Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS r- in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd jtijri Per kwartaal....f2.50 Per week.V.''.TIT.f 0.19 Franco per post per kwartaal f2.90 4ile JAARGANG. - VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1923 - No. 1031 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 Postrekening 58936 ADVERTENTIE» PRIJS ".Gewone advertentiën per regel 22K cent* Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief/ CBij contract, belangrijke reductie. ^Kleine advertentiën bij vooruitbetfw ling van ten hoogste 30 woorden, worden! 'dagelijkB geplaatst ad 50 cent. j Dit nummer bestaat uit tureo bladen. DE NATIONALE HULDEBET00GING Gisteren heeft to 'Amsterdam de natio nale .huldebetooging plaats gehad. Aan het breedvoerig verslag van deze plechtigheid in het H d b 1. ontleenen "wij het volgende: Al vroeg in den ochtend waren de 13000 deelnemers aan de betooging in de stad gekomen en geleidelijk stroomden zij den Dam op. Dat werd een schouwspel van wonder bare schoonheid, zoo groot en machtig, zco indrukwekkend als hier nog nimmer is aanschouwd. Daar kwamen zij, de vrouwen en man-: nen uit alle deelen van het land en zij hadden gehoor gegeven aan den wensch, dat zooveel mogelijk do typische kleeder drachten der verschillende landsgedeelten zouden^worden gedragen. Dat werd tot een schittering van kleur ea wonderlijke combinatie van schoonheid en historie.. Daar kwamen zij uit alle provincies. Uit do steden Amsterdam en Rotterdam nog eens afzonderlijk en zij vulden het plein meer en meer met haar mannen, hun muziek. Ja, die muziek. Zoo was een orkest op 'den Dam, of liet zette een vroolijke. marsch in. Dat was een stemming van blijheid on vroolijkheid, die immers bij dezen ju beldag paste. In den morgen was een ernstig woord gesproken door den man, die Minister van Onderwijs is, maar meer rog dan dat, man, die heeft de gave des W'oords. En na dat ernstige, het vroolijke. Maar vroolijkheid, die toch, op zich zelf weer ernstig bleef, omdat zij was een hooge uiting van Oranjeliefde, van sympathie voor de vrouw, die een kwart eeuw ons land heeft bestuurd. Daar waren de Zeeuwen met de for- sch'e drachten van Walcheren, Beveland 'en Zeeuwsch-Vlaanderen, de Noord-Bra banders, die hun oude, historische schut tersgilden hebben. Gilden, ,uit de vijftien de eeuw, neen van vroeger nog en die hun vaandels hebben bewaard uit het verre verleden. Gescheurd zijn die doeken nu, maar de kleuren zijn rncoi gebleven; een stukje geschiedenis uit lang vervlogen Üagen. Typisch hun kleederdrachten, middel- eeuwsch, met de slappe hoeden, waarop de vederen statig wuiven. Daar waren de Limburgers, de stoere mannen uit Heer len en Kerkerade, met hun muziek, die de Koningin kwamen getuigen opnieuw weer dat Limburg Nederland is en Npderland wil blijven. Daar waren de Noord-Hollanders, de typische kaasdragers uit Hoorn en Alk maar met de witte kleeding en de breed gerande hoeden. De Friezen in de oude kleederdrachten, welke in het grootste ge deelte der provincie reeds tot het verle den behooren, maar in Hindelopen nog trouw worden bewaard. En do mannen en vrouwen van de eilanden: Urkers en Mar kers. En maar steeds groeide de menigte op den Dam aan. Daar kwamen de verte genwoordigers van het leger; de meisjes uit Philipsdorp in de frissche blauwe kleeding, waarin zij werken op de kook school; daar waren de visschers uit Kat wijk met hun vrouwen, mócie typen. En zoo groeide de schare, met de kleurrijke •vaandels. En het was alsof die heerlijke zon, daar in den half bewolkten hemel meevoelde met al die duizenden. Meeleefde om toch dit grootsche gebeuren nog schitterender, levendiger, kleuriger to