iflweletelieCoiirit Tweede Blad Vrijdag 21 Sept. 1923. U9T DE PERS De Tabaksbelasting. „Deed de Troonrede vermoeden, dat de Regeering naar middelen zou omzien ten einde binnen afzienbaren tijd den on-< draaglijken belastingdruk te verlichten, uit hetgeen omtrent de belastingplannen van minister Colijn bekend werd blijkt wel, zegt de Maasbode, dat het voor- loopig in tegenovergestelde richting gaat. Want al bepaalt de Regeering zich tot een verzwaring van indirecte heffingen, van tabak, bier, thee en rijwielen, do practische algemeene onmisbaarheid van deze en dergelijke „genotmiddelen" doet dezen fiscalen maatregel gelijk staan met een verhooging van het belasting-bil jet. Wat vooral ons tegenvalt, is het opnieuw treffen van het artikel tabak, zonder dat blijkbaar een hand wordt uitgestoken naar de impopulaire tabakswet. Terwijl de voorstellen uit de kringen van tabaksindustrie en-handel tot wijzi ging van het heffingssysteem blijkbaar nog steeds in studie zijn bij de Tabaks- commisie. schijnt de Regeering voorne mens, andermaal een beslissing te nemen, welke ongetwijfeld tal van nieuwe lasten op het bedrijf zal leggen. In stede van deze gelegenheid te baat te nemen om radicaal te breken met een stel sel, dat zijn mislukking reeds in elk op- zich «heeft bewezen, kiest de minister de schijnbaar eenvoudiger weg om do Staats inkomsten te vermeerderen eenvoudig door verhooging van het recht. Het staat intusschen vast. dat zonder die verhoo ging de opbrengst der tabaksbelasting veel en veel meer zou bedragen, indien niet zulk een aanmerkelijk deel aan de perceptiekosten heenging. Reeds uit een oogpunt van doeltreffende bezuiniging zou een wijziging in het heffingssysteem voor alles aanbeveling verdienen. Wij vragen met aandrang aan Regee ring en Volksvertegenwoordiging, dat zij aan deze reeds al te lang slepende aan gelegenheid toch eindelijk eens haar volle aandacht schokc-» KEÜSIC ER SCHOOI. NED. HEBV. KEEK. Beroepen. Te Beesd (toez.)J. Booij ie Vriezenve-en; te Everdingen: H. N. Fruit te Erichem; te Waddinxveen P. Zandt te Delft; te Ameide en Tienhoven: A. J. W. v. Ingen, te Hattem. Bedankt. Voor Kerkrade (Terwinse- len), Jac. Post te Eikerzee. GEREF. KERKEN. Aangenomen. Naar Dordrecht: (2o beroep): M. Gravendijk te Hoogeveen. Bedankt. Voor Silvolde-Gendringen M. M. Horjus te H. I. Ambacht. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Leerdam: D. J. v. Brummen te Boskoop. Bedankt. Voor Doesburg: J. A. Rie- kel te Zaandam. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Bruinisse: J. Vreugden bil te Borssele. Drietallen te Amsterdam. De Gezamenlijke Vriendenkringen beve len aan bet Kiescollege te Amsterdam de volgende drietallen aan voor twee predi kantsvacatures 1. J. van Duijvenbooden te Rotterdam; J. M. Lammers te Nunspeet en N. G. Veld hoen te Alphen aan den Rijn. 2. K. Hylkema te Kampen; W. Jörg te Harlingen en P. Schumacher te Ulsen (Graafschap Bentheim.) Bevestiging, Intrede, Afscheid. Het'afscheid van D s. H. A. Minder- man van de Geref. Gem. te Dirksland is bepaald op 14 October en zijn bevestiging cn intrede te Lisse op 4 November. Bevestiger is Ds. W. de Hengst van Lei den. De bevestiging en intrede van cand. P. v. d. Spek in' de Geref. Kerk van Spij- kenisse zal 'plaats hebben op Zondag 2r October. Bevestiger is Ds. C. W. J. van Lummel van Zuïdland. Beroepbaar. De heer H. de Jong S zn., candidaat tot den Heiligen dienst in de Geref. Ker ken, zal mei ingang van 1 Oct. a.s. gaarne een eventueel op hem uitgebracht beroep in