gemeentelijke Aankondiging, ttEMEEKTELIJKE VISCHVERKOOF,/ Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18. tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ZATERDAG AVOND verkrijgbaar SCHELVISCH d f0.16 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 7 Septmber 1923. AGENDA'. lederen Woensdagavond van 7M—8M nur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 September ïaargenomen door de apotheek van den beer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. spoed aan 't werk, maar vindt niets, en... geen wonder. Gisteren toch' werd het politiebureau opgebeld door een winkelier wonende op de Botermarkt, die voor haar verbaasde ooreu de mededeeling doet dat zich, bij hem in bewaring bevindt een transport-; rijwiel, dat Zaterdag den geheelen mid dag voor zijn winkelraam heeft gestaan, weshalve' hij zich 'over het voertuig had ontfermd en het een plaatsje gegeven Wel gemakkelijk, zoo'n politiebureau in de buurt. De lieer M., uit Oegstgeest kwam gistermiddag te kwart voor twee per rij wiel de Blauwpoortsbrug afrijden en wil de nog gauw even de rails oversteken toen uit de richting Noordeinde de tram naderde. Hij werd door de tram gegrepen, en te gen den grond geslagen, nadat zijn rech terhand tegelijk met het stuur dat zij vasthield in het glas van de tramlantaam was gedrukt, tengeyolge waarvan dit lichaamsdeel e/nstig werd verwond. Dank zij het krachtig remmen van den wagenbestuurder kwam M.. er verder met den schrik af, zelfs het rijwiel was niet beschadigd. Zooals zich laat denken moet hij do -toegebrachte schade vergoeden. BINNENLAND i DE KONINGIN TE AMSTERDAM. p Deputaties. Behalve de deputaties van Amsterdam- sche vrouwen, die H.M. een kamerscherm ten geschenke heeft gegeven, zijn door de Koningin gistermiddag de volgende depu taties ontvangen: „Arbeid Adelt" en „Tesselschade", die beide handwerken jals souvenirs schon ken, en de Commissio voor het Gedenk boek 1898—1923, die het Gedenkboek, on der redactie van kapt. de Bas. overhan digde. De consuls te Amsterdam boden bloemen aan en dit geschiedde ook door Oud-Gou verneur mr. Nuyens bij wijze van een hulde van Gpracao. Hare Majesteit had huideadressen in ontvangst te nemen van den Bond van Chr. Oranjevereenigingen, de Nationale Landstormcommissie en den Ghristelijken Nationalen Werkmansbond. De Nederlandsch-Indischo Officieren-Ver- eenigingen gaven een teekening van gobe lin ten geschenke. De Zeeuwsche hulde be stond uit een album met foto's uit allo gemeenten. De Vereeniging „Koninklijke Kunstzaal Kleykamp" verraste Hare Ma jesteit met de aanbieding van een portret van de Koningin-Moeder door Toorop. De Rijks Politieverceniging bracht een bloe menhulde en de Maatschappij „Rem brandt" begiftigde Hare Majesteit met een album mèt teekeningen door de werkende leden. De Vereeniging „De Joodsche Inva lide" gaf een handwerk cadeau en de Ne derlanders in België stelde een bedrag in geld beschikbaar, bestemd voor een wel dadig doel ten bate van do Nederlanders in België. De Amsterdamscke Huldigings commissie bood Hare Majesteit de offi- cieele Gedenkpenning en het officieel Ge denkboek, onder redactie van prof. Brug- mans, aan. Daarbij hield prof. dr. J. Six als voorzitter der Huldigingscommissie een toespraak. Door de voorzitter der Amsterda^psche Kamer van Koophandel werd gisteren ten Paleize namens die Kamer een geschenk aangeboden. Het bestaat uit een fonds groot f 10.000 waarvan de vruchten, vol gens nader vast te stellen regelen, zullen worden besteed op het gebied van handel, scheepvaart en industrie, meer in het bij zonder ter bevordering van daartoe be- hoorende onderwerpen, voor welke, hoe zeer zij ook geldelijken steun