gemeentelijke Aankondiging. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel Viscbmarkt 18, Telef. 1225, is WOENS DAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.14 f0 22 SCHOL a f0,14—f0.29, MAKREEL a f0.29, KABELJAUW a f0.40, en TAR BOT a f 0.80 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 11 September 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meeno kennis, dat door J. de Bruyn te Leiden een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Vrouwenkerk- AGENDA. WOENSDAG, 12 September Leiden. Leidsche Cbr. Oranje-Vereeniging Buitens gewone feestavond ter viering van het Re- geeringjubileum van H. M. de Koningin. Spreker: Dr. F. van Gheel Gildemeester, Ned. Herv. Pred. te 's-Gravenliage. Zang door de Kon. Zangvereen. „Excel sior", van 's-Gravenhage. lederen Woensdagavond van 7*A8% uur Rechtskundig Bureau Chr. Best.- Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Sept. waargenomen door de apotheken xan de H.H. D. J. van Driesum, Mare 76, tel.1406; en W. Felle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. Do apotheek van het Ziekenfonds toï Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. ~i Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Boonacker, Hoogewoerd 138, Tel. 260.' Dr. Mulder, Waters!eeg, Tel. 990. 'I Dr. Poortman, Rapenburg 53, rieL 148L Girodienst een einde wordt gemaakt en de gemakken, welke tot aansluiting geleid hebben, weer ingevoerd worden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken to Utrecht heeft zich per telegram tot den Minister gewend met het verzoek on verwijld in het belang van handel en nij- verheid maatregelen te beramen om een einde te maken aan den achterstand eh de verwarring bij dezen dienst. De nooduitkeering aan de gemeenten. Naar de directie van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft ver nomen, is het bericht, dat de regeering had besloten wegens den toestand van -s lands financiën geen voorstellen aan de Staten-Generaal te doen tot bet verstrek ken van een nooduitkeering aan de ge meenten over 1923 en volgende jaren, juist. Negende Nederlandsche Jaarbeurs. Het aantal deelnemers aan de Woensdag" a.s. to Utrecht te openen Negende Neder landsche Jaarbeurs bedraagt 749, tegen 704 aan de voorjaarsbeurs 1923 en 539 aan de najaarsbeurs 1922. Het permanente jaarbeursgebouw is ge- "beel gevuld en op een gedeelte van het terrein Yredenburg beeft men tijdelijke monsterkamers moeten opslaan. j Dc Postchèque- en Girodienst, In uitvoerige, aan de per3 verstrekte mededelingen, wordt de achterstand bij de postchèque- en girodienst toegeschreven aan bet ongeoefend personeel, aan onver schillige nieuwe ambtenaren en aan ge brek aan medewerking van sommige post kantoren. Hot Hbld. dringt aan op onverwijld in grijpen der Regeering; doch van de zijde der directie van den dienst wordt verze- kerc\ dat met man en macht wordt ge werkt, en dat de normale functieverdeeling nog slechts een kwestie van korten tijd zal zijn zonder dat een bepaalden da tum genoemd wordt. Do raad, door iemand uit de practijb gegeven, schijnt inmiddels de beste, om voorloopig den bedoelden dienst zooveel mogelijk uit tes chakelen uit bet geldver keer ten einde h*m gelegenheid te geven „bij te komen.. „Het verambtenaardc Nederland". Dat de toeneming van het ambtenaren corps zelfs door vakvereenigingsleiders met bezorgdheid wordt gadegeslagen, be wijst een uitlating van den heer Perdok, voorzitter van de centrale van vereeni- gingen van Personeel in 's Rijks dienst. In „Het Vaderland" concludeert