overweging nemen'. Zijn adres is, Oudeg j (Wijmbr.) Zilveren ambtsjubileum. D s. R. J. A a 1 b e r t s, Geref. pred. te Wormerveer, hoopt Dinsdag 25 September den dag te berdenken van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Zijn eerste gemeente was Opperdoes; daarna diende hij de Kerken van Wolvega, Spijkenisse en Baambrugge, terwijl hij 21 Juli 1918 werd bevestigd in zijn tegen woordige gemeente Wormerveer. Ds. Aal- berts hoopt Dinsdagavond een gedachtenis rede te houden, terwijl Woensdagavond bestemd is voor een gezellig samenzijn der gemeente. Emeritaat verleend. Het Provinciaal Kerkbestuur van Gro ningen heeft eervol emeritaat verleend aan ds. W. G. F. Bange te Woltersum, met ingang van 1 November a.s. en aan ds. K. Onnekes to Godlinze met ingang van 20 Januari 1924. Vrije Universiteit. Het studentenaantal aan sommige in richtingen van Hooger Onderwijs zal dit jaar, vergeleken bij andere jaren, een ach teruitgang aanwijzen. In Delft was de inzinking aanzienlijk. Voor de Vrije Universiteit zegt de R o 11 e r d., had nog slechts een eerste in schrijving plaat3, die echter wederom op eene beduidende toenamo van leerlingen wijst, welke niet achterblijft bij het vorige jaar. Het ging in de laatste jaren voortdurend crescendo; van 178 in den cursus 1917 1918 successievelijk tot 191/ 210, 223, 237. Bij den cursus van 1922 sprong het van 237 op 287. Dit jaar zal, na aftrek van de afgestu deerden, het driehonderdtal zeker worden overschreden. Het aantal theologen van niet één onzer openbare universiteiten komt nabij ons cijfer, dat zelfs nog aanmerkelijk uit steekt boven dat der theologisch© studen ten van Groningen, Leiden en Amsterdam te zamen. In de juridische en literarische faculteit blijft onze Universiteit nog ver achter, al leen het aantal juristen te Groningen en aan de Vrije Universiteit ingeschreven, staat ongeveer gelijk. Het aantal vrouwelijke studenten blijft betrekkelijk klein: in 1917 1, 1918 3, 1919 6, 1920 7, 1921 7, 1922 9 Vrouwelijke schuchterheid matigt blijk baar het snelle tempo dat bij het manne lijk personeel dezen remmenden invloed niet ondervindt. BlIKNEiÏLMiï Een el en een verrel. De Minister van Arbeid, Handel on Nijverheid beeft ter inwinning van advies aan de Kamers van Koophandel toege zonden de tekst van een concept voor een ontwerp van wet betreffende de herzie ning van de IJkwet. In de toelichting tot dit concept wordt opgemerkt, dat, hoewel ook door de be staande Wet betreffende de maten, ge wichten en wèegwerktuigen, het decimaal stelsel voor Nederland van overheidswege tot grondslag voor maten en gewichten werd genomen, tot op den huidigen dag nog steeds het gebruik van oude benamin gen voor maten en gewichten als b.v. el, pond, enz. in niet onbelangrijke mate wordt gehandhaafd. Ten deele is dit gebruik van oude bena mingen naast die van het decimaal systeem aan sleur te wijten. Daarbij komt echter, en dat is in deze het belangrijk ste, dat daarin een middel zit tot oneer lijke concurrentie. Voornamelijk is dit het geval bij het gebruik van het woord „el", doordat manufacturen b.v. in étala ges van een prijs worden voorzien, die bij het publiek den indruk wekt als te zijn bedoeld per meter, doch die tenslotte blijkt inderdaad sléchts bedoeld te zijn voor een lengtemaat van circa 69 c.M., die de winkelier een el noemt. Naar het den Minister voorkomt, kan het genoemde euvel bestreden worden, door in de bestaande IJkwet de oude be namingen voortaan niet meer te noemen Hierdoor zal het. gebruik van deze ma ten of gewichten of hunne benamingen bij handelstransacties zonder meer strafbaar worden. feuhxetcw Van 's levens diepten. 