StHnteBtïlijke Aankondiging, t «EMEÊHTELIJKE VISCHVERKOOP^ 'Aan den gemeentelijken visch winkel Viscbmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH k f 0.13—0.22, SCHOL k f O.n-%-0.36, MAKREEL a f0.26, ZUIDERZEEBOT k f 0.45, en KABEL JAUW k f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis, dat de be slissing op het verzoek van de N. V. Fa briek van wollen dekens en duffels „De Blauwe Klok", Jan Zuurdeeg en Zoon, om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van wollen dekens en duffels gelegen aan de Oude Singel no. 174 tot en met 182, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie B no. 2817, is verdaagd. SCHOUW VAN WEGEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 17 der Verordening van 6 Juni (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij Verordening van den 6den Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4); Brengen ter kennis van belanghebben den, dat te beginnen met Maandag 1 Oc tober a.s. zullen worden geschouwd alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer openstaan, en alle wate ringen en slooten, en de riolen ter vervan ging daarvan gemaakt, benevens de daar toe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 September 1923. AGENDA1. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 Sept. tot en met Zondag 23 Sept. waargeno men door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Bijn 18, Telef. S23. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. voorstellen tot heffing van rechten op z.g. genotmiddelen. De bedoeling is dus niet, allereerst te komen met een herzie ning van ons tarief; dit zal slechts over wogen worden, wanneer blijkt, dat do hef fingen op enkele genotmiddelen niet vol doende opbrengen. Doel is dan allereerst voorstellen in te dienen tot verhooging van de tabaksbelas ting, waarvan de opbrengst geschat wordt op 15 a 16 millioen. Dan een verhooging van den bieraccijns, waarvan men de bate schat op 7 millioen en een verhooging van het invoerrecht op de thee, die ook een 7 millioen meer zal leveren. Voorts denkt minister Colijn uit een rijwielbelas ting 3 a 4 millioen te halen. Deze belas ting zal geheven worden op eenvoudige wijze, door het verkrijgbaar stellen van oen bepaald plaatje of iets dergelijks, waaruit blijkt, dat de belasting betaald is. (Per rijwiel zou-pl.m. f5 geheven worden) Mochten deze belastingen niet voldoen de opleveren, dan pas komt minister Co- lijn met een wijziging van het tarief, waarhij waarschijnlijk ook de koffie be last zal worden. Het rendement van deze heffingen zal zoo mogelijk aangewend worden om te komen tot een belangrijke verlaging van de directe -belastingen, die zeker ook de kleinere en middelbare inkomens ten goe de zal komen. De ambtenaarssalarissen. Gisteren zijn te Amsterdam vertegen woordigers van de moderne, neutrale, r.- k. en christelijke centrales van overheids personeel in vergadering bijeengekomen. Mede was aanwezig een afgevaardigde van de centrale van hoogere rijksambte naren. Uit de beraadslagingen bleek, aldus Het Volk, dat de centrale van hoogere rijks ambtenaren bereid is, zich op de bekende motieven met de andere overheidscentra- les ten krachtigste te verzetten tegen de voorgenomen intrekking van art. 40 en de voor 1924 voorgenomen verlaging met 10 pet. van de salarissen van alle rijksamb tenaren. Bij de te voeren actie zal verder niet worden ragelaten, onder de aandacht der Staten-Generaal te brengen, welke over wegende bezwaren de samenwerkende cen trales hebben tegen het voornemen tot stopzetting van periodieke verhoogingen, waartegen de geheele centrale oommissie dus ook de regeeringsvertegenwoordi- gers een waarschuwende stem laat hooren. Ter uitvoering van de genomen besluiten werd een klein comité ingesteld, bestaande uit de heeien von Freytag Drabbe (r.-k.), Perdok (neutr.), Noord- hoff (mod.), en Vermeulen (chr.), even tueel aan te vullen met een vertegenwoor diger van de centrale van hoogere rijks ambtenaren, welk comité 24 September voor het eerst hijeen' zal komen, o. m. tot het gereed, maken van een manifest aan het geheele overheidspersoneel. