ÏJr E RL A NDSCtt ROODE KRUIS, "proep aan hei Nederlandsche volk. Det Nederlandsche Roode Kruis, in het ^erirouwen, dat hét Nederlandsche Volk, 7n diepste ontroerd door de ontzettende Camp, welke Japan heeft getroffen, begee- -jg zal zijn van zijn mededoogen en naas tenliefde te doen blijken tegenover de tal- Soze ongelukkige slachtoffers, heeft op 4 september telegrafisch zijn Zusterver eniging in Nederlandsch-Indië verzocht Sappen te overwegen om aanstonds ^iadwerkelijke hulp aan Japan te bren- vn. Het heeft daarnaast aangeboden zelf die hulp deel te nemen. Dit is geschied, omdat vanuit Indië in weinige dagen -Japan te bereiken is met jersonen en goederen en het van het grootste belang is onmiddellijk spoedig :iulp te bieden. Tegelijkertijd is door het Nederlandsche Roode Kruis alle hulp aan onze Regeering aangeboden. Van het Nederlandsche Volk mag wor den verwacht, dat dit het Nederlandsche Roode Kruis ruimschoots in staat zal stellen de dringende taak van menschlie- vendheid in deze te vervullen. Gelden voor dit doel worden gaarne in gewacht aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis Princesse- gracht 27 den Haag (Gironummer 22120) onder aanduiding: „Japan". .Voor liet Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. PRINS HENDRIK, Voorzitter. v H. G. DRESSELHUIJS, Secr.-Gen. H. LÖUDON, Eerste Ondervoorzitter. A. W. G. VAN RIEMSblJK, Penningmeester. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAW DEK RIJK. Met buitengewoon veel geestdrift zijn hier de jubileumfeestenl ge vierd. Geen wonder ook, waar de Oranje-Ver- eeniging voor een schitterende voorberei ding van een en ander had gezorgd, zoodat een dermate riik programma kon worden opgesteld, dat den geheelen dag doorloo pend feest werd gevierd. Reeds te half negen nam het feest 's morgens een aanvang met het samenstel len van een optocht van versierde wagen tjes en rijwielen, waarvoor prijzen waren uitgeloofd en waarvan de beoordeeling plaats had op de Turfmarkt. Dank zij de weersgesteldheid, die gaandeweg beter werd, liep alles goed van stapel. De uitslag van deze beoordeeling was dat toegekend worden voor versierde karretjes le prijs A. van Rijn Thz. en zijn zusje N. van Rijn; 2e prijs het dochtertje van C. Zwaan. Voor versierde rijwielen "de dames Rika Zwaan le prijs; Annie van Rijn 2e prijs; Pietje de Lange 3e prijs; N. van Rijn 4o prijs. Voor Jcngens: le prijs W. v. Beelen; 2e prijs M. Mareijnen; 3e prijs S. J. Varke- visser; 4o prijs S. Meijering Voorafgegaan dcor de Katwijksche Har monie trok men vervolgens naar het feest terrein, waar vervolgens meerdere spelen tegelijk werden gehouden, en waarbij de verschillende jury's druk werk hadden. Van do oudere jongens won de prijs Cor Wijsman bij het ringsteken per fiets. Van de jongens van 12 tot 16 jaar won nen 0. v. d. Gugten de le pr.: Ant. Schaap 2do pr., P. Grimbergen 3e pr.; Cor Zuyderduin 4e pr.; G. v. Delft 5e pr. Idem voor meisjes: J. Hagemaker le pr.; Marie Fennes 2e pr.; Maria Schaap 3e pr.; N. Wassenaar 4e pr.; Annie van Rijn 5e pr.; .Van muiltje loopen was de uitslag: G. Ra ven sbergen le pr.; H. v. d. Does 2e pr.; G. Hoge woning 3e pr.; P. Schaap 4e pr. Ringrijdeni op het losse paard: W. Wagter le pr.; H. Hoek 