verdienen, geen andere fondsen meer bepaaldelijk aangewezen of beschikbaar zijn. Bij de aanbieding van liet huldeblijk van do Bijzondero Vrijwillige Landstorm, hield do voorzitter van de Nationale Land stormcommissie een toespraak. Op al deze toespraken antwoordde de Koningin. In de gouden koets naar den Stadsschouwburg. Het feit, dat H.M. de Koningin gister avond zou uitrijden in de gouden koets, had bij do velen, die op het oogenblik in 'Amsterdam vertoeven, een bijzondere be langstelling gaande gemaakt. Twee uur te .voren stondep dan ook reeds langs den ,weg, dien de vorstelijke stoet nemen zou rijen van toeschouwers, welke rijen naar jgelang hot uur der voorbijkomst naderde, 'gaandeweg aanzwollen eu stegen. Het laatste woord kunnen we letterlijk ge- j bruiken. omdat zich heele verhoogingen vormden door op vensterbanken, bordes- 1 sen en sleepers wagens geklommen men-, schen, die met bewonderenswaardig ge duld in hun mineur-gemakkelijke positie berustten en met den bekenden Amster- damschen zin voor humor zich vermaakten over allerlei kleine evenementen als het passeeren van een gezelschap in auto, liet rennen van een hond door de afsluiting, bij alle welke gelegenheden éen luid lioera opstijgt. Te 8 uur precies vertrok H. M. de Ko ningin in gezelschap van Hare Moeder, den Prins en Prinses Juliana in de gou den koets, die een imposanten indruk maakt, naar den stadsschouwburg. Het publiek juichte de Koninklijke Fa milie hartelijk toe en Deze beantwoordde met vriendelijken groet de gebrachte hulde. Toen de Koninklijke Familie om kwart over acht de voor Haar bestemde loge in den Schouwburg binnentrad, verhieven alle aanwezigen zich van hunnen zetel en werd het "Wilhelmus gespeeld. De Koningin was gekleed in het wit en droeg een her melijnen stola haar kleediug was een voorbeeld van zedigheid! de Koningin- Moeder had een perle-gris toilet met zwarte tule aan en droeg een witte wedu we-kap, de Prinses droeg een witte jurk en de Prins was gekleed in 'admiraals-* uniform. De beide Koninginnen waren ge tooid met schitterende diademen. Prinses Juliana was nu voor do eerste maal iu den schouwburg. Enkele tafreelen uit de Gijsbrecht werden door het gezelschap van Dr. Royaard gespeeld en na de pauze werd een stuk opgevoerd door do samenstellers Charivarius en Gannegieter, getiteld: „Rondom de Kroningslinde". De voorstel ling was eerst om kwart over elf geëin digd. Door de wethouders werd de Konink lijke Familie weer uitgeleide gedaan. Do terugtocht in den gouden koets was werkelijk imposant. Tienduizenden en nogmaals tienduizenden stonden langs den weg geschaard en spontaan werd herhaal delijk bij het voorbijtrekken van de prach tige koets het „Wilhelmus" gezongen. Zelden zagen wij zoo'n geestdriftig pu- bliek, dat zich niet alleen uren had opge offerd om ook iets van het sprookje te kunnen zien, maar onvermoeid en met een niet te beschrijven enthousiasme do Ko- ninklijko Personen toejuichte. Om half twaalf was de Koninklijke Fa milie weer in het Paleis teruggekeerd. In de enorme drukte zijn tientallen menschen flauwgevallen. Nieuw Statenlid. Den heer A. B. de Zeeuw heeft in ver band met zijn benoeming tot lid van do .Eerste Kamer bedankt als lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Konand. Zijn opvolger in dit college is IJ. G. v. d. "Veen hoofdredacteur-directeur van „Voorwaarts", die vóór de. laatste verkie zingen ook reeds lid van de Staten was. Geen ncoduitkeering aan de gemeenten. Naar de Telegr. verneemt is namens den minister van Binnenland sche Zaken aan tal van gemeentebesturen medege- deeb dat in verband met den zorgwekken- den toestand van 's lands financiën, de Regeering ei* n i e t