Tweede Blad Vrijdag 7 September 1923 BINNENLAND De Vrijwillige Landstorm afgeschaft?, Naar de Maasbode verneemt, fee- boort tot een van do door Minister Co- lijn. geëischte bezuinigingsmaatregelen; ook de afschaffing van den vrij willigen landstorm, de zoogenaamde weerbaarma- king buiten het leger, waarhij thans een groot aantal beroepsofficieren en onderofe ficieren als instructeur werkzaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaarlijks door do afschaffing on do als gevolg daarvan geheele militaire opleiding in het leger velo millioenen bespaard worden. I)e buitengewone* vrijwillige landstorm, dat is do organisatie van geoefend dienst plichtigen, blijft echter bestaan. De spoorweg GoudaAlphen a. d. Rijn. Door do Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Gouda te Gouda en do Kamer van Koophandel en Fabriekon voor Rijnland to Leiden, is in zake den spoorweg GoudaAlphen een adres ge zonden aan do Ministers vain Binneland- schc Zaken en Landbouw, van Water-* staat, van Arbeid H. en N. en; van Finan- ciën, aan den Spoorwegraad, aan den di recteur-generaal der Staatsspoorwegen, aan de Eerste en Tweede Kamer der Sta^ ten-Generaal en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Dit adres vindt zijn aanleiding in de motie der gemeente Waddinxveen, waarin deze gemeente do meening uitspreekt, dat de aanleg van den spoorweg Gouda—'Al phen aan den Rijn, in hot algemeen en plaatselijk belang zoolang de omstan digheden zich niet wijzigen behoort achterwege te blijven. Het wil de Kamers voorkomen, dat Waddinxveen hier zuiver haar plaatselijk belang op het oog heeft gehad en geen rekening heeft gehouden met het alge- Wellicht is daartoe ook aanleiding ge weest het feit, dat de spoorweg, zooals deze thans is ontworpen, to ver uit do kom der gemeente Waddinxveen zal wor den aangelegd, waardoor de industrie in dezo gemeente, die bijna geheel aan het water, gelegen is, als zij per spoor wil ver zenden, groote kosten krijgt, daar zij haar goederen aan het station moet laten be zorgen, en de verzending per scheepsge legenheid, welke voor hare fabrieken en magazijnen kan plaats vinden dan te pre- fereeren is. De Kamers spreken dan ook de wenschelijkheid uit, dat, indien mét 'dien aanleg der spoorweg wordt begon nen, met dat bezwaar rekening zal wor den gehouden en het zoo mogelijk daar heen te leiden, dat Waddinxveen een wa terverbinding met den spoorweg krijgt. Tegenover de bezwaren der gemeente .Waddinxveen willen de Kamers wijzen op de voordeelen voor de andeTe plaatsen, in hare districten. Ie. De gemeente Boskoop, welke in den oorlog en daarna zeer moeilijke tijden heeft doorgemaakt, waardoor hare cul tuur van bcomen en planten bijna geheel werd stilgelegd, zal mede in den spoor weg een middel vinden haren wederop bloei te bevorderen. 2e. Door het toenemend aantal Auto- omnibussen is het personenvervoer per stoomboot zeer sterk ingekrompen, zoodat een geregelde verzending der goederen, welke voorheen daarmede plaats had, veel meer dan vroeger in gevaar komt. Een spoorweg zou aan de verzenders zeker heid geven, dat hun goederen regelmatig werden verzonden. 