2e pr.; R. van Delft 3e pr. Na afloop toog men gezamenlijk naar bet Kerlqplein, waar de verschillende groe pen werden ontbonden en tevens verver-, sehingen werden uitgereikt-, wat met de noodige hoera's gepaard ging. Een belangrijk punt van bet programma vroeg echter aller belangstelling, zoodat zich de feestvierende menigte haastte naar het terrein aan den N. Commandeurs- .weg, waar de keuring plaats van versierde rijtuigen. Ook aan dit nummer was veel zorg besteed, zoodat de Jury, bestaande uit de beeren dr. v. Gruting, dr. Heuting, Jac. Wassenaar en! Jac. Meijer, geen ge makkelijke taak had. Het resultaat was dat toegekend wer den: le prijs aan Tb. v. d. Lubbe en M. Lange; 2e pr. J. 'Aanbane en Cor v. d. Linden; 3e pr. aan C. Ravensbergen en 'A. V. d. Gugten. Nog frisch en onbeschadigd prijkende trokken de prachtig versierde dogkarren en tilbury's door het dorp, en vervolgens paar het feestterrein, waar door een groot aantal deelnemers het nummer ringrijden met paard en tilbury werd uitgevoerd. Den len prijs wonnjen! Mien Meijer en M. Duinisveld; 2e pr. Mien v. d. Valk en L. Lange; 3e pr. Anna de Ridder en Cor van Tol; 4e pr. Bertha Lange en G. v. d. Horst. i Bij het tonnetje-steken, waarvoor bui tengewone belangstelling werd aan denj dag gelegd, werd de eerste pr. gewonnen 'door Piet Lange; 2e pr. J. Grimbergen; 3e pr. J. v. d. Voort; 4e pr. Ant-, van Schie 5e pr. J. v. Rijn. Het geheele dorp, eri in t bijzonder de omtrek van het feestterrein was vervuld van een gezellige drukte, die zich ten «lotte verplaatste naar het Kerkplein, al- iwaar de stoet van deelnemers werd ont bonden, nadat de dappere Harmonieman- ncn zich nog ettelijke- malen hadden laten hoorei*. In afwachting van het slotnummer „Gon 'delvaart" dat met veel animo was voor bereid, bewogen zich honderden en nog eens honderdén in de kom van het dorp, 'die vooral bij het vallen van den avond, een rcebt feestelijkenj aanblik bood. Honderden lampions (men sprak zelfs van ren paar duizend) maakten een verhe ven indruk, dio niet licht zal worden jcrget.cn. .Ook etalage-versiering, illumina tie en gevelversiering ontbraken met, en waren het voorwerp van de voortdurende bewondering der feestgangers. Eindelijk sloeg het half negen, het uur waarop de Gondelvaart een aanvang zou nemen. Slechts één roep van lof en. be wondering. En alleszins verdiend ook. De indruk die de lange sleep van prachtig versierde en artistiek afgewerkte vaartuig groepen maakte, langzaam voortgetrok ken door een motorboot, valt niet weer te geven. Het succes was overweldigend. De belangstellenden hadden zich op den. wal geschaard langs de route die de vaartui gen namen, n.l. van het Veilingterrcin door het dorp en terug. Prijzen werden voor dc groepeering toegekend: lo pr. de heer T. Noort met „Indisch woonhuis"; 2e pr. „On bewoonbaar verklaarde woning" van Gebr. Slingerlandt; 3e pr. L. v. d. Valk, ver sierde boot; ,4ep r. Schoneveld met idem. Ten slotte verzamelden zich allen op de Turfmarkt waar dc Burgemeester een slot- .woord sprak, en de heer Raadsveld als voorzitter van de Oranjevcrcen. dankte voor alle medewerking die een. waardige feestviering mogelijk maakte. Het spreekt bijna vanzelf dat de feest viering "werd beslóten met de noodige hoera's en uitroepen van Hulde en geluk- wtensch aan het adres van H. M. de Ko ningin die het middelpunt van de feest viering wa-s. Eeni woord van dank aan de Oranjevereen. voor haar krachtige voorbe reiding, ovenals aan de jury's en de Har monie, wier medewerking door allen werd gewaardeerd. VOORSCHOTEN. - De Jubileumfeesten. Het middagfeest op den 2den dag is goed geslaagd. Heerlijk weder, en bij de bur gerij een ware feesFstemming. De Volks spelen nemen een aanvang en een onge kend schouwspel voor onze gemeente ver toont zich voor onze oogen. Immers, een ringrijderij in nationale kleedcrdracht zal heden plaats hebben, waarvoor zooveel te doen geweest is. Men was namelijk be vreesd, dat deze ringrijderij een fiasco zou worden; doch zij, die een tegenover stelde meening waren toegedaan en hun plannen hebben weten door te zetten, zijn in het gelijk gesteld. Want schitte rend is deze gekostumeerde ringrijderij geslaagd! Keurig zagen de paartjes, die aan dat zoo geliefd volksspel deelnamen, er uit. Het was een lust voor de toe schouwers. Voor de best gekostumeerde paren waren prijzen uitgeloofd. De prij zen werden toegekend voor de kostuums aan de volgende heeren: lcte prijs Jac. van Haaster; 2de prijs J. Zonneveld; 3de prijs W. Dijkman Jz.; 4de prijs W. Olie man; 5de prijs C. Zwetsloot. Gedurende de volksspelen gaf het har moniegezelschap „Benvenuto" een concert onder leiding van den directeur, den heer G. Verheij. Ringrijderij met sjees in nationale kleederdracht: 1ste prijs H. Bos en mej. F. de Graaf; 2de prijs F. van Vliet en mèj. M. Grundeken: 3de prijs P. Rooden- burg en mej. Van Geest. Fietsrijden met hindernissen voor jon gens en meisjes boven de 16 jaar: 1ste prijs L. Noort; 2de prijs P. v. d. Peet; 3de prijs B. Lubach; 4de prijs L. van Abswoude; 5de prijs D. van der Giesen; 6de prijs Mej. Annie Pieron; 7de prijs G. van Bemmelen: 8ste prijs H. Schippers; 9do prijs D. Kuneken; 10de prijs H. Hoo- gervorst; 11de prijs J. v. d. Bos; 12de prijs mej. "A. Waayer. Knipje steken voor jongens van 13 tot 16 jaar: 1ste prijs J. Bekker; 2de prijs J. v. Leeuwen; 3de prijs P. Zonneveld; 4do prijs C. Nell; ,5de prijs P. van Leeuwen; 6de prijs A. van Santen: 7de prijs J. W. Bakker; 8ste prijs J. v. Brecht; 9de prijs W. de Jong: 10de prijs J. A. de Vlieger; 11de prijs A. Kneyber; 12de prijs R. van Kooy; 13de prijs W. Geitenbeek; 14de prijs W. van Brecht. Een brief posten, voor meisjes van 12 16 jaar: 1ste prijs Lena Meijer; 2de prijs Marie van Manen; 3de prijs Mies Duymaer v. Twist; 4e pr. G. Bergman, 5e prijs Marie van Vliet; 6e prijs Bosje Zwij- nenburg; 7de prijs Dora Krogt; 8ste prijs Bertha van der Burg; 9do prijs Jansje Kuik; 10de prijs Dina Pompeus. Volksspelen. Groot schietconcours, wedstrijden met de buks. 1ste afdeeling, personeelo baan: 1ste prijs W. Werkho ven, 2de prijs J. Vreeken, 3de prijs E. v. d. Giesen; 4de prijs A. Oudshoorn; 5de prijs A. G. J. Elskamp6de prijs W. Meyer; 7do prijs G. J. Iperlaan; 8ste prijs D. Limburg; 9de prijs G. H. Eggink; 10de prijs J. Noord. 2de afdeeling. Vrije Baan. 1ste prijs W. Werkhoven; 2de prijs D. Limburg; 3de prijs M. Romein; 4de prijs W. Meyer; 5de prijs G. Geitenbeek; 6de prijs H. J. Breukink. 