hij o.a.: Do ambtenaar wordt het slachtoffer van de sociale wetgeving en de meerdere staatsbemoeiing. Het korps wordt te groot. Na den oorlog is het aantal rijksamb tenaren gestegen van 36.075 tot 42.360 mannelijke en van 3358 tot 6211 vrouwe lijke ambtenaren, d. i. een totale vermeer- 4ering van 7138 of 18 pCt. Toen in 1914 de oorlog uitbrak bestond het Nederlandsche ambtenarencorps uit 31.477 mannelijke en 1831 vrouwelijke, totaal 33.308 ambtenaren. In 1921 was dit corps gestadig aangegroeid tot 42.360 mannelijke en 6211 vrouwelijke landsdie naren, totaal 48.571. De toeneming be draagt dus 15.263 of ruim 42 pCt., dus jpijna de helft. De heer Perdok rekent ver der uit, dat deze vermeerdering van 15.263 Ambtenaren, tegen een gemiddeld salaris Tan f 2000, de schatkist jaarlijks komt op 'een bedrag van f30 millioen. BUITENLAMP DE RAMP IN JAPAN. b Het reddingswerk. f (Menl kan soms tot .vreemde conclusie's komen. Zoo hoorden we 'dezer 'dageiï iemand met vuur over de ramp in Japan spreken. Wie evenwel mocht denken, dat de man lil kwestie met enthousiasme voorbereidde eenig plan om gaven, bijeen te brengen! voor de duizenden en nog eens duizenden die door bet schrikkelijk gebeuren zijn getroffen beeft bet mis. Zonder schroom werd het gezegd:! „Toch eigenlijk gelukkig dat deze aard beving gekomen is. Nu is bet gele gevaar van de baan en de vlootwet kan ook nog een poosje opgeborgen blijven." Is bet niet bedroevend? Duizenden medemenschen beroofd van al wat zij bezaten, kinderen van hun ouders, ouders van bun kroost beroofd en dan. toch eigenlijk ,wel gelukkig. Denk niet lezer, dat het een eenling was die zoo sprak. Lees sommige bladen en hoor op de ophanden zijnde meeting tegen de vlootwet en in alle toonaarden l— soms kruiperig voorzichtig ook wel fel getee- kend komt het u tegemoet.toch eigen lijk wel gelukkig. Zullen wij dan onzen .vaderlandschen aard verloochenen. Nederland heeft immer deernis gehad, met ongelukkigen van de Fransche réfuge's tot de Belgische vluchtelingen. Niet om loon, zonder te zien op het resultaat. De liefde van Christus dringt ons. Is uw gift reeds verzonden'? De hulpactie it begonnen. De stoomboot „Cordiliere", welke in Saigon is aangekomen, vertrok weder naar Japan met aan boord verschillende se rums tegen cholera, dipbterie, enz., bene vens andere vaccine-benoodigdheden, die men uit het Pasteurinstituut te Saigon betrokken bad. Aan boord van het stoomschip bevond zich bovendien: een enorme voorraad le vensmiddelen. Twee Fransche doctoren vergezellen de expeditie. De regeering van Indo-China beeft reeds veel in bet werk gesteld, wat betreft de leeniging van den nood in Ja- pan. Groote voorraden levensmiddelen werden naar Japan overgebracht. In een schrij ven aan de Japansche regeering beeft de regeering van Indo-China te kennen gege ven, uit alle macht te willen medewerken aan de bulpverleening aan de slachtoffers der aardbevingen, dat Indo-China thans gelegenheid beeft te bewijzen, hoe vriend schappelijk de verhouding jegens Japan altijd geweest is. Uit Tokio wordt gemeld, dat do afdee- lingen, die zich met het reddingswerk be zig houden, medodeeling van belangrijke vorderingen hebben gedaan. Men is oa er in geslaagd een zekere familie te redden, vader, moeder en doch ter. Zij werden van onder de ruïne van het spoorwegstation te Tokio vandaan ge haald. In een vreeselijken toestand had den deze slachtoffers vanaf den dag der groote aardbeving gelegen, totdat mem hun ten slotte do reddende hand toestak. Het '„Europeesche" gedeelte