Uil IS HET TUD RECLAME-WEEK. A. P. MARTENS Co. GEHÜLTONÜEERI5E TRICOT-GOEDEREN fa.Wti D. K.v. I Zn-ifiiiislmi, Knisli.Iü B. DE KONING LEERAAR of LEERARES om Uw inkoopen te doen 'm DIVERSEN !?,mnn"nnn!"',n,i;nsjsciis-0riize[] Nieuwe Rijn. 53 BEZICHTIGT VOORAL ONZE ETALAGES Wollen Ciêpe Marocain Wollen Crêpe rayé Wollen Ciêpe Marocain Imprimé Serge Imprimé Geribd Fluweel Velvet Imprimé Gekleurde en Zwarte Velvets Geheel Wollen Popelines i Geheel Wollen Clocpstolfen 3.35 Wollen Ciêpe - in,, Geruite Wollen Serges en Lakens oqhi 1.95 2.25 2.95 1.95 1.15 2.25 2.35 Velours en Flaneliettes 'Bh Zie vooral nel aaniacli! onze étalages. 1KGEZ0NQEN (Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie) Art. 40 Bezoldigingsbesluit M. de R, Mag ik ook eens mede naar aanleiding van wat in uw blad van Woensdag werd gezegd meezingen in het koor van hen die meenen in allerlei toonaard en op on derscheiden wijze te moeten protesteeren cgen het voornemen der Eegering tot jchrapping van het beruchte art. 40, maar ian om eens een ander geluid te laten looren Ik ben ook ambtenaar en zie dus met teer veel interesse uit naar de maatregelen velke der Eegeering noodzakelijk zullen olijkcn en met niet minder interesse neem •k kennis van wat in uw blad en elders :>ver bovenbedoelde schrapping geschreven tfordt. Nu lees ik natuurlijk niet alle bladen. Misschien is het dus elders-'reeds eerder gedaan, maar in uw blad zoowel als in de Standaard miste ik tot nog toe do belich ting dezer kwestie van een zijde, welke m.i. toch niet in het donker gehouden worden mag. Do agitatie verwekt door de voorgeno men schrapping van art. 40 heeft m.i. wel ijets weg van de agitatie verwekt door de voorgenomen invoering van de vlootwet. Alen schrijft en men protesteert lees er :j.v. alleen de N. E. C. maar eens op na .lock in veel van dat schrijven en protes teren meen ik op te merken een zich niet voldoende rekenschap geven waarover men üchrijft en waartegen men protesteert, ter- wijl het voor inij een buitengewoon eigen aardig verschijnsel is dat eerst nu pas zoo wordt geagiteerd. Immers hetbewuste art. 40 heeft toch niet altijd den tegenwoordigen vorm ge had? Een jaar geleden reeds werd een! wijziging van zeer grooto beteekenis aan gebracht", of, beter gezegd, toen reeds werd art. 40 ingetrokken evenwel zonder terugwerkende kracht, wat toen met een nieuw art. in het Bez. besluit werd vast gelegd. Waren tot op dat oogenblik alle toege kende wedden gewaarborgd, met één pen- nestreek werd teen deze waarborg vernie tigd, waarvoor dan, om dit* weer gedeel telijk goed te maken, het nieuwe, thans geldende art. werd ingelascht, waarbij al leen de wedden per 1 Juli '22 gewaarborgd werden. Was nu dit oude art. 40 geen Eon. Be sluit? Was deze waarborg ook niet ioor de Eegeering gegeven aan allo ambtenaren eni onderwijzers. Had toen dan geen rechtsverkrachting plaats en werd er geen- eerst gegeven woord verbroken? En toch werd die wijziging zoo maar geslikt! Waar bleven toen de protesten van volk en volksvertegenwoordiging toen Min. de Geer op 11 Mei '22 een en ander aan den heer Ketelaar meedeelde? Men vond het niet prettig en daar bleef het bij hoewel toen reeds principieel precies 't zelfde werd gedaan als wat thans opnieuw het voorne men is. Waarom greep de Kroniekschrij ver van het G. J. B. (wiens pennevruchten ik overigens met veel instemming lees) toen niet reeds naar ds pen om in den hem eigen, gloedvoller!, betoogtrant op te komen voor handhaving van een eens ge geven woord? Temeer waar toen toch ze ker nog niet van directen