Aan hél einde der Week^ Het Italiaansch-Grieksche conflict dat kort geleden als een donker dreigend "wol kengevaarte boven Europa hing, heet te zijn opgelost. In elk geval heeft de gezantenconfêren- tie een uitspraak gedaan waaraan beide partijen zich zullen onderwerpen en die voor een goed deel aan de Itailaansche eischen tegemoet komt. Omtrent de vraag of daarmee deze kwestie voorgoed vani de baan is, heerscht nog wel eenige twijfel. Men vertrouwt Mussolini niet heele- maal. -»■ jj-gj En dat is eenigszïns verklaarbaar. De Italiaansche dictator toch, zoo werd dezer dagen opgemerkt, doet eenigszins denken aan Napoleon III die zich in het binnenland slechts staande kon houden, door voortdurende ondernemingen in het buitenland, waardoor steeds oorlog dreig de of uitbrak. Deze opmerking is misschien niet ge heel onjuist. De laatste dagen doemden telkens geruchten op. om!ro een dreigende oor log tusschen Italië en Servië, waarbij dan ook naar verwacht werd Griekenland en Bulgarije zouden worden betrokken. Dóór do grootere mogendheden wordt veel moeite gedaan om zulk een conflict te voorkomen maar of die pogingen duur zaam resultaat zullen hebben, valt sterk te betwijfelen. 't Blijft vooralsnog onrustig op den Balkan. En daar niet alleen. In Spanje is het ook weer onrustig, doordat te Barcelona het anarchistische broeinest een opstand is uitgebroken. Ditmaal zijn het de militairen of althans een deel van hen, die trachten het roer in handen te krijgen. Wo zouden niet gaarne beweren, 'dat de regeering in dit geval vrij uit gaat en zonder schuld is. AVec, het land. welks Koning een kind is. en wee ook het land welks regeerders niet voor hun taak berekend zijn en hun ne grooto verantwoordelijkheid niet ge voelen. En dat schijnt in Spanje het geval te zijn. Reeds maanden broeide er iets en was do toestand hoogst gespannen. Maar, dus meldt een correspondent, -ter wijl de spanning toenam wist de regee- ling niets beters te doen dan regle menten voor stierengevechten uit te vaar digen. Een koninklijk .besluit regelde laatst alles tot in bijzonderheden: het aantal torero's, de eischen, waaraan de stieren moeten voldoen, de regels van het. geve.cht, de kleeding. Deze bepalingen vocrzioA in een behoefte. Do Tegeering vindt op dit gebied nog een groote aanwinst in den nieuwen Mi nister van Arbeid, die persoonlijk relaties met torero's heeft. Toen hij, na. het afleg gen van den plechtigen eed aan den ko ning, in de officieele koets van het paleis leed, werd hij aangehouden door een be vriend toreador, die hem gelukwenschte. En de Minister van Arbeid noodigde den man in zijn karos en reed met.hem ver der Ja, als zoo de eersten des lands hun taak opvatten, dan behoeft het niet te verwonderen dat de oproerige elementen vrij spel krijgen en dat het volk naar den afgrond wordt gevoerd'. Zal het in Duitschland, waar zich" reeds do afgrond opende, thans in andere rich ting, gaan? Het is moeilijk hierop een afdoend ant woord te geven. De nieuwe regeering 'doet ongetwijfeld haar best om met Frankrijk tot een ver gelijk te komen, maar of dit pogen slagen zal 'is toch zeer de vraag. Er zou een goede kans zijn' als het Frankrijk inderdaad te doen was om schadeloos gesteld te worden. Dpn kunnen de eischen voor Duitscli- land zwaar zijn, maar dan is er toch een kans op een oplossing. Maar Frankrijk, het is duidelijk, heeft andere bedoelingen. Niet schadeloos stelling maar annexatie is het doel. En daarom is het zoo onwaarschijnlijk 'dat- het pogen van Stresemann succes zal hebben. -•-» - Een wonderlijke geschiedenis ïs 'dat ïn ons land met do postchè qu e- en g i- t o dienst. t. Het ging zoo goed aanvankelijk!