3e. In het seizoen, waarin Boskoop vooral planten verzendt, zal het station Alphen ontlast worden, hetgeen zeer noo- dig is, daar het emplacement in het ge heel niet berekend is op een groole hoe veelheid goederen. de. Er zal een hetere verbinding tot stand komen tusschen Alphen Gn Rotter dam, hetgeen voor Alphen als belangrijk industriecentrum zeer 'wenschelijk is. 5e. Zoowel voor Gouda als Waddinx veen zal de spoorweg beteekenen een sta biele en zekere verbinding, zoowel voor personen als goederenvervoer, terwijl verder in het algemeen belang mag wor den aangeenomen, dat een uitgebreid spoorwegnet elk land ten goedé komt. Resumeerende geven heide hierboven- genoemde Kamers dan ook in overwe ging, het adres der gemeente Waddinx veen voor kennisgeving aan te nemen en het daarheen te willen leiden, dat ten spoedigste met den aanleg van bedoelde spoorwegverbinding een begin worde ge mankt, omdat tevens door een dergelijke productieve werkverschaffing de werkloos heid in Nederland op trits'.okcude wijze .wordt bestreden. G-Psfen ook het succes vin het, sodeTt •11)14 in gebruik zijnde baanvak „Gouda^ Schoonhoven" kan het niet anders, of de f 3iJu ,;Gouda—Alphen'1 (waardoor tegelij kertijd een betere verbinding voor Gouda met Leiden wordt geschapen), zal blijken in een behoefte te voorzien van dit zoo belangrijk gedeelte der Provincie Zuid- igplland. -■■■■. v v De post-chèque en girodienst. Ee heer Duys stelde de volgende vragen aan den minster van Waterstaat: 1.# Is de minister van Waterstaat heToid terstond in te grijpen in den Post-chèque ten Girodienst, zoodat terstond een einde kome aan de onduldbare wijze waarop het publiek hiervan de dupe is? 2. Is de minister bereid, indien deze toestand mede moet worden geweten aan igeims aan voldoende vooruitziend beleid, hiervoor verantwoordelijke persoon of personen ter verantwoording te roepen, respektievelijk die maatregelen op hen toe te passen, die in het belang van een goed functioneeren van den dienst nood zakelijk zijn? 3. Zijn de berichten juist, dat, ook al mocht ooit aan dezen chaotischen toe stand een einde komen, er dan toch een regeling wordt ingevoerd, waarbij: a. rekeninghouders hun zaken met be langrijke vertraging, vergeleken hij vroe ger (men spreekt zelfs van één, twee en meer dagen) zullen zien afgewikkeld; b. aan rekeninghouders niet meer zoo als vroeger, terstond het saldo hunner re kening wordt medegedeeld? 4. Is de minister niet van meening, dat Staatsdiensten er zijn voor het publiek, en niet omgekeerd, en dat dus, wanneer in derdaad zich gaat voordoen wat hierboven onder 3a en h wordt-gevreesd, reorganisa ties met dergelijke resultaten terstond dienen te worden afgewezen? 5. Indien per sé een dergelijke organi satie dient te worden doorgevoerd, is dan de minister bereid uiteen te zetten, welke voordeelen hieruit voortvloeien niet al leen uit een oogpunt van bureaucratie, maar vooral voor hét publiek? .KLEÜ8C EN SCHOOL NED, HERV. KERK. Beroepen. Te Polsbroek c.a.D. Plantin ga te Elburg; te Angeren: E. A. Lazonder te Tricht. EVANG. LUTH. KERK. Drietal. Te TielJ. N. Bieger, prop. te Vaals; J. M. Lindijel te Monnikendam en J. J. Simon te Weesp. Ds. M. lindenborn. Dc tcescani van Ds. M. Lindcnborn, te Rotterdam, director van dc Ned. Zendings- vereeniging, die, gelijk men weet, typhus heeft, blijft nog zeer zorgwekkend. De pa tiënt is nog steeds huiten bewustzijn, en vaak zeer onrustig. Hij is buitengewoon zwak. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Cand. G. C. H. B o s, van Amster dam, werd Zondag j.l. door zijn schoonva der, Ds. J. Koelman, van Holl. Veld, be vestigd als pred. der Ned. Herv. Ge meente te Hauler wijk met een predikatio over Openb. 