9) Wybert kon een zucht van verlichting nauwelijks bedwingen. Hij had den heelèn itijd als op heete kolen gezeten wie toch wel die onbekende kon zijn. Het feit, dat hij Frits niet kende, behalve wat zijn moeder van hem had verteld, nam een drukkend gewicht van hem af. Hij kon 'dus onbevangen met hem spreken. „Het doet mij groot genoegen kennis te maken met iemand dien mijn moeder zoo hoog schat." zeide hij tot den bezoeker. „Mevrouw Delamere is al te goed," zei- de Arthur Chester, „om mij in uw vriend schap aan te bevelen; ik hoop dat wij dat zullen worden vrienden in den waren zin van het woord, werkend voor Chris tus en de Zijnen!" Hij stak Wybert zijn hand toe, die deze hartelijk drukte. Daarop keerde hij zich weer tot Nelly en keek haar vol bewondering in het mooie gezicht: „En, Nelly, heb jij geen welkomstgroet voor mij? Je bent sedert mijn vertrek een volwassen meisje geworden. Ik kan me haast niet voorstellen, dat vijf jaren zoo'n groote verandering kunnen brengen. Toen ik 't land verliet, was je nog op en top een kind." „Ben ik zooveel veranderd?"- zeide zij. „Ja, de jaren maken veel verschil, denk ik, want jij, mijn oude speelmakker, bent verbazend veel veranderd. Och, ja, Frits, dat waren heerlijke jaren. Ik kan soms zoo'n spijt hebben, dat we niet altijd kin deren bleven!" Zij zei dit alles met oen glimlach, maar toch was er een toon van spijt in te be merken. Zeker had zij hempen compli ment willen maken, maar haar woorden over hun vroegere jaren waren hiermee in tegenspraak. „Nelly?" zei opeens mevrouw Delamere op een verwijtenden toon, en Nel// zag, dat zij haar onhartelijken welkomstgroet aan Frits had opgemerkt en dat zij haar daarmee pijn had gedaan. Maar het lag niet in Nelly's aard an dere menschen zeer te doen en daarom voegde zij er vroolijk bij: „Ik moet toch altijd iets dwaas zeggen. Jo ziet wel, Frits, dat ben ik nog niet af gewend. Ik had je zoo graag hartelijk welkom geheeten, neef Frits kijk zoo" zij nam meteen zijn beide handen en kuste hem op zijn wang „maar mijn tong is altijd in tegenspraak en rent de andere richting uit. Welkom hartelijk welkom op Delamere! Ik hoop zelfs, dat Het salaris der Kamerleden. Hot Volk, het hoofdorgaan vande S. D. A. P., maakt over dit onderwerp de volgende opmerkingen: ,.De Maasbode" bevatte onlangs het be richt, dat de voorzitter der Tweede Ka mer den leden der Kamer zou voorstellen eveneens 20 pet. van hun schadeloosstel ling niet te innen. Wij vernamen van den voorzitter, dat daarvan geen de minste sprake is en dat het verband tusschen de door de regeering beraamde verlaging der ambtenaarssalarissen en de schade- door hem, niet wordt ingezien. „De Maasbode" heeft dat „bericht" dus uit haar duim gezogen en het is wel mo gelijk, dat hierin een begin is te zien van een demagogisch spelletje, om de Kamer leden, die den laatsten tijd veelal als kop van Jut dienst moeten doen, de rechten te ontnemen, hun nog maar pas bij de grondwet gewaarborgd. Of de plannen dor regeering ten op-- zichte der ambtenaarsalarissen zullen doorgaan, moet nog worden afgewacht. Met name die leden der Kamer, die tegen deze plannen zijn gekant, hebben geen aanleiding, ze o- rich zelf toe te passen. Overigens heeft het geen zin, om zelfs nog vcordat die plannen vaststaan, dit punt in overweging te nemen. Met zou daarmede den ambtenaren den slechtsten dienst be-, wijzen, dien men zich denken kan." Van