^ Maar toen is men gaan reorganiseeren en centraliseeren en nu is het mis. Aan ambtenaren ontbreekt het niet, er zijn er naar het heet een duizend, maar ze schijnen niet op do hoogte van hun taak, terwijl ze, dank' zij de minder goe- 'do leiding, elkaar meer ini den weg loopen dan helpen. Het resultaat van dat alles ie, dat dui- zendè rekeninghouders op een schrikke lijke wijze gedupeerd worden. En terwijl ze niet weten, hoe ze hunne zaken voorelkaar moeten houden, staan do ambtenaren op hun achterste beenen, omdat ze, stel u voor, moeten overwerken Zoo nu en dan, zonder dat een regeling voor exlra-loonbetaling getroffen is. Do feestelijke stemming van ons volk Eeeft onder deze misère gelukkig niet ge leden. Met name in de 'dorpen ook in dezen omtrek is met groote opgewekt heid feest gevierd. De vreugde was niet gemaakt, maar tepohtaan. r Dit geldt trouwens niet alleen van de dorpen, maar zelfs van het als „rood" bekende Amsterdam. Zelfs „Het Volk", dat eerst uit-den- Ireure had betoogd dat do feesten in de hoofdstad een groot fiasco zouden worden, beeft moeten toegeven, dat alles een waar- dag karakter droeg. Zelfs het traditioneele „weg mot do socialen" hebben we, zegt dit orgaan, niet één keer gehoord. En dat zegt wat voor een stad als Am sterdam met zijn honderdduizend e inwo ners, nog versterkt door vele duizonde provincialen. Als heel het volk feestviert en Set blijft dan nog op hoog peil, dan is dat een bewijs dat het niet buitel tiet hart omging. Dan is dat een verblijdend verschijnsel, waarover we ons van harte verheugen. De nood in de Saksische Pastorieën. Het Comité tot steun in denl nood der Saksische predikantsgezinnen (voorzitter Z.Ex. A. W. F. Idenburg) secr. Prof. Dr. J. E. Slotemaker de Bruine, ontving van Pfarrer Spranger, d.d. 1 Sept., het volgen de schrijven: .Wij hebben u zeer hartelijk te danken! voor het groote bedrag, waarmede gij we der tegemoet gekomen zijt in onzen nood, die thans eenj zoo buitengewonen omvang heeft aangenomen!, dat men ons van alle zijden om hulp smeekt. Het verheugt ons, dat we aan de meest dringende beden gehoor kunnen geven. Vele predikanten hebben in Augustus slechts 1 van hun sala ris ontvangen*. Voor do maand Septem ber ziet het ernogdroeviger uit. 't Schijnt dat wo een catastrophe tegen gaan. ii De kerkelijke gemeenten kampen tegen den nood. Vele predikanten' dreigen nu tot vertwijfeling te vervallen. Zoover dat mo gelijk is, beproeven! er steeds meer arbeid naast hun geestelijk werk te zoeken. Echter ook de werkloosheid wordt steeds grooter, zodat het vooruitzicht op loonen- den arbeid hoe langer hoe meer verdwijnt. Wij zien! de toekomst donker in. Toch er varen we ook do trouwe onzes Gods, hoe zwaar de moeiten van 't dagelijksch leven drukken1. Ontvangt onzen dank voor uw, hulp,- die ons het geloof versterkt. Mag ik tweeërlei bede uitspreken? Wij hebben het kleine herstellingsoord voor predikantsvrouwen! in Zitzschewig in gericht. We hebben! daarvoor echter nog groote behoefte aan tafel- cn bedlinnen. Of het mogelijk ware ons het daarvoor benoodigde materiaal door een inzameling te verschaffen?? Voorts moge ik u andermaal verzekerenl, hoe do aardappelen ons in dezen zwaren tijd veïkwikt hebben!. Indien het mogelijk is, snleeken wij, verleent ons in dezen weg nog meerdere hulp. t Dringend aanbevolen door: :0 Ds. S. LOCHEE, Leiden. t Ds. H. THOMAS, Leiden. Ds. J. L. DE VEIES, Eijnsburg. Met liartelijken! dank ontvangen de vol- genide bedragen' uit onze omgeving voor den nood in do Saksische predikantsge- ziimien:' Eijnsburg, collecten', gehouden op 5 September 1.1. in de Herv. Kerk f 105.04 In dc Geref. Kerk f 55.90 Iii de Chr. Geref. Kerk l f 51.25 'Aan giften N.N. f 25 en f 1.50 f 26.50 Katwijk a. d. Eijn: Coll. Geref. Kerk f 69.80 L'e i d e n gecoll. 