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de gisteren gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkie zing van leden van de Prov. Staten van Zuid-Holland is. ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag ne men van den heer A. B. de Zeeuw, te Botterdam, tot lid van do Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer Y. G. van der Veen (s. d.) Gemeentelijke leeningen. Ged. Stalen van Zuid-Holland hebben aan do gemeentebesturen in hun provin cie een circulaire gezonden, waarin zij in aansluiting van hun circulaire van 2 Juli 1.1. mededeelen, dat zij voortaan in raads besluiten tot het aangaan van geldleenin- gen geen renvooien meer zullen toelaten. Ged. Staten meenen, dat een raadsbesluit, waarin renvooien voorkomen, voor geld schieters geen voldoenden waarborg meer biedt, dat het overeenstemt met hetgeen door Ged. Staten werd goedgekeurd. De regeeling van de forensenbelasting. De heer Van Lanschot, lid van de Eer ste Kamer, heeft aan de minister van binnenlandsche zaken en landbouw en van financiën de volgende vragen gesteld: Is het aan de regeering bekend, dat ve-' lerlei bezwaren uit de huidige regeling van de forensenbelasting voortvloeien? Is het juist, dat een wetsontwerp tot wijziging van die regeling in voorberei ding is? Is zeer spoedige indiening van dit wets ontwerp te verwachten, opdat nog bij aanvang van het nieuwe belastingjaar (1 Mei 1924) een nieuwe, hetere regeling in werking kan treden? Raadsleden bij werkverschaffing. In de provincie Drenthe wordt in enkele gemeenten bezwaar gemaakt tegen de toe lating van landarbeider-raadsleden bij de werkverschaffing, omdat men van mee ning is, dat die tewerkstelling in strijd is met artikel 23 letter f, der gemeentewet, waarbij bepaald is, dat een raadslid niet in dienstbetrekking kan zijn bij de ge meente. j i De crisis-werkloosheid. Aan de toelichting op hoofdstuk V der Staatsbegrootinf (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) is nog het volgende ont leend: De regeering heeft tot dusver geen definitieve beslising kunnen nemen ten aanzien van de maatregelen in 1924 te treffen ter leniging van de gevolgen der cri sis-werkloosheid. In afwachting van een definitieve be slissing wordt voor 1924 op de begrooting voor Binnenlandsche Zaken en Landbouw hetzelfde bedrag aangevraagd, dat voor 1923 is toegestaan, t.w. 4 'millioen gulden. Opgemerkt dient echter, dat voor zoover reeds thans daarovjer kan worden geoor deeld, de uitgaven van 1923 aanzienlijk booger zullen zijn dan het toegestane be drag. Beperking van de staatszorg. In verband met den passus in de troon rede, dat „ingrijpende maatregelen moeten worden getroffen* voor een budgetair evenwicht en dat met betrekking tot de uitoefening van de staatszorg naar beper king is te streven", heeft de regeering, naar de Tijd verneemt, reeds aan mr. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst, en mr. van Doorninck, thesaurier- generaal biji het departement van finan ciën, een algemeen onderzoek opgedragen betreffende maatregelen van wetgevenden en administratieven aard, die ten spoedig ste zullen worden genomen met het oog op de naar alle zijden sterk door te voe ren bezuiniging. Algemeene Zendingsconferentie. Van Maandag 22 tot Woensdag 24 Oc tober, zal te Amsterdam een algemeene Zendingsconferentie worden gehouden, In verband met het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zal een overzicht worden gegeven van den groei en de ont wikkeling van het Zendingswerk geduren de die 25 jaren. Uit het programma, dat aan de leden en belangstelenden wordt toegezonden, dee- lên wij het volgende mede: Maandagavond: Opening door den voor zitter, ds. P. E. Barbas. Spreker: de heer H. Krayer van Aalst: „Vertellingen van Timor". Dinsdagmorgen: Ds. Joh. Rauws, zen- dingsdirectpr: Overzicht der Zending ge durende