Tweede Blad Woensdag 5 Septemberl923 SCENIC EU SCHOOL - i Op (ie Raadstribune j De nieuwe Gemeenteraad is gisteren zijne werkzaamheden begonnen. De machine is weer op gang. De veel te kleine Raadszaal bood oen geheel anderen aanblik dan we den laatsten tijd gewoon waren. De wethouder-looze Raad had niet zoo ais gebruikelijk fracties-gewijzo plaats genomen, maar, zooals het reglement van orde voorschrijft, volgens ancienuiteit.Het gevolg was dat de verschillende fracties op de onmogelijkste manier door elkaar gehaspeld waren. Gedurende de zitting werden reeds po gingen in het werk gesteld om weer tot een clubsgowijze groetfeering te koriien. Een moeilijkheid is echter ditmaal, dat twee leden aan de binnenzijde van do ta fel zullen moeten plaats nemen, welke plaatsen niet tot de meest begeerlijke ge rekend schijnen te worden. Op een voorloopig plan dat onder de leden circuleerde, waren deze „binnenze tels" aan de Democratische fractie toege wezen. Deze indeeling was werkelijk zoo dwaas niet, daar dan deze fractie die noch tot de rpchter- noch tot de linkerzijde gerekend wenscht te worden, dan voor de eene helft aan de rechter- en voor de andere helft aan de linkerzijde zou plaats ne men. Daar de heer Witmans echter volstan- diglijk weigerde deze plaatsen te accep teeren zal een andere oplossing gezocht moeten worden. De wethoudersverkiezing bracht na al les wat daaromtrent reeds gepubliceerd werd geen verrassing. De Sociaal-democraten stemden even als de Democraten blanco, welk voorbeeld bii sommige stemmingen door enkele an dere leden werd gevolgd. liet resultaat was, dat de heer Sanders I met 20 stemmen werd gekozen, de heer Reimeringer met 19, de heer Mulder met 16 en de heer Meynen met 15 stemmen. Laatstgenoemde kreeg blijkbaar van de linkerzijde slechts ééne stem, en behaalde daardoor en door het feit dat twee recht- sche leden afwezig waren, niet eens de volstrekte meerderheid van het aantal uit gebrachte stemmen, waarvan echter niet minder dan 12 van onwaarde waren. Deze stemming illustreerde al dadelijk, hoe noodzakelijk het is, dat de rechtsche fracties ééne lijn trekken. Hadden alle linksche leden dat in deze vergadering ge daan, dan laadden zij 't college van B. en W. evenals de Commissiën kunnen sa menstellen zooals zij dat wenschten. Uit het kwade wordt soms het goede geboren. Misschien dat de verzwakking van de rechtsche partijen tengevolge heeft, dat méér dan tot nu toe, de saamhoorigheid wordt gevoeld, j Het verdere gedeelte van de nogal lan ge vergadering was uitsluitend gewijd aan do benoeming van de diverse com missiën. Dat hierbij veel moeite is gedaan de evenredigheid te betrachten, kan niet i worden gezegd. Na aftrek van de wethouders en van den heer Knuttel die zich voor commisso- rialen arbeid niet geeft, telt de rechterzij de 14 leden, en de linkerzijde eveneens j 14 leden. Van de 50 to vervullen plaatsen werden i er echter 32 toegekend aan de rechtsche- en 18 aan de linksche leden. De heeren Wilmer, Sytsma, Oostdam en Huurman bleken bijzonder in de gra tie te zijn, daar zij resp. voor 5, 5, 4 en 4 1 cr^missiën werden aangewezen. Van deze verkiezingen waarbij telkens meerdere stemmen in blanco werden uit gebracht en waarbij de noodige „grap pen" niet geheel ontbraken, valt overigens niet veel te zeggen. Alleen vie^Jiet ons op, dat waar verschillende nieuwe leden, in- mc'erdere commissiën werden gekozen, de heer Pera, die als oud-wethouder toch over ervaring beschikt, slechts werd waardig gekeurd in ééne commissie