5 Sept. in do Chr. Geref. Kerk f 104.70 Samen f 413.19 Dit bedrag is reeds verzonden, maar on- dergeleekendo blijft gaarne bereid een liefdeoffer in ontvangst te nemen. De nood is zoo groot. Ds. J. L. DE VEIES. Eijnsburg 14Sept. '23. UIT DE PSaGEVIWG si ALKEMADE. De gevallen van mond en klauwzeer breiden zich nog steeds meer uit. Was tot nu toe het westelijk gedeelte der gemeente het meest besmet, thans zijn ook verschillende gevallen waargenomen in het oostelijk gedeelte der gemeente. BOSKOOP. De gehouden inzamc- ling ten! bate der vereeniging „Wijkver pleging" alhier heeft netto f 180.—. opge bracht. Voor het- orgelfonds in de Geref. Kerk alhier, is bijeengebracht f 1200.gevoegd bij de reeds aanwezig zijnde f 1700.maakt een totaal van f 2900.—. Zondag 16 September voorin. 9.30 en! nam. 6 uur hoopt in de Geref. Kerk op -te treden ds. Eerdmans uit Bussum. Voor de Confessioneele vereeniging in het gebouw ,,Salvatori" voornu 9.30 en| nam. 6 uur, ds. van Maanen', uit Waarden. NIEUWE-WETEBING. Gistermorgen sloog een met tarwe beladen wagen! in de bocht bij de woning .van den heer Verweij alhier om. Paard en wagen kwamen! beiden in de sloot terecht. Spoedig kwam er hulp op dagen, zoodat alles weer vlug op het drogo was. De berijder kwam met den schrik vrij. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het te kort nemen van de bocht. WOUBEUGGE. In het vereeniging s- lokaal „Immanuel" alhier kwamen Don derdagavond do jongèdochters bijeen wel ke op den feestdag alhier het Nationale vlaggetje van „Pro-Eege" hadden verkocht Het bestuur bar haar nu een gezelligten avond bereid. Na opening met gebed wer den do gelden afgedragen zijnde te samen f 32.84. Onder begeleiding van het orgel door Mej. van der Laan werden tal van liederen gezongen. Mededeeling werd ge daan van het nüt en den arbeid van „Pro- Eege" onder do militairen, toegelicht door ervaringen uit het kazerneleven; histori sche platen en kaarten werden bezichtigd, terwijl een paar glazen limonade werd aan geboden. Met het zingen van den Avondzang en gebed werd deze aangename bijeenkomst gesloten. Door tot' bestuur van de Heerlijkheid 'Hoogmade, zal de brug over do Dwarswetcring bij den Munniken- molen worden! vernieuwd en in' verband daarmede de passage voor rijtuigen wor den gestremd. De 's-Molenarsweg van hier naar den Eijn, zal nu voor motorrijtuigen wurden opengesteld. 1 Aan Jacob van Eaad is weder vrijstelling verleenJd van den mi litairen! dienst wegens kostwinnerschap. De ui't slag v an de al- hier gehouden loting, lichting 1924 was als Volgt: 1. G. Kroes; 2. L. S. O. van der rWlillik; 3. G. W'. van Goozen; 4. P. van Bhijn; 5. P. van Breda; 6. W. B. van .der Ploeg; 7. P. van Teijlingeni; 8. H. B. van Leeuwen; 9. C. Kempenaar; 10. H. Kam- meraat; 11. J. Peters; 12. J. de Boer; 13. J. Oudshoorn; 14. W. P. Hoogteijling; 15. IA'. J. Boer; Ï6. P. Noordam; 17. H. Ange- nent; 18. H. H. Groeneveld; 19. A. H. Borst; 20. A. Stormbroek; 21. J. E. Schijf; 22. H. Boer; 23. H. A. van der Meer; 24. G. A. Volwater. Predikb. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur de heer van Veen van Ter Aar en nam. 7 uur Ds. Mulder van Bent huizen. Geref. Kerk vcorm. 