3: 11 en hield des namiddags een intreepredikatie over Hand. 3; 6. Ca-nd. S. P. Vermeer, van Haar lem, verbond zich Zondag jJ, als predi kant |:an de Geref. Kerk vfcun Nijeinir- dum. De bevestiger, Ds. J. D. Boerkoel, van Velsen, had tot tekst Prod. 10, 811. Dc bevestigde hield des namiddags een in treepredikatie over Jesaja 33: 17. Zilveren Jubilea. D s. R. J. Aalberts, Geref. pred. to Wormerveer, hoopt Dinsdag 25 Sept. a.s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Zijn eerste standplaats was Opperdoes, waar hij zes jateu arbeidde. Voorts stond hij 3 jaar te Wolvega, 0 jaar te Spijke- nisse, 5 jaar te Baambrugge en nu sinds 1913 to "Wormerveer. D s. H. de Lange, pred. der Geref. Kerk te Exmorra, hoopt Dinsdag 18 Sept. a.s. zijn 25-jarige ambtbediening te her denken. Hij heeft de eerste 15 jareni de Kerk v. Gaaatmeer gediend, daarna 5 jaar die van Raard en sinds 1918 is hij verbon den aan de Kerk van Exmorra. Prof. Haitjema. Dr. Haitjema zal 28 October afscheid nemen, van de Ned. Herv. Gem. te Apel doorn cn waarschijnlijk 6 Noov. zijp inau- gureele rede houden als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, Theologische School to Kampen. Dinsdagmiddag had de plechtige eerste steenlegging plaats van den nieuw-bouw der Teol. School te Kampen. Ds. J. D. v. d. Munnik, em.-pred. to Zeist, heette dei aanwezigen welkom en sprak een kort woord. De Spreukendichter zegt „De uit gestelde hoop krenkt het hart." Zoo was het bijna tot hartskrenking gekomen, toen de hoop keer op keer moest worden uit gesteld. Gelukkig mogen we nu het blijde moment beleven, dat do lievelingswensch yan veler haart wordt vervuld. Hierna sprak Ds. A. de Geus, pred. fe Lemmer, voorzitter van het College van Curatoren, die op de noodzakelijkheid van den nieuw-bouw weès en er zijn blijd schap over uitsprak, deze handeling na mens curatoren der Theol. School, ja na mens alle de Gereformeerde Kerken, te mogen verrichten:. Z.Eerw. gaf in korte trekken een over zicht van de geschiedenis, dio do Theol. School in haar verschillende gebouwen had doorgemaakt Aanvankelijk werd al leen collego gegeven bij do professoren, (ook deze voerden teen nog niet dien wijd- schen titel) an huis. Later werden chjkele particuliere huizen gebruikt, totdat een heerenhuis met tuin en drie belendtendo perceelen word aangekocht, hetzelfde ter rein, dat ook nu nog in gebruik is. In den loop der tijden traden meer en duidelijker gebreken in het licht, dio een nieuw, ge bouw dringend noodzakelijk maakten. Do bibliotheek kon niet meer geborgen wor den, dank zij haar steeds grooter worden de uitbreiding. Ook do woning van deuj pedel voldeed niet meer aan billijke eischen. Toen besloot de Synodo van 1920 tot het zetten van een nieuw gebouw met behoud van een deel van het oude, ter wijl de Kerken ook met daden hare goed keuring hieraan hechtten, door nu reeds honderdduizend gulden bijeen te brengen. Op plechtige wijze werd daarop door Ds. de Geus de eerste steen gelegd, waarna hij met klimmenden' ernst een zegenbede uit sprak en Gods zegen inriep over het aan gevangen werk. De Bouwcommissie, de professoren', do predikanten van Kampen, afgevaardigden! van den kerkeraad, van het studenten corps F. Q. I. en' vele belangstellenden woonden deze plechtigheid bij. Geref. Stucientoncongres. Behalve do deelnemende studenten zul len op het a.s. Geref. Studenten con gres als gasten cn sprekers aanwezig zijn: N. Bans, Amsterdam; Ds. C. B. Bavinck, Rot terdam; Prof. Dr. H. Bouwman, Kampen; Ds. J. C. Brussaard, Bloemendaal; Ds. D. J. Couveé, Meppel; Dr. S. P .Deo, Dwin- gcloo; Dr. B. J. Esser, Noord wijk; Prof. Dr. W. Geesink, Amsterdam; Prof. Dr. F. ,W. Grosheide, Amsterdam; Ds. J. J. Knap Groningen; Dr. E. D. Kraan, Zuylen; Mevr. G. Kraan-van den Burg, Zuylen; Ds. P. N. Kruijswijk, Voorschoten; Mr. H. Mon nik, BloemenldaalDr. H. C. Rutgers, Driebergen; Dr. Rijk Kramer, Amster dam; Dr. J. G. Scheurer, Ermelo; Mr. J. H. Scheurer, Amersfoort; J. Schouten, Rotterdam; Dr. W. J. A. Schouten, Kam pen; Dr. J. Severijn, Dordrecht; Ds. J. W» Siertsema, Zeist; Prof. Z. "W1. Sneller, Rotterdam; Dr. B. Wielenga, Amsterdam; J. van Zwet, (afgev. N. C. S. V.) Leiden; T. van Dijk, Soemba; L. Netelenbos, Poer- woredjo; Prof. Dr. V. Dubsky, Brünn; Mr. J. A. de Wilde, Dien Haag. 