3de afdeeling. Rozenbaan: lsle prijs W. Werkhoven; 2de prijs G. Bolle; 3de prijs G. Zwaan; 4de prijs G. van Bemmelen; 5de prijs G. Vos; 6de prijs C. Eggink Jr.; 7de prijs M. G. Emeis; 8ste prijs H. Teske. Vogelschieten: 1ste prijs J. Smoren- burg; 2do prijs J. Hakker; 3de prijs R. v. Mulligen; 4de prijs R. van don Ende; 5de prijs G. Knijnenburg; 6de prijs G. J. Iper laan; 7de prijs A. Oudshoorn; 8ste prijs J. Luynenburg; 9de prijs C. Zwaan. Do Jubileumfeesten zijn besloten met een lichtstoet door het dorp, waaraan velen deelnamen met een lampion in do hand. Met genoegen kan do feestcommis sie terugzien op de door haar georgani seerde feesten. Waardig en vreugdevol is het Regeeringsjubileum van H. M. de ningin Wilhelmina door onze gemeente en oor geheel do burgerij gevierd. De bekroningen van de huisvlijtlen- toonstelling zijn: Afdeeling A (vaklieden): 1ste prijs G. Knijnenburg; 2de prijs I. Vermaak; 3de prijs Joh. de Graaf; 3de prijs Otto Schül- ler. Afdeeling B. lsle prijs: Meisjes van de R.-K. Naaischool; 2de prijs Lena de Graaf; 3de prijs Maria Geldorp; 4de prijs M. A. Mens: 2de prijs (jongens) Gebroe ders Baily; 3do prijs (jongens) L. Schrij- 'Afdeeling C. 1ste prijs Joop van Damme Jalinck; overige inzendingen „eereprijs" Afdeeling C. Dames-handwerken, lsle prijs dames Werkhoven; 2de prijs Mej. N. Bakker; 3de prijs Mej. P. van Veen; 4de prijs Mej. Annie Pieron; eervolle ver melding Mevrouw van Wensen. Afdeeling C, voor heeren eb eenige dames (houtwefk snijwerk). 1ste prijs A. Pos; 2de prijs J. Vreeken; 3de prijs Mej. Eskes; 4de prijs Willem Huge; eervolle vermelding aan de dames Ovcrdevest en J. Limburg, en den heer H. Mulder. Afdeeling G. Schilderstukjes en teeke- ningen. 1ste prijs G. F. Meijer; 2de prijs I. van der Walle; 3de prijs Joh. van Os; 4de prijs Joh. van Houten. GEMENGD NIEUWS In een beerput gevallen en verdronken. Woensdag is de alleen wonende J. IJ. te Bergen op Zoom uit den zich bij zijn huis bevindenden beerput levenloos opgehaald. De dag daarvoor was hij nog in de nabij heid van zijn woning. Woensdagmorgen bleef het huis gesloten en verscheen IJ. niet op zijn werk. Men is, toen des middags de woning nog steeds gesloten bleef, door over klimming bij een buur, op het erf van IJ. doorgedrongen. Men vermoedde toen di rect, daar de beerput openlag, dat er een ongeluk moest zijn gebeurd. Het vermoe den bleek juist, want na enkele pogingen werd IJ. daaruit opgehaald. Doodelijk ongeluk. Te Meijel geraakte het 7-jarig zoontje van den landbouwer Verstappen, onder een door kinderen spelenderwijs voortgeduw- den tramwagen. Het kind werd overreden en gedood. Zweefmolen afgebrand. Te Hoogland, nabij Amersfoort had men ter gelegenheid van de Oranjefeesten een kennis georganiseerd. Op die kermis had iemand de roekelooze aardigheid om een brandende voetzoeker op het dekzeil van de zweefmolen te werpen, waardoor de mo len in brand geraakte. Aan blusschen viel niet te denken. De geheele zweefmolen brandde tot den grond toe af. De eigenaar afkomstig uit Wageningen, leed daardoor groote schade. Verbrand. Een arbeider aan de Tapijtfabriek der firma Van den Brink aan de Huygens- straat te Hilversum viel dezer dagen door uitglijden, in een groote kuip, gevuld met een heete vloeistof. Met ernstige brandwon den overdekt, werd de ongelukkige naar de R.