Soe. Democratische zijde is in dit opzicht dus niets te verwachten. Die bin nen, binne binne binnen denken de hce- ren! Hebben is hebben, en krijgen is de kunst! Werkstaking in de tapijtnijverheid. In d© Vrijdag te 's-Hertogenbosch gehou den^ algemeene ledenvergadering der Vcr- eeniging van Katholieke Werkgevers in de Textielnijverheid, is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De algemeen© vergadering der Vereeni- ging van Katholieke Werkgevers in de Textielnijverheid, gehoord de uiteenzetting van den raad voor staking en uitsluiting der Vereeniging en kennis genomen heb bende van de ter zake met de arbeiders organisaties gevoerde correspondentie, geeft eenstemmig als hare meening te keu- nen: lo. dat het bestuur en de raad voor sta king cn uitsluiting zich tél-echt op het standpunt hebben gesteld, dat medezeg genschap der arbeidersorganisaties bij de vaststelling van de tariefloonen op princi- pieele gronden niet kan worden erkend; 2o. dat de medezeggenschap der arbei dersorganisaties beperkt moet blijven tot de basis (minimum- of richt^) loonen;; 3o. dat, waar de feitelijke loonen na de verlaging nog blijven boven f 30 per week, deze staking ongemotiveerd moet worden geacht; 4o. dat in tegendeel de toestond on de vooruitzichten der tapijtindustrie het zeer twijfelachtig maken, of de thans aangebo den loonen langen tijd gehandhaafd zullen >kunnen worden. De werktijdverlenging bij de firma Wilton. Op de vragen van het Kamerlid Kuiper antwoordde de Minister van Arbeid o.a.: In het onderhavige geval was een spoe dige beslissing noodzakelijk en konden de reeds door overleg over soortgelijke over- werkvergunningen voldoend bekende be zwaren der vakvereeniging geen wijziging brengen in het oordeel der betrokken amb tenaren. Een tijdroovend overleg zou dus in dit geval slechts een schijnvertooning zijn geweest. De ampele geda-chtenwisse- ling, die na het verleenen der vergunning rnot de vakvereenigingen gevoerd is, be wijst wel, dat het vooraf overleg plegeir geen invloed op de beslissing zou hebben gehad en alleen vertraging zou hebben veroorzaakt. Anderzijds kan hieraan nog worden toe gevoegd, dat de betrokken onderneming door deze overwerkvergunning in staat is geweest, zoodanige aanbiedingen in het buitenland te doen, dat zij opdrachten- beeft verworven, voor welker uitvoering het aantal arbeiders reeds met ongeveer 500 man is uitgebreid. Een opgave van het aantal overwerkver- gunningen in dit jaar verleend, kan niet worden verstrekt. Zij, vereischt- een admi nistratieven arbeid, waarop om financieele reden in verband met de betrekkelijke waarde eener zoodanige statistiek de Ar- beids inspectie niet is ingericht. De duur van vergunningen, die wegens de ongunstige economische omstandighe den, waarin de betrokken ondernemingen verkeeren, verleend worden, is in den regel drie maanden. Deze termijn is gekozen, om dat een ondernemer dan voor een bekwa men tijd zijn calculaties kan maken en de je er nog gelukkiger dagen moogt hebben, dan die wij vroeger samen gehad heb ben!" Dominee Arthur Chester keerde zich hij deze woorden om en even trok 't bloed uit zijn wangen weg. Nu ging hij naar me vrouw Delamere. „Ik mag nu zeker wel heengaan, want ik heb nog zooveel dingen te doen in 't dorp. Ik zal nog .vaak in de gelegenheid zijn om uw zoon nader te leoren kennen, hoop ik. Misschien kunt u morgen een half uürtje bij mij in do pastorie komen praten, mijnheer Frits. Ik weet wel, dat u do eerste dagen niet veel tijd over zult hebben, maar als