10 uur en nam. 7 uur Dss. "W. M. Ie Cointre (H. Avondmaal.) HAZEESWOUDE. Het verslag van het hier gehouden Jubileumfeest -vereischt eenige aanvulling. Teen! de schoolkinderen des Maandags- middags. op het feestterrein waren aange- komiem, sprak de heer Düucker niet alleen do kinderen toe, maar in c>e eerste plaats den Burgemeester van Hazerswoude, die daarna officieel do feesten opende. Tijdens den optocht werd voor de tri bune halt gehouden, waar de Burgemees ter gezeten was, en werd _door dien heer van Elswijck een keurige toespraak tot Z.Ed.Achtbare gericht. Deze rede werd door den Burgemeester beantwoord met een gloedvolle rede, ein digende met een hartelijk „leve de Konin gin", dat levendigen bijval vond. Hierna werd door een dochtertje van den heer van Elswijck een prachtigen ruiker oranje- rozen aan de Burgemeestersvrouw aange boden. Ook de Burgemeester werd zeer vele malen hartelijk toegejuicht. (Wij merken hierbij op, dat het verslag niet van onzen gewonen correspondent afkomstig was.) QEÜflEHSGD HIEUWS Doodelijk ongeluk. Donderdagavond is do-opperman T. B., werkzaam bij het bouwen van een E. K, Kerk aan het Mariaplein te Nijmegen ge grepen door een haak van een kalkmachine Hij viel daardoor met het hoofd op een ijzeren bak en was op slag dood. De on gelukkige was gehuwd en 63 jaar oud. Mijnongelukken. De mijnarbeider K. werd in de onder- grondsche werken der staatsmijn „Emma" te Hoensbroek, door het onverwacht tot ontploffing komen van een met dynamiet geladen boorgat, ernstig aan het gelaat gewond. Het gevolg is, dat hij het licht uit beide oogen zal moeten missen. De mijnarbeider F. werd in de Oranje- Nassaumijn II te Heerierheide door een neervallenden steen in den rug getroffen. Met gebroken wervel moest hij -in zorg- wekkenden toestand naar het hospitaal worden vervoerd. »Tel." Ongeluk bij het spel. Bij de volksspelen te Hendrik Ido Am- bracht na .afloop van het zoogenaamde tus- schengevecht wilde een 14-jarige jongen J. Bijkerk onder den mand die afgeworpen zou worden doorloopen, toen deze neerviel en hem het achterhoofd verbrijzelde. De jongen was op slag dood. De spelen wer den natuurlijk gestaakt. De roofmoord in den trein bij Schuttorf. Het echtpaar Pommer, te Osnabrück, welks zoon medeplichtig is aan den roof moord in den trein bij Schuttorf, heeft een bezoek van rouwbeklag gebracht aan mevr de wed. Bu'ben in het ziekenhuis te Schut torf. Toen de heer P., die werkmeester is op een fabriek, van den vreeselijke^ mis daad van zijn zoon hoorde, werd hij door een beroerte getroffen. De familie P. staat te Osnabrück gunstig bekend. N. E. Crt. Ernstig ongeluk bij Assen. Gistermiddag heeft er in de nabijheid van Hoogersmilde, door een samenloop van omstandigheden, een ernstig ongeluk plaats gehad. In de Drentsche Hoogvaart voer een melkschuit, welke door een paard, dat langs de tramrails, 'naast de vaart liep, werd voortgetrokken. Uit do richting Mep- pel kwam eeii motorijder, met op de duo zitting én dame. Toen het motorrijwiel juist het paard passeeren zou, sprong dit over clo rails, met het noodlottig gevolg, dat do motorrijder er mede in botsing kwam en met het rijwiel neerstortte. Op 't zelfde oogepblik passeerde een tram, die het paard overreed, dat deerlijk werd ver minkt en later moest afgemaakt worden. De motorrijder en de dame, die op de duo zat, werden ernstig gewond. Dr. Fijkema, uit Smilde, verleende de eerste medische hulp. Per ziekenauto wer den do gekwetsten naar Hoogeveen ver voerd. De toestand van den motorrijder is thans redelijk wel, voor de dame vreest men het ergste. De slachtoffers zijn vermoedelijk de heer Kuiper en zijn vrouw uit Ruiner- wold. Het politieschandaal te Batavia. Het boekonderzoek heeft.uitgewezen,dal Van Eossen voor 1922 aan achtergehouden tractementen f 165.000 heeft verduisterd en daarna op gelijke wijze nog f 100.000. LESOSCHE PENKRftSSEN Amice. 