toe heeft kunnen over gaan voorstellen-te doen, ten einde aan de geemnten boven de uitkeering op grond van de wet van 1897 over 1923 en vol gende jaren een zoogenaamde nooduitkee- ring te verzekeren. ,Pro Rege". Be jaarvergtdering van de Nationale vereeniging „Pro Rege" zal gehouden worden op Donderdag 5 October a.s. te Utrecht, in het Chr. Mil. Tehuis aldaar. In de morgenvergadering zal liet fusie rapport inzake de samenwerking met den Ned. Mil. Bond aan de orde komen, ter wijl in de middagvergadering Ds. T. J. Hagen, Geref. Pred. te Delft en voorzit ter van het hoofdbestuur', refereeren zal over: „Verovering van do kazerne- én van het schip." BUITENLAND HET GRIEKSCH-ITALIAANSCH V CONFLICT. Dc volkenbond in het gedrang. Nieuwe bezettingen. N Gelukkig, zouden we bijna zeggen, lieeft de crisis tusschen Italië en Griekenland niet geleid tot een nieuwen oorlogsvlam maar een geweldig conflict in den ^Volkenbond doen ontstaan. De lezer heeft opgemerkt, dat het er thans om zal gaan of de Volkenbond? een instelling van practische waarde is of een nuttelooze liefhebberij. Wordt de Adriatische crisis door den Volkenbond tot een bevredigend einde ge bracht, dan is het voortbestaan van den Bcmd verzekerd, terwijl hij anders uit elkaar dreigt te spatten. De jongste feiten duiden er op, dat het laatste niet zal geschieden, maar ten slotte door een achterdeurtje de Volkenbond zijn bestaan zal kunnen verzekeren. Naar verluidt zou de kwestie der com petentie van den volkenbond inzake bet .GriekschItaliaansch conflict, met toe stemming, en zoo mogelijk op initiatief van Italië, naar het internationaal hof van justitie moeten verwezen worden. Dit standpunt schijnt in den raad do overhand te hebben en feitelijk zouden alle leden er zich bij aansluiten. Intusschen is gisteren een besluit in dien geest gevallen, .zonder dat de Itali aan sclie afgevaardigde er zich tegen ver zette. Misschien zal do uitspraak van het hof van Justitie olie op de- golven bren gen misschien ook dat juist daardoor de crisisvlam nog zal worden aangewak- kerk. Van Italië is alles te verwachten. Ter wijl men in de andere landen heftige de batten voert r vooral ook In. de Engel- sche pers over de rechtsgeldigheid van ltalië's actie, gaat Mussolini rustig voort zijn eigen zin to doen. De bezetting van nieuwe eilanden in de Iomselio zeo wordt thans gemeld. Griekenland klemt zicli vast aan den Volkenbond en heeft, zooals gemeld, ver klaard, zich onvoorwaardelijk bij een ar bitrale uitspraak neer te leggen. Dit versterkt natuurlijk zijn pesitie's Zorgvuldig wordt er voor gewaakt, dat de Grieksehe vloot contact zou krijgen met do Italiaansche. Veel zal afhangen van de uitspraak van 'iet Internaüoalo Hof van justitie. Indien de Volkenbond niet slaagt een eind te maken aan de onverkwikkelijke geschiedenis, dan zullen verschillende om liggende landen, in de eerste, plaats Joego slavië „zich in het geschil mengen". Moge dit verhoed worden. SPOORWEGONGELUK BI*! HANNOVER Meerdere dooden en gewonden. Het relaas ven een zwaar gewonde. In den nacht van Woensdag op Donder dag is de trein S 10 van Berlijn in volle vaart op den; stilstaanden trein D 138 van Dresden naar Amsterdam geloopen. Laatstgenoemde trein stopte bij het sta tion Salsen voor onveilig sein. De oorzaak der ramp is zeer waarschijn lijk liet gevolg daarvan, dat de machinist van den' trein voor Ham het onveilig sig naal niet heeft gezien, door den stoom der stilstaande locomotief. Een der wagens werd geheel versplin terd. Het gekerm der bedolven slachtoffers was angstwekkend. Na 45 minuten kwam een, hospitaaltrein op de plaats des onheils, waarna het red dingswerk voortgang kon vinden. Het aantal dooden bedraagt 18, terwijl lo personen maar gewond zijn. Onder de gedooden bevinden zich 7 Ne derlanders, van wie de identiteit is vast gesteld voor I. E. A. van Kempen le .Lei den; A. A. Löbell, Arnhem; eii Wilh. Sau- vagerf te Nunhausen. Onder de zwaar gewonden bevinden zich Grhard Knappers te Rotterdam en F. J. Lóbet te Leiden. Een der zwaargewonden, de heer Jan Arkena, een bekend Chr. Onderwijzer te Batavia, met verlof gevestigd te Leislin- gen a. d. Saaie, gaf het volgende relaas van den ramp: Een H. N.