noodstand ge sproken,' ken worden. Ik wil aannemen dat het zwijgen toen in de eerste plaats voortkwam uit het feit dat algemeien werd ingezien dat bedoeld art. in zijn toenjmaligen vorm niet te hand haven was. Maar zou in de tweede plaats dat zwijgen ook niet zijn voortgekomen uit het feit dat niemand'zich toeni direct in zijn inkomsten benadeeld zag? En komen dc hevige protesten van thans aan welks invloed bovenbedoelden kro niekschrijver zich zelfs niet ontworstelen kan over een gradueel verschillend, maar principieel precies dezelfde zaak, niet in een eigenaardig daglicht te staan? Jlier komt nog iets bij. Thans wordt het der Eegeering als een misdaad aangere kend wanneer art. 40 niet naar den letter blijft toegepast. Maar wanneer in ons land nu eens de inflatie har.r heillcoze werking begon en de waardevermindering van den gulden een aanvang nam, zou ook dan nog, even als thans, opgekomen worden voor toepassing van art. 40 naar de letter? Indien geantwoord -wördt: natuurlijk nietmaant ons dit dan reeds thans niet tot groote voorzichtigheid met het eischeiï van iets waarvan we straks misschien zelf zullen willen dat de overheid heb loslaat? Of ik dan uitvoering naar den geest zou willen vragen? Indien het mogelijk was., dan nog niet, maar het zal ook niet mo gelijk zijn om steeds juist uit te maken wanneer bij de voortdurende en straks misschien heftige schommeling van de kosten van het levensonderhoud, de toestand is zoocla deze naai den geest van art. 40 op 1 Juli '22 was. Maar, zooals gezegd, ook al was dit mo gelijk, dan nog zcu ik daar niet voor kun nen zijn omdat zoowel de letter als den geest van dit art. een onbillijkheid in zich bevatten zoo groot en aanleiding zullen geven tot verhoudingen zoo onzinnig dat terecht door Min. de Geer van oen Staats rechtelijk menstjj^m" gesproken kon wor den. Ilc zou dan ook in gemoede willen vragen of allen die protesteeren wel eens hebben nagedacht of art. 40 van thans inderdaad de strijd waard is die er voor gevoerd schijnt te zullen worden. Slechts door één groep ambtenaren en onderwijzers kan deze vraag met ja wor den beantwoord en dan nog slechts alleen, wanneer deze voor het algemeen belang hun oogen sluiten en alleen met hun eigen belang rekening houden. Ik bedoel n.l. die genen die 1 Juli '22 hun maximum hadden bereikt en tevens nooit geen kans maken om in een andere of hoogere hang of func tie over te gaan. Alleen zij zouden belang hebben bij handhaving van art.. 40 en al leen zij zouden bij den voort^uur worden bevoordeeld boven en waarschijnlijk in niet geringe mate ten koste van hun col lega's die niet in dezelfde cmhandigheden verkeeren. Immers alleen de wedden p;r 1 Juli '22 zijn gewaarborgd. Stel nu dat er straks op dc salarissen bezuinigd worden moet met handhaving van art. 40. Dan zal van bo venbedoelde catagorie geen cent kunnen worden gehaald. Yan hen evenwel die in een andere rang of functie overgaan zal zooveel kunnen worden genomen als de Regecring noodzakelijk acht-, terwijl van de overige do periodieke verhocgingen, toe gekend na J Juli '22, kunnen worden afge nomen. Is dat billijk? Hij die zijn maximum had is in zijn raug op peil en voor zijn leven veilig, maar dc jongere ambtenaar cf onderwijzer, die ook 1 Juli '22 reeds in dienst was maar nog lang niet aan zijn maximum en bv. pas gehuwd, hcc absoluut ncodig hij bij de uit breiding van zijn gezin zijn verhocgingen dan ook heeft, van hem kan, kracfitens art. 40, eik jaar opnieuw worden geëischt zijn verhooging op het altaar des Vader lands te offeren. En wellicht