zit-, ting te nemen en dan nog bij herstem ming. Na afloop van de verkiezingen bracht jde Voorzitter nog een woord van warmen 'dank aan den heer Pera, voor wat door hem als wethouder en waarnemend bur gemeester werd verricht. De rondvraag bracht een paar interes sante puntjes. De heer v. Stralen kwam met de mede- deeling dat ondanks het groot aantal wachtgelders, w.o. geëxamineerden een brugwachter die tot nu toe niet in dienst der gemeente was, werd aangesteld, I volgens den heer Pera evenwel de meest geschikte =-» terwijl de heer Wilbrink het weer eens met Gemeentewerken aan 'den stok had. En zeker niet zonder reden, daar met cte .Zwemplaats waarvan spoedige Inrichting in uitzicht was gesteld zelfs nog geen begin gemaakt bleek fe zijn. De wethouder die schijnbaar van zijne afdeeling niet zoo heel veel plezier be leeft, maar die niettemin verantwoorde lijk wordt gesteld, zegde voor de volgende ^Vergadering nadere inlichtingen toe. Do heer van Eek sloot de rij der spre kers, met te wijzen op de noodzakelijk heid van een verkeersregeling aan den (Overweg bij het Station, waaromtrent 'overweging werd toegezegd. Wij spreken gaarne den wensch uit, dat de regeling van het gedachfenverkeer in den Raad, in de komende periode niet teveel moeilijkheden met zicli zal brengen Kaar dat het nieuwe college, hij alle noodzakelijk verschil van meening, zïclï zal inspannen om in het werkelijk belang van de gemeente Leiden w zijn. Generale Synode Geref. Kerken. Da. J. Gispen schrijft in zijn Brieven in de Bazuin deze week iets over wat den uiterlijken kant der Synode raakt: „Zulk een Synode-vergadering te zien", aldus schrijft hij, „is* steeds een waar ge not. Het moderamen troont in de hoogte, zoodat do voorzitter naar waarheid tot een spreker, die meende van zijn plaats verstaanbaar te zijn, zeggen kon: „komt u nu eerst boven." In een langwerpig hoef ijzer vorm zitten de vier-en-veertig overige Synode-leden. Binnen in dat hoefijzer ne men de hoogleeraren hun plaatsen in. Daar achter zetelen de buitenlaAdsche af gevaardigden en achter dezen do rappor teurs van onderscheidene deputaatschap- pen. De leden van het moderamen zijn in zoover de hoogleeraren gelijk, dat zij zit ten op bureau-stoelen, terwijl d^ Synode leden, buitenlandsche afgevaardigden en de rapporteurs gewone stoelen bezetten. Ook in deze wordt dus eere gegeven wien eere toekomt, al zou de wet der gastvrij heid misschen voor de buitenlanders ook een gemakkelijken stoel eischen.' „Een groot verschil met den goeden ouden tijd is het, dat nu tegenj de modera men-verdieping een kaart hangt met: „Niet rooken". Vroeger was de lange pijp een sieraad voor de Synode-tafel en een troostbron voor Synodeleden, begeleidend vaak de gesticulatie' van een of anderen enjthousiasten spreker, totdat zo aan de hand éntglipte en in scherven viel. Nu moeten onze „broeders en vaders" liet rookgenot missen. ,,Ook is de uiterlijke verschijning der Synode-leden wel ietwat anders dan in de dagen van ouds. "Witte dassen en hooge hoeden worden niet meer gezien. „Onder de ouderlingen komen een jurist en een medicus voor, zoodat drie universi taire ficulieiten vertegenwoordigd zijn cn do eerste hulp bij ongelukken steeds aan wezig is. Vooral dat laatste geeft een ze ker gevoel van gerustheid, want een onge luk zit gewoonlijk in een/ klein hoekje. Er behoeft dus geen vrees voor eenzijdigheid dezer Synode te wezen. Menige kwestie kan nu deskundig, ook van juridische en zelfs van medische zijde bezien en toege licht worden