'Ijl'. DE AARDBEVING IN JAPAN. Verhalen van ooggetuigen. Buitenlandse he bladen brengen nog verschillende verhalen van ooggetuigen van de jongste aardbevingsramp. Daaruit blijkt, dat te Tokio vele me'n- schen zijn omgekomen alleen door de groote hitte, die zich buiten den brand haard ontwikkelde.' Zoo werd er op een gegeven oogenblik in sommige wijken der stad een hitte waargenomen van 150 gra den Fahrenheit. Het lijden der millioenen Vluchtelingen ten Oosten van Shidzuaka is nog ver zwaard door stortregens die sinds Zon dagavond neervallen. Duizenden burgers uit Tokio hebben een heenkomen gezicht in booten op de ri vier Sumida. Eenige mannen en vrouwen werden van honger, uitputting en angst krankzinnig en wierpen zich in de rivier, waarin ontelbare lijken van slachtoffers der aardbevingen drijven. Tienduizenden dakloozen zijn in het Nyeno-Park te Tokio verzameld en bieden een droevig schouwspel. Velo bejaarde personen of zieken zijn bij de ramp in liet gedrang omgekomen of zoo gewond, dat zij stervende zijn. Een onstellende tragedie heeft zich afgespeeld nabij het Ueno-station te To- kio. 13 Duizenden vluchtelingen, buiten mach te, beschutting binnen het station te vin don, dat reeds vol was, verzamelden zich iil het Ueno-park. Door het ontploffen van een naburig gasreservoir ontstond er een paniek onder de menigte en de ver schrikking werd nog grooter, toen het vuur het stationsgebouw zelf aantastte. Nauwkeurige opgaven over het aantal dooden ontbreken, maar ooggetuigen ver tellen, dat het verbijsterend groot is. Hoopen lijken liggen rónd het station; mannen, vrouwen en kinderen, die onder den voet geloöpen zijn in de angstige vlucht dier talloozen om aan de vlammen te ontkomen. De vloedgolf, die op de'T aardbevingen volgde, vernielde de huizeti aan beide zij den der Sumida-rivier en deed vele jnen- scben verdrinken. Ook richtte zij ernstige schade aan eigendommen aan te Izu Sa- gami en naburige districten. Vele bekende zomerverblijfplaatsen nabij de hoofdstad werden zwaar beschadigd, sommige ge heel vernield. Alle spoorwegen zijn, zooals men weet, beschadigd, maar die van Tokio naar Ko be heeft het meeste geleden. De rails wer den als blik verbogen. Bruggen werden van hun fundeeringen gelicht, stations verbrandden, passagiers- en goederen treinen werden uit derails geworpen en verbrijzeld. Maanden zullen er noodig zijn, voor een normaal spoorwegverkeer weer moge lijk is. Ofschoon er geen betrouwbare schatting van de aangerichte schade te maken valt. becijfert men, dat de schade in To kio alleen meer bedraagt dan 5 milliard yen dat er twee jaar noodig zullen zijn voor de heropbouw der stad. De vijver in het Asaksa-Park te Tokio is geheel gevuld met lijken van vrouwen en kinderen, die het water in vluchtten, in de hoop, aldus den dood in de vlam men te ontkomen. Het slechtste van alle steden moet Yokohama er aan toe zijn, mede ten ge volge van de wetteloosheid en wanorde, die er heersclien, zoodat de plaatselijke autoriteiten niet in staat zijn, den toestand het hoofd te bieden. Menschen, die aan de Tamp ontsnapt zijn, doen intusschen alles om aan hulpe-* locze lijders drinkwater en voedsel te ver strekken, terwijl de troepen veel doen om de ellende derslachtoffers te lenigen. In Yokohama zouden 40 a 50 vreemde lingen gedood zijn bij de instorting van hotels. Een heldhaftige marconist Bij de ramp heeft zich een marconist, die het draadlooze regeeringsstation to Tomioka 144 mijlen van Yokohama, be diende, bijzonder dapper