zal men dan genoodzaakt zijn van hem meer te nemen omdat op'zijn oudere collega niets ver haald kan werden. -Dan krijgt men op de eene stoel een schrijver op zijn maximum en op de an dere een adjunct-commies die niet meer halen kan wat de schrijver heeft. Of in het eene lokaal een onderwijzer zonder hoofdacte op zijn maximum en in het andere het hoofd der school die niet meer halen kan wat de onderwijzer heeft. Zijn. dat verhoudingen? Nu zal het nog zoo spoedig zoo ver niet zijn maar op grond van het thans geldende art. 40 zijn de-ze mogelijkheden in de toe komst niet absoluut uitgesloten. Pleit zoo iets dan voor handhaving van art. 40? En moet zoo'n ter kwader ure gegeven woord door dik en dun worden gehandhaafd? Men dringt op gelijke verdeeling der las ten aan en men wil art. 40 handhaven. Maar deze twee sluiten elkaar op grond van bovenstaand absoluut uit. Men is bereid een offer te brengen on men wil art. 40 handhaven. Maar dan kan juist van bedoelde catagorie geen offer wor den gencmeni en of deze het dan vrijwillig brengen zal? M. de E. 't kan zijn dat ik me vergis dan hoep ik dat men het mij duidelijk zal willen maken maar vooralsnog meen ik deze zaak te zien zooals ze bezien moet worden en dan is het mij heusch onmoge lijk om mij voor handhaving van zoo'n ar tikel druk te maken. Eerder geloof ik dat het, na handhaving, niet zoo heel lang meer duren zou, dat van do zijde der amb tenaren en onderwijzers een actie zou op komen om zulk een regeling weg te wer ken. Als men bladen als vooral de N. B. C. leest en men merkt op hoe de meeste ad viezen beïnvloed worden door dat vreesc- lijk-kcrtzichtige en armzalig-kleinzielig'» greeps- of stands- of rang-egoïsme, laten; wij dan hepen dat Hooger leiding Min. Colijn moge bekrachtigen om zich aan al dat. gedoe te ontworstelen en inderdaad gelijkelijk te verdeelen wat zwaar te dra gen zal zijn. Daarvoor is m.i. niet. alleen gewenscht maar zelfs noodzakelijk: in trekking van art. 40. Ons de taak hem te steunen met alles waarmede wij hem steunen kunnen om Land en Volk door de branding dezer tij den heten te helpen, L. 14-9-'23. EIETKEEK. De visch wordt duur betaald. Ruim 3 weken geleden voeren van uit IJmuiden ónder meer 2 Katwijksche trawi- loggers naar zee met te samen 11 koppen bemand. De storm die 14 dagen geleden' heef* gewoed en veel ramp en ellende veroor zaakte, heeft, naar men veronderstelt, deze beide schepen tegen elkaar gesmakt, met het noodlottig gevolg, dat beide schepten wel met man en muis zijn vergaan. Nu zitten daar de naastbestaanden vrouwen, ouders, breeders, zusters en..., kinderen in diepen rouw. Het geheele jaar zeer weinig verdiend on. nu in deze bijna 4 weken ook „geen rooie duit." Voor zoo ver mij bekend is nog niets gedaan om den nood te lenigen of in de eerste uitgaven voor „den rouw" te helpen voorzien, iets wat toch naar ilc meen, hoogst noodzakelijk is. Katwijk heeft met luister Laar Konin- ginnefeest gevierd, nog in do hoop dat de vreeselijke veronderstelling geen werkelijk heid zou worden. Nu dit echter helaas toch het geval schijnt te zijn, meen ik dat nu ook eendrachtig gehandeld moet wor den, om in den bitteren nood der nagela ten betrekkingen! van deze koene visscheis te voorzien. Wie neemt het initiatief voor een Stcuu- actie Gaarne dcet daaraan mede: Uw Dw, A. DE KLERK. Katwijk aan Zee 14-9-'£3. (Het denkbeeld is sympathiek maar eerst zal toch vast moeten staan of de loggers inderdaad zijn verongelukt. Red.) Onilerwijzers en Onderwijzeressen LEIDEN. Wordl gevraagd: een q. Spraakvorming, Ver moedelijk drie' uren per week. Salaris Rijksregeling voor twee uren en f150. 