-telegram uit Hannover d.d. 6 dezer meldt nog: De heer Arkema,. Nederlander, die vroe ger in Indie als leeraar werkzaam is ge weest, bevond zich in den D-trein 138, die in den afgeloopen nacht in botsing is ge komen met een D-trein No. 10. Hij ligt thans met verschillende beenbreuken in 't ziekenhuis te Hannover, en deelde aan een journalist het volgende mede: Daar ik naar Nederland wilde gaan om de jubileumfeesten bij te wonen, nam ik te Halle den D-trein 138 naar Bentheim. De trein was niet sterk bezet en wij konden het ons gemakkelijk maken in de derde klas-afdeeling in den vcorlaatsten wagen. Het was ongeveer half vier, toen de D- trein een eind buiten Hannover plotseling bleef stilstaan. Het was een donkere nacht en buiten konmen slechts «enige signaalliehten. in de verte zien. De trein had, zoo ongeveer 10 minuten gestaan, toen plotseling alles omver ge worpen werd, waarop terstond jammer kreten werden gehoord. Een jongeman, die tegenover mij zat, was plotseling ver dwenen én het scheen, alsof alles in elkaar werd geschoven. Ik zelf ha'd het gevoel, alsof ik onder een grooten druk haar boven werd ge dreven, om een oogenblik later weer naar beneden te vallen. Er lag een groote last op mij en ik voelde vreeselijke smarten. Ik had het gevoel alsof ik zou sterven, doch een oogenblik later kreeg ik weer lucht en begon om hulp te roepen. Achter mij lagen twee dooden', een man en een vrouw, terwijl nog een itjian tus schen de deur beklemd was geraakt en luid om hulp riep. Hij jammerde: .,ik geloof, dat mijn vrouw dood is". Zelf bleef ik ook om hulp roepen. Eenige o ogenblikken later kwam ik tot het bewustzijn, dat ik mijn linkerarm niet kon bewegen en toen ik mijn rechterhand naar mijn hoofd bracht, voelde ik, dat mijn bloed over mijn voorhoofd gutste. Toen daarop reizigers uit de andere af- deelingen en ook spoorwegpersoneel naar ons toekwamen, geloofde ik, dat de red ding nabij was. Het scheen echter, dat iedereen zijn hoofd kwijt was en niet wist waar men zou beginnen om hulp te bieden Men scheen te geloovert, dat alle reizigers in onze afdeeling dood waren en stelde aanvankelijk geen pogingen in het werk om de puinhoopen te doorzoeken. Toen ik riep, dat ik nog leefde, begon men eindelijk den last, die op mij drukte, te verwijderen. Het scheen mij een eeuwig heid toe, voor dat ik bevrijd was. Na ongeveer een uur wachten, kwamen er doctoren en verplegers opdagen, die terstond flink aanpakten. Ik zelf werd in een auto naar Hannover gebracht, waar mij een goede verpleging te beurt is gevallen. Naar aanleiding van het spoorwegonge luk heeft e'en der verslaggevers van het Persbureau Vaz Diaz een onderhoud ge had met eenige geredde Nederlanders uit den verongelukten trein. Deze verhaalden, dat in Hannover, waar zij met den trein uit Leipzig aankwa men, verschillende personen uit den Ber- lijnschen trein overstapten. Omstreeks vier uur vertrok de trein, die, behalve uit eenige slaapwagens, ook uit een drietal personenwagens bestond, uit Hannover. Men zal ongeveer een kwartier gereden hebben, toen de trein tusschen Seelzo en Deckensen bleef stilstaan. Naar sommige reizigers, verklaren, gebeurde dit wegens