de 25 jaren (in vogelvlucht). Dr. G. W. Th. Baron van Boetselaer van Dub beldam; oud-Zendingsconsul en lid der 2e Kamer: De betrekkingen tusschen Re geering en Zending gedurende 25 jaren. Dinsdagmiddag: Dr. Alb. C. Kruyt; 25 jaren Posso-Zending. Dinsdagavond in de kerk der Herst. Ev. Luth. Gemeente op den Kloveniers burgwal: Spreker: Dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kuneten en We tenschappen, Orgelconcert van den heer Jan Zwart. Woensdagmorgen: Prof. dr. Ollp van Tubingen: De Medische Zending. Ds. D. Pol van Rijsoord: 25 jaren Java-Zen- ding. Woensdagmiddag: de heer L. J. van Wijk: Het Zendingsleven hier te lande gedurende 25 jaren onder invloed der conferentie. Rijks Inkoop Bureau. Men meldt ons aan het Handels blad: Er is een regeling getroffen omtrent het verstrekken en verrekenen van goede ren, die zijn of worden aangeschaft door het Rijks Inkoop Bureau. Daarin is o.m. bepaald, dat alle goederen die voorkomen in door het Bureau op te maken lijsten door tusschenkomst van dat Bureau moeten worden afgenomen en dat, wan neer de kosten van aanschaffing van an dere goederen meer dan f 25 zouden be dragen, eerst overleg met het Bureau moet worden gepleegd. De Nat. Bceren-Onderlinge. Op de vragen van den heer Hiemstra betreffende do bepaling in de statuten van de Bedrijfsvereniging de „Nat. Boe ren Onderlinge", dat het bestuur uit de werkgevers-leden een voorzitter kiest, ant woordde de Minister van Arbeid, dat naar zijn oordeel een bepaling, als vervat in art. 10 van de statuten van de Bcdiijfs- vereeniging, niet geacht kan worden een beperking in te houden van de rechten der werknemers-bestuursleden, waardoor in strijd zou worden gekomen met de be paling van art. 14 der Land- en Tuin- houwongevallenwet 1922. De voorzitter heeft immers geen beslissende stem. STATEN-GENEHiUIL EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren'. In de gistermiddag om vier uur voort gezette zitting der Eerste Kamer, deed de voorzitter mededeeling van de verkiezin gen der voorzitters en onder-voorzitters der afdeelingen. Vervolgens werd de samenstelling mede gedeeld van do Commissie der redactie van het Adres van Antwoord. Nadat door deze commissie het ontwerp-adres ter behande ling in de afdeelingen was aangeboden werd de zitting verdaagd tot hedenmorgen te 11 uur. In het gewijzigd ontwerp-adres van ant woord van de Eerste Kamer op do Troon rede wordt o. a. gezegd; dat de Kamer in stemmend met het oordeel van H. M. over den internationalen toestand, ook in den wensch deelt dat in belang der geheele menschheid voor de hangende vraagstuk ken eerlang oplossingen zullen worden ge vonden, die den weg openen tot het her stel, waaraan zoowel geestelijk als stoffe lijk, dringend behoefte bestaat. Met belangstelling vernam de Kamer, dat vele en gewichtige wetsontwerpen zul len worden ingediend. BUiTEWLAHD HET WEST-EUROPEESCH CONFLICT. Fransch-Engslsche besprekingen. Fransch wantrouwen. De toestand in Duitschland. De tegenstelling tusschen Frankrijk en Duitschland betreft niet alleen deze beide landen, maar geheel West Europa en in zekeren zin geheel de wereld. Daarom kan ook gesproken worden van een West-Europeesch conflict. Meer en meer blijkt hoe nauw de dra den van het internationale leven saamge- weven zijn, en hoe fnuikend het voor het geheele weefsel kan zijn indien slecht3 een enkele draad verbroken wordt. Daarentegen kan het herstellen van wat verbroken is het verband tusschen al de deelen versterken. Dit blijkt ook thans weer. Gelijk wij meldden, hebben Baldwin en Poincaró geconfereerd, en hoewel over het onderhoud tusschen de premiers ab soluut niets zekers hekend is, heeft alleen het feit, dat 'beide mannen een samen- spreking van een paar uur hebben ge had den geheèiën Hoestand gewijzigd. Er is gekomen een - we zouden ge neigd zijn te zeggen „grondeloos" op timisme. Nu is.er wel eenig houvast en wordt de door sommigen geuite opinie, dat de bij eenkomst der heide groote mannen slechts