SamssBtelijke Aankondiging. «EMEEHTELIJKE VISCHVERKON».,) 'Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkfc 18 (Telef. 1225) is Vrijdag ver krijgbaar VERSCHE HARING a f 0.11, SCHELVISCH a f 0.17—f 0.20—f 0.25, SCHOL a f 0.18—f 0.33, SCHAR a f 0.16, MAKREEL a f0.29, KABELJAUW a f0.40 en TARBOT a f0.80 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 13 September 1923. bewerking van bovenbedoelde gegevens niet meer mogelijk is. i De spoorweg Gouda-Alphen.TT"^ '1 Naar aanleiding van een schrijven! van! de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken en voor Rijn land, in zako den aanleg van den spoor weg Gouda-Alphen aan den Rijn, hebben B. en W. van Waddinxveen besloten nog maals met klem aan te dringen bij dc rc- gecring en do betrokken autoriteiten op gornd van het plaatselijk en algemeen be lang do bedoelde spoorwegplannen op te schorten. B. on W. van Waddinxveen! achten het, mede met het oog op den toestand van 's lands financiën, ongemotiveerd het dure cn kostbare werk, ten gerieve van één ge meente (in casu Boskoop) tot stand to brengen. j}* Verzekeringskamer. Het ligt in de bedoeling de volledige ■wet op het Levensverzekeringsbedrijf binnenkort in werking te doen treden. De verzekeringskamer richt hans een verzoek tot de ondernemingen avn levensverzeke-i ringen, welke hier te lande het bedrijf uit- foecnen, om thans reeds de stukken in te leveren, bedoeld bij art. 17 der wet, als ook statuten, reglementen en jaarverslagen Dan kan uitgemaakt worden of bedoelde ondernemingen al dan niet onder de wet vallen. BUITENLAMP SCHADELOOSSTELLING EN ROERBEZETTING. Een financieele oplossing. De onderhandelingen op het doode punt. De bericht-en omtrent de oplossing van het Rcerconflict en over een nieuw Duitsch aanbod worden voortdurend tal rijker. Wij schreven reeds, dat in vele gevallen do wensch de vader der gedachten zil zijn' geweest. En wat blijkt nu'? Terwijl het verloop der „onderhandelin gen" voor Parijs en Brussel niet geheel naar wensch gaat, tracht meni van de zaak af te komen, en doet het voorkomen, of het gcheelo initiatief er toe van Duitschland is uitgegaan. Uit wat men er thans van kan begrijpen schijnt de actie der laatste dagen hierop neer te komen, dat Fransche en Duitsohe industrieelen overeen gekomoen zijn de politieke situatie op te klaren, door de geldkwestig to regelen. Stresemann die nauwe connectie's heeft met de geldmagnaten, schijnt met het door hen gevormde plan accoord to gaan, ter wijl Poincaré vasthoudt aan zijn abstracte theoriën. Stresemann gaat van het standpunt uit, dat het Verdrag van Versailles alleen recht geeft op bezittingen van heb rijk be slag te leggen. Waar nu do Duitschei regeering aanbiedt het particulier bezit aan te tasten moest dit, volgens hem, door Poincaré geappre cieerd worden. Frankrijk kan onmiddellijk in het bezit komen van groote sommen, verstrekt door oen z.g. „Treuhandgesellschaft" in welker directio dan de sdladevergoedingsschuld- cischers zitting zouden kunnen nemen. De rente uit do hypotheken zou aan de Treu handgesellschaft komen. Deze zou in staat zijn door do uitgifte van obligaties een leening op te nemen. Daardoor zou de mogelijkheid ontstaan ook Frankrijk on middellijk in het bezit van een groote sojn te stellen. Evenzoo zou do rentebetaling binnen redelijken tijd vlottend kunnen .worden gemaakt. Een dergelijke oplossing zou geen algé- meono waarborg cn geen tlieorethisck recht zijn, doch een concreet feit. vrij van elko dubbelzinnigheid. Zij zou Frankrijk in bet bezit van betaalmiddelen stellen, waardoor aan zijn eischen voor de ont ruiming van het Roergebied zou zijn vol daan. Voor de verwezenlij Icing is echter xioodig, dat Duitschland