van Tokio is niet minder dan 30 voet weggezakt. Tot het herstellen van dit stadsgedeelte zijn reeds maatregelen getroffen. Tot Donderdag j.l. waren in Yoshima tweeduizend dooden geborgen. In Hon- joku meer dan 32 duizend. Van de lagere scholen is niet één ge spaard gebleven. Niet minder dan 113 zijn versplinterd. Omtrent de buitenlandscho" legaties kan thans met zekerheid worden gemeld, dat do Amerikaansche, Spaansche en Fransche ambassades, alsmede de Chinee- sche, Braziliaansche en Chileensche lega ties, in vlammen zijn opgegaan. De Brit- sche, Duitsche en Belgische ambassades zijn gedeeltelijk ingestort of verbrand. HET ITALIAANSCtt-GRIEKSCH CONFLICT OPGELOST. De volkenbond bevestigd. Een nasleep. De onweerswolken drijven af. Dank zij de krachtdadige werking van het Volkenbondsinstituut is het Grieksch- Italiaansch conflict opgelost. Zooals we gisteren bereids konden me- dedeelen, hebben Italië zoowel als Grie kenland de voorwaarden door den Ge- zantenraad gesteld aanvaard, waarmee in principe de vrede is geteekend. "Wel blijft vooralsnog Italië Korfoe bezet hou den, doch Mussolini heeft toegezegd, di rect na het ten uitvoer brengen door Grie kenland van de door de nota gestelde eischen, het eiland te zullen ontruimen. Waar Griekenland op zoo korten ter mijn de bepalingen moet nakomen beeft het voor den Volkpnibond geen zin hier weer kwestie over te maken. De oplossing van het conflict op zich zelf is een puzzle. Italië weigerde de competentie van den volkenbond in dit conflict te erkennen. maar aanvaardde do uitspraak door bet instituut genomen. Griekenland ontkende in 't eerst heftig iets met de moord van Janina te doen te hebben, maar aanvaardde de uitspraak waarbij wel degelijk de schuld van Grie kenland wordt genoemd. Ook bier is weer bet spreekwoord be vestigd: „Waar er twee kijven hebben er twee schuld." Hoe men over den Volkenbond moge denken, toch kan nu wel gezegd worden, dat bet instituut moreele waarde heeft. Had do Volkenbond niet bestaan, dan ware, menschelijkerwijs gesproken, een Grieksch-Italiaanscke oorlog onafwend baar geweest. Nu zijn we de eersten om te erkennen, dat er achter do Volkenbondsscliermen heel wat meer in dc laatste dagen zal zijn afgespeeld, dan men zou vermoeden. De pressie van Engeland op Italië zal zeker niet gering zijn geweest. De groote waardo van den Volkenbond ter dezer zake isechter geweest* dat Griekenland bij de bedreiging door Italië dadelijk een adres bad waarbeen het zich kon richten, zonder dat hierachter meer gezocht kon worden dan er achter zat. Indieni Griekenland (wanneer geen vol kenbond bestond) aan allo landen een zefde nota had gezonden als thans tot dit instituut* dan zou het al of niet instem men met deze nota door de verschillende landen, *lji een daad van vijandschap of wel van vriendschap jegens Italië ziiu De Volkenbond vereenvoudigt het di plomatieke leven der wereld. De redelijke gevoelens van de geheele wereld zijn door deni bond wakker geroe pen eni hebben) hem daarop in staat ge steld of wellicht genoopt een internatio nale oplossing te vinden. Zonder tot vergoding van den; Volken bond over te gaan, en bedenkende, dat de boosheid des harten! desondanks wel middelen kan vinden, om do lusten van den haat bot te vieren, kan toch gezegd worden, dat de volkenbond nuttig en noo- dig ia gebleken. Eén wolkje is gebleven'. Naar verluidt, zou Mussolini hameiis de Italiaansche regeering als voorwaarde voor de ontruiming van Korfoe geëisebt hebben, dat Griekenland na de vervulling van de eischen