maken, van liet Uitvoerend Comité, was in ambts- van het Uitvoeren Comité, was in amhts- kleeding als lid der Tweede Karüer, voort durend diligent om te constateeren, dat alles „liep". Toen het tegen kwart voor drie liep, was do Dam bijna geheel gevuld. De spanning steeg. Er klonken bevelen. De IConingin zou aanstonds op het bordes verschijnen. De hulde. De Koningin komt op liet balkon, met 'do prinses, de Koningin-Moeder, Prins Hendrik. Een trilling gaat door de schare, die even, heel even, doodstil is, ontroerd zwijgt. Dan openen de herauten van dé Gre nadiers en Jagers de ban. Plechtig schal-» len de tonen door de stilte. En dan, op eens zet de heer Van Voort van Zijp een driewerf „Hoezee" in; de menigté stemt in. Het wordt een golf van enthousiasme, een hulde,zoo spontaan, zoo diep gevoeld, dat het even lijkt of de Koningin trilt van ontroering. Alle vaandels brengen het vaandel-sa- luut. Als een deining van golven op een flauwbewogen zee gaat het over den Dam. Intussclien vult zich het Paleis-bordes. Daar komen, naast de Koninklijke Fami lie, minister Ruys de Beerenbrouck, mi nister De Visser, dr. G. J. K. van Aalst en de verdere leden van het comité voor liet Nationaal Huldeblijk, de hurgemeesri ter van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, leden van het aubade-comité, van de Na tionale Huldigings-commissie. ü^j.j Nauw is het gejubel der menigte ver stomd of "reeds heft de heer Kor Kuiler den dirigeerstok. En duizend zangers ..en zangeressen heffen aan het Huldigings lied van den heer A. E. Dudok van Heel, muziek van den heek Kor Kuiler. Plechtig klinkt de zang. Heil Koningin deT Nederlanden! Van Zeeuwschen stroom tot Friesche gouw, Van Limburg's veld tot Holland's stranden Beluigen wij U hulde en trouw Wpar ook zich Uwe onderdanen Bevinden mogen wijd en zijd, In Oost en West, op de Oceanen: Aan.U wordt deze dag gewijd. Wij bieden U geen tasth're waarden, Maar wat der tijden stormen tart: Wil Koningin als hulde .aanvaarden 't Eenvoudig offer van ons hart! God zij Uw schild en Uw betrouwen, Op Hem, de.bron der Koningsmacht, Wil fallen tijd Uw hope bouwen Gelijk Uw roemrijk voorgeslacht. Wat in deez' kwart eeuw ook mocht tanen, Niet onze trouw, die rotsvast stond; Bij 't wapp'ren der Oranje-vanen Hernieuwen wij 't aloud verbond; Geen aardse he macht zal ooit ontbinden Dien hand, geërfd als heilig goed; Rondom Uw troon zult Gij ons vinden Wanneer Uw stem zich liooren doet! Herauten voor! Gij zult verkonden Met jubel van klaroengeschal, Wat Neerlands Volk uit duizend monden, Maar één van zin bezweren zal! Als het lied, door allen in de diepste stilte aangehoord, zoover is gekomen, schallen de tonen der herauten, die op de bazuinen den ban openen. Alle hoofden wokden ontbloot, de mili tairen en do pqlitie-maunen stellen zich in de houding, do padvinders brengen den eed, de vaandels nijgen. En dan brengen allen, die daar verza meld zijn, zingend, op de tonen van het oude Wilhelmus, den eed van trouw aan de vorstin. Wilhelma van Nassouwe, Vorstin van Nederland, U zweer ik eeuw'ge trouwe U en liet Vaderland! In* "-oo-de en kwade stonden Geleid door 's Heeren hand, Blijv' vast en trouw verhonden, Oranje en Nederland, 1 Dit is geen eenvoudig zingen meer, dit is een uiting van innige overtuiging, waaruit trilt een diepe liefde voor Oranje,' dit is een moment om nooit te vergeten. De ontroering der massa is voelbaar. De Koningin trilt, zij bijt een traan weg. Zij grijpt, een moment de ballustrade, wankelt van aandoening. Op Haar, die aanboort deze uiting van trouw door vertegenwoordigers uit alle lagen van het- geheele volk, moet dit oogenblik, dat mooier is, dan alles wat zich, ook volgens de herinnering der