves tingwerken; na totstandkoming van dat besluit zullen de vrijkomende vesting- gronden aan den minister van Financiën worden overgegeven. TELEGRAMMEN DE KAPITULATIE VAN DUITSCHLAND Een Beiersch dreigement verijdeld. Astronomische getallen. Een helder oordeel. Reeds enkele dagen komt men te Ber lijn hijeen om te constateeren, dat het geld op is. Lange klaagzangen en pessimistische beschouwingen worden geuit maar er is niets meer aan te doeu. Streseraann, die met zooveel ophef de regeering heeft aanvaard met de vaste overtuiging, dat hij wel voor een krachtig verzet tegen Duitschland zou zorgen, ziet zich thans genoodzaakt het bijltje er bij neer te leggen. En eigenaardig nu de heeren van alle partijen in het kabinet zitting heb ben wordt bijna van geen verzet gehoord. Alleen, en dit is weer eens een lage zet, willen de sociaal-democraten de schuld op Cuno schuiven die het verzet op finan cieel verkeerden basis beeft opgezet! Gelijk indertijd enthousiast het lijdelijk verzet is op touw gezet, in de vaste ver onderstelling dat men daardoor Frankrijk met een paar weken zou kunnen „verwij deren", zoo wil men thans dit verzet spontaan doen eindigen. Een oolijk telegram uit Berlijn deelt mede, dat in een op de helling liggende proclamatie veel zal gesproken worden over moed, eer, vaderlandsliefde e.d. om zekere kringen tevreden te stellen, die dreigden in verzet te komen. In Beieren Joch zijn harde noten over de voorgestel de beëindiging van het lijdelijk verzet ge kraakt. Groepen van het kaliber LudendorS c.s. wilden niet minder dan regelrecht naar Berlijn optrekken, om daar met den ge- wapenden macht de regeering te dwingen het verzet vol te houden. Een soort revolutie dus. Stresemann heeft echter Von Knilling de Beiersche Minister, aan het verstand gebracht, dat het veTzet in de komende week maar liefst 8000 billioen mark zal kosten en dus niet vol te houden is. Noodgedwongen stemde deze dan ook in de kapitulatiG toe. Of hij het mi met zijn soorlgenooten zal bo^erken is een andere vraag. Voor alle zekerheid heeft de rijksregee- ring een verordening afgekondigd, volgens welke alle rijksautoriteilen in geval van binnenlandsche ochisten uitsluitend de hevelen van de rijksregeering hebben op te volgen. Erg schijnt men er te Berlijn niet op te zijn! Van de bewoners van het bezette gebied kan geen verzet tegen het stopzetten van het verzet verwacht worden. Men verkeert daar in een stemming v?u „alles heter dan dit" en heeft met de grootste onverschilligheid het nieuws aan gehoord. Ter nadere pecisïeering van den toe stand moet nog gemeld, dat gisteravond het officieelo besluit tot opheffing van het lijdelijk verzet is genomen. Wij wezen er reeds op, dat de houding van Engeland van grooten invloed kan rijn. De kapitulatie van Duitschland heeft te Londen grooten indruk gemaakt. Een Maar en helder oordeel geeft de „Evening Standard": Het blad erkent, dat Poincaré getoond heeft een van de eigenschappen van een Leersten rang staatsman te bezitten, n.l. om 'zijn zienswijze onverzettelijk door te zet ten. Poincaré heeft zijn eerste doel bereikt. Zijn aanzien in Frankrijk is grooter dan ooit, terwijl hij de personificatie is van de sterke vastbeslotenheid van Frankrijk. Deze vastberadenheid steekt gunstig af bij de kleurloosheid en werkeloosheid van do politiek van elders. Met dat elders bedoelt het b!ad natuurlijk Engeland. Al heeft Poincaré echter zijn eerste doel bereikt, de moeilijkheden beginnen nu eerst met recht, vervolgt het blad. Want 'PoincaTé's hoofddoel is toch het verkrij gen van reparatiegelden en Duitschlands onderwerping zou Frankrijk al weinig ba ten zonder de betaling van zijn schuld in