'sjaars voor een uur. De tegenwoordige leerares is ,tgvqp3 belast met de leiding van het onderwijs aan epraakgebrekkige "leerlin- lingen der lagere scholen en geeft als zoodanig 8V2 uur les per week. Beloo ning f 120f 200 per weke- lijksch lesuur, (8 tweejaar- lij ksclie verhoogingen ad 110.-); b. Zang. Vermoedelijk vijf uren per week. Salaris Rijksregeling. c. Geschiedenis enAa- d- rijkskunde. Vermoedelijk 17 uren per week. Salaris Rijksregeling. Inlichtingen worden ver strekt door den Directeur. Sollicitatiestukken, waar onder een staat van dienst, vóór 1 October 1923 aan het Gemeentebestuur. - 1116 Voor liefhebbers. TE KOOP. pracht-gramofoon voor 15 gld- met dubbele veer en verschei dene mooie nieuwe platen van f2.35 voor f3,50 en van 13.50 voor f2.50, tevens prima post duiven w.o. witte, bonte en tijgers tegen lagen prijs. Adres Koddesteeg No. 2.6. 1034 TE KOOP OF TE HUUR Kleine Villa met groote Tuin. Te bevr. bij F. v. HENSBER- GEN Wilhelminastr. Noord- wijk. 3 0S6 CHILI-SALPETER en andere Kunstmeststoffen, uit voorraad leverbaar. 1074 C. v. VLIET, Rijn- enSchie- kanaal, Leiden, Telef. 132S, LAAT VOORAL UW PtANQ of Orgel geregeld stemmen en schoonmaken, het instrument houdt hierdoor z'n toon en waarde. Stemmen van Piano's per keer en bij abonnement. Vraagt prijsopgaaf aan N. v. BEELEN's Piano- en Orgelh., Katwijk aan Zee. 1069 KOEPOKINENTING. Kosteloos inenting en her inenting eiken Woensdag, des namiddags om 2 uur in het Elizabethsholje aan de Oude Vest. Trouwboekje medebren gen. 1CS7 VOOR NAJAAR-SEIZOEN. UITST00MEN en VERVEN van Dames Mantelpakken. Regen* en Wintermantels, 1097 Heeren Costuums, Regen* en Overjassen, in de EERSTE LEIDSCKE CHEMISCHE WASSCHERIJ en STOOMVERVERIi „NEDERLAND". Fabriek GARENMARKT No. 25.25a - Tel. Inhere. 8225 Aflevering in enkele dagen. - Billijke prijzen Aanbevejend, L. BOE&&0OB. Woonhuis Noordeinde No. 41a ÖKT" Goederen worden gehaald en gebracht. ORGEL te koop aangeboden, een zoo goed 'als nieuw Amerikaansch orgel merk Story S. Clark, in koper gebouwd met muziek en kruk. Te zien Heerenstraat 143. Leiden 10S5 PIANO'S - ORGELS Prima instrumenten, lage prijzen. Piano's f15 p. maand, Orgels f10 p. maand. In huur koop zonder vooruitbetaling. Huurpiano's f8,— p. maand W. EARNING, Oude Singel 16 1070 In onze Etalages vindt U een groote sorteering tegen zeer voordeelige prijzen Mansbroeken Mansborstrokken Jongensbroeken Jongensborstrokken Damespantaloiis Meisjesbroekjes Damesborstrokken Damesrokken 1.95 1.95 1,25 1.25 1.95 0.85 2.60 2.45 Jeager Heerenpantalons 1.48 Heerenborstrokken 1.65 Heerenhemden met gekleurde borst 1.68 Ongebleekte Heerenpantalons 118 Witte Woüen Doeken 3,95 Gekleurde Wollen Truien, vanaf 1.35 LOOD- EN ZINKWERKER Aanleg voor Waterleiding Plaatsing van Ciosets, Mastiekberïekking ONDER VEELJARIGE GARANTIE 1090 110 cM. breed, prs-chtcollectie, moderne kleuren, 2,37 110 cM. breed, pr, moderne kleuren, Hoogst modern 300 cM. breed, nieuwste dessins, zeer apart, 100 cM. breed pracbtkleuren, 70 cM> breed, extra mooie kwaliteit prachtdessin; 70 cM. breed 2.67 alle kleuren 1.85 Lull 100 cM. breed, enorm kleurenassortiment, nieuwste kleurencombinaties L«vl - nieuwste kleurencombinaties apa-.te dessins en kleuren 77V2. 67 0p alle bovenstaande artikelen en prijzen geven wij gedurende de Reclame-Week 10 °lo Korting. Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg 2-4-6 Opgericht 1875. 13-;. fieSverteeren doet werkoopen

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7