van deni Gezantenraad de kosten van de bezetting betaalt, welke door de Italiaansche regeering op 15 mil lioen liro worden berekend. /- Moge ook hierin klaarheid komen. SCHADEVERGOEDING 4 EN ROERBEZETTING J De ontknoping aanstaande!. r Een socialistisch oordeel. Er broeit wat! Staan wij aan den vooravond van be slissende gebeurtenissen? Moeilijk valt het hierop een bevesti gend antwoord te geven, maar even lastig is het, botweg ontkennend te antwoorden. In officieele kringen te Londen gelooft men, dat er naai* aanleiding van liet ver- loop der gebeurtenissen binnenkort aan- knoopingspunten voorhanden zullen zijn. Er wordt op een FranschBritsche over eenstemming gerekend. De „Evening Standard" merkt op, dat nu de Grieksche kwestie is geregeld, het groote vraagstuk betreffende de Duitsche reparatie, direct hangende tusschen Frankrijk, Engeland en België, binnen 10 dagen aan de orde komt. Naar het blad verder verneemt, zal Baldwin, wanneer hij' naar Londen terug keert een kort bezoek brengen aan Poiu- caré. Naar aanleiding van deze gedach- tenwisseling met den Franschen premier zal na aankomst van Baldwin onmiddel lijk het Engel sche kabinet wor den bij een geroep en. Ofschoon nog niets is geregeld, is het niet onwaarschijnlijk, dat binnenkort 'n conferentie van geallieerde vertegenwoor digers te Parijs wordt gehouden. Dit alles is wel een duidelijke aanwij zing, dat er achter de schermen, besprekingen zijn en worden gevoerd, die van verstrekkenden aard kunnen zijn. Nu is het onlogisch en onbillijk om, zoo- als do Fransche en Belgische bladen doen, onmiddellijk 1o spreken van een neder laag van Duitschland, doch erkend moet wórden, dat er van Duitsche zijde alle mogelijke middelen worden gebezigd om van do Roerhezetting af te komen. Dit moge blijken uit de rede door Soll- man, de socialistische minister van bin- nenlandsche zaken, gehouden. „De kerngedachte van den oogenhlik- kelijken toestand is de overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland; na tuurlijk met medeweten der andere en tente-s taten. Er zijn fouten gemaakt in Duitschland. Willen wij echter niet ge heel Middel-Europa in gevaar brengen, dat moeten wij met Frankrijk spoedig tot overeenstemming komen. Wij, socialisten, zijn in de regeering getreden, om do Roer onderneming te liquideeren. Wij zijn be reid nieuwe verdragen met de entente en in het bijzonder met Frankrijk, aan te gaan, welke het Roergebied en Rijnland weer volkomen onder Duitsche rechts macht brengen. Wij zijn ons bewust, dat zulks slechts door een groote inspanning der Duitsche economie kari geschieden, evenwel op voorwaarde, dat van geen ver brokkeling van het rijk sprake is. Wij orkejunen onze militaire nederlaag van 1918 en trekken daaruit de conclusies. De Fransche regeering moet echter niet door omioodige vernederingen den toestand on draaglijk maken. Het is de taak van allo vrienden van den vrede, de Fransche politiek op de lijnen der overeenstemming te bewegen. Tegen den honger van millioenen kan ook een leger en een politiemacht niets meer doen. Wij willen ons Duitsch vaderland redden en Europa den vrede geven." KORTE BERICHTEN. De Assemblee van den Volkenhond heeft met algemeeno stemmen besloten tot de toelating van Ierland. Naar de Engelsche pers meldt, zal de bekende mr. Howard Carter in het laatst van September in 't nieuwe Oxford- theater eenige lezingen houden over het graf van Tutankhamen. De lezingen zullen met lantaarnplaatjes en een korte cinema tografische film worden opgeluisterd. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat er op Holgat in het Lightenburg-district en. in Muskroontown nieuwe diamantvel den ontdekt zijn. 1 Als vermoedelijke oorzaak van het stranden van zeven Amerikaansche tor pedojagers aan de Californische kust wordt aangenomen een onderzeescho aardbeving De torpedojagej-s waren uitgezonden ter assitsentie van het schip „Cuba" dat, ge lijk gemeld, op een rots was gcloopen. De torpedojagers zijn niet veel meer dan wrakken, terwijl van de „Cuba" geen spoor meer te vinden is. Oorlogsschepen zijn ter asistentio vertrokken. Uit Dublin wordt gemeld, dat de Va lera een speciale boodschap verzonden heeft, waarin hij aandringt op het zitting nemen in de dail van de gekozen repu- bükeinsche leden. „Doet allen uw best voor Ierland", luidt het in dezo boodschap. Uit Moskou wordt gemeld, dat sche pen der sta atshand el s vl o o t binnenkort een halfmaandelijkschen dienst tusschen Petersbiu-g en Londen zullen openten. Uit goed ingelichte bron te Genève wordt tegengesproken, dat <3e regeering te Belgrado het door de militaire commis sie inzake Fiume voorbereide aecoord ver worpen zou hebben. Een Grusselsch blad spreekt over een mogelijk huwelijk van de Belgische prin ses Mario José met den kroonprins van Italië. Dit bericht wordt evenwel nog niet bevestigd. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te WoubruggeJob. Kij- ne te Zevenhuizen (Z.-H.); te Toblen (2de pred.-pl.): J. W. Verschoor te Poortvliet; te Bleiswijk, D. Th. Keek, em.-pred. te Woerden. Aangenomen. Naar ÜEaarnA. Adri- ani, enn-pred. te Utrecht; naar Oud- en Roodkerk: H. A. Enklaar te Almelo. Bedankt. Voor Biervliet: W. Reus te Westkapellevoor Lage Zwaluwe:E. Reeser te Hoogland. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Nieuw-BuinenH. van der Elskamp, cand. te Kampen. Bedankt. Voor Uithuizen, H. de Bruijn te Nieuwemdijk. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Biezelinge: A. M. Berk hoff te Utrecht. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen. Te TielJw Nl Bieger, prop. te Vaals. Ds, J. W. H. Kalkman. Ds. J. W. H. Kalkman, em. pred. der Ned. Herv. Kerk, wonende te Woerden, zal binnen eenigen tijd deze gemeente ver laten om zich metterwoon te Hilversum 'to vestigen. Met emeritaat. Ds. H. A'. Benthem Reddingius, Ned. Hc-rv. predikant te Gerkesklooster (clas sis Dokkum), is voornemens, na meer dan 40-ja-rigen dienst, tegen 1 Noovember emeritaat aan te vragen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. De bevestiging en intrede van can- didaat Mr. F. Dijkstra, van 's-Graveit- hage, bij de Ned. Herv. Kerk te H. I. Am bacht, is bepaald op Zondag 30 Sept. a.s. Als bevestiger zal optreden Ds. D. Jacobs van Hoogmadc. Het afscheid van Ds. D. J. v. Dijk van de Ned. Herv. Gem. te S teen wij ker- wold is bepaald op Zondag 7 October en zijn bevestiging en intrede te Zuidwolde (Dr.) op Zondag 14 October. Bevestiger is Ds. H. van Dijk van Gietervécn (Dr.) Toelating tot de Evangeliebediening. Dcor het Prov. Kerkbestuur van Over- ijsel is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de beer A. Kardolus, cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Eerste steenlegging. De eerste steenlegging van de 3e Geref. Kerk te Delft zal plaats hebben Maandag 17 September a.s., des mm. te 4 uur. Zeer waarschijnlijk zal de steen gelegd worden door den heer C. Boot, Voorz. van de Commissie van Beheer der Geref. Kerk aldaar. De Unie. Het hoofdbestuur der Unie van Chris telijke Onderwijzers heeft in "zijn laatste vergadering besloten, een