en dit zal tot haar grondige oplossing ongetwijfeld bijdragenI" Het Christelijk familieleven. In „De Gereformeerde Kerk" schrijft ds. H. Bakker, Herv. predikant to Amsterdam over „Kinderen in de Kerk." „Wat is het van groote foeteekenis voor de toekomst van kerk en maatschappij, dat de jeugd goed geleid wordt. Ziedaar het recht van de paedagogie, d. i; do op voedkunde. En zoo is het gekomen, dat men naar de waarde van speciale samen komsten voor de. jeugd is gaan vragen. Maar dan is er op dit gebied toch nog een; andere factor die steeds klaarder voor mijn oog komt te staan. Dat is de ver woesting van het Christelijk familieleven, vooral in onze grocte en grootste steden. Och! dan "Schrei ik. Allereerst heeft de massa-afval er den' koevoet ingezet. Dan de zedelijke achter uitgang. Dan de gejaagdheid en de ge compliceerdheid van het groote-etad sieven vooral niet te vergeten. Zoo komt het dat vele ünderen op den Zondag aan zichzelf zijn overgelaten. Wat een geluk als er dan een kameraadje is dat zoo'n groote-stadszwerveling (och ja! kleeding en vermaken zijn royaal genoeg; broodsgebrek heeft hij nooit gekend; maarvader eü moeder!) eens mee neemt naar de jeugdkerk. Wat 'n geluk als het hart van zoo'n stak kerd dan eens verwarmd wordt door den gloed van liet evangelie, dat uitroept: Troost, troost mijn volk! Troost ook die jong© zieltjes, die tot nog toe geen rust voor het hol van den voet vonden dan op het sportterrein. De opgang van de jeugd kerk zou zeker die hoogt© niet bereiken wanneer bet in een groote stad met bet Christelijke familieleven in orde was. In zooverro wijst de jeugdkerk op het verval van het godsdienstige en huiselijke leven in onze stelen. Het ïs een testimo nium paupertatisj d. i. een bewijs van ar moede. En dit laawte moesten de voorstanders van de jeugdkerk bedenken. We hooren ze over deze uitvinding van de twintigste eeuw soms met zooveel verrukking spre ken alsof dit nu bun ideaal was. Ik kan 't nog niet zien. Bij bet goede dat de jeugddienst mag hebben en brengen, kan ik het deficit niet vergeten. Het deficit van de tijdsomstan digheden waaronder wij gebukt gaan; het deficit dat do jeugdkerk in die gezinnen uitwerkt-, waar de familieband en liet Christelijk samenleven nog ongedeerd was. De schrijver eindigt met te zeggen: Laat, wat ik u bidden mag, den familie band toch intact in die gezinnen waar de verhoudng nog zuiver is. En scheur die met de jeugdkerk op den Zondagmorgen of -avond niet gedachtenloos uit elkaar. Want het verbreken is gemakkelijker dan het verbinden. Geen approbatie. Ds. O. J. van Roosselaar te Bergschen- hoek heeft den^ kerke ra ad der Ned. Herv. gemeente van Lienden bericht, dat bij zich van zijn gegeven woord ontslagen acht, nu alle pogingen, om de vereischto approbatie to krijgen, mislukken. «si Da voeding van gevangenen. Op de vragen van den beer Hugen- bollz, betreffende de voeding der veroor deelden cn het verstrekken van hier aan ;evangenen, die veroordeeld zijn we gens een'misdrijf, hetwelk" met' 'drankmis bruik samenhangt, heeft de minister van Justitie o.m. het volgende geantwoor. De in bedoelde vragen bevatte mede- deelingen omtrent de voeding der veroor deelden beantwoorden niet aan den be- staanden toestand. Zij, die reeds veroordeeld zijn, kunnen van het door hen* in het strafgesticht ver diende loon wel driemaal per week arti kelen uit de cantine betrekken, maar tot de in de cantine voorkomende artikelen behooren niet aardappelen met groenten, vleesch en jus en aan hetgeen uit de