u mij dat pleizier wilt doen, zou ik 't heel graag hebbén, want ik wilde u graag iets vragen omtrent een zaak, die mij vandaag werd verteld." Wybert schrok op en keek zoekend in de oogen van den jongen man. Wat was dat voor „een zaak"; waarop hij doelde? Had het iets te maken met 't verleden van Frits? Met hem zelf George Wybert had het niets te maken, daarvan was hij zeker, hij was immers onbekend in het dorp. Maar toch, onder de gezichten, die hij gezien had, toen hij van 't station naar huis reed, v,*as er één, dat hem voortdu rend angst aanjoeg. Slechts één oogenblik had hij het gezien, terwijl de paarden arbeidsinspecteur bij verbetering van den toestand ©en verlenging kan achterwege laten. Alleen waar gewerkt wordt voor op drachten, di© over langer termijn loopen, hebben, bij uitzondering do overwerkver- gunningen een langeren duur van uiterlijk zes maanden. STATEM-GERSERAAI.' TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. De regeling van werkzaamheden. De Vlootwet. Herbenoemd zijn tot leden der commis sie voor de buitenlandsche zaken de hee- ren Nolens, Troelstra, Marchant, Schok king, Rutgers en Dresselhuys; in die voor de Staatsuitgaven de heeren Van Vuuren, De Monté VerLoren, Vliegen, Van Rijcke- vorsel, Oud, Van Gijn en Lovink. Benoemd is een commissie van voorbe reiding voor de behandeling van de her ziening der Gemeentewet. Zij zal be staan uit de heeren Marchant, K. ter Laan, Fleskens, Visser van IJzendoorn, Stule- meijer, De Wilde en Rutgers van Rozen burg. Plaatsvervangers zijn resp. de hee ren Ketelaar, Gerhaïd, Bomans, Dressel huys, Juten, Colijn en Lovink. De Voorzitter stelt voor Dinsdag 2 October in de af deelingen te onderzoe ken de Staatsbegrooting voor 1924 en de Indische Begrooting met bijbehoorende ontwerpen. Voorts stelt spr. voor Donderdag 11 October aan de orde te stellen de Vloot wet en de Indische productenbelastingen en tariefwet. De heer Dresselhuys (V.-B.) neemt met teleustelling van dit laatste voorstel kennis. Hij verzet zich ten ernstigste te gen de behandeling der Vlootwet, omdat dit onderwerp nog niet rijp is voor be handeling. De Kamer moet dit onderwerp kunnen behandelen met volledige kennis van zaken. Sedert April zijn er belangrijke nova gekomen. De Regeering heeft zich in den financieelen opzet zeer vergist, gelijk uit tie verstrekte inlichtingen van gisteren is gebleken. De Regeering erkent, dat de oorspron kelijke rekening een grove fout had. De Kamer ziet de wijziging niet nader toe gelicht en daarover beklaagt spr. zich zeer. Het tweede novum is gelegen in nieuwe belangrijke omstandigheden o.a. in Japan. Spr. verwijst naar de Engelsche bladen, die do kans op oorlog in het Oosten aan zienlijk uitgesteld achten. De Engelsche regeering heeft voorts besloten in onzen Archipel een belangrijke vlootbasis te vestigen. Dat is een feit van beteekenis voor den opzet van onze Vlootwet. Ten derde zijn vele publicaties verschenen van deskundigen, waarbij o.a. de kwestie van de luchtvloot is op den voorgrond ge bracht. Daaromtrent zou spr. inlichtingen willen ontvangen van de regeering. Al deze omstandigheden moeten de Ka mer er toe leiden, dat de Kamer nadere inlichtingen van de Regeering vraagt. Dat alles kan niet bij de openbare behandeling worden afgedaan. Indien wij op 11 Octo ber de Vlootwet gaan behandelen, wordt ieder verhand van deze wet met 's lands financiën losgemaakt en dat is spr.'s hoofdargument tegen de behandeling der Vlootwet. Een plan tot reconstructie van ons fi nancieel beleid is vóór alles noodig en de Minister heeft dit plan nog niet gereed. Het gaat daarom niet aan, dat de Kamer nu een beslissing neemt over de Vloot wet, waaraan wij dertig jaar zullen vast zitten. Als de Vlootwet na de begrooting zal behandeld worden, zal de vloot pas na twaalf jaar en zes weken gereed zijn en als we het nu doen, over twaalf jaar. Spr. stelt voor de Vlootwet niet vóór de Staatsbegrooting te behandelen. De heer Troelstra (S.