onveilig signaal; anderen zijn van mee ning, dat de trein stopte omdat de as van een wagon heet geloopen was. Hoe het ook zij, een feit is, dat alle rei zigers, van wie de meeste sliepen, nadat de trein circa tien minuten had stilge staan, opgeschrikt werden door een ont zetlenden schok, gevolgd door het rinke len der glasscherven en geschreeuw. Er ontstond een hevige iianiek. In allerijl ontvluchtte men de coupes, en tot ieders groote .verbazing onthaarde men, dat de laatste wagon in brand stond. Men ging er heen en trok met alle macht het gasre- servoir onder dezen wagon uit, om te voorkomen dat het vuur ook dit reservoir zou bereiken. Voorzoover vmen zelf geen wonden had, toog men aan het reddings werk. Wat was er gebeurd? De trein uit Han nover met bestemming voor Keulen was op den stilstaanden trein geloopen, door dat do machinist van eerstgenoemden trein het onveilig signaal te laat opmerkte Weliswaar remde hij uit alle macht, waar door hij een nog ernstiger ongeluk voor kwam, maar waar hij eerst op 300 Meter afstand een stilstaanden trein opmerkte, kon hij met dit krachtig remmen niet ver hinderen, dat de locomotief op den trein inreed. En de gevolgen waren verschrikke lijk. De achterste wagon was door de aan rijding geheel in de voorlaatste wagon geschoven en alle inzittenden, met Uit zondering van die, welke zich in de eerste coupé van dit derde klasse rijtuig bevon den, zijn als gevolg daarvan doodgedrukt Griezélig zijn de verhalen welke som mige reizigers daaromtrent deden. Men zag tusschen het versplinterd rijtuig de overblijfselen van lichaamsdeelen. Zooals het meer bij dergelijko spoorwegongeluk ken gaat, worden de schattingen van het aanial slachtoffers vaak wat overdréven. Zoo ook hier. Sprak men in den beginne van 60 a 70 dooden, later bleek gelukkig, dat dit aantal, hoe groot ook, vermoede lijk 15 a 20 bedraagt, terwijl het aantal gewonden op een even groot aantal wordt geschat, hoewel men daaraan wist toe te voegen, dat de meeste wonden niet van zeer ernstigen aard waren. Onder de doo den zijn eenige Hollanders; vervolgens behooren tot de slachtoffers een achttal Polen of Tsjechen, die via Rotterdam naar Amerika zouden reizen, In den laatsten wagon zijn de inzittendener uitsluitend met kwetsuren afgekomen, gelukkig vie len daaronder geen dooden te betreuren. D,o slachtoffers zijn allen derdeklasse rei zigers. Toen het ongeluk gebeurde, hieven voor al de vrouwen een angstig geschrei aan, en de angst van de meesten steeg ten top als gevolg van het feit dat de redding meer dan een uur uitbleef en er in den trein geen verbandmiddelen noch reddings materiaal aanwezig was. Ook de Neder- landsche wagons waren niet voorzien van dit redding,smateriaal. De reizigers ver klaarden uitdrukkelijk, dat indien dit ma teriaal aanwezig zou zijn geweest onge twijfeld meer menschen gered hadden kunnen worden. Ook hebben de reizigers getracht den brand in den achtersten wagon te ilus- schen met het in den trein aanwezig bluschmateriaal, doch helaas weigerde dit aan het doel te beantwoorden. In den slaapwagon bevond zich blulssckingsmate- riaal, doch, zoo deelden de reizigers mede, de dienstdoende conducteur weigerde dit af te geven zonder „Besóheinigung". De reizigers hebben zich toen met geweld van dit materiaal meester gemaakt. Toen het ongeluk plaats vond liepen door den zwaren schok verschillende reizigers kwetsuren op door glasscherven en als ge volg van het feit dat zij in de coupé's door elkander geschud werden en de koffers uit het net vielen. Uit do eerste coupé van de voorlaatste wagen sprongen nog bij tijds éen man, vrouw en kind en een douanebeambte uit Bentheim het portier raam uit. De dooden