can-# tine wel kan worden verkregen wordt niet een half fleschje bier toegevoegd. Intusschen kunnen in de huizen van bewaring veroordeelden tot de pistole worden toegelaten, als wanneer dezen voor eigen rekening de voor de zoodani- gen vastgestelde voeding kunnen bekomen.. Over de toelating van een véroordeelde tot do pistole beslist de minister van Ju- stitie. Eigen vonnis geveld. Met blijkbaar welgevallen, zegt'onze N. P. G. Crt, haalt „Het Volk" het oordeel aan van den heer Van Zuylen, die lang vertrouwen heeft gesteld in den heer Broekhuys, ook nog toen andere journa listen dat vertrouwen reeds lang hadden opgezegd. Deze heer Van Zuylen heeft" nu ook ge broken met den groot-gokker en js een eigen wee^lad gaan uitgeven, waarin hij zijn houding verdedigt en uiteenzet, wie en wat de heer Broekhuys is geble ken te zijn. „Het Volk" vermeldt dit na en eindigt dan: „Dus weer iemand, die den voormali- gen afgod Broekhuys in de gaten heeft gekreger. Maar wat te denken van journalisten, leiders der publieke opinie, die zich zoo grondig vergissen konden?" Ja, ja, maar wat te denken van „Het Volk", liet dagblad der arbeiderspartij, dat strijk en zet de gok-annonces van Broekhuys opnam en zoodoende mee hielp, de centen uit de zakken der arbei ders te kloppen?! Laat het blad de hand in eigen boezem steken en niets van anderen zeggen in deze zaak, die een schande is voor ons volk. En ook voor -y,Het Volk". Benoeming van Kamerleden. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van "t Centraal Stembureau te 's-Gravenhage zijn benoemd verklaard: tot lid der Eerste Kamer de heer P. J. J. de Wit te Helmond, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken voor zijn benoeming door Mr. A. F. 0. van Sase van Ysselt; tot lid der Tweede Kamer de heer A. J. Loerakker te Scho len, ter voorziening in de ^vacature, ont staan door het overlijden van den heer F. A. Moerel; tot lid der Tweede Kamer de heer II. A. Leensira te Haskerhorne, ter voorziening in dp vapature, ontstaan door het bedanken van den heer H. Co- lijn. Geen periodieke verhoogingen. Naar „Het Volk" verneemt, is bij* de Centrale Commissie van Overleg een schrijven van de Regeering ingekomen, waaruit blijkt, dat de Regeering voor nemens is alle perioieke verhoogingen ston te zetten. Koninklijke gift. Hare Majesteit de Koningin heeft ter beschikking van den burgemeester van 's-Gravenhage, Mr. J. A. N. Patijn, als eere-voorzitter van het Comité voor de luisterrijke viering van de 25-jarige Re geering van H. M. de Koningin, een be- dratr van f4000.— gesteld ten einde dit te doen toekomn aan de sub-commissie, gevormd uit het Algemeen Comité voor een feestgave aan de armen n in welke sub-commissie verschillende richtingen vertegenwoordigd zijn. De echtgencote van den ex-keizer. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal de gemalin van den gewezen Duitschen kei zer ingevolge een reeds vroeger gevormd voornemen, in de volgende week voor eenigen lijd naar Duitschland vertrekken in verhand met de administratie van haar goederen. WAT IS COMMUNISME? Als niemand een dienst of beleefdheid meer doet, Als iemand op zij gaat en niemand meer groet, Als niemand gehoorzaamt, en ieder gebiedt, Als iedreen zitten gaat aan uw diner, Als iedereen zich vlijt op uw canape, Als iedereen uw wijn drinkt, uit uw glas, Ais iedereen zich makkelijk maakt in uw jas. Als iedereen zijn schulden betaalt uit uw kas, Als iedereen maait en niemand meer zaait, Als iedereen stuk scheurt en niemand meer naait, Als