oud sten, zich ooit op den Dam heeft voltrok ken, een indruk achterlaten, welke, geen stormem ooit zullen kunnen vervagen. Dan sterven de laatste tonen weg. En weer schalt een driewerf „Hoezee". De Koninklijke Familie dankt, neemt dan plaats op de zetels. ...Plotseling, uit de richting van de Kalverstraat -wordt een zwak ingezet „Wilhelmus" hoorbaar. Het zwelt aan, de zang plant zich voort over de menigte, als een aanrollende golf van geestdrift. Do waclit presenteert het geweer, de padvinders salueeren, de vaandels groe ten. Ontroerend schoon klinkt het lied van Aldegonde uit 14.000 kelen. Do koninklijke familie is weer opge staan. De Koningin glimlacht blijde en groet ontroerd. Intusschen heeft de stafmuziek van de Grenadiers en Jagers zich voor liet Pa leis opgesteld. En als het „Wilhelmus" wordt gevolgd door een driewerf „Hoera" zwelt deze jubel samen met de Huldi- gingsmarscli, ingezet door het corps. Dan begint de défilé. Juist wijst de Païeisklok drie uur. De lange, lange stoet trekt langs het Paleis, juicht de Koninklijke familie toe. De Koningin en Prinses wuiven. Eerst trekt het hoofd-comité voorbij met de ca detten en adelborsten, die stoer marchee- ren en eerbiedig .het saluut brengen. Dan volgt Amsterdam. Talloos zijn de vaan dels uit de hoofdstad, die voorbijtrekken. Zeeland volgt, aangevoerd door de mu ziek van Philips. Als de mannen en vrou wen uit Zeeuwsch-Vlaanderen passeeren, wuift do Koningin extra hartelijk. En zoo trok de stoet voort. Noord-Bra bant: De muziek van Goulmy en Baer met den stoeren tamboer-majoor. Nu is liet de beurt van de oude schut tersgilden. om liun groet te brengen, hun historischen vaan'delgroet, op cc-n open plek voor het Paleis. Hoe zwaaien die doeken. Hoe treffend is dit schouwspel. Hoe "vief zijn die vaandrigs. Zij zwaaien den stok om hun lijf, om hun voet, in breede grootsche lijnen. Zij trekken voorbij, die oude histori sche doeken en het schouwspel is van on beschrijfbare schoonheid. Zuid-Holland volgt, onder een vader- laridsche potpourri van de muziek der Gist- en Spiritusfabriek en dan Rotter dam met veel vaandels weer en Utrecht met de stoere politiemannen. De liooge toeschouwers op het balcon werden het kijken niet moede. Het prach tige kleurenspel van de fulpen vaandels met hun stiksels van gouddraad, pailette en veelkleurige zijde, de origineele kos tuums der opmarebeerenden, maar vooral het entrain, de geestdrift, waarmede de vaandeldrager zijn banier droeg en de deputaties hunnen wuivenden, juichenden groet brachten, heeft de Koningin blijk baar geboeid en stellig ook ontroerd. Zoo zag het Staatshoofd aan hare voe ten defileeren de elf provinciën; zoo heeft zij gedurende de zeventig minuten, dat deze optocht duurde wel volkomen de overtuiging moeten hebben gekregen, dat in Nederland sterke verknochtheid aan Oranje woont. Gistermiddag is dat onze Vorstin op ondubbelzinnige, op klare wij ze gebleken. Toen om tien minuten over vier de, laat ste betoogers uit Gelderland waren afge marcheerd door de Paleisstraat (de volg orde, waarin het défilé plaats vond, was Amsterdam, Zeeland, N.-Brabant, Zuid- Holland, Rotterdam, Utrecht, Noord-Hol land, Limburg, Groningen, Overijsel, Drente, Friesland, Gelderland) toén had op den grooten vluchtheuvel, die nu, als het heele Damplein, geheel leeg was, een eigenaardige demonstralie plaats. Twaalf leden van de schuttersgilde Sint Langul- phus en Sint Laurentius uit 't Geldersche Huissen gingen nog eens hunne persoon lijke hulde brengen aan de Koningin. Zij legden een -proeve af van het vaandel- zwaaien, dat in hun dorpje nog zoozeer in zwang is. In hun lange, blauwe buizen met gordel op de witlinnen broek stonden zij daar, één, de