en gewonden zijn in een spe- cialen trein naar Hannover Vervoerd. De drie laatste wagons, die alle ernstig be schadigd waren, werden van den trein af gekoppeld en na drie uur oponthoud, dat op de verschrikte reizigers een verschrik kelijken indruk heeft achtergelaten, ver trok de trein naar. Bentheim, waar zij hedenmorgen aankwamen en op de meest behulpzame wijze door de beamb ten der douane zoowel als van de spoor wegen ontvangen werden. De reizigers hadden niets dan lof zoowel voor de Hol- landsche als de Duitsche douanebeambten, die, rekening houdende met het leed, dat de reizigers in den afgeloopen nacht had den doorstaan, alle mogelijke faciliteiten verleend hebben. Twee tragische bijzonderheden werden ons nog verhaald. De eeno geldt een Hol lander, die in den verongelukten trein was gezeten, en die aan een vrouwelijke Duit sche reisgenoote alle mogelijke steun had toegezegd bij haar verblijf te Amsterdam De Duitsche dame beeft den Hollander na het ongeluk niet meer teruggezien, en zij vreest dat do man is omgekomen. Dan waren er een man, vrouw en dochter, die op het allerlaatste oogenblik in Hannover instapten en in een volle coupé plaats namen, om nog in den vroegen morgen in hun geboortestad Osnabruck te kunnen afstappen. In Apeldoorn troffen wij een dame op het perron, die belangstellend informeerde naar bet lot van de reizigers, waarbij zij mededeelde uit Hannover een telegram te hebben ontvangen, dat baar man ten ge volge van liet spoorwegongeluk zwaar ge wond in een der ziekenhuizen daar ter stede is opgenomen. KORTE BERICHTEN. Als protest tegen de bloedige vijan delijkheden, welke de laatste dagen tegen de Duitschers zijn uitgebroken, is de ge meenteraadszitting van Königshütte, op voorstel der Duitsche leden, na een zeer heftig debat afgebroken. -Naar de „Grazer Tagepost" uit Bel grado meldt, heeft de koningin het leven geschonken aan een zoon. Het Belgische grijsboek zal, naar verluidt, in den loop van de volgende week verschijnen. In Habighorst is door de Frausche bczettingsauloriteiten meegedeeld, dat, bijaldien mijnwerkers en ambtenaren iu het vervolg weigeren voor de Franschen to arbeiden, ook de bij de mijnen geves tigde nachtverblijven dei' arbeiders bezet en de bewoners eruit verdreven Jsulïenj worden. Op de Berlijnsche levensmiddelen-* markt zijn de meeste prijzen verd.ibbeld. De voorloopige groothandelsprijzen, wel-- ko wederom zullen moeten worden ver- hoofd, bedragen voor 1 pond vet 3.7 a 3.9 millipen mark, voor margarine 2.5 tot 2.7 millioen, voor 1 pond boter, welke vaak niet te krijgen is, 4.9 millioen mark. De eieren, die in den groothandel 24 millien mark per schok tosten, kosten in den' kleinhandel 440.000 a 450.000 mark per stuk. De aanvoeren waren zeer klein. De vleeschprijzen zijn sedert gisteren bijna zonder uilzondering verdubbeld. Ook de prijen. voor fruit en versehe greenten zijn sterk geslegen. UIT DE OMGEVING RIJNSBURG. Met grooten luister zijn hier. de Jubileumfeesten gevierd, on der begunstiging van heel mooi weer. Het .feest, dat hier werkelijk een feest was voor de geheele gemeente, had een' geheel ordelijk verloop ,daar geien wan klank gehoord werd. Do feestcommissie, kan dan ook met - groote voldoening op liaar werk te rugzien, eh zich overtuigd houden, dat hét uitnemend slagen, voor een niet gering deel te danken is aan de nauwgezette, voorbereiding door haar. We hopen op de verschillende festiviteiten nog nader terug te komen. De vertooning van „de Inneming van. Breda" gevolgd door den glorierijken in tocht van Prins Maurits, schitterend ge slaagd, mocht een buiten gewonen bijval, verwerven. Op een heel kleine terreinsafstand, had den zich duizenden