-K. Ziekenhuisverpleging overge bracht, waar hij gisteren is overleden. Een mislukte poging tot sabctage der feestverlichting. Naar de „Gooi- $n Eemlander" meldt, heeft men, klaarblijkelijk met de bedoeling gedurende de feestdagen te Amsterdam de verlichting te doen mislukken, getracht het hoogspanningsnet den bekenden Gooikabel gedeeltelijk (e verbreken. Don derdagmiddag kwam men n.l. op de Hil- versumsche Meent tot do ontdekking, dat twee houten palen van het hoogspannings net middendoor waren gezaagd. Zij zijn echter niet omvallen, omdat zij door de draden in evenwicht werden gehouden Onmiddellijk is de politie gewaarschuwd en zijn maatregelen getraffen om ongeluk ken te voorkomen. Thans wordt door dc gemeente- en Rijkspolitie de geheele lijn van Hilversum tot Amsterdam bewaakt. Indien de poging was gelukt, zou Am sterdam gedeeltelijk en Hilversum geheel in duisternis zijn gezet. BLIND. In de gang kwam ik hem juist tegen, den ouden grijzen dokter, en hij schudde meewarig het hoofd. „Ja ja, misschien zou 't dit keer nog beteren, daar was veel kans op, maar 't zou binnenkort weer te rugkomen en de jongen zou blind blij ven." Toen ging ik de trap op en kwam de bijna geheel donkere kamer binnen. Hij deed quasi-opgewekt, praatte aan één stuk: „Natuurlijk, hij zou beter worden dit was geen doen, beweerde hij: gezond in je bed liggen in 't donker. Of ik be grijpen kon, hoe een idioot kinderachtig gevoel je kreeg als je je aardappel niet aan je vork krijgen kon cn hoe al je eet lust weg was als je telkens wat anders proefde, dan je dacht, dat je in je mond stopte." De groote jongen lachte kort en heesch. „Neen, thee wou hij niet, gek, li ij vond thee niet lekker meer." (Maar jk wist, dat hij geen onhandige beweging maken wou, waar ik blij om was.) „Hoe het toch kwam dat elk geluid zoo hard leek in die donkere duisternis. Hij be greep er niets van, maar als do deur openging, en even kraakte, kreeg hij een schok door z'n lichaam. Had ik al iets van de lente gezien buiten?" „Zeg", zei hij vertrouwelijk, „'k gaf een kwartje, ai3 ik even naai buiten kon; natuurlijk zijn er al crocussen en mooi zijn de hoo rnen nou" Neen, neen, nu kon ik er zelfs geen tcespeiiug op maken, het was al donker genoeg die vroolijke, luidruchtige, geestige jongen mcl z'n Minue oogen daar in het donker, ik praatte vroolijk mee. Zeker, hij wérd beter en hij was de oude weer 't middelpunt bij alle spe len de vroolijke lawaaimaker zonder zorg. Tot ik plotseling de dingen zag, zooals ze waren. Als niemand op hem lette, zag ik hoe hij proneerde eerst 't eene oog dicht scherp kijken of hij door 't andere nog zag en dan 't tweede. Als niemand keek, kwam .op z'n gezicht een trek van onuitsprekelijke angst. Midden onder het spel stond hij soms en oogenblik stil, nam de omgeving op streelde die als 't ware met zijn oogen was "daarna nog drukker dan anders. Toen wist ik, dat hij wist, dat hij met dc fijne intuïtie, sommige kinderen eigen, voorvoelde wat komen zou. En dat hij deed, wat wij groote menschen allen doen: we vertellen wel veel maar 't ergste, dat verzwijgen we liet wordt een te