weder over het Roergebied beschikt, alsmede het herstel zijner souvereiniteit in het Rijnland. Men ziet het do beide standpunten .wijzigen zich niet. Duitschland wil eerst dc Roer vrij en dan betalen; Frankrijk blijft volhouden aan het: eerst betalen dan de Roer vrij. Men verwacht, dat Baldwin Poincaré Zal spreken! over oan en ander. Misschien dat dit meer uitwerkt, dan 'dagenlango conferenties. HET GRIEKSCH—ITALIAANSCH 7 CONFLICT. In de vergadering van gisteren zoidc Iskii, dat de raad zich nog steeds bezig hield met het GriekschItaliaanscli ge schil en dat hij geloofde aan een bevre digende oplossing. Op dit oogenblik zou do raad het raacl- .zaam achten geen disenssio aan dit on derwerp to wijden. De Nederlandsche gedelegeerde, Lou don, verklaarde, als tolk van hot meeren- deel der gedelegeerd ondat hij vertrou wen had in don raad, doch levens hoopte idnt voor den afloop der algemec-ne verga dering do raad liet mogelijk zou achten nadere mededcelingon lo doen. Do toestand in zake Korfoc blijft tc Londen de aandacht trekken. Daar de Italianen zich bereid hebben verklaard het eiland te ontruimen, zoodra zij verze kerd zijn van de nakoming der voor waarden van den gezantenraad, is men natuurlijk te Londen het meest geneigd to gelooven, dat die gelofte zal worden nagekomen. Men hoopt, 'dat do bijeenkomst van den gezantenraad te Parijs, dia tot heden was uitgesteld om baron AveZzano in de gelegenheid te stellen instructies van Mussolini te ontvangen, in staat zal zijn reur gemeld. Zondagmorgen om 3 uur werd de landbouwer O'Hahony door ge- maskerdo bandieten uit zijn bed gelicht Toen men hem vroeg, of hij een geweer had cn daarop ontkenned antwoordde, werd hij geducht afgeranseld en daarna van zijn eigen huis weggejaagd, om nog een kogel nagezonden te krijgen, die hem in de linkerheup trof. Soldaten, die spoe dig ter plaastc waren, brachten hem naar bet hospitaal. [?*r:r Het Belgische Grijsboek'. Het Belgische departement van bui bent- landsche zaken heeft de pers toegestaan, bennis te' nemen van de drukproeven van het Belgische Grijsboek, dat .Vrijdag zal worden' gepubliceerd. Het boek Iaat toe, zich rekenschap te geven van de politiek van België ten op zichte van het herstel cn; van do Roer kwestie. Het omvat 81 bladzijden en 54 documenten* Het eerste is gedateerd 26 December 1922 en constateert bet in gebreko blijven! van Duitschland in zijn verplichtingen!. Het laatste, van 27 Augustus, is het Bel gische antwoord aan Engeland. I Tegen de onwelvoeglijke mode. Kardinaal Pompili, do vicaris van Rome, heeft aan do deuren van de kerken te Bo rne do volgende mededeeling doen aan plakken!: i i'ïjv- l „Vrouwen hehooren het huis Gods zedig 'en welvoeglijk gekleed binnen te treden. Onzedigheid in kleeding is altijd en over al af te keuren; zij schendt de heiligheid van den tempel, sluit de onwelvoeglijk gekleede van do H. Communie uit, geeft den geloovigen ergernis en roept ernstige Btraffen van God af." Roode.... eere-kozakken.\ De te Schitomer (Oekraïne) géstation- neerde roode troepen hebben de communis tische partij van Duitschland tot chef ge kozen en deze beeft zich deze keus laten welgevallen. Dc Duitsche communist Hausser hield een redo over do rol, welke hot roöde le ger in verband met do ontwikkeling van den toestand in Duitschland zal hebben te vervullen, welke rede bij de roode ko zakben grooten bijval vond. Eenige der meest op den, voorgrond tredende Duitsche communisten zijn tot „eore-kozakken" benoemd. Hm Oplichters gevat. Twee Roemeenscho zwendelaars, Kavl Kaufmann enAnatoli Taschnikow, die verschillende kooplieden te Berlijn voor oen gezamenlijk bedrag van eenige milliar- den hebben opgelicht, zijn door do