'Aan allerlei dingen is het merkbaar dat de R weer in de maand is. De vacanties zijn nu wel allemaal achter den rug, de schoolarbeid is weer aangevangen en ook op ander gebied komt er weer leven en beweging. Als de volgende week de zitting van de Staten-Generaal door H. M. de Koningin is geopend en de nieuwe minister van Fi nanciën de millioenen-nota heeft overge legd, dan begint het politieke leven met alles wat daaraan vastzit weer volle aan dacht te vragen, yje. krijgen dan de be zuinigingsplannen op tafel en tegelijker tijd komt ook de critiek van alle zijden los, vergezeld van de noodige protestbe- toogingen, interpellaties en wat dies meer zij. Geloof maar, dat we op dit gebied een ietwat roerigen winter tegemoet gaan. Be zuinigd moet er worden. Ik denk dat er niemand is die dat zal willen ontkennen. Als onze staatshuishouding met een hon- derd-millioen-tekort mag werken dan mag dat nog een poosje goed gaan, maar dan raken we toch onheroepelijk op een heel leelijke en heel gevaarlijke manier in het moeras. .De groote vraag is nu echter hoe dat te voorkomen. Dat de ambtenaren al- thans een deel der ambtenaren als er van salarisverlaging sprake is te hoop loopen is heel verklaarbaar, 't Mag waar zijn dat ze in heel veel opzichten hoven 'de gewone burgerij bevoorecht zijn, dat hun salaris hooger is, hun toekomst beter verzekerd, dat ze een mooiere vacantie- regeling hebben en dat ze een veel meer onbezorgd bestaan hebben, terwijl boven dien in heel veel particuliere bedrijven de loonen al belangrijk werden verlaagd, dit alles neemt niet weg dat het voor hen pijnlijk is en zelfs zéér pijnlijk kan zijn als een zekere korting wordt toegepast. Maar als op een andere manier door de Regeering bezuinigd wordt en het ambte narencorps zeer sterk wordt ingeperkt zoodat ze hij bosjes op straat worden ge zet, dan is dat. ook al is er een gunstige wachtgeldregeling, voor de betrokkenen ver van aangenaam en een protest alweer begrijpelijk. En- zoo gaat het over heel do linie, met al de zaken die voor bezuiniging in aan merking komen. Er moeten belangen wor den- geschaad ©n er. moeten pijnlijke ope raties worden verricht. Aan leven, en dan denk ik niet aan een opgewekt partijlevën maar 'n leven in den zin van rumoer, zal het in den komenden winter dan ook wel niet ont breken. Of we echter ook over een opgewekt meeleven in den staatkundigen en maat- schappelijken strijd zullen - kunnen roe-, men, staat bij mij nog. volstrekt niet; vasf* De laatste jaren was er hier in Leiden al heel weinig stof om te roemen en in vele dorpen was het naar het schijnt al niet veel beter. Als cr geen „kwesties" zijn waardoor 'de hartstochten' geprikkeld worden en het bloed in beroering komt, dan is het bijna onmogelijk de menschen bij elkaar t?, krijgen. Menschen die vroeger altijd mee leefden en die wat hunne positie en ont wikkeling betreft aangewezen waren om leiding te geven, hebben geen tijd meer of 't kan ze niet meer schelen, in elk geval, ze doen niet meer mee en trekken zich van al deze dingen heelemaal niets meer aan. Nu is dat geen opzichzelf staand ver schijnsel. Deze week las ik nog in een artikel in de Standaard over het politieke leven in Amsterdam: „Men zou zoo denken, dat Amsterdam, met onze eigen Universiteit, een voorbeeld zijn zou voor andere plaatsen, op het stuk van saamwerking tusschen verschillende maatschappelijke groepen. Dat daar het hooge intellect zich paren zou aan den practjschen zin van den eenvoudigen klei nen burger. Wie dat