tastbare werkelijkheid, als we 't uitgezegd hebbeR in woorden. Een paar weken later kwam ik hem te gen bij de "roote boschlaan en ik wist m'n taak. M'n hand rustte zwgtar op z'n schouder en ik zei: „Nu moeten we het uitpraten m'n jongen tot het moeilijk eind uitpraten." Toen barstte hij los en m'n hart stond bijna stil. Hij wist 't wel hij wist |t, dal hij blind worden zou. Maar of ik dacht, dat hij dan leven kon, hij die de bloemen liefhad en de zon en de vogels en de wijde heide. Of hij hij een hand je geleid kon worden afhankelijk van 't medelijden van de menschen. Of hij of hij hij struikelde over z'n woorden, schokte van ingehouden snikken. Toen werd 't stil de wind ruischte door de hoornen de zon schitterde op den boschweg we werden op den voet gevolgd door den angst, die schuifelde achter ons aan, gloeiende, heete, verzen gende angst' voor de toekomst. Maar naast ons en evenzeer nabij ging de Man van Smarten. Hij kende dien angst en Hij-zelf hond den strijd met hem aan. Toen we twee uur geloopen hadden hadden we alles uitgepraat tot het moei lijk eind, den ouden vijand achter ons wared we kwijt, volkomen rustig liep de groote jongen achter den Man van Smar ten aan, die den weg zou wijzen, door zelf vooraan te gaan. Zes weken later is hij gestorven aan loneontsteking. Op 't laatste oogenblik zei hij met schit terende oogen: „Ik zie alles!" Gcd is barmhartig en ~enadig. Maar niet halverweee den berg Moria werd Abraham gezegd, dat zijn offer niet noo- dig was. Eerst toen hij dat volkomen en vrijwil lig in den geest gebracht had. A. M. EMOUS. I Ons Babbelhoekje. Beste jongens en meisjes. Ik was eerst van plan deze week weer raadsels op te geveni, maar 't komt mij bij nader inzien beter voor nog maar ^écn weekje te wachten. In verschillende dorpen moeien do hul digingsfeesten nog gehouden worden enk waar dat niet het geval is, daar lezen we toch nog graag van de feestelijkhe den. We hebben mooie dagen beleefd vinden jullie ook niet? Ik was zoo gelukkig dat ik in Den Haag kon z»jn do vorige week. toen dc Konin gin haar intocht deed. We moesten wel wat lang op eene plaats staan, wat wel oen! beetje vermoeiend was, maar ik heb er toch geen spijt vaD. Wat mooie oogenblikken waren dat, tceii de Koninklijke stoet voorbij kwam en toen later de Vorstelijke familie op het balcon van het paleis verscheen om de hulde van de voorbijtrekkende vereenigin- gen in ontvaDgst te nemen! Maar mooier en indrukwekkender moet dunkt me nog geweest zijn de huldigipg te Amsterdam. Eerst Woensdag al toen die duizenden H. M. toezongen „Dat 's Heeren zegen op U daal", en' daarna Donderdag toen al zin gendc plechtig het verband tusschen Ne derland en Oranje werd vernieuwd. Ik was niet in de gelegenheid daarbij tegenwoordig te zijn, maar ik heb er van gelezen en ik vertrouw dat jullie dat ook wel gedaan zult hebben- In de briefjes die ik binnenkort weer hoop te krijgen, hoep ik daar wel meer van te hooren. 