onderscheiden. De jongen bleef drie dagen lang op zijn post, zonder te worden afgelost, en zond onafgebroken zijn draadlooze hulproepen do wereld in, terwijl het station stond te schudden op zijn fundeeringen. Telkens en telkens weer raakte het sta tion tengevolge van de aardbeving in het ongereedo, maar de marconist wist steeds de defecten te herstellen en zette zijn werk onvermoeid voort. Duizenden vragen werden aan het sta tion gericht, die zooveel mogelijk door hem werden beantwoord. Het slot zijner draadlooze correspondentie luidde telkens: „Verzoeke thans niet meer op te roepen." UiT OE OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Dc jubileumfeesten. Als Alphen feest viert ter gelegenheid van de Oranjefeesten, dan viert heel dc be volking feest. Nog meer is zulks nu het geval, waar het de jubileumfeesten betreft. Geheel Alphen is in feesttooi. Overal groen en bloemen en vlaggetooL Eerepoor ten zijn opgericht en versierd met jproen en bloemen. Dat is het werk van Alphen'a bevolking,d ie zeer Oranjegezind is. Dagen en weken geleden reeds zijn er buurtcom- missies gevormd, die voor de versiering der straten zouden zorgen. En eij hebben er eer van. De eene straat is al mooier dan de ander en vanaf Maandag zijn vele han den bezig geweest met het aanbrengen der versiering. Het plaatselijk huldigingscomité, met als voorzitter de burgemeester dr. H. J. Lovink, heeft met bekwaamheid een feest programma in elkaar gezet, dat klinkt als een klok en waarvan de hoofdschotel vormt de historisch© optocht. De dag werd begonnen met koraalmuziek van half acht tot negen uur, gegeven door de Christelijke Muziekvereeniging „Arti et Religioni", directeur de heer W. J. Smol ders. De uitvoering werd achtereenvolgens gegeven in de Prins Hendrikstraat, op het Kerkplein, in het Burgemeester Visser park, voor het Nutsgebouw en 'voor het Raadhuis in de Raadhuisstraat. Te half tien had er in verschillende ker ken een dankstond plaats. Even voor den middag had de kinder optocht plaats. Omstreeks 900 kinderen der hoogste klassen van alle lagere en M. U. L. O.-scholen begaven zich in op tocht van het terrein der Martha-Stichting naar het feestterrein, het terrein van de Christelijke H. B. S. Daar werden onder leiding van den heer J. Tuinman gezongen het „Wilhelmus", „Geluckig Vaderlant" en een „Feestlied." In de Hooftstraat werd, nadat een kleine rondgang was gehouden, de stoet ont bonden. Des 's namiddags te twee uur begon de groote Historische Optocht voorstellende A: Het aloud Oranjehuis verdreven; B: Het Oranjehuis in eere hersteld, van 1795 1813; ontworpen door den heer W. M. CL Regt. De stoet werd opgesteld op de terreinen der Martha-Stichting en volgde, voorafge gaan door rijtuigen, waarin de Commissie was gezeten, den volgenden weg: Martha- Stichting, Raadhuisstraat, Van Boetselaer- straat, Bloemhofstraat, Aarkade, Hooft straat, Oudshoornschewcg, 's Molenaars- brug. Bij Hotel 's Molenaarsbrug landde de Erfprins, komende uit. Engeland met een visscherspink. Hij stapte in een Scheve- ningschen visscherswagen en werd, verge zeld van Scheveningsche vissohers en een Eerewacht te paard, onder kanongebulder geleid naar de plaats, waar de optocht stilhield. Hier nam de Erfprins plaats in een staatsiekoets, waarna de geheele op tocht verder trok als volgt: Oudshoornscheweg, Hooftstraat, Van Mandersloostraat, AIpHensche Brug, Julia- nastraat, Wilhelmina straat, Emmalaan, Jan van Nïëuwenhuizënstraa-t en terug tot Overpost. Daar werd een half uur pauze gehouden, ten einde allen deelnemers ververschingen aan te bieden. Ten slotte ging het langs Overpost, Ju- lianastraat, Stationsstraat, terug naar de Martha-Stichting, waar de stoet ontbon den werd. De tocht werd opgeluisterd door twee muziekkorpsen in historische kleedij. De optocht werd geopend door de Vaan deldragers van de Wilhelmina-Vereeniging en de Oranje-Vereeniging. Het eerste gedeelte, Heb aloude Oranje huis verdreven, bevatte de volgende afdee- lingen. 