meent, vergist zich echter. Onze profesoren doen niét aan het werk in de kiesvereenigingen. De tijd, dat ze zulks wèl deden, schijnt voorbij. Hun voorbeeld van onthouding vindt natuurlijk spoedig navolging. Waren vroeger de studenten aan de Vrije prach tige werkers hij de verkiezingen, tegen woordig hoort men daarvan zoo niet meer. Andere maatschappelijke kringen volgen en het resultaat is, dat ten slotte de leiding der zaken een ietwat eenzijdig karakter krijgt. En dan komen de klach ten los. Dan deugt het bestuur der Kies- vereeniging niet; dan stelt men,mannen candidaat waarmee men toch niet voor den dag kan komen, enz. enz. Dan hoort men zoowat alles, behalve dit ééne: heb ben we recht tot klagen, indien we ons zelf uit alles terugtrekken?" Er is een tijd geweest dat dit anders was in Amsterdam, toen. mannen als Kuy- per en Fabius die toch ook wel wat an ders aan hun hoofd hadden warm mee leefden. Toen waren er ook in de kringen van de predikanten en de onderwijzers mannen met klinkende en niet-klinkende namen, die zich gaven en die met de eenvoudige leden van de Kiesvereenfging schouder aan schouder stonden. Maar dat is alles anders geworden. Onze professoren doen niet aan het werk in de kiesvereenigingen, zegt de Standaard. En naast die professoren zonden breede groepen van andere buTgers te plaatsen zijn, die er ook niet meer aan doen, die vcor dat gewone alledaagsche werk geen tijd hebben, maar die zich alleen nog l a ten kiezen. Daarom is zoo tegen de verkiezingen het bezoek op de Kiesvereenigingen altijd een beetje drukker dan gewoonlijk. Dan ziet men daar mannenbroeders die wel graag voor een of andere' ïunctle gek o-* zen of ook wel herkozen willen wor- den niet zelden vergezeld van vrienden of magen, die dan op het beslisende moment hun gewicht in de schaal kunnen werpen. Maar als de verkiezingen dan weer ache ter den, rug zijn en men zit weer naast of op het kussen, dan is de aardigheid er weer af. Dan is men weer zoo druk, dan'v heeft men belangrijker dingen aan zijn! hoofd, dan is men over 't bestuur of over den voorzitter niet tevreden, en daarom 1 blijft men liever thuis om van daaruit al-; les wat gedaan wordt of niet gedaan wordt onbarmhartig te critiseeren en vaak zelfs in een belachelijk daglicht te stellen. Meen niet amice, dat ik overdrijf. De toestand is nu eenmaal zoo en niet an ders en het gevolg is natuurlijk dat de kring van hen die zich afzijdig houden steeds grooter wordt. Als men de kolen apart gaat leggen gaat het vuur uit. Zij die nog meeleven verliezen den moed en het komt zelfs voor dat men meent dat het „gekleed" staat niet meer mee te doen, en dat men aan zijn „stand" wel verplicht is op een afstand te blijven. Op de vraag of er kans is dat hierin spoedig verbetering zal komen, durf ik geen toestemmend antwoord te geven. Ik voor mij zie egen enkel bemoedigend ver-' schijnsel, wat natuurlijk niet heteekent dat die verschijnselen er niet zijn. En zoo zal mij ook niets aangenamer zijn amice, dan dat in den komenden win ter blijkt, dat ik al heel slecht van gezicht ben geweest en dat ik als een blinde in oen van geestdrift trappelend leger heb rondgeloopen. Een verblijdend verschijnsel, maar van anderen aard is zeker wel de Oranjeliefde die allerwegen openbaar wordt, getuige de schitterende feesten die dcor heel het land. en niet het minst in deze omgeving werden en worden gevierd. Ik weet het wel, amice, dat we ook hier moeten onderscheiden en dat allo men schen die zich met Oranje sieren en die het „Oranje boven" doen daveren, nog geen echte Oranjeklanten zijn. Als er een optocht is en