Berlijn- sche crimineelo politie aangehouden. Zij woonden sedert geruimen tijd in een der voornaamste hotels in den omtrek van den Dierentuin en leefden op zeer grooten voet Taschnikow is een broeder van den Direc teur der firma W. P. Taschnikow te Ga- latz, terwijl Kaufmann optrad als finan cieel leider van deze firma. Zoogenaamd voor deze firma, sloten zij contracten af, dio in do milliarden liepen, waarna zij bij leenbanken, or grond van deze contracten, do waren voor 50 beleenden. Van do be dragen die bij hierop ontvingen^ betaalden zij een derde van den! prijs der gekochte waren, do rest word nimmer voldaan. Teen de beide zwendelaars achter slot en gren del gezet waren, stond er op bun naam nog een-schuld van 400 millioen mark aan het hotel. KORTE BERICHTEN. Het syndicaat der Brusselsche typo grafen heeft met 991 tegen 380 stemmen besloten do socialistische federatie, waar bij het tot nog toe was aangesloten, te ver laten. Naar „Havas" verneemt, hebben dö onderhandelingen! met betrekking tot het afsluiten van handelsverdragen tusschenl Turkije en de Sovjets oen bevredigend ver loop. Volgens een berieht uit Athene is do Grieksche regeering van plan de leden! dor Epirotischo clubs te arresteoren;, even: als kapitein Botzaris, die als do voor naamste schuldige aan den moord op de leden der Italiaansche missie wordt be schouwd. Volgens berichten uit verschillendo gedeelten van SovjeLBusland zijn er in enkelo districten werkstakingen uitgebro ken, o.a. to Toela en to Moskou in de tex tielfabrieken van den Sovjet-trust. Do gezagvoerder van het Noorscho s.s ,.Eksjo" meldt uit Odessa, dat vijftien! leden der bemanning van zijn schip als ge volg van bolsjewistische propaganda tc Nilcolajcf aan bet muiten zijn geslagen en het schip verlaten hebben met behulp der plaatselijke autoriteiten. Do „Eksjo" ging naar Oonstantinopel met dc rest der be manning. ÊCEI2& EM SCHOOL NED. HERV. KERK. B o roep en. Tc Hoek v. Holland: A. Buurman to Garijp; te SteenWijkerwold (toez.): G. A. Bruins te Steenwijk; te Aal burg. D. Th. Keck, cm. pred. te Weerden; to St. Annaland: W. L. Mulder te Bent huizen; to Tholcn: J. W. Verschoor lo Poortvliet. GEREF. KERKEN. Drietal. Tc Op einde-Hij ega: J. II. Beumee to Sleeurajk; A. I. de Boer te Garrelsweer en! I. K. Wessels tc Vccre. Beroepen. Te Lioessens, H. Veld kamp te Anna-Jocobapolder; te Tweede Exloërmond: H. v. d. Elskamp te Kampen. Aangenomen. Naar Stad aan 't Ha ringvliet: B. W. de Graff te Rilland-Bath. CHR, GEBEF. KEEK. Bedankt. Voor Bussum:. G. Wisse te Arnhem. Beroepbaar. V v** Het Provinciaal Kerkbestuur van' Gro ningen heeft tot do Evangeliebediening van de Ned. Herv. Kerk toegelaten, den; heer H. J. K a s t e i n, candidaat te Lei den. Door de classis Botterdam is praepa- ratoir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard bij de Geref. Kerken' de heer D. P. Kalkman, Banierstraat 98, te Botter dam. ijir- Combinatie. De Geref. Kerken te Norg en te Vöen- huizen zullen overgaan tot het gezamenlijk beroepen van eien dienaar des Woords. Jubileum Ds. G. Wisse. Gisteren heeft Ds. G. Wisse, predikant bij de Chr. Geref. Gemeente to Arnhem, den! dag herdacht, waarop hij 25 jaar gele den in het predikantsambt bevestigd werd. 's Avonds had in de kerk in de Post- straat oenl gedachtennssamenkomst plaats, georganiseerd door een comité, uit kerke- raads- en gemeenteleden samengesteld. Het nationaal comité, dat zich gevormd heeft om Ds. Wisse een huldeblijk aan te bieden, verzoekt mede te deelen, dat D.V. Vrijdag den 14en September te Arnhem in één der zalen: van „Musis Sacrum" des namiddags ten 3 ure deze huldiging zal plaats hebben. Omtrent de herdenking van het jubileum in het midden! der gemeente, wordt bet volgende gemeld: In het met groen versierd kerkgebouw werd de jubilaris met zijn gezin door de commissie, die zich hiertoe uit de gemeen teleden gevormd had, ontvangen, terwijl een groot aantal leden der kerk en belang stellenden! tegenwoordig waren; Vermel ding verdient, dat de 80-jarige moeder van den jubilaris nog deze plechtigheid bij woonde. Mevr. Wisse kon echter door ern stige, langdurige ongesteldheid niet tegen woordig zijn. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Buis, opende het samenzijn met een kort wcord van welkom, warna Ds. J. W. Geels van Apeldoorn, voorging in gebed en! voorlas Psalm 100. In zijn feestrede ves tigde pr. er de aandacht op, dat offlie tijd staat in het teekeö van het zilver van Gods trouw. God bracht in de eerst© plaats zilver op Oranje. Wij mochten her denken 't 25-jarig regeeringsjubileum on zer Vorstin. Maar ook mogen wij dit jaar bet feit herdenken, dat oen 5-tal onzer pre dikanten 25 jaar in hun ambtsbediening zijn werkzaam geweest. Tot dat vijftal be hoort ook dë jubilaris Ds. G. Wisse. Na met een enkel woord de aanwezigen to; liebben welkom geheeten. en voorts het feit betreurd te hebben, dat Mevr. Wisse op bet ziekbed terneer ligt, bepaalt spr. zijn gehoor bij den feestjubel uit Psalm 126: 3: ,,De Heero heeft groote din gen bij ons gedaan, dies zijn wij verblijd." Nadat gezongen was Psalm 103 1, sprak namens dem Kerkeraad do heer B. M, O. van Zoelen', terwijl de heer G. Geels na ment de gemeente benige stoffelijke blij ken van! 'waardeering aanbiedt. Voor dö classis Apeldoorn werd bet woord gevoerd door Ds. N. Bijdemast, van Rotterdam, die een kort geestdriftig woord sprak en namens de curatoren der Theol. School door Ds. A. M. Berkhof van Utrecht en (in poëzie) door den heer De Jong. Hierna verkreeg dö jubilaris het woord. Op hartelijko wijze dankte spr. voor de vele woorden en blijken van! waardeering. Deze avond is bet glanspunt van het ju belfeest, een feest van blijdschap, aller eerst in den trouwen God van mijn leven'. Wanneer we dan alles eens goed bezien', dan voelen we zoozeer onze tekortkoming, ook in ons ambtelijk jverk en dan hebben we behoefte aan den Borg, ook voor de ambtelijke zonde. Maar do Heero is in rijkdom rijker, dan wij in armoede arm zijn. 1 ,,Dat ik jubileer in de Chr. Gercf. Kerk, verheugt mij", aldus spr., „om der Geref. Kerk wil zelf, n.l. dat deze kerk is blijven voortbestaan, aangezien hierin gezien wordt het werk van '34 door den Heero gehandhaafd; nademaal ik pretendeer dat deze kerk is de confessioneel-historische voortzetting van de aloude Gereformeerde Kerk der Reformatio van do 16o eeuw; do Chr. Geref. Kerk in Nederland ziet haar toekomst gewaarborgd, maar zoo voeg ik cr in één adem aan toe ik reik aan alle broeders en zusters in do Gere formeerde en in! do Hervormde Kerk, die do aloudo leer der Zaligheid liefhebben, mijn hart en hand en begeer niets liever dan samenwerking waar dit kan." 'Aan het slot van zijn redo doet Ds. W. de mededeeling, dat bij vrijmoedigheid ont ving voor de roeping naar do kerk van Bussum te bedanken; Nadat gezongen was Psalm 68: 10, ging Ds. Geels voor in dank aan God. UIT BE OMBEV8MS r. RIJNSBURG.; ■—Gisteravond hield a 1- hier do feestcommissie een nabeschouwing over do gehouden feestelijkheden. Wat betreft do „Inneming van Breda", waarover niet anders dan met grooten lof wordt gesproken, maakt de voorzitter do burgerwacht een compliment. Niettegenstaande grooto moeilijkheden, wat betreft do costumes, is bet, dank zij de medewerking van de leden van do bur gerwacht, mogen gelukken een schouwspel te verkrijgen, dat aan do gestelde verwach tingen voldeed. Do burgerwacht had zeer vele gegronde