francs of francs waarden. Het eerste vastgestelde doel van Poin caré -Vtrekkelijk eenvoudig. Het be stond uit niets anders dan vastberaden heid, tot eiken prijs. De vraagstukken, welke nu om een onlossing vragen, eischen een politiek beleid 6n economisch door zicht, waarvan de streng juridische Poin caré nog niet veel blijk heeft gegeven. Duitschlands wederopbouw te verzeke ren, de economische situatie van Rijn- en Roerland te herstellen, én het nationale leven in stand te houden, zijn zaken, wel* ke voor de betalingen der xeperaties nood zakelijk zijn. Dat zijn echter vraagstukken, welke Frankrijk niet alleen kan oplossen, .waar Ergelands aanspraken op een lijn staan met die van Frankrijk. De Duitsche capitulatie verlangt ech ter nu ook van Engeland een vastomlijn de politiek. Omtrent de toekomstplannen van Poin caré zegt het blad nog: Het is zoowel aan Baldwin als aan den Belgischen premier Theunis bekend, dat Poincaré na ziin suc ces aan de Roer het Roergebied zal prijs geven naarmate Duitschland betaalt de A en B bons, henevens de C-waarden, welke tot betaling der intergeallieerde schulden strekken. De regeling der betalingen zoit onder het gezag van de reparaliecommissie, wel ke versterkt zou kunnen worden, geschie den. De commissie heeft de betalingsca paciteit van Duitschland te onderzoeken en haar van tijd tot tijd vast te stellen." Dat de stemming in Frankrijk en België gunstig is kunnen we zonder meer eon- stateeren. Anders was trouwens niet te verwachten. Alleen zal thans de „edelmoedigheid" van het Fransche volk moeten blijken in daden. Daarop is het wachten! De bijeenkomst van den Rijksdag. De Rijksdag zal zijn eerste zitting na het reces Donderdagmiddag om 3 uur houden. Het is^zoo goed als zeker, dat de Rijkskanselier, clie heden' in de commissie voor huitenlandscho zaken ovier de beëin diging der Roerbezetting zal preken, ook in het plenum van den Rijksdag verkla ringen over het afbreken va het lijdelijk verzet en over den buitenlandschen poli- tieken toestand zal afleggen. r~"r De Volkenbond. Van bevoegde zijde verneemt men, dat de door den Volkenbond ingestelde juris ten-commissie voor de formnleering van de twistpunten betreffende de competen tie-kwestie en andere rechtskwesties een succesvolle vergadering heeft gehouden, welke aanleiding geeft tot de hoop, dat nog voor het einde van de Volkenbonds- vergadering de tot nog toe vage geschil punten hun definieering zullen hebben gekregen. Van de toestemming van Italië is men vrijwel zeker, doordat Scialoja in de commissie zitting heeft Na de juiste formuleering zal men nar- der overwegen, aan welk lichaam de al dus geformuleerde geschilpunten voor te leggen, hetzij aan het Intenationaal Hof van Justitie, hetzij bijv. aan een commis sie van volkenrechtsgeleerden nit het Hof van Arbitrage. Mijnramp in Enge and. Gistermorgen heeft bij Fankirk een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Het ongeluk is ontstaan door het doorbreken van de afsluiting tusschen oude mijnen, welke vol water staan, en een mijn, waar in 71 man werkten toen de doorbraak plaats had. Negen slaagden er in te ont snappen. Twaalf anderen werden op won derbaarlijke wijze gered na het heldhaf tig werk van een reddingsbrigade, die haar werk deed in weerwil van do aan wezigheid van giftige gassen, die zich hadden opgehoopt doordat de ventilatie was afgesneden, Totnuloe werden twintig lijken boven gebracht. Er bestaat flauwe boop dat twintig arbeiders nog gered kunnen worden. Een dramatisch incident was een telephonisch gesprek met de le vend begravenen, die mededeelden dat bet water reeds tot hun middel stond en snel wies. Sovjet-Rusland en Perzië. Te