oudste, in het midden, de elf an deren in wijden kring er rond. Hoog hie ven zij de breede blauwe en roode banie ren en toen tegelijk zwaaiden zij het dun doek boven hunne hoofden, langs den grond, onder armen en beenen door. Het was een vertooning van groote handigheid, maar van bevallige sierlijk heid tevens en de Koningin met de haren bleef toeveii, applaudiseerde, dankte bui gend. Om kwart over vier was -deze waarlijk grootsche hulde van Nederland, aan zijn gebiedster afgeloopen. Na afloop van het défilé zijn vijftien deelnemers aan de huldiging door de Koningin ontvanger, ter aanbieding van de oorkonde. De oorkonde juister is het te spreken van album, is uitgevoerd op oud-perka ment, in oud-Hollandschen stijl. De afme tingen zijn 30 bij 40 centimeter. Het boek is gebonden in kalfsleder. Op de schut bladen prijken de stamwapens der Oran- je:s. Het werk, dat de namen bevat van de uitvoerende commissie, van de provin ciale comité's en van alle deelnemende vereenigingen, is ontworpen door den heer A. E. Dudok van Heel. met den heer F. P. d'JIuy te Middelburg. De heer (l'Huv is tevens de vervaardiger. Er is bij het ontwei-p. gestreefd om op eenvoudige symbolische wijze uit te drukj ken, wat in de woorden van het lied tot uiting komt: de oude historische trouw van het Nederlandsche Yolk aan Oranje. Een Oranjeboom, steunende met zijne wortels op den Bijbel omvangt in zijn kroon, als kernsnreuk de laatste vier re gels van den eed yan trouw: „Tn goede en kwade stonden „Geleid door 's Heeren hand. „Blijv' vast on trouw verbonden „Oranje en Nederland." Boven in den rand prijkt het Neder landsche wapem de wapens der elf pro vinciën. en van Amsterdam cn Rotterdam zijn .rechts en links en beneden langs de zijden aangebracht.' en de standaa.rdvlag- gen van H. M. en Prinses Juliana verbin den deze allen saam. Een cn ander als symbool dat heel het land om Oranje ge schaard is en blijft. De opdracht luidt: 'Aan Hare Majesteit Wilhelmina,1 Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau ènz. Wordt deze oorkonde ter herinnering ran de Nationale Huldiging bij Haar 25-iarig Regeeringsjubileum door Vereenigingen uit alle oorden des lands eerbiedig aangeboden. Van de oorkonde hangt, aan een oran je-lint, een waszegel, waaron liet borst beeld ven de Koningin, de jaartallen: 1 fcggR September1923 en de initialen N. H. B. (Nationale Huldebetooging), ver vat in een zilveren zegeldoos. Een telegram van Koning Albert. De Koning der Belgen zond aan Konin- gin Wilhelmir.a ter -gelegenheid van haar regeeringsjubileum, het volgende tele gram; 1 Aan Hare Majesteit de Koningin 's-Gravenhage. Op den dag van. heden, nu Nederland den vijf-en-twintigsten verjaardag viert van de inhuldiging van Uwe Majesteit, bren gen Koningin Elisabeth cn ik aan Uwe Majesteit de meest oprechte gelukwen- schen, benevens de wenschen die wij koesteren voor den langen duur van Uwer regeering en de welvaart van Haar Rijk. ALBERT. STADSNIEUWS. Leiden naar de Huldebetooging. Leidenaars zijn niet gauw ergens „warm" voor te krijgen, maar bij het machtswoord „Oranje" verdwijnt het flegmatieke en als het er om gaa.t liefde te uiten voor Koningin Wilhelmina, klop pen de harten sneller-en is alle lauwheid verdwenen. Dat is gisteren weer gebleken bij do Nationale Huldebetooging te Amsterdam. Een twintigtal Leidsche vereenigingen nam daaraan deel. Onder de vele vaandels, die bij het défilé voor het paleis werden medegevoerd, merkten we op die der 3-October-vereeniging, Ohr. Hist. Unie, afd. Leiden, Leidsche Chr. Oranja- Vereeniging; Chr. Jongelingsvereeniging Pred. 12:1a; Allen Weerbaar, het Leidsche Studenten-Corps e.a. De meeste vereenigingen, door een meer of minder groot aantal