1. Excercitiegenootschap „Voor Vrijheid en Vaderland" te Alphen aan den Rijn, 1795. (Gevormd uit leden van R. Kath. Vereenigingen). 2. De Vrijheidsboom opgericht, 1795. 3. Fransch, zoogenaamd „bevrijdingsle ger" van Generaal Pichegru. Afdeeling ca valerie. (Gevormd door leden van R.-Kath. Vereenigingen). 4. Zeeslag bij Kamperduin, 11 October 1797. (Voorgesteld door de leden van de Geref. Jongel. Vereen. „Petrus"). 5. Inval der Engelschen en Russen in Noord-Holland, 1799. (Het Engelsche leger, no. 7590, gevormd uit leden van den Vrij- willigen Landstorm te Alphen aan den Rijn). (Russische troepen, gevormd door leden der Chr. Jongel.-Vereeniging „Onderzoekt de Schriften*'). 6. Schimmelpenninck aan het hoofd der Bataafsche Republiek, 18051806. 7. Het Hof van Koning Lodewijk Napo leon, 1806—1810. 8. Oost-Indië onder Daendels* feestuur, 1808. (Voorgesteld door de Geref. Jongel. Vereen. „Samuel"). 9. Nederland als Fransché provincie 1810 —1813. 10. Waar dé Nederlandsche Vlag nog waait. 1811. (De Hollandsche factorij op het Japansche eiland Decima). (Voorgesteld door leden van het Zangkoor van den Ned. Prot. Bond). Heb tweede gedeelte, Het aloud Oranje huis in eere hersteld, bevatte; 11. „Oranje- Boven" 1813. 12. Scheveningsche Visschers, te voet. (Voorgesteld door jongelieden uit de Mar tha-Stichting). 13. Eerewacht van den Prins, te paard. (Gevormd door leden der Zangvereoniging „Hosanna"). 14. Oranjegarde van 1813. (Gevormd door jongelui, meest woonachtig in 's Molcnaare- buurt en omgeving). Te 3 uur begonnen de volksspelen op het feestterrein, waarvan de uitslagen zijn als volgt Vliegerwedstrijd: Eeigenaardigsfce vlieger: le prijs C. de Ree; 2e prijs Cor. Kethel, 3e prijs Dirk Kethel; 4o prijs O. Slot; 5e prijs B. Donker, en 0e prijs B. Verhoef. G r o o te té v 1 i e g e r: le prijs C. fan Gemcre; 2e prijs H. Lamfers; 3e prijs Klaas Heijnen; 4e prijs Frans van Deurenfc 5e prijs Johan Bruines; 6e prijs Piet Jan sen. Hoogst staande vlieger: le prijs O. Noorlander; 2o prijs Johan Verka- de; 3e prijs Johan Klein; 4e prijs Piet Raaphorst; 5e prijs C. Janmaat; Ce prijs Jan Samson. Ver#pringe n: le prijs C. Blom, 2é prijs Jannaars,, 3e prijs A. v. d. Loren, 4e prijs A. Kroon, 5e prijs A. v. d. Bijl. Touw trek ke/af le groep: le priji J. Dijs, 2e prijs jac. Bouwman, 3e prijs Ernst Fokke, 4e prijs Arie van Gemeren, 5e prijs Willem Zekveld, 6e prijs Arie Snel. 2e groep: le prijs J. Koele wijn, 2e prijs H. van 't Sticht, 3e prija C. Van 't Wout, 4e prijs P. Domburg, 5e prijs C. Blauw, 6e prijs J. v. d. Vink. Hardloopen: le groeple prijs Th. van Leeuwen, 2e prijs B. Helleman, 3e prijs F. Sjouwbergen, 4e prijs H. de Blanke, 5é prijs G. Bruines. 2e groep: le prijs J. Verduin, 2e prij3 J. Bruines, 3e prijs G. v. d. Kwaak, 4e prijs H. Butteman, 5e prijs Th. Basie. Balloopen: le prijs Cath. v.d. Veen, ,2e prijs N. Vérhagen, 3e prijs M. van Zwie- ten, 4e prijs J. Dongelmans, 5e prijs L. Hoo- gendoorn, 6e prijs A. Amsterdam; 7e prijs A. Bezuijen. Naald- en d raa dio op e n: le prija A. Rijadam, 2e prijs A. Wansink, 3e prijs M. Jansen, 4e prijs P. Graf, 5e prijs L. Reumerman. Blaa st rappen:"le prijs P. v. d. Zwaard, 2e prijs H. Paardekooper, 3e prijs K. Wijbenga, 4e prijs G. Dongelmans, 5e prijs O. Bijl. 6e prijs J. P. van Hxem, 7e prijs D. van Houwelingen. Zakloopen: le prijs P. Verkade, 2e