't Is namelijk mijn plan om de volgende week weer raadsels te geven» In deze vacantieweken heb ik een heele verzameling ansichten ontvangen. Overal kwamen ze vandaan. Ik zal de afzenders (sters) maar niet allemaal opnoemen, maar wel wil ik jullie allemaal bedanken voor de gezonden kaarteni Ik vond het echt prettig, omdat daar uit bleek dat jullie mij nog niet hadden vergeten. De volgende week gaan we dus weer aan 't werk waarbij ik er natuurlijk op reken dat alle neefjes en nichtjes weer present zullen zijn. Hartelijke groeten van: Oom FELIX. CLARA MARTENS. Mevrouw Dijkstra ging heen en had wel dra het huis van liaar zuster bereikt. Hartelijk werd zij door de geheelo fa milie verwelkomd, want dokter Martens cn Adolf waren ook juist thuisgekomen. Maar Josien, vroeg Mevrouw Martens, toen zij gezéllig in de huiskamer zaten, waarom heb je toch niet geschreven met welken trein je kwam? Nu konden wij je heel niet afhalen. O, dat beteekent niets, antwoordde haar zuster, je herinnert je toch wel dat ik je over een verrassing schreef? Ik wilde niet dat je die dadelijk zien' zou. O, is het daarom, zei Mevrouw Mar iens, die dacht dat haar zuster gekheid maakte. Maar, nu in ernst, vertel maar gauw wat je ons te zeggen hebt, want vooral door het slot van je brief heb je ons heusch erg nieuwsgierig gemaakt. Mevrouw Dijkstra wist bijna niet hoe zij beginnen moest. Zij schraapte haar keel eens en vroeg toen, met de deur in huis vallend: Hebben jullie binnenkort nog iets van Clara gehoord? Neen, antwoorddo do dokter en Me- i vrouw beiden en Mevrouw voegde er aan toe: is aat t&csch je verrassing, ifcct iets van haar? Luister zei Mevrouw Dijkstra, dio haar kalmte had herwonnen en zag dat zij Let voorzichtig moest vertellen, dat anders de schok te groot zou zijn. Jo weet, dat het verleden week in mijn dorp jaarmarkt was. Als gewoonlijk ston den er weer allerlei kramen en spellen, en was het een drukte van belang. Laat in den avond, ik wildo reeds-naar bed gaan, werd er aan mijn schel getrokken. Toon ik opendeed zag ik twee meisjes, keimiskin- deren waren het, voor mij staan. Wisten zij iets van Clara, vroeg Me vrouw Martens, die zich niet langer slil kon houden. Ja, antwoordde Mevrouw Dijkstra, meer nog, het was... Nu sprongen de dokter en zijn vrouw beiden overeind. Mevrouw Martens greep haar zuster bij den arm. Zeg mij, stamel de zij, waswas het Clara zelf? Ja, antwoordde Mevrouw Dijkstra* En waar is zij nu, waar is Clara? riep Mevrouw Martens. Nu werd de deur opengeworpen. Vader, Moeder, hier ben ik, riep Clara die niet langer had kunnen wachten, toen zij haar Moeder hoorde roeper- Dat was een wederzien, waarvan de vreugde zich niet beschrijven laat. Dokter en Mevrouw Martens konden hun kind bij na niet lc sla ten en ook Adolf hield stijf zijn zusje's hand vast. Anita was verlegen op drn achtergrond blijven staan. In de vreugde van het we derzien dacht niemand aan haar. Mevrouw Dijkstra bracht haar in de kamer. Wie is dit meisje, vroegen nu dokter en mevrouw Martens Nu sprong Clara op Anita toe en greep haar bij de hand. Vader, Moeder, zei ze, dat is Anita. Zij is ook bij haar ouders weggenomen, en niemand weet nog waar ze zijn. Al dien tijd is zij mijn zusje geweest, mag zij nu mijn zusje blijven, tot haar Vader en Moeder ook gevonden worden? Zeker Clara, zeiden haar ouders, die hun weergevonden kind dit eerste verzoek niet konden weigeren. Hierop kusten zij Anita en. zeidenV cl- kom hier mijn kind, wij zullen alles vcor je deen wat wij kunnen. Nu