leden vertegen woordigd, 'vertrokken per trein naar de hoofdstad en werden bij bet station opge steld. - In de -vroegte vertrokken reeds een drie tal salonbooten van de stoomboot mij. „De Volharding", vol met betoogers. De voorste boot was geheel in beslag ge nomen door het Chr. Gemengd koor „Gon A more", dat een liieuw vaandel met. zich voerde. Op de tweede hoot, waarboven de „Jahn"-vlag wapperde, speelde een mu ziekcorps vaderlandsche- en andere liede ren. Het eskader werd gesloten door de boot van „Prediker", welke ook de Chr. Oranjevereeniging bospiteerde. Alle boo ten waren .bovendien bezet met -belang stellende niet-leden. Het behoeft geen betoog, dat er onder de Oranja-demonstranten een geestdriftige stemming heerschte. In het bevlagde en versierde Amsterdam aangekomen werd een vrij lange optocht geformeerd, welke cnaer gjoote belang stelling naar de" plaats van opstelling marcheerde onder het voortdurende ge zang van Oranje-liederen. Terwijl de overige vereenigingen zich bij de per trein gearriveerde betoogers voegden, trok „Gon Amore" naar de Wa terkerk, waar een groote bedrijvigheid heerschte. Nadat eerst op het Kerkplein onder leiding van den componist Cor. Kuiler generale repetitie van het huldigingslied wes gehouden,- werd in het Kerkgebouw uitgekust. Ook hier was de stemming en thousiast. Onder begeleiding van het kerkorgel werden uit volle borst vaderlandsche lie deren gezongen. Een aardig moment was het, toen de beide zeeuwsche vereenigingen het kerk gebouw binnen kwamen, met applaus be groet. In hun schilderachtige kleeder- dracht waren ze het middelpunt van aller belangstelling. Onder leiding van liun dirigent met z'n bombazijden pofbroek, zilvergebloemd vest met gouden knoppen en de al zeer oude dracht van blauwe kousen met zil veren gespen'aan den broek bevestigd, werden door- de zeeuwen uitgevoerd „Wil helmus" en „Geluckig Vaderlandt". Dat er een daverend applaus door de Kerkgewelven rolde, behoeven wij natuur lijk niet te vermelden. De stoet was eindelijk opgesteld en van alle kanten zag men zig-zag door elkaar doch in volmaakte orde, dc vereenigingen met hunne banieren optrekken naar één punt den Dam. De "ruim duizend zangers kwamen bet laatst op het door mientechenmassa's over- golfde Damterrein aan en vonden daar de lange rijen banieren; een eindelooze kleurschakeoring reeds opgesteld. Nadat onder nooit gekende stilte bij zoo grootö mer.lschenmenigte de eed var% trouw aan Wilhelmina van Nassauwo was gezworen roerend schoon zette één stem onder de tienduizenden bet „Wil helmus" in en in galmen als het regelma tige golven der zee bruischte liet op tot aan den grijzien uitbouw van 'b massale ge bouw waar een viertal figuren met opge heven hoofden cn ontroerde zielen de trouw van het Nederlandsche volk in dien zang der eeuwen ontvingen- En dan het défilé. Daar kwamen enze Leidsche vereenigin gen onder hoed- en handgewuif luiöo jui chend voorbij de Koninklijke tribune. Op een der tribune's was de leider Chr. His torische Unie Mr. Dr. Schokking gezeten) en een ovatie steeg op wanneer de partij genooten hem herkenden. Onder regelmatig geklik-Jdak kwam een wit-zwnrte stoet in schitterende orde op marchceren. Het green-witte, vaandel neigde diep Aan het Zoeklicht Leiden 7 September 1923. De Rijks post-chèque-en girodienst heeft zich met verrassende snelheid inge-i burgerd. Stond aanvankelijk menigeen een beetje wantrouwend tegenover deze nieuwig-f lieid, het duurde niet lang of zelfs de meest conservatief aangelegde zak en men- schen sloten zich bij dezen dienst aan. Geen wonder ook. Men betaalt, zooals Mr. de Vries inder tijd meedeelde zonder geld uit te geven en bovendien werkte deze dienst zoo goed