Simla zijn berichten ontvangen' om trent een botsing tusschen Perziërs en Russen, volgend op een meeningsverschil, dat ontstond in verband met de vaststel ling van de Russisch-Perriscbe grens. Do Russen 'doodden het-Perzisch garni zoen van Balaysavar, dat zes man sterk was. Ondanks de Perzische protesten be zetten de Russen de plaats Enzeli, (aan de Kaspische zee), zulks in strijd met de bepalingen van de RussischPerzische overeenkomst van 1921, en blijkbaar met het doel de oude Russische concessies daar opnieuw machtig te worden, i De ramp in Japan. Een dringend keizerlijk besluit kondigt de onmiddellijke toewijzing aan van 100 miÜioen yen voor de verlichting van den nijpenden nood der daklooze en andere slachtoffers van de aardbeving. Een deel van het bedrag is bestemd voor de op- richli.nc van tijdelijke' barakken. Tevens wordt aangekondigd, dat de geheime raad besloten heeft 300 milüoen te besleden voor den aankoop van de noodige voorra den in het buitenland. KORTE BERICHTEN. De Parijscbe midinettes zijn in sla king gegaan voor hoogere loonen. Volgens een mededeeling van het de partement van hands! overtrof de auto mobielenproductie gedurende de eerste acht maanden van 1923 die van elk der beide voorafgaande jaren. De regeering te Dublin heeft bekend gemaakt, dat de douane-autoriteiten te New-York geweigerd hebben, het Iersche handelsmerk in het Iersch te erkennen. Daar de Amerikaansche tariefwet op dit punt zeer streng is, geeft de regeering van den vrijstaat in overweging, alle zen dingen in het Engelseh te verzenden, om vertragingen te voorkomen. Het indexcijfer voor België wees op 15 September 453 tegen 4-39 op 15 Augus tus. Voor de stad Brussel was bet 468 te gen 451, en voor Antwerpen, Luik en Gent resp. 461, 457 en 450. Mussolini heeft voorgesteld acht ar beiders in den adelstand te verheffen. De ze arbeiders werkten vijftig jaar in een spinnerij to Milaan. Een Amerikaansch echtpaar is ih een groot hotel in de nabijheid van het station Friedrichstrasse te Berlijn voor 3 billioen Mark aan juweelen en sieraden bestolen. Voor de aanhouding van den da der en de opsporing van het gestolen© heeft het echtpaar een belooning 'van 80 milliard mark (te betalen in dollars) uit-' geloofd. - Uit Tsjaukialcow in de proviucie Ho- han wordt gemeld, dat bandieten te Sih- wa Zondag twee Engelsche vrouwelijke zendelingen, behoorend tot de Chincescbe zending, gevangen hebben genomen. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Ooyen (toez.): J. "W. Samberg, cand. te Leiden. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Grijpskerke (Z.): W. van Gelder te Lange slag; te Wateringen: H. Straling, cand. te Zwartsluis; te "Wes tergeest: E. C. van der Laan te Lollum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Helder: B. van den Berg te Sneek. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Cand. A. Zwiep hoopt Zondag 28 Oct. a.8. intrede te doen bij do Chr. Gerei Kerk te Hillegom na bevestiging door do cent v. d .Heijden. D s. F. W. H. Bramer nam Zondag avond afscheid van de Geref. Kerk van Hoogeveen, met edn predicatie naar aan leiding van Judas vs. 20 en 21. Na afloop der predicatie werden meerdere toespraken- gehouden, Er was zeer veel belangstelling. De bevestiging en intrede van cand. TT., v. d.Elskampin de Geref. Kerk van Koog-Zaandijk is bepaald op 18 No vember. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. A. Bolwijn, em. pred. te Zeist. Ds. P. E. van Scbaik heeft Zon dagavond afscheid van de Geref. Kerk van Strijen genomen met een predicatie over 1 Thessalonicenzen 2 de verzen 10, 11 en 12. Na de predikatie werd den scheidenden leeTaar nog toegezongen Pb. 121: 4. In de consistoriekamer werd nog gelegen lieid gegeven hem en zijn gezin de hand te drukken, waarvan door velen druk ge bruik werd gemaakt. In de laatst gehouden vergadering van bet Provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland in de Ned. Herv. Kerk is tot se cretaris van dit bestuur gekozen, in plaats van wijlen ds. J. Stcenbeek te Viauen, ds. J. D. de Hoog, Herv. Pred. te Simons- haven- Examens vrijs- en ordeoefeningen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald, dat bet exa men ter verkrijging van de akte van be kwaamheid voor buis- en schoolonderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymna stiek voor het jaar 1923 zal aanvangen op 3 October, en do commission, met bet af nemen van dit examen belast, zitting zul len houden te Breda, Venlo, 's-Gravenhage Amsterdam, Zwolle en Groningen. In de Commissie té 's-Gravenhage wer den benoemd: a. tot lid en voorzitter: K. Brants, in specteur van het lager onderwijs in de in spectie Leiden, te Leiden; b. tot leden: E. van Batenburg, onder wijzer in dè gymnastiek aan openbare la gere scholen en leeraar aan de bijzondere Protestantscho kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen te 's-Gravenhage; F. Mulder, onderwijzer in de gymnastiek aan openbare lagere scholen te 's-Graven hage; mej. A. C. Wals. leerares aan ge meentelijke hoogere-burgerscholen te 's-Gra- venihage; mej. J. A. de Haas, leerares aan de Koningin Wilhelm ma-kweekschool te Rotterdam c. tot plaatsvervanger van den voorzit ter: J. van Westendorp, inspecteur van het lager ouderwijs in de inspectie 's-Gra venhage, te 's-Gravenhage d. 'tot plaatsvervangende leden: A. F. Roosebcom, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen van bet Haagsch Genootschap te 's-Gravenha ge; mevr. E. M. de Vrieridt-van der Made, leerares aan een gemeentelijke boogere burgerschool te 's-Gravenhage. Gemeenteraad Hillegom. Vergadering van Dinsdag 25 September, nam. 2 uur. Voorzitter de heer D. Wjsntholt, burge meester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het gebed. Aan de orde is benoeming van het nieuw gekozen, lid, de lieer Heemskerk. Echter heeft deze bericht gezonden we-; genu gezondheidsredenen op zijn eens ge- j nomen besluit te moeten terugkomen?® weshalve hij voor zijn benoeming bedankt.*) Dc notulen der vorigo vergadering vor- '1 den ongewijzigd vastgesteld. e Naar aanleiding van een circulaire van dc regeering volgens welker inhoud do*; extra-toelage aan do gemeente komt to vervallen, vraagt de heer Vermeer' wat daarvan de financiccle gevolgen zul len zijn. - Medegedeeld wordt dat het vorig jaar aan extra-uitkecring werd ontvangen een bedrag van f 9000, dat de gemeente nu zal missen. Op de begrooting is hiermede re kening gehouden. 0 Besloten wordt gunstig tc beschikken op het verzoek van den heer J. dc Geus. strek kende om hem aan te wijzen als plaats vervangend. hoofd der O. school voor gew, en U.L.-Onderwijs (hoofd do fceër W. A'. v. d. Wal), aan welke school bedoelde persoon als onderwijzer werkzaam is De beer Vermeer dringt aan op tijdi ge uitkeering van dc toelage k i 100 aan de onderwijzers, 't geen nu meermalen 5 maanden le laat plaats vindt. De Commissie benoemd tot het nazien der gemeenterekening over 1922, bestaan de uit de heeren Vooren, Loerakker en' Klaver, brengt bij mondo van eerstgenoem de rapport uit van haar bevindingen. Eenige bezwaren van de commissie aan gaande leveringen die buiten do ingezete nen omgingen, worden door wetb. Balvers weerlegd. De heer Hoogmoed geeft in overwe ging de gunning voortaan naar gelang van het bedrag van de inschrijving te doen plaats hebben, daar hij van dezo regeling op den