heb ik twee zusjes, zei Adolf, terwijl •hij Anita een hand gaf. Dien dag verspreidde zich als ©en loo pend vuurtje de tijding door Bet dorp, dat Clara Martens weer terecht was, en 's avonds stond er een groot getal van de dorpelingen voor het huis. Laten we maar even naar buiten gaan Clara, zei dc dokter. Samen stonden zij op de stoep voor het Luis. Vrienden, zei dokter Martens, rij hebt het reeds 'gehoord. Mijn dochtertje dat zoo lang is weg geweest, is heden in haar ouderlijk huis teruggekeerd. Hiep, hiep, hoera riepen de menschen, terwijl zij met mutsen en doeken zwaai den. Den volgenden dag toen de eerste op winding van het wederzien voorbij was, deelde Mevrouw Dijkstra in allo bijzon derheden mede, hoe Clara en Anita in haar woning waren gekomen. Ook dat Stefano en zijn vrouw gevangen waren en welke bekentenis Stefano, voor al aangaande Anita, had afgelegd. Ook Clara en Anita vertelden van hun leven in do kermiswagen. Willem, zeide Mevrouw Marians tot haar man, Stefano en zijn vrouw hebben ons wel veel verdriet berokkend, maar zij hebben ons kind niet mishandeld. Zullen wij aan de rechtbank verzachting van huD vonnis vragen? Dat is goed Amelie, zeide de dokter, zoo toonen wij meteen dat wij hen vergeven hebben. Nog dcnzelfden dag schreef dokter Mar tens aan de rechters. En oenigen tijd daar na werd bekend dat Stefano en zijn vrouw, die eerst vijf jaar gevangenisstraf hadden gekregen, maar twee jaar opge sloten behoefden te blijven. Onderwijl ging het leven in het dorp weer zijn gewonen gang. Mevrouw Dijkstra was weer vertrokken, nadat zij eerst de geheele familie m de aanstaande vacantie had gevraagd. Clara en Anita bezochten de dorps school. Clara had er al haar vriendinnetjes weer gevonden, en daar Anita een vriendelijk lnnd was, en altijd als Clara's zusje be handeld werd, was zij er ook spoedig thuis. li*. Wel waren zij in het loeren heel wat achter bij de andere kinderen daar Clara in zoo langen tijd, en Anita nog nooit een school had bezocht. Zij waren echter vlug van begrip, zoodat dio schade wel was in to halen. Op zekeren dag kwam dokter Martens thuis. In plaats van zooals hij gewoon was naar de huiskamer te gaan, ging hij zijn studeerkamer binnen, en riep daar zijn vrouw bij zich. Een langen tijd duurde dat onderhoud. Toen werden de kinderen geroepen. Anita, zei dokter Martens, terwijl hij déh arm om haar heen legde, ik heb een droeve tijding voor jo mecgbracht. Vragend zag het kind hem aan. Van mijn ouders, was alles wat zij over de lippen kon krijgen. Ja, Anita, zei dc dokter, het onderzoek dat naar jo ouders is ingesteld heeft aan het licht gebracht, dat zij beiden reeds lang geleden zijn gestorven. Nu willen wij je echter vragen, wil je ons dochtertje en Clara en Adolf's zusje zijn? Zacht schreiend wierp Anita zich in do armen van Mevrouw Martens die naar haar waren uitgestrekt» Mag ik dan Moeder tegen u zeggen, vroeg zij en ben ik dan echt uw kind? Tot antwoord drukte mevrouw haar oen kus op het voorhoofd. Clara en Adolf grepen haar ieder bij een hand en terwijl Anita glimlachte door haar tranen heen, zeiden zij Nu ben je ons eigen zusje, nu ga je nooit meer heen. FRANCES E.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7