zeer krachtige actie te voeren, tegen de voorgenomen in trekking van art. 40 van het bezoldigings besluit. Het heeft in deze samenwerking gezocht met de Vereeniging van Chr. On derwijzers. i i Kerkelijke strijd. Te Haastrecht, waar de kerkeraad. der Ned. Herv. Gemeente rechtzinnig is, maar de Kerkvoogdij modern, weigerde de laat ste bet kerkgebouw af te staan voor een jubileumrede, die als onderdeel van de feestviering zou worden gehouden door den rechtzinnigen predikant dr. De Lind van Wijngaarden. Thans zal dr. De Lind zijn rede uitspre ken in het gebouw der Evangelisatie. UIT DE O^GE^l^S KATWIJK AAN ZEE. „Het Volk" geeft van bet gebeurde op Zondag j.l. een geheel andere lezing dan de ons door oogetuigen verstrekte en gis teren gepubliceerde mededeelingen. „Al dadelijk, aldus „Het Volk", nam men in Katwijk een vijandelijke houding aan, hrulde oranjeliederen, schreeuwde van „weg met do socialen" enz. Zelfs oudere yrouwen stonden met verhitte gezichten als furies te gillen aan den kant. De troep opgeschoten vlegels achter ons groeide en haksteenen vlogen door de lucht, 't Was noodig om de meisjes en de kleineren te gaan beschermen. Daarom werden vlug 50 van do grootste 'Amsterdamsche jongens opgesteld om den weg af te zeiten, dan kon de rest kalmp jes verder trekken, een absoluut noodza kelijke maatregel, omdat de kleiuero meisjes van angst onwel konden wordfe. Zoo werd gewacht tot de troep twee K.M. vóór was gekomen. Toen draaide het troepje jongens en wilde ordelijk den grooteri troep namarcheeren. •Dat was echter niet naar den zin van de tierende Katwijkers, die nu bij al bet jouwen, dat zo steeds gedaan hadden, weer bazaltscheTYen en steenen begonnen te slingeren, die bij tientallen fusscherfi ons troepjo terecht kwamen, 'i Werd daarom noodig te koeren en als politie agenten even to chareneeren. De iicnderden „helden" vlogen terug en weer kon een 5 minuten doorgemarcheerd worden. Zoo ging het driemaal achtereen. Steeds bleef het van onzen kant alleen hij dreigen. Toen kwamen echter van een zijweg een troep christelijke jongelingen de zaak eerstgoed in de war sturen. Zij trok ken één onzer jongens uit de rij, sloegen] een ander zoodanig op het hoofd, dat hij in elkaar zakte en tegelijkertijd was het' een ware steeenenregen, die op ons neer daalde. Alleen toen zijn ook van onzen kant geduchte klappen uitgedeeld. Nog steeds was geen politie te zien, die ons in onzen moeilijken toestand! hielp. Toch bleek, dat reeds eenige oogenblik- ken rijkspolitie, niet in uniform, het ver-* heffende schouwspel met de oudere dor pelingen had gadegeslagen. Op ons ver zoek greep die toen eindelijk in. Aan een! dergelijk verzoek hadden tevoren de christelijke onderwijzer en verschillende andere, heel fatsoenlijke, eerbiedwaardig© burgers niet willen voldoen. Alleen do do minee deed even wanhopige pogingen, die mislukten. Do politie beloofde ons te zorgen, dat we niet langer gemolesteerd zouden wor den: 't was ook reeds meer dan erg. want drie steenen hadden doel getroffen. Ook kregen wij d9 verzekering, dat de twee groepen Aalsmeer en Utrecht, die nog volgen zouden, politiebescherming zenden hebben. Deze troepen werden door een partij genoot, dio op ons verzoek per fiets teru^ ging, gewaarschuwd. En wat bleek ons later? De troep Aalsmeer kwam best verder, omdat onze jongens slechts 500 M. ervoor marcheerden, maar de Utrechtenaren, die veel later af moesten reizen en daarom een flink stuk achter waren, hebben van de poli.tiebelofto weinig bemerkt." Hieraan wordt nog toegevoegd de mede* deeling, dat een gerechtelijke aanklacht zal worden ingediend.' Onze Katwijksche correspondent van wie het gisteren geplaatste bericht niet afkomstig was, schreef ons nog: Zondag trokken een paar honderd S. D. A. P.