duur financieele stroppen verwacht. De heer Loerakker betoogt dat an, iedere regeling ten dezen bezwaren kle ven. Volgens de huidigs regeling wordt al thans do middenstand nog eenigszins be voordeeld. Overeenkomstig het advies der comm. wordt besloten de rekening voorloopig vast t© stellen. Aanbieding beeft plaats van de begroo- tingen der bedrijven en van die der ge meente over 1924, die ter inzage zullen worden gelegd. B. en W. stellen voor om de vereeniging „Pro Joventute" te Haarlem die werk zaam is voor reclasseering van minderja rigen, op haar verzoek een subsidie too te kennen. Echter niet zooals gevraagd wordt f 100 maar f 50. De heer Fijma geeft in overweging het bedrag van f 100 te handhaven. In antwoord op den heer Vooren deelt de Voorz. mede dat B. en W. dit voorstel doen omdat de gem. bij toeken ning van f 100 op de lijst van begunsti gers bovenaan zou komen te staan, wat niet in evenredigheid is met de fin. draag kracht der gemeente. Het voorstel wordt aangenomen. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het adres van de gemeente Voorhout inzake wijziging van de wet op de heffing van foren senbelasting. B. en W. stellen voor adhaesie te be tuigen aan het adres van de gemeente Wijmbritseradeel inzake uitvaardiging van een vloekverbod. De heer Fijma kan het best begrijpen dat de arbeiders tegenwoordig vloeken!. Spr. is wel geen voorstander van vloeken, maar met deze „femelarii" wil hij zich niet ophouden. i De heer Hoogmoed herhaalt dit be toog en verklaart zich eveneens tegen het voorstel. De heer Loerakker vraagt een definï tie van het begrip Godslastering. Spr. acht ©en vloekverbod niet bevorderlijk aan het prestige van bot regeeringsgezag. 't Gaat' ook tégen do gewetensvrijheid in, betoogt spreker. De heer Vermeer kan weinig verband zien tusschen de politiek der regeering en dit voorstel. Bovendien is geen eigenlijk vloekverbod aan de orde, zooals de heer Loerakker schijnt te vergeten. De raad (w.o. ook de heer Loerakker) betuigd© reeds eerder zijn instemming met de strek king van dit adres toen het, zij bet in an deren vorm, aan de orde was gebraeht door „Patrimonium". Do beer Loerakker begaat hier een inconsequentie. De heer Loerakker zegt te wachten op nadere motieven van de wethouders enl den heer V. Spr. is het vrij onverschillig of bij onwaarachtig of inconsequent is, zoo als de heer V. zegt. Echter kan spr. niet gelooven er ooit voor te zijn geweestf!) De heer Vermeer leest het eens geno men raadsbesluit betreffende het vorig adres nog eens voor. De beer Loerakker: Heb ik dat gei schreven1 De heer Vermeer: Neen, 't is getypt, maar 't staat er tocb. "U mag nu aan dien. greep trachten te ontkomen De heer Loerakker: Voor TJ De heeren Hoogmoed en Fijma be- toogen nogmaals dat deze Christelijke re geering zelf oorzaak geeft tot vloeken. Weth. Balvers motiveert de houding van de wethouders ten opzichte van dit adres. De heer Loerakker zegt, dat de men- schen, na gestraft te zijn, toch weer zullen vloeken. DeVoorz. Dan gaan ze weer de kast ïnl De heer Loerakker betwist de Re- i geering het recht om tegen de godsdien- stige overthuiging van de inwoners in te^ De heer Jansen antwoordt den heer j Loerakker dat hij zich als Christen bo« ven alles aan de Goddelijke wet heeft te houden. Het voorstel van en "W. wordt in stemming gebracht en met 84 stemmed aangenomen. Behalve de heeren HoPgmoed en Fijma stemmen ook tegen de heeren Loerakker en Vooren. Vastgesteld wordt de gewijzigde veror dening op de heffing van de pl. inkom stenbelasting. Van cenigo bewoners van den iliiia- gommerdijk is een ycrzofk ingekomen om

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2