prijs H. Hogenes, 3e prijs P. Dongelmans, 4e prijs A. van Engelen, 5e prijs W. Ver meulen, 6e prijs G. Koopman. Boegsprietloopen: le prijs S. Koopman, 2e prijs J. Bruines, 3e prijs D. van Donk, 4e prijs P. van Leeuwen, 5e prijs A. de Jong. Kuipjesteken: le prijs W Reumer man, 2e prij3 M. van Toren, 3e prijs E. vah Estinger, 4e prijs H. v. d. Spelt, 5e prijs H. Vermijen. Mast klim men: le prijs J. Kwaak; 2e prijs Cor Bahlmann, 3e prijs T. van Rijn, 4e prijs Wessel Post. De feestviering in den avond werd doof buitengewoon gunstig weder veraange naamd. Het was een fantastisch gezicht, overal die brandende lampions, die dec- trische lichten en vetpotjes. Het gaat niet aan op te sommen waar dé particulieren overal verlichting aanbrach ten, doch gememoreerd dient wel te woi> den de illuminatie van het St. Jozefge sticht, dat van den grond tot op het kruis boven het ronde koepeltje in een zee yatf licht schitterde. Duizenden menschen bewogen zich op en neer, van de eene straat naar de andere, allen berwonderend den kunstzin en smaak' van den illuminator. Het wac eenvoudig prachtig. Van 79 uur was er concert op het feest terrein, waar tal van menschen naar kwa men luisteren en de feestelijkheden werdetï besloten met 'een sehïftn-^qd GEMENGD NIEUWS Vernielzucht. Gisteren werden te Wildcrvank da fees ten ter gelegenheid van het regeeringsjubi leum van de Koningin gevierd. Den naeh® te voren is een der versierde bruggen oyaf het Oosterdiep met benzine overgoten etf in brand gestoken. Niet alleen de versie ring doch ook al het houtwerk van de brug werd door het vuur vernield. Het verkeef over de brug is gestremd. De politie, die oogenblikkelijk een onder zoek instelde, heeft twee personen gearres teerd, die evenwel ontkennen den brand gé- sticht te hebben. Ernstige brand te Maartensdijk. Gisternacht liep het gerucht te Utrechl dat de vuurwerkfabriek van de firma G. J. Ruysch aan den Kwakkeldijk onder Maartensdijk in brand Btond. Dit bleek echter onjuist te zijn. Ongeveer vijftig meter van de vuurwerk fabriek af stond evenwel een groote hooi berg in brand, toebehoorendo aan den: landbouwer A. Roeewey. De wind joeg dei vlammen hoog op en weldra begon ook da schuur te branden. Door eenige politie mannen uit Utrecht werd het vee uit da schuur het weiland in gejaagd. In kortenl tijd was de schuur een vlammenzee. Naast de schuur stond een houtloods, die veel hout be vat te, terwijl op den zolder een .partij haver was opgeslagen. Ook deze loods werd door het vuur aangetast en stond weldra geheel in brand. De iiitlö was zoo hevig, dat weldra cok het dak van de nabijgelegen woning begon t» branden!. De bewoners, geholpen doof. eenige burgers en politiemannen uit Utrecht, wisten het huis te behouden door, het met emmers water nat te houden. Van een brandweer noch van brandspuit tea was ook maar iets te bekennen. Wet houder Jongerius telefoneerde om dal brandspuit van het dorp, doch deze kwam niet opdagen en is zelfs heelemaal niet gekomen t 1 De autospuit uit .Utrecht arriveerde» eerst om 2 uur. Te redden was er toen niets meer. De Utrechtsche brandweer be paalds zioh er dan ook toe, met twee straloN den brandenden hooiberg te bewerken. ly De oorzaak van den brand is vermoedflM lijk hooibroei. Een machinist, die met trein om twaalf uur langs de boerderii^ reed, rook toen reeds de luoht van brandend hooi b Verzekering dekt de schade. «Teh p Droeve thuiskomst. Teen de arbeider G. Kelder, te Hoog«^ srnildo thuis kwam, vond hij zijn vrouw de trap go vallen. De dokter kon slochts dciy dood constateeren De kinderen moesten t van het schoolfeest worden gehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5