toeschouwen opge hoopt. De Burgemeester bood, namens de geineentenaven, de Burgerwacht een prach tig vaandei aan met het opschrift „Rijns- burgsche Burgerwacht" en versierd met een burcht, het wapen van Rijnsburg. Dit geschenk werd met groote vreugde ontvangen. Onderstaand telegram werd gezonden aan H. M. de Koningin. Mevrouw. De ingezetenen van Rijnsburg, thans in feestvreugde, bieden eerbiedig Uwe Majesteit hunne gelukwenschen aan, met de bede, dat God U nog lang voor land en volk mag sparen. Namens de feestcommissie.:! Do Burgemees te r-Eere voorzitter J. L. Bosschieter. De bleen.j.: vu*.oo£3tel!nig is gister avond 10 uur officieel gesloten. Aanvankelijk lag het in ds bedoeling, deze sluiting om G uur to doen plaats hebben, maar de blijvende groote belang stelling noopte deze vei lenging. lil -vakkringen niet alleen, maar door alle bezoekers zonder onderscheid, was slechts een roep over de kèurigo irdee ding en prachtvolJ.3 inzending. Moge de vsutconstellingseommissié het beoogde doel, het verwekken van "meer be langstelling in de plaatselijke bloemencul tuur en verruiming van het handelsgebied, bereiken. De volgende piijzin ver-Jen toogekead:; Bloemencorso: 1. Yiar.cn, Jungerius, Pauw en Ho gewoning, gezamenlijk; 2. T. Kralt; 3. Gebr. Zandbergen; 4. Veiling- Vereen. „Flora"; 5. G. v. Delft Gzn. Bloemistenvak: 1. Vianen^ Jungerius, Pauw en Hoge woning, gezamenlijk; 2. Gebr. Zandbergen; 3. Teun Kralt; 4. Vei ling-Vereen. )}Bloemenlust". Vakwedst-rijd1. A. Drieberger.2. D. Goemaat; 3. H. Grimbergen. Sportkarren: 1. Jan de Koning; 2. W. de Koning; 3. Wed. D. de Koning; 4. C. en T. Kralt, met nog een extra prijs voor eigenaardigheid (een allerliefst stelletje Urkertjes in miniatuurformaat, die op hun klompjes, met lange rokjes en wijd© broek, allerwego veel bijval verwierven, en waarvan vooral het meisje, aller aan dacht trok.) 5. P. Brussee; 6. Joh. Ver- have. Fietsen: 1. P. Plooij; 2. J. v. d. Vijver; 3. J. Paauw; 4. H. Coster. Kunstrijden op de fiets: 1. Jac. v. Delft. Boegsprietloopen, 1. Rodenburg; 2. Wil- lius,"3. Coster. Poppenwagens: 1. Jac. Timmers; 2. D. Dronbert; 3. E.'de Mooij; 3. Corn. Heem»» kerok; 4. D. Kralt; 5. Clazina v. Delft;. G. J. Hogewoning; 7. W- Nieuwkoop; 8. N'. v. d. Meij; 9. F. Plooij. Gevelversiering: 1. P. Heemskerk. Buurtversiering: 1. P. Heemskerk; 2. Brug Langewaart bT d. v. Delftskade. VOORSCHOTEN. Ondanks de ongesta digheid van het weer in de laatste dagoni was toch niet ijver en energie doorgewerkt aan de voorbereiding der Jubileum-feest viering hier ter plaatse. Overal tooiden vlaggen de woningen, cli© in vele'gevallen ook nog waren gereed ge maakt voor illuminatie en groeiuversieriiig, waardoor een kleurrijk én feestelijk uit ziend geheel werd gevormd. Zooals het inderdaad behoort werden Wpensdag de feestelijkheden aangevangen met Godsdienstoefeningen in de Geref. en de Ned. Herv. Kerk, terwijl in de R. K. Kerk een plechtige Mis werd opgedragen. 's Middags werd de feestviering gesplitst in een feestelijkeni optocht voor de kinde ren eenerzijds en de opening van ver- schillende tentoonstellingen anderzijds. Het was een goede gedachte van het co mité om voor de opstelling van den schoolkinderoptocht, welke plaats had in1 do Laan van „Nieuw-Voordorp", en waar voor de benoodigdheden door de kinderen! zelf werden meegebracht, prijzen uit tö loven, want zoodoende ontstond een waren wedijver in de aankleeding, wat de samen stelling van een prachtigen optocht tot ge volg had. De beoordecling was opgedragen aan eeni Jury bestaande uit de heeren r. Limburg, J. Eggink, W. Gips en do Jong, die de volgende prijzen toekende: f

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2