een eerste kennismaking was, weerspro ken door een officieel communiqué. De toon van dit communiqué heeft een goeden indruk gemaakt in politieke krin gen te Londen, waar het als een heslist bemoedigende mededeeling wordt be schouwd. iUt telegrammen uit Parijs blijkt, dat eenzelfde voldoening in Fransche politie ke kringen wordt uitgesproken. Het feit, dat de besprekingen dermate werden ge rekt en dat het hier een tête-a-tête betrof, waarbij alleen do officieele tolk aanwezig was, wordt als een gunstig teeken be schouwd. Deze indruk wordt nog versterkt door de mededeeling, dat Baldwin heeft beslo ten nog niet naar Londen terug te keeren. Dit rechtvaardigt de meening, dat de be sprekingen een bepaald politiek doel heb ben en dat het hier niet een beleefdheids bezoek betreft, zooals eerst was verwacht. Reuter verneemt dat het voorbarig is te spreken van den ministerraad na Bald win's terugkeer uit Parijs. Het staat ech ter vast, dat uit het onderhoud tusschen de beide premiers niets dan goeds kan voortkomen. Sir Wililam Tyrrell, de Britsche onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken bevindt zich te Parijs opdat zoo noodig van zijn diensten gebruik kan worden ge maakt. Vooral deze laatste mededeeling wijst er op, dat groote dingen verwacht kunnen worden hetzij ten goede of ten kwade. Opmerkenswaardig is het, dat men te Parijs dadelijk de conclusie trekt, dat het onderhoud te danken zou zijn aan de z.g. verzwakking van den Duifschen weerstand, welke de juistheid van de Fransche in zichten komt bevestigen. Waaruit die verzwakking zou moeten bestaan wordt niet gezegd en kan ook niet gezegd worden. Van Duitsche zijde oppert men dan ook terecht de vraag, of de jongste directe onderhoudingen als een verzwakking worden aangemerkt. Daar komt de Berlijnsche pers tegen op en schrijft: ,,Het Duitsche plan bestaat in een hypo thecaire belasting op Duitsch bezit, die een volkomen waarborg voor het opnemen van een leening biedt. Jn overleg met Frankrijk zou de Duitsche regoering het percentage van het particulier eigendom vaststellen, dat als basis voor deze hypo theek zou dienen. Indien de door de Duit sche regeerïng voorbereide wetsontwerpen nog niet hij den Rijksdag zijn ingediend, dan is dit uitsluitend daaraan te wijten, dat men nog altijd niet weet, of zij door Frankrijk als grondslag voor onderhan delingen worden aanvaard. De betalingen, welke uit de hypothecaire belasting zou den voortvloeien, zouden goudbetalingen zijn. Het rijkskabinet zal er voor zorgen, dat zij zoo spoedig mogelijk beginnen." De schuld van het stopzetten der on derhandelingen wordt dus geretourneerd naar de beschuldigers. Te Parijs heerscht thans een heftige campagne tegen Stresemaun, die men van geheime kuiperijen verdenlri. Wordt als gevolg daarvan soms zulk een haast ge maakt met de Fransch-Engelsche besprekingen Is men soms bang voor Stresemann's handigheid? Van verzwakking van de weerstand in het Roergebied moge practisch nog niet veel blijken, temeer van verzwakking van de Mark (voorzoover men daar nog van kan spreken) en verzwakking van het in terne leven van Duitschland. Vijf en zeventig millioen mark voor één gulden! Er worden bankbiljetten gedrukt van een milliard mark 't zal niet baten. De wagen rolt verder naar den afgrond. De ellende stijgt, de stemming verbit tert. Het communistische spook, steekt aller wegen, in de laatste dagen vooral in Ba den, dén kop op en het gebrek aan en de duurte van de levensmiddelen doet de vuist der duizenden ballen. Waar gaan we heen? Hoe droevig wordt het ook hier bewaar heid: „Wat afvalt van den hoogen God moet vallen. DE FIUME-KWESTIE. Volgens een bericht in do „Gorriere del- la Sera" komen de jongste voorstellen van Mussolini omtrent de oplossing van de Fiume-kwestie op het volgende neer: 1. De haven van Barrod en de Delta zal aan Joegoslavië komen. 2. Italië zal het overige gebied van Fiume behouden. 3. Joegoslavië neemt genoegen met den ruimeren Italiaanschen corridor tusschen Fiume en Italië. 