-ers met wapperende roode vaandels onder het zingen van de Internationale en nog andere liederen door ons met eere poorten en oranje versierd dorp. Dit we^ie '.'"Odanig de v.oede op vad enkele Katwijkers, dat de menschen met steenen werden gegooid en op allerlei wij zen werd bedroigd. "Waren het eerst enkel© Katwijkers, die protesteerden, hun getal groeide aan tot een groote menigte, met het gevolg dat een vechtpartij ontstond, waarbij zelfs gebruik werd gemaakt van messen, en de S. D. A. P.-ers letterlij ken zin werden gesteenigd. Een der aan->- valers ging er zelfs met de zweep op los onder de bedreiging „Ik zal ze de hersens inslaan". Het was een wilde horde dio den weg naar Katwijk aan den Rijn oprende, en! waarbij de politie machteloos stond. On ze bevolking geeft wel een diep treurig voorbeeld om op den dag des Heeren zóö op te treden. Ergerlijk is het dat zelfs be jaarde menschen aan dergelijke opstoot jes meedcen. Ons dunkt, dat ons met Oranje versierd dorp reeds protest genoeg was tegen het zingen van anti-Oranje liederen. Dit muisje kon nbg wel eens een staartje heb ben." Zoo li g«t dan, terwijl wc dit schrijven, de eerste dag van do Jubileumfeestviering weer achter ons. In aansluiting op wat reeds gisteren kon worden gemeld omtrent het feest van voor den, middag, zij gezegd, dat ook voor de middagfeestviering de belangstel ling groot was, wat duidelijk bleek, on danks het feit dat de feesten op drie ter reinen werden gehouden. Er viel zoo on geveer voor ieder wat te genieten. Eenerzijds was het de schitterende uit voering van de mannen-gymnastiekver- eeniging „Hercules", die de aandacht van alle vrienden en vriendinnen der lichame lijke oefening in beslag nam, terwijl voor hen ook een attractie werd geboden in het nummer boegsprietloopen, dat op een' Katwijksch programma natuurlijk niet mag ontbreken. Maar ook bleken honder den geïnteresseerd bij de ringrijderij op versierde sjeezen, als altijd een spannend nummer, rijk aan vroolijke momenten. Voordat dc voetbal vereeniging D. V. V. haar gecostumeerden wedstrijd begon, werden op bet terrein van de Mierenweido nog een tweetal spelen voor de jeugd ge houden n;.l. ,>mastklimffiteii" en ^blokjes- rapen", wat de aandacht, vooral van de jeugd, in hooge mate vermocht te span nen. Na bet eindigen van den reeds genoem den voetbalwedstrijd op het terrein van D. V. V. aan den Nieuwen Duinweg kreeg de feestvierende menigte even gelegenheid zicli thuis, of op de terreinen, want daar was ook gelegenheid voor, te gaan ver sterken, maar men gunde zich niet veel tijd, want de gezellige feestdrukto in d© prachtig versierde straten liad. een gewel dige aantrekkingskracht. RIJNSBURG. Hieronder volgen nog eenige verbeterde of meuv» e opgaven omtrent den uitslag van gehouden wed strijden. Prijs Gondclvaart: gondel van do hee ren den Heijer, Heemskerk en Starken- ^Etalagewedstrijd: 'lo prijs Abv. de Mooij Hzn., 2o pr. D. Gceniaat Pin. Versierde ficlsen. Ie l>r. J'. Plooi): 2e pr. J. v. d. Vijver; 3e pr. II. Custer; 4o pr. Jc Paauw,N SASSEN HEIM. Morgen o 11 Don «i o r u a g hoopt do Sasscnlieimsche bevolking feest to vieren. Het bestuur van de Oranever:iging heeft voor een uitgebreid en zoor afwisse lend programma zorg gedragen, zoodat 6£

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2