koop dat er eenvoudig niet tegen te con-» curreeeren viel. Maar nu is het plotseling mis. Men is gaan reorganiseeren en centra- liseeren met het gevolg dat een chaoti-» sche toestand is ingetreden en dat nie-> mand der rekeninghouders meer weet hoe het met zijn rekening staat. Een der bladen deelde gisteren mede dat, vanaf 25 Augustus geen enkele afrc-i kening was ontvangen. En een ander, dat wèl afgerekende kwi tantie-borderellen werden ontvangen, maar zonder dat was uit te maken tot- welke afrekening ze behoorden. Geduld maar, troost het bestuur van den dienst, alles komt terecht, en wo ho pen toch wel ééns den achterstand in te halen. Daarmee zijn echter de belanghebben den niet geholpen. En het gevolg is, dat nu overal de waarschuwing weerklinkt; Wacht u voor den postcheque- en girodienst! OBSERVATOR. „Jahn" betuigde - hulde en trouw aan Ko ningin en vaderland. Een massaal gezicht die gymnasten en gymnastjes met opgeheven ge.'.fcrekten linkerarm voorbijtrelclceivd. Luid gejuich, niet alleen van Leidenaars, maar van de tribune's en op straat ook weerklonk, toen de armen, op dc hóek van de Mozes- en Aaronstraat weer zaki tem.. De Chr. Gymnastiekvereoniging „Jabn" was 'de eenige gyrina-stiekve; ecniging in Nederland die op deze wijze de turners- groet bracht. Wèl werd zij beloond door. het applaus van de Koninklijke familie. Verder en verder trok de Leidsche stoet en daarna anderen en nog eens an dereu. Ten laatste was liet Midder.damteri.cin >o goed als ledig en defileerden tenslotte de zangers voor de Koninklijke famiiie, die zichtbaar vermoeid was. Vervolgens trokken de verschillende de monstranten naar de punten waar do groepen ontbonden werden. Bij de terugreis heerschte dezeifdel geestdrift als in de morgenuren. Zelfs de passagiers van de „Tredikcr"- boot waren nog „fit and well" toen zij te ruim l.uur aan de Leidsche haien aan wal stapten. Zeker de cude band „Leiden en Oranje één" is cok op 6 September 1923 weer bevestigd! Oranje-T entoonstelling. In het Stedelijk Museum ,,De Laken hal" is heden een tentoonstelling geopend van afbeeldingen en voorwerpen, betrek- lang hebbende op liet Huis van Oranje. De tentoonstelling is samengesteld uit do collectie van het Museum en het Lcrid.sch archief, terwijl Prof. Blok welwillend ccnJ aantal fraaie gravures en eenige persoon lijke herinneringen voor dit doel afstond. Voor de bezoekers van liet Museum is do toegang kosteloos opengesteld. ^Onlangs werd opgericht een Stat en- kring Leiden van de Staatkundig Gerefor meerde Kiesvereenigingen. Tot bestuursleden jwerdien gekozen, da lieenen J. Mijnders, Lisse, voorzitter; W. Wendt, Leiden, secretaris; H. van Beek, Hillegom, penningmeester en B. van Beek, Hillegom, en H. Jansen, Leiden. De heer J. Mijnders werd •aangewezen om den kring te vertegenwoordigen in het Provinciaal Best-uur. Dat niet alleen professoren, maar ook loopknechts wel eens verstrooid kun- nen zijn, leert een kluchtig geval waarin de politie Zaterdag werd gemoeid. Een loopknecht, gestoken in het gewaad, van het gruttersgilde, betreedt in kemie. lijk staat van nervositeit het plaatse, lijk departement van Hermandad om aangifte te doen van vermissing van zijn stalen vracht-ros dat hij naar hij zegt, voof den winkel van zijn patroon op den Nieuwen Rijn heeft laten staan, cn dal 1111 plotseling de beenen oftewel do wielen heeft genome». Wel tweemaal heeft hij cn Nieuwe lujQ. ên Botermarkt'tot ill allo hoeken nag®, speurd, zonder zijn rijwiel te vinden. i 's Mans relaas wordt nauwkeurig ge. noteerd, waarna hij, nog in gepeins over het raadselachtige geval, zijn bureel op. zoekt. Do recherche gaat mol bekwamen

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1