iedereen vuil maakt en niemand meer veegt, Als niemand de flesschen vult, die iedereen leegt, Als niemand den hamer heeft en ieder het woord, Als allen maar schreeuwen en niemand meer hoort, Als iedereen afbreekt, en niemand meer bouwt, Als iedereen bier drinkt, en niemand meer brouwt, Als iedereen hakt en niemand meer 1vS kweekt, Als niemand meer heel maakt, wat iedereen breekt, Als niemand wat weet en toch ieder doceert, Als niemand wat heeft en toch ieder verteert, DAT is communisme. r eEfi9EESSTE8&&D E.EFÜEH .4 (Vervolg.) 7. Benoeming van twee leden van de Com missie voor het Oud-Archief, (vacatures: de heeren J. A. van Hamel en A. J. Oost- dam). De heeren Van Hamel en Oostdam wor den herkozen, resp. met 26 en 28 stemmen. 8. Benoeming van drie leden van de Com missie voor de Huishoudelijke verordenin gen en uit dezen van den Voorzitter, (va catures: de heeren K. Sijtsma, mr. D. A. van Eek en Th. B. J. Wilmer.). Gekozen wofden. de heeren Sijtsma met 28, Van Eek met 28 en Wilmer met 27 stem men. Tot voorzitter wordt aangewezen de heer Sijtsma met 25 stemmen. 9. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen, (va catures: de heeren Mr. J. C. van der Lip en Mr. D. A. van Eek).. In de vacature van der Lip wordt geko zen de heer van der Wal met 17 stemmen tegien 4 op den! heer Witmans, 2 op den heer Groene veld, op de heeren Sijtsma, en v. Hamèl, 1 op Mevr. v. Itallie en 5 blanco. In de vacature van Eek wordt gekozen de beer van Eek met 29 stemmen. 10. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van''Gas en Electriciteit, (vacatures: de lieeren F. Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, B. J. Huurman en J. F. X. Sanders). Gekozen worden de heeren Eikerbout met 24, v. Eek met 29 en Huurman met 26 en in de vacature Sanders de heer Spcn del met 14 st. tegen 4 op den heer Wit mans, 2 op den heer Heemskerk en 1 op de leden Mevr. v. Itallie, v. Hamel, v. Stralen, Coster,' Sanders, Rosmalen en v. d. Wal. 11. Benoeming van vier leden van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest", (vacatures: de heeren B. J. Huurman, M. Dubbeldeman, J. B. Meijnen en A. J. Oost dam). Gekozen worden de heeren Huurman met 24 en Dubbeldeman met 26 stemmen. In do vacature Oostdam wordt gekozen Mevr. v. Itallie met 22 stemmen tegen 2 op den heer Oostdam en 2 op Mevr. Stop pelaar. In de vacature Meijnen worden uitge bracht op de leden Pera 13, Witmans 5, Meijnen 3, Mevr. v. Itallie 4, en Mevr. de Stoppelaar en den heer Verweij 1. Bij tweede stemming worden uitgebracht op de leden Pera 17, Witmans 4, Verweij 2, Meijnen, v. Hamel, Mevr. de Stoppelaar Mevr. v. Itallie ieder 1 stem, zoodat ge kozen is de heer Pera. 12. Benoeming van twee leden van de Commissie van Beheer over het Grondbe drijf, (vacatures: de heeren J. Splinter Gzn. én J. F. X. Sanders). Gekozen wordt de heer Splinter met 23 stemmsri en in de vacature Sanders, de heer Oostdam met 14 stemmen., tegen 3 op den heer Wilbrink en 1 op de leden Mevr. v. Itallie, Sanders, Groenevold, Wit mans, v. Hamel, Pikaar en Dubbeldeman. 13. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (vacatures: de heeren B. J. Huurman, Th. B. J. Wilmer, J. Splinter Gzn. en T. Groe- neveld). Gekozen worden de heeren Huurman met 17 en Wilmer met 22 stemmen. Voor de vacature Splinter worden uit gebracht op de leden Splinter 8, Mevr. de Stoppelaar 11, Mevr. Dietrich 2, Sijtsma- 1 en Wilmer 1. Bij tweede stemming worden uitgebracht op de leden Splinter 8, Mevr. de Stoppelaar 12, Mevr. Dietrich 3, Wil mer 1 cn S blanco. Bij herstemming tusschen den heer Splinter cn Mevr. de Stoppelaar wordt laatstgenoemde gekozen met 19 st. tegen 3 op den heer Splinter. De heer Groeneveld wordt herkozen met 20 stemmen. 14. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in de plaatselij ke directe belasting en uit dezen van den Voorzitter, (vacatures: de heeren Th. B. J. Wilmer, J. Splinter Gzn., en T. Groene veld). De aftredende leden worden allen her kozen met 24 stemmen Tot voorzitter wordt aangewezen de heer Wilmer met 22 stemmen. 15. Benoeming van 3 plaatsvervangende leden van de Commissie van onderzoek der bezwaarschriften tegen aansjagen in de plaatselijke directe belasting, (vacatures: de heeren A. J. Oost-dam, Th. O. F. Stijn- man en J. J. van Stralen). Do heer Oostdam wordt gekozen met 19 stemmen. In de vacature Stijnman werdt gekozen, de heer Coster met 15 stemmen tegen 5 op den heer Witmans, 1 op den heer Kooi- stra, 1 op den heer v. Stralen en 1 op den heer Dubbeldeman. De heer van Stralen wordt gekozen mat 20 stemmen. 16. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in het Vergun ningsrecht en uit dezen van den Voorzit ter, (vacatures: de heeren Th. B. J. Wil mer, A. J. Schoneveld en Dr. B. D. Eerd- mans). De heer Wilmer wordt gekozen; met 19 stemmén. Bij de verspreidde stemmen is 1 stem voor „Hulskamp". In de vacature Schoneveld worden uit gebracht op de leden Coster 13, Witmans 5,-Grceneveld 1, zoodat gekozen is de heer Costcr. De heer Eerdmans wordt herkozen met 19 stemmen. Tot voorzitter wordt aangewezen de heer Wilmer met 16 stemmen. 17. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", (aftredend: de heeren Dr. J. A. J. Barge en Dr. G. J. Boekenoogen; vaca tures: de heeren J. A'. van Hamel en B. J. Huurman). De aftredende leden worden herkozen. IS. Er neming van v'er ieJcn van het' Bestuur der Stedolijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad, (vacaturesde hee- ren A. Biss~chop, J. A. Bots, K. Sijtsma crt' J. J. van Stralen). In ae vacature Bisschop worden uitge bracht op de leden Witmans 14, Mevr. v.x Itallie 1, Ccster 3, Groeneveld 1 en 7 blan co, zoodat de heer Witmans gekozen is»v In de vacature Bots worden uitgebracht^ op de leden Ccster 10 stemmen, Stoppe-; laar 1, 'Witmans 3, Heemskerk 1, Dubbel-, deman 1, v. Stralen 1, van Rosmaleilf 1, Mevr. v. Itallie 1, Groeneveld 1 en Ver- weij 1, zcodat de heer Coster gekozen is., De heer Sijtsma wordt herkozen met 21' stemmen cn de heer v. Stralen met 24 stemmen. 19. Benoeming van twee leden van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, bui ten de leden van den Raad, (vacatures: dO heeren W. F. Verhey van Wijk, en A. L', Reimeringer). In de eerste vacature wordt gekozen do' heer J. A. Bots met 22 stemmen. In do tweede vacature wordt gekozen de heer A. Bisschop met 21 stemmen. 20. Benoeming van een Commissaris dof Gemeentelijke Bank van Leening, (vacatu re de heer Th. B. J. Wilmer). De heer Wilmer wordt herkozen met 25 stemmen. 