4. Als vergoeding daarvoor geeft Italië aan Joegoslavië het vrije gebruik van de haven van Fiume gedurende een tijdvak van 99 jaar. Abessinië en de Volkenbond. In de zesde commissie van de Volken- bondsvergadering kwam gisteren het ver zoek van de Abessynische regeering tot toelating tot den Volkenbond ter sprake. Er zijn echter bezwaren, o.a. dat in Abes- synië nog steeds de slavernij bestaat. Vooral de gedelegeerde van Nieuw-Zee- land was sterk tegen toelating. Ten slottte hakte Motta den knoop door. Hij zeide dat Abessynië aan een drietal voorwaar den moest beantwoorden en wel: 1. Aschaffing van eiken vorm van sla vernij. 2. Toetreding tot het verdrag van St. Germain. 3. Aanvaarding van een Volkenbonds controle op de uitvoering der twee eerst genoemde voorwaarden. Als hieraan voldaan is, zal men het volgend jaar over de toetreding van ABes- synië heslissen. DE STAATSGREEP IN SPANJE. Verzet der arbeiders. Naar de „Daily News" uit Barcelona verneemt, heeft Koning Alfonso een de creet geteekend, waarbij in geheel Spanje een burgerleger wordt ingesteld. Door de ontbinding van het parlement zijn de gi'ondwettelijke waarborgen opge heven, waardoor dus onder moer de mili tairen iemand zonder speciaal hevel kun nen arresteeren en huiszoekingen kunnen verrichten. Te Sabadell, een stad van 30.000 zielen, dichtbij Barcelona, is de burgemeester wegens separatistische uitlatingen gevan gen genomen en de Catalaansche Club ge sloten. Ook te Barcelona zelf verwachten de Separatistische leiders elk oogenblik hun arrestatie. Hier en daar is de acht-urige arbeids dag afgeschaft en vervangen door dien van tien-uur-werk. Geen wonder, dat, vol gens berichten van de Fransch-Spaansche grens de opwinding in arbeiderskringen groot is. Reeds is dealgemeene staking in Bilbao geproclameerd en een Algemeen Comité van Actie gevormd. Er komen wegens de censuur slechts weinig berichten door. Toch worden nog enkele bijzonderheden bekend. Al de hij de beweging betrokken gene raals zijn persoonlijke vrienden des Ko- nings en behooren tot de aristocratie. De beweging is uiterst-conservatief en heftig anti-Èberaal. De publieke opinie werd door de gebeur tenissen verrast en men kan nog wiet zeg gen, welke houding de natie tegenover de gebeurtenissen zal aannemen. KORTE BERICHTEN. Een vertegenwoordiger der Hongaar- sehe Tegeering is te Angora aangekomen tot het openen van onderhandelingen met de Turksckc- icgeering. =-=» Uit Rome wordt geseind, dat de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Alba, die voor den militairen staatsgreep op de vlucht is gegaan, Vero na is gepaseerd, met bestemming voor Florence. Rouw-postzeaels voor president Harding. In de Vereenigde Staten wordt een rouw-postzegel voor v/iilen preside at Har ding uitgegeven. Driehonderd millioen twee-cents zegels zijn hiervan in omloop gebracht. Deze zijn in zwarte kleur uitge voerd en dragen de beeltenis van den pre sident. nl de bovenhoeken staat links net jaartal 1865 (het geboortejaar van wijlen president Harding) en rechts 1923. Het eerste blad van deze postzegels, hetwelk van de pers kwam, is aan mevrouw Har ding ten geschenke gegeven. Naar de „Evening News meldt, is er ia de Vereenigde Staten slechts één pre cedent van dezen aard, nl. de uitgave van de president-Lic-oln-serio. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Ommen. C. J. Meijer, te Harlingen. Te Zwammerdam, G. L Grootjans, to De Meern. j Aangenomen: Naar Ilpendam, 'aV> f' L. Boeser, cand. te Amsterdam. L Bedankt: voor Oude Tonge, F. v« Asch te Den Ham. f GEREF. KERKEN. Beroepen: Tc Kookanje (als oofe^ naar)) A. J. Harderman, te Wageningcn< Te Willemstad G. J. Goede te West* zaan. j GEREF. GEM. Tweetal: Te Sliedreclit, J. Vreugd denhil, te Borssele; en M. Hofman, to Rijssen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. J. E. V o n k e n b c r g, van Amers-- j foort, werd Zondag jl. weer in acticvcii i dienst gesteld door do bevestiging als r pred. der Geref. Kerk van Huizen (N.