klachten, tenopzichto van den costumier. De commandant van de burgerwacht, de heer G. II. A. Gcllee en do lieer A. Zand bergen merkten cp, dat de aflevering aller treurigst was. Waar sommige artikelen maar geheel ontbraken, waren andere weer geheel incompleet, terwijl sommige cos- tuums, waaronder die vooral van de hoofd personen, niet waren do gecontracteerde. De maatneming werd een reine fantasie genoemd, zoodat vele ruilingen werden ver oorzaakt. Nadat de bezwaren door velo leden nader waren aangeduid, werd besloten een commissie af te vaardigen om de bezwaren aqn de leveranciers kenbaar te maken. Het voorloopig overzicht van ontvang sten en uitgaven toonde een tekort aan waaromtrent nader nog maatregelen zullen worden getroffen. Nadat nog verschillendo zaken van on dergeschikt belang waren besloten, werd de vergadering door den heer S. Schone- veld gesloten. ÖUDE-WETERING. De Jubileumfeesten. Begunstigd door heerlijk w;eder werd hier Dinsdagmorgen een aanvang ge maakt met de viering der jubileumfeesten. Reeds vroeg in den morgen verkreeg Oude-Wetering 'n feestelijk aanzien, door dat van huis tot huis de vlaggen werden uitgestoken en ook verscheidene huizen keurig waren versierd. Do opening der feestelijkheden geschiedde door middel van een reveille door 2 herauten te paard, voorafgegaan door een heraut te voet. Vervolgens werd het feost officieel" ge opend op het feestterrein achter de wo ning, bewoond door den heer Groenen- daal.. Behalvo het bestuur waren op het terrein aanwezig allo geestelijken uit ons dorp, alsmede do Burgemeester onzer ge meente. Oudewetering's fanfarekorps speel de het Volkslied, waarna de Voorzitter van het Feestcomité, de heer J. W. Bonda, de openingsrede hield. Spr. verwelkom de het allereerst de heeren leden van het eerecomité en den Edelachtbaren Heer Burgemeester, als vertegenwoordiger van veel genoegen do grooto liefde van Oude wetering's burgerij voor het Oranj o-Huis. Spontaan hebben allen hiervan reeds blijk gegeven, reeds vóór den dag van de feestviering. Spreker hoopt, dat die aan hankelijkheid steeds zal mogen voortleven onder de burgerij van Oude-Wetering, te vens hoopt spreker, dat wij nog velo ja ren zullen mogen leven onder de regee ring van onze Koningin, die toch getoond heeft zulk een uitmuntend vorstin te zijn. Spreker besluit zijn rede met een drie werf hoera voor onzo Koningin. Dan deelt spreker mede, dat het feestcomité besloten heeft een telegram aan Hare Ma- jestiet to verzenden, welke mededeeling met" gejuich wordt ontvangen. Door de muziek werd dan het „Wilhelmus" ge speeld. Hierna nam de Burgemeester 't woord. Dezo herdacht in zijn rede do zegenrijke besturing van Onze Landsvorstinno ge durende Hare 25-jarige regeering. Zoowel in do jaren van voorspoed als in dio van tegenspoed heeft onze Vorstin steeds pal gestaan cn heeft Zij de spreuk van Oran- je's Vorstenhuis „Ik zal handhaven", steeds gestand weten te doen. In de eerste plaats past het ons dan ook den Algoeden God dank te brengen voor de velo zege ningen, die H. M. gedurende de afgeloo- pen 25 jaren mocht ontvangen, waarbij do bede, dat zij nog lang voor ons land gespaard moge blijven. Met den wenscb, dat het feest door geen wanklank moge worden gestoord, sloot de Burgemeester zijn rede met een „Leve Hare Majesteit Onze Koningin". Alle aanwezigen verlieten hierop het feestterrein om zich te begeven naar de verschillende bedehuizen, waar het zilve ren feest met plechtigen ernst werd her dacht. Hierna namen 'de kinderfeesten een aan vang. Begonnen werd met een optocht met muziek door het dorp naar bet Raadhuis te Roelofarendsveen, waar voor den Bur gemeester als vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin, op