-D.) had ge hoopt, dat de Regeering uit eigen bewe ging vóór den aanvang van dit zittings jaar, volledige inlichtingen had gegeven over de crisis van financiën. De algemeene volksgeest is tegen de vlootplannen in beweging gebrtLcht. Dit moest de Kamer tot groote voorzichtig heid manen. Spr. laat alle bijzonderheden varen zal niet spreken over salarisver minderingen, niet over de technische on- derdeelen enz., maar hij wil alleen de kwestie zakelijk behandelen. Als de Vloot wet niet een punt van politiek' was, was de toestand anders. In April verwachtte men, dat de Vlootwet van de baan was. „De Nieuwe Eeuw" constateerde reeds, dat in Katholieke kringen weinig geestdrift voor de Vlootwet bestond. Maar dit was vóór de verkiezingen! In den Ministerraad is een conflict van zeer ernstigen aard ontstaan, want thans zal op alles bezui- snel voortreden. Het leek zoo vreemd zoc bijzonder vreemd veel op een, dat hij kende. Het kon onmogelijk hetzelfde zijn; en toch, onder 't buigen en knikken tegen het juichende volk, hadden zijn oggen dat gelaat aangekeken en de gelij kenis had even zijn bloed in zijn aderen doen stollen. „Heel graag kom ik bij u," zeide hij. 's Morgens schikt het u zeker het best, niet waar?" „Zooals u het goed vindt, is 't mij best. „Goed, laten wij dan afspreken morgen om elf uur." De dominee boog en liep vlug de trap-' pen af. Nelly keek hem een oogenblik na en mevrouw Delamere ging het salon bin nen. Wybert zag de richting van Nelly's oogen. „Dat lijkt me wel een aardige, flinke man toe. Hoe lang is hij al hier in het dorp zei je?" „Een goed jaar en daarin heeft hij veel ellende verholpen." „Waar komt hij vandaan?" „Ik geloof van Durham." Wybert schrok. „Durham?" Daar was hij geboren. Hij had echter nooit van een mijnheer Chester gehoord. Er was weinig kans, dat dc:;e ooit van hem had gehoord. nigd worden, behalve op. do defensie. Spr. stelt daarom do volgende motie voor: De Kamer, overwegende, dat de urgentie der Vloot-, wet en van haar invoering het onderwerp is geweest van een crisis in het Ministerie; dat de Kamer ter beoordeeling dier ur gentie over de noodige gegevois omtrent den aard en de oplossing dier m-iais dient te beschikken, besluit de Regeering uit te noodigen haar die gegevens te verstrekken en in af wachting daarvan omtrent het tijdstip van' de behandeling der Vlootwet geen beslis sing te nemen. De Voorzitter betoogt, dat vele ge opperde bezwaren thuis behooren bij de behandeling van de Vlootwet zelf. Al de gestelde vragen kunnen daarbij behandeld worden. Spr. heeft zijn voorstel gedaan na het ontvangen van het schrijven van de Regeering, waarin verdere opschor ting der vlootplannen onverantwoordelijk geacht wordt. De Regeering heeeft spr. meegedeeld, dat zij zou prijsstellen op be handeling vóór de Marinebegrooting. Daar om was het beter de Vlootwet vóór de Staatsbegrooting te stellen. Spr. gevoelt het bezwaar, dat men eerst inlichtingen wil hebben over de crisis aan Financ'ën en hij steunt het denkbeeld-Troelstra om de bespreking daarover te doen vooraf gaan aan de Vlootwet. Spr. acht het 't beste, dat de heer Troelstra een interpel latie aanvraagt over de crisis en dat deze 11 October wordt gehouden. De heer Dresselhuys (V.