21. Benoeming van een Voorzitter en van' een plaatsvervangend Voorzitter van het Bestuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs, (vacatures: de heeren D. M. Kuivenhoven' en A. Bisschop). De heer Groeneveld vestigt hierbij dö aandacht oj> denf heer v. Stralen. In de vacature worden uitgebracht op da' leden Rosmalen 13, Heemskerk 3, v. Stra len 9, en 3 blanco, zoodat gekozen is da heer Bosmalen. In de tweede vacature worden uitge bracht op den heer Heemskerk 12 stem men, 10 op den heer v. Stralen, 1 op den heer v. d. Wal, 1 op den heer Groeneveld en 1 op den heer v. Hamel. Bij de tweede stemming verkrijgt de heer Heemskerk 14, de heer v. Stralen 11 en de heer v. Hamel 1 stem, zoodat da heer Heemskerk gelrozen is. 22. Benoeming van een lid en van cetf plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van heb Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (vacaturesde heeren P. Heemskerk en F. Eikerbout). In de eerste vacature wordt gekozen da heer Heemskerk met 18 stemmen tegen 2 op den heer v. Stralen en 5 op den neer Baart. In de tweede vacature wordt gekozen de heer Eikerbout met 16 stemmen tegen, 5 op den heer Baart en 4 op den heer v. Stralen. 23. Benoeming van een Voorzitter en van een plaatsvervangend Voorzitter der Com missie yan advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechtstoe stand van de ambtenaren der gemeente Lei den (vacatures: de heeren A. J. Oostdam en K. Sijtsma). Gekozen worden do heeren Oostdam met 19 stemmen en Sijtsma met 19 stem men. 24. Benoeming van twee leden van het Bestuur der vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekkorps, (vacatures 3 de heeren K. Sijtsma en dr. B. D. Eerd mans). Beide heerenworden herkezen met 22 stemmen. 25. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging „Kennis is Macht", (vacature: de heer K. Sijtsma). De heer Sijtsma wordt gekozen met 24 stemmen. 26. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs. Benoemd wordt de heer Mr. H. A. Sijp- tens met 12 stemmen tegen 3 op den heef. Dr. B. G. Esscher, 1 op Mevr. v. Itallie^ 1 op den heer Sijtsma, 3 op den heer Ver weij en 7 blanco. Nu de benoemingen achter den rug zijn, merkt de V o o r z. op, dat daarmeel ook de heer Pera uit het college ran B. en W. is verdwenen. De heer Pera zegt spr. heeft gedurendd vier jaren zich. met grooten. ijver aan zijd taak gegeven; in het college van B. cm W. was hij steeds een belangstellend lid en aangenaam in den omgang. Gedurende sprekers ziekte heeft de' heer Pera met groot© opgewektheid de voorzittersfunctie waargenomen. Voor spr. was het in die dagen van groot belang, dat hij vervangen werd door iemand die voor de moeilijkheden, niet terugschrikte, %iaar die met opgewektheid en belang©* loos zijn taak vervulde. Persoonlijk en ook uit nam van de ge meente dankt spr. den heer Pera voor wat deze in het belang der gemeente verricht» te. Als persoon had spr. hem gaarne in het college van B. en W. gehouden, maar dei uitslag van de verkiezing is een andere go-, weest. Spr. eindigt met hulde te brengen aan den heer Pera voor wat deze als wet houder verrichtte. (Applaus.) I Hierna komt aan de order 27. Verdeeling van den Raad in Sectiën. In de le sectie zullen zitting nemen df leden: Reimeringer, Mulder, Huurman, v« Hamel, Pera, Elkerboufc, Groeneveld, Eerd mans, Mevr. v. Itallie, Mevr. Dietrich ed Verweij. <e 1 In de 2e sectie de leden: Meijnen, Oqst- dam, Spendel, Wilmer, Dubbeldeman, van Eek, Kooistra, Bergers, Mevr. de Steppe-^ laar, v. Rosmalen en Baart. In de 3e sectie de leden: Sanders, Splid- ter v. d. Wal, Sijtsma, Heemskerk, Knut- tel,' v. Stralen, Wilbrink, Pie kaar, Wit- mans en. Coster. Do Voorz. deelt mede dat in verband met de gewijzigde inrichting, de begroo ting dit jaar iets later zal verschijnen, dad vorige jaren. Rondvraag. De heer v. Stralen heeft vemomeqL dat gisteren een brugwachter is aangestelde die tot nu toe niet in gemeentedienst waf^ terwijl ef toch veel wachtgelders zijn, w.05

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5