keurige wijze eenige liederen werden gezongen. Na de terugkomst in bet dorp werden de kinde ren in de beide scholen rijkelijk onthaald. Hierna hadden de kinderspelen plaats en werden door 'de kinderen de navolgen- 'do prijzen behaald: Muiltje-loopen voor meisjes: lsto prijs Cor Cozijn, 2de Mijntje Hoogeveen, 3de Dora van der Meer, 4de J. Rotteveel, 5de N. Zoet; troostprijs M. Scbijff. Bandrapen voor meisjes: 1ste prijs G. Willems, 2de G. Wijtsma, 3de M. Adema, 4de G. Vosseur, 5do R. Adema. Houtjesrapen voor meisjes: lsto prijs J. do Kwaasteniet, 2de S. Adema, 3de M. de Blanken, 4de J. Maasdam, 5de T. Kats- burg. Houtjesrapen voor jongens: lsïe prijs K. van der Hoorn, 2de H. Jonkman, 3de G. Deters, 4do I. Bos, 5do W. v. Andel. Hardloopen voor jongens: lsto prijs H. van Dam, 2do W. van Veen, 3do T. Hors man, 4do H. Verbrugge, 5de J. Beek, 6de J. Maasdam. Tonnetje rijden voor jongens: lsto prijs P. H. Deters, 2do A. van der Bijl, 3de C. Scbijff, 4do Th. van der Hoorn, 5do J. Snatersc. Als slot van den eersten dag had er op het terrein achter do woning van den heer Groenendaal een openlucht-meeting plaats, afgewisseld door zang en muziek, waarbij als sprekers optraden do Eerw. Heeren Ds. J. Brouwer, pastoor P. J. de Kok, Ds. J. H. Groenewegen en Ds. W. W. Sid- dré. Het zou ons te ver voeren van ieder 'der sprekers ie/ te zeggen, doch wo kun nen niet nalaten te vermelden, dat alle sprekers 'n kernachtige rede hielden, waar bij de deugden en do liefde van II. M. do Koningin voor het Nederlandsche Volk scherp naar voren worden gebracht, om des te meer to laten uitkomen hoe dank baar wij moeten zijn jegens Haar voor het vele goede, dat zij gedaan heeft gedu rende liaar zilveren Regeeringsjubileum. De geestdrift op het feestterrein was in een woord spontaan., De zang-'en muziek nummers .werden onder leiding van .de heeren Pronk, Vesseur cn Fangmann keu rig uitgevoerd. Het terrein was gedurendo het feest fantastisch verlicht. Allen gin gen na afloop nog een kijkje nemen naar do aangebrachte versiering en verlichting- om daarna voldaan huiswaarts te keeren om Woensdag des te vroolijker feest tc kuni" nen vieren. (Wordt vervolgd)/ BOSKOOP. U itslag van dc loting' der lichting 1924: 1. N. Wilschut, 2. J. Bulk, 3. H. Roden burg, 4. J. van der Tooren, 5. A. van Oyen, 6. PI. dc Jong, 7. D. J. Jongenburger, 8/ J. Vermei, 9. L. Hardus, 10. W. Blanken, 11. A. Middelkoop, 12. KI. W. van Gelde- renl, 13. C. van Heiningen, 14. H. Verkade 15. J. van Schaik, 16. J. de Rijk, 17. C. van'* ■der Starren, 18. O. Verboom, 19. J. G. Hartl' ijzer, 20. Chr. Ravenhorst, 21. A. Verweij,' 22. P. van den Berg, 23. J. A. de Jong, 24/ M. van Gooewilligen, 25. J. Wassenaar, 26. G. Groenendijk, 27. H. Koster, 28. C. W.' Verkade, £9. A. Blom, 30. A. E. Bontckoe, 31. J. A. Venema, 32. O. Brand, 33. W. Groeneveld, 34. J. Brouwer, 35. W. T. van' Leuwen, 36. B. van Heijningen ,37. J. Spee, 38. J. A. Guldemond, 39. J. H. van der Werf, 40. C. G. Boer, 41. J. J. Kooij, 42.» H. iMdelkoop, 43. A. van den Broek, 44,* P. van der Paauw, 45. C. Hooftman, 46. St.; Schouten, 47. S. E. Portland, 48. C. Hui- zer, 49. G. Booij, 50. F. J. van Hellcmondt,! 