-i H.), door Ds. A. H. van Minnen, vam 's-Gravenzande, die tot tekst had Psalm !T 100 vs. 2. Ds. Vonkenherg hield des na-, F middags een intreerede over Efeze.G vs. r 19. Het Dagelijksch Bestuur van Huizen! j en afgevaardigden van omliggende Kerken, r woonden de plechtigheid bij. L Ds. G. J. Duyvendak nam Zondag L jl. afscheid van de Evang. Luth. Kerk te Stadskanaal met een predikatie over 2 L Tim. 2 vs. 8: „Houd in gedachtenis, dat i Jezus Christus uit de dooden is opge wekt" Namens de Gemeente werd hij tcege-» sproken door Ds. O. D. Bleeker, Luth. L pred. te Wildervank. U Onder groote belangstelling van de zijde I' der gemeente werd D s. A. K e u z e n- i kamp, van Emmen j.l. Zondag bevestigd j: als leeraar der Ned. Herv. Gem. te Uit hui zermeeden. Als bevestiger trad op Ds. J. Hogenraad van Uithuizen, die tot tekst 1 had Ezechiël 11: 14b. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een prediking over Joh', j 10 vs. 10b: „Ik ben gekomen, opdat zij 1 het leven hebben en overvloed hebben." Na de prediking volgden verschillende l! toespraken. 40-jarig Ambtsjubileum. Den 23sten Sept. hoopt D s. G. J. Leen mans, Ned. Herv. predikant te Gameren, zijn 40-jarige evangeliebedie ning te herdenken. Achtereenvolgens diende hij de gemeen-» ten: Sloten (Fr.), Barneveld, Staphorst, Overschie, Hoogeveen, Zetten c.a., Bennew kom, Utrecht, Oosterwolde (Geld.), Waar-» j der en sedert 17 Sept. 1922 de gemeente Gameren. UIT DE OiflGEWSm Het Jubileumfeest. (Slot.) Een overzicht van het verloop van da middagfeesten, past ongetwijfeld in den' majeur-toon te worden gesteld. Vooral wat den gehouden optocht betreft kan daarop met grooto voldoening worden! teruggezien. Met groote dankbaarheid zij hierbij ge wezen op het mooie weer, dat bo^en ieders verwachting was, en waardoor het welsla gen van den optocht bij voorbaat was ver zekerd. Ook do samenstelling en costumeering van den optocht zelve was buiten verwach ting en wekte dan ook aller bewondering °P- De uitgestrekte route die hij nam was oorzaak dat ieder den optocht goed kon en. Voorop gingen, na de herauten, de Mu- ziekvereeniging „Eensgezindheid", enj in: een 6-tal rijtuigen de leden van het Eere- Comité en het Hoofd-comité, de laatsteni voor zoover zij geen deel uitmaakten van do optocht-commissie, die te paard den optocht zelf voorafging. i Schitterend, werd de intocht van Z. H. Prins Willem Hendrik Ao. 1672, uitgebeeld, omgeven als de Prins was van talrijkei ridders, edellieden en vrouwen, princessen, hofdames,kamer-jonkvrouwen en burgeres sen; het geheel voorafgegaan en gevolgd door hellebaardiers. De muziekvereeniging „St. Gregorius sloot den eigenlijken historischen optocht, waarna volgden het Allegorisch gedeelte en het Bloemen-corso. Dank zij de uitstekende órde, reden dö verschillende deelnemers op den juieteii af stand van elkaar, zoodat de groepen zeer goed tot hun recht kwamen. Ook de twee volgende gedeelten waren goed verzorgd ..ah Voor do mooiste groepen in het Allego risch gedeelte werden als volgt prijzen toe gekend le prijs: Jachtstoet Ao. 1820, voorga steld'door de Muziek- en Tooncelvereeni „Munento". 2e prijs, „Japansche groep, waar van een dame met succes collecteerde voor de ramp in Japan. 3e prijs: Een reusachtige, uit witte bloe men samengestelde Zwaan, waarin allo leden van de Sociëteit „Do Vriendschap hadden plaats genomen. Eervole vermelding: Groep Wmter- sport. Betreffende het bloemencorso werd üo eerste prijs toegekend aan den heer Gul demond (auto); 2e prijs: A. Kra nenburg; 3e prijs Mej. Werkhovcö (rijwiel versierd in de vorm van een zwaan a terwijl de auto van den heer W. Prins en- een wagen met pluimvee een eervolle ver melding kregen. ,T„ n Hier past ongetwijfeld een woord van hulde aan de optocht-commissie, die ae zaak zoo precies en tot ieders fnoegeni voorbereidde en uitwerkte. En niet mm i dient de loftrompet gestoken sooï ftSS

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2