volksspelen en vuurwerk, dan komen er menschen op de been on verschillig door wie en met welk. dool do feestelijkheden werden georganiseerd. Maar dit neemt toch niet weg, dat er c-veral een uitstekende stemming heersch- te en dat duidelijk bleek dat on::e Konin gin een groote plaats heeft in het hart van ons volk. Ik weet niet amice, cf ge Woensdag avond in do Hooglandsche Kerk zijt ge weest. Indien niet, dan hebt ge reden uzelf te beklagen omdat ge veel moois en schoons hebt gemist. Voor de eohte pretmakers, de menschen van de „Oranjelol" viel hier echter niets te genieten. Hier geen lachnuirmer.s, en geen lange pauze met de gaarne gezoch te pretmakerijen in de wandelgangen die vaak oorzaak zijn dat het tweede deel van hét programpia niet dan met moeite kan worden, afgewerkt. Dat. alles óntbrak in do Éooglandscho Kerk. Zij die dergelijk genot begeeren konden hier niet terecht. Maar meen nu. niet amice, dat het be zoek daaronder heeft geleden, 't Was een machtige schare die daar bijeen was om te luisteren naar den spreker of den in- drukwekkenden zang en om zelf mee te zingen en zingend to danken. Het was een hooggestemde feestviering. En daarom juist acht ik het van zooveel bëteekenis dat toch de kerk' tot in alle hoe-- ken 'gevuld was. Zeker ook anderen kunnen wel de men schen bij elkaar trommelen. Met name de S. 1). A. P. verstaat die kunst. Maar het gelukt haar alleen door met groote woor den en schreeuwerige leuzen te werken, door te protesteer en tegen gepleegd onrecht of wat dan ook en door do hartstochten te prikkelen. Neem b.v. de protestmeeting die mor-i gen terwijl ik dit schrijf is het Don-? derdag op den Burcht zal worden ge- - houden; De geheele week is de massa in „Het Volk" met leugenachtige voorstellingen bewerkt en geprikkeld, waarover heen dan nog een schreeuwerig sb-ooibiljet wordt vérspreia Ha, denken de menschen, daar is weer wat aan de hand. Wie weet misschien een of ander relletje, en in dichte drommen; trekken ze op, om daarvan te geniéten.' Infuschen hebben de roode leiders weer een pracht gelegenheid om hun verleuge- nei.'d werk 'voort te zetten en het zaad ver. den haat te zaaien in de harten. En nu is (lit het droeve amice, en zoo kom ik weer bij mijn uitgangspunt, dat de Christenen er als regel zoo bitter wei nig voor gevoelen om deze volksmislei ding tegen te gaan. We hebben de school, waaromtrent de ouders zich al minder gaan hekommeren omdat de Staat wel zorgt dat het bestuur verder kan en we hebben de kerk dio el- ken Zondag openstaat cn dan is het naar velen meenen al wolletjes. Voor de „politiek!' voelen ze niet, in de sociale beweging gaat het toch maar om belangen die de hunne niet zijn, of ook wel dio ^al de aandacht in'" beslag nemen. en zoo vertoonen wij, die de pretentie heb ben „dienstknechten des Konings" .te zijn en die van het.„pro Rege" vaak den mond vol hebben zoo weinig gelijkenis met een geestdriftig en strijdbaar -leger dat het om niets anders den de eere des Koninga te doen is. De mogelijkheid bestaat, amice, dat ik door dit schrijven deze of gene op zijn gevoelige teentjes held .getrapt. Laat ik dan mogen zeggen dat het al-? lerminst mijn doel was om pijn te doen. Maar als hier of daar iemand, gevoelig geraakt werd en van dc weeromstuit zich de oogen uitwrijft, laat hij of zij dan de moeite doen eens kalm en ernstig na te denken over de vraag of ik gelijk heb of niet. - Maar laat het daar dan niet bij blijven. Want do vraag is niet of wij gelijk heb ben, maar wel, of wo leven in den rochtes; .weg, tot Gods eer. VERITAS..

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6