51. H. van der Willik, 52. J. Jongejan, 53.1 W. Lapaer, 54. KI. Vorkade, 55. W. van der Stam. Omtrent de hiorondor, genoemde verloren voorwerpen zijn aan het politicbureau inlichtingen tc bekomen 1 damestaschje, o.m. inhoudende een por- temonnaie met geld, 1 oculeermesje, 1 da- mosportemonnaie met inhoud, 2 lieeren- portemonnaie's met inhoud, 1 gymnastiek- schoentje en 1 zwarte en 1 blauwo ceintuur In don tuin van den heer A. Nijveldt alhier, is een slang ge vangen. De lengte van het dier was 71 c.M.' Vermoed wordt dat zij uit een zen- ding planten uit het buitenland is mede- HAZERSWOUDE. De Jubileumfeesten. Maandag was het de eerste dag der Ju bileumfeesten. Zaterdag reeds werden do, eerste toebereidselen gemaakt voor eere poorten enz. Het schoone weer van gister morgen bracht vele menschen er toe nog versieringen aan te brengen. Nog nooit is ons dorp in zoo'n feesttooi geweest; een negental eerepoorten die met elkander wed4 ijverden in fijne smaak en bloemenpracht gaven met den vlaggentooi en verdere ver sieringen aan de flinke ruime Dorpsstraat een feeslelijken aanblik. Des middags te één uur trokken do schoolkinderen der drio dorpsscholen, be geleid dcor do Harmonie, naar bet feest terrein, waar de kinderen werden toege-* sproken door den heer W. H. G. Düncker, hoofd der R.-K. School, waarna zij zich met allerlei spelen vermaakten. Na het zingen van Vaderlandsehe liede ren werden de kinderen getracteerd en werden hun op do verschillende scholeu herinneringen aan dit feest meegegeven. Des avonds werd er flink geïllumineerd en hield men een fakkeloptocht met mu ziek. Er was den geheelen avond veel pu- bliek op do been. Ook de tweede dag van het Jubileum feest mocht zich verheugen in schoon) weder. Reeds vröeg in den morgen was het een af- en aanrijden der deelnemers aan den grooten liistorischen optocht, het1 glanspunt dezer feestviering. Op den aan- gegeyen tijd, 10 uur 's morgens, vertrok, men van het terrein van opstelling. De optocht was samengesteld als volgt: Vier herauten lo paard; 2 commissie-leden te paard. Groep Batavieren: Claudius Civilis met 4 Batavieren en één Bataafsclien' jongeling. Groep Romeinen: Romciiischo hoofdman met - 4 Romeinen to paard/ Graaf Floris V met 2 pages (te paard);. Verbond der Edelen (1566): Hendrik van Brederodo met 6 edelen le paard. Hertog, van Alva, Graven van Egmont cn Hoorn, wagen met Graaf Willem de Oude van Nassau en zijn gemalin Juliana van Stol berg, René van Chalons (van wien Wil lem I bet prinsdom Oranje erfde) en zijn gemalin; 2 pages te voet; Graven Jan Lo- dewijk Adolf en Hendrik van Nassau Dillenburg; Prins Maurits met 2 Raads-' heeren; Willem Lodewijk van Friesland' met zijn gemalin Anna van Oranje, te) paard; Friesch edelman met dame te paard; wagen met Prins Willem III van Oranje, zijn gemalin, benevens Tromp en De Ruyter; 2 pages le voet. Zeehelden/ Witte de With, Piet Hein, Jan van Galen en Gornelis Evertsen (te voet). Prins Wil-} lem IV met zijn gemalin en twee edellie den. Prins Willem V met zijn gemalin') en twee pages. Koning Willem I met 2 adjudanten en 10 oud-Hollandsche solda ten te paard. Koning Willem II met 2 adjudanten. Praalwagen waarop dc Ne-/ derlandscho Maagd met bloemenmeisje en do 11 Provinciën, voorafgegaan door 2 dames te paard. 'Alles zag er wèlverzorgd uit; ook do orde tijdens den optocht was zeer goed; de verschillende groepen bleven goed bijeen. De cosluums werden geleverd door de firma G. P. v. Keulen, te Rotterdam. Verder werden nog in den stoet opge merkt verschillendo bedrijven als de land bouw, voorgesteld door oen dorschvloer; de melkfabriek „Hollandia"; de Hazersw. veiling; het timmervak; het metselvak; het boomkweekersbedrijf, enz. Het geheel maakte, een grootseben inJ druk. Des namiddags hadden cr op het dorp. volksspelen plaats als hardloopen met^ hindernissen, sprietloopen, tobbetje-steken.^ muilloopen voor meisjes, schrootje-rijden.^ per fiets. Hiervoor waren fraaie prijzen; beschikbaar gesteld. Des avonds van S tot 11 uur had eert groot concert op het dorp plaats, gegeven door do „Harmonie van Hazerswoude (directeur do heer Bolderdijk); £n eert expres hiervoor gcorgo.niscerda zangvor^

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2