-B.) acht het gowenscht, dat ook over de Indische financiën wordt geïnterpelleerd. En dat wel zonder schriftelijke voorbereiding. .Ms het denkbeeld van den Voorzitter wordt aanvaard, zal spr. een interpellatie aan vragen over de Indische financiën. De heer Troel3tra (S.-D.) meent zijn motie niet te moeten intrekken, omdat hij de Kamer wil laten kiezen tusschen zijn motie en een interpellatie. De heer Oud (V.D.) geeft de voorkeur aan het voorstel-Dresselhuys, dat een re gelmatig verloop aan de zaak geeft; de Vlootwet komt na de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting. Do Re geering heeft toegezegd, dat zij bij de Memorie van Antwoord op hoofdstuk I nadere gegevens zal verstrekken. De heer Dresselhuys (V.-B.) wil zijn voorstel wel wijzigen, zoodat de be handeling 'ter Vlootwet zal plaats hebben na hoofdstuk I en als de cijfers van de Indische Ber.'fooliug bekend zijn. De V o r a i 11 e r heeft tegen dit voor stel-Dresselhuys bezwaar omdat hij dit onmogelijk acht. De motw-Dresselhuys wordt verworpen met 47 tegen 35 stemmen, rechts tegen links. De motie-Troelstra wordt verworpen VTüt 47 tegeu 83 stemmer, rechts tegen links. De hoog T e o n I s L r a (S -U.) vraagt do Kamer verlof vragen te mogen richtén tot do Regeering betreffende de oorzaak en dp oplossing der crisis, mede in verband met den financieelen toe -and van Nede."- la'nd en Nederlandsch-Tndië. Het verlof wordt verleend cn de dag van de interpellatie wordt bepaald op Donderdag 11 October. Het voorstel van den Voorzitter komt thans in stemming. De heer J. Ter Laan (S.-D.) wcnscht do stemming aan te houden tot na do in terpellatie-Troelstra. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met 47 tegen 35 stemmen, rechts tegen links. De vergadering wordt verdaagd tot 11 October. 3EGR00TING. Weet gij hoeveel handen bevend Grepen naar de ochtendkrant? Weet gij "hoeveel oogen lazen De bogrooting van ons land? Weet gij hoeveel zuchten stegen Door het luchtm;m naar omhoog? Weet gij hoeveel tranen blonken Tn het Hollandsch Huisvrouw oog? Woerstandskasjes zijn verdwenen. Met den spaarpot is 't gedaan, En daar ginder in de verte Kondigt zich de winter aan. En de Irrave Vaderlander Krabt zijn Vaderïandschen kop: Méér belasting, minder inkomst Bartjes {zegt: da's dubbel op. Laten we elkaar niet paaien Met: na Tegen komt zonnesc hi jn Eén recept, maar: Héél hard werken, T~ p omhoog en zuinig zijn. CLTNGF TïonPFNBOS. Hij nam Nelly's hand in do zijne en zeide: „Weot jo wel, Nellf, dat ik heel, heel gelukkig ben vandaag? Er is slechts één wolk." „En die is?" „Dat mijn arme vader er niet is om dat geluk te doelen. „Stil! Jo moeder hooTt het," fluisterde Nelly met een zucht. „Zullen wij n.V.r haar toegaan?" Als antwoord daarop nam Wybert do hand, die op zijn arm rustte in de zijne en zoo liepen zij samen de kamer in. De oogen der oude dame schitterden \an vreugde, toen zij ze zoo samen go-^ armd zag binnenkomen. Maar dadelijk daarop glinsterde er tranen in en zij eeide: 1 „Och, als hij dat nog had mogen bel<H ven! Als God in Zijn genade hem nog maar gespaard had tot dezen dag, hoe gelukkig zou hij dan geweest *ijnl Dit was altijd zijn vurigste wensch." En terwijl beiden zwijgend voor haar stonden, begrepen zij, dat zij in dit ern< etige oogenblik aan haar gestorven man dacht. (Wordt vervolgd.) v

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5